Oproeping. Notaris Ilietra. Frits Müllers, LANDBOUWERS LEDER- Advertentiën, Bericht van INZET. 9. van Waalwijk op Dinsdag 19 Januari 1897, Mi J, v, d. Maandag 25 Januari GEBROEDERS B. H. Wemmers MAGAZIJN van u Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. Handelsberichten. onderlinge veeverzekering bij sterfte 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS Als boven. BEZOOIEN. HUIDENBERICHTEN. TOESLAG 25 Januari 1897, nam. 4 uur, te WASPIK in de Bruin vis ch." Mr. SCHILDER te WAALWIJK, VRAAGT DADELIJK TH. VAN LOON, Markt, Waalwijk. De voorloopige Commissie TH. IIOFFMANS. WILLEM VAN DEN BROEK. AUGUST VAN BAAL. Horlogemaker en gemaakt om de gesloten deur open te ram meien, ten einde te kunnen zien of er weer iets van zijn gading was. In het achterhuis vond de inbreker echter niets, waarom hij, zooals uit de sporen blijkt, heeft beproetd de kamerdeur :e openen. Toen ook dit mislukte, werd hij boos en koelde zijne woede aan een paar groote Keulsche potten, met ingelegde groenten gevuld. Deze potten werden stukgestooten, waarna de boosdoener kalm de woning ver liet en naar haisging. Tentoonstelling te 's Bosch. Het mag eene gelukkige gedachte genoemd worden, om de oude stationsgebouwen te 'sHertogenbosch, met daarbij behoorende terreinen, t er grootte van 4 HA., in 1837 te bestemmen tot eene tentoonstelling van NoordbrabanischeNijverheid, omdat ze zoowel door hunne ruimte als door hunne ligging, aan het groote vaarwater en den spoorweg, daarvoor eene uitmuntende gelegenheid aan bieden. De tentoonstelling toch is eene zaak van groote beteekenis voor de Noordbrabantsche industrie. Het denkbeeld door de kamer van koophandel en fabrieken te 's Bosch opge worpen, vond dan ook onmiddellijk ingang bij de andere kamers en verschillende groote industrieeleu in de provincie. De Bossche gemeenteraad, doordrongen van het groote belang, stond de gebouwen en terreinen gratis voor de tentoonstelling af en nam voor 10.000 deel in het te vormen waarborgfonds, terwijl de provinciale staten het provinciaal belang deze tentoonstelling ei kennende,gemeld waarborgfonds met 5000 verhoogden. Het uitvoerend comité, dat het waarborgfonds tot 20.000 wenschte op te voeren, deed een beroep op particulieren om nog voor 5000 deel te nemen en terwijl nog verschillende deelnemingen te wachteu zijn, is het verlangde bedrag reeds meer dan dubbel volteekend. Waar zooveel belangstelling wordt getoond zoowel door officieele lichamen als door particulieren, waar de verschillende kamers van koophandel en fabrieken en mannen van naam op industrieel gebied uit alle oorden der provincie hunne medewerking hebben toegezegd, mag de gegronde hoop worden gekoesterd dat de ondernemiug naar wensch zal slagen. De gemeente Breda heeft bereids het voorbeeld gegeven tot het vormen van een plaatselijk comité; de kamer van koophandel met het departement van nijverheid hebben zich aldaar onder eeievoorzitterschap van den burgemeester als comité geconstitueerd om de belangen van de tentoonstelling te bevorderen. In andere groote plaatsen houdt men zich met de samenstelling van plaatselijke comités onledig. Het uitvoerend comité is druk in de weer met de regeling der talrijke voorbereidende werkzaamheden. Plannen tot verbouwing, tot aanleg van terreinen, tot versiering en tot electrische verlichting zijn in bewerking. Laten nu de industrieeleu de handen ineen slaan, onze provincie is lijk aan industrie, ja misschien rijker dan eenige andere provincie van Nederland; dat dan ook de provincie bij deze gelegenheid een waardig figuur make, en dat zal ze doen, wanneer de tentoonstelling een werkelijk beeld zal te aanschouwen geven van de belangrijke industrie vanNoordbrabant. Sprang. Op 1 Januari 1896 bedroeg de bevolking 1012 M. 907 vr. Geboorten en vestiging 78 M. 97 vr. Overleden en vertrokken 52 M. 67 vr. dus vermeerderd met 26 M. 30 vr. Op 1 Januari 1897 bedroeg de bevolking 1038 M. en 937 vr., te zamen 1975. Capeilc. Bevolking op 31 December 1288 m. en 1206 vr. samen 2494. Geboren in 1896 49 m. 38 vr. samen 87. Ingekomen 56 60 116. Totaal 203. Overleden in 1896: 27 ra. 29 vr. samen 56. Vertrokken,, 50 69 119. Totaal 175. Bevolking in 1896 veimeerderd met 28. Bevolking 31 December 1896: 1316 m. en 1206 vr. samen 2522. Gesloten huwelijken 18. Deze week had alhier de aanbesteding plaats van 300 M3 onderhoudsgrint ten diens te der gemeente. De levering daarvan werd gegund aan den schipper J. Lesage voor f 1,49 per M3. Baardwijk. Dinsdagavond omstreeks 8 uur zijn de ruiten ingeslagen bij de wed A. v. G. alhier. Na een ingesteld onderzoek is teg«n de vermoedelijke dader proces-verbaal op gemaakt. Ook hier had het ijs reeds bijna offers geëischt, wat niemand erg zal bevreemden, die weet, hoe vlug jong en oud hier is om zich op het gladde element te wagen. Donder dag namelijk vermaakten zich drie jongens op den „Blanken wieD en zakten door het ijs. Een hunner wist zich op den rug van zijn makker te werken, sprong toen weer op het ijs en kroop op handen en voeten den heelen wiel over naar den kant. Een van de drie zou 't er waarschijnlijk slecht afgebracht hebben, maar men slaagde er in, hem een touw toe te werpen, waardoor hij uit zijn ha.cehelijke positie werd gered. De afgrijselijkheden van den oorlog. De Temps bevat het verhaal van een kleurlii.g der Filippijnen, zekeren Tung-Toa die aan den opstand daar had meegedaan en die van den tegenwoordigen oorlog een ïjselijk somber tafereel ophangt, enthans naar Hong- Kong is gevlucht. Hoe verschrikkelijk deze revolutie voor Spanjaarden en inboorlingen is, kan geen rnensch in Europa begrijpen. Niemand in Europa kan met juistheid becijferen, hoeveel gruwelen daar op de Filippijnen gepleegd worden. Om die wreed heden van kleurlingen tegen Spanjaarden en omgekeerd te beseffen, moet men den bloed- dorstigen aard der Mestiezen kennen, hun doodsverachting en onverschilligheid voor lichamelijk 1 ijdenterwijl van de andere zijde de Spaansche soldaten tot de bitterste wraak neming aangespoord worden, omdat hun wapenmakkers, officieren en soldaten, die in de handen der opstandelingen vallen, als beesten worden gemarteld en afgemaakt. Wij halen hier een stukje aan uit het verhaal van Tung-Tao, dat begint met den aanval op een Spaansch klooster, waarvan een der bewoners de schuilplaats der opstandelingen heette verraden te hebben. Het klooster werd stormenderhand ingeno men, twee van al depriesters, die zich er in bevonden, gelukte het slechts om te onsnap pen, en wij (Tung-Toa was ook bij de aanvallers) maakten ons meester van de aanwezige rijst en wapenen. Ik persoonlijk nam geen deel aan de executie der gevangen priesters, maar ik regelde en commandeerde de voltrekking. Zij werden gehangen of verdronken, een dood zoo zacht als maar mogelijk is. Alleen de prior werd in stukken gehouwen. „Wij versterkten ons in het klooster en wacht ten ferm de Spaansche soldalen af. Weldra kwamen zij en begon de worsteling. Het was een strijd zonder genade; kwartier werd niet gegeven. De Spanjaarden worgen hun gevangenen, wij kruisigen hen, die wij buit maken; zij verscheuren ons, wij verbranden hen levend." Dit is een staaltje hoe de krijg als krijg gevoerd wordt, verder beschrijft Tung-Tao iets uit zijn gevangenschap. „Men kwam in de gevangenis door een smalle deur, dubbel metsijzer beslagen. In het bovengewelf was een luchtgat met ijzeren bouten overdekt, waardoor men in den kerker zien kon. In die beperkte ruimte werden de gevangenen een voor een binnen gedrongen; de frissche lucht ontbrak; zij slikten en kropen naar de reten der deur om te ademen, daar lagen ze op elkander in massa. De Spanjaarden konden door de deur geen gevangenen meer naar binnen duwen, zoo vol was het. Toen zij dit zagen namen zij de bouten van het luchtgat weg en wierpen de gevangenen er van boven af doorheen op de anderen, die als schapen opeengepakt stonden. Zoo kwamen er nog twaalf naar binnen, Zij die bij de deur stonden genoten nog iets van de lucht, de anderen vertoefden in eeoe verpestende atmosfeer. In het midden van dien troep, zegt de verhaler,herkende ik de hooge gestalte van Han Kai, een der hoofden van de opstandelingen van Batangas, die bekend stond wegens zijne stoutmoedigheid en roekeloosheid. Om 4 uur 's middags ging de deur onzer gevangenis opnieuw open en men kwam den broeder van Han-Kai lusschen ons weghalen om hem te vonnissen. Een uur later wierp men hem weer naar binnen door het luchtgat Hij was half dood geslagen, omdat hij onze geheimen niet had willen verraden. Toen Han Kai zijn broeder herkende, uitte hij een kreet van woede; hij wees ons met den vinger het luchtgat en gaf ons een teeken hem te helpen daarbij te komen. Op onze schouders geklommen, greep hij de bouten en hield zich daaraan vast. Een Spaansch luitenant stond daar op wacht en bukte zich om hem de ijzers te doen loslaten, maar Han Kai greep hem met de eene hand, die hij vrij had, om den hals, duwde zijn gezicht op de ijzers en worgde hem voor de Spaansche wacht te hulp kon snellen. Den volgenden morgen, toen de gevangenen werden gehaald,om dood geschoten te worden, waren er niet minder dan 54 aan hun wonden of door gebrek aan versche lucht overleden. Bij de fusillade hield Tung Tao zich dood, werd met de overige veroordeelden in een kuil geworpen en wist 's nachts te ontkomen. Later bereikte hij een schipdat hem in Hong Kong afzette." Hoewel 't verhaal van den Mesties zeker niét van eenzijdigheid is vrij te pleiten, werpt het een droevig licht op deo ongelukkigen toestand der Filippijnsche eilanden. noegen op het afgeloopen jaar terugzien en dit jaar zonder zware zorgen tegemoet gaan. Verder werd met algemeene stemmen besloten nog deze maand een buitengewoon concert te geven en alle krachten in te spannen om dit zoo luisterijk mogelijk te maken. Nog werd de leden bericht dat hun vaandrig den hoer J. de Visser, 50 jaren als trouw lid On der het vaandel gediend had en hij met trotsch op zijn afgelegde loopbaan mag ierugzien, onder hartelijke felicitaties werd liet hom ook bewezen hoe hoog men hom op prijs stelt en waardeert. Omstreeks half negen begoti onze harmonie met een opgewekte raarsch hare avonduitvoering daarna werden nog een 4tal ouveiture's en lan- tasiën ten gehoore gebracht welke alle met een daverend applaus begroet werden. Iedereen had de mond vol over het heerlijke en schoone en den ijver, dat de harmonie tegen woordig voorbrengt en beoefent. Nadat tot slot r.og een voor die gelegenheid gekozene galop was gespeeld en men nog een uur onder gezellige kout doorbracht ging elk hoogst voldaan met een opgeruimd gemoed huiswaarts. Moge de Gilde Sr. Crispijn met hunne harmonie groeien en bloeien tot roem voor hun zelve en tot eer en opluistering van Waalwijks inge zetenen dit is voorzeker de wensch van allen. X. SPRANG. Vun 1 31 December. GEBOREN: Anna Maria d. van Koelof J. Tim mermans en Anna M. Quirijns Johannes Adrianus z. van Cornelis van Gorkum en Pieternella van Spaandonk Johannes Matheus z. van Pieter van Vuuren en Cor nelia H. deRoon. OVERLEDEN: Pieter Dupon jm. 65 j. Jenneke van Beek wed. van Pieter Kruijf S3 j. Leendert van Esch, echtgenoot van Jenneke Ros 79 jaren Johannes Oerlemans jm. 71 jaren Dingena Blom wed. van Jo hannes van Helvoirt 74 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGING en HUWELIJKEN: Adriaan Christoiïol Soeters jm. 27 jaren met Jacoba Elisabeth Brouwers jd. 33 j. Johannes Vos wed. van Johanna Sara Mei- nouda van Zeist 36 jaren met Anna van Zeist jd. 25 jaren. CAPELLE Van 1 15 Januari. GEBOREN Martin us z. van Arie Tactor en Guurtje de Boorder Jacobus z. van Jan Kozen brand en Cathaxino Verdnijn Ma- rinus Cornelis z. van Marinus Wervers en Johanna van Carapen Adriaan Pieter z. v. Hendrikus Arnoldus van Suijlekom en Bientje Colijn Willem Adriaan z. van Pieter Willem van Vuuren en Hendrina van den Hoek. OVERLEDEN: Johanna Hogers 76 j. echtgenoote van Willem van Gijzel, vroeger weduwe van Joost Molegraaf. HUWELIJKS-AANGIFTE: Leendert Mescli 28j. te Waspik en Maria Koenen 28 jaren. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) WAALWIJK, 16 Januari 1897. Mijnheer de Redacteur gelieve onderstaande te plaatsen! J.l. Maandagavond om 6 uur vergaderden in hun lokaal bij den heer Antoon Gerris, deleden der Gilde St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien. Nadat door den commissaris de vergadering geopend en besloten was hoeveel verteer men aien avond zou nemen, werd er door den secre taris overgegaan tot het voorlezen van het jaar- lijksch verslag, zoomede in en uitgaven, meteen voordeelig saldo van f 219.75 kon men met ge- WAALWIJK, 15 Jan. 1897. De veemarkt was niet ruim voorzien, de handel was echter wat vlugger. Kolfkoeien golden f 135.—f185.af—. Dito vaarzen f 120.a f 160. Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van 1*3.50 a f6.f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1343 kg., van f0,86 A f 1.14 per kg. Eieren f 4 50 A 5,25 per 100 stuks. De prijzen der granen zijn over't algemeen wat hooger, de verkoop gaat tamelijk vlug. Prima Helena rogge f '145 a f 147,50 per 2250 KG. Secunda f140 a f145 Donau f 137.50 a 140 Zeeuwsche tarwe f7.50 a 8 per 80 KG. Ruwharige u f7,25 a 7.75 y Roode f6.25 a 6.75 Geele voedererwten f5.40 Duivenboonen f6.50 per 85 KG. Garst f3,7ó a 4 65 Haver f6.50 a 7,50 r 100 v Mais f3.60 13,70 per 80 KG. In den huidenhandel was het deze week zeer vlug. Te Antwerpen werden pl.m. 50 duizend huiden binnen 10 dagen verkocht. De gisteren te Londen gehouden veiling liep vlug af, met neiging tot hausse. Ook in leder is meer beweging. Er is de laatste dagen veel vraag gekomen, De looierij biedt meer weerstandvermogen en dit is zeer gegrond daar de verhouding van huiden tot leder onvermijdelijk een prijsverbetering van ge fabriceerde waar moet tengevolge hebben. Paardeleer is reeds sedert geruimeu tijd hoo ger in prijs. De beurt komt nu aan licht zooileder. Zwaar leder van vorig jaar is bijna niet meer voorradig in deze streek en het seizoen is er niet naar nu nieuwen voor raad te drogen. Inl. en buitenl. schors en verder alle looi stoffen zijn lusteloos gestemd. Er gaat bij veel aanbod bijna niets om. De schoenfa brieken werken flink door, hoewel de com missies nog niet vlot afkomen. Bij gunstig weder verwacht men een druk voorjaar. Traanbericht van A. SMIT ZOON, Amsterdam. Wij bieden aan Ia Bruine Berger looiers levertraan f21.50. Bruinblanke f30. blanke Berger f 35. per ton franco boord hier. Bij minder dan 6 ton fl hooger. LONDEN. Op de Donderdag alhier gehouden huiden veiling waren de prijzen voor alle middenwichten 1Ji d. hooger. Al het aangebodene werd vlug verkocht. 'ndergeteetende betuigt bij deze zijn harteüjkcn dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegen heid van iijn gouden jubilé als secretaris dezer gemeente. Sprang, Januari 1897. J. DORRENBOOM. Al degenen, die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan of papie ren stukken ot waarden onder zich hebben van de onder het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen ADRIAN U3 .SOGERS, overleden te BE- ZOOIEN den 29 November 1896 worden verzocht binnen 14 dagen na heden daarvan opgave, betaling of afgifte te doen ten kan tore van Notaris RANT te Waalwijk. Waalwijk 16 Januari 1897. De goederen van Jan Timmermans onder CAPELLE en WASPIK, staan met inzet en hoogen Koop 1 op f li 60,— Koop 2 op f 330,— Koop 3 op f 650 en koop 4 0p f 1100,— welke wenscken deel te nemen aan de op richting eener worden uitgenoodigd ter bijwoning eener VERGADERING, welke gehouden zal worden des avonds (en 7 uur, ter herberge van II 40 Vugterstraat II40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, bij mejuffrouw van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Onder aanbeveling,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3