Turkije. BINNENLAND. Burgerlijke stand. keizerinnen in het tweede, en aan het station waren alle vorstelijke personen en autoriteiten aanwezig. Aan het parade-diner, dat na het vertrek volgde, heeft keizer Wilhelm zijn hartelijke vreugde over het bezoek niet kunnen verhelen en dan ook eerlijk gelucht. Na de verrich tingen zijner troepen (het vijfde legerkorps) hoogelijk te hebben geprezen, zeide de keizer: „Bijzondere vreugde verschaft het mij, dat hel aan het legerkorps vergund is geweest onder de oogen van mijn geliefden buurman en neef, den keizer van Rusland, zijne voor treffelijke eigenschappen te vertoonen. Wij verkeeren dus vervolgde de keizer allen nog onder de bekoring van de jeugdige en frissche gestalte des ridderlijken keizers. Zijn beeld staat ons voor oogen, gelijk hij daar aan de spits van het regiment, dat den naam van zijnen vereeuwigden vader draagt, ons voorbij trok. Hij, de krijgsheer van het geweldigste leger op aarde, wil echter van zijne troepen slechts gebruik gemaakt zien in den d enst der beschaving en tot bescher ming des vredes. In volkomen overeenstem ming inet mij richt zich zijn streven hierop dat de gezamenlijke volkeren van Europa worden samengebracht, om, op den grondslag hunner gemeenschappelijke belangen, zich te vereenigen tot bescherming onzer heiligste goederen. En dat het vijlde legerkorps ook in de toekomst in aanhoudenden en inge spannen vredes-arbeid op dergelijke uitkom sten zal mogen wijzen als heden het geval is geweest daarop ledig ik mijn glas". Nu de keizer ditmaal alleen aan 't spreken was, trilt zijn warm en hartelijk woord te inniger na. Het geheim revolutionnair comité der Ar meniërs heeft opnieuw een manifest uitge vaardigd. Daarin wordt gezegd „Onophoudelijk hebben wij bij Europa geklaagd over de dwingelandij der Turken maar onze rechtmatige klachten werden in beginsel verworpen. Sultan Abdul Hamid antwoordde met bloedvergieten. Europa zag toe bij de af schuwelijke misdaden en bleef kalm. „Macht gaat boven recht, leerde Europa ons door zijn moorddadige onverschilligheid, en wij, van onze rechten als menschen beroofd, wij zullen daarnaar handelen. „De tijd van diplomatieke besprekingen is voorbij. Wij zullen het ondragelijke juk des Sultans breken. Het bloed van honderd duizenden martelaren roept om wraak. „Maar welke beschuldigingen onze vijanden ook tegen ons mogen inbrengen, wij herhalen het, wat wij eischten was niet meer dan ous recht, niet meer dan noodzakelijk was. Dat eischten wij en dat eischen wij nog." WAALWIJK, 9 Sept. 1896. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den gemeente raad Donderdag 10 September voorm. 11 ure Aan de orde 1. Ingekomen stukken 2. Voorl. vaststelling rekening. Ontvreemd. Door enkele jongens van ongeveer 12 jaar werd gisteren uit een tramrijtuig nabij de remise ontvreemd een blok ongebruikte plaats- kaarten. De conducteurhierdoor zeer benadeeld, deed aangifte bij de politie. Het mocht deze gelukken de jongens op te sporen. Zij hadden zich echter, vermoedelijk uit vrees voor de gevolgen, reeds van de kaartjes ontdaan maar op aanwijzing van een hunner werd een groot gedeelte terug gevonden. Verduistering. Door een sigarenmaker alhierdie te Raumsdonk werkzaam was, werd ten nadeele van zijn meesier opgelicht een groote hoe veelheid sigaren terwijl hij een gedeelte er van, benevens onbevoegd opgenomen geld verduisterde. Het grootst gedeelte der sigaren werd in beslag genomen, zoodat de bena deelde eenigszins minder schade lijdt. De kieswet aangenomen. De Keiste Kamer heeft Zaterdag met 34 tegen 12 stemmen de kieswet aangenomen. De koningin Regentes bekrachtigde gisteren (7 September) de kieswet, die vermoedelijk nog deze week in het Staatsblad wordt af gekondigd. De algemeene verkiezingen zullen dus het volgend iaar op den grondslag der nieuwe kieswet worden gehouden. Atjeh. Bij het Dep. van Koloniën is ontvangen het volgende van 5 dezer gedagteekende telegram van den Gouv. Generaal van Ned. Indie. „Uit het bivak te Samahani vele kampongs bezocht. Twee stukken geschut, wapens en munitie buit gemaakt. Drie militairen beneden den rang van officier gewond. Bevolking begint terug te komen. De plaats Samahani ligt op den weg van Anakgalong naar Indrapoeritusschen Le- pong Ara en Tjot Basetoe. Al deze plaatsen werden door Generaal Van der Heyden i ndertijd bezet, in den tijd toen hij te Indra poeri, het hart der XXII Moekims, zijn hoofd kwartier hield. Bij het departement van koloniën is ontvan gen het volgende van Zaterdag gedagteeken de telegram van den gouverneur generaal van Ned. Indie betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh Eergisteren trok eene kolonne zonder tegenstand naar Djerir en Sihon. Gisteren doorgerukt naar Silemoen, alwaar Panglima Polim (en) zes andere vijandige hootden. Gisteren twee bendehoofden in de XXVI Moekims opgelicht." Nationaal Huldeblijk. Een aantal mannen van verschillende richting en positie hebben zich vereenigd om uitvoering te geven aan het denkbeeld om een nationale iuschiijving te openen voor een huldeblijk, aau te bieden aan H. M. de Koningin-Moeder bij Hoogst Dezelver aftre ding als Regentes van het Koninkrijk, als een bewijs van den innigen dank der natie voor al hetgeen door 14. M. gedurende haar regentesschap verricht werd, zoowel voor de opvoeding van hare koninklijke dochter als voor de bevordering van 's lands belangen. Het voornemen is, dat de provinciale commissien, overal in hunne provincie alwaar zij zulks noodig oordeelen, plaatselijke com missien in het leven zullen roepen. Samenwerking der Katholieken. In het tweede van een reeks artikelen over de werking der katholieke kiesverenigingen, wordt door de Tijd gewezen op de dringende noodzakelijkheid, dat in iedere gemeente de kiezers in de gelegenheid worden gesteld zich te doen voorlichten omtrent de gemeen schappelijke belangen der katholiekenen nadat die groote diensten, die de roomsche kiesvereenigingen in dit opzicht kunnen bewijzen, zijn in het licht gesteld, vestigt 't blad de aandacht op de taak der katholieke pers en op haar terminologie bij het bespreken van verschillende standen, wier samenwerking tot één doel de Tijd noodzakelijk acht. Ter waarschuwing haalt zij het voorbeeld van Belgie aan, waar door een verkeerd optreden een scheuring tusschen katholieken-tout court en zoogenaamde christelijke democraten is ontstaan, een gevaar, dat hier nog meer te vreezen is, dan in ons buurland, omdat het aantal katholieken in Nederland in ver houding zooveel minder, en hun invloed dus ook zooveel kleiner is. Alles dus vermeden, w^rdoor de eendracht kan worden verbroken. Zelfs moet men h.i. eindigen met nuanceerin gen in politieken geest met afzonderlijke namen te noemengeen aristocratische, de mocratische, conservatieve of progressistische katholieken zullen naar het blad hoopt bij de aanstaande verkiezingen in *t strijdperk treden; het zullen zijn de katholieken, aan gevoerd door volkomen bij de volgelingen vertrouwde leiders. Het Centrum citeert uit dit artikel en verklaart met de strekking daarvan onver deeld in te stemmen. De brug over de Maas bij Heusden. Nadat voor enkele weken de draaibrug, die over den z.g. dooden Maasarm het eiland Nederhemert tegenover Heusden verbindt met het vasteland van Noordbrabant, en die, als over eenigen tijd de Maas benoorden Hedikhuizen zal zijn afgedamd, met dezen dam in het Land van Heusden en Altena de eenige vaste verbinding zal vormen tus schen de provincies Noordbrabant en Gel derland, voor het publieke verkeer werd geopend, heeft men ook met kracht de werk zaamheden voortgezet aau de tweede brug, in de onmiddellijke nabijheid van de zooeven genoemde, die over den Nieuwen Maasmond, het voormalige Oude Maasje. Deze vaste brug, die zal bestaan uit twee groote bogen boven het water, beuevens ee» zeer lang recht gedeelte aan de noordzijde boven de uiterwaard, nadert in zooverre reeds hare voltooiing, dat alle pijlers en een der beide bogen gereed zijn. Jammer dat het noorder bruggehoofd, dat al geruimen tijd klaar stond op de plaats, waar de brug den dijk moet bereiken, een kolossale steenklomp van eenige millioenen kilogrammenweer afgebroken moet worden. Blijkbaar was er weinig of geen zorg besteed aan de onderzoekingen van den ondergrond, binnen korten tijd althans helde het gevaarte met een hoek van circa 20 graden naar de binnenzijde over. Wanneer deze brug voltooid zal zijn, zal de dijk, die nu nog de Maas van den Nieuwen Maasmond scheidt, worden doorgestoken, zoodat dan over deze brug de verkeersweg zal loopen tusschen Heusden en de dorpen Wijk, Aal burg, Andel, Woudrichem enz. Stoomtram Heusden - 's Boseh. De stoomiramlijn Heusden—'s Hertogen bosch via Elshout, Drunen, Nieuwkuik en Vlijmen nadert hare voltooiing. Het traject Heusden—Vlijmen is reeds voor het gebruik gereed; alleen het z.g. Bosscheveld moet nog worden overgestoken, terwijl ook de beide bruggen, die over weteringen voeren, alleen nog maar op rails wachten. De remisen en de directeurswoning bevinden zich te Drunen, waar bovendien ook eene werkplaats is in gericht. Deze tramlijn, the geëxploiteerd wordt door eene Belgische maatschappij en onder directie zal staan van den heer De Vhouras, wordt nog half October van dit jaar feestelijk voor het verkeer geopend. Zij zal eindelijk de lauggewenschte verbinding tot stand bren gen tusschen het Land van Heusden en Altena en Brabants hoofdstad, terwijl ook de tus- schengelegen Laogstrater dorpen zeker niet weinig zullen profiteeren van de nieuwe en gemakkelijke wijze,waarop ze hunne producten voortaan ter markt kunnen brengen. Mr. Haffmans. Het oudste Katholiek lid der Tweede Kamer, mr. L. Haffmans, bevond zich te Ems, om daar eene badkuur te maken. Die kuur schijnt niet goed op zijn gestel te hebben gewerktZaterdag was zijn toestand zoo zorgelijk, dat familieleden telegraphisch wer den ontboden. Zondag was er een aanmerkelijke verbete ring in den toestand van mr. L. Haffmans waar te nemen, zoodat hij te Kessel is te ruggekeerd. Ofschoon lichamelijk zeer zwak heeft mr. Heffraans gisteren toch nog zijn kamer verlaten, en blijft ook de geest voort durend helder. (Tijd.) Boerenbond, In een ingezonden stuk in „Het Centrum" neemt Mr. Julius Verwer, te Leeuwaarden, het op voor de »lastige vrienden", zooals het Het Huisgezin den pseudoniemen Fr. van Dam en de zijnen betite'de. Mr. Verwer houdt vol, dat ie Utrecht het posietif-christehjk karakter werd overboord geworpen. Als de »christelijke Boerenbond geen anti-liberale, doch enkel maar eene anti socialistische strekking heeft, dan behoeft men b. v. in Friesland, naast de reeds, bestaande Mpij. van Landbouw geen nieuwen boerenbond meer op te richten. Die Mpij. is—-zie den prov. Frieschen Almanak maar in zoo anti-socialistisch dus, naar den den maat staf der heeren boerenbonders, zoo christelijk mogelijk. Waarom dan, naast die maat schappij, een nieuwe „christelijke* boerenbond opgericht Ge spreekt zegt Mr. Verwer tot Cen trum en Huisgezin van „lastige vrienden, die een wagen berijden, waarin juffrouw eigenliefde de teugels houdt." Erger nog dan lastige vrienden zijn lastige vijanden. Neem aan, zulk een vijand riep u toeGij zegt wel, dat het u te doen is om de belangen van den boerenstand te dienen, maar dat is maar boerenbedroghet is u niet om die belangen te doen maar om de boe ren zeiven, ten einde ze voor denzelfden wagen te spannen, dien gij ten tooneele hebt gebracht. Welke kracht van tegenweer zoudt gjj kunnen ontleenen aan het tegenwoordig halfslachtig program van den „christelijken Boerenbond Gesnapt. Toen de Spaarndam zoo lezen we in de New York Herald van 25 Augustus van haar laatste reis uit Rotterdam was aangekomen, was zekere Witley, een koop man uit Philadelphia, een van de passagiers, die het eerst de boot verliet. Hij trok de aandacht door zijn mooie kleeren en de prachtige jas, die hij over den arm droeg. Men zag hem deze jas overgeven aan zijn schoonzoon, die Witley stond op te wachten en onmiddelijk zich er mede verwijderde. Een politiebeambte had dien schoonzoon spoedig ingehaald, aangesproken en hem verzocht de jas te doen onderzoeken. In de voering vond men twee lappen zijde, negen paar dure handschoenen, een zijden vest, vier handdoeken, een zilveren lepel, een paar suikertangen, een zilveren lucifersdoos enz. Alles werd iu beslag genomen. Diefstal. Te Eindhoven is Zondagnacht een brutale diefstal gepleegd iu de sigarenfabriek der heeren Van Reuth Kalker. Door inklimming langs een zijraam heeft men zich toegang tot de fabriek verschaft en een groote partij sigaren waaronder eenige pakken, welke ter verzending gereed stonden ontvreemd. De dieven want waarschijnlijk waren er meer dan een persoon 'die de daad bedreven hebben blijkbaar ruim den tijd gehad, want overal vond men half afgebrande lucifers op den vloer verspreid. De fabriek is bijna recht tegenover de kazerne der maréchaussée gelegen. Brand. Uit Kampen wordt aan de Z. C. gemeld Gisteren nacht ongeveer te 3 uren brak er brand uit aan de Korenmarktpoort in de tabaksfabriek van de heeren Fransen en Fikse, gelegen achter het perceel door eerstgenoemde bewoond. De brand had dadelijk een dreigend aanzien. De brandweer was spoedig aanwezig. De vlammen sloegen hoog uit het dak. Aan redden van den inhoud der fabriek was haast geen denkeu. Er is een zeer groote hoeveel heid tabak door de vlammen vernield, juist had men de laatste week nog een bezending ontvangen. De tabak, die nog gered is en die thans buiten het uitgebrande perceel ligt heeft door het water grootendeels alle waarde verloren. De fabriek is geheel uitgebrand. Belendende perceelen en het achterste ge deelte van het bovenhuis, bewoond door sergeant Slogtenhorst, hebben veel waterscha de bekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer, die eerst gisteren te half 1 inrukte, heeft zich uitstekend ge houden. Alles was verzekerd bij de brand- waarborgraaatschaphij Rotterdam en de maat schappij der Nederlanden teZutphen. Onweer. Men meldt ons uit Sleeawijk Zaterdagavond omstreeks half 7 woedde boven deze gemeente een herig onweder, zoo zwaar als men hier iu langen tijd niet bijwoonde. Felle bliksemstralen doorkliefden onophoudelijk de lucht, terwijl de eene zware donderslag den anderen bijna terstond volgde. Het bleet den heelen avond bladstil, zoodat de bui, (eigenlijk waren het twee buien, die tegen elkander iudrongen) ruim een uur bleef hangen voor ze wat overging. De regen viel als met bakken uit den hemel, zoodat het water in den polder dan ook aanmerkelijk is gerezen. Bij den landbouwer J. Verhagen aan het Kerkeneinde kwam de bliksem door den schoorsteen naar biunen, ging door het geheele huis en baande zich zonder brand te ver oorzaken door een glasruit een weg naar buiten, hier en daar, vooral aan de nok van het dak, sporen achterlatende. Vlak naast een der huisgenooten werd zelfs nog een vloertegel totaal verbrijzeld, zonder dat de persoon getroffen werd. Dat het inderdaad noodweer geweest is, blijkt verder hieruit, dat op een afstand van slechts 15 minuten gaans, zeven langs den dijk staande tele- graafpolen door het hemelvuur werden geraakt. Poging tot moord op een kind. Te Winschoten is gevankelijk binnenge bracht Frederik F., oud 21 jaar wonende te Oud Pekele, verdacht van poging tot moord op het 3jarig zoontje van de wed. C. Thaden, met welke wed. hij sedert eenige tijd leefde. Uit een door dr. A. P. de Groot op het kind ingesteld onderzoek moet zijn gebleken, dat het over zijn geheel lichaam is bezaaid met wonden en blauwe plekken. Een karwats, waarmede de misdaad zou zijn gepleegd, is als „corpus delicti" in beslag genomen. De officier van justitie, de rechter commis saris en de griffier der rechtbank hebben te Oude Pekela reeds een onderzoek ingesteld. Baardwijk, 7 Sept. Bij het onweder van verleden Zaterdag sloeg de bliksem in een boom voor het huis van C. Leijtens alhier. Een persoon, die slechts op 1/2 M. afstands van de plaats was, waar de bliksem in de grond sloeg, werd wonder en gelukkig ge noeg niet getroffen. Een paar schilfers van den boom af en wat zand tegen de ruiten van het huis van C. L. en daarmede was de geschiedenis uit. 9 Sept. De kermis belooft voor de liefhebbers van muziek heel wat. In de eerste plaats geeft de gunstig bekende liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" Maandag eene matinée met een programma, waarop voor elk wat wils voorkomt. Vervolgens zal Woens dagavond door 't strijkorkest, onder directie van den heer Ogier uit 's Bosch, een conceit gegeven worden, met een tiental keurige nummers. Het zal ons niet verwonderen, als de zaal van deu heer L. van Cromvoirt bij deze gelegenheid te klein is, te meer daar, zooals wij vernemen, slechts een matige entrée geheven wordt. Dussen, 6 Sept. Heden, terwijl de Eerw. heer kapelaan onzer parochie, in de hoogmis van 10 ure, vol vuur op den kansel Gods woord verkondigde, ontstond plotseling eene beweging in de kerk. Aanvankelijk meende men dat een kranke werd uitgedragen; daar echter de beweging toenam terwijl schier alleu naar de uitgangen der kerk, zoo voor als achter drongen, en de predikant zijne redevoering staakte, wijl zijn gehoor hem ontvlood, werd aan een groot er onheil gedacht. Zoo was het ook. Immers, buiten gekomen zag men op onge veer S minuten afstand van de kerk dikke rookwolken, blijkbaar verwekt door een huis brand in een volle buurt. Na ingewonnen ioformatieu bleek dat een huis, vroeger als boerenstelling gediend hebbende, toebehoo- rende aan C. Nefkens en thans als huurders bewoond door J. van den Broek, metselaar met twee inwonende kinderen, en J. Vrins, timmerman, huisvader van vijf kinderen, waarvan het oudste ongeveer 15 jaren is, met eene vrouw, die reeds twee jaren bed legerig is, en door den man in zijne armen naar veiliger oord moest worden gedragen. De brand ontstond in hooi van den huis eigenaar, in de schuur geborgen; een kind van 4 jaren, in den gang spelende, kwam zijn vader zeggen dat het rookte in de schuur; de vader ging zien en trachtte den brand met water zoo mogelijk te blusschen; ziende dat dit boven zijn macht was, ging hij zijne vrouw en, zooveel mogelijk, zijn roerende eigendommen redden. Naar men zegt zijn geassureerd het ge bouw en de goederen van J. v. d. B. doch het hooi en de goederen van J. V. niet. Dit is de tweede maal binnen één jaar dat laatstgenoemde voor een dergelijk geval met zijne zieke vrouw moet vluchten. De brandweer, door de tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente aangemoedigd, wist een talrijke buurt voor brand te behoe den, waartoe ook de windstilte het hare bij droeg. Aangezien van het zich uit de kerk ver wijderd hebbende volk weinigen meer terug kwamen, bleef de predikatie gestaakt en werd de hoogmis s:il voortgezet. BAARDWIJK. GEHUWD: Lambertus Kleijberg, 33 jaren en Petronella Johanna Verhoeven, 28 j. Jo hannes Spijkers, van Schijndel, 29j.en Geer trui Pierternella van Iersel, 23 j. Cornelia van Gelder 26 j. en Wihelmina Maria van Sambeek, van Drunen, 24 jaren. HUWELIJKS-AANGIFTE: Alexander van de Leur, weduwnaar van Roberta van Cromvoirt, 46 j. en Hendrika Boelen, te Drunen, 42 j.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3