"bonenland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Handelsberichten. UITVOERINGEN. In een onderhoud met den correspon dent van den Liberal heeft generaal Weyler verklaard, dat hij 't volste vertrouwen had in het plan om de opstandelingen uit de provincie Pinar del Rio te verjagen. Was eenmaal deze provincie gezuiverd dan zou het weinig moeite kosten om ook uit de provincies Ha vana, Matanzas en las Villas de opslallingen te verdrijven. Een vermakelijke geschiedenis wordt uit Duitschland gemeld. Een zekere Bader, die hoofdcipier was aan de gevangenis te Ma- rienwerder, wordt beschuldigd zijn gevangenis in een van alle gemakken voorzien, hotel veranderd te 'nebben, voor allen, die hiervoor konden betalen. Hij verschafte niet alleen den gevangenen geld, speelkaarten, drank, couranten en tabak, maar hij ontving zelfs de liberaalste zijner gevangenen in zijn eigen huis en had een der cellen ingelicht tot buffet, waar tevens warme spijzen verkrijgbaar waren. Wanneer de gevangenen een goede som aan den cipier betaalden, dan gaf hij hun verlof 's avonds naar buis te gaan; in den vroegen morgen haalde hij hen dan weder af. Anderen mochten zelfs hunne vrouwen ten bezoek ontvangen. Van iederen nieuweling werd verwacht, dat hij, om zijn entrée te betalen, de bewakers en gasten op een drinkgelag zou inviteeren en een beruchte gevangene werd zelfs naar huis gezonden om meer geld te halen. Deze geruchtmakende zaak heeft aanleiding gegeven tot een reeks van vervolgingen, als verbreking der politie-reglementen en om- kooperij. Een chocoladefabriek te Berlijn, had op de tentoonstelling van dezen zomer daar een obelisk van chocolode ingezonden. Toen nu de expositie was afgeloopen, loofde de firma het zoete voorwerp uit aan dengene, die ten naasten bi} het gewicht van de chocolade obelisk raadde. Èr waren 350000 oplossiugen ingekomen, sommige in verzen en met tee- keningen opgehelderd andere wiskundig uitgerekend. Het lot moest tusschen drie beslissendie alle drie 5416 pond hadden geraden terwijl het 5417 pond moest zijn. Een modiste won het gevaarte. De onthullingen van de Hamburger Nach- richten hebben de staatkundige kringen in Italië betrekkelijk koud gelatenhetgeen trouwens te verwachten was. De Don Chis- ciotteeen ministerieel blad trekt er de slotsom uit dat het heele Drievoudige Verbond Italië tamelijk koud laat. „Wij hebben", schrijft het blad,dit bond genootschap aanvaard niet als een uitvloeisel van het gevoel, maar als een hulpmiddel dat in de praktijk diensten kon bewijzen maar het niet gedaan heeft." Sommige bladen zijn van oodreel dat de onthullingen Italië van groot nut kunnen zijn. Zij bewijzen door het voorbeeld van Duitsch land dat men lid van het Drievoudig Verbond kan zijn en tegelijk op uitnemenden voet kan blijven met andere landen, ja daarmee zelfs i nnige verdragen aangaan. Inderdaad, dit voorbeeld komt Italië, dat met Engeland coquetteert en tot Frankrijk toenadert, uitnemend te pas. Het kan on schatbare diensten bewijzen in de toekomst. Het kabinet laat tegenspreken dat de onderhandelingen over eeu handelsovereen komst met Frankrijk zijn afgebrokn. Het geruststellend karakter, dat deze loochening draagt, lijdt echter eenigszins onder de daar aan toegevoegde opgave van de reden dat ze niet zijn afgebroken; het is deze: dat ze nog niet zijn aangeknoopt. Eu indien ze nog niet zijn aangeknoopt zoo heet het ten slotte in officieele redeneertrant dan is dit niet te wijten aan den wil of den ijver van de regeering. Uit Harar wordt gemeld, dat majoor Nerazini's reis voor de vrijlating der gevan genen waarschijnlijk zouder eenig resultaat zal blijven, daar door het opbrengen der „Doelwijk" de vredelievende bedoelingen van Menelik zich gewijzigd hebben. Ofschoon het vertrek van ras Makonnen naar Antota deze verandering van Menelik's inzichten schijnt te bevestigen, gelooft men, dat de negus geen beslissing zal nemen voor de terugkomst van zijn zaakgelastigde te St. Petersburg. De Montenegrijnsche voisten zullen Zondag naar Brindisi vertrekkeD. De prins en de prinses van Napels zullen zich op den zelfden dag naar Florence begeven, terwijl de koning en koningin, vergezeld van koningin Maria-Pia van Portugal en den hertog van Oporto, naar Monza gaan. Aan de groote wapenschouwing op de Piazza Independenza te Rome, ter eere van den vorst van Montenegro, hebben 20,000 man deelgenomen: 35 bataljons infanterie, 16 escadrons cavalerie en 20 batterijen artillerie. Generaal di San Marzano, commandant van het Romeinsche garnizoen, voerde de troe pen aan, toen zij voorbij de vorstelijke per sonen defileerden. Vorst Nikolaas was in verrukking over de houding der troepen. De wapenschouwing werd ook bijgewoond door koningin Margaretha, de prinses van Napels en de koningin weduwe Maria Pia van Por tugal. De vorst heeft aan de leiders van de op- po itie, Radeslawof, Gregor, Tsankof en Ka- sawelof, het gevraagde gehoor toegestaan. Het is echter niet waarschijnlijk dat hij hun tweede verzoek, betreffende liet benoemen van een ministerie uit alle partijen gedurende den verkiezingstijd, zal inwilligen. De grootvizier heeft weer een opruiend rondschrijven gezonden aan de politieauto riteiten. Daarin staat te lezen dat in den laatsten tijd zestig Armeniërs uit den vreemde het rijk zijn binnengeslopen en zich hebben gevestigd in de Armeensche wijken, waar zij de bevolking opstoken om hun oude huizen te verlaten en zich te vestigen in de.Europee- sche wijken, aangezien het Hintsjak-comité binnen twaalf dagen een groolen slag wil slaan. Er loopen ook geruchten dat de Armeniërs de mahommedaausche wijken in brand willen steken; daarom moet de politie uiterst voorzichtig wezen. Terwijl de Nowoja Wremja de dringende noodzakelijkheid betoogt van een Europeesche conferentie tot regeling van de Oostersche quaestie, verklaren de Novosti, dat dit een onvoldoend lapmiddel zou zijn en verlangen een congres tot algeheele herziening der Berlijsche verdragen, opdat een einde ge maakt worde aan den bestaanden abnorma- len toestand WAALWIJK. Zondag 1 Nov, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Elslein von Caub Filcke. Ave Maria Abt. De Noruen Gevaert. Op Zondag 1 Nov.des middags 12 uur, zal door de harmonie TEspérance op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Concordia Marsch Latan. 2. De Calif van Bagdad, Ouverture Boieldieu. 3. Tü-nschen auf grüner Wiese Eilenberg. 4. Zwei Freuude, Polka Möller. WAALWIJK, 31 Oct. 1396. Benoemingen enz. Bij kon. besluit is A. M. C. J. A. Sassen benoemd tot burgemeester der gemeente St. Oedenrode. Bij kon. besluit is aan J. Verhagen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Werkendam. Examens. Aan de universiteit van Amsterdam is het doctoraal examen in de rechten met gunstig gevolgd afgelegd door den heer J. J. D. Bink. Tra ui üeusden's Bosch. De feestelijke opening der tramlijn Heus- den's Bosch van de Hollandsche Buurt spoorwegen, zal plaats hebben Zaterdag 7 November, terwijl de dienst voor het publiek daags daarna,"dus Zondag den 8 November, zal beginnen. Onze lezers vinden de dienst regeling enz. onder de advertenties. De nijvere streek, die deze tram doorloopt is een waarborg voor de levensvatbaarheid der lijn, die eerlang nog belangrijk zal worden uitgebreid. De weg en werken zijn op de meest solide wijze door den ingenieur Schotel aangelegd, terwijl het rollend materiaal uitmunt door sierlijkheid en doelmatige inlichting. De directie is aan bekwame handen toever trouwd; de zeer billijk gestelde tarieven doen een belangrijk vervoer op de lijn verwachten. Verloren goed. Sedert Bavo markt is bij den wachtmeester alhier gedeponeerd een spoormandje, inhou dende twee stuks gebreid goed. Rechtheb bende kan het daar afhalen. Dc zaak—Vaughnn. Zooals wij gemeld hebben, deelde de redac tie van den Maasbode eergisteren mede, dat zij, ingevolge het verzoek van deu president van den antimatonnieken bond te Rome, voorloopig over de quaestie- Vaughau het stilzwijgen zou bewaren. Desniettemin plaatst het blad in zijn num mer van heden een schrijven van LeoTaxil en een missive van mgr Villard, secretaris van kardinaal Parrocchi. De brief van l'axil is gericht tegen de zaakrijke artikelen der Kölniscfie Volkzeitung, terwijl het schrijven van mgr. Villard is ge- adreseerd aan de geheimzinnige miss, wier lof het verkondigt. Wij zullen ons, evenals de Maasbode, van commentaar op deze beide epistels onthouden. Alleen willen wij de hoop uitspreken, dat, nu het Rotterdamsche orgaan de zaak Vau- ghan c.s. verder blijft uitspinnen, zijne redactie ook gelegenheid zal vinden, haren lezers het een en ander omtrent Bataille mede te deelen. De lezers van den Maasbode weten nl. nog altijd niet, dat aan het boek van „dr. Bataille" „Le diable au XlX'èrne Siècle, is medegewerkt door eeu vrijdenker en anti-clericaal, dr. Ch. Hacks, wat deze zelf iu de ICöln. Volkszeiuuig en elders moest bekennen. Laïcus heeft de vorige week beloofd, dat hij in een volgend nummer de zaak Bataille zou behandelen. Wij veroorloven ons de aandacht van den geachten schrijver te vestigen op de artikelen door Eugène Tavernier in de Univers over deze zaak gepubliceerd en de merkwaardige replieken van dr. Hacks. Een en ander is hoogst leerrijk. (Centrum.) De Capucijnen in den Bosch. De pa'ers Capucijnen zijn met de gemeente 's Bosch in onderhandeling om een terrein te koopen, beslaande eene oppervlakte van 9000 v;erkanie meters. Het voornemen is om daarop eene kerk en klooster te bouwen. Rechterlijke uitspraak. In de zaak van den notaris in Limburg, die van iemand geld leende onder beding het terug te geven zoodra hij daartoe in staat zou zijn, heeft de hooge Raad heden het vonnis van de rechtbank te Roermond, waarbij van waarde was verklaard een voor die lcen- schuld gelegd derde arrest, vernietigd, op grond dat de schuld niet opeischbaar was, en mitsdien het beslag verklaard te zijn opge heven. Brand. Te Raamsdonksveer is een huis, bewoond door P. v. d. Pol, alsmede een belendend gebouw, door onbekende oorzaak in de asch gelegd. Men schrijft ons uit Lienden „Minsen, minsen, komp 's gauw kijken den baos, die br&ndt," riep een vrouwtje, dat op den Marschdijk langs den Rijn stond. En werkelijk stond de woning in brand van den baas van den steenoven van de familie Ver- brugh. De woning en het achterhuis zijn voor het grootste deel een prooi der vlammen. De inboedel, die meerendeels gered is, was ge assureerd, l.uis en achterhuis niet. De oor zaak is onbekend. Binnen korten tijd is achtereenvolgens een begin van brand ont staan in een hooiberg, later is diezelfde hooi berg geheel afgebrand, en nu het huis. Som migen spreken van kwaadwilligheid. Een belooning van f 500 is uitgeloofd voor dengene, die eenige aanwijzingen kan doen, omtrent de vermoedelijke brandstichting in een kapitale bperderij, te Pekela in de asch gelegd. 't Is nu al de derdemaal in betrekkelijk weinig jaren, dat deze boerderij een prooi der vlammen werd. Kwaadwilligheid spreekt hier zeer duidelijk. Men vond o.a. een schaafbank uit het schuurtje gehaald, tegen deu muyr gezet, om op het dak te kunnen klimmen. Ook de schuurdeuren waren geopend. De politie heeft eenig vermoeden. Een vrouw op den preekstoel Op zekeren Zondagmorgen een paar maanden geleden zou in een der Zuid- Hollandsche steden voor de Vrije Gemeende aldaar optreden een predikant, die per spoor van elders komen moest; doch in plaats van den verwachten voorganger kwam er een telegram, dat deze met den volgenden trein hoopte te kunnen komen en dat men de kerkgangers zoolang maar een beetje bezig houden moest. Goede raad was duur. Zou men wachten of niet Was ook soms een aanwezige pre dikant bereid de godsdienstoefening te leiden? Maar dat kon niet, verklaarde deze, „hij was niet voorbereid." En toen gebeurde er iets, waarvoor onze grootvaders en grootmoe ders geen woorden genoeg zouden hebben gehad, om er hun afkeer en misnoegen over uit te drukkeneen mede aanwezige dame, bekend als voorgangster in kleinen kring,bekend ook als ijverig lid van de afdeeling Postpro- paganda, van den Protestantenbond enz., stond op en bood aan den dienst te leiden, en toen de predikant met den volgendpn trein verscheen en aan de achterzijde van het gebouw binnenkwam, hoorde hij een frissche vrouwenstem door de ruimte klinken en mocht hij mee luisteren naar het flinke woord van mej. Emilie Knappert, die pp kalme, waardige wijze de zelf op zich ge nomen taak volvoerde. Jeugdige dieven. Te Hulst zijn voorloopig aangehouden en naar Middelburg overgebracht G.V. en J. V. oud 14 en 13 jaar, voddenrapers te Clinge (Belgie), die er in den laatsten tijd werk van maakten om de zinkputroosters te Hulst weg te Demen. Oorzaak is hiervan, dat deze kinderen, wanneer zij zonder iets thuis komen, door de ouders worden gestraft. Zaak J. v. L. Voor de Arroudissements Rechtbank te 's Bosch werd, nadat het getuigenverhoor de geheele zitting van Dinsdag had in beslag genomen, Donderdag namiddag de zaak be handeld van J. v. L., uit Elshout, beschuldigd 1. in den nacht van 31 Juli eeu pasgeboren kindje opzettelijk van het leven te hebben beroofd en 2 het lijkje verborgen te hebben. In een zeer uitvoerig rekwisitoor betoogde het O. M., waargenomen door rar. Van Lujofs Umbgrove, subsituut-officier van justitie, aan de haud van het rapport der deskundigen, de heeren artsen Van Seters te Drunen en Wolff te 'sBosch, dat het bewuste kindje had geleefd en hield hij verder de aanklacht sub 1 vol en achtte zoowel het wettige als het overtuigend bewijs geleverd, dat deze be klaagde opzettelijk de doodelijke verwonding heeft toegebracht. Het O. M. eischte schuldigverklaring aan doodslag en veroordeeliug tot een gevange nisstraf van 12 jaren. De verdediger vun beklaagde, mr. J. A. Loeff, advocaat procureur te 'sBosch, pleitte vrijspraak van de aanklacht sub 1, na in een weldoorwrocht en met overtuiging uitgespro ken pleidooi te hebben betoogd, dat de des kundigen de mogelijkheid hebben erkend, dat hunne bevindingen dezelfde zouden zijn geweest, indien de verwondingen waren toe- ebracht zéér kort nüt den dood, zoodat het feit, dat 't kindje heeft geleefd, niet vaststaat, ook niet volgens de verklaringen der moeder zelve, zoodat dus ook niet vaststaat, dat er doodslag is gepleegd en evenmin dat, indien er doodslag is gepleegd, dit is geschied door dezen beklaagde. Wat de subsidiaire aanklacht betreft, wees pleiter er op, dat voor dat misdrijf geen preventieve hechtenis is toegelaten en dus, waar vrijspraak van de hoofdaanklacht zal moeten volgen tevensbij veroordeeling wegens het sub 2 ten laste gelegde, de tijd der preventieve hechtenis zal behooren te worden afgetrokken. Na re en dupliek, waarin over en weer het ingenomen standpunt nader werd ver dedigd, bepaalde de rechtbank de uitspraak op Donderdag 5 November a. s. Drongelcn. Er is wel eens door hoogge plaatste personen twijfel geopperd of de passage van hier aan het veer op Besoijen en Waalwijk werkelijk wel zóo druk was, als men voorgaf. Tot naricht voor dezulken dientdat bij de laatste St. Bavomarkt (Ba- musmarkt) gehouden 8 dezer, door eigene waarneming van berichtgever dezes, is geble ken dat zijn gepasseerd: 1095 personen; 692 stuks vee en 263 voertuigen groot en klein. Zou het nu ook nog aan twijfel onderhevig zijn dat genoemd veer een der drukste veeren is uit ons Vaderland? En dat het niets aanmatigend isdaarvoor de meeste soliditeit te eischen Gccrtruidenberg26 Oct. De Footbal vereeniging „Snel» van hier en „de Bredasche voetbal vereeniging hielden gisteren een. onderlingen wedstrijd. Ofschoon het terrein door het ongunstige weder niet prettig werkte, werd er toch dapper gestreden. Vele toeschouwers, zoowel burgers als mi litairen, waren op de been om het vermake lijke spel te zien. Menigen keer werd er hartelijk gelachen om de aardige figuren welke de heeren onder officieren maakten door zoo nu en dan eens in een Hinken plas neer te komen om weer even snel op te staan, 't Moet gezegd worden dat de beide ver- eeuigingen prachtig werkten. De heeren Moerman en Rockland maakten ieder een goaldeze beide goals werden gemaakt na half tyme, zoodat voor half tyme door beide partijen nog geen enkele goal gemaakt was. Het einde van den wedstrijd was, dat de vereeniging „Snel" van hier na een tijdsver loop van twee uren twee goalstegen de Bredasche vereeniging geen enkele goal maak te. Nogmaals, is er prachtig gewerkt. Ofschoon allen een woord vau lof toekomt, zij toch in 't bizonder vermeld de heeren De Lang, De Man, Veldman en Van Oostende, die blijken hebben gegeven 't spel uitstekend te verslaan. Wij wenschen dat beide vereenigingen nog vaak zoo'n vreedzamen strijd mogen strijden, en dat zij zich onder voortdurende oefening meer en meer mogen bekwamen. WA AL WUK^ 29~ÖctTÏ896. Tengevolge van het ongunstige weder werd de jaarmarkt slecht bezocht. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel niet vlug. De aan voer bedroeg ongeveer 250 stuks. Kalfkoeien golden f 165.f265.k t Dito vaarzen f 120.ft 175.f Jonge varkens aangevoerd 80 stuks, ver kocht van f4.a f8.25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 479 kg., van f 1,12 k f 1.24 per kg. Eieren 16 k 7,per 100 stuks. De graanmarkt is iets lager gestemd. Men noteert Ruwharige tarwe f 8.8,25 per 80K.G. lioode f 7,a 7.50 per 80 K.G. Zeeuwsche f 7,75 a 8,per 80 K.G. Ruwe Helenr rogge f 150.— per 2250 K.G. Secunda f 146, Donau f 144. Vosdererwten f 5,20 a 5.30 per 80 K.G. Voedergarst f 3.75 a 4,per hectoliter. Inl. haver f 7,50 ft 8,per 100 K.G. Duivenboonen f 6,75 a 7,per hectoliter. De looiersbeurs viel weinig bezoekers ten deel. Iu huiden blijft de markt nog steeds le vendig. De jongste concessiën op de prijzen geven vooral aanleiding tot meer zaken. Voor de Waalwijksche looierijen werd dezer dagen eene mooie partij prima gezouten La Plata huiden gekocht. In den lederhandel begint gaande weg meer leven te komen. Het aanhoudend natte weder doet veel behoefte aan zwaar leder ontstaan. Voor paardeleder bestaat goede vraag aan betere prijzen. De schoenfabrikanten krijgen meer orders voor het zware winterwerk. De berichten uit het buitenland luiden eveneens gunstig. De handel in schors en in alle looimiddelen schijnt ook iets vlugger te gaan.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2