Postzegel-V erzamelaars. VREEMDE POSTZEGELS, Aintoon Tielen, Waalwijk. Advertentiën, Egypte. Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Bij mij is gevestigd een depot van alle soorten waarvan eene groote sorteering voorradig is. Europa zal exploiteeren, tot stand komt. De smaak en de geur van dezen wijn komen die van Spaanschen wijn zeer nabij De eenige moeilijkheid bij de fabricatie zou hierin bestaan, dat er geruime tijd mede heengaat, voordat de «wijn» helder wordt. Druiven bloed uit suikerbieten, boter uit wagensmeer, leve de vooruitgang Men meldt dat de Fransche en Russische commissarissen van de scbuldkas protest hebben anngeteekend tegen het sluiten cener leening van 13 millioen die Eigypte onder den druk van lord Cromer zou moeten aa.igaan bij de Engelsche regeering. Barbarisme. Woensdag hebben twee meesterboksers, Fitzsimmons en Sharkey, te San Francisco gevochten om 10000 dollars. De kamprechters wezen den laatsten den prijs toe, omdat Fitz simmons ongeoorloofde stooten had toege bracht. Deze heeft protest aangeteekend tegen de uitbetaling der 25 mille aan zijn partner. Een gerucht zegt. dat Sharkey overleden is, als gevolg van het gevecht. Wanneer zal men deze ergerlijke wedstrijden toch af schaffen WAALWIJK 9Dec. 189 öT Reeds meermalen mochten wij het genoegen smaken in ons blad de goede verstandhouding te releveeren,welke in Waalwijk en 't algemeen in de gansche Langstraat en omstreken be staat tusschen patroons en werklieden op industrieel gebied. Jaarlijks op vastgestelde tijdstippen komen geregeld de oogenblikken terug, die als 't ware meer speciaal zijn aange wezen als om daaraan uiting te geven. Zoo o. a. ook het St. Nicolaasfeest. Tal van iaren is het hier en in verschillende na burige gemeenten een vaste gewoonte, dat de mannelijke en vrouwelijke werklieden bij die gelegenheid aan hun patroon of zijne echtgenoote een geschenk aanbiedenwat natuurlijk door hen gereciproceerd wordt. Zoo vernemen wij dat dezer dagen aan de heeren Timmermans van Turenhout vader en zoon ieder is ten geschenke gegeven een prachtig solied inkttoestel en aan mej. Tim mermans een prachtige coupe. De ontvangers stelden de cadeaux op zeer hoogen prijs en namen ze aan als een bewijs van den goeden geestdie onder hunne werklieden heerscht en de gevers werden natuurlijk door hen op de bekende royale wijze schadeloos gesteld voor de gemaakte kosten en nog wat daar boven, als blijk van waardeering. De minister van binnenlandsche zaken heeft A. met ingang van 10 dezer I. ingetrokken zijne beschikkingen van 14 November jl., no. 4136, afd. M. P. (Ned. Stct. van 15/16 Nov. no. 270) en 26 Nov. jl. no. 4371, aid. M. P. (Ned. Stsct. van 27 Nov. no. 280), betreffende het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit een kring omvattende de prov. Overijssel, alsmede een deel der provinciën Gelderland, Noordbrabant en Limburg; II. het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar het overige gedeelte des rijks verboden uit den kring, omvattende 1°. de provinciën Groningen, Friesland (met uitzondering van de tot die provincie behoorende eilanden), Drenthe, Overijssel, Gelderland en Utrecht; 2°. het gedeelte van de provincie Noord- Holland, gelegen ten Zuiden van het IJ en het Noordzeekanaal; 3°. de provincie Zuid-Holland, met uitzon dering van de eilanden Goeree en Overflakkee; 4°. de gedeelten van de provinciën Noord brabant en Limburg, gelegen ten noorden en ten oosten van de lijn, volgende a. de spoorlijn Willemsdorp—Breda—Til burgBoxtel—Eindhoven Helmond tot het snijpunt met de rivier de Dommel; b. de rivier de Dommel in zuidelijke rich ting tot waar zij de grens der gemeente Eindhoven bereikt; c. de grens der gemeente Eindhoven tot aan den Rijksweg van 's Hertogeubosch naar Hasselt en vervolgens dien weg tot op den weg van Eindhoven naar Geldrop; d. den weg van Eindhoven over Geldrop, Heeze, Leende, Maarheeze en Budel tot aan de Limburgsche grens; c. zuidwaarts de westelijke grens van Lim burg tot waar die grens gesneden wordt door de spoorlijn Antwerpen—Gladbach; f. oostwaarts de spoorlijn Antwerpen Gladbach tot aan den rechteroever van de rivier de Maas; g. noordwaarts den rechteroever van de rivier de Maas tot aan de grens der gemeente Venlo; h. oostwaarts de grens tusschen de gemeente Venlo en Tegelen tot aan de Pruisische grens; B. bepaald dat het verbod, omschreven onder A, niet toepasselijk is op 1°. herkauwende dieren en varkens, die per spoor in geplombeerde wagens worden doorgevoerd; 2°. herkauwende dieren en varkens, diex per spoor in geplombeerde wagens worden uitgevoerd met rechtstreeksche bestemming naar buitenlandsche slachtplaatsen; 3° herkauwende dieren en varkens, die per spoor in geplombeerde wagens worden uitgevoerd met rechtstreeksche bestemming naar Nederlandsche abattoirs of slachterijen, mits op de plaats van bestemming de ont zegeling der wagens, alsmede de ontlading en het vervoer naar de slachtbank geschieden onder politietoezicht en de slachting aldaar binnen 2maal 24 uren plaats vinde; C. bepaald, dat wanneer om bijzondere redenen afwijking van het verbod van het vervoer van herkauwende dieien en varkens uit den in deze beschikking onder II A ge noemden kring noodzakelijk maken, afwijking kan worden toegestaan door den commissaris der koningin in de provincie van uitvoer, onder voorwaarden, vast te stellen in overleg met den districts-veearts. De vroeger uitgevaardigde verbodsbepa lingen betreffende vervoer van vee blijven ook na het in werking treden de/er beschik king van kracht, zoolang zij niet zijn inge trokken. (St.Ct.) Atjeh. Wij ontleenen aan eene correspondentie uit Atjeh in de gisteren met de Engelsche mail aangekomen Deli Ct. het volgende: Erg veel nieuws is er dezen keer niet mede te deelen. Uit goede bron vernemen we, dat overste Van Heutz op Atjeh blijft, niets kan ons aangenamer zijn, we zijn nu tegen indommelen gewaarborgd. Het vertrek van den generaal Stemfoort na dert helaas met rassche schreden en angstig vra gen we ons af, wat de nieuwe gouverneur ons brengen zal; we willeu hopen dat we het terrein voor de buitenposten gelegen, nog dikwijls blijven bezoeken, de geconcentreerde linie begint wel een beetje ouderwetsch te worden. Van Oemar hoorden ,we, dat hij zich verbonden heeft met Panglima Polim en den pretendent sultan en dat hij zich toe zou leggen op het plaatsen van hinderlagen tnsscheu Kroeng Raba en Boekit Seboen. We meenen te mogen gelooven, dat hij wij zer zal zijn. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 8 dezer gedagtee- kende telegram van den gouverneur generaal van Ned. Indië betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh. «Te Segli werd door eene patrruille van vijftig man, zoekende naar verscholen roovers van prauwen, eene bentiug aangetroffen: deze genomen, doch verlaten toen de vijand van alle kanten kwant opzetten. Terugtocht niet bemoeilijkt. Gesneuveld een korporaal en twee fuseliers, gewond een officier en acht militairen be neden dien rang; verliezen van den vijand heeten aanzienlijk." Moordaanslag op de Korte Hoogstraat te Rotterdam. Sedert eenige dagen was er eene merkbare verkoeling gekomen in de liefdesbetrekking, die de nauwelijks 18jarige zoou van den kastelein v. V. wonende Korte Hoogstraat no. 9 had aangeknoopt met een meisje van bijna gelijken leeftijd uit de Zonuebloemsteeg, en wel eensdeels omdat zij van de liefde niets meer wilde weten, en anderdeels omdat des jonksmans vader zijne toestemming tot eene verkeering in alle vormen weigerde. Een voorstel, door den knaap aan zijne be minde gedaan, om samen naar Amsterdam of eenige andere plaats te vertrekken, vond bij het meisje geen ingang. In den afgeloopen nacht nu, toen de klok halt een sloeg,rijpte eensklaps in des jongelings .brein het snoode plan om eerst zijn meisje en dan zichzelven door een revolverschot van het leven te berooven. Het meisje bevond zich op dat oogenblik in zijn gezelschap, en hij, de kans schoon meenende om zijn plan te volvoeren, haalde een met zes scherpe patronen geladen revolver te voorschijn en loste bout portant een schot op zijne geliefde, doch schoot mis. Zij, allerhevigst onsteld, ging aan den haal, en hij, het tweede deel van zijn voorgenomen plan vergetende, zette het eveneens op een loopen. Een paar in de nabijheid suiveillee- rende agenten zetten hem na, voorbijgangers volgden, en in het holle van den nacht ving nu een wedloop aan langs Korte Hoogstraat en Hoogstraat, en de Weste Wagenstraat in. Meer en meer groeide de zich opeenpakkende menigte aan, roepende moord en „houdt hem!" De 18jarige knaap, den afstand tus schen hem en zijne vervolgers steeds meer zieude inkrimpen, haalde in de West Wagen straat nogmaals zijn moordtuig te voorschijn en zonder te mikken loste hij nu bij korte tusschenpoozen zijne vijf laatste schoten op de hem achterop hoilende dienders en burgers. Velen deinsden terug, doch niet allen, zoodat hij nu weldra de stevige knuisten van een politieman in zijn kraag voelde. Ook bij het losbranden der vijf laatste schoten werd niemand getrofteu. Thans spoedig overmand, werd de knaap ondanks zijn heftig te keer gaan naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht, waar in het eerste half uur een tiental agenten nog de handen vol hadden, voordat men hem in zooverre tot bedaren kreeg, dat hij naar rede wilde luisteren. Aan het politiebureau zit hij thans nog in bewaring, in afwachting dat hij ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Inmiddels wordt van een en ander door den coranf ssaris van politie den heer J. W. C. Strang, proces verbaal opgemaakt. Het is niet onwaarschijn lijk, dat een onderzoek naar de geestvermogens van den jongeling noodig geacht zal worden. St. Nieolaas la de kazerne. Een St. Nicolaasavond in de kazerne! Welk een schreeuwende tegenstelling vormt deze niet-officieele festiviteit onder het vroolijk rumoerige soldater.volkje met de gelukkige en toch min of meer angstige oogenblikken, die wij als zoete en stoute kinderkens in den schoot van een vredig huisgezin op het jubel feest van den «goedheiligen" en milden kin dervriend doorleefden Het zal wel nimmer in de bedoeling van den heiligen grijsaard gelegen hebben zijn jaarlijksc'nen tocht uit Spanje ook uit te strekken tot binnen de poorten der kazerne- gebouwen. Men heeft daarom gewacht tot totdat hij den Phoenix toestand had bereikt en thans wordt hij telken jare, wanneer hij uit zijn asch herrijst zonder eenig protest van zijn kant bij de haren de kazerne bin nengesleept. Vooral in kleine garnizoensplaatsen kan het op St Nicolaasavond binnen de kazernepoort dol-gezellig toegaan. Gewoonlijk wordt door de manschappen met toestemming van den regim. commandant in de scherm- ot recreatie zaal een «brillante galavoorstellinggeorga niseerd, in vergelijking waarmede alle mo gelijke voorstellingen op ander gebied in het niet verzinken. Uit den aard der zaak is de soldaat een zeer gezellig wezen en deze hoe danigheid komt eerst duidelijk aan het licht, wanneer hij «vrij van alle mogelijke diensten" zijn talenten als komiek, coupletzanger of „grotesque" onder zijn kornuiten en een bittertje ten beste geeft. Aan het eind van het feest, wanneer de taptoe een uurtje later dan gewoonlijk het naderende rustuur heeft aangekondigd verschijnt Sr. Nicolaas in hoogsteigen persoon te midden der feestvie renden. Uit vriendschap voor Mars heeft hij zijn Disschopskleedij min ot meer gewijzigd. Zijn mijter is een brandemmer, zijn staf een pompstok of een bezem, terwijl zijn bisschop pelijk gewaad is vervangen door een langen mantel van dekens, die zeer krijgshaftig om zijn lendenen sluit door middel van een kop pelriem met sabel en toebehooren. Nadat de oude heer, die op een vreemdsoorligen olifant of een uit dekens, bezemstokken en een levend mechanisme samengestelde!) giraffe is gezeten, het rapport, dat alles in orde is, in ontvangst heeft genomen, maakt hij een plechtigen ommegang door de karzerne, om dan spoorloos te verdwijnen. De „surprises" die hij achtergelaten heeft woiden later wel gevonden. De een bemerkt, als hij ter ruste gaat, dat Sinterklaas tijdens de feestviering zijne stroozak opgevuld heeft met steenharde mikken „commiesbrood", de ander vindt iels in zijn schoenen, dat ongetwijfeld afkomstig is van het ros van den goedheilige en een derde blijkt het, dat het niets gezellig is, zijn beenen onder de dekens uit te strekkeu op een natte dweil, enz. Dat is het eind van Sinterklaasfeest onder de zonen van Mars. Den volgenden dag komen echter de pakjes van „thuis" en dat maakt alles weer goed. Helmond, 7 Dec, In 't naburige B. pakte op een avond dezer dagen de jachtopziener Sn. een strooper, die bezig was zijn slag te slaan met een hazestrik. De wilddief verkoos zijn naam niet op te geven, waarop de dienaar van Hermandad hem naar den burgemeester zou brengen, om zijne identiteit te doen be wijzen. Eensklaps voelt ons stroopertje zich onwel en klaagt over onuitstaanbare pijnen in de buik. „Ik krijg dit wel meermalen, maar als ik dan olie en zout inneem, ben ik geholpen Onze opziener, een trouw politie man, maar niet minder een medelijdend mensch, haast zich naar de dichtstbijzijnde woning vau J. de W., terwijl de klagende, die geen voet meer kan gaan, in 't gras langs den weg blijft liggen. Sn. klopt W. uit zijn bed en vraagt om 't opgegeven recept. Deze zegt, „dit is zeker l)., dien ge niet meer zult vinden. En werkelijk, de strooper had het hazenpad gekozen. Hun reis was het gevolg van een kort te voren verspreid gerucht, dat deze Australische eilanden op sommige plaatsen rijke gouda deren bevatten. Na zonder resultaten Malaïta en de naburige eilanden ts hebben doorzocht, begaven de goudzoekers zich naar Nieuw Georgië, waar zij in de binnenlanden in relatie kwamen niet eensiam van gehetlonbeschaafde Polynesiërs, die hen gastvrij opnam. Daar zij dezen volksstam volkomen ver trouwden. vcrzu'inden zij maatregelen lot hun veiligheid te nemen. De inboorlingen ver- ras.'en hen kort ria kun aankomst in den slaap en bonden hen sievn v.-;na al hun wapenen en levensmiddelen te hebben gestolen. Gedurende verscheidene weken werden de gevangenen gemest; men bond elk hunoer aan den stam van een banyan-vijgeboom vast en dwong hen, een soort van pap te eten, die bereid was uit rnanioc en uit eenige andere gerooste wortels. Deze kwelling werd achtmaal per dag herhaald. Eindelijk, toen de wilden oordeelen, dat hun gevangenen vet genoeg wareD, staken zij drie der goudzoekers aan het spit, om hen vervolgens te verslinden. Elk der kan nibalen snee i een stuk vleesch uit het lichaam der rampzaligen, en voor de oogen der andere gevangenen, die Tantaluskwellingen uitston den, werd het aan lillende, bloedige lappen gulzig verslonden. Twee dagen later werd een bloedfeest georganiseerd, waarbij de overige ongelukkigen levend gebraden wer den. Dour kannibalen verslonden. De paketboot Alameda" van Sydney heeft te SanFrancisco een tijding overgebracht, die aan afschuwelijk heid niets te wenscnen overlaat. Elf mijnwerkers, zes Engelschen en vijf Australiërs, begaven zich 4 maanden geleden ongeveer naar de Salomon-eilanden, waar zij een ontginning op touw wilden zetten, in de SPRANG. Van 130 November. GEBOREN Jacobs, d. van Josephus Bogers en Elisabeth Timmermans.Martinus, z. vaD Cornelis van Zeist en Hendrika Mouthaan. Johannes, z. van Lambertus Dalmaner- en Geertruida van Peer. OVERLEDEN: Alida Ros, wed. van Johannes Kruijfï, 82 j. Pieternella Cornelia de Rooij,2 m. Angenita Jenneke van der Hoeven 5 m. HUWELIJKS AANGIFTE en AFKONDIGINGEN: Adriaan Christoffel Soeters, jm. 27 i. met Jacobs Elisabeth Brouwers, jd. 33 j. - Johannus Vos, weduwnaar van Johanna Sara Meimonda van Zeist, 36 j. met Anna van Zeist, jd. 25 j. CAPELLE Over de maand November. GEBORENAntje Lena, d. van Marinas van Campen en Marrigje Borsje. Justin us, z. van Kornelis Snijders en Johanna Wilhel- mina Rosenbrand. Willem Johan, z, van Wilhelm Nohl en Adriana van Alphen.— Martinus, z. van Maria Koenen. Lodewijk Cornelis, z. van Barend van Campen en Maria Boezer. Pieter Willem, z. van Dirk Frings en Willeraina Cornelia Vos. Heideltje, d. van Frederik Boterman en Johanna Eduarda van Ofl'enbeek. HUWELIJKS-AANGIFTE: Gerardus Heijne, 32 j. te Raamsdonk en Willemina Hendrina Rosenbrand, 20 j. GEHUWD: Cornelis Martinus Ultee, 29 j. te Zaandam, en Adriana Catharina Verheijden, 22 j. Pieter Pruijsers, 24 j. te Raamsdonk, en Anna Rosenbrand, 17 i. OVERLEDEN: Bartholomeus van Pelt, 80 j. weduwnaar van Maria van Pelt. Jan dé Rooij, 92 j. weduwnaar van Johanna van der Leij. Cornelis Faro, 45 j. Bertus Tref fers, 6 m. Maria Bogers 4 m. DUINEN. Over de maand November. GEBORENHendrika, d. van van Ilendrikus Boelen en Petronella van Halder. Ar- nolda, d. van Johannes van Son en Maria van Engelen. Constantia Josepha Maria, d. van Josephus Hendrikus Adrianus Loeff en Anna Maria Josephina Henrica v. Dijck. Johanna Elisabeth, d. van Johannes Ver melis ^en Maria Sontrop. Gijsberdina, d. van Cornelis Broermijn en Walthera Rob ben. Petrus, z. van Franciscus Pulles en Wilhehnina Pulles. Johanna, d. van ppuiTn!n0<^0rus v: rï- kee en Anna Maria Klerks. uüHUWD: Antonius van Ravesteijn, 22 j. met Antonetta Paaijraans, 20 j. Martinus de Munnik, 25 j. met Adriana Vrijhoeven, 23 h Petrus Henskens, 28 j. met Maria Pelders, 21 -. Arnoldus Musters, 27 j. met Maria van Weerd, 25 j. OVERLEDEN: Cornelia Pijnenbiirg, 66 i. Ma- chiel de Gouw, 8 m. Petronella Kou- wenberg, 21 j. Johanna Heijmans, wed. van Franciscus van der Meijden, 73 j. Anna Moria Drossaerds, eclitg. van Gerard Boelen, 81 j. Cornelia van der Geld, wed. van Gerardus van Veldhoven, SOj. Antonie Brokken, echtg. van Catharina van Huiten, 80 j. Geboren JOSEPHINE en ALFONSE F. van Baai-Van Sprang. hoop, dat de bodem goud zou opleveren. I V\ aalwijk 7 December 1896. Aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3