Staatkundig overzicht. ^BUITENLAND. Duitschland. Frankrijk. Spanje. BINNENLAND. Engeland. Rusland. Amerika. Rij kspostspaarbank V heett het geleerd slechts op een degelijken grondslag kan met succès gebouwd worden. 't Is nog maar altijd niet uit met de ont hullingen van wege, namens of op initatief van vorst «Bisraarck. Zaterdag schreef de Harab. Nachr. als volgt: „De destijds gevoer de onderhandelingen tusschen Duitschland en Rusland zijn geen staatsgeheimen in den strengsten ^zin des woords. Het was niet noodig, dat Duitschland deze geheim hield voor Oostenrijk en Italië en zulks geschiedde op den wensch van Rusland. De bewering dat de publiceering ontrouw ten opzichte van het Drievoudig verbond zou ziju, is geheel onwaar. Volgens de tekst van de triple-al liantie is zelts aan Oostentijk neutraliteit toegestaan bij een aauval van Frankrijk tegen Duitschland zoowel als bij een ongeprovo- ceerden aanval van Duitschland naar Rusland. Thans nog zou de hernieuwing van het iu 1890 geweigerde verdrag aanbevelenswaard zijn, indien Rusland daartoe genegen ware. De Reichsanzeiger kan, hetgeen nog onbe kend is, aanvullen door het geheele verdrag te publiceeren. Onjuistheden kwamen in het bekend gemaakte niet voor. De Nachrichten zouden zelts een rectificatie in den Reichsan zeiger volgens de perswet kunnen verlangen." En gisteren bevatte het blad een hoofdar tikel, onder het opschrift: „Over het Russi sche verdrag". Daarin komt o. a, het vol gende voor: „Wij werden tot de bespreking van deze aangelegenheid behalve door andere beweegreden waaromtrent wij niemand verantwoording schuldig zijn voor het overige slechts gedreven door de aanhoudende vervalschingen, waarvan de clericaal-liberale pers zich ten opzichte van de geschiedenis schuldig maakt, niet zonder medewerking van officieuse zijde. Het doel van die valsche voorstellingen is om de regeeriug van Wilhelm I en zijn kanselier verantwoordelijk te stellen voor alle misstanden, waarover thans van verschillende zijden wordt gek'aagd, met name voor het afbreken der vroegere gun stige betrekkingen tot Rusland, waardoor de stelling van Duitschland in Europa zeker niet is verbeterd." Wel moet de toestand te Friedrichsruhe slecht zijn en wel moeten de kwalen des ouderdoms Bismarck niet verschoonen, dat hij aldus zijn vijanden verblijdt en zijn ver eerders verdriet Van de verkiezingen voor het Hongaaische huis vau afgevaardigden is de uitslag van 404 districteu op de 413 nu bekend. Ge kozen zijn: 274 liberalen, 37 nationalen, 9 independenteu, 48 van de Kossuth-fractie, 8 van de Ugronpartij en 21 van de volkspar tij. Er wioeten in 7 districten herstemmin gen plaats hebben. De liberalen winnen 64 zetels. Men verzekert, dat in den Belgischen ministerraad de minister-president DeSmetde- Naeyer zijn collega's overgehaald heeft het oorlogsdebat te verschuiven. Het wetsont werp- Brassine op den dienstplicht zou dan eerst na de afdoening der overige begrootingen en wetsontwerpen in behandeling komen. De Daily News ontvangt van iemand dien ze „our distinguished informant" noemt, en die pas de Europeesehe hoofdsteden heeft bezocht, het volgende overzicht van den politieken toestand op het vasteland: Keizer Frans Jozef droeg in 1890 ongetwijfeld ken nis van het geheim verbond tusschen Rusland en Duitschland maar toen zoo min als nu had de wetenschap eenigen invloed op de houding van Oostenrijk ten aanzien van het drievoudig verbond. Ook staat het vast dat Oostenrijk genegen is het verdrag van het drievoudig verbond in 1897 te hernieuwen, maar Italiës houding is twijfelachtiger, en het lijkt zelfs waarschijnlijk dat Italië zich uit het drievoudig verbond zal losscheuren, om Frank rijk te omhelzen. Rusland houdtvast aan Lobanof's politiek in het Oosten, en wil Turkije voorhand ongestoord laten, om zijne aandacht aan Oostelijk Azie te kunnen wijden. Volgens eeu bericht aan de Daily News uit Konstantinopel laat de Porte nog aan houdend Armeniërs in hechtenis nemen en belet de overige het land te verlaten, hetgeen algemeen verontrust. De gezanten zijn blijk baar onmachtig om verder te kunnen gaan een huuuer is zelfs al zes weken zonder instruction: jHet vertrek met verlof van Nelidot is uitgesteld. Londen voort. De vakvereeniging van koetsiers heeft besloten den ambtenaren der maat schappijen die zich met de verhoudingen tusschen reizigers en koetsiers bemoeien, een proces aan te doen. Challemell-Lacour heeft zijn geheele ver mogen, ten bedrage van ruim 300Ü0Ü francs, aan het openbaar armbestuur van Parijs vermaakt. Van het krediet van 1200000 francs dat 't stedelijk bestuur van Parijs voor de czaarfeestcn had toegestaan, is 80000 francs ongebruikt gebleven. Men weet dat de Lanterne van den deputé Cornudet een paar weken geleden een lasterlijk artikel over den minister Barthou bevatte en dat een raad van eer daarna Bar thou van alle blaam vrijsprak. Naar aanlei ding van deze geschiedenis bevatte een blad van het departement, waarvoor Cornudet in de kamer zitting heeft, een hevig artikel tegen dezeu, getiteld De trap van den ezel. Cor nudet diende een klacht in, maar de procu reur-generaal van het hof te Limoges weigerde daaraan gevolg te geven. Cornudet kondigde nu een interpellatie van den minister van justitie aanmaar deze heeft die weten te voorkomen door den procureur generaal te gelasten aan de klacht van Cornudet gevolg te geven. Overstroomingsberichten komen van vele kanten, vooral uit het zuiden waar de Rhone en zijrivieren overloopen. Avignon en Taras- con staan half ouder water. Ook de Seine wies Zaterdag onrustbarend. Het water is geel gekleurd. De winkeliers aan de Seinekaden hebben hun uitstallingen opgeruimd. De bruggen zijn bijna overstroomd. Bij den Pont Neuf is het pleintje achter het standbeeld van Henri IV geheel onderge- loopen. Zondagmiddag heeft een zekere Joseph Leymarie, 19 jaar oud en zich anarchist noe mende, vóór het gebouw van de Bank van Frankrijk eenige revolverschoten op de wacht houdende politie-agenten gelost. Hij wondde er twee, van wie eeu, naar men zegt, doodelijk. Hij werd onmiddellijk gevangen genomen. Al de beschuldigden in de zaak van den jongen markies Bertrand de Cazeau, die een paar maal door andereu, onder opgave van zijn naamhet examen van bachelier voor zich had laten doen, zijn vrijgesproken. Het zal dus voortaan voor de examinatoren zaak zijn van de candidaten identiteitsbewijs te verlangen, terwijl een nieuw^ bedrijf zich opent voor arme bolleboozen.... die zich weten te griraeeren vonnis, dat hem ter dood veroordeelde, werd uitgesproken Zou zijn vader hem verhooren? Een spottende glimlach, welke meer dan ziele- smart te kennen gaf, krulde bij die gedachten zijn lippen. Het visioen van het laatste vreeselijke schouw spel deed hem zijn eentoonig heen en weer gaan staken, zijn adem ging sneller en in de duisternis voelde hij, dat het bloed uit zijne wangen week. Zou lnj vrijwillig den dood tegemoet gaan, hij die slechts een woord te spreken had om vrij te zijn? Ja, er was geen uitkomst. Dat hij spoedig de zou uit het oog zou verlie zen, dat hij nooit de verwezenlijking van liefde zou kennen, dat hij door elkeen schuldig zou worden verdacht van eene afschuwelijke misdaad en dat een ander een eerlooze schoft zijn plaats in de wereld zou innemen, waren dingen bitter en hard om aan te denken doch nog bitterder en nog verschrikkelijker was de gedach te, dat zijn vader de afgod zijner moeder, het voorwerp harer bewondering, het ideaal van zijn ïeugd, de eerwaardige alom geëerde rechter heimelijk een huichelaar, een moordenaar Wpièt was de overweldigende angst van deze go dachte, die hem zijn leven waardeloos had doen tellen. En Madeline? O, GodI zou er dan nooit een einde komen aan deze marteling 1 De schemering kwam in en vond hem bleek, vervallen,uitgeput door den vreeselijken strijd,dien hij gestreden had. Toen wierp de ongelukkige man zich op zijn strooleger neder en viel in slaap Een uur daarna werd hij gewekt daar een po litieman, die zijne cel binnenkwam en hem vroeg of hij niets gebruiken wilde, hein tegelijkertijd er aan herinnerende, dat, indien hij een procureur bij zich wenschte te hebben,nu de tijd daar was er om een te zenden. Doch hij antwoordde hem dat hij niets noodig had. Hij wenschte enkel alleen'gelaten te worden. Wordt vervolgd. Van de 181 anarchisten, die te Barcelona na den laatsten aanslag aangehouden werden, zijn er reeds 77 naar den krijgsraad verwezen. Acht worden beschuldigd de daders te zijn van den dynamietaanslag op 7 Juni 11.de overigen worden van medeplichtigheid ver dacht. De 80 overige gevatfgenen zijn be trokken bij anarchistische m sdaden, waarvan de daders nog niet ontdekt zijn. Uit Havana wordt aan de Imparcial gemeld, dat nog twee brigades uitgezonden zijn ter versterking van de troepen in Pipar del Rio. De lange marschen, die de colonnes moeten maken zijn de oorzaak van vele ziekten onder de soldaten. De opstandelin- genhoofden Calixto Garcia en Gebrero maken zich gereed tot een aanval op Guaymaro waarvan de bezetting ruim van levensmidde len en schietvoorraad is voorzien. Er rukken troepen in de richting van Puerto Principe op, tegen de bendendie uit het Oosten komen. Te Berlijn staken nu meer dan 3000 steen drukkers. Er schijnt vooreerst zeer weinig kans te bestaan dat het geschil bijgelegd zal worden. Zes firma's hebben 141 werkstakers voor het Gewerbericht gedaagd, omdat zij zonder voorafgaande kennisgeving den arbeid haddeu gestaakt. Er is een spoorwegongeluk gebeurd bij Willsbach in Wurtemberg. Eenige waggons, van een goederentrein afgesprongenkwamen tegen een personentrein aan, die van Heil- bronn naar Hall reed. Er ziju drie duoden en vele gekwetsen, waaronder eenigen tamelijk ernstig. De moordenaar van justitieraad Levy Bruno Werner, die sedert deu moord spoorloos verdwenen was en door de politie met bui tengewonen ijver gezocht werd, is thans te Zellerfeld gearresteerd. De Berlijnsche politie had in een massa plaatsen roode plakkaten met het portret en het sigualement van Werner doen aanplakken, die overal groote sensatie teweegbrachten. Bruno Werners had zich Woensdag avond als handelsbediende Winter te Zeller feld ter ondersteuning aangemeld; hi] had papieren ten name van Winter in bezit. Toen de gendarme Wickert een revisie der ver pleegden deed, herkende hij in den gewaanden Wiüter den jeugdigen moordenaarwiens signalement o.a. eeu lichtkleurige vlok te midden van een donkeren haardos aangaf. Werner bekende hierop de misdaad, maar beweerde, dat zijn mededader den advocaat yermoord heeft. Hij zou slechts mevrouw Levy verwond hebben. Een beestachtige moord is te Leut- mannsdorf bij Reichenbach door een twaalf jarigen knaap gepleegd. Deze de zoon van den metselaar Rieger, was onlangs door den landeigenaar Melzer bij wijze van proef als koeherder in dienst genomen, doch kort daarop weer ontslagen, daar hij niet voldeed. In zijn plaats werd de lOjarige Gütller aange nomen, die reeds vroeger dit baantje waarnam. Rieger zwierf na zijn ontslag eenipe dagen rond cn kwam op zekeren avond op de weide, waar hij van Gtlttler eischte, dat deze hem zijn brood zou geren. Toen Gtlttler niet onmiddellijk aan dit verlangen voldeed, sloeg Rieger hem met een stok zoo hevig op den neus, dat hij bewusteloos ineenzeeg. Rieger wierp den bewustelooze in een sloot en toen de ongelukkige, door de koude van het water weder tot bezinning gekomen, tegen den kant trachtte op te klimmen, wierp de verdierlijkte knaap zich woedend op zijn slachtoffer, en stak den armen joDgen zoo lang met een mes, totdat hij nogmaals in zwijm viel. Nu wierp Rieger het lichaam met het Igezicht naar beneden weder in de ondiepe sloot en trapte den nog levenden Gtlttler zoo lang in de modder, totdat hij geen teekenen van leven meer waarnam. Met de grootste kalmte at de moordenaar dan het brood van zijn slacht offer op en dreef vervolgeus de koeien naar huis, waar hij vertelde, dat hij en Güttler door een man overvallen en in een sloot geworpen waren, waaruit hij alleen zich had weten te redden. Hoewel men aan het verhaal weinig geloot hechtte, begon men Güttler te zoeken en des avonds laat werd het lijk door de grootmoeder van den ramp zaligen knaap gevonden. Den volgenden dag eerst bekende Rieger bij het lijk van Güttler zijn ontzettende misdaad. Hij werd onmid dellijk gearresteerd en naar de gevangenis te Schweidnitz overgebtacht. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1288. L' LIJST VAN BRIEVEN geadresseerd aan on bekenden. Gedurende de le helft der maand October: 1. Van Waalwijk, G Spee Pesseis, Baardwijk. 2 Van Baardwijk, W. v.d. Bogaart, Breda. Ter gelegenheid der verkiezing van den minister van koloniën Jozef Chamberlain tot lord-rector der universiteit te Glasgow, zijn aldaar ongeregeldheden voorgevallen. De studenten die een optocht met fakkellicht hadden georganiseerd, wilden het gebouw der IJsclub binnendringen doch het bestuur weigerde hun den toegang. De studenten wierpen daarop alle vensters van het paleis in. Zeveu hunner werden gearresteerd. De oneenigheid tusschen de huurkoet siers en de spoorwegmaatschappijen duurt te De czaarvergezeld van zijn gemalin en van grootvorstin Olga, is Zaterdagavond te Gatchina aangekomen om de keizerin-moeder, die zich aldaar bevond, te begroeten, 's Avonds te 8 uur werd de reis voortgezet naar Tsars- koje-Selo, waar de czaar zijn verblijf zal vestigen. De bekende Russische geestelijke N. A. Tolstoï, die door zijn propaganda voor ver- eeniging der Grieksche en Roorasche kerken te Parijs en te Rome veel van zich heeft doen sprekenis door het consistorie van Nisjni Nowgorod van zijn geestelijke waar digheid ontzet. De verkiezing van Mac. Kinley is verzekerd. Aan het postkantoor te W a a 1 w ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 5665,57; terugbetaald f2582,. 17 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2330. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October: ingelegd f 4137.10 terugbetaald f 3188.55 WAALWIJK, 4 Nov. 1896. Gemeeiiterrtacls vergadering. Openbare vergadering van den Gemeente raad heden Woensdagavond ten 7 ure; aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving begrooling 1896 (brandweer.) 3. Wijziging Politie-verordening. 4. Vaststelling der begrooting 1897. 5. Reclames hoofdei, omslag over 1896. Gouden Bruiloft. Heden hebben de echteliedeuJohannes Cornelis van Dijck en Anna Maria Meijsen het zeldzame voorrecht, hun gouden bruiloft te vieren, omringd van huune kinderen, be huwd- en kleinkinderen. Velen in de gemeente hebben van hunne belangstelling doen blijken door het uitsteken der Nationale driekleur. Ten 9 ure reden de jubilarissen kerkwaarts, waar te hunner intentie een plechtige H. Mis werd opgedragen. Ten 11 ure werd receptie gehouden, die druk bezocht wordt en bij het ter perse gaan van dit blad nog voortduurt. De harmonie l'Espérance brengt het gouden paar etne ovatie tusschen 12 en 1 uur, de harmonie St. Crispiju tusschen 4 en 5 uur. Wij wenschen de jubilarissen van harte geluk met het groote geluk dat hun ten deel valt en hopen dat zij dezen dag in de prettigste stemming mogen doorbrengen cn hem nog lang in de aangenaamste herrinering zullen houden. Ofiiciccle berichten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf in het bestuur van het waterschap Nieuwe Zwaluwepolder, J. C. van Es Vogel; tot hoogheemraad van het waterschap 't Oud- land van Altena, J. Guldentot lid van het bestuur van het waterschap voor de Oude Maas, J. H. A. Loeft; alle gelegen in de provincie Noord-Brabant. Onderbroken reis. Volgens telegram uit Londen van Lloyds, wordt het ss. Koningin Wilhelmina, van Ba tavia naar Amsterdam, te Port-Said opgehou den door het breken der drijfstang en zal het vermoedelijk Dinsdag de reis voortzetten. Een Reuter telegram uit Port Said meldt, dat de brievenmalen, die de koningin Wil helmina aan boord had, worden overgebracht door het stoomschip Ava, van de Messageries Maritiraes, va Mauritius naar Marseille be stemd. Bescherming of vrijhandel? Nu het vraagstukvrijhandel of protectie meer en meer aan de orde komt, wordt het denkbeeld geopperd om met de protectie een proef te nemen, ten einde op die wijze het vraagstuk van den academischen katheder af te brengen en te zetten op den bodem der praktijk. Hiertegen merkt het Cemtrum op, dat wie uit overtuiging een vrijhandelaar is, zeer moeielijk ertoe geraken zal, ook tot proef nemingen consent te geven. Maar afgescheiden daarvan, zouden de propagandisten voor beschermende rechten toch wel eens mogen bedenken, dat zij dan ook met een practisch voorstel moeten komen; met een tabel, waarop de buitenlandsche artikelen voorkomen, die zij aan de grenzen belast willen zien, eu met het bedrag van het recht zelf. Indien er zulk een tabel wordt samensesteld eu de protectionisten van Noord en Zuid, van stad en land, zijn het daarover eens, dan bestaat er kans, dat de vrijhandelaars te we ten komen, met welken tegenstand zij te doen hebben. Thans is de positie van beide partijen zeer verward. Ons is b.v. een vereenigiug bekend, waarin meu zich indertijd bij motie verklaar de voor beschermende rechten op machines, maar waarin men zich met hand en tand verzette tegen beschermende rechten op granen. Wij kunnen ons voorstellen, dat iets dergelijks met zeer veel, zoo niet met alle protectionisten het geval is. Daarom schijnt ons een algemeen protec tionistische tabel meer dan wenschelijk. Vooi deze er is, gaat het moeielijk om in algemeene termen den vrijhandelaars, die hier te lande de macht hebben, het nemen vau proeven op te leggen. Geheime branderij. Over eene deze dagen ontdekte geheime branderij deelt „Fiscus" het volgende mede Eene niet alledaagsche bekeuring is verle den week onder Waddingsveen ingesteld. In den morgen van Dinsdag 27 October j. 1. is door L. Van Dorp, kommies-verificateur, J. H. Van Schagen, J. B. Engelman eu H. Zantvoort, kommiezen te Gouda, een geheime branderij ontdekt. Deze werd gedreven in een daartoe afge huurd gedeelte eener boerenschuur, nabij Gouda, en was zoodanig ingericht, dat de

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2