Notaris RANT, Notaris llietra, STOUT, A. J. GEREIS, Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verkoopen Vraagt en drinkt TOESLAG Woensdag 13 Jan. 1897, PROVISIONEEL Maandag 11 Januari 1897 en FINAAL Maandag 25 Januari 1897 Gemeente Capelle. Gemeente Waspik Boven. Cv i V olleithovei Op de Markt. Noord—Brabaiul. Bij koninklijk besluit van '21 Dec. jb.no. 50 is goedgekeurd bet tarief C van „Noord- Braband» Maatschappij van verzekering op het leven, gevestigd te Waalwijk: Premie» ter verzekering van f 100, uit te betalen na een vooraf bepaald aantal jaren of bij vroeger overlijden." Het vrije ruilverkeer. Door het bestuur der vereeniging Het vrije ruilverkeer,» bestaande uit de heereu mr. N. G. Pierson, te 's Gravenhage, mr. J. baron d'Aulnis de Bourouil. te Utrecht, mr. M. Mees, te Rotterdam; mr. C. A. Verrijn, Stuart, te 's Gravenhage, Herman Snijders, te Middelburg, J. L. T. Gtoneman, te VVieiio- gerwaard en U. G. Schilthuis Jzn., te Gronin gen, is eene uitnoodiging tot toetreding tot de Vereeniging verspreid, waarin het volgende voorkomt: Hetgeen nog vóór weinige jaren zeer on waarschijnlijk, zoo niet onmogelijk werd ge acht: sterke herleving van het protectionisme hier te lande, wordt allengs een werkelijkheid. Het getal dergenen, die maatregelen voorstaan tot „bescherming* van den nationale» land bouw of de nationale nijverheid, is niet gering meer in onze dagen. Sommigen spreken het onverholen uit, dat zij de leer van het vrije ruilverkeer voor verouderd aanzien. Anderen zijn, naar zij voorgeven, in beginsel voor standers van den vrijen ruil gebleven, doch de loop der dingen, de buitenlandeche wet geving bovenal, dwingt hen tot het toelaten van „enkele afwijkingen" van de aangenomen leer. Zij verlangen geen volledige toepassing van het beschermend stelsel, maar slechts „bijzondere maatregelen», gerechtvaardigd door bijzondere omstandigheden"; geen me degaan maar slechts een rekening houden met den stroom des tijds. Zij gelooven dat zij meer dan de voorstanders van den vrijen ruil het gezond verstand laten spreken. Zij willen, dat men uiet blind zij voor de eischen van het practische leven, de behoeften van het oogenblik. Er zijn ook mismoedigen. Tot dusver genoot in de streken, waar geen ot weinig graan, of alleen graan als veevoeder wordt verbouwd,het stelsel van bescherming ger ingen steun. Wat kunnen de vee- en zuivelboeren er ook bij winnen? Maar de vee-en zuivelboeren hebben door protectionistische maatregelen in naburige landen zooveel verloren dat velen mismoedig zijn geworden en er allengs toe komen zich onder de protectionisten te scharen. Onder het oude stelsel zijn zij achteruitgegaan; wie weet wat hun het nieuwe kan brengen! Zij willen ook den vreemdeling wel eens bestreden zien met de wapens waarmede hij hnn zulke pijnlijke slagen toe bracht. En zoo gebeurt het, dat in streken van ons land die vroeger bolwerken van den vrijen handel waren, de leer der bescherming veld wiot. Mogen zi.j, die aan het oude vaandel trouw zijn gebleven dit alles lijdelijk aanzien Beginselen waaraan zij groole waarde hech ten, worden als verouderd vcorgesteld. De groote zegen, die voor de overgroote meer derheid der bevolking in lage prijzen van voedingsmiddelen is gelegen wordt gering geschat. Een eerste schrede wil men doen op een weg, waarop (de ervaring leerde het overal) nooit een eerste schrede wordt gezet, die niet door een tweede een derde, een vierde wordt achtervolgd Bescherming teelt bescherming. Wordt het eene artikel duur gemaaktdan moet men eerlang het andere duur maken. Men gaat van zelf, door de macht der dingen voortgedreven, al verdei en verder. Wij zijn niet blind voor de be zwaren waarmede landbouw en veeteelt in onzen tijd te kampen hebben. Maar bij bescherming worde geen heil gezochtDoor dit middel aan te wenden, zou men den prikkel tot het bezigen van andere en betere middelen van redres verzwakken en in een groot aantal gevallen den toestand nog verergeren. Dit laatste wordt niet algemeen ingezien. Velen zijn nog van oordeel, dai de nadeden, die het buitenland ons door zijne bescher mende rechten toebrengt, verminderen zouden, indien ook wij van onzen kant zulke rechten hieven. Doch waarin zou die vermindering van nadeeleu kunnen bestaan? Men belemmert ons in den afzet onzer producten ontegen zeggelijk is dit voor ons een bezwaar. Maar als degeen, die zich beklaagt over lage prijzen yan heigeen hij ter markt brengt, nog boven dien hooger prijzen dan thans moet betalen voor hetgeen hij koopt, zullen zijne klachten dan minder levendig worden Als bij voor beeld onze veelokkers, reeds benadeeld door lage veeprijzen, bovendien voor krachtvoeder en andere beuoodigdheden meer geld moeten bestede», zal dit hun tot voordeel strekken Als onze industrieelen, voor wie cenige groote landen thans zoo goed als gesloten zijn, duur dere werktuigen of andere hulpmiddelen zullen hebben te bekostigen, zullen zij den staat daarvoor dank hebben te weten? Bescherming is nooit iets anders geweest en kan nooit iets anders zijn dan bevoordeeling van enkelen op kosten van velen. Men beweert wel, dat de bloei van den landbouw, door hooge invoerrechten veroor zaakt, in handel en nijverheid welvaart ver spreiden zal. Maar dat is een dwaling. Bloei van den landbouw verspreidt alleen welvaart, wanneer hij van zelf, dus niet kunstmatig, op kosten van het algemeen, is ontstaan. Iemand geld at te nemen en dat bij anderen over te brengen, al bestaat er grond voor de ver wachting dat die anderen dat geld bij hem besteden zullen,-is niet het middel om zijne welvaart te vermeerderen. Atjeli. De cori espoudent te Batavia seint aan de N. R. C. onder dagteekening van 4 Jan. De colonne van luitenant kolonel Soeters landde in Lehong. Er werd een vrij sterke tegenstand ondervonden. Gewond werden de eerste luitepant der infanterie P. A. H. Heidens en 11 minderen; gedood 5 minderen. Er gaal artillerie tot versterking heen. Bij het ministerie van koloniën is ontvangen het volgende telegram van 4 dezer dagteeke - nend van den gouverneur van Ned. Ind.: „In Lobong is eergisteren door eene tegen Toekoe Oemar afgezonden expeditie de vijand tot diep in het gebergte teruggedreven. Ge sneuveld vijl en gewond tien minderen bene- ee» rang van officier." De moord te Amsterdam. Dc justitie volgt op dit oogenblik het spoor van een persoon omtrent wien haar de vol gende mededeelingen werden gedaan Eenige weken geleden gingen iwee dames van de straat, die achter de P C. Hoofdstraat loopt in de richting van de Van Eeghenstraat. Zonder dit te hebben bemerkt, werden zij gevolgd door een goedgekleed persoon, die zich ter hoogte van de Van Eeghenstraat bij haar voegde en haar met allerlei praatjes lastig viel. De dames verhaastten haar stap. maar bij een lantaarn gekomen zei het individu: Nu moet ik eens zien, wie van beiden de mooiste is, waarop hij de jongste dame bij, den arm greep en haar een kus irachite te geven. Beiden verweerden zich en de man haalde nu iets uit den borstzak van zijn overjas, terwijl hij zeide: Als je niet toegeeft, steek ik je allebei overhoop. Dc Dames wisten zich echter tos te rukken zetten het op een loopen en de man verdween in een andere richting. Over de zaak werd niet verder gesproken, er werd ook geen aangifte van gedaan, omdat men toch geen aanwijzingen kon doen. Ook toen de moord in de Van Eeghenstraat beide dames opnieuw aan hare ontmoeting herin nerde, deden zij geene aangifte van hetgeen haar overkomen was, weder omdat zij geen enkele aanwijzing konden doen. Maar voor eenige dagen ontmoetten de dames onverwacht denzelfden persoon dien zij onmiddellijk herkenden. En nu gingen zij der politie bericht geven. Te oordeelen naar de vrij duidelijke be schrijving van den persoon die de dames thans konden geven, heeft men hier te doen met een niet onbekend individu en hoopt de justitie hem wel uit te vinden. Het zal alsdan nog de vraag wezen, ot hij de moor denaar van het slachtoffer in de Van Eeghen straat is. Maar in elk geval ziet men hieruit, dat justitie en politie voortdurend in de weer blijven en de hoop nog niet opgegeven hebben, den ellendeling op te sporen. Moord. Omtrent den moord te Gemert schrijft men van daar van 2 dezer nog het volgende aan de Nbr: Hel laatste bedrijf van eer» vreeselijk drama is deze week alhier afgespeeld. Ja, 't moet een drama geweest zijn, het hu welijksleven van den landbouwer Z., die zich sinds een jaar ongeveer door list en kuiperij in onze vreedzame gemeente heeft weten neer te zetten; vreeselijk onmenschelijk is echter de ontknooping. Maandagnamiddag was Z. met zijne vrouw aau 't dorschen, de zes jongste kinder n waren in huis, het oudste, een meisje van 12 jaar was door moeder om brood uitgezonden. Plotseling hooren de kleinen een vreeselijken kreet; „help »help ik srerf", gilde de moeder De kleinen schoten toe, maar vader kwam hen tegemoet en onder vreeselijke bedreigin- werden ze naar den haard teruggedreven, Hier moesten zij blijven. Z. ging weer naar den stal terug. De kinderen hoorden nu niets meer, maar zagen vader telkens met water dragen, eerst met een kom, later met emmers. Onder dit bedrijf kwam een zekere S. alhier binnen om Z. te spreken. Een der meisjes ging vader roepen en zag moeder voorover gebogen op den grond liggen. Zoodra Z. de staldeur hoorde opengaan, kwam hij de schuur uit, liep over den stal langs de stervende vrouw heen naar binnen, het meisje meeneemende De vrouw zei niets meer, wellicht wilde misschien kon zij niet. De onmensch onder hield zich heel gewoon met S. zonder de minste ontroering te doen blijken. Ook sprak hij in het geheel niet over zijn vrouw. Een uur ruim na den gehoorden kreet verwittigde Z. zijn buurman van het ongeval. Mijn vrouw is van den hooizolder gevallen, zei hij en is niet goed, kom eens kijken. De toegesnelde buren vonden helaas een koud bloedend lijk. Terwijl de man zich nu onledig hield met het verzorgen van zijn vee cn verder huiswerk, werd de vrouw door de buren binnengedra gen op een bed gelegd en ontkleed. Alles was een en al bloed, maar nergens was de minste wond te ontdekken. Nog hing alzoo een dichte sluier over de misdaad toen zich des anderdaags onze wakkere politie met het geval bemoeide. Wachtmeester Mens begaf zich terstond ter plaatse en Z. werd onmid dellijk gearresteerd; de justitie weid gewaar schuwd en een scherp onderzoek ingesteld. Schoon Z. bij zijne bewering blijft, de meeste vragen met een schouderophalen beantwoordt, is het uit de verschillende omstandigheden meer dan duidelijk,, dat de onmensch zijne vrouw met een mes heeft vermoord. Koud en ongevoelig hoorde Z. zijne be schuldiging uit den mond van justitie en politie aan, koud en ongevoelig zag hij neer op zijn slachtoffer, onverschillig blikte hij de toegesnelde menigte in de oogen, die door luide kreten en verwenschingen aan zijne verontwaardiging lucht gaf. Een woord van lof aan onzen werkzame» wachtmeester mag hier niet achterwege blijven. Maar meer nog dan die werkzaamheid trof mij de liefderijke wijze, waarmee hij wist om te gaan met de beklagenswaardige kin deren der ongelukkige ouders. Hun verlies nog niet beseffende, ziju zij opgeruimd en vroolijk, nu zij op tijd eten en kleeren krijgen en in plaats van slaag minzaam worden toe gesproken en als een vader begroeten zij den wachtmeester, den bewerker van hun geluk. Schoon het duidelijk is dat de wond vrouw Z. toegebracht is met een scherp voorwerp en er in huis ook een tnes wordt vermist, heeft men tot heden vruchteloos een paar putten uitgebaggerd. Als men bedenkt dat de Broekkant, het gehucht waar Z. woonde, tegenwoordig bijna één modderpoel is en Z. een heelen avond en nacht tijd gehad heeft om alle sporen der misdaad uit te wisschen, men zal moeten erkennen, dat het al heel moeilijk zal zijn daarna met succes te zoeken. De richting der wond, een dM. diep, sluit iedere gedachte^aran zelfmoord uit. De balk waarvan de vrouw volgens het beweren van Z. zou ziiu gevallen is te nauwernood 2 en een halve metei hoog. Kleine wondjes op het aangezicht van de vrouw, die echter al een paar dagen oud bleken te zijn, doen met grond vermoeden dat er met de Kerstmis eene repetitie ge houden is der gewone tooneelen. Zondagavond te 10 uren werd te Til burg in de Klerkstraat door zekeren J. A. de B. een schot gelost op J. C. S. die de volle scherpe lading in hei achterhootd kreeg. Toen de politie op de plaats kwam, zakte de verwonde ineen en had hij nauwelijks de kracht J. A. de B. als den dader aan te wijzen. Deze is gearresteerd. De toestand van den gewonde is uiterst gevaarlijk. Min nenijd schijnt hierbij in 't spel te zijn, Toen de dienstbode van den heer J. buffethouder der Nieuwe kon. harmonie te Tilburg, Maandagochtend op de stoep stond kwam een persoon op haar af, die haar vroeg: „Is dit de harmonie?" Op het be vestigend antwoord van het meisje, haalde de man een mes te voorschijn en bracht haar daarmede een diepe snede over de hand toe. De dader is onbekend, doch er wordt ijverig naar hem gezocht. Omtrent den bij Vucht gepleegde» moord wordt ons gemeld dat Den Otter Zaterdagavond bij het lijk gebracht is in tegenwoordig der justitie uit 's Bosch door de doctoren Immens uit St. Michielsgestel en Wolft uit 's Bosch is geschouwd geworden. Men kan zich niet voorstellen dat de moord die in minder dan twee minuten tijds moet geschied zijn, door één persoon verricht is kunnen worden. Den Otter blijft hardnekkig ontkennen. Anrdnppclen. Spuische jammen f2.10 5 2 30, Gelderse!ie blauwe f 1 .GO 5 t.70. dito kralen i 0. a 0.FlaUkec^ehe jammen l' 2.10 a 2.20, Over- maassehe dito f2.30 a 2 60, poters fl.— u 1.10. champions f125 a 1.50. Weinig aanvoer en vraag. ROTTERDAM, 4 Jan. Op de vie markt waren heden aangevoerd: 62 paarden, 0 veulens, 1 ezel, vette runderen, magere dito, 62 vette en graskalveren, -nuchtere kalveren, 4 schapen of lammeren varkens, 379 biggen, bokken De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 06 -et. 2e kw. 60a ct 3e kw. 56 a ct. Kalveren: le kw. 84 ct., 2de kw. 74 a ct. 3dek,w. a ct. Schapen: ie kw. ct., ?e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. IIOOGEN DIJK Jzn. Vlaardingc.n lieden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 22,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan 31, blanke Bergertraan f36, Groenlandsche Robben traan (smeertraan) in petroleum IiisU n vnri pl.m. 190 L. in gewone lusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L u Maaslevertraan f 20.50 p. ton Nat. Med. levertr le soort f p. ton. u (stroogeel) 2e u f 88.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 99.p. ton. 2e f p. ton. Hg/.iareM* ruzxxzzr&r*: w-xz-zx.vzn.'rjs aysra muur DRUNEN. Maand December 1896. GEBOREN Diliana, d. van Antonius van Spijk en Elisabeth van Drunen. Franciscus, z. van Hendrikus de Brouwer en Adriana van den Brandt. Petrus, z. van Jozephus van Oers en Hendrika van Giersbergen. OVERLEDENAnna Maria van Son, weduwe van Adriaan van Wezel, 71 j- Petrus van Drunen, 74 j. Gijsberdina Broer- mijn, 5 weken. Jozephina Frederika van Tetrode, 70 j. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 143 K.G. Prijs van 0.98 a 1,10; markt gezet op f 1.04. Eieren f 1.20 de 26 stuks. GORINCHEM, 4 Jan. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f7,— a 7,20, roode dito f6,25 ii 6,35 witte dito f6,25 a 6,50, inl. rogge f4,50 a 4,70, buitenl. dito f4,35 a 4,70, gerst i 4,5 4,25, haver f3,a 3,20, duiveboonen f6,50 5 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 40 runderen le qual. Kalfkoeien f 180 190 Kalfvaarzen f140 a 160 Melkkoeien 1140 5 150 1 Va j&rige ossen f 90 5 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 40 5 45 Nuchtere kalv. f 12 a 14 Aangevoerd 2 vette varkens van 14 a 16 ct., per half kilo, 58 biggen van 14,5 9.per stuk. Eieren f 1.30 a 1.50 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 4 Jan. Binnenlandsche Grnnen. Daar de schippers hunne gewone wekelijksche reizen nog niet her vat hebben, was de aanvoer heden wederom van luttel beteekenis. En daar ook het bezoek zeer gering was, beperkte de handel zich tot eenige geringe afdoeningen, die tot laatstgenoteerde prijzen werden afgesloten. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van liet Nieuwejaar van verschillende zijden zoo van hier als van elders ontvangen, mijn hartelijken dank met mijn beste wenschen. Sprang, 5 Januari 1897. J. VAN DIJK. te WAALWIJK, maakt bekend, dat de vaste goederen, behoorende aan de erven Wed. Jacobus Qairijns te Capelle, zijn ingezet en verhoogd als volgt Koop 1. De Hofstede met land te Capelle (Hooge Vaart) op f2000 Koop 2. Bouwland aldaar, op 450 Koop 3. Bouwland aldaar, op 370 Koop 4. Bouwland aldaar, op 310 Koop 5. Bouwland te Capelle ten Zuiden van de Nieuwstraat, op 410 Koop 6. De Dries* te Vrijhoe- ven-Cappel, op 1400 Koop 7. Weiland te Meeuwen, op 1110 Dagelijks kan ten kantore van-genoemden Notaris worden gehoogd. namiddags 7 uurter berberge van Hen drik Nieuwenlmizen te VRIJHOEVEN- CAPPEJj (op Labbegat) te Dussen, zal te WASPIK, ter berberge van A. van Daal in „de Bruinvisch" telkens nam. 4 uur, lo. 77,64 aren Weiland aan Vrouwkens- vaart, G no 40, 41 en 42, in huur bij F. Buks, voor f 60 'sjaars. 2o 36 aren Weiland aldaar, sectie G no 44, 45 en 46, in huur bij L. Kera- meren voor rsjaars f 20. 3o. 49,40 aren Weiland langs Kloppen- steeg, E no 108, in huur bij Bart Zijlmans, voor 'sjaars f 60. en 4o. 37,20 aren Bouwland bij het huis van B. Zijlinaans, E no 178, in huur bij F. Buks, voor 'sjaars f 40. Genot dadelijk van af 1 Januari. Betaaldag 25 Februari. 1 o dit is een der beste geneesmiddelen voor hendie bloed gebrek hebben. Vraagt uwen dokter en r .R-ogt de analyse. Verkrijgbaar ie Waalwvj.f; bij den ageni

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3