Notaris BINK, Advertentiën, finaal verkoopen Correspondentie. 17 SEPTEMBER 1896 „In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal te zijn geopend." Nationaal Jluldcblijk aan Koningin Emma In verband met de oprichting, naast een hoofdcomité, van provinciale commissies, die allerwege plaatselijke commissies in het leven zullen roepen, tot aanbieding van een natio naal Huldeblijk aan de koningin-moeder in 1898, zegt de Haagsche Kroniekschijver der N. Gron. Ct. o. a. „Omtrent den aard van 't geschenk is nog niets bepaald, doch ik hoor dat men er zeer toe overhelt om het te doen bestaan in een geldsom uit vrijwillige bijdragen bijeenge bracht zon ier bepaling van maximum maar met een zeer laag minimum, opdat elkeen zijn penningske kunne offeren; het kapitaal zou dan ter beschikking van H. M. worden gesteld om er zelf een bestemming aan te geven en als blijvend souvenir voor de regentes zou er dan een prachtig album, kostbaar georneerd, worden bijgevoegd, be helzende de namen van alle deelnemers zeker een reusachtige lijst zonder ver melding van 't door elk gestorte bedrag; in dat album zouden allen gelijk zijn, de schen kers van 't kleinste en grootste bedrag, ze zouden allen op dezeltde wijze, alphabetisch gerangschikt en plaatselijk ingedeeld, vermeld worden als staatsburgers en burgeressen, die de koningin regentes huldigen en eerbiedigen!" Uit de handelsreizigers te Amsterdam heeft zich een comité gevormd om H. M. koningin Wilhelmina bij hare kroning een huldeblijk aan te bieden namens de handels reizigers in Nederland. Het comité bestaat uit de heeren Joh. Meijerink, H. A. van Eijs- den en J. J. de Kort. Zangwedstrijd te Brussel. Zondag is in de voorstad Saint Gilles van Brussel een internationale zangwedstrijd ge houden, waaraan door 22 Belgische, Neder- landsche en Fransche gezelschappen werd deelgenomen. Er waren prijzen van 1000, 500, 375 en 300 francs uitgeloofd. Van de deelnemende Nederlandsche ge zelschappen behaalden prijzen le afd. (acht deelnemende gezelschappen.) 2e prijs Mannenzangvereeniging4e prijs Orpheon; beiden van Amsterdam. Eervolle vermelding Mannenkoor van Bergenopzoom. 2e afd. 2e pr. Haagsch Mannenkoor. 3e afd. (tien gezelschappen). 3e pr. Man nenzangvereeniging van Oosterhout. Huideniuselirijving. De heeren Fick en Zoon te Rotterdam, hebben bij de aanbesteding voor den aankoop van huiden enz. van de Groninger Slagers- vereeniging het hoogst ingeschreven u.l. voor kalfsvellen zwaarder dan 10 KG. 34 ct., daar beneden 33 ct., osse- en koehuiden, heelkop- pen 29 ct., open koppen 28 ct. en stieren huiden 24 ct.; alles per KG. Gedood. Te Gulpen werd Zaterdagavond omstreeks 6 uur de gemeente-veldwachter Jos van Loo, in het bosch Kleinender door een geweer schot gedood. Men vermoedt dat een wildstrooper de moordenaar is. Nadere ber.chten ontbreken nog. Omstreeks 6 uur in den avond bevonden zich de gemeente veldwachter en de onbe zoldigde rijksveldwachter K. Bemelmans tevens jager, ten kasteele „Neuburg" in het bosch „De Kleiwender" (van de familie D'Ansembourg) alwaar wildstroopers werden waargenomen en een schot gelost werd. Hierna gingen beiden, ieder afzonderlijk, om de stroopers beter op heeterdaad te betrap pen. Nauwelijks echter waren beiden ge scheiden, of door Bemelmans werd een schot, en terstond een tweede schot in de nabijheid van den veldwachter gehoord. Spoedig begaf B. zich daarheen en vond Van Loo dood op den grond liggend, getroffen door een geweerschot in de borst, de linkerhand verbrijzeld en twee vingers verpletterd. De politie, die welora verwittigd werd was spoedig in de weer en nam twee ver dachte wildstroopers in arrest. Het lijk van den vermoor-le werd 's morgens naar Rey- merstokGulpen overgebracht en door de justitie uit Maastricht werd een onderzoek ingesteld en lijkschouwing verricht. De doctoren Frijens en Nijst uit Maastricht, constateerden, dat het hart en longen door boord waren. De twee gearresteerden werden geconfron teerd met het lijk en verhoord, waarna bei den in vrijheid werden gesteld. Het lijk werd nu gekist en overgebracht naar Gulpen De vermoorde veldwachter Van Loo was 50 jaren oud, gehuwd, vader van 4 kinderen en algemeen geacht en bemind. Men schrijft uit Sittard Te Overhoven, onder deze gemeente, is zekere Busting, 26 jaar oud, door een revol verschot gedood. Het lijk werd vlak bij de ouderlijke woning gevonden. De dader, zekere P. Smeets, heeft zich vrijwillig bij de justitie aangemeld. Het onderzoek is aangevangen. Tusschen den verslagene en den dader bestond reeds lang eöne veete, zoodanig zelfs dat den laatsten, die meermalen bedreigd schijnt te zijn geworden, machtiging tot het dragen van een wapen was verleend Smeets verklaart door B. met een stok te zijn aan gerand en toen zijn revolver in de lucht te hebben willen afschieten. Door de worsteling echter ging het schot vroeger af en trof B. met het bekende gevolg. Te Born (L.) had na afloop van een zoo genaamd vogelschieten het volgende ongeluk plaats. Een lOjarig knaapje had een schutters geweer in handen, dat nog geladen was. Eensklaps ging dit door een of ander toeval af en trof het schot een lOjarig meisje, dat terstond een lijk was. Ontsnapt, inaar weer gepakt. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur ont vluchtte te Roermond in een onbewaakt oogenblik uit de gevangenis zekere Eduard Dubois, oud 29 jaar, geboren te Duffel (Belgie), die hier te lande is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en wiens uitlevering door de Belgische regeering is aangevraagd en toe gestaan. De brigade-commandant der mare - chaussee, met het voorgevallene in kennis gesteld, spaarde geen moeite om den ont vluchte op te sporen en stuurde de geheele brigade te voet, te paard en per velocipède uit. Na groote moeite mocht men er in slagen den vluchteling in de bosschen tusschen Grathem en Baexem le vatten en naar de gevangenis te Roermond terug te brengen. Mishandeling. Men meldt uit Amsterdam Een timmerman en aannemer werd Zondag namiddag in een in aanbouw zijnd perceel in de Jan van der Heydenstraat door twee zijner ontslagen werklieden aangevallen en mishandeld. Zij trachtten bij de schermutse ling hun patroon een portefeuilb afhandig te maken, wat echter niet gelukte. De schoonmoeder van den aannemer, die haren schoonzoon te hulp wilde komen, werd vierkant over een stapel planken geworpen, waarbij de vrouw zich erg bezeerde. De mannen namen toen de vlucht. Nieuwe dansen. Er zijn nieuwe dansen voor dezen winter! Geene hots-klots, boeren- of pluggendansen maar bevallige en beschaafde, mooi van lijn en beweging. Aesthetisoh. Ze worden dezen winter ingestudeerd en ingevoerd te Zaandam, Zaandijk en Wormer- veer door den vermaarden dansmeester M. Coutent, wonende te Zaandam. De meisjes van de Zaan, in het bijzonder die van Wormerveer, zijn bekend om het schoone dansen. Het versje van Nicoo- laas Beets op deze schoonen. kent meu. De eer van het schoone dansen dezer jongelui komt toe aan den Zaandamschen dansmeester T. Content. Bij de vertooning der Zaandamsche brui loft op Oud-Hollandt en later in den stads schouwburg heeft ieder het schoone dansen der leden van de Rederijkers kamer: Bogaers te Zaandijk, bewonderd en toegejuicht. Zij dansten o, a. de Menuet onberispelijk. Dit heeft aanleiding gegeven, dat vele voorname familieu uit het Noorden zoowel als uit het Zuiden van ons land, zelts uit 's Gravenhage den dansmeester M. Content uit Zaandam verzocht hebbeu deze en andere oude dansen te komen instudeeren. De heer Content had dus eer van zijn pogen, 't Laat zich aanzien, dat hij dezen winter met de nieuwe dansen niet minder eer zal inleggen. Deze dansen zijn: Mignon, van R. M. Crompton, eerste dansonderwijzer te Londen, muziek van Oscar Morley, Graziana, van F. Wesner, utt Leipzig, voor zitter der Duitsche üansonderwijzersvereeni- ging, muziek van Oscar Morley, M. Menuet- wals en Menuet, gearrangeerd door M. Con tent en Gavotte der Keizerin, van F. Wesner, muziek van P. Hertel. In het dansen komt dus verbetering en wordt het schoonheidsgevoel meerder opge wekt, dank zij ook de Nederlandsche Dans- onderwijzersvereeniging, die veel goeds tot stand heeft gebracht. Nieuwe geweren Een milicien van een oudere lichting schrijft in het Handelsblad Wij hebben uieuwe gewerenen dat ze noodig waren, betwijfelt niemand. De wapen- hervorming heeft voor mij ten gevolge gehad, dat ik een drietal weken heb >op te komen", omhet nieuwe geweer te leeren? Ja, dat is maar zóó zóó Wij hebben er mee ge- exerceerd en wij hebben het uit elkaar ge haald en er is theorie over gehouden, door het kader, dat zelf nog onderwijs in 't nieuwe geweer noodig heeftEn dit is werkelijk niet te verwonderen, als men in aanmerking neemt dat het kader er zich nog maar weinig mee vertrouwd heeft kunnen maken. De lichting van dit jaar nl. is met de oude geweren afgericht, doch zij heeft de handgrepen met het nieuwe geweer geleerd. Op het oogenblik is het een zonderlinge toestand. Wij, d. w. z. de lichtingen '92 en 93, zijn opgeroepen uitsluitend met het doel, het nieuwe geweer te leeren. Maar men heeft hoegenaamd geen rekening gehouden met den toestand van halfheid, die tot gevolg heeft gehad, dat alle geweerenzijn ingeleverd en vervangen door de oude, waarmee wij weer exerceereu! Manoeuvreeren met het nieuwe geweer? Geen denken aan; wij nemen de oudjes mee, om de eenvoudige reden, dat de munitie nog niet klaar is, d.w.z. de losse patronen, waarmee wij zouden moeten manoeuvreeren. Maar wij zijn toch opgeroepen! Het grappigste evenwel is, dat men bij de manoeuvres het vuren moet uitvoeren volgens de oude school (want de wijze van uitvoeren met het nieuwe geweer verschilt van die met het oude.) En dit zal het gevolg hebben, dat de v >or het uieuwe geweer onder de wapenen geroepen man schappen weer glad vergeten, wat hun gedu rende die paar dagen voor de manoeuvres betreffende het nieuwe geweer geleerd is. Of het nieuwe geweer bevalt in het gebruik? Nu, ik heb de meening daaromtrent eens gevraagd van een paar officieren, die mij verklaarden, dat het geweer model 1895 in alle opzichten voortreffelijk is. En dezer dagen is mij de waarheid van die bewering klaar gebleken. Wij hebben er nl. mee geschoten en ik moet eerlijk zeggen, dat ik nooit in mijn diensttijd met zooveel genoegen de kogels in de schijt heb gejaagd. Wij schoten op een afstand van 100 meter, eerst opgelegd en daarna uit de vrije hand; maar het was een lust om te zien, met welk een juistheid de kogels het doel troffen, waarop de schutters mikten. En of het geweer nu al een minder sierlijk uiterlijk heeft dan het oude, zooals sommigen wel viuden, en of de handgrepen nu al niet zoo fraai zijn als de vorige, het doet er allemaal niets toede hoofdzaak is, dat het zuiver schiet, en daarom is ons leger door de nieuwe bewapening zeer zeker voor uitgegaan. Belangrijke aanhoudingen van Dy namictmannen De Rotterdamsche politte heeft een prach- tigen slag geslagen. Het was den hoofdcommissaris van politie ter oore gekomen dat zich in die gemeente twee gevaarlijke dynamietmannen ophielden, uit Engeland overgekomen. In den vroegen Zoudagtnorgen werden van het hoofdbureau enkele rechercheurs onder leiding van den inspecteur J. H. Van Beusekom naar het hotel gezonden, waarin men vermoedde dat de beide anarchisten zich ophielden. Zij werden in hun bed overvallen en in bewaring gesteld. Bij doorzoeking van hun bagage vond de rechercheur zeer gevaarlijke dynamietmateri- eelen en een uitgebreide, gedeeltelijk needs vernietigde corrospondentie. Beide mannen werden naar het centraal- bureau gebracht en daar door den hoofd commissaris in verhoor genomen. Zij bekenden werkelijk de mannen te zijn, die men gemeend had in hen te moeten zoeken. De heer Vermolen liet hen opsluiten en onder gestrenge bewaking stellen. Met veel moeite kreeg de hoofdcommissaris den sleutel van hunne correspondentie in han den en wat hij daarin vond gaf hem aanleiding onmiddelijk een aantal telegrammen naar Londen en andere plaatsen te verzenden, tengevolge waarvan in verschillende groote steden van het buitenland arrestatien en huiszoekingen plaats hadden. Dank zij het optreden van onze politie heeft men op een uitgebreide en zeer gevaarlijke anarchistenbende de hand gelegd. Reeds had zij plannen beraamd en de twee gevangen genomen mannen hadden plaats besproken op de Woensdag te vertrekken „Spaarndam" van de N. A. S. M. naar Amerika, hoogst waarschijnlijk met de bedoeling om dadelijk nadat hel plan geslaagd was scheep te gaan en de straf voor hunne misdaad op deze wijze te ontkomen. Hun plan was gericht op Schotland en als men weet dat daar op haar landgoed Balmoral koningin Victoria vertoeft, kan men zich, al is het slechts bij gissing, de groote belang rijkheid dezer aanhouding voorstellen. Er is nog iets. De Amerikaaüsche boot doet ook Boulogne aan Over eenigen tijd zullen de czaar en de czarina van Rusiand Frankrijk bezoeken. Er is ook in deze zaak sprake van Boulogne en het is niet onwaar schijnlijk dat*öe plannen der anarchisten in verband stonden met het czarenbezoek in Frankrijk of in Engeland. Waarschijnlijk zullen de beide arrestanten aan de Engelsche regeering worden uit geleverd.- De gevonden dynamietwerktuigen, dikke koperen hulzen met een kraan in 't middeu, werden beproefd in 's Rijks pyrotechnische werkplaatsen te Delft. Gisteren waren reeds de luitenant- kolonel der artillerie Regenbogen en de Kapitein van dat wapen Huart naar Rotterdam overeengekomen ten einde als deskundigen de in beslag genomen moord tuigen te onderzoeken. Een der gearresteerden noemt zich Wallace maar is de bekende Kearney, de leider van de bende welke in 1883 de gasfabriek te Glasgow in de lucht deed vliegen. Ook te Boulogne en Antwerpen hebben arrestatien plaats gehad. De Times verhaalt het volgende over de inhechtenisneming van de dynamietmannen De bekende Fenian P. J. Tynan, bijgenaamd ^.„No 1" de man die den moord op lord Frederick Cavendisch en Burkie te Dublin in 1882 beraamde, is eindelijk le Boulognen in hechtenis genomen. Hij was na den moord in het Phoenex Park naar Amerika gevlucht, en daar tot kort geleden gebleven. Hij hield zich dezer dagen vooral bezig met het vervaardigen van bom men, bestemd om in Engeland gebruikt te worden. Een som van 5000 was op zijn arrestatie gesteld. Een maand geleden begaf hij zich naar Europa. Hij landde te Genua en ging toen naar Parijs om, naar men zegt, andere Fenians te ontmoeten. Van dien tijd af werd hij steeds door Engelsche detectives in het oog gehou den. Te Parijs was hij in gezelschap van zekeren Bell, deze ging naar Schotland, waar hij Zaterdag gearresteerd werd, maar naar 't schijnt durfde Tynan het vasteland niet ver. laten. Vrijdag kwam hij te Boulogne aan, h- nam intrek in het hotel Folkestone onder den valschen naam George Gordon. Te vier uur den volgenden ochtend nam een detective, vergezeld door een Franschen commissaris en 4 agenten, hem gevangen. De detective hield hem een geladen pistool voor Tynan die niet vermoed had dat hij herkend was, en eerst wakker werd toen men zijn kamer deur openbrak, was onthust en bood geen tegenstand. Men vond belangrijke papieren bij hem, en veel geld. Naar de Matin mededeelt, waren Ieren (Fenians) die zich als Amenkaanskhe burgers hadden laten naturaliseereu en wier vertrek uit Amerika aan de Engelsche politie door haar bijzondere agenten aldaar was gesigna leerd, twee of drie weken geleden te Ant werpen gekomen. Zij huurden een huisje te Berchem bij Am werpen en vertrokken daarna weer. De Engelsche detectives die deze ge vaarlijke personen volgden, wendden zich daarop tot de Anlwerpsche politie. Zaterdag begaven zich verscheidene polilieambtenaren, vergezeld van een Engelschen detectieve naar Berchem en drongen in gezegd huis binnen, waar zij een voorraad van allerlei stoffen en een volmaakt stel chemische gereed schappen ter vervaardiding van bommen en ontploffingsmiüdelen vonden. De chef der Engelsche detectives, die zich le Antwerpen bevond, telegrafeerde dadel'jk aan zijn cor respondenten in andere steden vau het vaste land. Zondag ontving hij een regeeringste- legram uit Londen, waarin de arrestatie der booswichten werd medegedeeld, van wie er reeds een vroeger tot 10 jaar dwangarbeid is veroordeeld wegens het plegen vau dynamiet- aanslagen. De door P, J. Tynan en andere gearres teerde Fenians gesmeede samenzwering is een anarchistisch dynamietcomplot, met welks hoofdzelef te Londen de politie aldaar reeds sinds eenigen tijd bekend was. Een bende Fenians uit Amerika, welke in nauwe betrek king stond tot Russische nihilisten, hield zich bezig met de voorbereiding van een reeks van aanslagen in Engeland uit te voeren met het doel aldaar een schrikbewind te vestigen en beraamde eveneens een aanslag tegen den Tsaar gedurende diens bezoek aan Engeland. Het plan werd evenwel ontdekt door de waakzaamheid en de activiteit van het hoofd der geheime politie Melville, die al de leden der bende liet surveilleeren. Het hoofdkwar tier der bende werd te Antwerpen gevestigd en er werden aanzienlijke inkoopen gedaan van chemische stoffen ter vervaardiging van bommen. Alle leden der bende zijn gearres teerd, juist op het oogenblik toen hun plannen rijp en ter uitvoeirng gereed waren. Bell had een reeks aanslagen in Schotland moeten beginnen bommen zouden daartoe naar gelang hij 2e noodig had, uit Belgie verzonden worden. Het plan van een aanslag op den Tsaar was door de Fenians overgenomen op voorstel der Russische nihilisten. Een ooggetuige wenscht met deze de be voegde autoriteit attent te maken op den allergebrekkigsten waterafvoer in de Groote Straat. Tijdens en na de stortregens van gisteravond was aan de westelijke grens der gemeente de communicatie voor voetgangers gedurende geruimen tijd totaal gestremd. Omwonenden verklaren dat de buisleiding die het water naar de Loint moet afvoeren op die hoogte sinds lang defect is. Het is waarlijk meer dan tijd dat aan dien onhebbelijken toestand een einde komt. HM lÉlilllllHMll Heden overleed tot onze diepe droef heid tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervendenonze ge liefde Echtgenoot en Vader, de heer THEODORUS MELES in den ouderdom van 63 jaar. Waalwijk, 15 September 1896. Wed. Th. MELES-Van Hooren. MARIE MELES. CATO MELES. Bevallen van een ZOON: Mevrouw A. C. VAN HEIJST- Van Dijk. Baardwijk, 11 September '96. te Waalwijk, zal voor de erven van den heer H. IJpelaar, te BEZOOIEN, des avonds 7 ureter lierberge van D. van Bavel Huiserf en tuin groot 22.26 aren ingezet en gehoogd op f 2900.— Bouw- en weiland, groot 74,50, 1500. Huis bestaande uit 4 woningen, groot 5.33 aren, 3700. Huis uit 5 woningen groot 4.55 a. 655, Huis uit 4 woningen en tuin, groot 10.72 aren, '975. Weiland, groot 75.80 aren, 1100. Wei- en Bouwland, groot 1,45.30 heet. op 1860.-—

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3