buitenland'! Staatkundig overzicht. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 12 November. Botermijn op Vrijdag 13 November. geweest. Maar wat is het gevolg van dergelijke willekeur? Dat men den fiscus gaat beschouwen als den vijand, die zich alles veroorlcoft, en tegenover wien men, als de gelegenheid zich voordoet, het ook zoo nauw niet behoeft te nemen; als dus de deur voor een ontduiking ook maar een kiertje openstaat, zal men zonder gewetensbezwaar er gebruik van gaan maken. Dat is wel niet zooals het behoort, maar aan wieu de schuld Voorts laat men het niet ontbreken aan middelen om diezelfde bedrijfsbelasting, die om velerlei redenen uog weinig genade heett gevonden in de oogen van het publiek, nog meer gehaat temaken. In een onzer aanzien lijkste gemeenten werden de aanslagbiljetten rondgebracht den vóórlaatsteu dag van Octo ber; op de keerzijde staat echter gedrukt, dat men betaalt in vijf termijnen, waarvan de eerste vervalt op den laatsten Augustus, de tweede op den laatsten October, enz. Nu kan men wel zeggen dat ieder zulks vooraf weet, omdat het in de wet staat; hij moet dus maar het geld klaar leggen. Men begrijpt dat die bewering een dooddoener is. Als het publiek zich aau de wet moet houden, de ambtenaren, met de uitvoering belast, behooren het zeker niet minder te doen. Het zijn slechts enkele grepen uit het da gelijksch leven, die we hier hebben gedaan, ter toelichting van de stelling, die vermoe delijk geen tegenspraak zal vinden: Eischt het algemeen belang eerbiediging en stipte naleving van de wetten, dan rust ook op de overheid de plicht den druk der wetten niet te verzwaren door een onhandige toepassing. (R. N.) Hebben de dingen die ons voor een oo- genblik nader stonden zooals Bismarck's onthullingen (verraadpleging" zeggen som mige Duitsche bladen)de reeds hervatte beraadslaging in enkele heel arbeidzame parlementen; de presidents-verkiezing in de Vereenigde Staten en de rijksdag-verkiezingen iu Hongarije, tijdelijk de Oostersche quaestie wat naar achter gedrongen, op 't moment tracht zij haar eereplaats onder de naar de algemeene belangstelling dingende aangele genheden te heroveren en met werkelijke kans van slagen. Lord SalisburyEngelands minister van buitenlandsche zaken, tevens president van den ministerraad, heeft den overigen toon- gevenden mogendheden voorgesteld dat zij haar vertegenwoordigers te Konstantinopel de noodige volmacht geven om van Abdul Harnid, den beheerscher aller geloovigen, te verkrijgen een algemeene hervorming In het administra tiewezen. Van meer beteekenis achten we de resultaten van een onderhoud, door Frank- rijks gezant Cambon te Konstantinopel ge voerd nrtet den sultan in hoogst eigen persoon. Cambon heeft er Hanotaux, den minister van buitenlandsche zaken, in den breede verslag over uitgebracht en des sultans gezant te Parijs, Munir beyheett op last van zijn meester Hanotaux eveneens in kennis gesteld met de maatregelen door Abdul Hamid te nemen ter voldoening aan de wenschen van Europa. De Groote Heer zou dus de zes mogendheden vóór willen zijn en te Parijs is men wel gezind dezen heugelijken ommekeer toeteschrijven aan Hanotaux' betoog, door dezen de vorige week in de kamer uitgesproken. 't Is heel wel mogelijk dat men in Yldiz- kiosk tot de overtuiging komt dat de tijd der moed te vragen Weet gij wie die dame was? Met een vuurrood gelaat vroeg Thirtle of hij genoodzaakt was de vraag te beantwoorden; er aan herinnerd zijnde dat hij gezworen had de waarheid, de heele waarheid en niets dan de waarheid te vertellen, stiet hij uit dat het miss Harvey was. Die met een van uwe edelachtbare verloofd is. George Taxter leunde met eenen onderdrukten kreet in zijn stoel achterover. En Thirle, zichtbaar verlicht, mocht de getui genbank verlaten. HOOFDSTUK XIV. Een onderhoud met miss Blake. Ge zijt zeer laat, merkte miss Blake aan. Het eten is geheel koud. Zijt ge zoolang in de Town Hall geweest Neen, antwoordde George Taxter werktui gelijk, niet wetende wat hij zeide. Neen ik ben nog op Andley Court geweest. Hoe laat is het? Over zevenen. Wat scheelt u toch? zei ze met iets van teederheidin hare altijd welluidende stem. Zijt ge niet goed Scheelt er iets aan Niet goed oGod ja, dat wel, hernam George Taxter zich in een stoel bij het vuur werpende, het hoofd op de borst gezonken. Ik heb een schok gehad, dat is al; een schok, welks bitterheid mij ten deele gespaard zou zijn geworden wanneer ik slechts naar u geluisterd had. Hij stood weer op en liep rusteloos het vertrek op en neer. Voor het venster hield hij stil en vervolgde toen, er niet omgevende tot wien hij sprak, doch blijde dat hij zijne ellende aan eene sympathieke ziel kon blootleggen. Er komt niets van mijn huwelijk. Madeline Harvez en ik hebben voor eeuwig met elkander afgdaan; we zijn gescheiden als vrienden natuurlijk. Eene trilling van verrukking en dankbaarheid ging miss Blake door de leden. Bij zichzelf zei ze,dat lord Melbury zich goed van zijn 'taak gekweten had en haar ruimschooots voor den grooten dienst, dien ze hem eens bewezen had, beloond had. Doch uiterlijk bleef ze onver anderd. Is het waar zei ze langzaam. Het spijt mij dat te moeten hooren. Mag ik u naar de redea van die verandering vragen Wordt vervolgd. mystification voorbij is, doch de voorzichtig heid, gebaseerd op langdurige oudervinding, pleit voor afwachting van daden, 't Is anders niet weinig wat toegezegd wordt Invrijheidstelling van alle personen, tegen wie de uitgebrachte acte van beschuldiging niet kon worden volgehouden de politie zal bevel ontvangen om vreed zame Armeniërs niet langer te vervolgen; de vergadering van Armeniërs zal onmid dellijk worden bijeengeroepen, om over te gaan tot het benoemen van een patriarch; kolonel Maziar Bey, die verantwoordelijk wordt gesteld voor den dood van pèreSalvator, za'. voor een krijgsraad terechtstaan de vali van Diarbékir zal uit zijn ambt worden ontzet nauwkeurige instructies zullen aan de vali's worden gegeven ter voorkoming van verdere gruwelen aan het volk, dat het meest heett geleden, zal hulp worden verleend de minister van onderwijs moet voor zijn rekening of liever voor rekening van zijn departementnemen de herstellingen aan katholieke kloosters in Klein Aziewelke geleden hebben bij de laatste onlusten op verlangen van Cambon is de onverwijlde toepassing geboden van de hervormingen welke 't vorige jaar zijn toegestaan aan de zes vilayets van Armenië en de toepassing tevens van dezelfde hervormingen in| dej overige provincieu des rijks. Zooals te doen gebruikelijk is, heeft Hano taux Munir Bey bedankt voor de kennisgeving, zonder evenwel over den aard der toezeggin gen zich uittelatenalleen deelde hij den gezant mee, dat hij Cambon instructiön zou geven om het oog te houden op de uitvoering der maatregelen een klaar bewijs dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken zijn Pappenheimers kent en den tijd van mooie woorden verloopen acht Mag men de berichten uit Turkijc's hoofd stad gelooven, dan zou er wel iets goeds te wachten zijo. Karatheodory pacha ex gou verneur van Kreta, nu eerste tolk van het paleis, zal tot minister van buitenlandsche zaken wordeu benoemd en voor het ministerie van binnenlandsche zaken zou Abdul Hamid zelfs een christelijk ambtenaar willen kiezen 't een zoowel als het ander een concessie aan de verlangens der mogendheden ot ten minste een bewijs van den goeden wil wat de her vormingen betreft. Maandag reisde Nelidow, Ruslands gezant aan den Gouden Hoorn, naar Petersburg om er mondelinge instructies te ontvangen zoowel wat betreft zijn houding tegenover den sultan als zijn verkeer met zijn collega's. Uit de vele mededeelingen over Mac Kin- ley's plannen inzake de tarieven, valt af te leiden, dat er voor den Europeeschen handel geen reden is tot onmiddellijke ongerustheid. Volgens den een zou hij alleen aan veran dering der nu geldende tarieven denken wat betreft de producten, welke Amerika eveneens levertvoor de overige zou hij de invoer rechten geheel willen opheffen en volgens den ander komt het nieuw gekozen congres eerst in December 1897 bijeen, tenzij de president het in buitengewone zitting samenroept, waar Mac Kinley geen plan op schijnt te hebben. De ministers hebben Zaterdag, onder voor zitterschap van den koning in rade vergaderd, beslist dat er geen reden bestaat om het ontwerp van den minister van oorlog Brassine tot hervormiog van het krijgswezen in te dienen. De minister diende na dat besluit zijn ontslag in. Mgr. d'Hulst, de afgevaardigde van Brest en rector der katholieke universiteit te Parijs, is overleden in den ouderdom van 55 jaar. Hij was in de kamer de opvolger van mgr. Freppel, bisschop van Angers. Kardinaal Richard heeft hem het laatste oliesel toege diend. De republiek heeft officieel 't onwaar schijnlijke verhaal laten tegenspreken, dat keizer Wilhelm tijdens het bezoek van den czaar te Parijs en te Chalons vertoefd heeft. Een directeur van de „Vérité" wist te ver tellen datWilhelm zich den 6 October 's avonds nabij de Opera bevond, dat den 8sten de czaar en Wilhelm elkaar in de Galerie des Glacés hebben ontmoet en de czaar zelfs een oogenblik ontroerde, en dat Wilhelm met ingespannen aandacht de wa penschouwing te Chalons heeft gevolgd Te Brussel is een brochure over de zaak-Dreyfus verscheuen, waarin Bernard Lazare tracht het bewijs voor de onschuld van dezen veroordeelde te leveren. De staatscourant van Madagaskar bevat het besluit van den resident generaal tot afschaffing der slavernij, te rekenen van 26 September 1896 af. Bij besluit van 27 September zijn de hoog vlakten der Imerina en het land der Betsile'os in staat van beleg verklaard. Deze landstre ken omvatten 11 of 12 provinciën, De in het zuiden van Algiers door Sahara-roovers vermoorde Fransche luitenant Collot heeft met zijn drie soldaten verwoeden weerstand geboden. De vier lijken werden, de borst met wonden overdekt, teruggevonden en zijn te El Golea begraven. Van de daders geen spoor. De toestand der Phi lippijnen moet aanmerkelijk beter geworden zijn. Men gelooft, dat de opstand binnen 20 dagen geheel onderdrukt zal zijn. Generaal Blanco is met de uit Europa aangekomen versterkingen uitgerukt. Volgens een officieel dépêche uit Manillla werden de opstandelingen bij Saume- tes geslagen. Een officieel bericht uit Havana meldt, dat Generaal Gonzales Monor slaags is geweest met een talrijke troep opstandelingen, die bij Mauuelitas in Pinar del Rio een sterke stelling bezet hield. Na een heeten strijd werden de opstaudelingen geslagen en uit al hun'posities verdreven. Het gerucht loopt, dat Maceo gewond is. Anderzijds wordt gemeld, dat Maceo gevlucht is en zich ingescheept heeft, daar hij zijn prestige heeft verloren, na op een marsch 72 gewonden met bijlslagen te hebben laten afmaken Hij zal wel weer te voorschijn komen. Men is in Madrid ongerust over het lot van Puerto Principe, dat van troepen ontbloot is en bedreigd wordt door Maximo Gomez, die gedurende den regentijd een cavaleriecorps van 50ü man opgericht heeft, terwijl Calixto Garcia Guaymaro veroverde en andere Spaan- sche posten in het binnenland van Cuba bedreigde. De regeering heeft een bataljon infanterie van Puerto Rico naar Puerto- Principe gestuurd. De Spaansche kruiser Alfonso XIII is uit Barcelona naar de Filippijnen vertrokken, met generaal Polavieja, den nieuwen gouver neur, en 1500 officieren en manschappen, benevens oorlogsmaterieeel, aan boord. Mor gen vertrekken opnieuw versterkingen naar Oost Indie. Te Madrid is onder voorzitterschap van Azcarate een groote republikeinsche vergade ring gehouden. Er is besloten een vereeniging op ie richten, waarin alle democratische elementen kunnen worden opgenomen, ook de werkliedenpartij en de socialisten. Ook iu de provinciën organiseert zich de republi keinsche partij meer en meer, hoewel haar streven daar meer nog tegen de Carlisten dan tegen de bestaande monarchie gericht is. De hongersnood in Britsch-Indie is nu volgens een officieel telegram van den onder koning inderdaad uitgebroken in de districten Madras en Duncan, een deel van Bombay, en de noordwestelijke provinciën. Er is geen regen gevallen. Met de maatregeleu tot ondersteuning is een aanvang gemaakt. - Een geweldige en ietwat merkwaardige brand is Zaterdagavond te Londen uitgebroken in Souihwark, bezuiden de Theems. Vernield is een groot gebouw nabij den Blakfriars- road, en dat gebouw was de fabriek van brandbluschmiddelen der bekende firmaShand and Mason, die leveranties heeft in alle werelddeelen. Niet minder dan 850 stoom spuiten in alle graden van ontwikkeling en twee drijvende, waarvan een voor Bombay, de andere voor Madagaskar bestemd was, zijn een prooi der vlammen geworden. Het moet een ietwat koddig schouwspel opgeleverd hebben, om de spuiten te zien vernielen door het vuur, dat zij bestemd waren te bestrijden. Zoo ooit, dan had men hier die Ironie des Schicksals. Ook 87.000 yards slangen gingen verloren, maar gelukkig bleef de brand be perkt tot het groote gebouw, waarin hij ont staan was. Tijdens den brand, waardoor eenige hon derden werklieden zich plotseling van hun brood beroofd zien, ontplofte op eenmaal de gasmeter der fabriek. Daardoor werd er een groot gat in de straatgeleiding geslagen, door hetwelk een enorme hoeveelheid gas ontsnapte en een vlam ontstond, zoo reusachtig, dat zij boven een muur van honderd Engelsche voeten hemelwaarts steeg. Persoonlijke onge lukken gebeurden niet, ec de schade was door verzekering geheel gedekt. Te Sodingen nabij Dortmund is een dynamietaanslag gepleegd op het huis van een handelaar in koloniale waren. Het huis werd aanzienlijk beschadigd en de in den winkel aanwezige voorraad grootendeels ver nield. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. CREFELD.8 Nov. Nauwelijks is het ont zettende drama der familie Bredow afgespeeld, of een nieuwe eren wanhopige daad valt te vermelden. De 21-jarige verver Hub. Breuer loste Vrijdagmorgen, in het confectie magazijn van den heer v. Fr. een schot op zijne vroegere beminde Elise Ingenpasz uit Geldern. De kogel drong door de longen en verwondde haar levensgevaarlijk. De dader keerde ver volgens den revolver tegen zich zeiven en schoot zich door het hart. Hij was onmid- delijk een lijk. Versmade liefde was de oorzaak vau de verfoeielijke daad. De zee van Azof wordt weer door vreese- liike stormen bezocht. Er moeten al veel onheilen zijn geschied, maar bijzonderheden zijn nog niet bekend. WA A LVV IJ K~ll Nov.lS96. Wuahvijksche markt. Wij vestigen bij deze de aandacht van alle belanghebbenden op achterstaande bekend making van den burgemeester van Waalwijk, betreffende de veemarkt. Liedertafel Oefening en Vermaak. Het Maandag avond door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien gegeven concert was vrij wel bezocht. Over 't geheel is er uitstekend gezongen, vooral „ons Leed" van HolWachet auf" van Raff en »de Avond''van Jacobs. Minder gelukkig waren de zangers in een gedeelte van „de Oranjevaan" van Hol. Een eeresaluut voor de solisten de heeren P. Snijders en P. van Ree en voor den accompagnateur den heer W. Timmermans. W. G. V. Plet is ons aangenaam te kunnen mede- deelen dat de gisterenavond gehouden »eerste feestelijke vergadering" van de Waahvijkschc Gymnastiekvereeniging bijzonder veel succes heeft gehad. Er is maar één roep over het kranig optreden der jongelui. Wij hopen van die vergadering een meer uitvoerig verslag te geven in ons volgend nummer. Voordracht. Op de voordracht voor kantonrechter te Eindhoven komt o.a. voor mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburgambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht alhier. Rechterlijke uitspraak. Bij vonnis der Rechtbank te 's Bosch van 10 dezer is J. v. L. te Elshout schuldig ver klaard aan doodslag en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes jaar, terwijl hij van het sub 2 ten laste gelegde is vrijgesproken, als zijnde dit feit niet bewezen. Benoemingen enz. Bij kon. besluit, van 30 October zijn, voor de lichting van 1897, tot militaire leden van de militieraden in de onderscheidene pro vinciën en tol hunne plaatsvervangers be noemd Militiedistrict 's Hertogenbosch lid De Vrede luit. kol., prov. adj. te Bredapplaats- vervanger Koppen majoor 2de reg. inf. 's Hertogeubosch militiedistrict Breda, lid Van der Koog, luit. kol. 6de reg. inf., Breda; plaatsvervanger Glasius, majoor 6de reg. inf., Breda: militiedistrict Eindhoven, lid Meijer, luit. kol. 6de reg. inf., Breda; plaatsvervanger jhr. Bloys van Treslong, majoor 6de reg, inf., Breda. Huldeblijk voor de koningin Niet zonder eenige verwondering schrijft het Handelsblad blijkt ons uit verschil lende berichten in de dagbladen, dat de vraagof aan H. M. de koningin bij de inhuldiging geschenken zullen worden aange boden, en zoo ja, welke, nog altijd wordt besproken, niettegenstaande de koningin zelve zoo beslist mogelijk heeft verklaard, dat het harer majesteit aangenaam zijn zoude bij die gelegenheid geene gescheuken te ontvangen. Het schijnt ons eerbiediger en beter toe, dat van het oogenblik af dat dit antwoord door hare majesteit werd uitgesproken, alle plannen tot het aanbieden van geschenken werden opgeheven en uitgesteld tot eene latere gelegenheid. Dat die betere gelegenheid zich niet te lang Da de inhuldiging zal voordoen, willen wij hopen en mogen wij immers verwachten. Opening- tram 's Bosch—Heusdeu. De door de Société anonyme beige „Vici- naux hollandais» aangelegde stoomtramweg Den BoschDrunenHeusden werd Zater dag op feestelijke wijze geopend. De ge- noodigden werden in het stationsgebouw te 's Bosch door burgemeester en wethouders dezer gemeente ontvangen en bij monde van den burgemeester welkom geheeten. Met een gepast woord werd daarbij gewezen op de groote voordeelen, die dit versneld middel van vervoer den Bosch zal aanbrengen en tevens de beste wenschen voor de maat schappij uitgesproken. De president-com missaris, de heer P. L. Honcoop, burgemeester van Heusden bedankte voor de hartelijke ontvangst en de uitgesproken wenschen. Met ongeveer 60 genoodigden,waaronder vele Belgen, zette de trein zich ongeveer 12 uur in beweging. Zoowel weg en werken als rollend materieel worden door een ieder geroemd als uiterst solide, net en comfortabel. In de gemeenten Vlijmen, Nieuwkuik Drunen en Oud Heusden, die de tram door loopt werd de raad van beheer hartelijk ontvangen, op elk dier plaatsen waren de harmonieën opgesteld en luid klonken het „Wien Neerland's bloed" en »de Brabangon- ne» bij het binnenstooraen van de tram. Door de dagelijksche besturen werden gepaste

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2