BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. Italië. BINNENLAND. V UITVOERINGEN. Donderdag 29 October Jaarmarkt te Waalwijk en Botermijn. Deze laatste begint vanaf dien datum weder om 10 uur. directe aansluiting bij een beweging tegen de Habsburgsche dynastie, maakt het kabinet te Weenen onmogelijk. Dus moet een anti- separatistische houding worden aangenomen en' getracht naar een opportunistische meerderheid, zonder evenwel door een hef ige oppositie tegen Kossuth c. s. de Magyaren tegen zich in 't harnas te jagen. Dat heet nog eens een laveerpolitiek, dat is nog eens al scharrelende staande blijven Zoo blijft eigenlijk alleen over de vraag of de afscheidingsbeweging toeneemt in om vang sinds ICossuths terugkèer in Hongarije. Er waren in het geheel 161 voorstanders der afscheiding in het ontbonden huis en elke aanwas zou dus te Weenen reden tot onge rustheid kunnen geven. Otschoon er nog niet ernstig sprake is van een toenadering tusschen Frankrijk en Italië op handelsgebied, bestrijden reeds verschil lende Italiaansche bladen het denkbeeld van een overeenkomst, waarbij voor Italië het minimumtarief zal gelden en Frankrijk wordt behandeld op den voet dei meest begunstigde natie. Volgens berichten uit de Vereenigde Staten verwacht man daar een krachtige beweging voor Cuba zoodra de verkiezingen zijn afgeloopen. Onder de burgerij en bij de regeering der Unie heerscht de meening, dat het met de demping van den opstand hopeloos staat. Weer wordt het plan besproken Cuba af te koopen tegen betaling der Cubaansche schuld, en dit denkbeeld vindt bij de burgers instemming. Twee berichten, onder voorbehoud over genomen Volgens het eene zou de Negus zijn geduld verliezen, en voornemens zijn, den oorlog te hervatten als Italië niet spoedig zijn vredesvoorwaarden aanneemt; volgens het andere eischt Frankrijk van Ma rokko, wegens het afloopen van het Fransche schip door de Kabylen, behalve een schade loosstelling, vergrooting van grondgebied aan de Algerijnsche grens. De hertog van Aumale, die een der getuigen van den hertog van Orleans bij diens huwelijk moet zijn, is ongesteld. De hertog is zeer met het huwelijk van zijn achterneef ingenomen en heeft hem voor zijn bruid een diamanten collier gezonden, waarvan de waarde op een halt millioen wordt geschat. De Figaro spreekt beslist het gerucht tegen, dat de Russische gezant Mohrenheim zou aftreden. Ook spreekt hetzelfde blad tegen, dat Mohrenheim gekant was tegen het bezoek van den czaar aan Frankrijk. De Daily Chronicle maakt eenige bij zonderheden openbaar, die geïnspireerd hee- ten, aangaande de zoogenaamde conventie tusschen Frankrijk en Rusland daaruit moet duidelijk worden, dat zij een geheel defensief karakter heeft, zoudat Frankrijk met Duitsch- land geen oorlog zou kunnen beginnen met het doel om Elzas-Lotharingeu te heroveren, tevens dat de bondgenooten zouden zijn overeengekomen om nergens geïsoleerd op te tredenzoo moet de Russische regeering inzage gekregen hebben van Frankrijk's pro testen tegen Engeland in zake Egypte. In het klooster La Saunies (Ardèche) is door het inslaan van den bliksem de supérieur gedood en een monnik ernstig gekwetst. Alle Spaansche bladen betoogen, dat de onderhandelingen over de leening van een milliard worden belemmerd door den toestand der buitenlandsche geldmarkten en door den tragen voortgang der krijgsbewegingen op Cuba en op de Philippijnen. Het heet, dat de regeering gebruik zal maken van de in Juni door de kamers verleende machtiging om zich met Spaansche bankiers te verstaan over een voorschot van ongeveer 300 millioen, gewaarborgd door de douane-inkomsten. Uit Madrid wordt officieel gemeld, dat sedert de aankomst der versterkingen de toestand op de Philipijnen veel verbeterd is. Generaal Blanco verzekert, dat de opstand binnen een maand geheel gedempt zal zijn. Een depêche uit Manilla meldt, dat de derde strafcompagnie aan 't muiten geslagen en naar het gebergte gevlucht is. Ze werd achtervolgd, verslagen en leed zware verliezen. Het verdrijven van de opstandelingen van Masjonaland uit de bergen en rotsholen waar zij zich verscholen hebben, kost de Engel- schen aanzienlijke verliezen. Donderdag sneu velden bij een aanval op een kraal majoor Evans en een soldaat, terwijl een ander soldaat ernstig gewond werd- Een zonderlinge questie is gerezen tus schen deEngelsche regeering en het Chiueesche gezantschap alhier. Dit laatste moet zekeren bekenden chineeschen arts uit Hongkong, Soenjatsen geheeten, wederrechtelijk gearres teerd hebben toen hij dezer dagen langs het gezantschapsgebouw kwam, Daar moet hij thans gevangen zitten. Het chineesche gezant schap moet instructies ontvangen hebben om Soenjatsen terstond naar China op te zenden, waar hij vermoedelijk dadelijk zou worden onthoofd, aangezien hij beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan het verleden jaar ontdekte komplot, dat tot doel had den keizer van China te onttroonen. De politie bewaakt thans het gezantschapsgebouw ten einde een ontvoering te beletten, terwijl de vrienden van den docter, die gewaarschuwd zijn, den chineeschen gezant voor het hof van de Queen's Bench willen roepen om hem te nopen Soenjatsen voor den dag te brengen. Rechtsgeleerden betwijfelen evenwel de wet tigheid van zulk een stap wegens de on schendbaarheid, den gezanten toegekend. Een koetsier te Keulen, die in een twist met een gendarme dezen laatste met „Du" het vertrouwelijke „jij" aansprak, werd deswege door het Schöffengericht aldaar ver oordeeld tot 15 Mark geldboete en in de kosten. ITooge staatsambtenaren schijnen bij de zaak, die een politiek karakter draagt, be trokken. De sultan heeft den vorst van Montenegro een jacht geschonken dat in het voorjaar get eed zal zijn. Men heeft te Konstantinopel besloten strenge maatregelen te nemen tegen de schrijvers van re dreigbrieven welke voort durend door de Aimenische revolutionnaire comité's den Artnenischeu notabelen worden toegezonden. Ook het leven van den Rus- sischen gezant Nelidow moet volgens de loopende geruchten bedreigd worden. De arrestaties van Armeniërs duren voort. WAALWIJK. Eerste Winteruitvoering door de Tooneel- vereeniging „Volharding in den Strijd," op Zondag 25 dezer, in de zaal van den heer A. Gerris, Markt. Aanvang teu 7 uur. Zie Programma's. daar is door de verificateurs bij de visitatie waargenomen, dat de merken van kisten met goederen, die nog niet gevisiteerd waren, bedekt werden met cartons of plankjes waarop de merken overeenkomende met de merken van kisten die reeds waren gevisiteerd en omgekeerd. Voor die verwisseling werd van de heerschende drukte gebruik gemaakt. De gevisiteerde kisten bevatten goedkoope goederen en de niet gevisiteerde, doch die op de2e wijze zonder visitatie werden uitge slagen, hielden kostbare goederen in, zoodat door die handigheid belangrijke ontduiking van rechten kon plaats hebben. De ontdek king schijnt tot de vermelde aanhouding aanleiding te hebben gegeven. Kwaadwilligheid. Tusschen het station Breda en de halte Haagpoort hebben eenige kwaadwilligen een zwaren balk dwas over de rails van de Zuid- Nederlandsche tram gelegd en wel zoo, dat bij eene ontsporing de locomotief of de rij tuigen in het water zouden neergekomen zijn. Gelukkig werd de balk door de politie ontdekt, zoodat een ernstig onheil werd voorkomen. Overreden. Te Zevenbergen gingen Dinsdagsmiddag de paarden van den landbouwer Korteweg, welke gespaimen waren voor een wagen met suikerbieten, op hol, hetgeen ontdekt werd door den achter hem rijdenden arbeider Ar- don, die onmiddellijk, om genoemden land bouwer te hulp te komen, van zijn voertuig afsprong, echter met het noodlottig gevolg dat Ardon onder het voertuig geraakte en on middellijk werd gedood. De ongelukkige laat een weduwe met zeven kinderen achter. Vriendelijke buren. In een sigarenmagazijn in een der voornaam ste straten in Den Haag stond Donderdag de volgende publicatie Wegeus dronkenschap gesloten De eige naar, die het leven nogal vroolijk schijnt op te nemen, was den vorigen nacht aan den zwier gegaan en had op een der poütie-bu- reaux den nacht moeten doorbrengen. De buren moeten de vriendelijkheid gehad hebben het magazijn van den sigarenhande laar van gemelde publicatie te voorzien. Jan Van Amstcl. In 't gehucht Borne, onder de gemeente Schijndel, is dezer dagen een monument ge plaatst op de plek waar ouze zeeheld Jan van Amstel geboren is. Aan de nasporing van den oud-burgemeester P. J. Verhagen is het te danken, dat de legeude, welke om trent dezen held in omloop was, door de waarheid is vervangen. Dezelfde liet uit eigen beurs dit gedenkteeken stichten. Onteigening. Bij vonnis der rechtbank in den Haag in zake de Laakgronden-onteigeuing is van Klaas de Vries te Groningen en van Tim merman te Amsterdam onteigend van ieder één centiare grond, waarvoor ieder van hen een schadevergoeding heeft gekregen van 20 centen. En daarvoor is ge procedeerd. Vad. Jeugdige dieven. In een huis te Harlingen, waar getimmerd werd, legde de eigenaar zijn gouden horloge op den schoorsteenmantel, doch toen hij het na eenigen tijd wilde terughalen, miste hij het. De politie ter hulp geroepen, ging in de bank van leening een onderzoek instellen en daar werd het horloge teruggevonden. Het bleek vervolgens, dat twee meisjes van 10 tol 12 iaar het hadden weggenomen en beleend voor f7. Van dit geld hadden zij 50 centen versnoept, doch uit angst voor de gevolgen, het overige in het water geworpen. Lastige klanten. In den nacht van 20 op 21 dezer, na afloop der Zuidlaardermarkt, hebben een 7-tal personen uit Groningen, die op de markt te Zuidlaren door middel van een harmonica muziek hadden gemaakt of met sigaren of iets dergelijks hadden gevent, iu het koffie huis vau Bulthuis, bij het station Vries-Zuid- laren, op ergerlijke wijze huis gehouden. Letterlijk geen ruit is iu het geheele hnis heel gebleven, terwijl binnen alles was ver nield, zoodat het huis het aanzien heeft van een uitgebrand gebouw. Bovendien zijn alle bewoners: man, vrouw, dochter en twee zoons met messen, de een minder, de ander ernstiger, verwond. Twee der daders, een man en een vrouw, waren aan de huisgenooten van Bulthuis bekend. Door zoo spoedig mogelijk bericht naar Groningen te zenden, zijn thans alle daders aan de marechaussee bekend. Ecu Jachtliefhebber. De 30-jarige Jan Helties te Eraraen (Dren the) gaat, gezeten in een kruiwagen, ter jacht. Jan heeft een zeventigmaal een of meer zijner beendren gebroken, eenmaal zelf bij het om wentelen in zijn bed en zijne plaatsgenooten zeggen dat Jan alleen knarsbonkies bezit. Van kindsbeen af was hij een liefhebber van schieten en eenige heeren hebben voor hem sinds zeven jaren de jachtakte gekocht. Hij wordt over het jachtveld gekruid door een man, die met dat werk 50 cents per dag en den kost verdient. Slooten en wallen zijn voor hem hinderpalen, maar toch bemachtigde hij in dit seizoen reeds 11 hazen, 10 patrijzen en 1 korhoen. Zijn portret, met het geladen geweer gezeten in den kruiwagen vergezeld van den man die hem kruit en van zijn hond, ligt op het bureau der Veend. Cour. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat aan de Duitsche officieren verboden is, een hu welijk te sluiten „langs den meer eu meer gebruikelijke weg," d. i. door middel eener advertentie. Te Berlijn heeft een afschuwelijke moord plaats gehad. Zondagmorgenvroeg tegen 5 of 6 uur is de 63-jarige justitieraad M. Levy, een van de voornaamste advocaten van Berlijn, in zijn bed door dieven overvallen en vermoord; zijn vrouw, die in dezelfde kamer sliep, werd zwaar gewond. De misdaad is door vier mannen gepleegd. Twee hunner hielden de wacht op de trap, de twee anderen zijn door een balkondeur de woning binnengedrongen zijn dadelijk op den slapenden man aangevallen en toen mevrouw Levy ontwaakte, werden ook haar verscheiden messteken toegebracht. Door het geraas werd het dienstmeisje wakker, en haar geschreeuw joeg de dieven op de vlucht. Nauwelijks gekleed, liep het meisje door een een achterdeur de straat op, maar eer zij voldoende inlichtingen aan voorbijgangers gegeven had, waren de mis dadigers verdwenen. Toch is door bewoners van het huis gezien, dat het vier jonge kerels waren, tusschen de 20 en 30 jaar oud. Deze misdaad heeft plaats gehad in de Mohrenstrasse, slechts enkele huizen van den hoek der Friedrichstrasse af, dus in een van de drukste gedeelten van Berlijn. De politie heeft, omdat het een Zondag was, eerst Maandag de misdaad bekend gemaakt door aanplakbiljetten inet het signalement der moordenaars Dr. Levy had als schrijver over over ju ridische onderwerpen een zeer goeden naam. Men vermoedt, dat geen dieven van professie de misdaad gepleegd hebben, maar dat eenige individuen den moord beraamden, nadat zij in een courant gelezen hadden dat Levy de opdracht ontvangen had een millioenen-erfenis te regelen. Zij waren dom genoeg om te onderstellen, dat een goed deel van dat geld nu ook ten huize van den advocaat berustte, wat natuurlijk niet zoo was. Aanhoudende regenbuien hebben in den laatsten tijd het Tiberwater zeer doen stijgen; In den nacht van Maandag op Dinsdag be reikte het den hoogsten stand. In de stad Rome zijn nog enkele laaggelegen gedeelten overstroomd. Tusschen Montalto en Chiarone heeft de sterk gezwollen Fiora een ijzeren brug weggeslagen, waardoor de spoorweggeraeen- schap verbroken is. Ook de Adige bij Verona en de Taglia- mento bij Udine zijn gezwollen. In geheel Italië vallen sinds eenige dagen hevige regen buien. Het spoorwegverkeer is op verschil lende plaatsen gestoord. De lijn Veroua- Brennerpas is onderbroken. Te Genua zijn wegeDS het stormachtige weer verscheidene stoombooten verhinderd uit te loopen. Woensdagmorgen is prinses Helena, vergezeld door den hertog van Genua en den prins van Napels, te Bari aan land gestapt. De prinsen Nikita en Mirko en prinses Anna zijn aan boord van de „Savoja" gebleven tot halfelf in den avond en toen rechtstreeks naar Rome vertrokken. In de kwistig met bloemen en planten versierde St. Nicolaaskerk heeft vervolgeus prinses Helena haar katho lieke geloofsbelijdenis afgelegd. De hertog van Genuade prins van Napels en hun gevolg, alsmede de minister van justitie Costa en de minister van buitenlandsche zaken van Montenegro woonden de plechtigheid bij. Ondanks den regen, die bij stroomen neerviel, was een talrijke menigte toegesneld om den stoet te zien voorbijtrekken. De vorstelijke personen werden luide toegejuicht. De arrestatie van den gemeente-thesau rier van Palermo Martinez heelt aan het licht gebracht naar uit Rome aan den Temps geseind wordt dat Crispi in 1894 voor 300,000 lire het commandeurskruis van de orde van St. Maurittius en Lazarus aan dezen heer verkocht. Tweemaal wist de politie de toekenning te verhinderen. De bladen zoeken verband tusschen dit schandaal en de Italiaansche-ridderorden- geschiedenis met Cornelius Herz. WAALWIJK, 24 Oct. 1896. Ovatie. Gisteren bracht de harmonie l'Espérance alhier eene ovatie aan haren beschermheer, den weledelen heer Henri Witlox-Bressers, bij gelegenheid van zijn I2V2 jarig huwe lijksfeest. Brand. Donderdagavond hadden we weer een brandje, ditmaal in de Stationstraat. Daar brandde eene woning af in huur bij C. v. B. De schade is door assurantie gedekt. Postquitantics. De maximum-afmetingen der kwitanties en wissels, bij 1 van no 13 der Verzameling van dit jaar vastgesteld op 25 centimeter in lengte en 12 centimeter in de breedte, wor den nader bepaald op 30 cM. in de lengte en 14 in de breedte. De miuirr.um-afmetingen blijven bepaald op respectievelijk 14 en 8 centimeter. Prov. Tentoonstelling;. De Bossche kamer van koophandel en fa brieken heeft het initiatief genomen om daar ter stede in den zomer van 1897 een ten toonstelling van nijverheid en kunst, en waar schijnlijk ook tevens een landbouwtentoon stelling te houden. Reeds is overleg met het gemeentebestuur en met eenige voorname industriöelen gepleegd, en is het plan in groote trekken vastgesteld. Het noodi e waarborgfonds is gegarandeerd. Landbouw Maatschappij. Dinsdag had te 's Hertogenbosch een openbare hoofdbestuursvergadering plaats van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw." Vertegenwoordigd waren 21 afdeelingen, uitbrengende 42 stemmen. Het lid Coolen uit Heivoort merkte op, dat het grootste gedeelte der vorige verga dering was besteed aan de wijziging der statuten in den geest van den Nederlandschen Boerenbond en dat toen besloten isdie aan 't hoofdbestuur van dien bond op te zenden. Hij vroeg den voorzitter ot hieraan was voldaan en wat ten antwoord was bekomen? De voorzitter deelde mee, dat de statuten roet begeleidend schrijven aan 't hoofdbestuur van den Boerenbond waren gezonden op 19 Augustus 11., met verzoek van een mondeling onderhoud, doch dat daarop hoegenaamd geen bericht ontvangen is. Naar aanleiding hiervan stelde het lid Coolen de volgende motie voor: „De Algemeeue Vergadering der Noordbra bantsche Maatschappij van Landbouw, ten volle instemmende met het geopenbaarde doel der vorming van een Algemeenen Boe- reubond op Christelijken grondslag en be treurende de onverklaarbare houding van het voorloopig centraal-bestuur van dien Bond, besluit om het voorgestelde doel langs eigen weg na te streveD«. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen. Atjch. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint onder dag teekening van Donderdag: Gisteren zijn twee bataljons over Djerir naar Pieng en Moeloe uitgerukt ten gevolge van een kritieken toestand. Het tweede deel van het telegram van denzelfden correspondent bevat het volgende Het obesrvatiekorps van Boeleleng (op Bali) zal naar Mataram overgebracht worden. Het fort te Mataram zal versterkt worden en een uieuw tort voor 100 man zal gebouwd worden benoorden Laboean Hadji op de Oostkust. Een belangrijke arrestatie. Het hoofd van een expeditie kantoor te Arnhem moet in hechtenis genomen zijn, waaromtrent het Hbl. het volgende meldt In de douaneloods van het Staatsspoor al-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2