Nummer 5. Zondag 17 Januari 1897. 20Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hoe men kiezer loordt. AWTOON TIELBN, FEUILLETON. Stephen Gay. UITGEVER- Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Lanptraatschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Zij, die bij de a. s. verkiezing voor de Tweede kamer (of voor de Provinciale Staten) het stemrecht zullen uitoefenen, moeten aller eerst voldoen aan de volgende voorwaarden lo. Men moet mannelijk ingezetene des Rijks zijn 2o. Op 15 Mei 1897 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt 3o. In het jaar 1896 geen ondersteuning in geld of andere benoodigdheden tot leniging van nood hebben genoten van eene instelling van lieldadigheid of gemeentebestuur (koste- looze geneeskundige hulp wordt niet als onderstand beschouwd); 4o. Om kiezer te worden voor de Provinciale Staten, moet men bovendien mintens een jaar in de provincie woonachtig zijn. Dit zijn de drie (uf vier) voorwaarden, die voor alles gaan. Voldoet men aan één van deze niet, dan kan men geen kiezer worden. Wie aan de bovengenoemde voorwaarden voldoet, kan kiezer worden op grond van verschillende aanspraken. Om dit nader toe te lichten, onderscheiden wij de kiezers naar die aanspraken, gemaks halve in 6 groepen. a. Belaslirgkiezers. b. Woningkiezers. c. Vaartuigkiezers. d. Looukiezers. e. Spaarbank- en Grootboekkiezers. a. Belastingkiezers. Men wordt kiézer indien men in een of meer der volgende Rijksbe lastingen is aangeslagen en den aanslag voor of op 1 Maart 1897 heeft voldaan. Heeft men dit reeds voor 1 Februari gedaan, dan wordt men zonder formaliteiten op de kiezers lijsten gebracht. Voldoet men de belasting in de maand Februari, dan moet men het voor voldaan getetkende belastingbiljet voor 1 Maart aan den burgemeester toezenden. De hier bedoelde belastingen zijn: 1. De grondbelasting, dienstjaar 1 Jan. 31 Dec. '86. De aanslag moet minstens f 1 in hoofdsom en rijksopcenten bedragen. Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 26 Op een afstand tusschen de meuigte door, zag hij het gelaat van den zoon des rechters en er kwam eene verandering over het zijne. Hij verbleekte zichtbaar. In dat oogenblik herkende Frank Anson hem... Hij was Roger Harvey, Madeline's vader. HOOFDSTUK XXXII. Ik wist dat er iets verkeerd was. Ik wist het van het begin af aan. Doch ik had nooit gedacht, dat het daarmede in verband stond. Altijd die vijfhonderd pond! altijd! altijd! Daar gaat het dus heen I o, de schande, de laagheid ervan I Hij was het, die de lichtzijde van mijn leven heeft verduisterd! En ioch wa9 het alles ook mijn schuld, mijn schuld, de mijne. O, HemelIndien slechts die verschrikkelijke nacht uitgewischt kon worden Madeline, die juist de deur van lady Melbury's slaapkamer had geopend en toevallig die woor den hoorde, bleef verbaasd staan. Ze aarzelde een oogenblik op den drempel. Zou ze binnengaan of niet? Ze zug het vertrek rond en ontwaarde lady Melbury's schoone figuur, bevallig en eerbied waardig zelfs in hare zwakheid, gehuld in een blauw zijden gezelschapskleed, en toen, besloten binnen te gaan, ging ze naar de rustbank, waarop de zieke lag uitgestrekt en begon met zekere teederheid de kussens op te schudden. Lady Melbury verschrok zichtbaar. Was ze al lang in het vertrek? En kon het waar zijn, dat ze hare vreeselijke gedachten hardop geuit had Kon het zijn De uitdrukking van de twijfelachtig blauwe oogen ontstelde Madeline. Ze sprak eenige vriendelijke zachte woorden tot haar en verliet toen weer het vertrek met het voornemen haren oom op te zoeken en hem over den toestand harer tante te raadplegen. 2. De vermogensbelasting, dienstjaar 1 Mei '95—30 April '96, onverschillig hoe groot of klein de aanslag is. 3. De bedrijfsbelasting, dienstjaar 1 Mei '95 30 April '96; onverschillig hoe groot of klein de aanslag is. 4. De personeelebelasting, dienstjaar 1 Mei '95 30 April '96, onverschillig hoe groot of klein de aanslag is. Hierbij moet nog het volgende worden opgemerkt Wie in een of meer dezer belastingen werd aangeslagen en zijn aanslag niet of niet geheel voor 1 Maart 1897 heett voldaan, kan geen kiezer worden op grond van andere aan spraken. Hij wordt dan in geen geval kiezer. Zij, die dan nog korten tijd in een gemeente wonen en den vereischten aanslag over het bovengenoemde dienstjaar in eene andere gemeente hebben voldaan, moeten daarvan voor 15 Febr. 1897 doen blijken door toe zending van het voor voldaan geteekende aanslagbiljet aan den burgemeester der ge meente, waarin zij zich gevestigd hebben. Wie niet in een van de bovengenoemde belastiugen wordt aangeslagen, of in de grondbelasting voor minder dan f 1, moet nagaan, of hij tot een der volgende groepen kan gerekend worden De woningkiezers. Men kan kiezer worden als men gedurende het halfjaar van 1 Aug. '96 31 Januari '97 een huis of gedeelte van een huis in huur heeft gehad, waarvan de werkelijke huurprijs minstens het volgende bedraagt, per week te Waalwijk f 1.25 te Besoijen, Heusden, Werkendam, Wnu- drichem, Almkerk Baardwijk Drongclen Hagoort, Gansoijen en Doeveren, Drunen, Dussen, Loonopzand, Meeuwen, Hil en Ba- bylonienbroek, Nieuwkuik, Sprang, f 1,de overige gemeenten f 0.80. Voor de bereking der weekhuur deelt men de maandhuur door 4 of de iaarhuur door 52; Bovendien mag men in dat halfjaar niet meer dan eenmaal verhuisd zijn. De woningkiezers moeten in de eerste helft Ze ging eerst naar haar eigen kamer, waar Amelia bezig was een japon te naaien. Gaat lady Melbury vooruit miss vroeg ze. Ik vrees van neen, hernam Madeline en zag naar buiten naar het mooie winterlandschap. Is het al bekend, wat haar dien avond ver schrikte? drong Amelia met de vrijpostigheid van ieraand, die hare meesteres gedurende langen tijd en onder zeer verschillende omstandigheden gediend heeft, aan. Amelia keek een weinig verlegen eD vervolgde stilzwijgend haar naaiwerk. Toen zag ze weer op. Crabtee beweert dat lady veel verder dan de hokken gegaan is. Hij zag voetstappen Hij zal zich vergist hebben, viel Madeline haar bedaard in de rede. Of het was wellicht iemand anders. Amelia bloosde hevig, ze wist wel waarom. Madeline ging naar beneden om haar oom te waarschuwen. Ze was zoo in gedachten, dat ze de deur van lord Melbury's rooksalon voorbij ging, toen ze tot bezinning kwam en werktuige lijk de deur opende en binnenging. De rooksalon was voorzien van zes ramen, die wanneer het noodig was, als deuren dienst deden. Madeline verwachtte niemand anders dan haren oom te zien. Groot was daarom hare verwon dering toer. ze op een canapé vlak naast elkander hare nicht Priscilla en een vreemden heer zag zitten. Lord Melbury was er niet. Priscilla scheen klaarblijkelijk op zeer ver vrouwelijken voet met den vreemde te staan en was onmiskenbaar teleurgesteld door de plotse linge storing hunner eenzaamheid. Ze stonden op en Priscilla stelde op haperenden toon den vreemde voor: Mr. Stephen Gay! Op hetzelfde oogenblik stapte lord Melbury door een der buitendeuren het vertrek binnen. Bij het zien van het kleine groepje in het raidden van het vertrek bleef hij plotseling stilstaan. De kleur week van zijn gelaat en zijne oogen fonkelden van toorn en vrees. XXXIII. Miss Blake op Grantmoor. Harrietriep Peter Shackleford verrast op haar toetredende uit. Gij hier? Ik had niet ge- van Februari aangifte doen ten raadhuize. Voor 8 Februari noodigt de burgemeester daartoe bij publicatie iedereen uit, Aangiften na of op 15 Februari zijn niet meer van kracht. In dit geval is men voor 1897 zijn kiesrscht kwijt. De vaartuigkiezers. Men kan kiezer worden indien men gedurende het halfjaar van 1 Aug. '96 31 Januari '87 als eigenaar of huur der heeft gewoond op eenzelfde vaartuig van tenminste 24 M3, inhoud. Aangifte als boven op straf van verbeurte van het kiesrecht. De ioonkiezers. Men kan kiezer worden als men op 1 Jan. '96 31 Januari '97 bij denzelfden persoon of dezelfde instelling in dienstbetrekking is geweest, en als zoodanig over 52 weken van het jaar 1896 een loon of inkomen heeft genoteu, dat minstens het volgende bedraagt te Waalwijk f 350. te Besoijen, Heusden, Werkendam, Woudri- chem, f325; Almkerk, Baardwijk, Drongelen, Hagoort, Gansoien en Doeveren, Drunen, Dussen, Loonopzand, Meeuwen, Hill en Ba- bylcnienbroek, Nieuwkuik, Sprang f 300. Overige gemeenten f 275. Het bovenstaande geldt ook voor hem, die op 1 Febr. '97 een door een openbare in stelling verleend pensioen heett vah gelijk bedrag; alsmede voor inwonende zoons, die in het beroep of bedrijf der ouders werk zaam zijn. Heeft men, in vasten dienst zijnde, ten gevolge van ziekte of verwonding gedurende hoogstens 2 maanden het bovengenoemde loon niet of niet ten volle ontvangen, dan wordt men geacht het gedurende dien tijd wel te hebben genoten. Wie loon geniet en een pensioen heeft kan beiden samen tellen om tot het bedrag te komen. Ook bedrag van vrije woning of inwoning mag bij het loon worden opgeteld. Men mag daarvoor berekeuen te Waalwijk f 62.50 dacht dat men mij hier zou bezoeken. En, goede hemel! wat ziet ge er gelukkig uit! Miss Blake stak hem de hand toe. Hoe gaat het er mee, Piet? Het spijt mij dat ik niet hetzelfde van u kan zeggen. Ge ziet er niet zeer gelukkig uit. Dat geloof ik wel, hernam Peter Shackleford. Het is goed, dat ge gekomen zijt. Ik veron derstel, dut het om dien kerel is? Herriet Blake knikte. Ja, ik kon niet goed alles schrijven. Daarom verzocht ik mr. Taxter mij twee dagen vrijaf te willen geven. Hij weet natuurlijk niet, waar ik heen ben. Hij denkt, dat ik eene oude tante, die de stad uit gaat, ben gaan opzoeken. Indien ik geweten had, dat ge komen zoudt, had ik u af laten halen, doch ge schreeft er niets van in uw brief. Ik wist toen nog niet, dat ik gaan zou, hernam miss Blake, doch dikwijls kwam het verlangen in mij op u eens te gaan bezoeken. Het is zoo lang geleden sedert we elkander voor het laatst zagen hé, Piet? Ze zuchtte hoorbaar en zag op hare bekoorlijke manier naar hem op. En dan, ik wilde eens zien wat Grantmoor voor een plaats was en of ge gelukkig waart en ot ge geen berouw hadt. Behoort Anson tot de kwaadsten van uw bende? Nog niet, antwoordde de gevangen bewaarder van Grantmoor. Hij is de verdooving nog niet te boven. Gedurende de eerste paar maanden, dat dat ze hier zijn. leven ze altijd als in een droom. Doch hij zal er spoedig uit'ontwaken en dan zullen we de hanaen vol met hem hebben. Ge hebt dan juist eene goede gelegenheid hem te straffen, zei miss Blake op onplezierigen toon. En hoe meer hoe beter. Wat zei Shackeford.de oogen opensperrend. Hij had vreemde oogen, één bruin en het andere trijs. Hoe meer straf hoe beter zeidet ge? O, aar komt dus de wind vandaan? Wel, wat hebt ge tegen den man gekregen? Heel veel antwoordde miss Blake zachtjes met afgewend gelaat, alsof het onderwerp te de licaat was om genoemd te wox-den. Eens beleedigde hij mij en natuurlijk ben ik daardoor op hem verbitterd. Maar dat daar gt- laten, voegde ze er aan toe, rondziende en de nieuwsgierigheid en toorn in de oogen van haren te Bezooien Heusden, Werkendam en Woudrichem f 50 te Almkerk, Baardwijk, Drongelen ca. Hagoort, Gansooien en Doeveren; Drunen, Dussen,Loonopzand, Meeu wen Hil en Babylonienbroek Nieuwkuik en Sprang f 37,50 Overige gemeenten f 25 Eveneens mag het bedrag van vrijen kost en inwoning bij het loon worden opgeteld. Men mag daarvoor berekenen: te Waalwijk f250 te Bezooien, Heusden, Werkendam en Woudrichem f225. te Almkerk Baardwijk Drongelen Hagoort, Gansooien en Doeveren Dassen. Drunen, Loonopzand, Meeu wen, Hil en Babylonienbroek, Nieuw kuik en Sprang f200 Overige gemeenten f 175 Wie alleen vrijen kost geniet, mag het bedrag daarvan bij het Iood optellen. Daar voor mag men berekenen het bedrag c!at men verkrijgt door de som voor vrijen ko en inwoning te verminderen met het bedt van vrije woning. Aangifte als boven, op straf van verbeu rte van het kiesrecht. De Spaarbank- en Grootboekkiezers. Men kan kiezer worden, indien men op 1 Febr. 1897 sedert een jaar of langer in eigendom heeft minstens f 50, ingelegd in de Rijkspost spaarbank, of f 100, ingeschreven op het Grootboek. Aangifte als boven, op straf van verbeu. te van het kiesrecht. De examenkiezers. Men kan kiezer wordta indien men een examen heeft afgelegd door of krachtens de wet gesteld voor de vervulling vau eenige betrekking (onderwijzers, genees kundigen, veeartsen, loodsen enz.) Aangifte als boven, op straf van verbeu e van het kiesrecht. Voor de kiezers voor den Gemeente, gelden dezelfde regelen, maar met lieu verstande dat men bovendien, als men geer belastingkiczer is, voor het dienstjaar 1 ouden minnaar bespeurende, we behoever niet in bijzonderheden te treden. Ik dacht er maar aan, naar u toe te komen en het u te verzeilen; omdat gij de beste vriend zijt, dien ik in d we- reld bezit, en de eenige, in wien ik vertroo i wil stellen enhet heeft mij al di ijis gespeten, dat we van elkander gescheiden r.ijn. Heeft het u gespeten? herha.ilde de gevangen bewaarder half ongeloovig,zijn geluk, zooa:s hij het genoemd zou hebben, betwijfelende. O, Har riet; meent ge dat ge nog over mij denkt z >oals vroeger. Hij zweeg eerst naar haar gezicht ziende naar haar mantel en eindelijk naar haar zwart zijden japon, die zij droeg. Hij berekende de waarde van hare kle- om toteenig denkbeeld van haren rijk komen. Ze zag heel goed wat hij dachten beant woordde zijen vragen verstandig. Ik kan het niet helpen, fluisterde zij op eene wijze, die Benjamin Crafter zou hebben gea; seerd, als hij haar gezien had. Oude gevoelens komen soms tegen iemands wil tei ug. Ja, ik ben er nu goed aan toe. Ik heb flink wat geld gespaard, maar geld is niet alles in de wereld. Er zijn tijden, dat ik me zeer eenzaam gevoel. Piet, en ik heb laatst heel dikwijls gedacht, dat, als gij er nog over denkt als vroeger, we wel den ouden gang konden gaan. Maar natuurlijk, het hangt geheel van u af, eindigde zij met verwonderlijk goed geveinsden trots en onafhankelijkheid van geest. Peter Shackeford sprong op, hij kon zijne ooren niet gelooven. Meent ge daarmee, dat ge me nu zoudt trou wen, Harriet? riep hij uit. De laaghartige vrouw lachte hem toe zoo lief als de vorm van haren mond toeliet. Zij knelde zijne stevige vingers in hare lange handen. Zeker wil ik, Piet; over een paar maanden, antwoordde zij met verleidelijke zachtheid. Dat is te zeggen, als ge mij helpen kunt in eenige kleine aangelegenheden, die u niet veel last zullen geven, en aie mij en een ander persoon eene groote voldoeuing zullen geven. Ik behoef dien ander niet te noemen. Maar hij heeft geld en geeft er niet om het uit te geven, mits hij er voor krijgt, wat hij noodig heeft. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1