Spanje. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. gebrachte kapitaal moest belegd worden in aandeelen van de Ooster- en Lyonspoorweg- maatschappijen welke to'c de afnemers van de fabriek behooren. Urbain zou de aandeelen zelf bij de Fransche bank deponeeren en het regu aan den agent overhandigen als deze hem de akte van deelgenootschap bracht. Urbain nam de voorwaarden aan en be taalde den volgenden dag aan den agent de 20000 fr. in tuil voor de beloofde aandeelen. Toen hij zich echter aan de Fransche bank vervoegde, vernam hij tot zijn groote teleur stelling dat er beslag was gelegd op de aandeelen die een paar maanden te voren gestolen waren. Een priester vermoord. Dinsdagmorgen omstreeks 4 ure, sliep de eerw. heer Perrot50 jaar oud, bestuurder van het college, gevestigd in het oud kasteel van Moragis (Seine et Oise) in zijn kamer op de eerste verdiepingtoen een kerel binnendrong en hem verscheidene slagen met een hamer op het hoofd toebracht. De priester riep om hulp. Een bediende kwam toegeloopen en vond den grijsaard bijna levenloosin zijn bloed badend. De moordenaar was reeds gevlucht. Diefstal was de drijtveer der misdaad. De toestand van den geestelijke is zeer ernstig. Een bende inbrekers gesnapt. Afgaande op een geheele serie klachten van een aantal personen, die, na een korte afwezigheid in hun respectieve!iike woningen teruggekeerd, hun geheele garderobe vermis ten is het der Parijsche politie geluktde hand te leggen op een geheele inbrekersbende, die het speciaal op kleedigstukken gemunt had. De vijf gearresteerde personen stonden onder de bevelen van een vrouw, Zéphyrine, genaamd, en haar volgelingen luisterden allen naar hun bijnamen, waaronder voorkwamen de „haring», „Venus" en „gek van liefde"! De bende „opereerde" op de volgende wijze: Zéphyrine trad de eene of andere woning binnen en klopte aan de deur van een kamer. Wanneer men antwoord gaf op haar kloppen, dan riep zij, terwijl zij heenging, dat zij zich in het nummer vergist had. Antwoordde men daarentegen nietdan ging zij haar mede plichtigen waarschuwen, die buiten wachtten; dezen drongen met behulp van de vernuftigste inbrekerswerkluigen 't vertrek binnen en roof den daar alles wat waarde had en gemakkelijk vervoerd kon worden. Voornamelijk stalen zij alle mogelijke kleedingstukken, die zij voor een civiel prijsje van de hand zetten. Bij Cherbourg is een onbekend schip vergaan. Men vermoedt dat het Engelsch of Noordsch is. Drie lijken en eenig wrakhout zijn aangespoeld. Officieel wordt nu uit Havana gemeld dat dat de stad Guaimaco, in de provincie Puerto Principe, zich aan de opstandelingen onder Garcia heeft overgegeven. Thomas Beatty, een Eugelschman ei genaar van een der grootste plantages van Cuba, wordt nog steeds door de legeering gevangen gehouden. Volgens den correspon dent van de Times te Hav;ma is de beschul diging van medeplichtigheid aan brandstich ting, door de autoriteiten tegen hem inge bracht, geheel ongegrond. Volgens de laatste berichten heeft in de provincie Pinar del Rio een belangrijke botsing plaats gehad tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen, die door generaal Wey- er persoonlijk aangevoerd werden. In een door de koningin regentes ge presideerde vergadering van den ministerraad las Canovas een telegram van de Filippijnen voorbehelzende dat 4000 opstandelingen een bataljon marine infanterie nabij Noveleta hebben aangevallen, maar dat de opstandelin gen teruggeslagen werden, en de Spanjaarden 38 dooden en 100 gewonden hadden, onder wie de kolonel. De Times verneemt uit Havana dat zestigduizend Spanjaarden een maand lang vruchteloos tegen Maceo hebben geopereerd in Pinar del Rio; Maceo's hoofdmacht bleef onaangetast. Het bezoek van den keizer aan de werk plaatsen van Krupp is onmiddellijk gevolgd door een besluit, waarbij bepaald wordt dat de marine artillerie met snelvuurkanonnen van 24, 21 en 15 cM. voorzien zal worden. Dit is een belangrijka maatregel, want de Duitsche oorlogsschepen zullen nu in dit opzicht op de vreemde oorlogsschepen veel voor hebben: men zegt dat de uitwerking van een schot uit een dezer zware kanonnen zesmaal sterker zal zijn dan bij de vreemde kanonnen van het zwaarste kaliber. Intusschen blijft het nog de vraag of alléén de sterkere bewapening *een zoo groot voordeel is, zoolang niet is aangetoond dat de schepen zelf op dit zware geschut ingericht zijn. De rijksdag wordt nu in de gelegenheid gesteld, naast het woord margarine aan het woord viuosine de officieele sanctie te ver- leenen. Plötz c. s. hebben nun voorstel inge diend om alle dranken die, op wijn gelijkend, anders bereid worden dan door alcoholische gisting van druivensap, den naam vinosine te geven en een reeks van bepalingen uit te vaardigen, waarbij de bereiding en de verkoop van zulke surrogaten voor wijn geregeld worden. De beuegiug over de zaak Brünsewitz is nog lang niet tot bedaren gekomen, wat ook blijkt uit de vergaderingen, vooral in Zuid Duitschland gehouden ter bespreking van het te Karlsruhe voorgevallene en van de beginselquaestiën die ermee in verbard staan. De Badische Landsbote heeft een dag of wat geleden weer een nieuw bericht de wereld in gezonden over Brüsewitz' vonnis wij hebben er geen melding van gemaakt, in de meening dat het blad geen voldoenden waarborg gat dat het bericht juist was en zooals nu blijkt terecht, want de B. Landsbote erkent nu zelf dat „als het vonnis reeds uitgesproken is het toch rog aan 's keizers bekrachtiging onderworpen moet worden." Ook is luitenant Brüsewitz noch naar Ehren- breitstein, noch naar een andere plaats over gebracht, hij bevindt zich nog te Karlsruhe. Bij de eedsaflegging door recruten heeft de keizer eene toespraak gehouden, waarin hij o. a. zeide „als soldaten van mijne garde dient gij in regimenten met de schoonste eereteekenen. De wapenen zijn nl. gegeven ter verdediging van kroon en altaar. Bij het tegenwoordig algemeene wantrouwen is het in het bijzonder ulieder plicht door gehoor zaamheid een goed voorbeeld te geven. Denkt aan den grooten keizer Wilhelm I, wiens oog uit den hemel nederziet op u en op het geheele leger. Geve God dat wij bij het appèl in den hemel met een gerust geweten voor Hem kunnen staan Twee meisjes te Bremen, van 20 en 16 jaren, hebben getracht haren vader te ver moorden omdat deze voornemens was te hertrouwen. Zij poogden hem in den slaap te worgen door een strop, die zij hem om den hals wierpen: maar hij werd wakker en bood weerstand, en op zijn geroep kwam er tijdig hulp. De twee ontaarde dochters zijn gevangen genomen. Zij hebben alles bekend. Aanslag op de Czarina. Een te Lemberg verschijnend blad ontvangt uit Petersburg het bericht van een aanslag op de keizerin weduwe. Het zou in den Kaukasus gebeurd zijn, op. 27 October. Men had bijtijds gemerktdat aan de locomotief van den keizerlijken trein eenige schroeven en onder deden waren losgedraaid, met de bedoeling om den trein te doen ontsporen. De keizerin weduwe verliet met de grootvorstin Olga en de grootvorsten Michael en Nikolaas den trein en begaf zich te voet naar het naast- bijgelegen station. Veischeidene spoorweg beambten moeten in hechtenis genomen zijn. Het is waar, dat de keizerin weduwe in het laatst van October over den Kaukasischen spoorweg heeft gereisd, maar tot dusver wordt het bericht niet bevestigd. WAALWIJK. Zondag 15 Nov. 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Gottes ist der Oriënt. Lizl. 2. Omhoog. Heinze. 3. De Martelaars. Rillé. Op Zondag 15 Nov.des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Vienoe up to date. Marche. Komzak. 2. Dichter und Bauer. Ouverture. Suppé. 3. l'Union fait la force. Canivez. 4. Manola. Valse Espagnole. Eilenberg. Zondag 15 Nov., lste Winteruitvoering door de tooneelvereeniging „Vreugdendal," op de bovenzaal van den heer H. F. van Kregten, aanvang 7 ure. (Zie programma's). rmrrrrriM^. u.w.m.jiamaf-LJgoga ■■■ihiiiiliw WAALWIJK, 14 Nov. 1896. W. G V. 't Was in de, voor deze gelegenheid fraai versierde, zaal van „Musis", dat de joyeuse entrée der jeugdige Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging, waarvan wij in ons vorig nummer reeds met een eukel woord gewaagden j.l. Dinsdagavond plaats had. In aanmerking genomen dat het de pre mière gold van een voor velen nog onbekend gezelschap, was de zaal zeer goed bezet en wij mogen er zonder vrees voor tegenspraak al aanstonds bijvoegen, dat geen der aan wezigen zich den gang naar Musis beklaagd heeft. Een prettigen indruk gaf het reeds, toen de werkende leden, uniform gekleed en ge tooid met de onderscheidingsteekenen van den Alg. Ned. Gymnastiekbond kwamen opmarcheeren, „frank en vrije en uit volle borst het pittige opwekkende turnlied zingend, 't Was inderdaad een schilderachtig groepje. Nadat de praeses in eenige welgekozen woorden den aanwezigen het welkom had toegeroepen en de jonge vereeniging in aller belangstelling had aanbevolen, werd het af wisselend program bestaande uit vrije- en ordeoefeningen, bar, halter-, rek- en keur- itirner, stokoefeningen en tot besluit, een paar wel geordende groepen onder leiding van den heer P. zeer verdienstelijk uitgevoerd. Wel waren het de O'ympische spelen niet, waarvan men eene navolging te aanschouwen kreeg; 't was zelfs zeer goed merkbaar dat men, behalve met meer geoefenden, nog met verschillende pas beginnenden te doen had doch elk nummer getuigde in zijn geheel van warme toewijding en ernstige oefening, van uitnemenden voorgang en energieke leiding. Aan bijvalsbetuigingen ontbrak het dan ook niet, en blijkbaar vonden de woorden van waardeering en aanmoediging, door een der kunstlievende leden den jongen turners ten slotte toegesproken, algemeene instemming. Onzerzijds een bijzonder woord van lot voor hen, die tot het gezamenlijk beoefenen der gymnastiek, deze voor lichaam en geest zoo hoogst nuttige sport, het initiatief namen. Der W. G. V. durven wij voorspellen dat zij, zóó voortgaande, weldra eene van Waal- wijlcs meest sympathieke vereenigingen zal zijn. Ons verslag ware niet volledig, indien wij ouvermeld lieten dat het programma werd afgewisseld door muziek van eenige leden der harmonie Euphonia te Kaatsheuvel, en dat onder de gymnasten ook het komische element Dinsdagavond niet onaardig verte genwoordigd was. Het opschrift bij den clown, daar waar de rug eene naamsveran dering ondergaat, kwam ons echter eenigszins misplaatst voor. l'Espérance. Het is ons een groot genoegen te kunnen berichten, dat de heer. Culp en echtgenoote uit Groningen, na een toumée in Amerika in Nederland teruggekeerdweder hunne medewerking zullen verleenen ter opluistering van het eerste winterconcert, dat de harmonie l'Espérance haren leden zal aanbieden op Maandag den 23sten November a. s. De aangename heiinnering aan hun eerste optreden alhier, een paar iaren geleden, toen zij bij het publiek van Waalwijk en omstreken zulk een welverdiend succes verwierven, zal wel een afdoende aanleiding en opwekking zijn om dit concert bij te wonen t te meer nog nu ook de directeur van l'Espérance een geheel nieuw, zeer schoon program ten ge- hoore zal brengen. Het geheel belooft den aanwezigen een prettigen avond. Vreugdendal. Zondagavond zal de tooneelvereeniging Vreugdendal hare eerste winteruitvoering geven op de bovenzaal van den heer H. F. van Kregten. Er zal worden opgevoerd i Vader en Zoon, groot drama in vijf bedrijven; daarna Inkwartieringblijspel in een akte. Wij wenschen Vreugdendal groot succes Benoeming. Bij kon. besl. is benoemd tot 'id van het bestuur voor het waterschap Hei-of Meerdijk en polder van Drunen, L. Brok. Visclikeuring. Ter vischmarkt alhier is gisteren afgekeurd een mandje schelvisch. Remonte. De remonte-commissie heeft in de afge- loopen week hier en in de omstreken elf paarden voor het leger aangekocht. De koninginnen op reis. Dinsdagochtend maakten de koninginnen een rijtoer en op den middig begaven zij zich naar Chambéry en bezichtigden daar de Amadeus- kathedraal, de kerk van Lemcuc, het oude hertogelijk kasteel en andere gebouwen, waarna zij een wandeling deden, 's Avonds om zes uur keerden zij te Corbières terug. De koninginnen hadden den Paus vergun ning gevraagd om de Grande Chartreuse te bezoeken, welk klooster anders.voor vrouwen niet toegaukelijk is. De Paus liet HH.MM. onmiddellijk door kardinaal Rampolla ver wittigen dat hij die vergunning gaf. Gemeeute financiën. De Residentiebode schrijft In de talrijke bezochte afdeelingen der Tweede kamer heeft tot wetsontwerp van de ministers Sprenger van Eyk en Van Houten, „regeling der financieele verhouding tusschen hel rijk en de gemeente", enz. blootgestaan aan eene. geduchte critiek, zoodat op dit ont werp het woord van het kamerlid De Jong zoo goed als zeker van toepassing is „daar komt toch niets van.« Tentoonstellings commissie. De Nederlandsche commissie voor de Brasselsche internationale tentoonstelling van 1897, waarvan vroeger reeds sprake was, is thans gevormd met jhr. mr. C. J. den Tex als voorzitter, en den heer J. H. Schorer als secretaris. Boerenbond. In de Woensdag gehouden vergadering van den provincialen boerenbond waren 47 afdeelingen opgekomen, vertegenwoordigende te zamen 4267 leden: De voorzitter, de heer D. van Ophoven, dankte de leden voor de trouwe opkomst en gaf daarna het woord aan den secretaris, den heer J. Hermans, die voorlezing deed van hetgeen reeds door den boerenbond verricht was. Bepaald werd dat de hoofdzetel zal zijn gevestigd te Boxtel en dat voortaan de naam van den bond zal luiden Noordbrabantsche Christelijke Botrenbond." Het reglement werd vastgesteld. Tot bestuursleden zijn nog gekozen de heeren A. van Rijckevorsel te Boxtel en van Nunen te Veldhoven. Luchtballons. Uit Berlijn wordt geseind In openbaar wordt bekendgemaakt, met verzoek aan alle Europeesche kranten om het over te nemen, dat Vrijdagnacht uit Berlijn, Straatsburg en Parijs voor een wetenschap pelijk doel drie luchtballons zonder bemanning zullen opstijgen, waaraan in schuitjes weten schappelijke instrumenten hangen, die door de vinders niet mogen worden geopend. Als de vinders ze zorgvuldig behandelen, krijgen ze eene belooning. Dondcrdngsche veemarkt te Utrecht. 'I en einde de Belgische kooplieden in de gelegenheid te stellen, te Utrecht hun vee te koopen en nog diezelfde week naar Beigie te kunnen uitvoeren, stelt de Nederlandsche Maatschappij lot Exploitatie van Veestallen en veetransporten hare terreinen te Utrecht, aan den Leidschen Weg, tegenover de vee lading van het Centraalstation, voorloopig eiken Donderdag beschikbaar tot het houden van een veemarkt. Deze dag is ook daar om zoo geschikt, omdat het niet-verkochte vee des Vrijdags te Zwolle, of des Zaterdags op het Vreeburg te Utrecht, kan worden gemarktterwijl tevens de Israölietische marktbezoekers des Donderdags een meer werkzaam aandeel aan deu veehandel kun nen nemen. Uitgebreide stallen, een hotel en caté, be nevens een veewaag, zijn ten dienste van HH. veekoopers. Het rnarktgeld bedraagt de helft van het gemeentetariet, dat voor de Zaterdagsche veemarkt wordt geheven. Vlecschprijzcn. Te Nijmegen zijn de prijzen van het varkensvleesch met niet minder dan 4 A 41/2 ct. per l/2 KG. verlaagd, zoodat thans eerste qualiteit versche hammen voor 25 cents, karbrnades voor 26 ct. verkrijgbaar zijn. De vette varkens golden ter maikt slechts 14 A 16 ct. per l/2 KG. Drie lijken in ecu huis. Te Nordhorn (bij Otmarsum) is een geheel gezin op noodlottige wijze getroffen door de gevolgen van eeu schrik. De kostganger van deu varkensslager De Vreije had op den zolder der woning zich zelf van het leven beroofd. De dochter des huizes, een meisje van 19 jaar, die op den zolder kwam om stroo te halen, zag den man daar hangen en schrikte zoo hevig, dat zij van de trap viel en zeer ernstig werd gekwetst. De vader, die juist bezig was zijn middagmaal te gebruiken, kreeg door den schrik over dezen val een stuk vleesch in de keel en was binnen weinige oogenblikken gestikt. Zijne vrouw, door smart overmand, kreeg een toeval en gaf een oogenblik later den geest. In een verkeerde haven verzeild geraakt. Met de bedoeling om voor zijn vertrek naar Indie zijn meisje nog eens te bezoeken, kwam Maandagmorgen aan het centraalstation te Utrecht een koloniaal aan, geenszins vermoe dende dat hij twee dagen later de woonplaats zijner geliefde weder zou verlaten zonder haar zelfs ook maar een oogenblik te hebben gezien. Toen hij namelijk het station verliet was de eerste die hij ontmoette een gewezen matroos der marine, met wien hij als jongen veel omgang had gehad, doch dien hij daarna uit het oog had verloren. Natuurlijk moest op dat wederzien een glaasje geironken wor den, waartoe het vriendenpaar de eerste herberg de beste binnenging en daar geruimen lijd vertoefde, totdat zij in een toestand waren geraakt, waarin de kastelein zijne klanten liever kwijt dan rijk is. Gelukkig was de matroos den koers nog niet geheel kwijt en slaagde hij er zelf in, om, zonder door de politie te worden gezien, met zijn vriend de Hekelsteeg, waar zijne vrouw woonde, te bereiken. Sedert schijnt men daar onaf gebroken feest te hebben gevierd, totdat Dinsdagavond de koloniaal geen cent meer rijk was, alles wat hij aan waarde bij zich had gehad, was verkocht en eeu drietal dames uit het gezelschap hem na een korten twist de deur uitwierp. Zooals de man daarna aan de politie verklaarde, was hij in die twee dagen ruim f 260, beuevens een gouden horloge met dito ketting en een paar gouden ringen kwijt ge raakt en bleef hem niet anders over dan maar zoo gauw mogelijk naar Harderwijk terug te keereu, wat hij dan ook Woensdag morgen deed. Een kloinpenquacstie. In de openbare school te Fochteloo is thans een „klompenquaestie.« De ouders verlangen dat de kinderen onder de schooluren de klompen aan de voeten zulleu houden. Hieraan wil het hoofd der school niet vol doen, omdat de verordening der gemeente verbiedt afgescheiden ervan, dat hij er ook persoonlijk tegen is dit toe te laten. Gisteren hebben de ouders zich met een adres tot B. en W. gewend, met verzoek toe te laten, dat de kinderen de klompen aan de voeten mogen houden. Mocht dit niet worden toegestaan, dan zulleu adressanten de kinderen van school houden. Bij voorbaat worden de kinderen reeds thuis gehouden. Slechts 5 kinderen bezoch ten Donderdag de school.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2