Italië. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Laatste Berichten. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Bavomarkt te Waalwijk op Don derdag 8 October. i de tsaarLeve Rusland Leve Faure Leve de republiek!" Tot nog toe zijn slechts enkele niet ernstige ongelukken voorgekomen. Het intiem dejeuner in het gezantschaps hotel, om twaalf uur begonnen, was te half twee geëindigd. Mevrouw en mejuffrouw Faure zijn zonder geleide aan hei keizerlijk verblijf aangekomen. Hun onderhoud met de vorstelijke personen duurde een kwartier. Daarop begaven de tsaar en de tsaritsa zich naar de Russische kerk, door kurassiers be geleid. De menigte juichte ze toe, waarvoor de tsaar met militairen groet, en de tsaritsa buigend bedankte. Na de kerk ging de tsaar naar het Elysée; de tsaritsa ontving in de Russische ambassade de weduwe en den zoon van Carnot. Te 4 uur werden op het Eiysée 200 se natoren, kamerleden, oud-ministers en verte genwoordigers van alle burgerlijke en militaire openbare lichamen aan den tsaar voorgesteld. De president vergezelde den tsaar toen deze de zaal binnenkwam. De tsaar prees zich gelukkig aan de gekozenen van het Fransche volk voorgesteld te worden. Zoowel bij zijne komst als zijn vertrek bracht de menigte den tsaar eene hartelijke ovatie. Vanavond te 7 uur verlieten de tsaar en de tsaritsa met hun gevolg in schitterende gala rijtuigen het keizerlijk verblijf om in het Elysée het diner, aangeboden door den president en mevrouw Faure, bij te wonen. De stoet werd door kurassiers begeleid en moest zijn weg vinden door een dichte menschenmassa, die vol geestdrift was. De illuminatie in de stad is feëriek. Het diner telde 225 couverts, de eeretafel 18 couverts. De tsaar en de president zaten in het midden; naast den president de tsaritsa, naast den tsaar mevrouw Faure. De tsaar verleende aan Loubet, Brisson Méline en Hanotaux het grootkruis der orde van Sint Alexander Newski met briljanten. Aan het feestmaal in het Elysée drukte de president zich in de volgende bewoordingen uit De ontvangst welke den intocht van uwe majesteit in Parijs begroette, bewees haar de oprechtheid der gevoelens, waarvan ik ver langde dat haar de uitdrukking gewerd bij het betreden van den grond der republiek. De tegenwoordigheid van uwe majesteit in ons midden heeftonder de toejuichingen van gansch een volkde banden bezegeld die twee landen in eensgezinde werkdadigheid en in oprecht vertrouwen op hun bestemming vereenigen. De werkzaamheid van een machtig keizerrijk en van een nijvere republiek heeft reeds een weldadigen invloed kunnen oefenen op den wereldvrede. Versterkt door een beproefde trouw, zal deze unie medewerken om overal dien gelukkigen invloed uit te breiden. Als tolk der geheele natie herhaal ik jegens uwe majesteit de wenschen welke ik koester voor de grootheid van haar bestuur, voor het heil van hare majesteit de keizerin en voor den bloei van het uitgestrekte rijk, welks lot in de handen van uwe keizerlijke majesteit ligt. Laat het mij verguud zijn hieraan toe te voegenhoezeer Frankrijk getrofteu is geworden door de hartelijke be reidwilligheid, waarmede de keizerin wel aan deze feestelijkheden heeft willen deelnemen. Haar gracelijk verblijf alhier zal in ons land een onvergetelijk aandenken achterlaten. Ik hef mijn glas omhoog ter eere van zijne majesteit keizer Nikolaas en van de keizerin. De tsaar antwoordde daarop het volgende Ik ben diep getroffen door de ontvangst die ons te beurt is gevallen in deze groote stad Parijs, de bron van zooveel genie. Getrouw aan onvergetelijke tradities, ben ik naar Frankrijk gekomen om in mijnheer de President, het hoofd der natie te begroeten, aan welke ons zoo kostelijke banden hechten. Zooals gij gezegd hebt, deze vriendschap kan door haar bestendigheid slechts den gelukkig sten invloed oefenen. Ik verzoek u de tolk van deze mijne gevoelens te zijn tegenover geheel Frankrijk. U dankzeggende voor de wenschen, door U voor de keizerin en ook voor mij uilgesprokeu, stel ik een dronk in op Frankrijk en hef ik mijn glas ter eere van den president der Fransche Republiek. Het was bijna kwart voor elf toen Faure met de tsaritsa aan den arm en de tsaar met de echtgenoote des Presidenten de zaal der Opera binnentraden om daar door het vereenigde publiek met groote geestdrift te worden toegejuicht. De woorden van het Russische volkslied, door alle artisten en koren gezongen, werden er door overstemd. De tsaar droeg de den rooden uniformrok van de gardekozakken van den Oeralde tsaritsa was in het hemelsblauw met prachtig diaman ten diadeem en halssnoer. De aanblik der zaal was schitterend, al waren de fauteuils d'orchestre vooral door gerokts heeren bezet. Negen Arabische cheiks in witte en roode burnoes decoreerden zeer mooi een rij, waarop verder een kolonel der jagers te paard en Rochefort gezeten waren. De ministers met hun dames hadden hun plaatsen in de loges aan weerszijde der pre- sidentieele tribune, welke uitgebouwd over het amphitheater met haar inrichting en prachtige bloemomkransing een vorstelijken aanblik opleverde. Hanotaux in rok met zijn Russischen collega Sjisjkin en den ambassade raad De Giers, beiden in hofcostuum, vulden een dier loges. Verder naar het tooneel waren twee Rotschilds, Ephrussi en hun dames ge plaatst. De eerste loges met de dames op de voorste stoelenrij trokken een bijna niet onder broken veelkleurigen band om de zaal, maar in het amphitheater met de korpsbevelhebbers en admiraals en de rijke damestoiletten overtrof ze nog in schittering en kleurengewemel. Codronchide minister en burgerlijke commissaris van Sicilië heeft di Rudini de voorstellen doen kennen, die hij samengesteld heeft ter verbetering van den economischen toestand op het eiland. Deze voorstellen om vatten de afschaffing der loonsbetaling in levensmiddelen, herziening van de landbouw- coniracten, verbetering van den toestand der werklieden in de zwavelmijnen, unificatie van de gemeenteschulden. De regecring zal in de kamer voor deze ontwerpen de urgentie aanvragen. In de troonrede waarmede de keizer de zitting van het parlement heeft gesloten, wordt gezinspeeld op de opening van het kanaal der IJzeren Pooit en het bezoek aan den koning van Roemenie, dat de goede relaties, die tusschen de twee mogendheden bestaan, heeft versterkt. In het algemeen zoo zei de keizer kunnen we u verklaren dat we in de meest vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden staan hetgeen ons met zekerheid doet verwachten dat de vrede in de naaste toekomst niet zal worden ver stoord. Voorts wees de keizer er op dat het even wicht in de begrooting behouden is gebleven, hoewel de uitgaven sterk zijn toegenomen en de militaire macht zooveel ontwikkeld is. Keizer Frans Jozef heeft bij zijn terug keer uit Rumenie herhaaldelijk zijn levendige voldoening te kennen gegeven over de daar opgedane indrukken en over het gansche verloop der reis. Het Rumeenache gouver nement laat echter tegenspreken, dat tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rumenie ter gele genheid van keizer Frans Jozefs bezoek aan koning Carol een militaire overeenkomst gesloten is. In het geheele gebied van de Boheem- sche werkstaking heerscht rust. Te Komotau hebben in vier schachten van 600 mijnwerkers 200 he: werk gestaakt. Te Dux zijn vijf personen gearresteerd. Hier hebben van de 8989 arbeiders in 't geheel 3585 het werk neergelegd. 11 et geheele aantal van vrijwillige en gedwongen werkstakers wordt op 7000 geschat. WAALWIJK, 7 Oct. 1896. Kamer vaii koophandel. Door de kamer van koophandel en fabrie ken alhier is het volgende adres verzonden Aan den raad der gemeente Waalwijk. Wij ontvingen, onder dagteekening van 7 Augustus jl. van den heer Oct. Buijse, gede legeerd administrateur van de Belgische naam- looze vennootschap„Vicinaux Hollandais", gevestigd te Brussel, eene kennisgeving, dat door die maatschappij concessie is aange vraagd voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg door deze gemeente, in de richting KaatsheuvelDongen en wel door de Groote Straat, veemarkt en Stations straat, met een verzoek deze aanvraag bij uw geacht college te willen steunen. Tevens ontvingen wij van den Dongenschen leder-industrie-bond ouder dagteekening van 24 Augustus jl. een schrijven, waarbij onze kamer verzocht wordt het verleenen van ge zegde concessie zooveel mogelijkte bevorderen. De missives van beide corporaties hebben een punt van behandeling en van ernstige overweging bij onze kamer uitgemaakt. Het gevolg daarvan is, dat onze kamer met algemeene stemmen het besluit heeft genomen, uwen raad te adviseeren de con cessie aan de Vicinaux Hollandais te verlee nen, zij hec dan onder beding ran de meest afdoende maatregelen in 't belang der veilig heid. Eene tramwegverbinding zooals door die maatschappij is geprojecteerd zal ongetwijfeld blijken zéér in 't belang te zijn van den handel en de nijverheid dezer streek. Hoezeer onze gemeente reeds bogen raag op haren waterweg die intusschen nog veel verbetering behoort te ondergaan wil hij aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoen, en waaromtrent onze kamer uwe plannen en goede voornemens met belang stelling begroet en gadeslaat op de aan sluiting aan den staatsspoorweg en de tram- wegverbinding met de nijvere stad Tilburg, acht de kamer het ook een groot voorrecht, indien onze plaats, als centrum der Langstraat, met het belangrijke Dongen zou worden ver bonden. Terecht merkt de Dongensche Leder industrie-bond in zijn adres op, dat reeds veel te lang onze gemeenten, die op indus trieel gebied in zoo nauwe betrekking tot elkander staan, tot dusverre van een voldoend rechtstreeksch middel van gemeenschap ver stoken zijn. Met innige overtuiging dus wenschen wij deze aangelegenheid bij uw geacht college te steunen en voor te staan. Mocht er echter bezwaar bestaan om con cessie te verleenen door de Groote Straat over de Veemarkt en door de Stationsstraat, dan geven wij u met bescheidenheid in over weging haar te geven van at Baardwijk, door de Putsteegzoodat dan de tramlijn kan worden gelegd op den Parallelweg en door de Kloostersteeg naar SprangDongeu, tegen welke richting, naar het ons voorkomt, zeker geen bezwaar kan bestaan. De kamer van koophandel en fabrieken ie Waalwijk. Waalwijk, 30 Sept. 1896. Bordureu op de naaimachine. Eenigen tijd geleden vestigden wij reeds de aandacht op de mogelijkheid om op de Singer-naaimachines borduurwerk, zelfs kunst borduurwerk te vervaardigen. We wezen bij die gelegenheid op de in verschillende steden van ons land gehouden tentoonstellingen van kunstborduurwerk, door middel van de Singer- naaimachine gemaakt. Gaarne hadden we ge- weuscht die tentoonstelling ook in Waalwijk te hebben, waar, in vergelijking met veel volkrijkere plaatsen, zeker een groot aantal Singers gebruikt worden. Tot nu toe heeft het niet zoo mogen zijn. De dames zullen echter met genoegen vernemen dat in het Singer depot alhier, Groote Straat 39, gelegen heid bestaat om machinaal te zien borduren, terwijl, als wij ons niet vergissen, zij daar ook onderricht in de beginselen kunnen krijgen. De moord Hoogsteden. Men meldt uit Rotterdam: De bootwerker De Vos, die als verdacht van den moord op den jongen Hoogsteden eenige maanden in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, is weer in vrijheid ge steld. De dynainictmannen over de grenzen. De beide dynamietmannen Kearnay en Haines, die tot nog toe gevangen ge houden werden, zijn, als niet vallende in de termen van uitgeleverd te worden, op last van den hoofdcommisaris van politie over de grenzen des rijks uitgeleid. De Bossche raad. Men schrijft uit 's Hertogenbosch: De raadszitting van Vrijdagavond kenmerkte zich door groote heftigheid in het debat. Het lid dr. Woltering toch interpelleerde het dagelijksch bestuur naar aanleiding van een door het lid jhr. mr. Van Sasse van IJsselt in het Noord-Brab. Dagblad geschre ven stuk, waarin het dag. bestuur wordt beschuldigd van lo. ten laste van de ge meente eene som van f50000 te vroeg te hebben geleend en 2o. in weerwil van een feitelijk te kort van f12,879 over dat jaar een batig saldo te hebben gecreeerd. De voorzitter, dr. Woltering dank zeggende door hem in de gelegenheid te worden ge steld het couranten-artikel van den heer v. S. v. IJ. te kunnen ontzenuwen toont daarna aan lo. dat het in geen enkel opzicht een serieus werk is, 2o, op onhoudbare gegevens berust en 3o in zijn conclusiën lichtvaardig en niet gewettigd is. Hoe verder gedebatteerd werd, kan o. a. blijken uit het feit dat jhr. v. S. v. IJ. den voorz. toebeet „de gevoelens van kieschheid en loyaliteit beter te kennen dan deze." De verg. stelde echter met 12 tegen 3 stem men (de wethouders bleven buiten stemming) het dag. bestuur in 't gelijkook toen de heer v. S. v. IJ. nog poogde door een amen dement op het rapport der commissie adhoc over de gemeente rekening over 1895, zijne figuur te redden. De achturige arbeidsdag in de practijk. In de gasfabriek te Zutfen is een proef genomen met den achturigen arbeidsdag. De invoering geschiedde op 1 April 1895. Drie ploegen verdeelen den dienst; zij be staan 's winters uit zes stokers en één ma chinist. De wisseling der ploegen geschiedt 's ochtends om 6 unr, 's middags om 2 uur en 's avonds om 10 uur, zoodat allen hun middagmaal thuis gebruiken kunnen. Het werd een arbeidsweek van gemiddeld 56 uren waarvan voor zoover het werken op Zondag moest gehandhaafd worden, iu dat etmaal ten hoogste 12 en overigens eiken dag of nacht 8 uren. De directeur deelde nu aan mr. Kerkdijk, en deze in het Sociaal weekblad, als voor- loopig resultaat van deze proefneming mee, dat de werklieden met de regeling zijn inge nomen en geen klachten opperen. i,Mijn oordeel zegt de directeur is beslist gunstig. Nadeelen kunnen wij niet constateeren, integendeel, de tijdstippen van laden der ovens kunnen meer gelijkmatig over het etmaal verdeeld worden, omdat de raiddag- en middernachtschaftijden korter kunnen zijn. De eenige moeielijkheid (nadeel is het niet te noemen) is, dat in de perioden van de grootste productie eenige werkzaam heden, waaronder vooral het opruimen van verstopte klimpijpen, vroeger wel eens konden geschieden in de tijden, die niet voor het bedienen der ovens werden in beslag geno men, terwijl nu, aangezien deze tijden korter zijn, wel eens de hulp van een ander personeel noodzakelijk is of een kleine uitbreiding van den diensttijd van enkele stokers voorkomt. Verder was het een bezwaar dat door ver meerdering van het ploegental zooveel onbe kwame handen moesten worden aan het werk gezet; maar dit geldt slechts voor één jaar. Over het gebruik van den vrijen tijd geloof ik een gunstig oordeel te mogen uitspreken; dronkensehap kwam voor zoover mij bekend is, niet voor; bij het aantreden der ploegen, ook Zondags-avonds 6 uurwas nooit iels bizonders te constateeren." Drank misbruik. Men meldt nit Doetinchem dd. 5 Oct.: Tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank had gisteravond bij 't naburig dorp Silvolde een treurig ongeval plaats. Zekere Ten P. kwam met zijn vrouw van de kermis te Terborg en kocht onderweg nog een broodmes, hetwelk in den binnenzak der jas geborgen werd. In de duisternis kwamen beiden te vallen. Het mes drong den man tot in het hart, zoodat hij spoedig daarna overleed. Toen een derde persoon passeerde en toevallig beiden zag liggen, de man bader.de in zijn bloed, de vrouw in zwijm, en van beiden geen gehoor verkreeg, haastte hij zich de politie met de zaak in kennis te stellen, die, nadat de vrouw tot bewustzijn teruggebracht was, het bovenstaan de kon bevestigen. De ongelukkige laat eene weduwe met een aantal kinderen achter. Brand. Te Beek, gemeente Bergh, ontstond Zondag morgen een geweldige brand bij den land bouwer Hetterscheid, wiens huis met den geheelen inboedel totaal werd vernield. Slechts weinig werd gered; 22 varkens kwamen in de vlammen om, terwijl een bedrag van ongeveer f 400, die week juist geërfd, ook verloren ging. Alles was verzekerd. Ontsporing. Maandag ontspoorde van een goederen trein nabij het station Bodegraven een der wagens, waardoor de weg versperd werd. De wagen en de weg werden eenigszins be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De reizigers der treinen 78 en 193 moesten op de plaats van het ongeval overstappen. Dusscn. Na 44 jaren te hebben gediend, werd aan den heer L. Schneider, gemeente secretaris eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking; hoe ongaarne wij hem deze zien verlaten, mogen wij hem die rust niet mis gunnen, immers hij was een werkzaam, ijverig en voorkomend man voor iedereen. Wij hopen dat hij die rust nog vele jaren zal smaken. Moge zijn opvolger even zoo hulpvaardig zijn voor de ingezetenen van Dussen, voor zeker, dan zullen de belangen van de ge meente goed gediend worden. Voor eenige weken konden wij melden, dat de typhus in deze gemeente geweken was; thans komen er weder ziekte gevallen voor; men hoopt er het beste van, daar alleen in hetzelfde huisgezin van vóór eenige weken wederom genoemde ziekte is uitgebroken, in dat gezin komen al reeds twee sterfgevallen van vader en zoon voor, waar nu op het oogenblik de dochter doo- delijk aangetast is. Algemeen wordt door onze ingezetenen dat huisgezin betreurd. Alhier is reeds twee weken een begin gemaakt met het rooien van suikerbieten, die vooral dit jaar in deze streek bij uitzon dering goed zijn; de drukte daardoor, zal voor den werkman van gunstig gevolg zijn, daar er in deze streken toch niet te veel werk is en de werkman tegenwoordig alhier veel gebrek lijdt. Almkerk, 2 Oct. Op de alhier gehouden najaarsmarkt waren ongeveer 700 paarden aangevoerd, de handel was echter zeer sl&p. Tweede Kamer. (Per telegraaf.) Haarlem gekozen als lidRethaan Macaré met 9t>9 van 1451 geldige steramen. Van Roijen had 445. CAPELLE Van 15—30 September. GEBORENMaria Adriana, d. van Corcelis van Peer en Jacoba Nerings. Adriana, d. van Peter Verduijn en Helena Elisabeth Mes. Dirkje Wilhelmina, d. van Antonie Sterren burg en Lucia Antonetta de Bruijn. Jan Cornells, z. van Marijnus van Pelt en Petronella Boezer. Christiaan en Adriaan, tweelingz. van Adriaan Kluijtenaar en Maria Christina Chabot. OVERLEDENHendrik Pieter Boeser, 77 jaar laatst weduwnaar van Antonia Josina van den Hout, vroeger van Gijsberdina La- grouw. Martina Johanna Vos, 8 d. GEHUWDAntonie Adriaan van Moergestel, 35 j. te Dussen, cn Maria Ivuijsters, 34 j. Dirk Cornelis Werther, 25 j. en Pieternella Sterrenburg, 26 j. 1 - i i Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f28,—p. ton. n bruinblanke Bergertraan f35,r blanke Bergertraan f50,— Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L r Maaslevertraan f 26.p. ton Nat. Med. levertr le soort f p. ton. n (stroogeel) 2e f 90.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f110.p. ton 0 2e f p, ton^

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3