Engeland. Spanje. Italië. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Maandag 21 September paarden markt en Vrijdag 25 Sept. botermijn te Waalwijk. thans te paard. Hij is de eerste Fransche president die dit doet. Natuurlijk in gewone burgerkleedingen volgens een prentje zelfs met een slappen vilthoed op het hoofd. Een Engelsche officier, die bij de groote manoeuvres van het 6e Fransche legerkorps van eenige soldaten inlichtingen omtrent hunne uitrusting trachtte te bekomen, werd verdacht een spion te ziju en in hechtenis genomen. Men bracht hem naar het naaste spoorweg station :e Vélu (Pas de Calais); maar op het oogenblik dat hij daar in een trein moest stappen, sprong hij op een rijwiel, dat daar stonden vloog heen, door de gendarmes verbaasd nagestaard. Maar met behulp van de telegraaf kwam men den fietser voor, en hij werd te Baupame gevangen genomen, juist toen hij daar in een trein wilde plaats nemen. Zaterdag is te Reims Chapuisde 19jarige jonkman, die ter dood veroordeeld werd wegens het vermoorden van een Tjarig meisje, terechtgesteld. Hij was buiten zich- zelven van angst en wanhoop, terwijl hij naar de guillotine gereden werd, bedreigd en uitgejouwd door een talrijke menigte. In Engeland worden de stemmen, die op eene krachtige tusschenkomst der regeering bij de Porte aandringen ten gunste der Armeniërs, steeds luider en steeds talrijker. Trouwens de berichten, die bij voortduring uit Constantinopel blijven inloopen, zijn wel geschikt om de verontwaardiging levendig te houden. Zoo meldt mep vandaar aan The Standard dat dagelijks bij schepen vol Armeniërs en anderen op last der Porte worden weggevoeid, zoogenaamd als ballin gen; maar het vermoeden is gewettigd, dat aan de gezagvoerders der schepen geheime orders werden verstrekt, om de menschen- ladingen hier of daar over boord te werpen. Geen wonder, dat onder die omstandigheden, naar The Times verneemt, telkens te Con stantinopel panieken ontstaan van welker „ongemotiveerdheid'' wij nog niet zoo vast overtuigd zijn, als hel Engelsche blad schijnt te wezen. Dat er iets in de lucht zit van interventie wordt in verband gebracht met lord Salis bury's ongewone overkomst naar Londen, waar hij aan het Foreign Office confereerde, en met de aankomst van Gibraltar te Malta van een paar Britsche en eenige kleinere oor logsschepen. De staat van beleg in Barcelona duurt voort, totdat een bijzondere politiedienst zal zijn ingesteld om de anarchistische woelingen te voorkomen. Bij deze politie zullen als geheime agenten ook vrouwen worden ver bonden. Ia de acien zijn reeds fotografieën van 2087 anarchisten. Generaal Lee, de consul generaal van de Vereenigde Staten op Cuba, heeft generaal Weyler om inlichtingen gevraagd aangaande het in stukken hakken van een Amerikaan- schen journalist met name Charles Goven door Spanjaarden. Tenzij de sterke bewijs stukken, die Olney in zijn bezit heeft, kunnen weerlegd worden, zal er bij generaal Weyler worden aangedrongen op schadeloosstelling en verontschuldiging. Te Madrid zijn weder berichten ont vangen volgens welke de Cubaansche op standelingen in verschillende gevechten door de Spaansche troepen werden verslagen. De infante Isabella is aan een groot gevaar ontsnapt. Een minuut nadat haar rijtuig bij Segovia een overweg van de spoor lijn was gepasseerd, kwam een locomotiet aanrijden. Een brik, die haar rijtuig volgde, werd verpletterd, en de daarin gezeten heer, een in Madrid zeer bekend sportsman, gedood. Men zegt dat de beide zonen van Ba- zaine, die in het Spaansche leger op Cuba dienen, aan gele koorts lijden. Een zou reeds bezweken zijn. Vier werklieden vonden bij Valladolid, op een schietbaan, een bom, die, toen zij haar openen wilden, ontplofte. Ze werden allen ernstig gekwetst. Uit de Zwitsersche Alpen wordt weder een ongeluk bericht. Een Duitscher, Dr. Max Grunert, is met twee gidsen om het leven gekomen op den gevaarlijken Lyscamm. Aan het beklimmen van dien berg was dit jaar in 't eerst niet veel gevaar verhouden, maar door het waaien vau den Föhn was dit plotseling veranderd, en de drie mannen stortten in een afgrond met een overhangend sneeuwvlak, dat onder hen inzakte. De minister van oorlog heeft beschikkingen gemaakt voor een revue van 15000 il 16000 man bij hel huwelijk van den prins van Napels. De garnizoens van Rome en de omliggende steden nemen er aan deel. Een heerlijk bericht voor postzegelver zamelaars Bij het huwelijksfeest zal er een herinneringsbriefkaart worden uitgegeven, met de poppen van de jonggehuwden er op en de wapens van Savoye en van Montenegro. Binnen anderhalf jaar is nu reeds voor de derde maal eeti deel van den grond onder de Boheemsche stad Brux tengevolge van den mijnbouw aan het wegzinken. De toestand is ernstig en de door het rijk benoemde commissie van deskundigen stelt wel voortdu rend onderzoekingen in, maar zij is het over de maatregelen om een herhaling van zoo'n ramp te verhinderen nog niet eens geworden. Brux staat feitelijk op een vulkaan, wel is waar niet op een die door oubereken bare natuurkrachten in het leven is geroepen, maar, wat veel erger is, op een vulkaan, veroorzaakt door menschelijke hebzucht. In Noord -Westelijk Bohemen, niet ver van de Saksische grenzen cn nabij de Elbe liggen uitgestrekte kolenvelden, en op een van die velden staat de ongelukkige stad. De navraag naar de Boheemsche bruinkolen wordt ieder jaar grooter; voortdurend werden mijngangen gegraven om de zwarte diamanten (een poëtische uitdrukking van Jokay) aan het daglicht te brengen en ze naar alle deelen der monarchie en naar de naburige districten van Zuid-Duitschland te vervoeren. Voor tien jaren produceerde Bohemen 100 millioen centenaars bruinkolen, die_ grootendeels in de districten van Aussig, Zhotau en Brux gewon nen werden. Sinds dien is de opbrengst nog toegenomen. Groote welvaart hebben die kolen iu bovengenoemde districten verspreid. Heele steden hebben er hunne opkomst aan te danken. Maar waar veel licht is, is ook veel schaduw, en het heeft er veel van alsof de schaduwzijden dier mijnindustrie hare lichtzijden overtreften. Een paar menschen zijn eigenaars van die reusachtige kolenvelden; zij wonen ver weg van de mijnen in welke dagelijks duizenden arbeiders tegen laag loon moeten werken, en al hun streven is er op gericht zooveel geld als mogelijk uit hun bezit te halen. Daarom laten zij, onverschillig voor het lot der steden en dorpen die boven die mijnen staau te veel kolen graven en die tegen een door een kartell gefixeerden hoogen piijs verkoopen. De bevolking in de bedreigde districten heelt reeds herhaalde malen tegen het egoïsme dier kolenbarons geprotesteerd. Men heeft de regeering op de gevaren der exploitatie opmerkzaam gemaakt en hare bescherming verzocht tegen roofbouw en hooge kartellprijzen. De katastrofe in Brux, die an derhalf jaar geleden voor het eerst heeft plaats gehad, heeft aller oogen geopend voor het groot gevaar dat stad en land tegemoet gaan als de regeering niet krachtiger optreedt. Ditmaal had de ramp midden in den nacht plaats en vielen er in het stationsterrein zulke groote gaten, dat de rails en een pijler van de loopbrug door het ineenstorten der aarde als het ware in de lucht bleven hangen en de dienst op het emplacement gestaakt moest worden. Het station vertoonde een verzakking van bijkans 4 meter. In de Johansdorferstrasse en de daarin uitkomende dwarsstraat was de grond ook in beweging gekomen; er vielen 3 huizen in elkaar en het is best mogelijk dat er nog meer zullen volgen. Daarenboven is men zeer bang voor het springen van de hoofdbuis der waterleiding. Men heeft dan ook het heele terrein afgezet. De kolenvelden onder Brux liggen zeer dicht onder den beganen grond. Men behoeft niet diep te graven, cn hoe dichter men nu bij de oppervlakte blijft, des te goedkooper is het werk en des te meer winst blijft er voor de eigenaars over. Daarom heeft men in die streek de gangen zoo nabij bet boveuvlak gegraven als de wet het veroorlooft. En die wet schijnt nu te weinig rekenschap te hou den met het zand, dat in dikke lagen tusschen den beganen grond en de mijnen ligt Hoe wel dit nu reeds vroeger door de sp eten in de mijnen was doorgedrongen en die om standigheid de directien tot de grootste voorzichtigheid had behooren aan te sporen, liet men kalm voortwerken tot verleden jaar de laatste harde steenlaag tusschen zand en mijn doorgeslagen was en het zand met zulk een geweld in de groeven rolde dat de arbei ders slechts, door overhaaste vlucht hun leven konden redden. De huizen echter, die op dien zandgrond gestaan hadden, zakten in elkaar. Er werd natuurlijk dadelijk een commissie van onderzoek naar de plaats des onheils gezonden, maar daar de Bruxer Kohlenberg- baugesellschaft zoo slim was om alle menschen die schade geleden hadden, een ruime ver goeding te geven, verscheen er een geflatteerd rapport en werd er weer kalmpjes op den ouden voet doorgewerkt. Maar een half jaar later herhaalde zich diezelfde historie, die gevolgd is door de ramp van de vorige week, welke alle vroegere in omvang overtreft. Het is nu te hopen dat men aan alle zachte middelen een eind maakt en de autoriteiten de zaak flink zullen aanpakken, want anders kon het wel gebeuren dat de stad Brux door de aarde verzwolgen werd. Om dit te ver hinderen zullen de mijnen, die voor de stad een gevaar blijken te zijn, moeten gesloten worden. Dit geldt vooral van de »Auna- Schacht," die zoowel door het water als het zand bedreigd wordt. De verschillende onder Brux gegraven mijnen behooren tot de voor- deeligste der maatschappij en hebben verleden jaar nog een winst van flor. 450.000 opge bracht. Maar de nadeelen aan instortingen verbonden zijn nog grooter, want de Maat schappij heeft bij de eerste catastrofe over flor. 800.000, bij de tweede flor. 200.000 schadevergoeding betaald terwijl zij ditmaal wederom een paar ton zal moeten vergoeden. Onder zulke omstandigheden zal het voor beide partijen wel het voordeeligste zijn als het graafwerk in le mijnen onder Brux ge staakt wordt. Mttwanrur»ir<tiap?tafc.'y— WAALWIJK, 19 Sept. 1896. Verbetering haven. Volgens de door den ingenieur bij het gemeentebestuur ingediende plannen zou de verbetering onzer haven door uitdieping kos ten f 80.000, terwijl eene schutsluis op de haven eene uitgaaf van f 83.000 zou vorderen. Bij uitdieping zou de waterstand in de haven zoo worden, dat de schepen altijd door zouden kunnen uit- en invaren; baggeren zou slechts moeten geschieden om de 3 of 4 jaar door middel van een stoombaggermolen, zoodat jaarlijks 3 a 400 gulden zou b ispaard worden. Het voorste gedeelte der haven tot aan deEmmikhovensche sluis zou worden gedempt; achter de kom, ter hoogte van het zwaaigat zou men krijgen een voorhaven, 10 Meter breeder dan de haven thans is. Vederop zou de haven dezelfde breedte houden. Verdere bijzonderheden hopen wij later te geven. Kamer van koophandel In de vergadering der kamer van koop handel en tabrieken van gisteren avond waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd besloten gevolg te geven aan het verzoek der Société Vicinaux Hollandais, gevestigd te Brussel, om haar adres, tot het gemeentebe stuur alhier gericht, om concessie te verlee- nen voor den aanleg van een stoomtramweg door deze gemeente, krachtdadig te steunen. Naar aanleiding verder van een desbetref fend zaakkundig en gemotiveerd adres, aati de kamer door de Dongensche lederindustrie, werd na eenige discussie daartoe het besluit met algemeene stemmen genomen. De kamer zal voorstellen om, indien het gemeentebestuur onverhoopt bezwaar zou maken tegen den aanleg van een stoomtram door de Groote straat met het oog op de drukke marktdagen, de aansluiting van Baardwijk, hetzij door de Nieuwslraat te nemen hetzij aan het oostelijk gedeelte der Groote straat tot de Putsteeg en van daar langs den Paralelweg naar Loon- opzand—Kaatsheuvel in aansluiting met Don gen. De Kamer vereenigde zich met het adres der Kamer te Tilburg aau de Hooge Regee- riug, betreffende den weder invoer van goe deren binnen de Nederl. grenzen naar het buitenland uitgevonden door geadresseerden om de een of andere reden geweigerd. Zij zal in gelijken zin een adres van instemming opmaken gericht tot den betrokken Minister. De door den Gemeenteraad te behandelen plannen ter verbetering der Haven maakten, ook naar aanleiding van de bespreking die de Kamer tijdens het bezoek van den Com missaris der Koningin ^'e eer had, een punt van behandeling uit. Eenparig uit de Kamer den wensch dat de Raad zal kunnen komen tot een goed en afdoend besluit in deze gewichtige aangelegenheid. Afkondiging der kieswet. De Staatscourant van 17 dezer bevat de wet van 7 Sept. jl. (Stbl. 154), tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afge vaardigden ter eerste en tweede kamer. De wet, die reeds op 7 Sept. de koninklijke bekrachtiging verkreeg, is op 14 Sept. uit gegeven door den minister van justitie. Tweede kuiner. Tot voorzitter van de tweede kamer voor het a.s. zittingjaar is door H.M. de koningiu- regentes benoemd mr. J. G. Gleichman. Mr. J. H. L. HufTmaus Vrij onverwacht is overleden de heer Haff- mans, de nestor, wat de anciënniteit betreft, der ka.holieke afgevaardigden ter tweede kamer, eerst voor Roermond en daarna voor Boxmeer en Venloo. „De Oude" zooals de geestige redenaar en journalist zichzelven noemde heeft er dus niet bij mogen zijn, dat het nieuwe kies recht in werking kwam. Mr. Haffmans was een populaire figuur in Nederlandbij de gelegenheidspolitiekers vooral bekend wegens zijn woorden uit den tijd, toen hij door een minister van zijne tegenpartij als kantonrechter niet herbenoemd werd en daarover „meer licht" eischte, maar bij hen, die de zaken van naderbij nagaan zeer gewaardeerd als een bekwaam man en, zij 'tin vroegere jaren meer dan in den lateren tijd een der beste sprekers in de kamer. Zijne artikelen in het Venloosch Weekblad trokken altijd de aandacht, zoowel door den inhoud als door hun typischen vorm. Bij zijn katholieke medeleden der kamer genoot de overledene achting en sympathie, waarvan bij zijn 25 jarig lidmaatschap der kamer de bewijzen gegeven werden, alsook door het feit dat hij het voorzitterschap van de katholieke kamerclub iu de laatste periode zijns levens eeu paar jaar bekleedde. Mr. Haftmans is nooit gehuwd geweest hij overleed op ruim 70-jarigen leeftijd in den kring zijner familie, aan welke hij bijzon - der gehecht was, en in wier midden hij ook steeds den tijd doorbracht, als de kamer niet bijeen was. Katholieke club. De katholieke club van tweede kamerleden heelt tot bestuur gekozen de heereti Dobbel- raann, Bahlmann en Baron Michiels van Ver- duynen. Dezen hebben onderling onderschei denlijk de functien van voorzitter, onder- vooizitter en secretaris op zich genomen. Kijwieibelasting! De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend tot invoering eener afzon derlijke rijwielbelasting. Wie op den openbaren weg een rijwiel berijdt, moet voorzien zijn van eene van rijkswege aan hem afgegeven wielrijderskaart, die op de eerste vordering vertoond moet worden aan de ambtenaren der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Beheerders eener winkelnering kunnen een kaart bekomen, die tevens kan worden ge bruikt door ondergeschiktenbestemd om bestellingen op te nemen of waren te be zorgen. De belasting is f 3 per persoon (na 30 Juni de helft,) behalve voor ambachts- en hand werklieden, die tenminste 3 K.M. moeten afleggen om zich van hunne woning naar de werkplaats te begeven, waar zij gewoonlijk moeten werken; deze verkrijgen de kaart kosteloos. De kaarteu zijn verkrijgbaar bij de ontvangers der belastingen, op mondelinge of schriftelijke aanvragen. Voor kostelooze kaarten moet aangifte geschieden bij den ontvanger en bij weigering is beroep openge steld bij ged. staten De kaart vermeldt naam, ouderdom, beroep of bedrijf en woonplaats van den houder eu is geldig tot i Februari volgende op het jaar der afgifte. Op het niet hebben eener vereischte kaart is een geldboete van ten hoogste f 50 gesteld. Vrijgesteld zijn in uniform gekleede mili tairen der landmacht en ambtenaren der rijks- of gemeentepolitie, die verplicht z'jn voor den publieken dienst een rijwiel te berijden; kinderen van 12 jaar; zij, die op eenzelfde wiel rijden met een ander persoon, die van een kaart is voorzien en zij, die zich bevinden tusschen de grens van het land en het eerste belasting kantoor. Bercehtszukcu. Donderdag heeft het Gerechtshof te 's Bosch uitspraak gedaan in de navolgende zaken: 1. J. v. d. A. oud 20 jaren te Waalwijk J. J. v. d. B. oud 25 jaren, en G.M., oud 28 jaren te Bezooien, C. A. A. J. H., oud 19 jaren te Waalwijk, L. K., oud 20 jaren en M. J. v. A., oud 20 jaren te Waalwijk, allen schoenmaker, appellanten van een vonnis der rechtbank aldaar; dat vonnis is bevestigd voor zoover de le, 3e en 4e beklaagde betreft, met uitzondering voor wat de opgelegde straf aangaatop dat punt vernietigd; be klaagden zijn schuldig verklaard aan weder- spannigheid, eenig lichamelijk letsel tenge volge gehad hebbendedoor twee of meer personen met vereenigde krachten gepleegd, en veroordeeld de le tot 3 en de 3e en 4e ieder tot 2 m ;anden gevangenisstraf, de 2e, 5e en 6e zijn vrijgesproken. 2. F. v. d D„ oud 21 jaren, te Waal wijk en P. Doud 23 jaren te Bezooien, appellanten van een vonnis der rechtbank aldaar; dat vonnis is bevestigd, beklaagden zijn schuldig verklaard aan a het in het openbaar mondeling tot eenig strafbaar feit opruienb. eenvoudige beleediging, aange daan aan een ambtenaar gedurende dc recht matige uitoefening zijoer bediening, en c. we- derspannigheid, door twee vereenigde perso nen met vereenigde krachten gepleegd, de 2e aan wederspannigdeid door 2 personen met vereenigde krachten gepleegd, en veroor deeld de le tot 4 en de 2e bij verstek tot 3 weken gevangenisstraf. Standjes. Om zes uren Donderdagavond bracht een half beschonken zeeman den Goudscheweg te Rotterdam in opschudding. Na eerst schreeuwende en zingende heel wat spectakel gemaakt te hebben, rende hij eensklaps een hoeden- en pettenwinkel binnen, eu rukte daar een heele stellage met hoofddeksels onderste boven, die de deur uit de straat oprolden; de winkelier den man achterna. Een wedren, waarbij zich terstoud een groote menigte aansloot, begon nu onder geroep vanhouden, houden Eindelijk, na zoo een paar straten door gehold te zijn, achtervolgd door eene steeds aangroeiende menscheu- massa, kreeg men den zeeman op het Van Alkemade plein te pakken. Nu met hem naar het bureau van politie in de Meerraansstraat waar de man, bijna ontnuchterd door den wedloop, doodleuk verklaarde dat hij het „uit een lolletje" gedaan had. Achteraf be zien, bleek de aangerichte schade van weinig beteekenis en was het geschreeuw erger dan de daad. Iu de Kovelaarstraat te Utrecht kregen twee buurvrouwen zoo een hooggaanden twist, dat het niet bij woorden bleef, doch spoedig tot handtastelijkheden werd overge gaan, waarbij door de eene van een stok werd gebiuik gemaakt, terwijl de andere haar klomp tot wapen had gekozen. Nadat het den buren gelukt was, de vechtenden te scheiden, bleek het, dat eene dier zacht zinnige vrouwen, vrouw H. eene bloedende wond aaD het hoofd had bekomen, terwijl van de andere de rechterpols was gekneusd, zoodat beiden genoodzaakt waren, heelkun dige hulp in te roepen. (U. D.)

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2