Spanje. Engeland. Italië. Turkije. ^INNENLAND. het Louvre Donderdagmorgenom 9 uur bepaald had eerst te half elf plaats. Ook het Louvre wasevenals met de andere monumenten het geval is geweest, hoogst eenvoudig versierd. De minister Raimbaud stelde Puvis de Chavanoes en Detaille aan den tsaar voor, en het bezoek begon met een wandeling door de Apollo-galerij. De directeur der afdeeling schoone kunsten, Roujon, gat de tsaritsa de noodige verklaringen. Het bezoek dat tot kwart voor twaalf duurde eindigde met het vertrek waar de Venus van Milo staat. Na een inderhaast gebruikt dejeuner volgde het bezoek aan de fabriek te Sèvres. Overal weer een groote menigte, waaruit veel geroe pen werd Tot weerziens Nog bij de brug van Saint Cloud, vrij ver van het eigenlijke Parijs, was het zeer druk. Te Sèvres werd het gezelschap door den directeur Baumgart ontvangenook de minister van onderwijs eu de directeur van schoone kunsten waren tegenwoordig. Op de eerste verdieping waren, op groote tafels, de keurige thee- en koffie- serviezen, bonbonnières, enz. uitgestald die de president aan de Russische souvereinen ten geschenke geeft. Plet keizerlijk paar vertrok daarna naar Versailles. Een treffende episode in het verblijf van den keizer en de keizerin te Parijs is het bezoek van mevrouw Carnot aan de tsaritsa geweest. Mevrouw Carnot ging naar het ambassade gebouw op den uitdrukkelijken wensch van de tsaritsa. Zij werd vergezeld door haar jongsten zoon Francois Carnot, nu milicien sergeant der artillerie. Het bezoek had plaats even nadat de tsaritsa uit de Russische kerk van de rue Daru teruggekeerd was. De keizerin betuigde de weduwe van den ongelukkigen presideut haar hartelijke sym pathie. Mevrouw Carnot was diep bewogen. Zij hoorde de tsaritsa vertellen hoe deze bij haar grootmoeder logeerde toen het bericht van den moordaanslag op Carnot in Engeland aankwam, hoe het geheele hot er door ont steld was, en hoe ook heel Rusland pijnlijk getroffen was door den dood van den man die als hoofd van den Franschen staat een zoo belangrijke rol in de toenadering tusschen Rusland en Frankrijk had gespeeld. De keizer en zijzelve waren er beiden zeer op gesteld geweest, Carnot's graftombe te bezoeken. En aan het slot van het onderhoud, een verrukkelijk trekje de tsaritsa liet door een eeredame de kleine grootvorstin Olga halen nam het kind over, en liet mevrouw Carnot het een kus geven.... Als de tsaritsa nog noodig had, het hart der Franschen te winnen, zij zou het hierdoor alleen gedaan hebben. En ook van den czaar weet men vriende lijke uitlatingen te vertellen. De czaar heeft o.a. gezegd Ik ben in Oostenrijk, in Duitschland en in Engeland geweest, maar ik heb nergens een zoo groot enthousiasme gevonden. Ik had een mooie ontvangst verwacht, maar zóo iets had ik me toch niet kunnen voorstellen. Alleen Hanotaux heeft van den tsaar het grootkruis van St. Alexander Nevsky ontvan gen. Loubet, Brisson en Méline kregen de ster van die orde. Aan generaal Tournier, secretaris-generaal van het presidentschap, en aan den heer Le Gall, directeur van het kabinet, heeft de tsaar gouden tabaksdoozen met diamanten naam cijfer geschonken. Ook stelde de tsaar aan den generaal de Boisdeffre 100000 frs. ter hand, ter verdeeling onder de Parijsche armen. Over de eerste-steenlegging van de brug Alexander schrijft de correspondent der N. R. Ct. Vau middag ten minste van de tienduizend genoodigden voor de eerste-steenlegging der nieuwe brug en van de honderdduizenden die overal langs de kaden en om de omheining gerijd stonden of op de rivier in voor anker liggende booten zich bevonden, ontving het keizerlijk paar een toejuiching, welke door de lucht schalde en jubelde. Van nacht heeft het wat geregend, van morgen deed het dat nog, maar geen drup meer sedert de hooge gasten hun tweeden roqdrit begonnen zijn, en van middag juist bij'hét einde der plechtigheid kwam nog een herfstzonnetje het bewegelijke en vroolijke tafereel met zijn zachten glans ovlerschijuen. Hoe heerlijk mooi was toen de Seine, maar hoe heerlijk mooi, al was het anders onder de grijs-witte met wolken bedekte lucht, was ook het beeld van rivier en stad te voren. Aan weerskanten van het over de breedte der tribunes vrijgehouden water lagen boot naast boot van boven tot beneden bevlagd en bewimpeld. Aan den overkant in hier opgeslagen tribunes en eruaast de kaden langs, erboven achter den kademuur van den quai d'Orsay een weme lende menschenzee. Dan het geelzaudige plein der Invaliden, een lichte strook achter de donkere menschenmassas en daarboven in de majestueuse strengheid zijner lijnenjiet hotel der Invaliden met hoog eruit oprijzen den gouden koepel van zijn dom. En keerde men zich om, dan was het een gewoel van uniformen en galarokken. De keizerlijke tent en de beide open tribunes aan weerszijden langs stonden de gemeente lijke gardes geschaard. Hier, op het terrein der steenleggingde gardes te paard maar afgezeten en in de gala-uniformen, waarin zij gisteren langs de trappen van de opera de haag vormden. Links en rechts de blin kende kurassen en helmen der kurassiers en de rood-witte lansvaantjes der dragonders. De genoodigden waren allen in rok of in uniform. Zoo vulden zij de tribunes. In de tent zag men hoofd aan hoofd en dicht opeengepakt de dames, de koorzangers de stafmuziek en vooraan te midden van ministers en generaals en keizerlijke hofdignitarissen gezeten op één rij: den premier Méline, naast dezen de tsaritsa, dan Felix Faure, vervolgens den tsaar en naast hem Loubet en Brisson de voorzitters van senaat en kamer. Zoo kwamen zij naar voren wandelen tot het leggen van den eersteu steen en tot het in ontvangst nemen door de tsaritsa van de prachtig gedreven zilveren reuzenvaas met een kostbaar bloemstuk van orchideeën ge sierd, aan hare majesteit door een schaar van jonge in het licht gekleede dames aan te bieden. Aan de overzijde hadden deze dames, één rij van blank wit, gezeten, maar toen de tsaritsa en haar omgeving naar voren kwamen, namen zij plaats in een met een eereteiat getooide boot, geroeid door de moniteurs der militaire gymnastiek- en schermschool te Joinville, allen in wit gymnastiekkostuum met de uniformpet op. Stil de riemen gelijk ingeslagen en opgehaald kwam de boot aan geroeid, mooi van lijnen en kleuren, en onder de daverende kreten: Leve de tsaritsa! Leve de keizerin der verzamelden lag zij aan. Een allerliefst tooneeltje! En bij deze gelegenheid heb ik de vriendelijke verschijning der keizerin goed kunnen opnemen. Van de plechtigheid behoef ik verder niets te vermelden. Zij was uitstekend en met Parijsche smaak en gratie geregeld en is volkomen geslaagd. De ministers en Loubet en Brisson droegen allen het roode of het blauwe lint der hun door den tsaar verleende orders. Hierna bezoek aan Versailles. Te zes uur betraden de tsaar en de tsaritsa de vertrekken die voor hen in gereedheid gebracht waren in het kasteelde groote koninklijke antichambre, de Salie des Gardes, enz. Zij verleenden er aan verscheidene personen gehoor; terwijl Faure en mevrouw Faure in een ander gedeelte van het kasteel de kleine appartementen van Marie An toinette, eenige personen ontvingen. Te acht uur begon het intieme diner in de Galerie des Batailles, die (gedeeltelijk afgeschoten) een schitterenden aanblik opleverde. Kwart over elven -vertrokken de czar en czaritza naar het kamp van Ch&lons. De late en ongeregelde aankomst der treinen maakte dat tot het laatste oogenblik plaatsen op de tribunes ledig bleven. De parlements leden waren maar juist op hun tribune toen door den Tsaar, begeleidende het rijtuig waarin zich de Tsaritsa in het zwartblauw, Faure en een hofdame bevonden, de wapen schouw werd begonnen. In stap ging het langs de gelederen. De Tsaar was in uniform der Oeralkozakken van de garde en zat op een donkeren vos. Generaals Saussier en Billot met hun staf officieren en de sjeiks reden met hem voor en achter de pelotons. Afrikaausche jagers en spahis, allen op witte Arabische paarden. De trompetten schetterden, de muziekkorpsen speelden de volksliederen en terwijl de in veel wit gehulde stoet zich voortbewoog langs de op ongeveer een kilometer van de tribune opgestelde troepen, die op de grijsgroene vlakte zich uitteekenden hier als een donker tulpenvak, daar, zooals de huzarenregimenteu, gelijk een veld van korenbloemen, namen de geinspecteerde troependeelen reeds de forma tie aan voor een défilé. Alpenjagers, Zouaven, Turco's met vreemde opwindenden marsch, de fanions met halve maantjes gesierd mariniersjagers te voet aankomende in dien vluggen pas welke zoo goed door hun mnziek wordt gesteund, ge nisten en vestingartilleristen, 26 regimenten intanterie, het defileerde alles aan de tribunes voorbij. De tamboers en trompetters en de muziek der regimenten en bataljons van elke divisie waren tot een groep vereenigd, daar achter dan te paard de opperofficieren, dan naast elkander de bereden officieren der vier regimenten, de vaandelwacht en en ten slotte in een groot, kleurig vierkant de regimenten flink en kranig voorbijgaande onder de dikwijls donderende toejuichingen van het publiek. Het was iederen keer een mooi en opwekkend sohouwspel. Na de troepen te voet, in welker divisie verband zich ook de bijbehoorende batterijen veldartillerie bevonden defileerden de zelf standige batterijen van veld-artillerie en rijders en toen de cavalerieachttien regimenten huzaren, dragonders en kurassiers met acht batterijen rijders der cavalerie in galop. Eén man slechts werd afgeworpen. Deze divisies wendden, eenmaal de tribunes voorbij links om en na een oogenblik in een plooi van het terrein voor het oog verborgen geweest te zijn, kwam de geheele massa van een tien duizend ruiters, de sabels eu lansen gestrekt, in een schittering van staal en kleuren met de hartstochtelijke beweging van den galop recht op de tribune aanrollen in breede schokkende golven vooruitgaande met het gedonder eener felbewogen zee. In ademlooze stilte zag het publiek toe om, op het oogen blik dat deze massa tot stilstand kwam, in den luiden jubelLeve het legeruit te barsten. Een paar minuten later reden de tsaar en de tsaritsa met Faure in het rijtuig, weder omstuwd door het escorte van spahis en jagers, van de tribune weg, voor de laatste maal warm begroet door de opgewonden toeschou wers. Om drie uur begon de menigte zich te verspreiden. De bereden wapens, welke aan de wapen schouwing hadden deelgenomen, zijn daarna zich gaan plaatsen langs den langen grindweg van het kamp naar Bouy, en hier stonden zij toen de avond begon te donkeren: huzaren, kurassiers, dragonders en veldde officieren met den standaard voor de gelederen. Een groote stilte in de natuur; een mistige schemer, over de vlakte neerzijgende; de omtrekken afgestompt tegen de fijne lucht. Te midden van die zwijgende duizenden kwam over den geheel vrijgehouden weg het rijtuig rollen, waarin Faure het keizerlijk paar naar het station bracht. Het trompetgeschal en de tonen der volksliederen klonken nader en nader, door ieder volgend regiment over genomen, tot waar de President en zijn gasten voorreden aan het zoo keurig versierde sta tionnetje, waar de lichtkronen zacht glansden tusschen behangseltapijt en bloemversiering. Het wemelde er van generaals en officieren, Russische en Fransche, en hofdignitarissen. De keizerlijke trein stond reeds gereed. Tsaar en Tsaritsa stapten in. De president volgde hen, om met escorte enz. den Tsaar hun afscheidsgroet brengen, Van Faure werd recht hartelijk afscheid genomen. Toen onder de tonen van het Russische volkslied, terwijl het keizerlijke paar in de balkondeur stoud, nijgend en glimlachend een laatste donderend hoera ontvangend, schoot licht en weelderig van inrichting als een feeënpaleis de trein onhoorbaar in de duisternis weg. Generaal Trochu. Generaal Trochu, die indertijd president was van het gouvernement der nationale verdediging, en later gouverneur van Parijs, is overleden, op 81jarigen leeftijd. Generaal Melquizo die door generaal Weyler was uitgezonden om de Cubaansche opstandelingen onder Maceo uit de provincie Pinar del Rio te verdrijven, heeft deze order niet kunnen uitvoeren. In drie gevechten leden de Spanjaarden de nederlaag. In het gevecht bij Tunibar heeft de artillerie een groote rol gespeeld. Negen tienden der Spaansche artilleristen werden bij hun stukken gedood. Ook bedienden de opstandelingen zich van dynamietkanonnen. General Bernal heett twee gevechten tegen de opstandelingen geleverd; het eerste tegen 3000 voetknechten en 800 ruiters waarin de opstandelingen 80 dooden de Spanjaarden 12 dooden en 92 gewonden waaronder 4 officieren, verloren. Het tweede gevecht had plaats tegen 700 opstandelingen, waarvan er 100 gedood en 200 gewond werden; de Spanjaarden verloren 16 soldaten en 2 officieren aan dooden en 165 soldaten eu 9 officieren aan gewonden. Gemeenteraad. De gisteren avond ten 7 ure gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden, uitgenomen de heeren Quirijns en Mombers. Voorlezing werd gegeven van het adres der kamer van koophandel alhier, inzake de concessie-aanvraag van de „Vicinaux» (zie ons vorig nummer). Het adres is bij de andere stukken ter visie gelegd. De begrooting voor 1897 werd aangeboden en gesteld in handen eener commissie, be staande uit de heeren Quirijns, Timmermans vaü Turenhout en Baijens. Eenige af- en overschrijvingen op de be- grootiug werden goedgekeurd als ook een onderhandsche verkoop van boomen. Verder werd nog gesproken over verbetering der haven, de rioleering aan de le Zeine het niet ter tafel brengen door den burgemees ter van een aan burgemeester en wethou ders gericht gezegeld adres in zake een gesloten draaimolenverbetering van den Kerkpad en van den Straatweg nabij de markt en het bestraten van een vak tusschen de tramrails aan de oostzijde der haven. Het uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Vreugdedal. Men schrijft ons Naar wij vernemen is de Tooneelvereeni- g'ng „Vreugdedal" vroeger gevestigd bij den heer Besier, thans overgegaan op de boven zaal van den heer Van Krechten, welke zaal wij voor hunne uitvoeringen uitstekend ge schikt vinden en in welke zij binnen eenige weken hun eerste winteruitvoering zullen geven. Wij wenschen de jeugdige vereeniging een goed succes toe. Huldeblijk aan H. M. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft aan een commissie, welke zich te Amsterdam had gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan Hare Majesteit de koningin bij Hoogstdezelver meerderjarigheid, doen berichten, dat Hare Majesteiten met groote waardeering kennis namen van het voornemen der commissie en op den hoogsten prijs stelden de gevoelens van liefde voor Hare Majesteit de koningin, waaraan de Commissie en allen welke zich bij haar aansloten op deze wijze uiting wilden geven, doch dat Hare Majesteit beslist den wensch had uitgesproken, dat Haar bij de aanvaardiug der gewichtige taak, welke Hare Majesteit wacht, geene geschenken mochten worden aangeboden. Hare Majesteit deed aan de commissie mededeelen dat, hoewel Hoogstdezelve hoopte dat van de aanbieding van geschenken bij die gelegenheid geheel zoude worden afgezien, Hare Majesteit echter nimmer zoude vergeten, dat daartoe het voornemen bij de commissie en bij anderen had bestaan eu Hoogstdezelve daarvoor steeds dankbaar zou blijven. Het is bekend, dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes slechts toegaf aan het denkbeeld om het jaar 1898 een huldeblijk te aanvaarden, onder voorbehoud dat die hulde op eenigerlei wijze zoude kunnen ten goede komen aan de bevordering van een liefdadig doel. Te Bombay heerscht de bubonische pest. Sedert Vrijdag zijn er 97 gevallen geweest, waarvan 76 doodelijk. De Italiaansche regeeriug heeft besloten de linie van de Mareb in Erythraea te versterken. Voor deze werken, waarmede onmiddellijk een begin wordt gemaakt, is een eerste krediet van 10 millioen toegestaan. Men heeft den weg AsmaraKeren berijdbaar gemaakt en den weg MassowahArchico, welke tot Zoula wordt doorgetrokkenverbeterd. De Daily Chronicle verneemt uit Konstan- tinopel: De militaire commissie, onlangs door de Porte benoemd om onderzoek te doen naar het deelnemen van Turksche soldaten aan de laatste slachting van Armeniërs en bestaande uit twee Engelsche, een Oosten- rijkschen, een Duitschen en een Franschen pasja, vond toen zij op Jildis Kiosk kwam, reeds een officieel rapport gereed liggen en werd uitgenoodigd dat maar te onderteekenen. De twee Engelschen eu de Oostenrijker waren daartoe bereid, maar de Franschman en de Duitscher weigerden volstrekt voor zij zelf een onderzoek hadden ingesteld. Daarmede zijn zij nu bezig. De Engelsche vice-consul tevens Fransche postmeester te Dede Agatsj is Zaterdag grof beleedigd, toen hij den douanebeambten wei gerde, de mailzakken, die hij bezig was naar de mailboot te vervoeren, te openen. Een Turksche soldaat gaf den postmeester een oorveeg. WAALWIJK, 10 Oct. L896. Ecretccken. Bij koninklijk besluit is het eereteeken tot belooning van eervollen laugdurigen werke- lijken dienst bij de schutterij toegekend aan E. Verhoeren, tamboer bij de d.d. schut terij alhier. Kamers van Arbeid. De Memorie van Antwoord is verschenen, betreffende het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. De Regeering wijst er op dat de verwachting niet ongegrond is, dat door gemeenschappelij ke vergaderingen en besprekingen van „de patroons en de werklieden wederkeerige belangstelling en vertrouwen zal worden gekweekt. Tegenover de leden die oprichting der Kamers aan het particulier initatief wilden overlaten onder beguustiging van Regeering- wege wijst de memorie op de zienswijze van andere leden, die regeling van overheidswege onmisbaar oordeelen. De bepalingen van dit ontwerp zijn zoo vastgesteld, dat de nieuwe instellingen niet in hare vrijheid van beweging worden belemmerd. Ter voldoening aan den wensch naar eenige mededeelingen aangaande de werking der „Conseils de l'industrie du travail" in Belgie worden, dank zij der me dewerking der Belgische regeering, verschil lende inlichtingen in de Memorie van Ant woord verstrekt. De conclusie der Belgische regeering luidt, dat genoemde conseils be vredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Het is aan de ministers van justitie en waterstaat niet gelukt te ontdekken waaruit bij sommige leden de indruk is ontstaan, dat de bedoeling der Regeering zou zijn door de voorgestelde Kamers de patroons tegen de werklieden te beschermen. Noch de belangen van de patroons, noch die van de arbeiders, worden met uitsluiting van een dier catego- riën aan de Kamers van Arbeid opgedragen. Het wetsontwerp gaat uit van de overtuiging, dat bij den arbeid zoowel de belangen van de patroons als van de werklieden betrokken zijn en de bepalingen zijn dan ook daarnaar geregeld. Dat beider belangen beter zouden behartigd worden door vertegenwoordigers van beide groepen afzonderlijk te doen ver gaderen acht de Regeering niet aan te nemen. Daarom schijnt het dan ook niet wenschelijk patroons en werklieden in afzon derlijke sectien te doen vergaderen. Niet enkel voor adviezen maar ook tot het opheffen of voorkomen van geschillen wil de Regeering de Kamers van Arbeid doen strekken. Jubilé Jlir. Verlieijen. Jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen te Loonop-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2