Staatkundig overzicht. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Handelsberichten. V wij er toch heusch op Java niet gekomen voegde de minister er bij. Alvast heetc men de minder goede in hunne winzucht een weinig gefnuikt door de opium pacht af te schaffen en het opiumdebiet voor rekening van het gouvernement te nemen (regie). En mettertijd krijgt de kamer een afzonderlijke weisvoordracht, om thans, nu de proefneming iu drie residentien is gelukt, de regie over geheel Java en Madura uit te breideu. Nu, zoo iets verlangde men van den minister ook voor een anderen gewichtigen maatregel. Men had hem zonder veel verzet toegestaan de aangevraagde gelden voor eeneoverigens niet zeer ingrijpende reorganisatie van het politiewezen, hoewel de minister verzekerde, dat de onveiligheid onder de 24 millioen inlanders lang niet zoo erg was als in Europa. Maar de veelbesproken reorganisatie van het boschwezen op Java zie dat was nu iets waar men maar niet zoo klakkeloos aandurfde, Daar kwam zooveel bij kijken,vooral financieel, dat men zich daarop nog wel eens een nachtje wilde beslapen. De minister moest die zaak nu maar uit de begrooting trekken en ook daarvoor met een invloedrijk man als De Beaufort (van Amsterdam) en anderzijds de heer Cremer (wieu deTakkianen gaarne vol gen) in dien geest op minister werkten, was er hard kans dat hij die veer zou moeten laten. Door zijne flinke houding heeft de minister echter den post behouden. Met overgroote meerderheid 59 tegen 15 stemmen werd verworpen een amenderneut, nog wel van den heer De Beaufort, om de zaak uit te stellen, hetgeen, naar veler oordeel, zou hebben gelijk gestaan met verschuiving voor onbepaalden tijd. Maar het betrof hier geen politieke quaestie, meer het belang van onderneming bij den houthandel en den houtkamp iu Indie betrokken. De dag werd volgemaakt met eene even overtuigende als te breed uitgewerkte rede van dr. Kuyper in het belang van de Kerste ning en de evaugelisatie onder de inlanders in Indie. Op die wijz® ontkomen wij Dins dag niet aau een avondzitting, waarmede de president reeds gedreigd heeft. Het zou Zaterdag in Franknjks kamer een galavoorstelling zijn, welker verloop met ge spannen aandacht zou worden gevolgd door geheel Frankrijk en door gansch het politi- seerende Europa. Millerand, de sociaal democratische afgevaardigde, zou de kat de bel aanbinden, hij zoude regeering eens vragen waar het tusschen de Republiek en Rusland precies op stond. Is er een verdrag, een militaire conventie of een memorandum? zoo heette 't in zijn interpellatie en behalve de inlichtingen over deu vorm, verlangde hij van minister Hanotaux ook bijzonderheden over de voorwaarden, over de plichten en voordeelen aan beide zijden. Millerand, die de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken een zeldzame ge legenheid vond om Hanotaux eens op den taud te voelen, heette 't na zes jaar geduldig wachten, na zes jaar volkomen vrijheid van handelen voor de opvolgende regeeringeu, meer dan tijd eindelijk eens aau de kamers kenbaar te maken hoe de zaken nu staan, ja hij noemde langer zwijgen gevaarlijk. Rusland heeft financieele hulp gevonden bij Frankrijk, de Republiek heeft het czarenrijk haar moreelen steun verleend in 't Oosten en nu dient men te weten of Frankrijk nog geen zwaarder verplichtingen kunnen worden opgelegd, of de Republiek niet ondanks zich zelve kan meegesleept worden in gevaarlijke oudernemiugen. Allengs kwam Millerand op ander terrein: hij maakte aanspraak op de door de grondwet den uitverkorenen des volks gegeven beschik king over oorlog en vrede en hij sprak het vermoeden uit, dat Frankrijk is voorgesteld als genoegen nemende met een fait accompli (het verlies van Elzas Lotharingen Millerand heette verlatenheid in dagen van gevaar ernstiger dan een isolement. Heel onverwacht kwam de interpellatie niet, alleen maakte Millerand 't dtn minister wieu de vragen in de eerste plaats golden, wel wat lastig met de uitweidingen. Doch Hanoiaux is niet gauw verlegen, het succès, dat de zoo recht op dreef zijnde interpellant had, bracht den miuister niet van streek, hij amwoordde kort en bondig of juister: hij ontweek de moeielijkheid met een zekere handigheid, ouder een waasje van openhar tigheid. Hanotaux .refereerde zich aan de woorden te Cherbourg, Parijs en Chylous gesproken door den czaar en door den president der Republiek, hij wees op het bijzondere karakter van de ontvangst van Nicolaas II en hij sprak er zijn verwondering over uit, dat inen nu van de regeering ver klaringen verlangt, welke van vorige gouver nementen niet geöischt zijn. Wat in het openbaar gesproken kan worden, is over de entente gezegd, daaraan houdt Hanotaux zich en hij wil er niets meer bijvoegen met betrekking tot een entente, die niemand nu meer loochent of in ernst in twijfel trekt. Zoo Hanotaux, die het woord alliantie weder vermeed met de traditioneele omzich- t.gheid; de sociaal democraten riepen „Nu zijn we nog even ver als voor dezeD," doch de meerderheid uitte haar tevredenheid iu gejuich. Deloncle besprak achtereenvolgens de quaestiön van Madagaskar, Siam, Tunis en de Niger, en verlangde dat Hanotaux Engeland onmiddellijk zou herinneren aan de belofte om Egypte te ontruimen. Hubbard vroeg of cr geen' maatregelen moesten genomen worden met het oog op de toebereidselen, die Engeland maakt om naar Khartoem op te rukken. Hanotaux zeide, dat het onmogelijk was een antwoord te improviseeren op de vraag van Hubbard. In zijn antwoord aan Deloncle zeide hij betreffende de aangelegenheid van het voorschot uit de Egyptische schuldkas, dat het noodig was het vonnis van het hrf van appel af te wachten alvorens een besluit te nemen. Wat de eischen betreffende de ontruiming van Egypte aangaat, niemand denkt er aan die op te geven, te minder nu Frankrijk door een bevriende natie wordt gesteund. Hubbard verlangde, dat het krediet voor het gezantschap bij het Vaticaan zou ver minderd worden. Dit voorstel werd, nadat het bestreden was door Hanotaux, verworpen met 824 tegen 143 stemmen. Ten slotte nam de kamer al de hoofdstuk ken van de begrooting van buitenlandsche zaken aan. Zoo was men dan in den avond van Zaterdag niet veel wijzer dan in den morgen en toch, uit Hanotaux' antwoord aan Deloncle sprak een zeker vertrouwen op de toekomst. Het is als zou eindelijk het moeielijke vraagstuk van Egypte's ontruiming iets nader aan de oplossing zijn Over een week gaat het er in Italië op los; dan komen kamer en senaat weer bijeen en dan zal Di Rudini den volke kond kunnen doen, wat hij noodig en nuttig acht ter publicatie, doch de regeering wil dat men nu reeds weet wat haar plannen en inzichten zijn. Zoo heeft de titularis van landbouw Guicciardini een ongezochte gelegenheid tot spreken gevonden in de opening der land bouwschool te Portici en de minister van post en telegrafie Sineo in een kiezersverga dering. Guicciardini zegde van regeeringswege hulp toe inzake koloniseering in Italië zelf, sprak van wetsplannen voor den landbouw op Sicilië en voor het mijnwezen en Sineo had 't over Abessinie en over het tractaat met Tunis. Met Fiankrijk wil Italië op goeden voet leven aldus sprak de minister en hij heette het tractaat met Tunis eervol en voordeelig voor Italië, terwijl de vrede met Abessinie geheel conform is aan het program van Di Rudini, zooals het ter kennis is gebracht van de kamer. Italië dus meende Sineo moet er van afzien een groote koloniale mogendheid te worden, men moet werken aan den weder opbloei op economisch ge bied om zijne zending ln Euiopa te kunnen vervullen. De Spaansche regeering geeft voor geen officieele bevestiging te hebben ontvangen van het bericht dat generaal Weylcr voor nemens was naar Havana terug te keeren. Volgens de Spaansche correspondenten op Cuba zou de regeering generaal Weyler ge wezen hebben op den slechten indruk, dien zijn terugkeer naar Havana zou teweeg brengen. In telegrammen wordt melding gemaakt van ettelijke gevechten in de provincie Santa Clara die ten gunste der Spanjaarden zijn uitge vallen, en van dynamiet aanslagen op treinen met troepeu en op spoorwegen in de piovincie Pinar del Rio. Generaal YVeyler is er in ge slaagd de posities der opstandelingen iu Pinar del Rio van de hoofdmacht af te snijden, na zich van den oogst meester gemaakt te heD- ben. Het opstandelingen hoofd Serafin Sanchez is in het gevecht bij Ramos gedood. De Cubaausche opstandelingen, wordt uit New-York gemeld, hebben een prijs van 5000 dollars gesteld op het hoofd van generaal Weyler. Een compagnie jagers uit Tejas dingt naar den prijs mee. Voor eiken ge- dooden Spaanschen officier wordt een premie van 1000 dollars betaald. De tijding, dat de oud president van Costa Rica, generaal Soto, in eeu gevecht op Cuba zou gesneuveld zijn, wordt tegengesproken. De oud president zit rustig in Costa Rica. Bij de voortgezette behandeling van de Justiznovelle iu den Duitschen Rijksdag is een amendement van den algevaardigde Schmidt aangenomen, bepalende, dat geeste lijken, die voor de rechtbank verschijnen, niet mogen ondervraagd worden, over hetgeen hun onder het zegel van den biecht is toevertrouwd. In Burgarije wordt als zeker aangenomen, dat de minister van oorlog, Petrow, na de verkiezing zal aftreden. Men gelooft te Petersburg, dat de benoe ming van een Russiscben minister van buitenlandsche zaken nog geruimen tijd kan uitblijven. Ook van Giers was een jaar na Gortsjakows aftreden nog voorloopig zaakge lastigd, zijn definitieve benoeming volgde toen eerst. Er is in Rurnenie sprake van de vervanging van den minister van binnenlar.dsche zaken Stoloyan en van den president van de kamer Aurelian, die het beiden niet met den mi nister president Stourdza eens zijn. Er bestaat geen twijfel, ot het Braziliaansche Congres zal. het met Italië gesloten verdrag met groote meerderheid goedkeuren. De linkerzijde in de Belgische kamer heeft besloten de regeering te interpelleeren over de officieele on vangst van den hertog van Orleans, die den 27sten met zijn gemalin te Brussel komt. De hertog denkt te Brussel allerlei royalis tische manifestaties te houden, wat hij te Weenen niet mocht. De linkerzijde eischt daarom, dat de hertog en de hertogin over grenzen worden gezet. Een amendement op de grondwet, waarbij den vrouwen het stemrecht wordt verleend, is in den staat Californie bij volksreferendum met 15000 stemmen meerderheid verworpen. Utah en Wyoming zijn tot heden de eenige bondsstaten, welke den vrouwen het kiesrecht toegekend hebben. Ontdekking. De Truth beweert, dat door twee Schotsche jongelieden bij toeval eene electrische batterij is uitgevonden van zulk eene ontzettende kracht, „dat een groot schip voortaan naar Amerika kan gaan met de gansche beweeg kracht besloten in een conflturen-pot." Als 't waar is. Een weerzinwekkend drama is te War wick afgespeeld. Twee oude vrouwen, zusters, de eene 80 en de andere 70 jaar, werden dood in hare woning in de Brookstreet gevonden. Een familielid, die haar kwam bezoeken, maar niet werd opengedaan, zag hare lichamen door het venster voor dood liggen. De politie brak de deur open en voDd sporen van een wanhopige worsteling. Glazen flesschen, borden en schotels, alles lag gebro ken dooreen. Op de eerste verdieping lag een tang op het bed en een met bloed gedrenkte nachtmuts. De oudjes maakten dikwijls ruzie en een voorbijganger hoorde om zes 's morgens kreten, toen hij voorbij ging. Toen de lichamen gevonden werden moe ten zij reeds eenige uren dood zijn geweest. De politie neemt aan dat de een de ander in een twist gedood heeft. Onderaardsche electrische spoorwegen iu Londen. De middelen van verkeer te Londen zijn in vergelijking met die die van andere groote steden vrijwel uitstekend te noemeu; het huurrijtuig- en omuibus verkeer laat weinig te wenschen over; waar de straten voldoende breedte bezilen, ontbreekt het niet aan paardentram en de onderaardsche spoorweg zijn metverschilleude vertakkingen geeft het Londensche publiek alle reden tot tevreden; heid. Het steeds toenemende verkeer met de treinen der voornaamste straten van het oosten naar het westen, waarvoor de bestaan de onderaardsche spoorweg slechts gedeelte lijk in aanmerking komt, heeft echter dringend meer afdoende hulpmiddelen noodig; zoowel ten gerieve der passagiers, als om de op hoopingen van diverse voertuigen in de betrekkelijk smalle straten te doen verminde ren. EeD nieuwe belangrijke onderaardsche spoorweg, die door electriciteit het verkeer zal onderhouden, is thans in aanleg, De lijn gaat van de City af onder de wijken Cheapside Holborn, de Gyford street, den Bayswater- Road, (langs de noordzijde van het Hyde Park) naar Shepherds Bush en vormt alzoo de groote middelen van de door den bestaan den onderaardschen gevormde ellips. De nieuwe lijn ligt diep onder de bestrating in twee ijzeren kokers (een voor het verkeer oostwaarts, de andere voor het verkeer west waarts). Daar iedere richting een bijzonderen koker heeft, werken de treinen in zeker opzicht als de zuigers eener pomp, waardoor de ventilatie zeer in de hand gewerkt wordt. Aan de halten worden de reizigers door middel van lifts opgenomen en afgezet. De omnibus maatschappijen gaan slechte tijden tegemoet, daar onmiddellijk nadat met den aanleg der electrische spoorlijn een aanvang werd gemaakt twee andere maatschappijen werden geconstitueerd, die eveneens den aanleg van onderaardsche electrische stads spoorwegen beoogen. Volledigheidshalve zij hier nog herinnerd, dat te London ongeveer sedert zeven jaar een onderaardsche elec trische spoorweg bestaat, die aan 't oostelijk eind der Loudon Bridge beginnend onder den bodem der Theems doorgaat, dan met een scherpe wending naar het zuidwesten buigt om in de nabijheid van Clapham, een zuidwestelijke voorstad van Londen te ein digen. Voorts is een onderaardsche spoorweg in aanbouw, die het Waterloo station in onmiddellijke verbinding zal brengen met de City; ook deze spoorlijn wordt door de bed ding der Theems doorgetrokken. Een oude vos. Onlangs werd in een bosch niet ver van Berlijn een vos geschoten, die een halsband droeg met het opschrift »Köainggratz 3 Juli 1866.Dit feit bracht in herinnering dat een Pruisisch soldaat den dag na den slag bij K. den jongen vos had gevangen, naar Berlijn had meegenomen en een halsband met genoemd opschrift had omgedaan. Een jaar later ontsnapte het dier. Indien de vos, die nu geschoten is, inderdaad dezelfde is als de bedoelde, dan wordt de leer omver geworpen, dat vossen ten hoogste 15 jaar oud kunnen worden. Een krankzinnige machinist. Gedurende een viertal jaren zijn duizenden bij duizenen reizigers van den Berfijnschen stads- en ringspoorweg overgeleverd geweest aan een krankziunigen machinist. Men ont dekte dit eerst, toen de man terechtstond wegens een ernstig vergrijp. Toen het nieuwe station Savignyplatz gebouwd werd, bevonden zich voortdurend een groot aantal werklieden langs de spoorbaan. De gevaarlijke plek werd overdag door optische signalen aangeduid en 'snathts door een lantaarn met wit licht. Vele malen werd deze laatste echter vernield, en alle kenteekeneu wezen er op, dat hier aan kwaadwilligheid moest worden gedacht, Eenige baanwachters legden zich op de loer en on1 dekten, dat de machi nist van een trein bij het voorbijrijden met de vuurtang dc lantaarn stuk sloeg. De machinist werd voor den rechter gedaagd. Ter rechtzitting bleek, dat hij in 1892 bij een botsing van twee treinen van zijne ma chine was geslingerd en met zijn hoofd op den bevroren grond was terecht gekomen. Van dien dag af moest hij jaarlijks eenige maanden verlof hebben wegens onverdragelij- ke hoofdpijnen. Het onderzoek der doctoren bracht aan hel licht, dat hij leed aan tijde lijke verstandsverbijstering. De rechtbank ontsloeg derhalve den man van rechtsver volging. WAALWIJK 25 Nov. 1896. Gemeenteraad Waalwijk. Openbare vergadering, op Woensdag 25 November 's avonds 7 uur. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging po- litie-verordening op de herbergen. 3. benoe ming van een havenmeester. 4>. idem van een lid van het R. K. gasthuisbestuur. 5. idem van een lid van het armbestuur. 6. Machtiging tot verpachting van het markt- geld over 1897. Ilariuouic l'Espérancc. Het Maandag j l. door de harmonie FEspérance gegeven concert werd bijgewoond door een talrijk en uitgelezen publiek, zóó zelfs, dat de zaal van de Erven van Riel te klein was om alle aanwezigen een be hoorlijke plaats in te ruimen. De uitvoering van het programma is ouder alle opzichten best geslaagd en zoowel de werkende leden der harmonie met hunnen volijverigen en bekwamen directeur, als de heer en mevr. Culp-Stoete mochten herhaaldelijk den bijval ontvangen van het dankbaar en opgetogen publiek. De muziek der harmonie was als altijd zeer verdienstelijk en getuigde van ernstige studie en voortreffelijke leiding. Iets geheel nieuws, iets nog niet „dagewesen" in Waalwijk was de solo für Helicon uit „Die Zauberflöte van Mozart. De solist, de heer C. v. D. blies deze aria zeer zuiver en correct en blijkbaar zonder eenige in spanning. Duidelijker, meer in 't oog vallend dan ooit, heeft hij bewezen, welk een uit stekend bassist de harmonie in hem bezit. De heer en mevr. Culp-Stoete hebben de goede reputatie, die zij bij hun eerste op treden alhier veroverd hadden, schitterend gehandhaafd: ook ditmaal v\as hun succes volkomen en vvèl verdiend. Zij verstaan de kunst iemand te laten lachen, dat hem de tranen over de oogen loopen, zonder dat zij het noodig vinden, zooals bij deze soort „artisten'' niet zelden te doen gebruikelijk is, hun toevlucht te nemen tot „schuine moppen" en gewaagde toespelingen. Het lijdt geen twijfel, of zij zullen een volgenden keer hier in Waalwijk weer van harte wel kom zijn. Benoemingen bevorderingen, enz. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts onze vroegere medeingezetene de heer Louis Bolk, candidaat-notaris, destijds werkzaam ten kantore van notaris Rant alhier. Onzen jongen medicus en zijne betrekkingen onze hartelijke gelukwenschen. Volharding iu den Strijd. Gisteren avond heeft de tooneelrereeniging Vol harding in den Strijd op de bestuursvergadering een eigen muziekcorps opgericht, dat dus voortaan op de uitvoeringen zal medewerken. Verder worden in studie genomen Lazaro de Veehoeder of Misdaad en Wraak, tooneelspel in 4 bedrijven met een voorspel. '2 De gefopte Communist, blijspel. Het is juist 25 jaar geleden dat de president der vereeniging in hetzelfde lokaal dit blijspel mede heeft opge voerd. Prijsvcrhooging. De Bakkers Ct. schrijft De broodomzet schijnt na de jongste prijsver- hoogingen minder geworden tc zijn. Óveral heerscht slapte in de bakkerij. ROTTERDAM, 24 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 68 paarden, 0 veulens, 1 ezel, 400 vette runderen, 1495 magere dito 426 vette en graskalveren, 65 nuchtere kalveren, 4 schapen of lammeren- varkens, 265 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 68 a ct. 2e kw. 62a ct. 3e kw. 56 il ct. Kalverenle kw. ct., 2de kw. a ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3