bIn^NLAND.' IJ~' ^Rusland. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. Bavomarkt te Waalwijk op Don derdag 8 October. ziening de loonlijst wordt verzocht, een waarborg voor de handhaving der reeds ingewilligde loonsverhooging en de beloite dat geen staker zal worden gestraft. Te Dux Ossegg hebben 3000 mijnwerkeis den arbeid gestaakt. De stakende arbeiders hebben op verschillende plaatsen de telefo nische verbindingen tusschen de schachten doorgesneden. Dinsdagavoud deden de ar beiders een aanval op de Nelsonschacht bij Ossegg, doch werden door de gendarmerie teruggeslagen. Twee leiders zijn gearresteerd. Op de deuren der mijngebouwen zijn plak katen aangeslagen met de woorden „Wie morgen afdaalt, is een kind des doods." In het bekken van Brnx beloopt het aantal werkstakers 684. Te Bruch zijn wan ordelijkheden voorgevallen; een kantoor aldaar werd verwoest, de directeur moest vluchten cn een administrateur moet gevaarlijk gewond zijn. Het heet, dat alle mijnwerkers in het noordwesten van Bohemen zich bij de stakers zullen aansluiten. Strafwetgeving. Volgens een bericht uit St. Petersburg is het wetsontwerp, strekkend tot afschaffing van de administratieve verbanning naar Siberie door het ministerie van binnenlandsche zaken vastgesteld, thans in handen van het depar tement voor de wetgeving. Het behelst behalve de afschaffing der administratieve verbanning naar Siberie, eene beperking van de verbanning in het algemeen, welke slechts bij rechterlijk bevel kan worden opgelegd. Alleen voor zware misdrijven als moord brandstichting, plundering en roof, zal dwang arbeid in de Siberische mijnen en verplicht verblijf aldaar ook na afloop van de straf voorgeschreven zijn. Naar het schijnt, is alleen het ministerie van oorlog tegen deze hervorming gekaut die voor een groot deel te danken is aan de bemoeiingen van den chef van 't centrale bestuur der gevangenissen in Ruslaud, baron Golkin-Wrasski. Men hoopt dat de rijksraad, die het wetsontwerp te bekrachtigen heeft nadat het hem door het departement voor de wetgeving zal zijn toegezonden, zijne goed keuring aan dezen humanen maatregel niet zal onthouden. WAALWIJK. Zondag 4 dezer, 's middags 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Ossian. Besclmidt. 2. Opwaarts. Hol. 3. De Martelaars. Rillé. Op Zondag 4 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Marche militaire. Van Hemert. 2. Une Corbeille de Roses fant. Canivez. 3. Julie, polka de Concert pour cornet a pistons. Bouman. 4. Jagerslust. Galop. Tack. NIEUWKUIK. Matinéeop Maandag 5 Oct., 10 uur, te geven door de harmonie „De Eendracht", ten huize van den heer L. van den Broek. (Zie programma's). Matinée op Dinsdag 6 Oct10 uurte geven door de liedertafel Oefening baart kunst", ten huize van den heer G. de Bont. (Zie programma's.) Aan het postkantoor te W a a 1 w ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 6923,12: terugbetaald f5005,.77 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2318. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September: ingelegd f 2994.30 terugbetaald f 1752.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1276. WAALWIJK, 3 Oct. 1896. Jubilé Secretaris. Donderdagavond vereenigden zich ten huize van den heer F. W. van Liempt: de Burge meester, de Leden van den Gemeenteraad en Gemeente Ontvanger om hem een door hen aangekocht geschenk aan te bieden, bij ge legenheid zijner 25jarige ambtsvervulling als gemeente-secretaris. Het cadeau, bestaande uit een prachtig bureau,werd den jubilaris namens de schenkers onder eene hartelijke toespraak aangeboden door den Burgemeester. De heer Van Liempt, zichtbaar bewogen door de hem betoonde belangstelling, kon slechts met moeite zijnen diepgevoelden dank betuigen voor de eer hem aangedaan. Het gezelschap bleef eenige uren prettig bijeen en menig hartelijk woord werd nog gesproken. Ook van particulieren en van burgemeesters en secretarissen uit vele andere gemeenten ontving de heer van Liempt talrijke geluk- wenschen, evenals van het Bestuur der af- deeling Langstraat van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Moge het hem gegeven zijn nog eene reeks van jaren met kracht, lust en ijver werkzaam te zijn voor 't welzijn van Waalwijk, tot eigen voldoening en 't geluk van zijn huis gezin, dit is zeker aller oprechte wensch. Stoomtram Heusden—'s Bosch. Men schrijft ons Naar luid van verschillende couranten berichten zal de stoomtram Heusden-'s Bosch 15 October a.s. voor het publiek verkeer worden opengesteld. In de verleende concessie was bepaald, dat de lijn 1 October in exploitatie moest komen. Wat aangaat het gedeelte DrunenWaal wijk, 't laat zich aanzien dat hiervan voor- loopig niet veel zal komen. Vooreerst is in de door Gedeputeerde Staten verleende con cessie bepaald, dat dit gedeelte gereed moest zijn op 15 October 1896. Dit nu is feitelijk onmogelijk. Onder gewone omstandigheden echter zou de concessie wel verlengd worden. Maar er iets anders. Gedeputeerde Staten schijnen namelijk huune bevoegdheid te zijn te buiten gegaan, toen zij de concessie voor Drunen verleenden. Achteraf toch blijkt, dat de Provincie indertijd van de gemeente Drunen wel toestemming heeft gekregen om een klinkerweg op den grond dier gemeente te leggen maar dat die grond, evenals die neven den straatweg,is eigendom der gemeente Drunen. Deze zou dus concessie moeten verleenen en de Raad schijnt hiertoe voorals nog in 't geheel niet genegen. In afwachting dus van de beslissing van Drunen, kunnen we hier in Waalwijk 't zaakje rustig afzien, zooals trouwens ons Gemeente bestuur zeer goed schijnt te begrijpen. Katholiek program. Het Huisgezin" doet naar aanleiding van de program-plannen door >Phèsoï" in den „Residentiebode" voor een katholieke partij ontwikkeld, het volgende opmerken »Ous heeft het verwonderd, op dat ontwerp- program te missen de schadeloosstelling der dienstplichtigen, waarvoor toch de Residen tiebode" met warmte opgekomen is en die reeds op verscheiden vergaderingen van kiesvereenigingen in de laatste dagen als een punt voor het toekomstig program is genoemd. Ook de oplossing van het brandende Atjeh-vraagstuk zou, naar onze bescheiden meening, op het katholiek program niet mo gen ontbreken.* De „Standaard verheugt zich over het ter sprake brengen van een katholiek program. Hij schrijft o. a. Het feit, dat de Roomsche Kamerleden keer op keer, door ongeveer 12 tegen 12 te stemmen, daadwerkelijk al de vrucht der Roomsche actie bij de stembus neutraliseer den, wordt zoodoende, zonder doekjes voor het bloeden, erkend, en tevens ingezien, dat er, bij zulk een wijze van optreden, van een staatkundige partij geen sprake kan wezen. Beseft wordt, dat het niets zou geven, of men al, in Juni, al wat goed Roomsch heet bij elkaar trommelde, want dat, geschiedde dit zonder politieke overeenstemming, straks in de Kamer, waar het dan toch bij de stembus om gaat, een da capo van wat na 1894 te betreuren viel, zou worden beleefd. Sedert ons optreden in 1872 hebben we de noodzakrhjkheid van een politiek program bij de stembus, voor alle partijen zonder onderscheid, rusteloos bepleit. Telkens vond ous beweren te dien opzichte tegenspraak, Als men eerst maar zijn mannen er door hielp, dan zou het agendum zich later wel vinden. Thans echter ziet men de demoraliseerende uitwerking van zulk een op zien komen spelen almeer in. Naar een program van actie dringt men steeds meer van alle zijden. En gelukt het aan alle partijen, daarmede tijdig gereed te komen, dan zal ten langen laatste veel van het gewrongene, van het valsche, van het persoonlijke, uit onze politie ke worsteling voorgoed verdwijnen kunnen, en de strijd bij de stembus dan toch eindelijk worden, wat hij steeds had moeten wezen een worsteling om de richting en den stuur, die te geven is aan ons Staatsbeleid. Vergoeding aan miliciens. Het Centrum schrijft Er is in den laatsten tijd hier en daar sprake van een navolging van het Belgische militiestelsel, waarbij een vergoeding wordt gegeven aan in dienst zijnde miliciens. Zoozeer spitst men zich er op, dat er aan gedacht wordt, om dit verlangen tot een punt te maken op een politiek partijprogram. Dit geeft aanleiding tot het stellen van een vraag, die zeer voor de hand ligt, maar toch, naar het schijnt, door velen over het hoofd wordt gezien. Indien men namelijk overweegt dat ook nu reeds aan dienstplichtigen vergoeding wordt gegeven voor den tijd, dien zij in 's lands dienst doorbrengen dat die vergoeding bestaal in kost, inwoning, kleeding, verpleging en soldij dat derhalve de vergoeding welke men thans op het oog heeft, in den grond der zaak niets anders is dan een verhooging van soldij bij het leger is er dan niets tegen, dat deze zuivere detail-zaak, een zaak van meer of minder tractement, een zaak van loonsverhooging voor den soldaat, tot een quaestie wordt ge maakt van partijpolitiek Wie het weet, moet het zeggen Werkstaking te .Maastricht. Men schrijft aan het „Volksblad" uit Maastricht De firma Regout heeft voorloopig gewei gerd den van alle rechtsvervolging ontslagen glasblazer Robeers zijn werk terug te geven. Zij heeft hem niet ontslagen, maar hij moet wachten tot er weer plaats voor hem is als meester blazer en dat wel totdat al de andere meesters, die thans als knechts werken, eerst geplaatst zijn. Tusschen dit en ontslag is practisch totaal geen verschil, en daar de firma zelfs weigert den man voorloopig als „relais", d. i. ledige, wachtende werk te geven, is de algemeene overtuiging dat het een ontslag is. Vandaar heerscht er onder de glasblazers groote ontstemming. Het bestuur der glas- blazersvereeniging deed reeds een poging om den patroon tot andere gedachten te brengen, doch tevergeefs. Men is thans bezig, te pogen een bemiddelings-comité tot stand te brengen. Het bestuur heeft de grootste moeite de verbitterde arbeiders tot kalmte te bewegen. Maasmond. Men schrijft ons Met de voltooing der werken tot verlegging der uitmonding van de Maas naar den Amer, schijnt het der Regeering ernst te zijn. Op de staatsbegrooting voor 1897 is daarvoor een bedrag van f 1.120.000 uitgetrokken, waaronder f 50.000 voor doortrekking van de nieuwe rivier aan het Heleind tot in de Maas. Volgens de toelichting is de post be stemd om, indien de vordering der werken dit gedoogt, met de doortrekking der nieuwe rivier te kunnen aanvangen. Alzoo schijnt het begin van het einde nabij. Onder de som van f 1.120.000 is voorts begrepen f 76.500 Scheepvaartsluis en afsluitingswerken tusschen Maas en Waal beneden Heusden (tot kwijting van termijnen van aanbesteed werk.) f 17.000 Beteugeling der Heerewaardensche Overlaten (kwijting van termijnen van afloopende bestekken.) f 100.000 Kanaal 's-Hertogenbosch Drongelen (voortzetting der werken.) f 440.000 Schutsluis nabij Crèvecoeur en daar toe behoorende werken, f 260.000 Werkea, in het belang van afwate ring en scheepvaart ten zuiden der nieuwe rivier, f 150.000 Schutsluis en keersluis met daartoe behoorende werken in de Dieze, be neden de Spoorweghaven te 'sHer- togenboch. f 19.500 Kosten van toezicht. Atjcli. Naar het Handelsbl. verneemt bevatten de voorstellen der Indische regeering, welke thaus van Indie naar hier onderweg zijn, in hoofdzaak het volgende De tegenwoordige linie wordt grootendeels opgeheven. De oprichting van den geretran- cheerde kampemeuten, ieder ruimte aanbie dend voor het verblijf van ten minste een bataljon, beneveus artillerie en cavallerie wordt voorgesteld. Deze drie voorposten worden gelegerd, een in de IV moekins, een te Sibreh en een in de „invloedsfeer" van Toekoe Oemar, waarschijnlijk in de buurt van Tj. Mandjang in de XXVI moekims. Verlegging en uitbreiding van den stoom tramweg zal "hiermede waarschijnlijk in verband gaan. Kicsvereciiigiug. Zondag is te Waspik, ten huize van den heer J. Teunen een bestuursvergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk. De vergadering was hoofdzakelijk bijeen geroepen ter bespreking van maatregelen en wijzigingen in verband met de nieuwe kies wet. In beginsel werd besloten de contributie der gewone leden te verminderen van 50 op 25 cent. Gorinehemscke dieven. In den nacht van Zaterdag op Zondag der vorige week, werden bij den goud- en zilversmid B. Meijer in de Molenstraat te Gorinchem door middel van een zeldzaam brutale inbraak o. a. gestolen 150 gouden heeren- en damesringen, 14 gouden en 15 zilveren horlogekettingen, medaillons enz. Een groot deel van het gestolene is te Amsterdam opgespoord en de vermoedelijke daders ziju te Rotterdam aangehouden. Op de volgeude wijze werd deze goede vangst bewerkstelligd Zekere P., opkooper in de Utrechtsche dwarsstraat te Amsterdam, kwam den heer Van det Wiele, commissaris van politie in de 5e sectie, waarschuwen, dat bij hem gouden voorwerpen waren te koop aangeboden en onmiddellijk werd deze mededeeling aan den hoofdcommissaris den heer Franken overge bracht. Deze dacht terstond aan den diefstal te Gorinchem en gaf aan alle goudsmeden in de stad kennis van de mogelijkheid dat bij hen ook een deel van het gestolene zou te gelde worden gemaakt. Dit bleek geen overbodige maatregel te zijn, want weldra kwam van de 6e sectie commissaris Fundher het bericht, dat bij een goudsmid den heer Gemraeken, een groot aantal gouden voorwerpen waren verkocht, die waarschijnlijk van diefstal afkomstig waren, men meende dus de daders op 't spoor te zijn. Evenwelde aangever was iemand, aan wiens betrouwbaarheid wel eenigszins te twijfelen viel. Immers hij was indertijd te Rotterdam in hechtenis geweest en al scheen hij sedert dien zijn leven verbeterd te hebben, er bleef toch altijd wel eenige grond tot argwaan over. Er was echter controle mogelijk want P. vertelde, dat van de twee mannen, die het gestolen goed bij hem hadden gebracht, een oude keunis van hem was uit de Rot- terdamsche gevangenis (het was dus zeer verklaarbaar dat zij juist bij hem kwamen.) Maar de naam van dien oude kennis wilde hem niet meer te binnen schieten; echter gaf hij zoo nauwkeurig mogelijk 't signalement van den bedoelden persoon op en de hoofd commissaris seinde nu aan zijn ambtgenoot te Rotterdam of iemand met dat signalement aldaar gedetineerd was geweest, en zoo ja, welken naam hij droeg. Als antwoord kreeg men weldra, dat inder daad dat signalement daar was herkend als behoorende bij een vroeger wegens diefstal gedetineerd persoon, genaamd R. volgens een der bladen Frans Rosier, die in Juli uit de gevangenis ontslagen was, na er 4 jaar gezeten te hebben en toen die naam aan P. werd genoemd, verklaarde hij ook, dat die inderdaad de naam van den ipersoon was, die met nog een ander de voorwerpen aan hem had verkocht, De heeren waren inmiddels verdweuen en er moest spoedig gehandeld worden, want de daden der politie begonnen al ruchtbaar te worden, zoodat er kans was dat de vogels spoedig gevlogen zouden zijn. Er werd geseind aan alle groote plaatsen en nog denzelfden dag werden twee verdachten, nl. R. en een zekere H., te Rotterdam gepakt. Zij zijn naar Amsterdam opgezonden en voor den hoofd commissaris gebracht. Vermoedelijk worden zij over enkele dagen naar Gorinchem over gebracht. R. heeft reeds bekend, H(artman) niet. De in beslag genomen voorwerpen zijn door den eigenaar, den heer Meijer te Gorinchem, herkend als de van hem ontvreemde. Een pluimpje komt der Amsterdamsche politie zeker toe voor haar handig en vl«g optreden in deze. Ontrouwe bewaarder. Men meldt Naar men verneemt, moet een tijdelijke bewaarder in de strafgevangenis nabij Sche- veningen, waar Jan Beudeker, de vermoedelij ke dader van de mishandeling met doodelijken afloop op den artillerist Fortuin gepleegd zich in preventieve hechtenis bevindt, eenige dagen geleden zijn gearresteerd onder ver denking eene geheime briefwisseling te hebben bevorderd tusschen genoemden gevangene en zijne familie. Volgens eene andere lezing zou de bewaarder eene mondelinge mede deeling aan Beudeker hebben gedaan uit naam van eenige van diens kennissen, ten gevolge waarvan B., bij de berechting van zijue zaakeen vast stelsel van verdediging had aangenomen, daarin gesteund door eenige getuigen décharge de bovenbedoelde ka meraden. Intusschen is de bewaarder, na een verhoor te hebben ondergaanin vrijheid gesteld maar niet meer werkzaam in de gevangenis, waar hij, na het verstrijken van zijne tijdelijke aanstellingals bijkok eene plaatsing zou hebben bekomen. Brand. Te Baarn is Donderdagnacht de villa „Sa- latiga" in korten tijd geheel afgebrand, zonder dat meD iets heeft kunnen redden. De be woners waren 's avonds weer naar Am sterdam vertrokken, zoodat de oorzaak van den brand in het duister ligt. Gelukkig was de wind gaan liggen, daar anders het vuur zeer waarschijnlijk op de beide belendende boerderijen was overgeslagen. Brutale soldaatjes. Door de politie te 's-Gravenhage is aan gehouden en aan de militaire autoriteit over geleverd een grenadier, die Woensdagochtend omstreeks 10 ure de woning was binnenge drongen van eene dame, wonende in de Helmerstraat, vervolgens naar de bovenver dieping geloopen was en zich toegang had verschaft tot de slaapkamer der bewoonster door het verbreken van een deurpaneel. Het doel van zijn komst hield verband met een geldquaestie tusschen de dame en haar dienst bode, welke laatste met den militair ver keering had. De soldaat was nog vergezeld van twee burgers, die bij de komst van de politie wisten te ontsnappen. Ook te Groningen veroorzaakte een militair heel wat drukte. Onder den invloed van sterken drank verkeerendewas hij in de Waagstraat over het hek voor het huis van den heer Bahlmann geklommen en de kelder woning ingegaan. Daarmede joeg hij eene juffrouw, die daar in de kamer zat, een hevigen schrik op het lijf. Op haar geschreeuw snelde

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2