Nummer 3. Zondag 10 Januari 1897. 20" Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER geworden is. 0.42 0.- 1.68 l._ 4.32 3.- 8.64 6.— 16. 10. 21.60 15.— 25.20 21.- 38.40 28.— 43.30 36.— 60.- 44.— Mwyksche «d Langslraalsclic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever De nieuwe Personeele Belasting. Van de nieuwe personeele belasting, 1 Ja nuari 1897 in werking getreden, laten we hier een beknopt overzicht volgen Aantal zooals die zooals die met Haardsteden. was 1 Januari 6.— Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegevenworden 2aiaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- ïand worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. .Reclames 15 cent per regel. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Iedere haardste de daarenboven. In de hierboven staaude tweede kolom vindt men wat tot heden moest worden be taald, benevens de 20 opcenten roor het rijk, die in het nieuwe personeel zijn ge schrapt. Haardsteden, die 'swinters niet in gebruik zijn, komen niet in aanmerking. Men kan dus tusschen 1 April en 1 October desnoods in al zijn kamers stoken, zonder dat men er iets voor behoeft te betalen. Eveneens wordt niet betaald voor eene haardstede, die van 31 October tot 1 April niet wordt gebruikt, mits men maar zorge, dat de opening door eenig metsel- of pleis terwerk werde afgesloten of dat er geen kachel in het vertrek staat. Ook verwarmingstoestellen, die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de openlucht, blijven buiten aanmerking, uitgenomen kamers met centrale verwarming. Gas- en petroleumkachels zonder afvoer buis kunnen derhalve nog worden gebruikt zonder gevaar voor den ontvanger der be lasting. Huurwaarde. Volgens dezen grondslag wordt men voortaan voor deu werkelijken huurprijs aangeslagen. Is er geen werkelijke huurprijs of wordt bedrog vermoed, dan wordt eerst geschat. Elk der woningen in één huis, ook al heb ben zij eenzelfden ingang van de straat, wordt afzonderlijk aangeslagen, iets wat zeker een voordeel zal verschaffen aan die personen, in de steden, die een bovenhuis of beneden huis met andere gezinnen bewonen, en welk boven- of benedenhuis toe heden naar het opklimmend tarief van de haardsteden en het mobilair werd aangeslagen. Hetzelfde geldt ook voor gemeubileerde kamers, die worden verhnurd, en waarvoor, zoo ze eenigen tijd ledig staan, geen be lasting zal worden geheven. Logementhouders worden voor de helft vrijgesteld. Van de perceelen, die uitsluitend tot winkel of uitstalling dienen, wordt slechts een derde der huurwaarde in rekening gebracht. Lokalen bijv. tot kostschool of militaire Tehuizen gebezigd, vallen buiten het bereik van het nieuwe personeel, behalve voor de gedeelten, bewoond door de onderwijzers en de beambten. Ambtenaren, geestelijken, predikanten, die een ambtswoning hebben, zullen mede wor den aangeslagen, niet naar de grootte van de woning, maar naar het ambtsinkomen van den bewoner. Dienstboden. Voor vrouwelijke dienstbod den beneden 18 jaren behoeft geen belasting te worden betaald. Thans zal moeten worden betaald voor een dienstbode tusschen 18 en 21 jaren f 4. Voor dienstboden boven de 21 jaren voor één 6.— twee 17.— drie 33. vier 54.— vijf 80.— zes 111 zeven 147.— acht 188. negen 234.— tien 285.— benevens i 50 voor iedere dienstbode boven tien en voor eiken mannelijken dienstbode 24 De kapitein verbleekte. Den een of ander beschermen? voor schande vrijwaren Wie? Zijn vader lachte. Het is heel wel mogelijk, dat hij denkt, dat de oude Roger Harvey hem vermoordde en hij den mond houdt, omdat de ellendeling de vader van zijn dierbare Madeline is Ge behoeft niet zoo verdrietig te kijken, mijn waarde zoon. Of hij haar krijgt of niet, een feit ia het, dat ze hem dierbaar is. Den laatsten nacht, dien hij hier in de gevangenis doorbracht, heeft hij bijna onophoudelijk gesnikt over een rui kertje viooltjes, dat ze hem gegeven had. Ik hoorde het van rar. Purkiss een zeer eerwaar dig man op wiens woord men kan vertrouwen. Kapitein Roper mompelde iets, dat niet zeer complimenteus voor den predikant van St. Mary was. Een half uur later liet hij het rijtuig voor komen en reed in gedachten verzonken naar Andley Court. Zijn voornemen was natuurlijk Madeline te bezoekendoch toen hij op Andley Court aan kwam en met de mededeeling begroet werd, dat zij op Doveney House was en er voor den regen bleef schuilen, kwam de oude ialoezie weer boven. Ze had den eigenaar van den molen niet lief, dat wist hij, doch de mogelijkheid bestond, dat ze Taxter zou huwen om van zijn lastige vervol gingen af te zijn. Hij nam een mantel voor haar mede en ging naar Doveney House met het voornemen haar mede terug te brengen. De re gen was opgehouden en de maan scheen helder. Toer hij Doveney House bereikte ontwaarde hij Miss Blake, die op den uitkijk stond. Hadt ge miss Harvey noodig, kapitein Ro per? vroeg ze dubbelzinnig, Ze is juist vertrokken, mr. Taxter brengt haar thnis. Ze wilde liever loopen. Wilt ge niet binnenkomen en u wat warmen, voor ge gaat? Het is zoo koud van avond. Ea indien ge mr. Taxter spreken wilt, kunt ge wach ten. Ik denk, dat hij wel dadelijk thuis zal ko men, daar ik hem verzocht mij niet te lang met het diner te laten wachten. Doch ik veronderstel, dat hij zich van mijne woorden nauwelijks her inneren zal, al was het alleen maar om wat lan ger vun miss Madeline's gezelschap te kunnen profiteer, voegde ze er beteekenisvol aan toe. Het laatste drong Kapitein Roper er toe hare uitnoodiging aan te nemen en mede naar binnen te gaan. Wellicht kon hij haar op zijn hand krijgen. Ze was hem reeds eens van nut geweest door Frank Anson te herkennen, en ze zou hem wellicht in het vervolg van meer dienst kunnen zijn. Hij volgde haar in de ontvangstkamer en nam bij het vuur plaats. Ze bestudeerde onderwijl zijn gelaat en moest zich bekennen, dat hij schoon was. Ze ging op eenigen afstand van hem aan een schrijftafeltje zitten ea nam de pen op. Miss Harvey ziet er slecht uit den laatsten tijd, zei de huishoudster. Ze is zeer ziek geweest, stemde de kapitein toe. En dat alles om der wille van een schurk, die niets anders dan een vloek voor de wereld geweest is. De gouvernante en huishoudster zag hem aan. Er is iets vreemds gebeurd, zei ze na een korte pauze. En ze vertelde hem wat ze Madeline verteld had van hare kennismaking met rar. Shackleford, den gevangenbewaarder. Ze vertelde echter geen woord van hare overeenkomst met Madeline. En de gedachte dat ze zoo iets gedaan zou hebben kwam volstrekt niet in kapitein Roper's hoofd op. Hij was opgesprongen en haar genaderd en stond nu naast haar stoel. Hebt gij hiervan iets aan miss Ilarvey verteld? Ze schudde het hoofd. Geen woord. Kapitein Roper knikte goedkeurend. Dat was zeer bescheiden. Ik ben er zeker van, dat lord en lady Melbury er u dankbaar voor zouden zijn. Het is veel beter, dat miss Harvey niet weer aan dien ongelukkigen man herinnerd wordt. Het is moeielijk voor mij, zooals ge wel zult begrijpen, mijne raeening omtrent hem, zijn leven en zijne misdaad uit te spreken. f 12 boven de hierboven gemelde bedragen. De eenige vrouwelijke dienstbode van een weduwnaar is vrij. Maar als in een gezin met eene dienstbode de vrouw ziek is of sterft, dan wordt de tweede dienstbode of in het laatste geval de huishoudster als meid aangeslagen, en moet de weduwnaar f 17 be talen. Paarden. De onderscheiding tusschen paarden waarvan wel en waarvan niet belas ting wordt geheven, is dezelfde gebleven. Alleen wordt in den vervolge bij de beoor deeling ot een paard in de belasting valt, veel meer aan het oordeel der ambtenaren overgelaten. Iu elk geval wordt geen belasting geheven van dienstpaarden, bij officieren in gebruik van paarden, uitsluitend gebezigd voor rijtuigen zonder veeren, ot, zooals de wet zegt, wvan rijtuigen, waarvan het bovenstuk uiet door middel van veerkrachtige of rekbare voor werpen met de as is verbonden"; van paarden wier laatste melktand niet door een snijtand is vervangenvan dekhengsten. Ook zal geen belasting meer worden ge heven voor paarden, die alleen voor de uit oefening van een beroep of bedrijf dienst doen. Paarden, die derhalve uitsluitend voor het vervoer van goederen dienst doen zullen buiten de belasting vallen; terwijl, wanneer ze ook voor het geraak en het genoegen worden gebezigd, f6 voor ieder zal moeten worden betaald. De landbouwer zal voortaan, wanneer hij een zijner werkpaarden voor gemengd gebruik neemt, voor den arbeiderdie het paard op stal verzorgtgeen belasting behoeven te betalen. Voor ieder der paarden, in gemengd gebruik, dit wil zeggen; voor paarden die deels voor het bedrijf 91 beroep en deels voor een rijtuig met veeren worden gebruikt, zal thans f 6 belasting moeten worden betaald. De belasting bedraagt voor paarden van geneesheeren en veeartsen f 10 voor elk paard en voor paardenuitsluitend voor rijtuigen j Indien ik vrij uit sprak, zou de wereld de zui verheid van mijne beweegredenen in twijfel trek ken, daar ik ongelukkigerwijs zijn plaats als erf genaam zal innemen. Doch ik voel, dat gij mij niet verkeerd begrijpen zult. Ik zal het wagen vertrouwen in u testellen Ge begrijpt beter en zijt fijngevoeliger dan eenige andere vrouw, die ik ooit ontmoet heb. Hij ging terug naar haar en naderde haar toen weer, tegelijkertijk opmerkende, dat zijne com plimentjes de juiste uitwerking hadden. Ik weet meer van wat Frank Anson geweest is dan iemand vermoedt, vervolgde hij op pijn lijken toon. Ik heb hem dikwijls gadegeslagen, wanneer hij dacht, dat niemand hem zag. En ik ben gedwon gen te zeggen, dat ik hem een onverbeterlijk, bepaald slecht mensch vind. De arme Talbot wist het ook, en daarom heeft hij Talbot ver moord. Indien Madeline het wist, zou ze bij de gedachte aan hem vol afschuw terugdeinzen zelfs bij het noemen van den naam. Doch ik durf het haar niet vertellen. Ze zou mij niet ge'ooven. Ze zou slechts denken, dat het mijn streven was hem in haar oog zwart te maken. Doch ge kunt veronderstellen, hoe het mij grieven moet, haar zoo om zijnentwil te zien lijden, terwijl ik hem als een onwaardige ken. En onder de hand word ik, die haar meer dan mijn leven bemin, teruggestooten, met verwijten en vijandschap beladen, enkel omdat zij vermoedt, dat ik geen vertrouwen in hem heb. Het is hard om te dragen, miss Blake, zeer hard I Het is erger. Het is wreed I riep Harriet Blake bij wijze van ,koor' in. Ik wist niet ik had geen idee natuurlijk dat ge miss Harvey liefhadt, zei ze glimlachend. Dat ik haar liefhad I weergalmde Rutherford Roper. Ik zou haar morgen aan den dag huwen, indien zij maar wilde. Mijn oom, sir Edmund, zou het gaarne zien, doch lord Melbury's toestemming moet nog ge- vra8gd worden. Doch die schurk staat tusschen ons Het zou beter voor mij geweest zijn, indien het vonnis voltrokken was geworden en nog beter, indien hij nooit bestaan had. En nu is er een tweede kaper op de kust George Taxter. Doch ik zeg te veel. Ge zult mij verraden. Neen, waarlijk kapitein, ik zal u niet ver met veeren gebruikt, voor 1 paard f 25, voor 2 paarden f60, voor 3 paarden f 105 en voor elk paard meer f 50. Kinderaftrek. Voor de grondslagen huur waarde, haardsteden en mobilair wordt een vermindering toegestaan naar gelang van het aantal eigen kinderen, kleinkinderen of pupil len, die bij belastingplichtigen inwonen, en voor zoover zij ongehuwd en beneden zekeren leeftijd zijn. Het bedrag van deze vermindering is af hankelijk van de klasse, waartoe de gemeente behoort, woarin de belastingschuldige woont. Onder hen die niet meer verwonen dan f200 en f 180 in de groote sleden, en van f 140 tot f 40 in de kleinere gemeenten, zullen er misschien zijn die, alles bijeengenomen in hun belasting tot op de 1/jj worden ver laagd,kau bij een groot aantal kinderen nog veel meer schelen ja de belasting zelfs tot nul terugbreugen. In de groote steden zal de verlaging voor hen, die boven de f 200 tot f 500 verwonen, nog aanzienlijk zijn, gemiddeld 30 pCt. Dienstjaar. Het belastingjaar zal voortaan loopen van 1 Januari tot 31 December, in plaats, gelijk het was, van 1 Mei tot 30 April. In Februari a. s. gaat de opstand op Cuba, de jongste, nog altijd durende, wel te verstaan, zijn vierde jaar in en zoo ongeveer om den zelfden tijd viert generaal Weyler zijn eerste jaarfeest als kapitein-generaal en opperbevel hebber der Spaansche oorlogsmacht op het eiland. Als nu de insurgenten zich neerzetten tot retrospectieve beschouwingen eh Weyler eveneens, dan moet het resultaat van dit doen, aangenomen dan dat 't geschiedt eerlijk en oprecht en zonder zelfbedrog, ouderling heel wat verschillen. De strijders voor vrijheid en onafhankelijk heid kunnen best tevreden zijn; materieel en moreel ziju zij in veel betere conditie dan in 't begin van hun worstelstrijd, terwijl Weyler raden. Miss Blake glimlachte vertrouwelijk, en in de zoetheid van dien glimlach was hare ja loezie zichtbaar. Rutherford Roper had reeds lang haar geheim geraden en nu waagde hij er zelfs op te zinspelen - O, wat zijn de mannen soms blind. Hoe kan Taxter, een man op middelbaren leef tijd, die het leven kent, zich afwenden van den schat, die in zijne onmiddelijke nabijheid wacht en haken uaar het onbereikbare? De huishoudster zuchtte diep Hij boog zich over den leuning van den stoel, die naast haar stond en zag haar vol geveinsde bewondering in de oogen. Miss Blake, fluisterde hij, wilt gij mij hel pen wilt ge mijne vriendin wezen? Indien ge mij slechts een weinig wilt helpen, geloof ik, dat ik u veel zal kunnen heplen. Wilt ge mij bij de moeilijke taak Frank Anson uit miss Harvey's gedachten en achting te bannen, behulpzaam zijn Miss Blake stond op eji dacht na. Zou Peter Shackeford ons van dienst kunnen zijn vroeg ze luid, Kapitein Roper dacht van wel en antwoordde bevestigend. Miss Blake bedacht zich nog eens. Het was eerst haar voornemen geweest Madeline's liefde voor den gevangene aan te wakkeren ora haar zoodoende van George Taxter te verwijderen. Doch Rutherford Roper zou betere 'slagboom zijn, daar hij vrij was en Madeline dus terstond zou kannen huwen. ltoper was een vogel in de hand, terwijl Frank Anson er een in de lucht was. Haar plan was spoedig gevormd. De belotte aan Madeline gedaan, telde niet meer. Haar vertrou wen zou naar wellicht nog te pas komen. Ik geloof, dat ik veilig aan kan bieden alles, wat in mijn vermogen is, voor u te doen, zei ze. Vervolgens had hij nog een lang onderhoud ruet haar, doch hij wachtte Taxter's terugkomst niet af. XXX. Wie zal beschrijven, wat die eerste nacht op Grantmoor wasvoor den ongelukkigen man, die zich bij de levende dooden had aangeslo'ten Welke woorden, rijk en beteekenisvol kunnen weergeven, wat het arme, onschuldige slachtoffer leed en verdroeg? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1