7 Gratis verloting [TENLAND. .Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Duitschland. Wij kunnen dan ook onzen abon- nó's. voor zooverre zij nog niet ge abonneerd mochten zijn op het Gs- ïllustreerd Zondagsblad, slechts op- wekken om zich daartoe bij ons aan te melden. in de provincie Santiago op Cuba. Van toen af tot aan zijn dood was hij de ziel van de beweging: hij predikte den opstand in Ha vanna^ en Piuar del Riohij bedreigde met zijn 6000 volgelingen de steden van vijf provinciën; hij bewerkte door zijn gladheid en zijn volharding Campos' terugroeping en in de meest westelijke provincie van het eiland verschanste hij zich gedurende een vol jaar, de handen vol gevende aan de Spaansche troepen, terwijl Maximo Gomez, Calixto Gar cia, Masso, Sanchez en Bauderas elders vrij spel hadden. Toen besloot Weyler een grooten slag te wagenMaceo moest verslagen worden en daarom werden 50000 man gebruikt voor de bewaking der „trocha« en den inval in Pinar del Rio. Niet door den moed of de dapper heid der soldaten zijn de kansen der insur- geuten nu eensklaps minder gunstig geworden, doch de massa ziet niet zoo nauw en Weyler is te Havanna ontvangen a!s een held, als een overwinnaar en te Madrid gefdt zijn taktiek als de eenige ware. Dat met Maceo's dood alle moeielijkheden niet voor goed uit de wereld zijn een nieuwe quaestie is er het sprekend bewijs van. Het Amerikaansctie stoomschip „Laurada", dat herhaaldelijk dienst heeft gedaan to,t vervoer van partijgenooten der insurgenten van Ame rika naar Cuba, doch nu ter koopvaardijvaart wil le, komende van Sicilië, te Valencia lading innemeu. Dat was te Valencia het teeken tot patriottische betoogingen en Zaterdag werd den kapitein kenbaar gemaakt, dat hij geen vracht zou krijgen, terwijl de kaden vol vaderlandslievende menschen stonden. In elk geval kon de toegang tot de haven niet verboden worden aan een vaartuig, dat de vlag voert van een bevriende natie. t Schijnt dat de minister van buitenland- sche zaken zich heeft gewend tot den gezant van de Vereenigde Staten en deze heeft nu, met het oog wel op de steeds wassende agitatie, den consul te Valencia doen aanzeg gen, dat hij het raadzaam acht de „Laurada" zee te doen kiezen zonder een Spaansche haven aau te doen. Zooals dat bij de „collega's» van Duitsch- land, Oostenrijk, Italië gebruikelijk is, heeft vorst Ferdinand van Bulgarije de nieuwe Sobranje geopend. In de troonrede zegt vorst Ferdinand in hoofdzaak dat de uitslag der verkiezingen blijk heeft gegeven van den politieken voor- uitgang van Bulgarije. Hulde wordt gebracht aan de vorige wetgevende vergadering, welke gedurende een tijdperk van crisis hare zorg wijdde aan de staatkundige aangelegenheden, en het welkom wordt toegeroepen aan de nieuwe atgevaardigdendie tot ijverigeu arbeid worden aangespoord, opdat het bewijs worde geleverd dat Bulgarije een element is van orde en vooruitgang, en de welwil lendheid verdient der mogendheden, die de dynastie hebben erkend. De vorst wijst op de hartelijke ontvangst, welke hem aan het Russische hof en aan andere hoven is ten deel gevallen. De ontvangst aan eerstgenoemd hof strekt tot bewijs van de onverbreekbare banden, welke Rusland en Bulgarije verbinden. In de troonrede wordt verder mededeeling gedaan van het ev nwicht op de staatsbe- grooting, en de indiening aangekondigd van verschillende wetsontwerpen voornamelijk betreffende de kieswet en den gouden stan daard. ontwikkeling verlangt en slechts verdedigend, nimmer aanvallend zal optreden. Het land wenscht vredelievende betrekkingen met de Engelsche regeering te onderhouden. Ofschoon de Amerikaansche republikci - nen het reeds eens zijn over enkele punten der nieuwe tarif-bill, denkt men niet, dat het ontwerp vooi den 4den Maart geheel opgesteld zal zijn. Twee geruchten, die aan de Daily Chronicle geseind worden De Italiaausche regeering zou aan lord Salisbury steun toegezegd hebben in het waarschijnlijke geval dat Engeland, Frankrijk en Rusland hun vloten naar den Bosporus zullen zenden, om dan den eiseh tot onmid dellijke invoering van hervormingen in het Turksche rijk kracht bij te zetten. Tijdens het kortstondige verblijf van Nelidof te Weeneu zou volkomen overeenstemming verkregen zijn tnsschen Rusland en Oostenrijk, ten aanzien van de Turksche quaestie. De Fransche oud-minister Baïhaut, uit de Panama geschiedenis bekend, is in zijn woning in hechtenis genomen. Dit geschiedde omdat hij niet in staat was de boete te betalen 891000 frs. waartoe hij wegens zijn han delingen in verband met die zaak veroordeeld was. Te Parijs wordt verzekerd dat luitenant Fournier zonder slag of stoot de oase Toeat in bezit genomen en bij Algerie gevoegd heeft. heden. Eerst waren het nog maar geruchten, doch al spoediu was er zekerheid dat de Saliër" op de Spaausc'ne kust met man en muis is vergaan, dat een bemanning van 78 koppen en 214 passagiers een treurig graf in de golven hebben gevouden. 2 December 11. was het schip van Ant werpen vertrokken na aldaar den 29sten November van Bremen te zijn gearriveerd. Her zou naar Argentinië gaan. Waarschijnlijk is het gegrepen door een geweldigen orkaan, zekerheid daaromtrent bestaat niet, want de telegrammen zijn alle kort en zeggen weinig. Met angstige belangstelling ziet men de terugkomst der stoombooten tegemoet die dadelijk van Vila Garcia zijn uitgezonden om de zee af te zoekec. Zooveel weet men thans zekerdar er geen de minste hoop bestaat iets van de »Saliër" terug te zien. De »Norddeutscher Lloyd" en de Lloyd Anglais" hebben foet bericht van de vreeselijke schip breuk bevestigd. De passagiers waren allen emigranten passagieis le en 2e klasse waren niet aan boord. De lading bestond uit kostbare koop waren, tot een totale waarde van vele dui zenden gulden. De kapitein van de Belgische stoomboot Antwerpia», die te Coruna is binnengekomen en van Bilbao denzelfden weg als de „Saliër" genomen had bericht dat sedert 7 December op de Spaansche kusten geweldig stormweder had geheerscht. Waar schijnlijk is in den nacht van Maandag op Dinsdag, toen de storm het felst was, de ramp gebeurd en bijna zeker op 4 mijlen ten Noorden van Vilta Garcia nabij Vassonas en kaap Jorreveta, twee en een halve mijl van land. Volgens een ander bericht zon de „Saliër" gestrand zijn op de riffen van Las Basonas, noordelijk van kaap Corrubedo. Er is overigens niets met zekerheid bekend, wat de bijzonderheden betreft. In een der eerstvolgende nummers wordt ook het begin gemaakt van een grooten ge ïllustreerde roman, met talrijke vervolgen, getiteld Kapitein Shannon, waarop °wij in liet bijzonder de aandacht vestigen. Het is een roman die in het buitenland enorme opgang maakte. Spannend als het geheele verhaal is, zal de opname daarvan niet nalaten den lezers van het Geillustreerd Zondagsblad in hooge mate aangenaam te zijn. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het hegin van dien roman ontvange. HE UITGEVER. He ondergeteekende wenscht geregeld bij zijn courant te ontvangen het Geillustreerd Zondagsblad, wekelijks in acht groot folio pagina s met tal van gravures verschijnende, tegen den prijs van 30 cent per kwartaal, franco per post 871/, cent. WOONPLAATS: NAAM: De Oostenrijksche kamer van afgevaardig den heeft het (geheime) dispositionstonds met 163 tegen 82 stemmen aangenomen. Een gedeelte van den linkervleugel der Duitsche linkerzijde stemde tegen, een ander gedeelte verwijderde zich bij de stemming. De Italia spreekt nog eens beslist bet bestaan van een Russisch-Italiaansch verdrag tegen. Het blad voegt er bij, dat noch di Rudini, noch een ander Italiaansch minister zoo'n verdrag onderteekend heeft. De Ham burger Nachrichten houden voldat er zulk een verdrag bestaat. De commissie uit de Italiaansche kamer heeft de fiuancieele voorstellen van minister Luzzatti aangenomen. De Matin beweert, dat Bourgeois zich gereed maakt voor het einde der zitting nog eenmaal storm te loopen op het Fransche kabinet-Bourgeois. De inkomstenbelasting zou als voorwendsel daartoe dienen. Bij de behandeling der begrooling voor koloniën in de Fransche kamer, werd, naar aanleiding vau de terugroeping van generaal Dodds door den afgevaardigde Gerville- Réache een motie ingediend, waarbij de kamer haar leedwezen uitsprak over de wijze, waarop de regcering het kamerbesluit om in Indo- China een brigade-generaal door een divisie- generaal te vervangen had opgevat. Met 300 tegen 228 ging de kamer over tot de orde van den dag. Toen daarna de behan deling dei mariuebegrooting werd aangekon digd, riep Jaurès „Waartoe zou 't dienen Er is geen budget, er is geen kamer meer De president riep hem tot de orde met aan- teekening in het proces-verbaal. Jaurès en zijn vrienden zijn hierover zeer gebelgd. Naar het schijnt is het Rumeeusche ministerie Aurelian voornemens in de kamer de revisie vaü het proces van den metropoliet mgr. Ghenadie voor te stellen. De Transvaalsche volksraad heeft zich tot Februari verdaagd. President Kruger verklaarde dat de Transvaal een vreedzame Ramp tc Xcrez. De stad Xeres in Spanje is door een verschrikkelijke ramp in opschudding gebracht, In een zeer volkrijke buurt is een groot huis plotseling ingestort en werden vijf en twintig personen onder de puinhoopen bedolven. De bovenste verdieping kwam terecht op een aangrenzend gebouw, dat als een harmonica ineen werd gedrukt, i ier werden vijf en tachtig personen begraven. Onmiddelijk is een aanvang gewaakt met het reddingswerk en reeds zijn elf lijken teruggevonden. Zes en veertig personen zijn ernstig gewand, doch het juiste aantal slachtoffers is Dog niet bekend. De Evening Post heefteen zwaar hart over de berichten uit Caracas, naar luid waarvan invloedrijke Venezolauen de Anglo Ameri kaansche grensovereenkomst afbreken, omdat Venezuela daarin niet gekend heet. Deze mannen zijn van oordeel, dat Venezuela liever alles prijsgeven moet dan te berusten in dit vernederend protocol, bestrijden met name de bepalingdat een vijftigjarig bezit als eigendomsrecht op den grond geldt; zij be schuldigen de Vereenigde Staten de beloften, Venezuela gedaan, geschonden te hebben. De Evening Post ontkent dit laatste en spreekt ook het beweren tegen, dat het Anglo- Amerikaansche protocol gelijk staat met een protectoraat van de Vereenigde Staten over Venezuela. De Times verneemt uit Havana: De Spaansche krijgsoperatiën mislukken aldoor. De opstandelingen hebben nu weer driemaal een aanval van de Spanjaarden op hunne stellingen in Matanzas, Havana en bij Limonar terug geworpen. Telkens leden de Spanjaarden ernstige verliezen. De Times verneemt uit Konstantinopel. Er is een aanmerkelijke verkoeling gekomen in de betrekkingen tusschen Rusland en Turkije. De Porte gaat intusschen voort, Jong Turken te arresteeren. Hun hoofdfout schijnt, dat zij beweren, dat de sultan de zelfstandigheid van Turkije prijs geeft. Branden in Italië. In de Italiaansche stad Cremona is het Teatro Ricci afgebrand, bij welk onheil het circus gezelschap Dapaoli en Marasso, dat in het gebouw voorstellingen gaf, aanzienlijke schade heeft geleden. Denzelfden dag werd de groote linnenfabriek Werner te Scafati bij Napels geheel in de asch gelegd. De schade die door een verzekering gedekt i--, wordt op 700000 lire geschat. In het Oostelijk gedeelte van Siberie: vooral in de Amoer districtën, heerscht hongersnood. Volgens een bericht uit Wladiwostok worden 10,000 personeu daar met doodsgebrek bedreigd. 16 Dec. 1896. Het geschil tusschen de London and North Western Spsnij en haar personeel is in der minne geschikt; Namens het personeel werd de verklaring afgelegd dat men geeu werkstaking in den zin had, en de directie verklaarde zich toen bereid de ontslagen beambten weer in dienst te nemen en met vertegenwoordigers van het personeel van gedachten te wisselen over de wenschen van de beambten. Terwijl deze onderhandelingen gevoerd wordenzal van geen van beide kanten iets vijandigs ondernomen worden. De vooruitzichten in Britsch Indie zijn in de afgeloopen week weer droeviger ge worden vooral in Boven Birma, de Noord westelijke en middenprovinciën van Voor indie en Pandzjab. Er wordt nu aan 240000 hulpbehoevenden werk of hulp verschaft. In Queensland schijnt men alle hoop opgegeven te hebben dat het federatie-plan der Australische koloniën door de vertegen woordiging van Queensland aangenomen°zal worden. Een groote zeeramp. He „tyorddeutscher Lloyd,» die nog niet zoo lang geleden de „Elbe" verloor, heeft nu weder het verlies van een zijner schepen te betreuren en onder even treurige omstandig- Wij komen onzen lezers eene belangrijke mededeeling doen. De uitgevers van de NED. ILLUSTRA TIE met hare editiënals GEÏLLU STREERD ZONDAGSBLAD enz. welk laatste wij voor de abonnenten op oüze courant tegen uiterst geringen prijs verkrijg baar stellen en dan ook door zeer velen wekelijks bij hun Zondagsnummer wordt ontvangenhebben een alleraardigst plan ontworpen om den lezers daarvan verrassin gen te bereiden. Zij hebben de som van TWEEHON DERD EN VIJFTIG GULDEN be schikbaar gesteld om, verdeeld in een prijs van f 100 een 100.— een 50. bij lotingte worden toegewezen aau de gelukkige houders van de nummers, welke daarvoor in aanmerking komen. Te beginnen met No. 3 van den volgen den jaargang van de NED. ILLUSTRATIE, en dus ook van het GEÏLLUSTREER DE ZONDAGSBLAD, zal elk exemplaar van een bizonder nummer worden voorzien. Steler verschijnen tot aan den trekkings dag in Maart e.k. tien bladen van het Ge illustreerd Zondagsblad, dan zal elk dier bladen gestempeld zijn met een verschillend nummer. He houder daarvan heeft dus tien kan sen. Wij behoeven onzen lezers er wel niet op te wijzen, dat waar zulke buitenkansjes worden geboden en wel zonder dat eeni- gen inleg wordt gevorderd, het Ge illustreerd Zondagsblad een alleraardigste uitgave is. Reeds op zichzelve is het blad door zijn schat van keurige novellen, boeiende ver halen en groote geïllustreerde romans een algemeen gewilde Zondagslectuur. liet verschaft elke week in acht groot folio pagina's, tal van prachtige gravures en onderscheidene geïllustreerde anecdoten, prijs raadsels, puzzles, enz. waardoor het de vriend des huizes is in menig gezin. En het wordt geleverd tegen zoo goed— koopen prijs dat niemand zich het genot van een zoo fraai tijdschrift behoeft te ont zeggen. WAALWIJK Examen. Aan de univesiteit te Amsterdam is bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, op stellingen, de heer J. J. J. D. Bink, geb. te Raamsdonk. Inspectie der schutterij. De Maandag gehouden inspectie der d.d. schutterij ging vergezeld van eene plechtigheid', waarvan wij gaarne melding maken, omdat zij betreft eene gebeurtenis, tot nu toe eenig in de geschiedenis der Waalwijksche schutterij. Het eereteeken voor 25jarigen trouwen dienst door hare majesteit de koningin regentes bij kon. besluit van 7 Oct. jl. toegekend aan den tamboer K. Verhoeven, zou worden uitgereikt. I rots het slechte weder was een talrijk publiek op het marktplein aanwezig. Nadat de schuiterij in twee pelotons op gesteld was, opent den roffel den ban. De kapitein-commandant Ph. Timmermans doet mededeeling van genoemd kon. besluit, laat tamboer Verhoeven voortreden en speldt hem het kruis van verdienste op de borst. Zich tot hem wendende, herinnert hij er aan dat dit eereteeken alleen wegens werkelijke verdienste woidt verleend. Vervolgens: Lrouw diendet gij onder de wapenen dezer schutterij. Gedurende 27 jaren vervuldet gij met volle plichtsbetrachting uwe taak. Namens de geheele schutterij wensch ik u geluk met deze onderscheiding, welke openlijk getuigt dat gij zijt een getrouw en eerlijk man. Dat het u moge gegeven zijn nog jaren dit kruis te dragen en met fierheid uwe kinderen en kindskinderen eerbiedig te hooren spreken over hunnen vader, wien deze onderscheiding te beurt viel. Leve H. M. de Koningin Hoera. Presenteert.... geweer Zet af..... geweer Persoonlijke geluk wenschen aan den gede coreerde door kader en manschappen en de plechtigheid is afgeloopen. Koopen van vreemden. Meermalen reeds waren wij zoo vrij de aandacht van het publiek te vestigen op de verkeerde handelwijze van hendieniet voorbijgaan van hunne mede ingezetenen elders hunne inkoopen gaan doen of wel in de gemeente van vreemden koopen, zoodra er zich maar de een of ander vertoont, die iets te koop aanbiedt wat in de winkels der ingezetenen minstens even goed en even goed koop elk oogenblik van den dag te krijgen is als van die vliegende kraaien. In den regel zullen de koopers van dezulken de ervaring opdoen dat zij zich bekocht nebben, al willen zij het dan niet zoo gaaf tegenover zich zelve en zeker niet tegenover anderen bekennen. Dat het met die venters van elders ook met alles couleur de rose is, bleek nog dezer dagen duidelijk Maandagmorgen werd te Waalwijk door onzen ij vengen en waakzamen gemeente veldwachter J. Froklage aangehouden, met het oog op art. 49 der algemeene plaatselijke politieverordening, een buitenman, die rogge brood aan de huizen der ingezetenen te koop aanbood. Dit brood had den vorm en ook op 't oog de grootte van het gewone Waalwijksche roggebrood van 2 kilo. De man presenteerde het natuurlijk beneden den kostprijs van be doeld Waahvijksch brood. Zijn brood was echter niet voorzien van een cijfer, het gewicht aanduidende en bleek bij weging slechts een gewicht te hebben van 1.3 KG. De koopers, dus, die meenden 2 KG. brood te k?0.Pen zlJ'n weef bedrogen uitgekomen. ij hopen dat dit hun en anderen eene les zal wezen om zich in 't vervolg niet meer te laten beet nemen, even min door venters

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2