Staatkundig overzicht. m Duitschland. later bewijs te kunnen leveren, van den toestand waarin het ontvangene zich bevond, van tijdige reclame, van terugzending of ter beschikkingstelling. Heel voorzichtig doet men en dit moest men nooit verzuimen; als men den verkooper of zijn gemachtigde schriftelijk laat verklaren wat men overeenkwam. En ten slotte als steeds men procedeere nooit of althans zoo min mogelijk. Er is op 't moment zoo iets als een ge spannen verhouding tusschen de vertegen woordigers der groote mogendheden en de Porte op de gemeenschappelijke nota der zes groote mogendheden heeft de Porte geantwoord met een memorandum welks inhoud van dien aard is, dat de gezanten aarzelen er op in te gaan, of naar aanleiding ervan gedachtenwisselingen te openen sultan Abdul Hamid en zijn raadslieden trachten de Armeniërs alleeu verantwoordelijk te stellen voor de moordtooneelen. Zoo bederft men te Konstantinopel zijn eigen zaken de heeren in Yildiz —Kiosk schijnen vergeten te hebben de bakens naar het verloopende getij te regelen wat mo gelijk was vóór ettelijke maanden, wat men tenminste toen nog probeeren kon met eenige kans op welslagen (een speculatie op den traditioneeleu naijver der groote mogenheden onderling) gaat niet meer. Üe sultan schijnt wel hardleersch te zijn, doch de mogendheden beschikken wel over de middelen om hun wil door te drijven en men zou zoo zeggen, dat zij ditmaal'minder traag zullen zijn om die middelen toe te passen dan voor dezen. Rusland heeft door den raad aan zijn on derdanen, om het volle bedrag van de aan hun eigendom toegebrachte schade te eischen, duidelijk en klaar zijn voornemen kond gedaan zich door de Ottomaansche diplomatie niet meer bij den neus te laten nemen en in den eisch van Italie's regeering tot voldoening en algeheele schadeloosstelling aan zijn onder danen wegens toegebrachte schade, kan men wel zien het bewijs dat de mogendheden tegenover de Porte eén lijn spannen En de berichten van de oorlogsschepen, die op weg zijn naar den Levant, laten geen twijfel aan de gezindheid der mogendheden om zoo noodig den papier protesten der diplomatie kracht bij te zetten. Dat de telegrafische mededeelingen over de moordtooneelen in Konstantinopel geenszins overdreven waren, blijkt nu, den voorhangen loocheningen der Porte ten spijt. Alleen door de prefectuur zijn 3000 lijken vervoerd en ter aarde besteld (1800 op den eersten dag, 587 op den tweeden. 11 op den derden en 499 op den vierden) terwijl het aantal van hen, die in de voorsteden werden neer geslagen en hen, die in 't water geworpen werden, veilig op eenige duizenden is te stellen. Op het Armenische kerkhof werd een reuzengrat gedolven van twintig meter lengte bij tien meter breedte en anderhalve meter diepte en daarin werden opgestapeld de dooden en de schijndooden. En dat was nog lang niet toereikend een droogge maakte put werd nog geheel gevuld. Indien men tegenover deze duizendtallen Armenische slachtoffers de enkele weinige tientallen mahomedanen stelt, die omgekomen zijn, weet men niet wat meer te bewonderen: de naïveteit of de brutaalheid van de Porte, die de Armeniërs alleen verantwoordelijk wil stellen voor het gebeurde. Geprovoceerd hebben de enkele revolutionaire Armemers wier hoofdleiders ontkomen zijn, terwijl er no" velen te Konstantinopel toeven en er een permanente agitatie onderhouden, doch de schuldigen aan het bloedbad moet men zoeken in de onmiddellijke omgeving des sultans zij moeten doordrongen worden van de machteloosheid van Abdul Hamid om hen te onttrekken aan de rechtvaardige straf, welke gansch Europa eischt. Dat 't met de bijzondere rechtbank ook meer schiin dan werkelijkheid is, blijkt wel uit het feit, dat slechts 200 mahomedanen als schuldig aan moord en plundering zullen terechtstaan, terwijl een Armenier, als schuldig aan het lossen van schoten op de soldaten, veroordeeld is tot levenslangen dwangarbeid. Enkele leden der diplomatie hebben de com missie van onderzoek nu in kennis gesteld met de feitelijke medeplichtigheid der politie aan de wei-georganiseerde moordcampagne en in bijzonderheden wordt medegedeeld dat vele der moordgezellen, die ongewapend de politieposten binnengingen, er uitkwamen gewapend met knuppels en sabels! En uit de nadere beschrijvingen van de op het Armenische kerkhof te Schischli begraveneu, blijkt, dat allen aan het hoold getroffen zijn, zelfs deu door schoten getrof fenen was het hoofd verbrijzeld wel een bew'js van de uitstekende en krachtige hulp, den politiemannen en den soldaten, door het volk verleend 1 Geen der slachtoffers draagt schoeisel en velen zijn geheel naakt een feit, dat getuigt van den practischen zin der onbezoldigde moordenaarsmidden in hun van toewijding en zuivere vaderlandsliefde getuigenden arbeid behielden zij hun tegen woordigheid van geest en verloochenden zij hun roofzuchtig karakter niet de gouverneur-generaal met den raad van bestuur voor de uitvoering, terwijl de mogend heden de uitvoering der concessien garan deeren. Volgens een telegram van gouverne ir-gene- raal Blanco uit Manilla, is daar een nieuwe wijdvertakte samenzwering ontdekt. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Het onderzoek wordt door den krijgsraad ijverig voortgezel. De opstand zelf is tot de provincie Cavite beperkt en vele opstandelingen onder werpen zich reeds. De eerste versterkingen zijn uit Mindanao aangekomen. De andere voor de Philippijnen bestemde versterkingen, zullen den 15den September uit Barcelona vertrekken. Uit Hongkong wordt aan de Imparcial geseind, dat de rebellen de stad San- Isidro, hoofdstad van de provincie Nueva- Ecya zijn binnengedrongen en den gouverneur, diens secretaris, een ingenieur en den pastoor gevangen namen. De bende werd door ze keren Santorauo aangevoerd. Koning Alexander van Servie werd Dinsdag te Belgrado verwacht om een ministerraad te presideeren, waarin de grondswetsherziening, de geldcrisis en de Macedonische gebeurte nissen ter sprake zowden komen. Dagelijks worden onrustbarende berichten ontvangen uit de districten Ipek, Prizrend, en Giakovitza, waar Mohammedaansche Arnauten Seivische christenen vermoorden. Alle bladen vallen Novakowitsj aan wegens het zenden van den gezant Simitsj naar de millenniumtentoon stelling te Budapest. wat er van te denker. Onzin zei mijnheer Verduret beslist, men brengt zulk een schurk niet van den weg af en stelt hem nog minder gerust. Zijn plan was echter ook klaar, want op dien korten toon, die geen tegenspraak duldt, hernam hijIk weet beter. Heeft Clameran, nadat hij ontdekte, dat zijn papieren ontdekt zijn, Raoul al gesproken? Reen, patroon. Maar hij kan hem geschreven hebben. Ik zou er mijn hoofd op wagen, dat hij het niet heeft gedaan. Volgens uw voorschriften, die luidden, om vooral zijn correspondentie te bewa ken, heb ik een systeem georganiseerd, dat mij waarschuwt, zoodra hij een pen in de hand neemt en sinds vier en twintig uur zijn de pennen niet van hun plaats geweest. Clameran is gisteren middag uit geweest. Hij heeft onderweg niet geschreven; de man, die hem volgde, heeft het mij verzekerd. Dan, gauw op weg. Ga dadelijk naar be neden, e.n ik geef u een kwartier, om u een ander hoofd, u weet wel hoe ik 't meen, te geren. Ik zal intusschen hier op Clameran letten. Zonder te aarzelen .of een woord te spreken verdween Joseph en mijnheer Verduret en Prosper bleven voor het raam staan., om Clameran te spionneeren en die, naarmate de volte op straat het hem toeliet, verscheen of verdween, maar vast besloten scheen, zijn post niet op te geven, zonder eenige inlichtingen gekregen te hebben. Waarom houdt gij u uitsluitend met den markies bezig? vroeg Prosper. Omdat, mijn jongen, omdat, hij zocht naar een gegronde reden, of een uitspraakje, maar er geen vindende, voegde hij er spijtig aan toe: Dat is mijn zaak. Joseph Dubois gebruikte het hem geschonken kwartier niet eens, want na tien minuten verscheen hij weer. Van den mooien huisknecht met het roode vest, de bakkebaardjes a la Bergami, met zijn norsch, doch zelfvoldaan uiterlijk was niets meer over. Üe man die zich nu vertoonde, wa9 er een waarvoor zelfs de naiefste gauwdieven als men- schen wegvliegen. Zijn zwarte das, die om een boordje gedraaid was, en met een valsche speld prijkte, zijn zwarte hoogtoegeknoopte jas, zijn zoo mooi gepoetste laarzen, waar een coquette zich in zou spiegelen Na de aanneming van het voorstel tot verleening van eeD krediet ten bedrage van ÏOOOOO Turksche ponden om de bevolking ten platten lande schadeloos te stellen voor de beproevingen van den opstan 1, door de nationale vergadering van Kreta, hebben de christen-afgevaardigden een manifest gericht tot hun kiezers, hen opwekkende de maho medanen als hun broeders te beschouwen terwijl tevens door hen de eed van trouw aan den sultan hernieuwd is. Zondag 11. is de Porie door middel van identieke nota's namens de gezanten in kennis gesteld met de gezindheid der christen afgevaardigden om bemiddelend op te treden, terwijl deze laatsten door tusschenkomst van den consul- gencraal een dankbetuiging richtten tot Grie- kenland's regeering en tot den koning voor de medewerking. Behalve het reeds gemelde is den Kreten- sers nog het volgende toegestaan Bij wanordelijkheden kan de gouverneur- generaal beschikken over de troependie anders geinterueerd zijn in bepaalde garni- zoens plaatsen twee derden der openbare ambten en waardigheden komen in handen der christenen, het resteerende derde wordt bezet door mahomedanen; om de twee jaar op zijn minst moeten er verkiezingen plaats hebben voor de nationale vergadering, die om de twee jaar een zitting houdt van 40 tot 80 dagen; de Porte neemt de door de natio nale vergadering erkende deficiteu voor haar rekening en voor de organisatie van de gen darmerie en de justitie draagt zorg een commissie, waarin vreemdelingen (deskundi gen) zitting nemen. Zes maanden na de afkondiging der concessien komt de na tionale vergadering bijeen, tot zoolang zorgt en eindelijk zijn dikke wandelstok verraadden den ondergeschikten beambte der geheime politie evenzeer, als de roode broek een soldaat aanwijst. Joseph Dubois wa9 verdwenen en uit diens uniform kwam zegevierend en schitterend de slimme Fauferlot, bijgenaamd ,de eekhoorn* te voorschijn. Toen hij binnenkwam, slaakte Prosper een kreet van verrassing en schrik, want hij herkende nu het mannetje dat op den dag van den diefstal den commissaris van politie bij het voorloopig on derzoek geholpen nad. Mijnheer Verduret beschouwde hem met vol doening en zei: Nu, ge ziet er niet slecht uit. Er komt een politieachtig reukje van u af, om een eerlijk man te doen beven. Ge hebt mij goed begrepen, zoo wilde ik u hebben. Dat compliment scheen Dubois-Fauferlot bij zonder veel genoegen te doen en hij vroeg: Nu ben ik klaar, patroon, wat moet ik doen Niets moeielijks, voor een handig man. Maar let welvan de nauwkeurigheid waarmee ge handelt, hangt het welslagen van mijn plan af. Voordat ik mij met Lagors bezighoud, wil ik met Clameran klaar zijn, want nu zij gescheiden zijn, moeten wij vermijden, dat zij weer tezamen komen. Begrepen, zei Fauferlot, met het oog knip pend, ik zal een bliksemafleider zijn. Zoo is het. Dus ge gaat in de rue de la Huchette uit eu de brug Saint-Michel over. Daar gaat ge op één der trappen van de kade staan, maar zoo onhandig mogelijk, zoodat Clameian u zien kan en begrijpt dat hijzelf gespionneead wordt, terwijl hij op de wacht staat. Als hij u niet opmerkt, moet ge verstandig genoeg zijn, zijn aandacht op u te vestigen' Duivels 1 Ik zal een steen in het water gooien en verheugd over dien goeden inval wreef Dubois- Fauferlot zich vergenoegd in de handen. lilaak geen gekheid, vervolgde mijnheer Ver duret, zoodra Clameran u gezien heeft, zal hij ongerust wordenals hij bemerkt, dat hij met de politie te doen heeft zal hij doodsbang worden en alle mogelijke moeite doen. u te ontvluchten. Ge moet dus goed oppassen, want hij is uitge slapen, de schurk. Goed, ik ben ook niet van vandaag of gis teren. Des te beter. Dat moet ge hem bewijzen. In het l'ongaarsche parlement heeft graaf Apponyi, de leider der nationale partij, den minister van financien Lukacs geïnterpelleerd over diens financieel beleid en hem in 't bijzonder hard gevallen over zijn verklaringen ten aanzien van het »Ausgleich" en het han delsverdrag met Oostenrijk. Apponyi gat de regeering den raad geen handelsverdrag voor een duur van meer dan 5 jaar te sluiten. Dc czar iu Duitschland. Keizer Wilhelm en zijne gemalin zijn Vrij dag te Breslau aangekomen, om daar, uog voor de aankomst van den czar en dc cza rina de onthulliug bij le wonen van een aldaar voor keizer Wilhelm I opgericht stand beeld. Zulks is dan ook geschied door den oud-Ober Prasident Von Seydewitz, en wel met eene toespraak, waarin hij keizer Wilhelm I als held en vredevorst verheerlijkte, hem trouw beloofde en het nageslacht tot gods vrucht en trouw aanspoorde. Op een teeken des keizers viel het om hulsel onder een salvo van 101 kanonschoten muziek en groot gejuich der troepen en van de bevolking. Von Seydewitz nam daarop nogmaals het woord, om den keizer en de keizerin voor hunne komst te danken, waardoor aan het feest de hoogste' wijding werd gegeven. Hij bracht een Hoch op H.II. M M. uit, waarna de muziek het volkslied aanhief. De Breslauer Krieger-Vereine defileerden hierop, 4000 man sterk, voor keizer cn kei zerin. Er heerschte groote geestdrift. Omstreeks negen uur Zaterdagmorgen kwa men de Russische czar en de czarina te Breslau aan. Keizer Wilhelm was met zijne gemalin, de prinsen en prinsessenden rijkskanselier minister van Marschall, ettelijke generaals en verder met wat men in Duitschland die Spitzen der Behörden noemt, aan het station aanwezig, waar de begroeting plaats had, die zich weer door de traditioueele hartelijkheid kenmerkte. Terwijl de muziek het Russisch volkslied speelde, deed keizer Wilhelm zijnen gast de eere compagnie bezichtigen, waarna de beide keizers en de beide keizerinnen in één rijtuig plaats namen en, door cavalerie geëscorteerd, terwijl de straten door infanterie afgezet waren, naar het slot reden. Het weder was prachtig en de ontvangst van de zijde der bevolking zeer hartelijk. Het Russische keizerlijke paar bracht, na ontbeteD te hebben in het provinciaal gebouw, te 10 uur een bezoek aan den keizer en de keizerin. Na een kort onderhoud ging men op weg naar het paradeveldde keizers en de keizerinnen zaten in twee hotrijtuigen a la Daumont bespannen keizer Wilhelm, in generaalstenue, zat links van den tzaar, de keizerin links van de tzaritsa. De rijtuigen hadden hetzelfde escorte als bij den rit van het station naar het provinciaal gebouw. De tsaar en de tsaritsa werden door het volk overal uitbundig toegejuicht; ook op het paradeveld ontvingen de vorstelijke personen de hartelijkste ovaties. De tsaar droeg dc uniform van het Alexanderregiment. Toen de stoet op het paradeveld was aan gekomen, bestegen de beide keizers hunne paarden en reden zij langs het front van het in twee linies opgestelde zesde legerkorps. De keizerinnen, door een schitterend gevolg omgeven, volgden in een parade-rijtuig. Tel kens wanneer de vorstelijke personen bij een nieuw regiment aankwamen, deden de muziek korpsen het Russische volkslied hooreu. Na dezen rit langs het front der troepen defi leerden deze tweemaalen dit defileeren volgde keizer Nicolaas met groote aandacht. Keizer Wilhelm leidde het tweede regiment grenadiers voorbij keizer Nicolaas, en deze stelde zich bij beide voorbijmarschen, aan het hoofd van het garde-regiment tsaar Alex ander. Bij het eerste defileeren ging de cavalerie in draf, bij het tweede in galop. De troepen werden bij het defileeren door soldaten van de lijfgarde der keizerin voor afgegaan. Na afloop van de parade reden beide kei zers aan de spits der vaandelcompagnie naar het slot terug, waar de vaandels en standaarden opgesteld worden. De Duitsche keizerin keerde met de tsaritsa naar de srad terugde majesteiten werden den ganschen weg langs door de volksmenigte met eindeloos hoera!-roepen begroet. De straten der stad geleken een bosch van vlag gen en de kleuren van deze hadden een aardig contrast in het frissche loovergroen dat langs de huizen in slingers was aangebracht. Onder de vlaggekleuren zag men vooral die van DuitschlandPruisen en Breslau. De Russische kleuren waren vooral in de omgeving van het provinciaal gebouw te zien dit ge bouw zelf was rijk met Russische vlaggen ver sierd en had aan den grooten stok de Russische keizervlag. Aan de vensters en gevels van vele particuliere woningen waren bahalve versieringen met vlaggen ook deco raties van bladeren en bloemen gemaakt t midden waarvan de borstbeelden van in de keizers en de keizerinnen prijkten. Het Russische keizer-bezoek aan het Duit sche hof behoort alweder tot het verleden. Den laatsten dag, dien van Maandag, bracht men samen te Görlitz door, meest met het bijwonen van troepen-oefeningen. Na afloop daarvan zijn de czar en de czarina Maandagavond om zes uur vertrokken, verder reizende naar Deneraarken. Hun gastheer en gastvrouw deden hun uitgeleide. Beide keizers reden in het eerste rijtuig, de Hij zal natuurlijk niet naar het hotel du Louvre durven terugkeerenvreezende Jdaar opgewacht te worden. Dat is voor mij de hoofdzaak. de glimlach was van haar vroeger zoo schoon gelaat verdwenen. Arme NinaZij, die vroeger zoo levendig en Maar als hij er teruggaat? vroeg Fauverlot. vroolijk was geweest, ging nu onder het gewicht Mijnheer Verduret scheen even na te denken en antwoordde toen Het is niet waarschijnlijk als hij den moed daartoe echter heeft, laat ge hem gaan en blijft buiten op hem wachten en zoodra hij er uitkomt, volgt ge hem weer. Het zal hem echter eer in de gedachte komen, met den een of anderen trein te vluchten. Toch dan verlaat ge liera ook niet, al gaat hij naar Siberie. Hebt ge geld? Ik zal het bij mij thuis halen. Nu, ik zal uw rekening niette nauwkeurig nazien. Nog twee woorden. Als hij op het spoor gaat, laat het mij dan hier weten. En als hij tot van avond rondloopt, en het donker is, houdt dan vooral het oog op eenzame plaatsen. Hij is tot alle9 in staat. Mag ik op hem schieten Halt, geen kinderachtigheden. Maar toch als hij u aanvalt moet ge u verdedigen. En nu op weg, mijn jongen, op weg. Toen Fauferlot vertrokken was, namen Ver duret en Prosper hun wachtpost weer in. Waartoe al die moeite? vroeg Prosper. Mij werd niet half zooveel ten Jaste gelegd, als Clameran en men heeft toch zooveel omslag niet gemaakt. Maar, begrijpt ge dan nog niet, dat ik die twee zaken van Raoul en den markies wil scheiden? Doch stil kijk eens Clameran had zijn plaats verlaten, naderde de leuning van de brug, en wandelde heen en weer alsof hij iets goeds wilde onderscheiden. Ha, zei de heer Verduret, hij heeft onzen man ontdekt. Werkelijk was de onrust van Cla meran zichtbaar, hij deed eenige passen, alsof hij de brug wilde oversteken, maar op eens be dacht hij zich, keerde om, en verwijderde zich in de richting van de rue Saint-Jacques. Ilij is in de val, riep de heer Verduret vroolijk uic. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open, en Isina Gipsy, dat wil zeggen, Pal- myre Chocareille, stond in de kamer. Arme Nina, iederen dag in dienst bij Madeleine, was een jaar voor haar geweest I De tranen hadden de uitdrukking harer groote zwarte oogen, uitgedoofd, hare frissche wangeu waren verbleekt van haar verdriet gebukt. Hoewel zij iade dagen van geluk zoo aanmatigend mogelijk geweest was, was zij in het ongeluk de nederigheid zelf. Prosper dacht dat zij, vol vreugde, hem terug te zien en trotsch, zooveel voor hem gedaan te hebben, hem de hand zou komen toesteken, doch hij vergiste zich. Het scheen, dat Nina hem niet herkende. Zij groette hem verlegen alsof hij een vreemde was. Al haar aandacht was op den heer Verduret gevestigd, de blikken die zij op hem wierp ge tuigden van vreesachtige en vertrouwelijke ge negenheid. Hij sprak vertrouwelijk met haar en vroeg: Welnu, kind, welk nieuws brengt ge mij Er moet nieuws in huis zijn mijnheer eu ik wilde het u reeds eer komen zeggen, maar ik werd verhinderd en juffrouw Madeleine heeft een voorwendsel gevonden om mij tot u te zenden. Bedank juffrouw Madeleine voorloopig voor haar vertrouwen, tot dat ik. haar zelf miju dank kan betuigen. Ik vertrouw overigens, dat zij zich aan onze afspraken houdt? Ja mijnheer. Ontvangen zij markies de Clameren? Sinds het huwelijk vastgesteld is, komt hij iederen avond en de juffrouw ontvangt hem goed. Hij is heel en al in verrukking. Prosper, die geheel iu de war kwam, werd door die verklaringen woedend. De arme jongen begreep niets jvan de handige regeling van den heer -Verduret en vond zich opeens de speelbal van een onverklaarbaren vreemden wil hij dacht verraden en bedrogen te zijn. Wat, riep hij uit, die ellendige markies markies de Clameran, die brutale dief, die moor denaar, wordt vriendschappelijk door mijnheer Fauvel ontvangen en maakt Madeleine het hof. Wat hebt u mij toch verteld mijnheer, met welke hoop hebt ge mij gevleid Met een gebiedend gebaar legde de heer Ver duret hem het zwijgen op. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2