>anje. Engeland. Amerika. Italië. Turkije. BINNENLAND. UITVOERINGEN. 2 3 4. van velen zijn eigen trein naar Frankrijk. Die trein is ontzaglijk zwaar, hij weegt 430 ton terwijl de presidentieele trein maar 250 ton zal wegen. De rails tusschen Versailles en Vaugirard en de ceintuurbaan zullen dat zware gewicht moeilijk kunnen dragen en daarom is het waarschijnlijk dat de Tsaar te Versailles zal overstappen. Omtrent het bezoek van den czar en de czarina naar Fraukrijk is thans voor goed vastgesteld, dat de aankomst zal geschieden op 5 October a s., te Cherbourgtegen den middag. Het Noorder-Eskader zal de Rus sische schepen lot midden in het Kanaal tegemoet gaan. De president der republiek en de ministers zullen de gasten op den quai de l'Arsenal te Cherbourg verwelkomen. In het arsenaal zal 's avonds een feestmaal worden gegeven. Den volgenden morgen 10 uur, aankomst te Parijs. 7 October bezoek aan de monumenten. De czar zal den eersten steen leggen voor de nieuwe brug, die een monument moet worden voor de tentoonstel ling van 1900 en Pont Alexandre III genaamd wordt. Den volgenden dag vertrek naar Versailles, waar een groot feestmaal zal ge geven worden door een avondfeest in het park gevolgd. H.H. MM. logeereu op het slot. Te Bayonne is Zondag het laatste stie rengevecht van het seizoen gehouden op eene wijze, die waardiglijk het stelsel van onge hoorzaamheid aan 's lands wetten heeft be kroond. De burgemeester van Bayonne was er bij tegenwoordig, en voorts waren er ruim 10000 toeschouwers. Er werden zes stieren gedood door Guerritta en Conejilo en er vielen 7 paarden. In een door de Heraldo openbaar gemaakt interview zegt don Carlos, dat het met den politieken toestand van Spanje erger gesteld is dan vóór 1868. Hij laakte de zwakheid der regeering tegenover de Vereenigde Staten meeude, dat de toestand op de Philippijnen onrustwekkend was en dat Spanje tot het Fransch-Russisch verbond moest toetreden. Ten slotte verklaarde don Carlos, dat hij de houding derCarlisten in de kamer goedkeurde. Te Havana is een regeeringsbesluit uit gevaardigd volgens 't welk alleen officieele berichten van het eiland mogen worden ge seind. Deze maatregel is zeker in het belang der officieele waarheid genomen Van de Fillippijnsche eilanden komt het officieele bericht dat bij een gevecht tus schen de regeeringstroepen en de opstande lingen, 17 van deze laatsten gedood en velen gewond werden. Intusschen heeft de Spaansche regeering toch besloten tot het zenden van 8000 man naar Manilla, infanterie, cavalerie en artillerie. Ook naar Fernando Po, het eilandje in de golf van Guinea, worden troepen gezonden omdat de regeering bang .is voor onlusten onder de talrijke daarheen gedeporteerde Cubanen. Io de Spaansche steden die te arm zijn om eene arena te bezitten, worden op de openbare straat stierengevechten gehouden, waarbij de stier bevochten wordt door jonge lieden uit de stad of door leerlingtorero's. Die gevechten geven dikwijls aanleiding tot bloedige ongelukken en Zondag is dat op niet minder dan drie plaatsen in de pro vincie Toledo zoo geweest. Te Mendriga, waar de leerling-stierenbe- vechters in een oogenblik door den stier uiteengedreven werden, is een grijsaard, die onder een kar gevlucht was dooi het woe dende dier gedood. De pastoor, die zich toevallig ih de nabijheid bevond, kon hem nog de absolutie geven. Te Villaroca is een jonkman, een aanko mend torero, gedood door verscheidene horen- stooten van een stier. Te Maisejon is een torero gedood door een stier, die hem een zijner horens in den mond stiet en hem ten slotte het hoofd van het lichaam rukte. Men heeft de slachtoffers eene prachtige begrafenis bereid. Van Dongola uit zal generaal Kitchener met zijn Eugelsch-Egyptische troepen nu wel verder voorttrekken ter herovering van Soe dan. Khartoem en Berber liggen nu aan de beurt en het verloop der expeditie is tot dusver van dien aard dat niemand aan te rugtrekken denkt. De derwisjen schieten wel, doch zeer zelden schieten zij raak, wat wel blijkt uit het geringe aantaldooden in het bezettingsleger. Woensdag 23 September, heeft H. M. Koningin Victoria van Engeland, om eene uitdrukkiug te bezigen, die „in den tijd" is, een reuzenrecord geslagen. Dien dag had H. M. namelijk langer geregeerd dan een harer voorgangers of voorgangsters op den troon. George III, met zijn 59 jaren, was de laatste en de lastigste om voorbij te komen. Maar, gelijk gezegd is, die laatste hindernis, om hiermede meteen met de sporttaal gedaan te maken, werd gisteren genomen. Maar dit is nog slechts H.M.'s binnenlandsch paspoort. Wat het buitenland betreft, heeft Koningin Victoria thans ook langer geregeerd dan ooit eenig Europeesch Vorst deed, Lo- dewijk XIV, van Frankrijk, die 72 jaren re geerde, waarvan echter het begin onder Re gentschap, uitgezonderd. Zij is nu ook de oud ste in jaren der regeerende Europeesche Sou- vereinen, op den Koning van Denemarken en den Paus na, terwijl Keizer Frans Jozef in Regeerings anciënniteit op haar volg'. Sedert zij in 1837 aan de Regeering kwam, heeft H. M. dus al de Vorsten zien verdwijnen, die toen op den troon zaten. Gehee'.e geslachten van Koningen heeft zij in sommige landen zien komen en gaan in Pruisen zelts niet minder dan 5 en in Rusland 4 t rwijl alle lords, die toen lid van het Hoogerhuis waren, op twee na zijn overleden. Op Glad stone na zijn ook alle eminente Staatslieden, die haar in dien tijd van raad hebben gediend, van Lord Melbourne tol Palmerston en Disraeli, heengegaan, zoodat een gevoel van eenzaamheid zich wel eens ran H. M. moet meester maken, wanneer zij aan het verleden en nog niet eens aan het zeer verre verleden terugdenkt. Wanneer de volle zestig regeering-jaren zullen bereikt zijn, zal dit gedenkfeest na tuurlijk op waardige wijze gevierd worden. Doch reeds nu doen de Engelsche bladen het eeuigzins door het ophalen van deze herinneringen. Maar ook door een dankdaar erkennen van de groote voordeelen, welke Hr. Ms lange er, gezegende regeering aan Engeland heeft gebracht. Langer dan de derde George en roemrijker dan ikzelf", laat Punsch Koningin Elizabeth kort en kernig tot de jubilaresse zeggen, en bijna geen blad of het heeft een woord in dien geest. „Deze nu welhaast 60 jaren," zegt The Times, „zijn geweest even zoovele jaren van toewijding, en daarin heeft H. M. zich onvergankelijke aanspraken verworven op de trouwe en dank bare genegenheid harer onderdanen." En Daily News huldigt haar als voor alles de getrouwe handhaafster der constitutie, te lof- lelijker bij het wel degelijk hebben van eer. eigen oordeel en een eigen wil«Geen Souverein voor haar" sluit het blad „had op de raadgevers van den Staat meer invloed dan zij. De Times schrijft, dat de weigering v^n Frankrijk om Egypte te veroorlooven zijn eigen gelden voor de Nijl-expeditie aan 'te wenden, een spaarzaamheid noodzakelijk heelt gemaakt, waardoor den Britschen offi cieren zoowel als den Egyptischen soldaten oneindig zwaardere arbeid en lijden worden opgelegd. Vreeselijke luchtreis. Te St. Louis is een ongeluk met een luchtballonreizigster gebeurd, zooals nog maar zelden voorgekomen is. Gewoonlijk zien bij zulke gelegenheden de toeschouwers niet, hoe het slachtoffer aan zijn eind komt, doch dezen keer waren zij in de gelegenheid het te aanschouwen. Victoria Leroy had een contract, volgens hetwelk zij verleden Vrijdag om vier uur zou opstijgen, zittende op een trapéze, en daarna aan een parachute naar beneden komen. Zij steeg op, den arm in een lederen band houdend, tot meerdere bescherming, en het touw der parachute dicht bij de hand. Toen zij tot op zekere hoogte gestegen was, zagen de toeschouwers dat zij plotseling van de trapéze viel er nog slechts met den arm in den lederen band hing. Tegelijkertijd raakte de parachute los en kwam naar beneden. De ballon steeg hooger en hooger en de vrouw moet in de enkele minuten, die er verliepen, duizend dooden gestorven zijn. Toen zij zich niet langer kon houden, viel zij naar beneden, kwam op de bovenste takken van een boom neer, en sloeg door de takken op den grond, niet veel meer dan een voimelooze klomp vleesch. Haar echtgenoot, die ook onder de toeschouwers was, zag het heele ongeluk mee aan en was half waanzinnig van droefheid. De vrouw had er reeds van te voren op tegen gehad, op een Vrijdag op te stijgen, doch het con tract vereischte het, en dus moest zij er aan vol loen. WAALWIJK. Op Zondag 27 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Donderdag plaats gehad op den Great Eastern spoorweg, 15 mijlen bvan Peterbourgh. De sneltrein uit Harwich naar het noorden is met een pleiziertrein uit Cambridge in bot sing gekomen. Vier rijtuigen, alsmede de machine der twee treinen werden vernield een jong meisje overleed kort na het ongeluk, en 21 andere personen werden gekwetst, waaronder 6 ernstig. In de Osservatore Romano is een brief van den Koptischen bisschop mgr. Ma- cario aan kardinaal Rampolla uit Adis Ababa gedagteekend van 14 Augustus, verschenen. In den brief wordt gezegd: Menelik ontving het gezantschap met alle eerbewijzen, aan den H. Stoel verschuldigd. Op den dag van aankomst zond de negus het een escorte van 150 man soldaten met verscheidene inland- sche hoofden en den ingenieur lig tegemoet. De negus onrving Macario in plechtige au diëntie, Op diens langademige rede over de betrekkingen tusschen beide kerken, antwoor- de Menelik ontwijkend: „De Paus is de va der van ons allen, hij heeft het recht ons te schrijven en ons zijn wenschen te kennen te geven. We zullen elkaar weerzien en daar over nader spreken." De gevangenen, die Macario zag, maken het goed. Over 't ge heel maakt de brief den indruk, dat Mene lik Macario met mooie woorden wil afsche pen. Wanneer de Italiaansche Kamer weer bijeenkomt zal van Regeering^wege eene som van 500,000 lire worden aangevraagd als civiele lijst voor den Prins van Napels (Kroonprins) nu deze in het huwelijk treedt. Het huwelijk blijtt bepaald op 22 October. Het overlijden van prinses Olga van Mon tenegro zal het niet doen nitstellen, maar wel oorzaak^ wezen, dat het zoo eenvoudig mogelijk en in intiemen kring wordt voltrok ken. Geen der Europeesche souvereinen zal ter bijwoning worden uitgenoodigd of zich doen vertegenwoordigen. Op Zondag 27 Sept. zal in de zaal van den heer Antoon Gerris, door de harmonie St. Crispijn worden uitgevoerd 1 Marca Legeria marsch. L. Canivez. Confidence. Ouverture. W. van Perk. Potpourri populaire, F. Renaud. (op algemeen verzoek.) La Speranza, Fantasie. A. Boscolli. Naar de correspondent van het Tageblatt uit Konstantinopel seint, zou er in den vori- gen nacht eene nieuwe hoeveelheid bommen gevonden zijn in de groote Armeensche kerk te Galata en de daaraan grenzende Armeen sche schoolook zou daar een met dynamiet gevulde mijn ontdekt zijn, welke, bij de Armeensche kerk beginnend, onder de in buurt staande Grieksche kerk voortliep. Door deze vondsten ontstond natuurlijk groote opwinding en angst. De bedoelde Armeen sche kerk moet het middelpunt zijn voor de Armeniërs, waar hun patriarch 'met zijne vertrouwelingen raad pleegt. Waarschijnlijk moeten de gevonden moordtuigen nog onder den vorigen patriarch daar gekomen zijn. WAALWIJK, 26 Sept. 1896. Loting Nationale Militie. De commissaris der koningin in de provincie Noordbrabant, heeft bepaald, dat de loting der in het loopende jaar voor de lichting van 1897 der nationale militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op de dagen en uren, zooals hieronder is aangeweven: In het le militie-district. Ten overstaan van den militie-commissaris J. J. VAN THIEL. Loonopzand (te Kaatsheuvel) Dinsdag 27 October, des namiddags ten 121/* ure, Loon opzand, Sprang en Vrijhoeven-Cappel. Waalwijk, Dinsdag 3 November, des mor geus ten 11 ure, Baardwijk, Bezooien, Capelle en Waalwijk. Heusden, Woensdag 4 November, des mor gens ten ICB/2 ure, Drongelen, Drunen, Hees been, Heusden, Meeuwen, Veen en Wijk. Idem, Donderdag 5 November, des morgens ten 10i/s ure Hedikhuizen Herpt, Oud- Heusdeu, Nieuwkuik en Vlijmen. In het 2e militie-district. 4 en overstaan van den militie-commissaris F. P. CAVALJÉ. RaamsdonkMaandag 12 Octoberdes morgens ten 9U3 ure, Raamsdonk, Geertrui- denberg, Waspik en 's Gravenmoer. Reizen van nil. MM. HH. MM. de Koninginnen zijn voor nemens in de eerste dagen van November zich te begeven naar het buitenland en een verblijf te houden te Pugny-les-Corbières, bij Aix-les-Bains in het Zuiden van Frankrijk. Na een verblijf van drie weken aldaar, heb ben de vorstinnen het plan een bezoek te brengen aan de voornaamste steden van Noord-Italie of wel een verblijf te houden aan de Italiaansche meren. Een gevaarlijk heer Door den wachtmeester der marechaussée te Woudrichem wordt ijverig onderzoek ingesteld naar zekeren W. Kamp, vroeger woonachtig te Werkendam, later te Gorinchem, en vandaar met de Noorderzon vertrokken en te Rotterdam gezien. Als reiziger in koloniale waren voor ver schillende huizen hoofdzakelijk in sigaren enz., voor de firma A la Giand, te Wad dingsveen, moet hij ten nadeele van deze bij een aantal winkeliers te Werkendam, De Werken, Almkerk, Nieuwendijk enz., grove oplichting en verduistering gepleegd hebben. Op een door genoemde firma hem verstrekt rijwiel reed hij die dorpen af, zond dan ge regeld commissie-oiders, ontving zelt de goe deren, welke hij op de een of andere wijze zag te plaatsen buiten weten van de daarbij betrokken firma, stak het geld op en liet zijn patroon en andere crediteuren tevergeefs op betaling wachten. Kinderdiefstal. Diefstallen vau kinderen door Zigeuners komen in den laatsten tijd in Pruisen nog al eens voor. In den omtrek van Munster werd dezer dagen een 9-jarige knaap van goeden huize door een Zigeunerbeude mee gevoerd. De politie kreeg echter den volgenden dag den jongen bij Soest reeds in handen. Het hoofd van de bende werd gevangen genomen. Brand tc Schiedam. Woensdagavond te 6l/i uur werd door de politie te Schiedam ontdekt, dat de vlammeu van uit den zolder der Zweedsche lucifers fabriek „Lumen" aan de Hoofdstraat aldaar, over de straat sloegen. Onmiddelijk werd gealarmeerd en begaf de politie zich in de fabriek, waar zij beneden alles nog in volle werking vond. Een aantal jongens en meis jes, die er werken, ontvluchtte daarop zoo spoedig mogelijk het gebouw. Intusschen kwam de brandweer ter plaatste, die onmid delijk aan het werk toog, om den brand te blusschen. Middelerwijl bleek, dat een jongen, Antoni- us Johannes Loomans, 14 jaar ongeveer wonende Hagastraat, het gebouw niet verlaten had. Iemand had zelfs een jongen in de brandende vuurzee, van boven naar beneden zien vallen. Deze jongen werkte met twee andere jongens op de zoogenaamde vliering, de twee anderen hadden zich weten te redden, hoewel een van hen, Arie Cornelis de Vries, 14 jaar, wonende Lange Nieuwstraat, dit niet dan ten koste van ernstige brandwonden aan handen, kin en ooren. Nog werd ernstig gebrand per rijtuig naar zijne woning gebracht de 14jarige Jacobus Soeters, wonende Dirkje Meesterstraat. De toestand van dezen jongen is hoogst ernstig. Bij dieu jongen moet de b and ontstaan zijn, terwijl hij bezig was met rffepen lucifers te knippen. De heer H. J. Köster, directeur der fabriek, die zich op dezen zolder bevond toen de brand ontstond, trachtte nog dezen te blus schen, wBarbij hij de handen ook deerlijk verbrandde. Ongeveer 7 uur had men den brand onder de knie, en spoedig daarna kon men het terre.n doorzoeken, waarbij men dan ook het lijk vond van den vermisten Antonius Johan nes Looman, op ongeveer 1V3 M. van de trap. Het lijk werd door de zorg der politie, op verlangen der ouders, naar hun woning ge bracht. De fabriek bestond ongeveer D/3 jaar, waarvan zij ruim een jaar gewerkt heeft. In dien tijd hadden er dikwijls, kleine branden plaats, die steeds nog bijtijds konden worden gebluscht. De omwoners zijn blijde, voor- loopig van een gevaarlijke buur verlost te zijn. Een ernstige brand heeft Dinsdag te Tilburg gewoed. Te ongeveer half vier brak braud uit in een woning aan de Zuid Ooster laan aldaar. Door den feilen wind aangewak kerd, tastte het vuur weldra de nevenstaande perceelen aan en legde in minder dan 2 uren 8 woningen in de asch. De aauwezige brandspuiten vermochten niet het vuur te stuiten. De oorzaak moet gezocht worden in een schoorsteenbrand. Het grootste gedeelte der inboedels werd gered. Alles was ver zekerd. Gevaarlijke luchtreis in den storm. Dinsdagmiddag ruim vier uur zag men te Lemmer een luchtballon boven de zee drijven. Of er menschen in waren, kon men eerst niet zien, doch toen de ballon dichterbij kwam, zag men uit de ballon twee personen in zee vallen. Dadelijk snelde men ter hulp en de beide personen werden gered. Zij waren de heeren Tournay, commandant, en Messens, luitenant van de genie-compagnie te Antwerpen, die 'smiddags 12 uur aldaar waren opgestegen. Omtrent deze luchtvaart wordt aan de Zwolsche Ct. nog het volgende geschreven: Een ongewoon schouwspel bracht Dinsdag middag circa 3 uur Lemmer in rep en roer. In de richting van deze plaats kwam nl. een luchtballon aandrijven, waarvan het schuitje over het water scheerde en bij tusschenpoozen geheel onder water doorging. Het was te zien dat de luchtschippers door het uitwerpen van ballast trachtten de ballon te doen stijgen. Het gelukte eindelijk over den Zeedijk ten Noorden van Lemmer te komen, evenwel niet zonder dat het schuitje tegen den Zeedijk stiet. Daarop steeg de ballon weer een weinig, en trok het water ,de Zijlroede" zonder ongevallen over, om onmiddellijk daar na weer zooveel te dalen, dat het schuitje langs den grond schuurde. Van deze gele genheid maakten de twee inzittenden gebruik om aan land te springen, waarbij zij in een rietpolle terecht kwamen. Zij waren geheel naakt. Boven de Zuiderzee hadden zij zich, om zich zoo noodig zwemmende te kunnen redden, van hun natte kleeding ontdaan en deze, om de ballon te doen stijgen, over boord geworpen. In een in de nabijheid der landingsplaats staande woning werden zij, zoo goed als het ging, van kleederen voorzien om den tocht naar Lemmer circa een kwartier afstand— te kunnen aanvaarden. Daar aangekomen werden zij door den burgemeester liefderijk ontvangen en van geschikte kleeding voorzien. Naar wij nog nader vernemen hadden de luchtreizigers getracht op Schokland te landen, maar dat was mislukt door de snelle vaart, die de ballon had.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2