H,H; Schoenfabrikanten Advertenties, Notaris BINK, Notaris RANT, SCHOENWEEK Notaris RANT, Notaris BINK, EEN BUS! WAAK AGENTUUR Margarinefabriek twee looiers knechts Aanbesteding. verkoopen: en Grossiers Handelsberichten. ub!iek verkoopen: finaal verkoopen: aangeboden. Worden gevraagd: Donderdag 17 December, AANBESTEED: op Dinsdag 29 December 1896, Eene groote partij knuisten, droge musterd en verder brandhout. Toeslag Dinsdag 22 December te Waalwijk, zal t>n verzoeke van de eigenaren de kinderen van wijlen de echte lieden Jacobus quirtjns en Maria van der Moeven te Capelle, op Woensdag 13 Jannari 1897, te Waalwijk, zal Maandag 28 December 1896, nam. 6 ure, bij W. BROKKEN te Besoijen het b o u w e n van een dubbel WOONHUIS, met bij levering der benoodigde materialen. van brood als van andere artikelen. En zeker, dit is hier in Waalwijk niet noodig want op elk gebied van handel of nering zijn hier firma's genoeg, die de concurrentie met vreemde lui schitterend kunnen volhouden. Daarom koopt niet meer van vreemden zaken, die gij minstens even goed en even goedkoop en in even ruime keuze hier kunt krijgen. Vergeet niet, dat de Waalwijksche winkeliers voor een aanmerkelijk gedeelte bijdragen in de gemeentebelasting en dat, als gij hen benadeelt, gij indirect u zeiven be nadeelt, want de gemeentebelastiugen moeten er komeu, 't zij van de winkeliers en nering doenden en anders van de andere ingezetenen. Daarom in uw eigen voordeel koopt van Waalwijksche ingezetenen Tentoonstelling Parijs 1900. Aan de Tweede kamer der Staten Generaal is door onderstaande heeren, allen Neder- landsche Industrieelen, een adres gericht, waarin zij te kennen geven dat zij, voornemens zijnde deel te nemen aan het exposeeren op de aanstaande wereld tentoonstelling te Parijs in het jaar 1900, tot hun leedwezen hebben ontwaard dat op bet IXe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het jear 1897, door de regeeriug slechts een post wordt uitgetrokken, strekkende tut benoeming van een Regeerings-commissaris, en ler bestrijding der door dezen te maken kosten dat derhalve alle verdere zorgen voor de vertegenwoordiging van Nederlaud's nijver heid, handel, landbouw en kunst zouden overgelaten zijn aan eene commissie van parti- lieren dat zij dit ten zeerste betreuren dat zij toch beslist van oordeel zijn, dat de belangen van de Nederlandsche nijverheid, handel, landbouw en kunst op deze wijze niet zullen zijn gebaat; dat overbodig mag worden geacht er op te wijzen hoezeer de tentoonstelling te Parijs in 1900 is eene zoodanige, waarbij de ver gelijking met andere, die in de laatste jaren elders gehoudeu zijn, geheel mank gaat en dat het voor ons vaderland van het hoogste belang is te voorkomen, dat bij dezen wereld- strijd ons volk noodwendig bij alle andere natiën achtersta dat nu hiervoor een eerste vereischte is de organisatie der Nederlandsahe afdeeling op te dragen aan eene door de regeering te benoemen commissie, waarin o. m. eenige der voornaamste Kamers van koophandel en fabrieken, alsook de groote vereenigingeu tot bevordering van nijverheid, landbouw en kunst zijn vertegenwoordigd, en waarin ook zitting hebben eenige voorname industrieelen dat alleen bij eene zoodanige commissie op hetalgemeene vertrouwen der belanghebben den met zekerheid te rekeneu valt; dat, naar van zelf spreekt, zulk eene com missie uit's rijksschatkist zou moeten ontvan gen eene bijdrage, voldoende om zich van hare taak te kunnen kwijten dat eene particuliere commissie, daargelaten de vraag, of haar leden groote persoonlijke offers zich kunnen of willen getroosten, uit den aard der zaak, wegens de beperktheid van hare middelen, het tentoongestelde, door groepeering en versiering niet zoo tot zijn recht kan doen komen als het belang der exposanten en de eer van het land gebiedt redenen waarom zij zich wenden tot uwe vergadering, met het eerbiedig, maar dringeud verzoek om het daarheen te willen leiden, dat voor de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900, zoowel eene voldoende bijdrage van Rijkswege worde toegestaan, alsook door de regeering zelve eene commissie, als hier boven aangegeven, worde benoemd om de Nederlandsche afdeeling te Parijs te orgaui- seeren. Joh. Enschedé Zonen, te Haarlem Jurriaan Kok, directeur der Haagsche plateel bakkerij Rozenburg, te 'sGravenhageA. Labouchère, firma Joost Thoolt Labou- chère te DelftJ. C. vanMarken, directeur der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, der Nederlandsche Lijm- en Gelatinetabriek en der Nederlandsche Oliefabriek, alle te DelltSanders Go., koninklijke zeepfabriek te LeidenP. G. van Schermbeek, directeur der koninklijke Nederlandsche tapijtfabriek te Deventer; J. E. Scholten, firma W. A. Schol ten, te Groningen G. Stevens, Kralingsche tapijtfabriek te Kralingen W. Stork, konink lijke weefgoederenfabriek, voorheen C. F. Stork Go., te HengeloWijnand Fockinck te Amsterdam. Commissie goederenlijst. Bij koninklijk besluit is eene commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen het ontwerpen van een doelmatige naam lijst van de goederen voor het samenstellen van de statistiek van den in-, uit- en doorvoer, die maandelijks en jaarlijks door het ministerie van financiën wordt uitgegeven het bepalen en jaarlijks herzien van de gemiddelde werkelijke waarde van elke goe derensoort, welke afzonderlijk in die statistiek zal worden vermeld het voor zooveel noodig bepalen en herzien van de mede voor die statistiek aan te nemen officieele waarden der goederen. De commissie is bevoegd ook omtrent andere punten voorstellen nopens de statistiek te doen. Bij hetzelfde besluit zijn in voormelde commissie, welke den titel zal voeren vaD commissie voor de statistiek van den iu-, uit- en doorvoer benoemd tot lid en voor zitter, mr. M. G. Piersou, oud minister vau financien te 'sGravenhage tot leden de heeren O. W. G. Briegleb, koopman te Amsterdam; H. F. Bultman, voorzitter van het Neder- landsch Landbouwkomité te Haarlemmermeer, J. H. Drielsma, hoofdinspecteur der directe belastingen, uitvoerrechten en accijnzen bij het departement van financien te 'sGravenhage; mr. H. van der Hoeven, secretaris van het college voor de zeevisscherijen te Leiden; H. J. Hijmans, directeur der maatschappij voor uitvoer- en commissiehandel te Amsterdam W. Pluygers, commissionnair te Rotterdam J. B. Story van Blokland, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam. Kanaal van de Zuid Willemsvaart naar den Ainer. In verband met een van den minister van waterstaat ontvangen schrijven, houdende mededeeling, dat op aanleg en onderhoud door het rijk van een scheepvaartkanaal ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer, geen uitzicht kan worden gegeven en ter voldoening aan een opdracht van wege de provinciale staten hebben gedeputeerde staten zich thans met een gemotiveerd schrtj ven tot de tweede kamer der staten generaal gewend, met verzoek alsnog op de rijksbe- grooting een post uit te trekken voor den aanleg en het onderhoud van dat kanaal, waarvan de kosten zijn begroot op nog geen 5 millioen, doch waarin door de provincie en de betrokken gemeenten voor ongeveer twee millioeu zal worden bijgedragen. Men meldt uit Haarlem: Hier wordt verzekerd dat mr Van Tienhoven is aangezocht om het ambt van commissaris der koningin te aanvaarden. Gezonken. Iu de Lek, onder Lekkerkerk, is gisternacht gezonken de met pulp geladen ijzeren aak „Vertrouwen", schipper A, Broere, uit Lek kerkerk, op reis naar Schoonhoven. De schipper en zijne vrouw wisten zich nog te redden met eene roeiboot. Hun nog nieuw vaartuig was verzekerd. Een aspirant wildstrooper. Onder Zaamslag is een twaalfjarige jongen gearresteerd, een voorbeeld van brutaliteit cn gewapend met een geladen geweer. Het is een zoon van een berucht wildstrooper te Aksel, die door zijn vader als .wildstrooper wordt opgeleid. Moord te Oapelle a/A. JJsel. Een drama, dat in den laten avond vau Zaterdag op den eeuzamen weg tusschen Kralingscheveer en Capelle a/d. IJsel is afgespeeld, heeft aldaar een algemeene ver slagenheid teweeggebracht. De meeste werklieden, op de glasblazerij te Capelle werkzaam, zijn te Capelle en Kralingscheveer woonachtig, evenzoo de 19 jarige Albert J. de Haas en de 17jarige Leen Boers respectievelijk woonachtig te Capelle a/d. IJsel en Kralingscheveer en beiden werkzaam op dezelfde glasblazerij. Het „cherchez la femme" is ook hier weder de leiddraad vau het drama. Boers had omgang gehad met een meisje uit den omtrek, dat meer genegenheid voor De Haas, een flinken oppassenden jongen, begon te gevoelen. Dit was Boers een doorn in het oog en menige woordenwisseling was daarvan het gevolg, terwijl de jaloerschheid van Boers nog toenam, toen hij zijn medeminnaar Zater - dag met het meisje ontmoette. Ontzettende plannen moeten zich daarna bij Boers ge vormd hebben, want Zaterdagavond tusschen II en 12 uur, vermoedelijk wetende dat De Haas, komende van het Kralingscheveer, zich met zijn meisje huiswaarts begaf in de richting van Capelle, heeft hij hem opgewacht en aangesproken met de woorden „Ik zou wel eens willen zien, wie mij van den dijk afgooit;" waarop De Haas vroeg: „doelt dat op mij waarna Boers zeide „wien de schoen past, trekke hem aan." Daarna moet De Haas eene beweging gemaakt hebben alsof hij Boers wilde beet- grijpen, die daarop een vervaarlijk broodmes te voorschijn haalde en het De Haas in de linkerborst onder het sleutelbeen duwde met geweldige krachtsinspanning, zoodat het sleu telbeen geraakt werd. De dader zette het op een loepen in de richting van het Kralingscheveer; het meisje was zoodanig door de gebeurtenis aange grepen, dat zij Zondag nog niet gehoord kon worden; het slachtoffer sleepte zich in de richting van Capelle voort, de handen op de diepe wonde gedrukt om zoo mogelijk bloedverlies tegen ie gaan. Onderweg kwam hij een burger,Van Herk, tegen, wien hij mededeelde „Boers heeft mij gestoken, ik zal wel sterven." Met buiten gewone krachtsinspanning bereikte De Haas de ouderlijke woning; op den drempel ont moette hij zijn löjarige broeder, in wiens armen hij onder het uitroepen van „Boers heeft het gedaan den laatsten adem uitblies. Men stelle zich de ontzetting voor van de huisgenooten De Haas. De burgemeester van Capelle, de heer Bakker, en een geneesheer werden gewaar schuwd, laatstgenoemde constateerde den dood. De burgemeester van Capelle verwittigde daarop de Rotterdamsche politie en justitie, waarop de burgemeester van Capelle, de rijksveldwachter D. Rietveld, de agent van politie le klasse, aan het Kralingscheveer, GORINCHEM, 14 Dec. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe t' 7,a 7,25, roode dito f6,50 a 6.75 witte dito f 6,50 7.— inl. rogge f4,65 a 4,75, buitenl. dito f4,50 a 4,75, gerst 1 4,50 a 4,60, haver f3,— a 3,25, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 124 runderen le qual. Kalfkoeien Kali'vaarzen Melkkoeien l'/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 2 vette varkens van per half kilo, 144 biggen van 1 stuk. Eieren f 1.30 a 1.40 per 26 stuks Boter 60 a 65 ct. per 1/2 kilo. fISO k 200 f140 a 160 1140 h 150 f 90 100 f 80 k f 60 a f 40 a f 10 a 16 a I6V2 Ct., 3,75 a 7.50 per 90 70 50 12 te Waalwijk, zal voor den lieer J. TIM MERMANS Wz. ten 10 ure precies, te beginnen bij Christ Schoen makers, te Loonopzand achter den Melkdijk. te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat liet perceel bouwland op het Aalstveld te Drongelen, sectie B no 509, groot 1,28,80 heet., beho rende aan de Erven GIJSBERT VAN WIJLEN te Genderen, is ingezet en verhoogd op 11500 1896, 's voormiddags II unr, ter herberge van PIET NIEUWKOOP, op den Dijk te Dron gelen. Dagelijks kan t?n kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. die partijen wenschen op te ruimen worden verzocht hiervan opgaaf te doen onder motto schoen werk aan het bureau dezer courant. C. van Langeraacl en de gemeenteveldwachter van Capelle, C. J. Laman, zich naar de woning van den moordenaar te Kralingsche veer begaven, die zich reeds ter ruste had begeven. Hoewel eerst ontkennende, wist de burgemeester van Capeile hnm weldra tot volledige bekentenis te brengen Hij werd toen --'t was ongeveer I uur in den nacht onmiddellijk gearre.s:cerd, terwijl het moord werktuig op den zolder werd gevonden. De inspecteur van politie de heer A. 'sGraeuwen, te Kralingen, vergezeld van een rechercheur en 2 agenten van politie kwamen nog, doch behoefden niet meer handelend op te treden. Ook de justitie was inmiddels ter plaatse, de weinige getuigen werden gehoord en op last van den subslitut officier, mr. J K. H. Endeilein, werd de dader geboeid naar de strafgevangenis aan de Noordsingel te Rot terdam overgebracht, terwijl het getuigenver hoor Zondag werd voortgezet in het politie bureau in de Meermansstraat aldaar, naar aanleiding waarvan door mr. Enderlein een bevel tot gevangenhouding werd uitgereikt. Boers heeft ook Zondag bekend de misdaad gepleegd te hebben. Het lijk van den verslagene werd Maandag gerechtelijk geschouwd. De deelneming in de omliggende dorpen is groot, daar zoowel de bloedverwanten van den verslagene als de ouders van den dader en de verslagene zelf als oppassende lieden bekend staan, terwijl men den dader als ruw en onverschillig kent. Den geheelen dag was de treurige daad het onderwerp van alle gesprekken en ver zamelde zich eene nieuwsgierige menigte voor de woning der ouders van het slachtoffer. Capelle, 12 Dec '96. De verpachting van haven en kaaigelden heeft dit jaar f 30 meer opgebracht dan het vorige jaar. Pach teresse is geworden mejuffrouw dewed. M. Boeser voor de somma van f270 De levering van petroleum is gegund aan den laagsten inschrijver den heer Joh, van Rooy voor f7.74 per 100 liter, Door de Algemeene Brandwaarborg Maatschappij de Jong en Co te Amsterdam is eene gratificatie van f50 toegezonden aan brandmeester alhier, om te verdeelcn onder brandspuitgasten voor hun spoedig en flink optreden bij den laatsten brand ber hooimij ten van de gebroeders R. "D-./ Tovi te- herb erge van PEER KLOOT WIJ iC t - Oapelle (Hooge Vaart) op Woensdag 30 December 1896, Definitief U r h« rberge van HENDRIK, A E U W B A H U1Zv N te - V rij hoe ven- Cappel (op Labbegat) telkens om 7 uur des avonds. GEMEENTE CAPELLE: Koop I. Een Hofstede, besta;! nde in huis schuur, erf, tuin, wei- en bouw land, aan de Hooge Vaartsectie E. ros 125, 126, 1425 1426 en 1427 gr< ot 1,07,90 hectare. Koop II. Een perceel Bouwland aan de Hooge Vaart, sectie E no 123, groot 58,70 aren. Koop III. Een perceel bouwland aldaar, sectie E no 969, groot 46 aren. Koop IV. Een perceel bouwland aldaar, sectie E no 169, groot 42,70 aren. Koop V. Een perceel bouwland ten zui den van de Nieuwstraatsectie E no 510, groot 38,40 aren. GEMEENTE VRIJ HOE VEN-CAPPEL: Koop .VI. Een perceel weiland, sectie A no 292, groot 1,41,40 hectare. GEMEENTE MEEUWEN Koop VII. Een perceel weiland in de West-Hengmeng, sectie C no 127, groot 1.62.70 heet. ONDER BESOIJEN: 1. Huis, looierij en tuin, groot 11,57 aren ingezet en gehoogd op f3000. 2. Bouwterrein en tuin, groot 4.25 aren op f 410. •3. Tuin, groot 10,40 aren op f 150. 4. Massa van koopen 1, 2 en 3 op f4000. 5. Weiland, groot 63 aren op f 1400. 6. Weiland, 60.20 aren op f1200. 7. Weiland, 13.30 aren op f 200. 8. Weiland, ,t 14 aren op f 220. 9. Weiland, 59,80 aren op f 800. 10. Bouw- en weiland, groot 1.07.10 heet. op f1400. 11. Bouwland, grt. 31,90 aren op f 270. te Waalwijk bij J. WILBERS-RIETDIJK Markt. Iemand, die de winkeliers in koloniale waren in deze streek bezoekt, kan tevens het AGENTUUR voor een uitstekende en concurreerende tegen provisie er bij krijgen. Fr. br. met opgave welke streek men bereist onder lett. E.O. aan bet Alg. Adv. Bur. ROTI MA Co. Amsterdam. voor naar buiten voor vast werk, goed bekend met de zool- en overlecrbereiding. Goede getuigschriften- veel. Waar zegt de uitgever dezer courant. nam. 2 uur, zal in het Hotel GERRIS te Waalwijk, waar bestek en teekening ter inzage liggen, worden voor rekening van den heer F. A. Baijens te Waalwijk, AANWIJZING één uur voor de beste ding. Inlichtingen op de werkdagen bij den bouwkundige JOS. VAN REE, aldaar.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3