BUITENLAND. België. Fvank.ri.jk. Engeland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. V V UITVOERINGEN. ondanks zijn kostbare, milioenen verslindende legerhordeu, heel wat van zijn prestige heeft uitgeboet, sinds hij geroepen werd om Mar tinez Campos te vervangen en meer door tastende maatregelen te nemen. Er jdat niet op Csba alleen: te Madrid zijn heel rare dingen verteld over het beheer der milhoenen, welke de natie week op week ten offer brengt aan den strijd tegen recht en vrijheid en het geringe succès van des generaals militair beleid draagt ook al niet bij tot zijn popula riteit; aan de heldenfeiten, die langs offi- cieelen weg ter algemeene kennis worden gebracht, gelooft alleen nog de groote onont wikkelde menigte in Spanje en die gelooft eigenlijk alles, behalve wat waar is en wat zoo af en toe over den treurigen staat der volksontwikkeling wordt ten beste gegeven. Ot Weyler nu zijn zelfvertrouwen en het geloof aan zijn wapensucces ongerept heeft weten te behouden, valt moeilijk uittemaken indien hij er evenwel met praten kon komen, zouden de rust* en de vrede op het eiland reeds lang zijn teruggekeerd. Zoo heeft hij nu weer verklaard dat de provincie Havana binnen veertien dagen gepacificeerd zal zijn en Matanzas en Santa Cellara voor het regenseizoen. Van wijziging in zijn gedragslijn wil hij niets hooren, en dus moet er naar zijn inzicht niets aan her vormingen worden gedaan vóór de militaire actie haar laatste woord gesproken heeft mocht de regeering 't echter anders willen dan zal hij als militair gehoorzamen. Tegen de beschuldiging verschillende misbruiken te hebben toegelaten of in de haud gewerkt protesteert Weyler natuurlijk. Resumeere.ui de uitlatingen van Canovas, Sagasta en Weyler, komt men tot het resul taat dat de regeering voor 't oogenblik Weyler zal handhaven en eerst na de pacificatie van de helft van het eiland (waarvan officieel afkondiging zal geschieden) voor Cuba van toepassing zal verklaren de vóór twee jaar aangenomen hervormingen op administratief gebied, onder voorbehoud evenwel van pu blicatie van het definitieve hervormingsplan vóór Mac Kinley's optreden als president van de Vereenigde Staten in Maart a.s. Tegenover YVeyler's fanf ironnades dus staat de te Madrid steeds veld winnende politiek der transactiën, der verklapte concessien. Het voorloopig bewind der republiek Cuba heelt de zondenlijst van Spanje opgemaakt en komt tot deze conclusie: in 1878 is Cuba verfoeielijk bedrogen met het tractaat van Zanjou, het resultaat van een worsteltweestrijd van lü jaar, hetwelk niet werd nagekomen of tenuitvoer gelegd in 't voordeel van Spanje dat nog in 1892 van de 138 millioeu, door Cuba opgebracht, er 124 ten eigen bate aan wendde als zuivere winst der „exploitatie" van het vruchtbare eiland, waartoe handel nijverheid en landbouw bovenmate werden belast. En dan de bezoldiging der uitsluitend Spaansche ambtenaren! Hun doel was inden kortst mogelijken tijd rijk te worden en dat doel bereikten zij {volkomen, natuurlijk door alle denkbare middelen, waarbij dan geen kieskeurigheid in aanmerking kwam! In 1880 was er in de reservekas een tekort van 32 millioen, later een van 114 millioen en er werden wel eens vervolgingen ingesteld, doch tot straf kwam 't nimmer Het laatste nieuws uit Koustantinopel brengt de Oostersche quastie wel niet nader tot een oplossing dan het voorlaatste, doch volledig heidshalve en om der curiositeitswille dient het toch gereleveerd te worden. Cambon Frankrijks gezant heeft na de telegrafische mededeeling van zijn drogman aangaande de dezen geworden weigering tot bijwoning van het proces tegen Mahzar bey, onmiddellijk besloten tot des drogmans terug roeping, terwijl hij de Porte kennis gaf dat hij de°behandeling der zaak als van onwaarde zou beschouwenofficieel worden alle te Koustantinopel gevangen gehouden Armeniörs nu gezegd in vrijheid te zijn gesteld. Maandag zouden er 200, Dinsdag 400 zijn vrijgelaten en den sultan zou zijn ter hand gesteld het door den czaar tijdens Nelidow's verblijf te Petersburg goedgekeurde hervormingsplan. De eerste-minister van Servie Simitsj heeft tot de vertegenwoordigers van Servie in het buitenland een circulaire gericht om hen in kennis te stellen met 't programma der binnen- en buitenlandsche p ilitiek van het nieuwe kabinet. Na gewezen te hebben op het zui ver binuenlandsch karakter van de laatste miuisierieele wijziging verklaart Simitsj dat de hoofdtaak van het ministerie zal zijn de herziening der grondwet en het aankweeken der goede betrekkingen met alle mogendheden, in 't bijzonder met Rusland en Oostenrijk. Ten slotte verklaart Simitsj, dat de regeering a.les zal vermijdenwat de vredespolitiek kan belemmeren. In Rumenie is een ministerieele crisis op til tengevolge van. ooeenigheid tuschen den iniuister president Aureliau en de ministers die deel uitgemaakt hebben van het ministerie Stourdza. Uit Kairo wordt aan de Daily Chronicle gemeld, dat de strijdmacht der Derwisjen 500000 man sterk is, die voor één derde met moderne vuurwapen- uitgerust zijn. De artillerie telt 43 Kruppkanonnen. Berber en Omderinan zijn versterkt. De khalief laat niet alleen den Nijl, doch ook de woestijn- nauwlettend bewaken. Het wetsonderwerp op de militaire rechts pleging zal niet vóór het laatst van Januari bij den Duitschen rijksdag inkomen. Het moet drie commissies passeeren. alvorens het de openbare vergadering bereikt. Voor de rechtbank te Manilla is het proces tegen de 18 leiders der opstandelingen, waaronder de bankier Rojas en een luitenant in een regiment inlanders, begonnen. Uit de in beslag genomen stukken en het getuigen verhoor is geblekeu, dat de gevangenen in geregelde verstandhouding stonden met Japan. Tegen allen is de doodstraf geóischt op grond dat zij deel uitmaakten van het geheime genootschap „Katipoenan» 't welk den op stand voorbereid heeft. Middel tegen plakkers, Eene maatschappij onzer stad, zoo verhaalt 't Hbld. v. Antw had een kersboom inge richt en het bestuur, wetende dat het grootste gedeelte der leden na elk feest nog hier of daar binnenging om een slaapmutske te pak ken, zocht een middel om die heeren, ten minste voor dezen avond, daarvan te genezen. De uitnoodiging luidde „Het is den heeren leden toegelaten, hunne kinderen beneden de twaalf jaar mede te brengen. Talrijke ver rassingen zullen er voor de kleinen bestemd zijn. Men kon denken hoe verrukt de moeders waren, en met wat pleizier de vaders met hunne vier, vijf, zes bengels de feestzaal binnenkwamen. Daar naderde het oogenblik der trekking. De jongeheer A. Een kleine kruiwagen. De jongeheer B. Een kleine kruiwagen. De jongeheer en jongejuffrouw C. elk eeu kleine kruiwagen. De drie kinderen van M. D., elk een kleine kruiwagen. En zoo duurde het voort, tot al de kinderen der 179 leden, elk van een kruiwagen waren voorzien. Dat was een leven. De kinderen wilden dadelijk beginnen te rijden, maar daartoe was geen plaats. Naar huis gaan, riepen de kleinen. Ja straks. Wij zullen den kruiwagen bij de heibergierster in bewaring geven. Neen, meenemen jankten nu de kleinen. Daarbij, waar zou de goede vrouw met de 335 kruiwagens blijven Meenemen meenemen, ging het van alle kanten en de gelukkige vaders, die roet een half dozijn kinderen en evenveel kruiwagens gezegend waren, moesten op Kerstavond van hun gewoon slaapmutske afzien. Allen lagen om 11 uur onder de dekens. Het schilderij van Detaille, een episode uit de wapenschouwing te Chalons voorstellend, is heden tentoongesteld en zal over een paar dagen als eeu hulde van 1500 Fransche bladen aan den Tsaar en de Tsaritsa naar Petersburg worden opgezonden. Het galatijtuig, door den Tsaar gebruikt bij zijn bezoek aan Parijs, wordt in het Tri anon te Versailles bij de andere historische rijtuigen geplaatst. Een aantal Spaansche en Italiaansche anarchisten zijn te Parijs, in verband met het opstootje van Woensdag voor het Spaansche gezantschapsgebouw, in hechtenis genomen en zullen over de grenzen gezet worden. De profeet van politie zal nog andere vreemde anarchisten van het Fransche grondgebied verwijderen. De prefect du Nord, Vel-üurand, wordt wegens zijn toegevendheid jegens radicalen en socialisten vervangen door den prefect van de Somme, Laureuceau. Ook de prefect van Constantine, Humbert, wordt teruggeroe pen. Hem wordt verweten het begunstigen van eeu autisemietischen veldtocht tegen den afgevaardigde van Constantine, Thomson. Alle avondbladen spreken het bericht van den Figaro tegen, dat er een duel tusschen den directeur van de Autorité Paul De Cas- sagnac en Maurice Ephrussi ophanden zou zijn. Ook het doodsbericht van deu verrader Dreyfus wort tegengesproken. Anarchisten hebben Dinsdagavond te Parijs onder voorzittersschap van Sebastien Faure e. a. een door duizend personen bij gewoonde vergadering gehouden om te pro testeeren tegen de veroordeeliog hunner Spaansche partijgenooten te Barcelona. Een paar honderd der aanwezigen trokken na afloop van de vergadering naar de Spaansche ambassade en riepenWeg met Spanje Leve CubaLeve de anarchie De politie joeg hen uiteen. Ter gelegenheid van haar verjaardag is aan mevr, Gladstone door de Engelsch Armenische vereeniging het po.tret van den Armenischen patriarch in olieverf aangeboden. Gladstone bedankte voor het geschenk en wees op de nationale beweging in Engeland ten gnnste der Armeniërs. Hij koesterde de onwrikbare hoop, dat de groote ongerechtig heden, die men in het Turksche rijk had gezien, een eind zouden nemen. Minister Chaplin heeft zich ernstig be zeerd tengevolge van een val van het paard bij het jagen. Quite English. Als Alexander Dumas goed gemutst was, placht hij de volgende anecdote te verhalen Victor Hugo en ik hadden eens bij den hertog van Decazes gedineerd. Onder de doorluchtige gasten, die met ons aanzaten, bevonden zich Ov)k de Engelsche minister president lord Palmerston en zijn vrouw, 's Avonds halt elf dronk men thee in de salon. Hugo en ik praatten, eenigzins van het overige gezelschap gescheiden. Lord en lady Palmerston waren laat ge- gekomeu, zoodat men hen voor het diner niet aan ons kon voorstellen, terwijl het daarna vergeten werd. Naar Engelsche zede konden nu noch zij noch wij een gesprek met elkander aanknoo- pen. Decazes kwam naar mij toe „Waarde heer Dumas", zeide hij, „lord Palmerston verzoekt u een ledigen stoel tusschen u en mijnheer Hugo te plaatsen.* Ik haastte mij om aan het verzoek te voldoen. Maar de stoel bleef leeg. Eindelijk stond lord Palmerston op, greep de hand zijner vrouw, leidde haar naar naar ons toe en liet haar op den stoel plaats nemen. Zonder een woord tot ons te zeggen, zeide hij tot mylady Zie eens op uw horloge. Hoe laat is het 10 uur 35 minuten, antwoordde mylady: Welnu, mylady, vervolgde Palmerston, herinner u dan, dat ge hedenavond te 10 uur 35 minuten tusschen de heeren Victor Hugo en Alexander Dumas hebt gezeten, eu dat dit een eer is, die u zeer waarschijnlijk uw geheele leven niet meer overkomen zal: Daarna verlieten zij het gezelschap. Aan het postkantoor te W a a 1 w ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December: ingelegd f 4130 77; terugbetaald f2846,54. Het laatste, door dat kantoor uitgegeveu boekje, draagt het nummer 2367. Gedurende het jaar 1896 werd ingelegd f 63978.II5, terugbetaald f 45195,38 en werden 215 nieuwe boekjes uitgegeven. WAALWIJK. Zondag 10 Jan. 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoije i, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Program ad libitum. WAALWIJK, 9 Januari 1897. Aanvraag ontslag. Wij vernemen, dat de heer W. v. d. Slays, directeur der rijksnormaallessen te Waalwijk, als zoodanig ontslag heeft aangevraagd, met iugang van 1 Februari a. s. (N.R Ct,) Raad van beroep. Staatsblad No. 266 bevat het kon. besluit van den 31 Dec. 1896, tot instelling van raden van beroep voor de uitspraak op be zwaarschriften betrekkelijk de personeele be lasting en aanwijzing van hunne standplaatsen. Het eenig artikel luidt Er zal voor de uitspraak op bezwaarschriften betrekkelijk de personeele belasting een raad van beroep zijn in elke der volgende provin ciën en gedeelten eener provincie met de daarbij vermelde standplaats: le het gedeelte der provincie Noordbrabant, behoorende tot de inspectiën der directe belastingen te 'sBosch, Oss, Tilburg, Eindho ven, Helmond en Gennepstandplaats te 's Hertogenbosch. 2e het gedeelte der provincie Noordbrabant, behoorende tot de inspectiën der directie belastingen te Roosendaal, Breda, Bergen op Zoom en Waalwijk; standplaats Breda, De heer Frans de Cortie, directeur der liedertafel „Oefening en Vermaak van Waal wijk en Besoijen*, daartoe aaugezocht door het bestuur der liedertafel »Oefening baart Kunst» van Nieuwkuik en Onsenoort. heeft de taak op zich genomen om voorloopig op te treden als instructeur van laatstgenoemd ge- z'lschap, dat, naar men ons van bevoegde zijde verzekert, reeds op een tamelijke hoogte is; 't kan dus niet anders of onder een in structeur als de heer de Cortie, zal t flinke vorderingen maken, 't Beste succes zij toegewenscht aan leeraar eu zangers. Veiligheidswet. Met het oog op het in werkingtreden der Veiligheidswet op 1 Januari 1897, heeft het gemeentebestuur van Waalwijk, door middel van gedrukte bekendmakingen herinnerd aan enkele verplichtingen, komende ten laste van de hoofden of bestuurders van bestaande fabrieken en werkplaatsen. De des betreffende modellen liggen ter visie op de secretarie en zijn voor belang hebbenden tegen betaling verkrijgbaar bij den uitgever dezer courant. Kiezerslijsten. Het werk der samenstelling van de Rieuwe kiezerslijsten, welke op 15 Mei moeien zijn vastgesteld, is in alle gemeenten des lands thans in gang of voorbereiding. De kieswet stelt voor de verschillende onderdeden van dien arbeid termijnen vast. Enkele daarvan gelden eerst voor het jaar 1898 en volgende jaren, daar zij betrekking, hebben op de vraag ot iemand, die op de vorige kiezerslijst gebracht was, al dan niet op de volgende moet worden overgeschreven. Wie namelijk sedert het vorige jaar uiet is verhuisd, of wegens pensioen, rijksspaarbank boekje ot inschrijving in het Grootboek, of wegens afgelegd examen eenmaal op de kiezerslijst is gebracht, blijft daarop zonder verdere aangifte, ook voor het vervolg, tenzij er andere redenen zijn, waarom hij zijn kiesrecht verliest. Wat spaarbank of Groot boek betreft, moet de burgemeester dan jaarlijks vóór 1 Februari aan de directien der instellingen eeu lijst der oude kiezers krachtens bezit inzenden en van die besturen vóór 5 Febr. vernemen of de toestand al dan niet is gewijzigd. Voor 1897 geldt dit nog niet. Allen, die wegens een andere reden dan belastingaan slag kiezers willen worden, moeten aangitte doen bij den burgemeester. Deze vaardigt vóór 8 Februari een kennisgeving uit, waarin hij de mannelijke inwoners uitnoodigt vóór 15 Februari hun aangifte, volgens vastgesteld model, met met de noodige bewijsstukken, ingevuld en onderteekend, in te zenden. Die inzending kan ook over de post kosteloos plaats hebben, volgens daarvoor te geven voorschriften De in te vullen formulieren zullen vermoedelijk ten stadhuize verkrijgbaar worden gesteld. Wie niet schrijven kan,vindt teu stadhuize gelegenheid tot het stellen van een handmerk. De adspirant-kiezers moeten dus wachten tot de kennisgeving van den burgemeester is verschenen. Den bestuurders van liefdadige instellingen wacht O'ik nog een omvangrijke taak. Zij ont vangen vóór 22 Febr. een lijst van de personen, die voor plaatsing op de kiezerslijsten in aanmerking komen, en moeten dan vóór 8 Maart, dus binneu 14 dagen, nagaau of daarop namen voorkomen van personen, die in het laatste jaar bedeeld zijn. Omtrent personen, die wegens rechterlijk vonnis ot militairen dienst het kiesrecht niet mogen uitoefenen, zendt de minister van justitie of de bevelhebber van land- of zee macht de opgaven aan den burgemeester en zulks ook voor 15 Februari. Verder ontvangt de burgemeester van de ontvangers der belastingen vóór 15 Febr. de lijst dergenen, die op grond van hun aanslag in één ot meer der rijks directe belastingen (voor de grondbelasting ten minste t 1, voor de andere elke aanslag hoe klein ook) van rechtswege kiezers zijn, namelijk als zij het verschuldigde op hun aanslagen vóór of op 1 Maart hebben voldaan. Daar dit laatste op 15 Februari nog niet blijken kan en de ontvangers opgaaf doen van al of niet be taling tot 1 Febr. kunnen de belanghebbenden vóór 3 Maart nog aan den burgemeester van later gedane betalingen doen blijken. Zij die van die aangifte willen ontheven zijn, zullen daarom wel doen in den loop van Januari de tot 1 Maart verschuldigde belastingter mijnen aan te zuiveren. De burgemeester is dus in het begin van Maart in het bezit van alle noodige gegevens. Hij moet de juistheid der aangiften nagaan en daarover vóór 8 Maart schriftelijk verslag uitbrengen aan het gemeentebestuur, dat de lijrt dan op 22 Maart voorloopig vaststelt. Voor aangiften wegens huur of inkomen kan de burgemeester inlichtingen inwinnen bij verhuurders en patroons, die verplicht zijn, op straffe van ten hoogste f 3 boete, binnen 14 dagen inlichtingen te verschaffen. Wie na aangitte niet op de lijst wordt gebracht, ontvangt daarvan vóór 23 Maart schriftelijk kennisgeving. De voorloopige lijst wordt van 23 Maart tot 15 April voor ieder ter inzage gelegd en in dien tijd kan ieder verbetering vragen. De verzoeken daartoe liggen tot 21 April ter inzage, en tot 23 April kan tegenspraak worden ingediend. Vóór 15 Mei beslist dan het gemeentebestuur daarover. Belangheb benden kunnen dan nog den weg van rech ten inslaan. Alle verzoekschriften en verdere stukken betreffende deze kiezerslijsten zijn vrij van zegel-, griffie- en registratierechten. Aan de ontvangerskantoreu en secretarieën der gemeenten valt derhalve in deze maand en de volgende heel wat werk te verrichten voor de kiezerslijsten. Muziekliefhebbers! De koninklijke Ned. Fabriek van Muziek instrumenten, M. J. H. Kessels te Tilburg, heeft een muziekkalender uitgegeven, welke aan elk muziekliefhebber, die er om vraagt gratis wordt toegezonden, 't Is een lijvig boekje van 160 pagina's druk met prachtigen omslag in fraaien kleurendruk uitgevoerd, en die het werkje zeer aantrekkelijk maakt. Behalve den gewonen kalender inhoud, bevat het boekje een eeuwkalender, 12 notitie-pa gina's, een uittreksel der post- telegraaf en zegelwet met tarieven, een toonkunstenaars kalender, waarvan elke datum de namen der op dien dag geboren toonkunstenaars aangeeft alsmede de plaats hunner geboorte, 22 por tretten met biografische schetsen onzer eerste Nederlandsche toonkunstenaren met de heeren

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2