BE ECHO VAN HEI ZUIDEN, v binnenland. Donderdag 21 Dec, 1898, Staatkundig overzicht. Engeland. Britsch-ündie. Duitschland. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk. Spanje. Italië. Rusland. Vervolg Nieuwsberichten. V UITVOERINGEN. VAN Niet veel meer dan kansberekeningen zijn 't, particuliere meeningen van staatslieden, die zoo dikwerf handelen in overeenstemming met de diplomaten wijsheid, dat de spraak den mensch gegeven is om zijn gedachten te verbergen, doch deze overwegingen beletten niet, dat de pers van de geheele wereld zich op 't moment occupeert met de relatien tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, in verband met Cuba. En er zijn verschillende verschijnselen, welke als bewijs kunnen dienen, dat men de beslissing van de commissie voor buitenland- sche zaken uit den Slaat der Unie, te Madrid heel wat ernsriger neemt dan men de goe gemeente wel zou willen doen gelooven ter voorkoming van mogelijke manifestaties tegen de Vereenigde Staten in de steden van Spanje. De premier Canovas del Castillo toont zich volsterkt niet verbaasd of ontdaan over het v9tum der Senaatscommissie, hij wist dat 't er toe komen zou, dus verklaart hij, doch hij vertrouwt op de wijsheid van het Huis van Afgevaardigden en twijfelt geen oogenblik aan de goede intentien der regeering en van president Grover Cleveland. In elk geval zal er nog heel wat tijd verloopen eer *t eventueel kan komen tot een beslissend votum. Eerst komt het Kerstreces, mochten dan, wat on waarschijnlijk is, kamer en senaat Cameron's voorstel aannemen, dan zou Cleveland gebruik maken van zijn veto en dan zou het voorstel opnieuw moeten worden ingediend. Indien 't dan kwam tot de definitieve aanneming tegen den wil van den president, zou dat al evenmin als een casus belli beschouwd worden als een formeele onafhankelijkverklaring van Tot zoover Canovas, wiens plooibaarheid en lankmoedigheid bewondering verdienen, doch die daarom niet neerzit in volslagen aphatie hij houdt langdurige conferenties met de ministers van buitenlandsche zaken en van marine, heel in 't geheim, wat evenwel niet verhindert, dat men fluistert van plannen om onverwijld' politieke en administratieve her vormingen in te voeren op Cuba zoowel als op Porie Rico En uit Amerika zelf wordt Canovas opti misme gesteund de Spaansche gezant in de Vereenigde Staten heeft aan regeering te Madrid telegrafisch berichtdat Olney staatssecretaris van buitenlandsche zaken, in een onderhoud met hem, den gezant, heeft te kennen gegeven, dat Spanje zich niet ongerust behoefde te maken, want dat presi dent Cleveland de onafhankelijkheid van Cuba niet zou erksnnen. Indien men nu kennis neemt van hetgeen de Engelse he bladen berichten over den staat van zaken, zou men tot een heel andere conclusie komen, dan de heer Canovas en dan Olney, die beiden wel wat al te zeer aan een enkel woord en een enkele letter hangen, met voorbijzien van de eigenlijke beteekenis van een congresvotum. Of het recht om de republiek Cuba te erkennen als onafhankelvj- ken staat nu uitsluitend berust bij hel uitvoe rend gezag en ot dus de aanneming van het voorstel door kamer en senaat, niets zou wijzigen in de houding van de regeenng tegenover de beide partijen op Cuba doet eigenlijk bitter weinig ter zake tegenover het feit dat de spanning tusschen beide staten steeds toeneemt. Zooals de heeren te Was hington en te Madrid de zaken van den optimistischen kant, nemen en, c zij uit eer lijke overtuiging, 't zij met bijbedoelingen zoo wordt van Engeland uit niets verzuimd om het vuurtje aan te stoken. De Times wist te berichten, dat de gou verneurs van verscheiden staten hun bereid willigheid kond doen om Cuba te erkennen als onafhankelijke republiek, onder toezegging van vrijwilligers voor een strijd tegen Spanje, wat een bewijs zou zijn van de geweldige agitatie in verschillende deelen der Vereenig de Staten en de Daily Mail gaat nog verder De gouverneurs van twaalf staten dus bericht het blad hebben zich in staat geheeten om 1000.000 man te leveren ingeval van een oorlog met Spanje. Dergelijke nieuwtjes hebben een doel en een strekking: John Buil heelt van een eventueel conflict tusschen de Uuie en Spanje niets te vreezen en mogelijk zou t noodig blijken hem om zijn tusscheukomst te vragen, wat in den regel wel iets oplevert. Ondertusschen heeft de minister van marine te Madrid, na overleg en in overeenstemming wel met Cauovos, 't noodig en nuttig geoordeeld de staats- en particuliere scheeps werven aan te zetten tot spoed tn de bewa pening en den bouw van oorlogsschepen. Wat iiu de houding van Mac Kiulev aangaat tegenover de Cubaansche quaestie, wordt gemeld, dat hij, hoewel symphatiseerende met de Cubanen, niet weuscht zijn ïegeering in een oorlog met Spanje gewikkeld te zien en stellig verwacht, dat de conservatieve geest in het congres de overhand zal hebben. En de chauvinisten ir. het congres zijn al begonnen met groote woorden en holle phiases van deze krachtmocht de regeering Came ron's voorstel na aanneming eenvoudig ne- geeren of als van nul en geener waarde beschouwen, dan zou er volgen een aanklacht wegens aantasting van de rechten en de waardigheid van het congres. Op 't einde der vorige week had het allen schijn, dat de werkstaking te Hamburg ten einde liep. Zaterdag werd gemeld, dat het comité der dokwerkers den stakers had aanbe volen Maandag den arbeid te hervatten. Men verwachtte nu, dat ook door de arbeiders der aanverwante vakken het werk weer zou worden opgenomen, maar in een gehouden vergadering van schuitenvoerders, die door ver over de 2000 personen werd bezocht, is met eenparige stemmen besloten, als tot dusver solidair te blijven met de overige werkstakers en den arbeid niet te hervatten. Op het parlementair diner, dat dezer dagen bij den rijkskanselier plaats had en waar ook de keizer aanzat, moet Z. M. zich over de de werkstaking der Hamburgsche bootwerkers hebben uitgelaten De keizer gaf zijn levendige voldoening te kennen, zoo luidt het bericht, over het feit dat weikgevers zich zoo flink en met zooveel succes geweerd hadden tegen onrechtmatige eischen der werklieden. Voorts sprak de keizer uitvoerig over de vorming van een verbond van alle werkgevers. Zulk een verbond zou, meende Zijne Majesteit, een slagboom opwerpen tegen alle ogingen tot ophitsing en verleiding en den werklieden zelf ten goede komen. Een huis onder water. Een zeer rijke Engelsche industrieel heeft een glazen huis laten bouwen op deu bodem vair een meer, dat zich over een groote oppervlakte van een zijner landgoederen uitstrekt. Na het meer te hebben doen droogleggen,, droeg hij den architect op, op den bodem solide fundeeringen van cement en beton te leggen, waarop een roestvrij me talen geraamte werd gebouwd, dat tot omlijsting moest dienen van dikke spiegel ruiten. Het dak werd eveneens geheel uit glas geconstrueerd. Het huis, dat één verdieping heeft, bevat een rooksalon, een eetzaal, en een klein vertrek dat tot vestibule dient. Zoodra het glazen gebouw voltooid was, liet men het meer weder volloopen, zoodat het huis verscheidene meters onder de oppervlakte van het water kwam te ligcren. Om het te bereiken bedient men zich van een onderaardschen gang, die het gebouw onder den bodem van het meer door, met den oever verbindt. Het huis onder water wordt geventileerd door middel van stevige buizen,die aan de oppervlakte van het water eindigen in sierlijke metalen waterlelies tus schen0 groote, eveneens luchtververschende, nenuphar bladeren. In snikheete zomers moet het verblijf in dit lustoord alleraangenaamst wezen; alleen moet men niet probeeren, de ramen, open te schuiven. op vtije voeten gesteld; 26 studenten zijn van de universiteit verwijderd. Mijnramp. De Oostenrijksche bladen meldendat Vrijdag een ontploffing van mijngas heeft plaats gehad in een mijn bij Reschitza (Rus sisch Polen). Bij het afzenden van de eerste berichten waren reeds 15 dooden en 18 ge wonden te voorschijn gebracht; 58 werklieden waren nog niet gevonden. Blijkens een telegram uit Boedapest bedraagt volgens de offirieéle opgave het aantal slacht offers van het ongeluk te Reschitza 36 dooden en 18 zwaar gewonden, terwijl nog 27 per sonen vermist worden. In de afgeloopen week zijn 1310 slachtoffers van pest en hongersnood overleden. Meer dan 2COOOO personen hebben de stad Bombay verlaten. lil iiMiBjgwr» De toestand in het Oosten. Volgens de berichten uit Koustanstinopel hebben eenige ontevreden softa's in Stamboul een opstootje verwekt, waarbij verscheiden hunner gedood zijn. De agitatie op Kreta duurt voort. Men maakt zich ongerust over de krijgstoerustingen in Griekeland en ziet daarin de voorbode van een Macedonische beweging in het aan staande voorjaar. Volgens de Frankt. Ztg. heeft de keizer het legen luitenant Von Brüsewitz uitgespro ken vonnis niet bekrachtigd, doch een nieuw onderzoek bevolen. In Oost Pruisen is veel sneeuw gevallen. De lijn Tilsit—Stallnpönen is tusschen Ragnit en Klapaten gestremd. De anarchisten Quarder en Siebenmark zijn te Berlijn aangehouden. Quarder wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan het vervaardigen van valsche spaarzegels te Ko penhagen. Volgens de opgave der stuwadoorsver- eeniging van Hamburg-Altona hadden Woens dag 11. 38 stuwadoors in 't geheel 2854 boot- v/erkers aan 't werk, terwijl in normale om standigheden 3294 personen hadden kunnen arbeiden. WAALWIJK Zaterdag (2e Kerstdag) 12 ure, zal door de 'liedertafel „Oefening en Vermaakc. op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Kerstlied, met tenor en bas- solo's. Beltiens. 2. Wachet auf. baryton solo's. Raff. 3. Looft den Heer. He Vliegh SPRANG. Uitvoering, op Vrijdag 25 Dec., 6 uur, te geven door de Chr. Zangvereeniging „De Harpe Zions", bij gelegenheid van het Kerst feest, in het kerkgebouw der Gereform. Ge meente. (Zie progiamma's). In de kamer heeft de afgevaardigde Adam den minister van oofiog geïnterpelleerd over de mishandeling van een soldaat te Kamerijk, die tengevolge daarvan na 14 dagen overleed. De ouders van den kurassier werden eerst van den toestand van hun zoon onderricht toen deze op sterven lag. De minister van oorlog gaf toe, dat het feit waar was. De schuldigen zullen gestraft worden. Te Amiens is een gepensionneerd kapi tein van de artillerie, met name Guillot, ge arresteerd. Hij wordt van spionneeriqg ver dacht. Guillot, die reeds tien jaar geleden naar Belgie gevlucht is, had zich sedert 8 dagen te Amiens gevestigd. Schuiven gaan ze! Vier elegant gekleede jongeliedendie blijkbaar uitwaren en de beste voor nemens schenen te hebben om veel geld te verteren, soupeerden dezer dagen in een nachtcafé te Parijs. Het was zeer laat toen het vroohjk gezelschap aanstalten maakte om op te breken. Een der heeren vroeg om de rekening, die weldra door den kellner gebracht werd. Zij bedroeg niet minder dan 152 francs. Terwijl de kelluer in welsprekend stilzwijgen een afwachtende houding aannam, haalde een der jongelui een aantal bankbiljetten uit zijn portefeuille te voorschijn. De tweede wilde niet, dat de eerste de rekening zou betalen, en haalde op zijn beurt zijn welgevulde portefeuille voor den dag. Op hetzelfde oogenblik legde 110. 3 een aantal bankbiljetten op tafel; waartegen no. 4 zich verzette! zoodat op een gegeven oogenblik een wedstrijd ontstond, wie er voor het gelag in zou mogen springen. Er ontstond nu een komisch inter mezzo, waaraan echter een einde diende te worden gemaakt. Een der heeren. die het meest opgewonden scheen, stelde daarom dit plan voor: de kellner zou zich laten blind doeken,men zou een oogenblik „blindeman netje* spelen en de eerste de beste, dien de bediende te pakken kreeg, had de rekening te betalen. De kellner, die uit dit zaakje eene mooie fooi meende te kunnen slaan, liet zich glimlachend een servet voor de oogen bin den en nadat men hem als een tol in het rond had gedraaid, begon hij te grijpen. Hij greep echter te laat, want de vier heeren waren op hunne teenen de trap afgeslopen eu hadden zich reeds door straten en stegen gierend van pret uit de voeten gemaakt, als de onnoozele kellner eindelijk een klein tipje van zijn blinddoek oplichtte, om een eind aan dit spel te maken. Den bedrogen restauratiehouder bleef niets anders over, dan een klacht in te dienen bij den commissaris van politie. Een heldhaftige redding. Een treffend ongeval had eenige dagen geleden 's avonds op den van Triest naar Weenen vertrekkenden posttrein voor den Egyditunnel bij Marburg plaats. De trein had juist het station Egyditunnel verlaten, toen drie boerinnen, die door een verzuim of uit onwetendheid waren blijven zitten nog wilden uitstijgen. De eerste stapte van den trein en viel op den grond, zonder letsel te bekomen, de tweede s'ortte van den trein die langzamerhand vaart begon te krijgen, in het gras langs den spoordijk, doch de derde, die minder vlug ter been was, viel onder de treeplank en bleef aan een stang hangen zoodat haar lichaam over den weg gesleurd werd. De krachten begonnen haar reeds te begeven toen een heer met ware doodsverachting uit een coupé op de treeplank stapte en de vrouw bij den hals greep, terwijl hij met een voet haar lichaam uit de nabijheid der wielen hield. De passagiers schreeuwden het uit van angst, toen zij bemerkten, in welk een levensgevaarlijke positie het tweetal verkeerde. De conducteurs gaven met hun fluitjes het signaal om te stoppen, doch het geratel van den voortsnellenden trein overstemde dit geluid. Met bijna bovenmenschelijke inspan ning trachtte de moedige redder de vrouw van onder de treeplank omhoog te trekken tweemaal gelukte dit waagstuk gedeeltelijk doch telkenmale werd zij aan haar kleeren weder teruggetrokken, waarbij haar nagels diep in zijn armen drongen. Eindelijk gelukte het, door middel vau het noodsignaal, dat slechts de voorste waggons met de machine verbond, den trein tot stilstand te brengen zoodat redder en slachtoffer uit hun gevaarlijke positie konden worden bevrijd. De kleederen waren der vrouw voor het grootste gedeelte van het lichaam gescheurd, en overal was zij bedekt met pijnlijke, doch niet gevaarlijke wonden. Zij werd naar een in de nabijheid gelegen hofstede gebracht. De moedige redder, zekere heer Moritz Schlesinger, viel tengevolge van den doorstaneu angst en door buitengewonen uitputting herhaaldelijk in zwijm, zoodat hij per rijtuig naar huis vervoerd moest worden. WAALWIJK 23 Dec. 1896. Nederland op de Parijsche tentoonstelling. De tweede kamer heeft Zaterdag met 44 tegen 26 aangenomen het amendement Beelaerts, een maximum van 3 ton beschik baar stellende voor de officieele vertegen woordiging der Nederlandsche nijverheid op de tentoonstelling te Parijs in 1900 door een officieele commissie. Beter schoeisel voor de miliciens! In de afdeelingen der tweede kamer is gewezen op het slechte en ongemakkelijke en tevens du.s schoeisel onzer miliciens. De minister van oorlog heeft daarop ge antwoord dat het schoeisel nog niet zoo kwaad is. En nu zegt een schrijver in het Vaderland daarvan: >Onze miliciens zijn uitmuntende soldaten. Ook in dit opzichtdat zij don marsch niet licht opgeven, ook ai loopt hun bloed bij de voeten neer. Dat bij de atgeloopen groote manoeuvres geen rechtstreeksche lachten over het schoeisel den minister bereikten mag dan ook allerminst als bewijs gelden, dat dit niets te wenschen overlaat, doch moet worden verklaard vooreerst uit de groote gewilligheid onzer miliciens, en voorts ook de uit allesbehalve ongemotiveerde vrees van vele bataljons commandanten, dat dergelijke officieele klachten niet goed zouden worden opgeuomen, en de reden er van zal worden toegeschreven aan onvoldoende training, „on voldoend toezicht" en meer zulke dooddoe ners, waar men maar weinig tegen inbrengen kan. Ons infanterie-schoeisel is plomp, veel te zwaar en veel te duur. Ieder milicien zal zichzelf op de markt een paar sterkere, lichtere en gemakkelijker schoenen kunnen koopen voor de helft van den prijs dien het rijk betaalt.» Kamers van arbeid. De auditeur militaire heeft in het anar chisten-proces te Barcelona de doodstraf geüischt tegen 28 hoofdschuldigen. Tegen 59 anderen is levenslange dwangarbeid ge- eischt, Crispi heeft voor eigen rekening op het kerkhof te Napels een prachtig gedenkteeken uit Cararisch marmer voor zich laten oprichten. Met algemeene stemmen heeft de kamer een adres van erkentelijkheid en toewijding aan den koning aangenomen, benevens het voorstel tot toekenning van een jaargeld van één millioen aan den prins vau Napels. Daarna werd een verklaring van den koning voorge lezen, dat door hem jaarlijks één millioen in de schatkist zal worden gestort. Alle gearresteerde studenten zijn te Moskou^ Door directeuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid is een adres «rezonden aan de tweede kamér, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het wetsont werp tot vestiging van kamers vau arbeid in hoofdzaak ongewijzigd worde aangenomen. Rijvvielbelasting. Uit het afdeelicgsverslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot heffing eener rijwielbelasting blijkt, dat nogal bedenkingen werden geopperd. O. a. werd door velen aangedrongen op geheele vrijstelling van niet- ingezetenen, omdat het niet aangaat belasting te doen betalen door personen, die wellicht slechts een enkele maal ons land per rijwiel bezoeken. Vreemdelingenverkeer. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van deu nationalen bond voor vreemdelingenverkeer werd besloten een adres aan de tweede kamer der staten generaal te richten, waarbij wordt aangedrongen op de verwerping van het wetsontwerp op de rijwiel belasting, die voor de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer een beletsel dreigt te Bij den onlangs opgerichten bond zijn reeds tien vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aangesloten. Nieuwjaarsbcstclling. Ter bevordering van eene geregelde bestel ling der bij de aanstaande jaarswisseling ter post komende stukken, wordt wederom de

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3