Nummer 80. Zondag 4 October 1896. 19e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijlc-Hongarije. UITGEVER: Waalwijk. V De Echo van het Zuiden, Waalwyksche rn Lanptraatscle («rul Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ■ni ■mi ii iij^ Over zeventien dagen zou het bij decreet in het Journal Officiel van Tunis afgekondigde algemeene douanetarief van kracht zijn ge worden voor de handelsrelatien tusschen Tunis en Italië, waht het oude contract van 1868, vóór een jaar door de Fransche republiek als voerende souvereiniteit over Tunis, opge zegd, liep af 28 September in den avond doch het nieuwe tractaat is Donderdag te Parijs onderteekend door graaf Tornielli, den gezaut van Italië, eenerzijds en door Hanotaux, Frankrijks minister van btiiienlandsche zaken anderzijds. Voor Frankrijk en voor Italië beide is deze gunstige oplossing verblijdend, vooral uit een politiek oogpunt. De onderhandeligen hebben lang geduurd, doordat Italië in den beginne Frankrijk niet gerechtigd heette tot opzeg ging van een tractaac, dat indertijd met Tunis was gesloten toen het nog onafhankelijk was. Het was nog onder Crispi's bewind, dat de onderhandelingen werden aangevangen waar bij 't in hoofdzaak liep over Fraukrijks rechten, erkend door alle andere natiën, die met Tunis in handelsrelatien stonden. Hemel en aarde werden door Crispi in beweging gebracht om Frankrijk zijn rechten op inmenging in de handelsrelatien van Tunis te betwisten 't werd een principe kwestie, waarbij de handelsbelangen van Italië, dat met Sicilië jaarlijks voor vijf millioen lire uitvoert naar Tunis, geheel op den achtergrond traden. Met Di Rudini's optreden namen de zaken plotseling een wending in de goede richting, de politiek werd terzijde gesteld of liever geheel buiten rekening gelaten, de onderhan delingen werden overgebracht op zuiver com mercieel terrein. Doch de nieuwe minister president, zeker meenend, dat deze inschik kelijkheid Frankrijk wel iets waard zou zijn, stelde ten gunste van de ltaliaansche kolonis - ten in Tunis en ten bate van Italie's handel eischen, welke Frankrijks regeering meende niet te mogen inwilligen, hoezeer ook bezield van de beste intentien ten aanzien van Crispi's opvolger en tegenstander. Graaf Tornielli kreeg nu in opdracht, eens .persoonlijk te gaan praten met Hanotaux, terwijl 't in Tunis langzamerhand onrustig begon te worden, den Italianen werden allerlei booze plannen toegedicht, zoodat van re- geeringswege rond Tunis een flink troepen contingent werd saamgetrokken. Ook werd gereleveerd, dat Frankrijk in de Italianen voornamelijk voor de koloniseering in Tunis, een onmisbaar element heeft. Het leek eerst wel alsof Tornielli met zijn zending niet zou slagen; van dag tot dag werd de onderteekening van een nieuw ver drag uitgesteld, Italië wilde geen genoegen nemen met de door Frankrijk aangeboden faciliteiten, het tarief, dat den meest begun stigden staten was toegestaan, bevredigde de heeren te Rome niet, zij wilden speciale voorrechten voor de ltaliaansche koraal vis- schers, welke privilegiën, dateerende van jaren terug, juist hebben geleid tot bloedige conflic ten tusschen ltaliaansche en Fransche koraal visschers. Gelukkig voor het kabinet Rudini, gelukkig ook voor Italie's uitvoerhandel, is het ten langen leste toch tot een vergelijk gekomen, twee dagen juist na de expiratie vau 't oude verdrag en toen reeds een voorloopige rege ling was afgekondigd door toepassing van een algemeen tarief, geldig voor alle landen, die geeu tractaat met Tunis hebben. Woens dagmiddag en Woensdagavond hadden er tusschen Hanotaux en Tornielli langdurige samensprekingen plaatsmaar zonder het gewenschte resultaat. Donderdag morgen evenwel kwam het tot een accoord en door een gansche reeks conventien werden de relatien tusschen Italië en Tunis voor negen jaar geregeld, een consulaire-, een kolouisee- rings,- een handels,- een uitleverings- en een scheepvaartconventie werden door de heeren onderteekend, voor wat Hanotaux betreft namens den Bey van Tunis. Wat de handelsrelatien'betreft, zijn er en kele overgangsbepalingen vastgesteld, terwijl de consuls en de ltaliaansche onderdanen in Tunis zoo ongeveer dezelfde rechten en ver plichtingen hebben als in andere landen. Het kan zijn dat het gunstige resultaat der onderhandelingen niet geheel zonder invloed zal blijven op de relatien tusschen Italië en Frankrijk zeiven; het ijs is nu gebroken en wie weet of de douane oorlog, welke Italië zoo veel schade heeft berokkend, niet den langsten tijd gèduurd heeft, 't Is licht te probeeren Visconti Venosta zal bij Hanotaux welwil lendheid en inschikkelijkheid vinden. De samenkomst der koningen van Rumenie en S:rvie met den keizer van Oostenrijk bij de opening van het Kanaal der IJzeren Poort op de grens der drie rijken, heeft algemeen de aandacht getrokken. Servie onderhield vroeger, onder Millan's regeering zeer vriend schappelijke betrekkingen met Oostenrijk,maar toen het regentschap werd ingesteld en later de jeugdige Alexander den troon beklom, werd de Servische politiek al meer en meer in Russische richting gestuurd. Van de Bal kan staten bleef alleen Rumenie de Oosten- rijksche Monarchie trouw en daartegenover stonden Servie, Bulgarije en Montenegro, die opgingen in vereering voor den Czaar. Dat de koning van Servie thans vriendschappelijke toosten met zijn machtigen buurman Frans Jozef heeft gewisseld, mag dus wel als een feit van beteekenis worden vermeld, te meer, daar hij zulks deed in tegenwoordigheid van den Rumeenschen souverein. Het bewijst in elk geval, dat de relaties tusschen de Balkanstaten en hunne houding tegenover de aangrenzende groote rijken voorshands geen aanleiding tot bezorgdheid geven. De Czaar te Parijs. Tijdens het bezoek van keizer Nicolaas aan Frankrijks hoofdstad zal de eerste steen wor den gelegd van eene nieuwe brug over de Seine, een der grootste wonderwerken der tentoonstelling van 1900 en welke den naam zal dragen van „Alexander III", den vader van den tegenwoordigeu keizer. Deze eerste-steenlegging zal met buitenge wonen luister gepaard gaan. Niet minder dan 10,000 uitnoodigingen zijn door den minister van haudel rondgezonden. De czaar en de czarina, de presidenten der Kamers, de ministers, de afgevaardigden en vertegenwoordigers der groote Staatslichamen zullen de plechtigheid bijwonen. Op den rechteroever der Seine is men be gonnen met het bouwen van een grootste estrade, waar plaats is voor 3000 personen. Het midden dezer tribune zal worden gere serveerd voor de vorstelijke bezoekers den president, de presidenten der Kamers en de ministers. Aan de rechter en linker zijde zullen plaatsen gereserveerd worden voor de andere gasteD. Een andere groote tribune, eveneens ruimte biedende voor 80ü0 personen, zal op den linker oever worden gebouwd. De eerste steen zal door den czaar worden gelegd aan den linker hoek van den toegang tot de brug, tegenover de Invalides. De troffel en de hamer, die door den keizer zullen worden gebruikt, worden vervaardigd door den goudsmid Talize en zullen later aan keizer Nicolaas II worden aangeboden. De steen ongeveer twee kubieke meter in omvang, zal door een speciale kraan te bestemder plaats worden neergelegd. Er is een holte in aangebracht, waarin Russische en Fransche geldstukken van het jaar 1896 zullen worden geplaatst en een copie van het procesverbaal der plechtigheid. Het oor spronkelijke exemplaar van dit procesverbaal, hetwelk door den keizer en den president wordt onderteekend, blijft bewaard in de nationale archieven, De hamer wordt gemaakt van gepolijst staal met gouden ornementen de steen zal van ivoor zijn. Op een der zijden staat net woord »Pax", op het ander het woord „Robur." De troffel, die van goud is, zal het symbolisch schip der stad Parijs vertoonen met de in scriptie „Fluctuat nee mergitur.* De plechtigheid zal worden opgeluisterd door muziek, te geven door vijf militaire muziekkorpsen. Op verzoek der regeering heeft de heer José Maria de Heredia, lid der Académie Frangaise, een ode geschreven, welke door een der acteurs van de „Comédie Frangaise" zal worden voorgedragen. Treffende bijzonderheden worden door de bladen medegedeeld over den ijver van de werklieden, die de versieringen in de Parijsche straten in orde maken, en het gedrag van het publiek, dat zich onledig houdt met daar naar te staan kijken. De werklieden, die Zaterdag op de terreinen waar de brug Alexander III komen moet (er wordt thans een inrichting gemaakt, die als „schijnbrug" moet fungeeren) aan den arbeid waren, wei gerden voor de stortbuien op den loop te gaan, maar de hevige wind drong hen er wel toe, en des nachts zijn zij toen uit eigen beweging teruggekeerd om den arbeid voort te zetten voor den Keizer. En de „Figaro* zegt van het publiekhet bekijkt met „un intérét palpitant le travail émotionnant des trous que Ton creuse, des arbres que Ton enlève, des m£ts que les grues a bras dres- sent sur leur pied." Men houde ons ten goede, dat wij het niet vertalenhet mooie zou er dan afgaan. In de hotels is van druk bezoek voor het oogenblik geen sprake, alles gaat er zijn gewone gangetje, maar te beginnen met 1 of 2 October wordt een groote toevloed van reizigers verwacht, die nu allen per brief of telegram reeds kamers bespreken. Meerendeels zijn het Engelschen en Amerikanen, welke laatsten door den afstand niet worden alge- schrikt; dan komen de Belgen, zeer weinig Duitschers, en Italianen en Spanjaarden niet noemenswaard. Russen zullen er veel minder komen dan men wel denkt, volgens het zeggen der hotelhouders 't wordt daardoor veroorzaakt, dat het meest allen lieden van hoogen stand zijn, die tot het Hof in betrek king staan en dus tijdens de feestelijkheden, als trouwe onderdanen, aan de officieele plech tigheden deel moeten nemen. Daar zij anders naar ïïankrijk gaan om uit te rusten en zich te vermaken, komen zij liever als de opge wondenheid wat bedaard is. Ook op de Parijsche nijverheid laat het keizerlijk bezoek een niet geriuge iuvloed geldener is briefpapier met de veelzeggende benamingen Courrier du Czar, Papier Grandeduchesse Olge, Papier Moscou, Papier BienvenusPapier de l'Alliance lichtschermpjes met de portretten van den Czaar en de Czarinaeen fabrikant brengt er zelfs in den handel met portretten van Napoleon I en Nicolaas II Verder zijn er onfeilbaar veel voorwerpen beplakt met een klein portret van den Czaar, zooals cigaret- tenpijpjes, cigarettenkokers, portemonnaies, armbanden' etc. In het kwartier der Hallen verkoopt een schoenmagazijn uit en wordt aan den volke bekend gemaaktschoenen in echt Russisch leer te verkrijgen voor 3 tr. 05, om iedereen in staat te stellen den Russischen bodem aan de voeten te hebben De »Temps" geeft afbeeldingen der wagens van den keizerlijken en den presidentieelen trein. De eerste hebben meer het uitzicht van een geblinderden dan van een salouwa- gen, door de hooge, kleine vensters de laatste zien er véél sierlijker uit. De toevloed van Franschen uit de provincie zal, naar men aanneemt, ontzaggelijk zijn de spoorwegen laten excursietreinen tegen verminderd ta rief loopen. De grootvorstin Wladimir Mest- chersky is reeds te Parijs aangekomen en ook Prins Waldemar Mestchersky, kamerheer van den Russischen keizer. De Vérité verneemt uit zekere broD dat de czaar den wensch heeft te kennen gegeven voor elk ander bezoek een visite te ontvangen van den kardinaal aartsbisschop van Parijs. Het corps diplomatique zal aan het gezant- schapshptel worden ontvangen na zijne Emi nentie. Hetzelfde gevoel van deferentie tegenover de katholieken heeft den keizer doen be sluiten zijn eerste bezoek te brengen aan de Notre Dame. De kardinaal zal den czaar ontvangen omringd door de leden van zijn kapittel en van het kerkbestuur. Er zullen versterkingstroepen en oorlogs behoeften naar de Philippijuen gezonden worden. Waarschijnlijk zal maarschalk Primo de Rivero de opvolger worden van den gouverneur generaal der Philippijnen, generaal Blanco, wiens commandement ten einde loopt. De regeering heeft strenge maatregelen ge nomen om het deserteeren van soldaten tegen te gaan. In een aan de Engelsche bladen gezonden nota wordt medegedeeld, d'ac de Soudan- expeditie dtt jaar niet verder dan de pro vincie Dongola voortgezetdoch dat deze proviucie geheel in bezit genomen wordt. Te Korti en Debb zullen permanente garnizoenen gevestigd worden. Uit Caïro wordt aan de agence Havas gemelddat het plan der Engelschen om van de banken een voorschot van zes en twintig unillioen francs, gewaar borgd door de Egyptische inkomsten en be stemd voor de Dongok-expeditie te verzoeken, groote ongerustheid veroorzaakt. Eenjverschrikkelijk drama heeft, blijkens een telegram uit Melbourne, Zondagnacht j.l. te Daudenong nabij de hoofdstad van Austra lië plaats gehad. John Dartey, een gewezen inwoner van Glasgow, vermoordde in dien nacht zijne vrouw, sneed zijn dfie kinderen den hals af, en pleegde dan zelfmoord. De vijf lijken werden naast elkander op den grond liggende in Dartey's slaapkamer gevonden. Dartey was een vlijtig, zuinig en welgesteld winkelier, en men vermoedt, dat hij deze verschrikkelijke feiten in een vlaag van krank zinnigheid beging. Te Aberdeen zijn bij een brand in een café chantant verscheidene meuschen om het leven gekomen. Drie lijken werdeu reeds gevonden, maar nog meer moeten er onder de puinhoopen liggen. Minstens 40 personen zijn gekwetst. Majoor Watts die te Salisbury een opperhoofd der Matabilen op eigen verant woording had laten fusilleeren, is vrij van blaam verklaard. Tengevolge van de hooge graanprijzen, door aanhoudende droogte teweeggebracht moeten vrij ernstige volksopstanden hebben plaats gehad te Cawnpore, Nagpore, en Agra in Engelsch Indie. Uit Weenen wordt bericht, dat het huwelijk van den hertog van Orleans en aartshertogin Maria Dorothea definitiel is vastgesteld op 15 November a.s. Het zal op het Schoenbrunn voltrokken wordeu. De werkstaking der arbeiders van de Oostenrijksche staatsspoorwegen, die meer dan 22000 in getal zijn, is thans zoowel te Praag als te Weenen algemeen. Woensdag heeft het looncomité den directeuren een memo randum gezonden, waarin de beloofde her-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1