Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Amerika, BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UITVOERINGEN. „Ik herinner mij gezien te hebben dat vier spelers tegelijk het maximum van 12,000 fr. op eiken coup zetten, terwij! te Monte Carlo al de spelers der roulette zouden zijn opge- gestaan en geroepen hebben„Een heer speelt het maximum Verder zegt de correspondent dat vrouwen het hev gste spelen te Ostende, vooral de Engelsche en de Duitsche. Ook de demi- monde levert een groot getal speelsters. De Russische spelers komen in September. De zalen worden te klein; vele spelers vinden geen plaats om te zitten. Het is werkelijk verschrikkelijk, 't nieuws dat de laatste mail Donderdag van Mada gaskar heeft aangebracht. De muiterij in de lmerina neemt aldoor toe, staag hoort men van nieuwe beiden gewagen met geweren welgewapend, die inzonderheid in de hout streken vertoeven. Men begint te gelooven dat er met déze benden ernsiig rekening zal moeten gehouden worden, dus luidt het min of rueer officieuse bericht. In het noorden van het eiland wordt de steikte der benden op 20,000 man geschat. Een Fransch geldconvooi is niet dan door de toevallige komst van een comp. mariniers behouden gebleven. Twee Fransche luitenants zijn weer gewond. Met Fransche lijken worden gruwelen bedreven. Een vreeselijke storm heeft Donderdag middag over Parijs gewoed. Op den boulevard Saint Michel cd de place du Chatelet werden boomen ontworteld, stukken van de daken gerukt en rijtuigen omgeworpen. Verscheidene kiosken werden een eind weggeschoven. Vooral de openbare tuinen hebben veel ge leden, maar daar zijn ook eenige menschen gedood en gekwetst. De stormwind heeft uitsluitend het midden van de stad geteisterd. Een sloep is veron gelukt, een boot tegen den kant geslagen. Op den Boulevard werd het verkeer eenige oogenblikken gestremd. De puien van een aantal winkels zijn vernield. De brandweer werd van verschillende zijden te hulp geroepen. De tenten op de Bloemmarkt werden opge nomen en weggeslingerd. Aan het Paleis van Justitie is groote schade aangericht, een deel van het dak is weggenomen. Men spreekt van een tiental dooden. De barometer daalde plotseling 7 millimeter. De stormwind duurde anderhalve minuut. Een dertigtal met geweren gewapende lieden zijn Donderdag in het stadje Pedralba aan de Guadalaviar binnengedrongen, maar de gendarmerie wist hen op de vlucht te drijven. Weer republikeinen, zucht men te Madrid. Uit Madrid wordt weer melding gemaakt van eenige overwinningen, door de regee- ringstroepen bebaald op de Cubaansche opstandelingen. Bij deze gelegenheid moet de „kolonel van den generalen stat» Varona gevangen genomen zijn, en men hoopt inte ressante bijzonderheden van hem te weten te komen. Daarenboven zijn ook belangrijke papieren gevonden. Ook op Luzon hebben de Spaansche troe pen overwinningen behaald (laat ons hopen dat deze Oost Indische overwinningen niet hetzelfde zonderlinge effect op den voortgang van den opstand mogen hebben als die der Spanjaarden in West Iudie) Daarbij zouden de rebellen 53 dooden verloren hebben. De bevolking, zoo zegt het bericht, ontvangt de troepen met geestdrift, en de rust keert terug. Uit Buluwayo komt bericht, dat de Engel- schen het gevangen Matabele hoofd Mahoni hebben doen fusileeren. Majoor Watts, die het Matabelenhoofd Makoni heeft laten doodschieten vóór het het vonnis behoorlijk bekrachtigd was. is in arrest gesteld en zal voor den krijgsraad verschijnen. De Kaapstadsche correspondent van de Times, die die bericht aan zijn blad seint, voegt er bij, dat men allerwege sym pathie toont voor majoor Watts. Te Karlsruhe is Donderdag met groote geestdrift door de bevolking de 70e geboor tedag van groothertog Friedrich van Baden gevierd. Bij het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins zal keizer Wilhelm waarschijnlijk een der getuigen van den bruidegom zijn. Van de bruid, Prinses Helena van Monte negro, zal de czar een der getuigen wezen. In een der achterstraten van Rome, ver van net middelpunt der stad, zijn drie in lompen gewikkelde bommen gevonden. De politie zal den inhoud laten onderzoeken. L)e beroemde verzamelingen der dynastie OostenrijkEste, die te Modena bewaard en in het jaar 1859 door de Italiaansche regee ring tot staatseigendom verklaard werden zijn na langdurige onderhandelingen toege wezen aan den aartshertog Frans Ferdinand d'Este, en reeds in twintig spoorwegwaggons naar Weenen gezonden, waar ze in het Bel vedere gehuisvest zullen worden. Adabazar bij Ismid in Klein Azie moet in groot gevaar verkeerd hebben. Zaterdag zijn drieduizend Koerden en Tsjerkessen met geweren gewapend naar die plaats getrokken, waar een 4000 tot de goede klasse behoo- rende Armeniërs wonen, om te moorden en te plunderen. Door het handig optreden van den Kaimakam werden de lieden echter aan de praat gehouden tot dat de comman dant van Ismid, die ijlings met troepen aan rukte, de Koerden verjoeg. Zoo meldt een officieel bericht. De Grieksche officieren en onderofficieren die in het geheim naar Kreta gegaan waren, om zich bij de opstandelingen te voegen zijn Donderdag te Athene teruggekomen; zij zijn op last der militaire overheid dadelijk in hechtenis genomen. In dat bericht wordt verder medegedeeld dat zij aan de burgerlijke justitie overgeleverd zullen worden. Volgens den berichtgever van The Daily Mail, te New York, zouden diar in den laatsten tijd verscheidene moorden gepleegd zijn onder nagenoeg dezelfde omstandigheden als die van Jack the Ripper, den geheim- zinnigen vrouwenmoordensar te Whitechapel. De bewoners van de oostelijke stadswijk, waar die misdaden gepleegd worden, zijn voornemens vrijwillige patrouilles te vormen, ter opsporing van den moordenaar. WAALWIJK. Op Zondag 13 dezerdes middags LL' uur, zal door de harmonie l'Espórance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Marche Militaire. Bouman. 2. La Muette de Portici, ouvert. Auber. 3. Potpourri populaire, (op veler verlangen.) Renard. 4. Fhrulingskinder. Walzer. Waldteufel. LOONOPZAND. Matinée, op Zondag 13 Sept„ aanvang half twaalf, te geven door de liedertafel »Echo der Duinen", bij den heer Th. Pijnenburg. Zie programma's. Matinee, op Dinsdag 15 Sept., aanvang 10 uur, in de zaal van den heer Th. Pijnenburg, het voordragen van scènes comiques door den heer Voeten uit Tilburg. Zie programma's. KAATSHEUVEL. Matinée Musicale Artistique et Comique op Maandag 14 Sept., aanvang 10 uur, te geven door 't muziekgezelschap „Euphonia", in de zaal der Sociëteit Euphonia. Zie programma's. Matinée, op Dinsdag 15 Sept., aanvang 10 uur, te geven door het gezelschap „Lestur- geon", in het hotel van den heer C. van den Assem. (Zie programma's). BAARDWIJK. Aanst. Zondag, bij gelegenheid der kermis, door de harmonie „Eendracht" van Onsen oord en Nieuwkuik, ten 5 ure Concert in den tuin van den doelen Soranus en ten 8 ure in de zaal bij A. Mulders te Baardwijk. Matinée, op Maandag 14 Sept., voorm. half elf, door de liedertafel „Tot bloei der toon kunst", in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's). Concert, op Woensdag 16 Sept., aanvang halt negen, te geven door 't Strijkorkest der dienstdoende „Schutterij" te 's Bosch, in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. Zie programma's. WAALWIJK, 12 Sept. 1896. Gemeenteraad. Voormiddag-vergaderingen van den ge meenteraad schijnen niet te vallen in den smaak van heeren leden, althans hunne op komst niet te bevorderen. Zoo werd de zitting van 1 September slechts door 6, die van verleden Donderdag door 7 raadsleden bij gewoond. Verwondering kan dit trouwens niet baren, als men in aanmerking neemt dat de meesten drukke bezigheden hebben, die zij moeilijk kuDnen in den steek laten voor een raadsvergadering, welke even goed 's a- vonds kan gehouden worden. De heeren Quirijns eu Verbunt hadden schriftelijk kennis gegeven verhinderd te zijn, terwijl de heeren Baijens en Van Schijndel zonder dat mankeerden. De notulen der vorig: vergadering werden met een kleine aanvulling goedgekeurd. Aan de orde was de voorloopige vaststel ling der gemeente-rekening, armen- en gast huis-rekening over 1895. Uit het rapport der commissie van onder zoek, mondeling uitgebracht door den heer Gragtmanskwamen we te weten dat de rekening der gasfabriek met f 103 06 het toe - gestane crediet overschreed De voorzitter erkende diteven voor 't indienen der rekening was opgemerkt dat z'j met f 100 was overschreden die overschrijding is echter nog iets van vroeger, waaraan niets meer te doen is. Herhaaldelijk is den directeur aangezegd de begrootiog niet te overschrijden; burgemeester en wet houders meenden dan ook dat hij zich hieraan zoude houden. Intusschen is hem in een scherp schrijven nogmaals aangezegd,te zorgen dat in de toekomst de begrooting niet meer overschreden wordt, en zijn door burgemeester en wethouders maatregelen genomen dat dit in 't vervolg niet meer mogelijk zijn zal. Verder vernamen wc nog van den heer Tim mermans van Turenhout, dat deze aangele genheid besproken was in de vergadering der gascommissie en dat aan den directeur ver boden is iets te koopen anders dan in overleg met burgemeester cn wethouders. De voorzitter deelde verder mede dat burgemeester en wethouders gedeputeerde staten zullen verzoeken hen voor ditmaal van de verantwoordelijkheid te ontlasten. Nog had de commissie van onderzoek een bezwaar tegen de rekening van het R. C. gasthuis. Het bestuur heeft namelijk gelds waardige papieren verwisseld tegen andere zonder goedkeuring van gedeputeerde staten. De commissie is van oordeel dat die als nog behoort gevraagd te worden. De voorzitter erkende hei. feit en beaamde de zienswijze der commissie, zoodat de toe stemming van gedeputeerde staten nog ge vraagd zal moeten worden. Hierna werden de ingediende rekeningen vastgesteld. Ingekomen was een adres van de Mij. „Vicinaux Hollandais" met pianteekeningen enz. Genoemde Mij. vraagt concessie voor den aanleg van een stoomtram door onze gemeente vanaf de oostelijke grens in de richting van KaatsheuveL-Dongen. Mocht daartoe verplaatsing der markt noodig zijn is zij genegen in de kosten tegemoet te komen. De voorzitter deelde mede dat hij naar Kaatsheuvel op informaties was uitgeweest. De heeren van de „Vicinaux* hadden na melijk beweerd dat zij van Kaatsheuvel reeds een concessie hadden voor 50 jaar. 't Blijkt echier uit de notulen dat deze slechts is verleend onder nader door den raad vast te stellen voorwaarden. De voorzitter zou de stukken ter visie leggen en kalmpjes afwachten wat andere gemeenten doen. Op eene vraag van den heer Mombers of de Mij. TilburgWaalwijk geen lijn naar Dongen zou willen leggenantwoordde de voorzitter dat die wel zou willen maar niet zal kunnen, daar Kaatsheuvel die Mij. alles behalve goed gezind schijnt. Met het oog op de afwezigheid van ver scheidene raadsleden werd op voorstel van den heer Timmermans Wz. bepaald de stuk keu eenvoudig ter visie te leggen zouder een verder besluit te nemen. Overeenkomstig den wensch van den heer Timmermans gaf de voorzitter toezegging dat belangrijke stukken als genoemde con cessie-aanvraag, niet meer zouden worden be grepen onder „ingekomen stukken» maar afzonderlijk vermeld op 't convocatiebiljet. Hiermede was de openbare vergadering afgeloopen. Kou. Besluit. Bij kon. besluit is aan H. J. A. Zeegers. fabrikant-chemist, wonende te Waalwijk, verlof verleend tot het aannemen van het ordetee- ken van ridder der kon. militaire orde van de H. Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi^osa, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Ecu bankbiljet vau f 300. Een dubbeltje kan raar vallen en een „papiertje" leelijk verzeilen, zooals de heer B. commissionair in stroo, te Oostwold, heeft ondervonden. Onlangs vermiste hij een bank biljet van f 300, dat hij goed opgeborgen waande. Allerlei gissingen werden gemaakt. Ook aan verdenkingen ontbrak het niet, daar rijks- en gemeentepolitie zich weldra met de zaak inlieten, zoodat o. a. ook de kisten van meid en knecht doorzocht werden, hoe noode de baas er ook toe overging. Alles vergeefs En nu is gebleken, dat het biljet eigenlijk niet eens weg was. Het was steeds in de daarvoor bestemde doos gebleven, maar bij elk onderzoek in het deksel daarvan blijven steken, dat steeds met den bovenkant omhoog gebleven was. Meid en knecht hebben nu om de doorgestane consternatie te beloonen, elk f 10 van hun meester ontvangen. Gevaarlijk. Een heer en een dame uit Rotterdam reden per rijwiel achter elkaar langs den Puinweg te Barendrecht, om over den Straatweg huis waarts te keeren. Waarschijnlijk uit bezorgd heid om vooral zijne dame niet te verliezen, had de heer beide fietsen met een touw verbonden. Zoo ging het een tijdlang goed, tot op eens die band van gehechtheid brak, de dame haar draai nam en kopje-ouder te water reed. Hevig verschrikt en druipnat bereikte zij met haar galant het café »Sport", waar men haar van droge kleeren voorzag. Smokkelen. Door de Belgische douane te Klein-Lanaye is Dinsdag aangehouden een rijtuig bespannen met twee paarden en toebehoorende aan een stalhouder te Maastricht. Onder het deksel der zitbank cn in het rijtuig voud men ver borgen 60 kilogram sacharine. Rijtuig en paar den werden in beslag genomen, terwijl de voerman gearresteerd en gevankelijk naar Tongere overgebracht werd. Het rijtuig diende om eenige pelgrims naar Luik te vervoeren, die van de smokkelpartij niets afwisten. De begrafenis van een vermoorde. Hoftman, de te Veeningen vermoorde hu zaar, is met militaire eer op het Roomsch Katholieke kerkhof te Dedemsvaart begraven. Twee kransen dekten de kist, een van zijn kameraden en een van zijn officieren. Bij zijne superieuren stond H. bekend als eeu oppassend en flink soldaat. Het mes, waarmede'Hofman verraderlijk is vermoord, is links van het borstbeen door het kraakbeen van de 5e en 6e rib gedrongen, ter plaatste waar dit in het borstbeen over gaat, en verder door de wand der rechter hartkamer en de vliezen, welke deze van haar boezem of voorkamer scheiden. De vermoedelijke moordenaar L. Dunnewind, is pas 17 jaar oud, hij heeft een zeer ongun stig uiterlijk en is een nietig ventje. Hij is nu gevankelijk naar Assen overgebracht en heelt bij die gelegenheid bekend de wandaad gepleegd te hebben. Deze bekentenis heeft hij later voor den Officier van Justitie her haald. De verrpoorde huzaar Hoffman was le Zutfen in garnizoen, maar van Leeuwarden afkomstig. Onweder. Uit Leeuwarden wordt ons gemeld Douderdagnamiddag te ruim 2 uur barstte een zwaar onweder boven onze stad los, vergezeld van veel regen. Te 2.30 kwam er een felle bliksemstraal, die onmiddelijk door een zoo hevigen donderslag werd gevolgd, dat de schrik den menschen om het hart sloeg. In verscheidene huizen sloegen de bellen van de telefoou aan. De bliksem sloeg in een pakhuis op het Vliet, doch kwam door het dak weer uit, zonder noemenswaardige schade te veroorzaken. Na een korte rustpoos herhaalde het onweder zich te 3^2 uur, doch minder hevig. Eerst om ö1/* uur kon het worden geacht te hebben uitgewerkt. Tijdens het kort, doch hevig onweder, dat Donderdagmiddag boven Heerenveen woedde, ontstond er een paniek in de openbare lagere school. Terwijl een verschrikkelijke slag on middelijk op den bliksem volgde, stortten een paar landkaarten naar beneden, de kalk viel van de muur en plotseling rees de tem peratuur zeer merkbaar. De doodelijk onstel- de kinderen vlogen van huu plaatsen en naar den uitgang. Alleen aan het kalm optreden van het hoofd der school en de onderwijzers is het te danken, dat ernstige ongelukken zijn voorkomen. Het is twijfelachtig of de bliksem het gebouw zelve of wellicht een der bliksem afleiders getroffen heeft, of wel in de nabijheid is ingeslagen. Een voorloopig ingesteld onderzoek gaf in deze geen licht. Nabij Aalten is de bliksem ingeslagen in de boerderij „de Krieger." Het huis met landbouwproducten en inboedel is geheel verbrand. Het vee kon nog gered worden. Het verbrande was bijna geheel verzekerd. Vermoedelijk tengevolge van hevig onweder met zwaren regen, is een huis van twee woningen, van G. Horst, in de llorsteeg te Enschede, afgebrand; alles was verzekerd; inboedels gedeeltelijk gered. Tijdens het onweder is onder Oefelt de bliksem geslagen in eene hofstede, die is af gebrand. Te Huizen ontlastte zich omstreeks 4 uur een hevig onweder, met een hoos, welke uit Z.W. richting langs het dorp trok. Van de te veld staande gewassen heeft de boekweit het meest te lijden gehad; maar ook op aardappel-, koolraap- en mangel - wortelvelden liet de hoos een geducht spoor achter. Aan de Noordzijde van het dorp werden twee woonhuizen belangrijk beschadigd; een kop van een hooiberg werd afgeworpen, een alleenstaand schuurtje verdween. Eene vrouw werd tegen den grond geslingerd; haar muts, waschkuipen en planken rond men een kwar tier verder terug. Over een weiland trok de hoos naar zee. Capellc. Het paard van den landbouwer M. Rijken alhier, dat ter beweiding op een der dijken aan de Maasmond liep, is deze week in de Maasmond geraakt. Daar het dier er misschien wel 2 a 3 dagen in heeft gezeten, werd het er met moeite uitgehaald en was al tot ontbinding overgegaan. Van den zelfden landbouwer werden drie schapen door den bliksem getroffen en gedood. Geene voordeelige week. Inentingen tegen cholera. Sedert eenige jaren zijn in Indie herhaaldelijk proeven ge nomen met het nieuwe, door prof. Haffkin van het instituut-Pasteur uitgevonden voor behoedmiddel tegen cholera. De stedelijke physicus van Calcutta heeft omtrent deze proefnemingen thans verslag uitgebracht

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2