Staatkundig «verzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Britsch-indie. BINNENLAND. in de gemeentelijke inkomstenbelasting of hoofdelijken omslag moet zijn aangeslagen voor minstens het hief volgende bedrag en dien aanslag voor 1 Maart 1897 heeft vol daan. Het bedoeld bedrag is hetzelfde, dat in de eerste tabel hierboven als wekelijksche huurprijs is genoemd. Natuurlijk moet men inwoner der gemeente zijn. Omtrent de aaugifïe en het voldoen van den belastingaanslag Februari geldt hetzelfde als hierboven is opgemerkt. In sommige gevallen moeten bij het doen van aangifte, bewijsstukken worden over gelegd. Zoo zullen b. v. de woningkiezers zoo mogelijk ecu opgaaf moeten overleggen van straat en nummer van het huis, waarin zij wonen ot (in geval van verhuizing binnen het half jaar) gewoond hebben, den naam van den eigenaar, enz. De vaartuigkiezers moeten den naam en den inhoud van het vaartuig en den naam van den eigenaar op geven, enz. De loonkiezers zullen opgaaf moeten doen aangaande hun loon of pensioen, den naam van den persoon of de instelling, bij wie zij in dienstbetrekking zijn, of van welke zij pensioen genieten, enz. enz. De Spaarbank- en Gtootboekkiezers dienen een verklaring over te leggen, geteekend door de directie van het Grootboek of den directeur der Rijkspostspaarbank. Die verklaringen worden den belanghebbenden op aanvraag toegezonden. De examenkiezers behooren hunne acte of diploma over te leggen. Is men niet zeker of men kiezer kan wor den, dan zal men goed doen, zich in de eerste helft van Februari ten raadhuize aan te melden. Als men niet zeker is, of en welke bewijsstukken men moet overleggen, zal uien desgelijks goed doen, zich tijdig aldaar te vervoegen. i imijih,mMi" "gwegt. 't Zou bij de opening van de buitengewone zitting van 1897 van Frankrijks kamer zeker niet minder saai zijn geweest dan te Berlijn, waar de rijksdag den voor de Kerstvacantie onderbroken arbeid hervatte, ware Grenier de muzelmansche afgevaardigde van Pontar- lier, er niet geweest om in zijn witte burnous en met tulband van gelijke kleur, zooal niet de sympathie te wekken, dan toch de aan dacht te trekken. De man heeft er werkelijk alle pleizier van gehad. 't Was dan ook wel iets voor de Parijzenaars. Toen hij in het palais Bourbon arriveerde in zijn schilderachtig costuum, saamgehouden door een kemelsharen koord, was zijn eerste werk neer te knielen op de trappen, die hij driemaal achtereen kuste. Toen 't tegen het uur van opening liep, was de nieuwsgierigheid ten top gestegen en men voud alle gelegen heid den zonderling uitgedosten afgevaardigde te beglurendaar hij als jongste lid der kamer (hij telt eerst 31 jaar) den „doyen d'&ge» graaf Lemercier moest vergezellen bij diens entrée. In de zittingzaal herhaalde dr. Gre nier de bid- en kusceremonie tot groot ver maak van de toeschouwers en toen hij werd opgeroepen om zijn stem uit te brengen voor een president der kamer, werd er opnieuw geknield en gekust met weinig minder succes dan de vorige maal. Lemercier hield de gebruikelijke redevoe ring, waarin hij constateerde, dat Frankrijk 1897 begint onder gerustellende symptomen en verklaarde tevens dat de republiek haar plaats weer beeft ingenomen onder de mo gendheden. Ook de republikeinsche regee- ringsvorm wint in aanzien en waardeering en neemt een steeds gunstiger positie in. Uit den mond van een ex-monarchist klinkt dit getuigenis nogal vreerad. Brisson, die geen tegenstander had, werd met 290 van de 347 stemmen herkozen tot president en met hem herkozen werden de vier vice-presidenten. Dit geschied zijnde, richtte aller aandacht zich weer op den officieelen vertegenwoordiger van het mahomedaansche geloof, die evenwel niet lang meer blèef, 't zij dat de algemeene nieuwsgierigheid hem hinderlijk was't zij, dat het uur van zijn dagelijksche wassching als geloovige naderde. Hij werd door velen gevolgd en buiten ontving men hem met gelach en vroolijkheid, wat hem evenwel niet weerhield opnieuw eenigen tijd geknield te bidden en den rnodderigen bodem te kussen, waarna hij, met de sporen van zijn geloofs ijver op zijn witte kleed, zijn weg vervolgde. In den senaat heeft men geen muzelman en daar was 't dan ook vrij vervelend: Wallon, als „doyen d'&ge" presideerde en sprak de hoop uit dat de senaat zal blijven waken voor zijn vvaardigheid en zijn recht en daarop volgde de verdaging tot Donderdag. Dat men in de kamer heel lang plezier zal hebben over Grenier's buitensporigheden, is niet waarschijnlijk: voor dezelfde toeschouwers is een „succès de rire« Dimmer van eenigen duur en alleen het straatpubliek, dat altijd wisselt, zal zich wat langer amuseeren met den zonderlingen uitverkorene van de kiezers van Doubs. In den senaat was Constans' protest tegen de verkiezing van Haute Garonne het onder werp van gesprek: hij en zijn vrienden zullen alles doen om de ongeldigverklaring te ver krijgen van de derde stemming en hem (Constans) verkozen te weten bij de tweede stemming, terwijl De Rémusat kalm zitting neemt ais de uitverkorene der kiezers van Haute-Garonne. De voortgezette beraadslagingen over de .begrooting van binneulandsche zaken in Duitschlands rijksdag levenle weinig inte ressants minister Bötticher had nog al 't een en ander te antwoorden op vragen aangaan de arbeidersbescherming en zeide o. a. dat benoeming van vrouwelijke fabriekinspecteurs niet lag op den weg der rijksregeering. elke regeering kan in deze handelen naar eigen inzicht. Wa: betreft de beperking van het recht tot vergadering, meende de minister dat de werkstaking te Hamburg genoegzaam bewezen heelt, dat dergelijke beperking niet bestaat. **-* Weyler protesteert tegen de beschuldigingen van een deel der pers tegen zijn bewind op Cuba en vindt in deze steun hij vele aan zienlijken te Havanaconcul Lee te Havana zegt, dat hij niet in alle deelen eens is met den senator Money wat Spanje's onmacht tegenover den opstand aangaat en een Iele gram door de World uitWashinglon ontvangen, meldt, dat tengevolge van de uiting van ontevredenheid, die Olney over het ontwerp tot invoering van hervormingen op Cuba had gebruikt, de hertog van Tetuan hem heeft medegedeeld, dat Spanje de eenige beoor- deelaar moet zijn van wat het best is voor de koloniën en niet kan toestaan dat een buitenlandsche mogendheid, hoe vriendschap pelijk hare gezindheid ook zij, uit zijn naam toezeggingen doet of beslist, welke tijd het be te is om de hervorming uit te voeren. Indien de gezant van Spanje werkelijk zoo boud heeft gesproken, zal dit wel geschied zijn in overleg met of comform aan de inzichten van de heeren te Madrid eu dan zou hij eigenlijk gezegd hebben wat velen in en buiten Spanje denken met welk recht mengt de Unie zich in de binneniandsche aangele genheden van eeu vreemden staat Op 't moment is men te Madrid weer overtuigd dat Meximo Gomez toch niet ont moedigd is, en de insurgenten in massa evenmin, getuigen de aanvallen van kleine troepen oo groote Spaansche escorten en de aanwezigheid van sterke benden in Pinar del Rio. Dr. Ratziu, de leider van de Rumeensche nationale partij in Hongarije, heeft zijn agi tatie ten gunste van de Rumeensche natio naliteit hervat en een protest tegen de ver drukking van de Hongaarsche regeering verspreid, die de Rumenen van Zevenburgen stelselmatig vervolgt. De Fransche gezant Cambon heeft het voorstel van de Porte aangenomen om het proces van Mahzar Bey, den Turkschen officier, die verantwoordelijk gesteld, wordt voor den moord op pater Salvator en door den krijgsraad van Marasj vrijgesproken was, naar Aleppo over te brengen. Het bericht, dat graaf Murawiew, Rus sisch gezant te Kopenhagen, als minister van buitenlandsche zaken van Rusland optreedt, wordt bevestigd. Graaf Murawiew moet een voorstander zijn van de slavophilische politiek en van het samengaan met Frankrijk. Hij staat in hoog aanzien bij de keizerin-weduwe Maria Feodorowna. De nationale partij in Hongarije, waar van Apponyi de leider is, heeft het zonder linge besluit genomen niet deel te nemen aan de beraadslaging over de begrooting. Pater Charmetant heeft zijn candidatuur voor den opengevallen kamerzetel van mgr. d'IIulst te Brest ingetrokken. De monarchist graaf van Blois is nu candidaat gesteld. De gezanten te Konstanlinopel hopen op het laatst van Januari tot een resultaat gekomen te zijn. De door hen genomen besluiten worden aan de regeeringen der groote mogendheden voorgelegd en nadat deze ze goedgekeurd hebben, kunnen ze als ultimatum aan den sultan worden gezonden. De nadere bijzonderheden die de Koop handel meedeelt over de manier waarop men den eenigen schuldige of een van de schul digen aan den juweelendiefstal te Antwerpen op het spoor ia gekomen, verdienen in hun geheel te worden aangehaald. Het is reeds verscheidene dagen geweten, schrijlt het Antwerpsche dagblad, dat er vermoeden begon te drukken op den juweelen fabrikant X..., nadat een der handelsreizigers van dit huis bij den heer Mertens, juwelier op de Meir, een ring kwam te koop aan bieden, die deze laatste herkende voor een ring door hem zelt gemaakt en tijdeus de nachtelijke inbraak in zijn magazijn door de dieven buit gemaakt. De fabrikant X... hield staande dat de ring in zijn huis gemaakt was. Toen de heer Mertens den onderzoeks rechter daarvan op de hoogte gesteld had, werd de fabrikant X. in het kabinet van den rechter outboden, waar hij verklaarde den ring in quaestie gesmolten te hebben om niet verder lastig te worden gevallen door het gerecht. Dit antwoord beviel geenszins aan den onderzoeksrechter en evenmin de handelwijze van den fabrikant, die hem zelf verdacht voorkwam. Er werd nochtans een middel gevonden om aan te toonen wat de gesmolten ring zou bewezen hebben. Er werd overeengekomen dat de heer Mertens zelf en de meestergast van den fabrikant X., in een%afzonderlijke kamer, in het justitiepaleis, elk een ring zouden maken juist overeenstemmende met den ring te koop geboden bij den heer Mertens. De heer Mertens en de meestergast van den fabrikant X. hadden verleden Zaterdag om 10 uren hun werk voltrokken. De twee ringen werden aan den onder zoeksrechter overhandigd, die ze dadelijk onder zegel plaatste. Als experten werden aangesteld de twee juweliers, waaraan de handelsreiziger den ring, door den heer Mertens herkend, te koop geb'deu had. Welnu, die juweliers hebben dadelijk ver klaard dat de ring door den heer Mertens gemaakt volkomen overeenkomt met den ring die de reiziger van X. hen getoond heeft, terwijl de ring door den meestergast ver vaardigd er hemelbreed van afwijkt. In een woord het verschil tusschen de twee ringen was zoo groot, dat zij verklaarden dat bij hen niet de minster twijfel kon bestaan. Die bewijslevering heeft veel ophef gemaakt in het gerechtshof. Dc bende van „Zwarte Griet." Niet Holland was in last, maar Belgie. Welk een ontsteltenis was er in deu laatsten tijd in Thisselt, Londerzeel, Capelle, Hum beek, Boom, ja in Antwerpen zelfs veroor zaakt door een bende struikroovers,aangevoerd nog wel door eene vrouw. Vooral de kanten langs het kanaal van Willebroeck waren onveilig. De bende, hoe brutaal ook, is maar klein en wordt gecommandeerd door eeu lange, vrouwelijke kapitein, die om haar donker uiterlijk den mam kreeg van „Zwarte Griet." Onlangs kwamen twee inwoners van Thisselt 's avonds om elf uur van een naburig dorp; zij werden opgewacht door „Zwarte Griet" en drie handlangers. Natuurlijk werden geld en horloge afgenomen, daarna maakten de bandieten een bootje los en staken 't kauaal over. De politie maakte vergeefs jacht op de deugnieten en bleef eenige dagen in hinder laag liggen, doch de vogels lieten zich niet vangen, want zij hadden er de lucht van. Zaterdagavond echter kwam de heer Delaert, directeur van de harmonie „De Eendracht" te Capelle, om lü uur naar Boom teiug, waar hij woont. Halverwege tusschen Capelle en Thisselt sprongen „Zwarte Griet" en twee man achter de boomen te voorschijn en vielen den armen muziekmeester aan, die niets bij zich had dan zijn cornet a piston. Maar met dit instrument takelde hij de juffrouw zóó toe, dat de hooge en lage noten haar duidelijk in de hersens zaten en zij een buitengewoon gevoel van hoornmuziek kreeg. Tegen de overmacht uiet bestand, maakte de musicus beenen en liet rle trompet in hauden van het vroolijk gezelschap, dat de schrik dier vreedzame streek is. Er is groote oneenigheid ontstaan onder her personeel van de „Verrerie Ouvrière" te Albi. De eigenlijke werklieden weigeren zich te onderwerpen aan de verordening hunner vro gere kameraden, die nu als patroous opgetreden zijn. Veertig werklieden hebben een protest ouderteekeud tegen de wegzending van vier hunner. De socialistische clubs en vakvereenigingeu van Albi hebben zich tegen de directie der glasfabriek verklaard. De vier weggezonden werklieden zullen de directie een proces aandoen. Bij het ministerie van koloniën is een telegram ontvangen, meldende dat de opstand op Madagascar als geëindigd kan beschouwd worden. De commissie uit deu gemeenteraad te Oran, belast met het nazien der kiezerslijsten, heeft besloten tweehonderd negen en veertig Israelietische kiezers te schrappen. Silvela, de leider der conservatieve dissi denten heeft in een partij vergadering ver klaard, dat het tegenwoordig ministerie niet bij machte was de moeilijkheden van den huidigen toestand uit den weg te ruimen. Ook de liberale partij is te verdeeld om de leiding der zaken op zich te nemen. Silvela is van oordeel, dat sedert langen tijd de hervormingen op Cuba hadden moeten wor den ingevoerd. Hij eindigde met de onmid- delijke bijeenroeping der Cortes te eischen. Wat voor de som van 10 cents zou kunnen geschieden, kost der Engelsche schatkist en dus eigenlijk der natie, de kleinigheid van 20000 gulden. In het kasteel te Osborne heeft een plechtige kabinetszitting plaats gehad ouder presidium van „Her gracious Majesty", waartoe een extra trein en een kruiser eerste klasse ter beschikking worden gesteld van de ministers. Er behoeft nie;s overwogen of beslist te worden, 't geldt alleen de sanctie door de koningin Victoria van de troonrede, door de ministers saamgesteld en welke de koningin gezegd of geacht wordt zelt te hebben opgemaakt: 't geldt hier alleen de verkrijging van de koninklijke handteeke- ning en als men nu het document eenvoudig in een enveloppe sloot en deze voorzag van een stuiverspostzegel, zou hetzelfde resultaat ivorden verkregen, doch 't gaat in deze om de onaantastbare formaliteiten en ceremoniën. BREMEN, 14 Jan Hedennacht is een groote brand uitgebroken in zes pakhuizen, waarin 25000 tot 30000 balen tabak waren opgeslagen, bestemd voor het vervaardigen van sigaren, Diie der pakhuizen zijn geheel afgebrand, de overigen zijn zwaar beschadigd. Het is nog niet na te gaan hoe groot de schade is. Hbld. Kardinaal Ferrari van Milaan is bij het bezoeken van de Germignagakerk jte Rome door de menigte met gefluit en gesis ont vangen, terwijl een muziekkorps het Garibal di hymne speelde. Uit Massowah wordt het zeldzame feit gemeld, dat de douane inkomsten" in het afgeloopen jaar bijna 3 millioen meer bedroe gen dan in het vorige, ofschoon toen de invoer van legerbehoeften veel aanzienlijker was. De proefnemingen met het nieuwe geschut hebben te Turijn goede resultaten opgeleverd. Binnenkort zal het bij de berg- artillerie worden ingevoerd. Er kunnen 20 schoten in de minuut mee gelost worden. De Indische correspondent van de „Daily Mail" hangt een afschuwelijk tafereel van den hongersnood op. Te Jubbelpore liggen man nen en vrouwen tot geraamten vermagerd hulpeloos en ellendig op straat te sterven. Door den lordmajor van Londen is reeds 30000 pond sterling ontvangen. WAALWIJK, 16 Januari 1897. Atjeh. (Officieel). De vijand had bij het gevecht bij Poeding (in Logong) op 7 dezer 30 dooden en vele gewonden. Zaterdag 9 dezer werd de vijand van den bovenioop der Logongrivier verdreven, waar 2 fuseliers gewond werden en de vijand 20 dooden en gewonden bekwam. Een groot aantal bewoners der VI Moekims is vertrokken uit Logong naar Oleh leh. Veeuitvocr. In 1896 zijn langs het grensstation Ro- zendaal naar het buitenland verzonden 11,760 wagens vee met een aangegeven waarde van ruim 12 millioen gulden. Aanrandingen tc Amsterdam. Een agent van politie, nog niet lang in betrekking, hoorde Dinsdagavond, terwijl hij aan de Prins Hendrikkade surveilleerde, uit het plantsoen aldaar om hulp roepen. Hij liep met snelle schreden naar het plantsoen en vernam van twee volwassen meisjes, dat de persoon, die op eenigen afstand zich verwijderde, haar had aangerand. De agent volgde den man, met het doel, hem zoo lang te volgen, tot hij hulp van een collega kon erlangen, daar hij alleen het waarschijnlijk te kwaad zou krijden. De aanrander trad evenwel een koffiehuis aldaar binnen, waar hij ook zoo »raar" deed. Op verzoek van den agent werd nu, terwijl hij bij koffiehuis op post bleef, van af de Oudebrugsteeg hulp gehaald. Van dit politiebureau werd de man, na een kort verhoor, geboeid overgebracht naar het bureau aan het Leidsche plein, waar hij in bewaring werd gesteld om een verhoor te ondergaan, in zake den moord in de Van Eeghenstraat. Ook op den Oude Zijds Achterburgwal werd denzelfden avond, doch door een ander pefsoon, eene vrouw aangevallen, welke per soon, volgens haar mededeeling, een blank voorwerp in de hand had gehad, die, zonder haar evenwel leisel te hebben toegebracht, op haar hulpgeroep ijlings de vlucht had geno- Nader vernemen wij Eerst bedoelde man, in dienst bij de Hollandsche spoor, is Donderdag aan het politiebureel aan het Leidsche plein verhoord, en met verschillende personen geconfronteerd, ook mnt Maria Hoek, de dienstbode van den heer Hertog, die in de Spinozastraat een messteek heeft bekomen, doch geen van allen herkenden hem, terwijl Maria beslist zeide, dat deze de persoon niet was, nie haar han aangevallen. Daar hij buitendien zijn alibi op de verschillende datums kon bewijzen, is hij weder op vrije voeten gesteld. N. v. N. Inbraak. Te Loosbroek is inbraak gepleegd met verbreking van afsluiting door een schaap. De ram van den veehouder E. A. toch heeft een bezoek afgelegd bij den buurman van zijn baas C. F., bij wien hij eenigen lijd ge leden ook al eens in huis was geloopen en toen zich had te goed gedaau aan maïsmeel. Van de gelegenheid dat C. F. en zijne vrouw afwezig waren, heeft het dier gebruik

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2