Nummer 6. Donderdag 21 Januari 1897. 20 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. A.NTOON TIELEN, INGEZONDEN. FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. 1833 1872 1873 1888 1890 £5" Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven S cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenoaaen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. "VVaalwtjk, 18 Januari 1897. Geachte Heer Redacteur Bijgaand artikel vond ik in De Telegraaf* van 16 Januari j.l. Het staat zoo onmiddel lijk in verband met de Protectie-motie, die eenigen tijd geleden met. zulk een schitterend succes in onze provinciale staten werd voor gesteld, dat ik u, M. d. R. beleefd verzoek het in uw eerstvolgend nummer op te nemen. De kansen tot bescherming van landbouw en industrie vermeerderen met den dag, 't is daarom goed, dat uwe lezers op de hoogte blijven. Hoogachtend, Uw getrouw lezer, X. Werkeloosheid en lage loonen een gevolg der lage graanprijzen. Naar aanleiding der polemiek over graan rechten en den invloed daarvan voor de werklieden, moge onderstaande statistiek eenig licht verschaffen. De cijters zijn verzameld uit het staatkundig en staathuishoudkundig jaarboekje en uit de jaarcijfers. c t) 1894 1895 Uit 1833 Bevolking van Nederland. a <u ra a o o TD C a o PQ ra c a O a. 5 t: tL) P rt c- rt U u o .2 O in lOOOtallen hectares 3,081,000 906 756 1093 46/— 3,637,000 666 874 1188 57/ begin der daling. 58/8 4.450,870 712 860 1140 38/— 4,564,565 na 1888 858 1135 32/— 4,795,646 geen opg. 861 1159 20/10 4,859,451 versch. 23/1 bovenstaande statistiek blijkt, dat van tot 1872 bij stijgenden prijs deland- 27 Ik wil alles voor u doen, Harriet, riep de bewaker opgewonden uit. Bet moet echter gezegd worden, dat zijne op gewondenheid geheel voortsproot uit haren wel stand of betrekkelijke» welstand. Hij vond haar voorkomen niet zoo aantrekkelijk meer als hij het zich vroeger voorgesteld had. Alles zal ik voor u doen, dat is te zeggen, alles, wat mij mijne betrekking niet doet verliezen, Het is niet veel om te verliezen, weliswaar, maar het weerhoudt mij van honger te sterven. En als ik hier vandaan werd gejaagd, zou ik niet gemakkelijk eene andere plaats krijgen. Ge zoudt u over geen nieuwe betrekking behoeven te bekommeren als ge mij huwdet, Piet, zei Harriet Blake met voorgewende schuwheid, die bepaald betooverend was. Hij vergat dat bet tijd was zijn avondeten klaar te maken. Zijn stoel dichter bij den haren schuivend, keek hij haar in tic vermagerde trekken. Buiten woei eet) scherpe wind, sneeuwstormen met zich brengend. De sneeuw sloeg tegen het venster en miss Blake huiverde. Ik geloof, dat dit Grantmoor een van de akeligste plaatsen der wereld is. Dat zoudt ge denken, als ge in die vreese- lijke barak zat, antwoordde Shackleford zijn hoofd in (ie richting der gevangenis wendende. Het is het koudste hol dat er bestaat. Maar wat wildet ge van me? dat ik het er heet maakte voor Anson of dat ik champagne voor hem binnensmokkel en hem de dagbladen bij zijn avondeten gaf? Hij lachte terwijl hij sprak, reeds wetende dat hare wenschen niet dien kant uitgingen. Miss Blake schrikte. Hemel, Pietl riep ze verbaasd uit, zoudt ge dat kunnen Hij lachte eenigzins onwelluidend. Ja, er is niet veel, dat we niet doen kunnen. bouwproducten, terwijl de bevolking toenam met circa 20 pet., de hoeveelheid bouwland vermeerderde met 118000 hectaren en groen land met 95000 hectaren, terwijl de opper vlakte der woeste gronden met niet minder dan 240000 heet. verminderde. Van 1872 tot 1888, terwijl de graanprijzen aanhoudend daalden vermeerderde de op pervlakte woeste gronden met 46000 heet. en zal na dien tijd waarschijnlijk nog meer toegenomen zijndoch de cijfers na 1888 ontbreken. De oppervlakte bouwland verminderde daarentegen van 1872 tot 1894 met 13,000 heet. en groenland in hetzelfde tijdperk met 29000 hectaren. De bevolking vermeerderde in dat tijdperk met meer dan 20 pet. Van 1833 tot 1872 stegen de loonen der werklieden belangrijk er was groot gebrek aan werkkrachten, het loon ran een boeren-arbeider in de 70er jaren bedroeg van f 350 tot f 400 per jaar. Nu daarentegen overal werkloosheid en daling der loonen, zoodat het loon van een boerenarbeider thans niet meer dan ca. f 250 per jaar bedraagt. Waardoor deze daling der loonen Door toeneming der oppervlakte woeste gronden waarop geen werkloon meer verdiend kan worden. Wanneer de oppervlakte woeste grond verminderd was, evenals van 1833—1872 met 6000 hectare per jaar, terwijl het nu ver meerderde (1872—1894) met ca. 2000 heet. per jaardan zou -r van 1872 tot 1894 8000 X 22 dus 176.000 hectare land meer in cultuur gokomen zijn. Met de cultuur van die oppervlakte bouw- en weiland kon door een minstens t 50 per hectare, dus 9 millioen gulden, werkloon per jaar verdiend zijn ge- woreen. Met den invoer van de hoeveelheid graan, die daarop geteeld kon worden, zal hoogstens twee millioen gulden werkloon en winst voor de kooplieden per jaar verdiend zijn. De 9 millioen op het platteland, de twee millioen in de groote koopsteden. De bewakers, die eene afdeeling te bevelen» heb ben zijn koning van die afdeeling. Miss Blake knikte beteekenisvol. Dan zal het u geen kwaad doen om iets voor eigen rekening op touw te zetten, zei ze, en ik denk, dat het gemakkelijker voor u is om een beetje te streng voor een gevangene te zijn, dan om hem te begunstigen. Kuikens, brieven en tabak kunnen gevonden worden, ziet ge, merkte Shackleford beteekenis vol op,, maar als ge hard zijt voor een man, kunt ge daarvoor niet gestraft worden, hij lachte droog. Ge wordt alleen maar voor de scherpte van de uitvoering van uw plicht terecht gewezen. Kapitein Roper's afgezant want dat was zij boog haar gezicht zoo dicht bij het zijne, dat hij, ware zij aantrekkelijker geweest, eene aanvech ting zou gevoeld hebben haar te kussen. Doch hij deed het niet. Ze fluisterde hem iets in het oor, waarop hij ontzet terugdeinsde. Ze stond op en vervolgde op zachten toon: Na hetgeen ik van Frank Anson gehoord heb, geloof ik niet, dat zijn dood een groot ver lies voor de wereld zou zijn. Maar dat is natuurlijk uw zaak. De koude harteloosheid in haren toon deed Shackleford rillen. Ze vervolgde - Wat mijzelf betreft, ik vind het jammer, dat het gerecht hem niet gedood heelt, want er be staat geen twijfel of hij was de moordenaar. Hij tracht het zelfs niet eens te ontkennen. Offer dus uw geld niet op door hem genade te loonen. Maak het zoo warm voor hem, als ge maar kunt I 't Geeft niet hoe het loopt I Uit heigeen ge mij gezegd hebt, maak ik op, dat het eene makkelijke zaak is. En het einde zal ons beiden beloonen 1 Intusschen zal ik zorgen, dat ge iedere veer tien dagen geld ontvangt. En wanneer het goede nieuws komt het goede nieuws hem betreffende krijgt ge vijf tig pond. Ik zal u wekelijks schrijven Shackleford viel haar in de rede en legde zijne hand op haar arm. Ge zijt er zeker van dat het sop de kool waard is P Zult ge mij stellig huwen, wanneer ik uw plan ten uitvoer breng? Ze glimlachte en vroeg op verwijtenden toon Door meer intensieve bewerking des bodems, die het gevolg zal zijn van hooger prijzen der landbouwproducten, zou op de circa twee millioen heet. groen- en bouwland, die er in Nederland liggenminstens 10 gulden per hectare, dus 20 millioen gulden per jaar meer op het platteland verdiend worden. Ook den steden zou dit ten goede komen. Behoeft men langer te vragen waardoor er werkeloosheid is En waar is het einde wanneer de granen niet duurzaam hooger in prijs worden Door een recht van f 3 per hectoliter op tarwe, en in evenredigheid op andere granen zou de graancultuur meer toenemen, de zuivel- producenten zouden minder concurrentie van de graanbouwers hebben en uit de opbrengst der graanrechten zou een dadelijk ingaand pensioen van aanvankelijk f150 aan allen, zoowei mannen als vrouwen, op 65-jarigen leeftijd kunnen verzekerd worden. Er zou dadelijk meer vraag naar arbeiders komen, de landbouwer zon meer ontginnen en meer werk aan het land laten verrichten, de werkeloosheid zou ophouden, het loon zou stijgen, evenals, en misschien hooger, dan in de 70er jaren. Men zou, wanneer men den landbouwer in de gelegenheid stelde tegen den Russischen boer, die voor eenige stuivers per dag werktte concurreeren, ook een minimum werkloon voor den boerenarbeider kunnen bepalen. De invoer van graan zou langzamerhand afuemen en daardoor de bijdrage voor het pensioen verminderen, waardoor men dadelijk zou móeten begiunen met verplichte bijdrage tot verzekering. En wat zou den arbeider die verhooging van f 3 per mud (4 cent per kilogram) kosten Uit een statistiek, voorko mende in evengenoemd jaarboekjewordt opgegeven, dat per hoofd der bevolking ge bruikt wordt ca. 56 kilo tarwe en rogge, makende voor een gezin van vijf personen 280 K.G. en naar 4 cent is 111.20 per jaar. Reken echter een arbeidersgezin op het drie voud dan zou hij nog belangrijk voordeel hebben. Twijfelt ge nog aan mij, Piet? Toen Peter deze woorden hoorde, vlood de twijfel. Hij verklaarde zich bereid zijn ziel voor haar te verliezen, hetgeen hij waarlijk reeds op punt was om te doen. En na een tien minuten met elkander gespro ken te hebben, zei ze hem goeden nacht en zijn geleide weigerende, ging ze alleen weg en nam haren intrek in het logement. Ze liet hem achter, lager van karakter, ruste- loozer van geest, instinctmatig terugdeinzende voor het werk, dat hij toegestemd had te ver richten voor den prijs hunner belooning. HOOFDSTUK XXXIV. Waarin LADy MELBURy en Obadiaïï Roper IN HET GEHEIM SCHIJNEN DOORGEDRONGEN. Dank u, dank u, zei mr. Purkiss warm. Hij trok zijn overjas aan en schudde zijn gast heer hartelijk de hand. De vriendelijke predikant had bij den ouden menschenvriend thee gedronken en noodigdejhem uit volgende week bij hem te komen dineeren, en waarop Obadiah Roper antwoordde dat hij gaarne van de uitnoodiging zou gebruik maken, wanneer hij dan r.og in Maliscombe was. Hij had nauwelijks die woorden geuit of een bediende kwam binnen en diende lady Mel bury aan, waarop de kleine predikant haastig naar zijn hoed en parapluie greep. Het regent flink, zie ik daar, zei hij door een der vensters naar buiten ziende. Ik zal niet lan ger blijven, daar lady Melbury u zeker over het een of ander belangrijks spreken moet. Ze zou anders niet in dit weer gekomen zijn. Schijnbaar was mr. Obadiah Roper van dezelfde mecning, want zijn afscheidsgroet was gehaast en de mar ier, waarop hij zijn gast de kamer uitliet, scheen den wensch te bevstten, dat hij zich zoo sdoedig mogelijk verwijderen zou. Het kwam den predikant voor, dat lady Mel bury eenigszins verschrikte toen ze hem zag. Hij schudde bedenkelijk het hoofd en daalde de trappen af. Hij had haar r.iet meer gezien sedert den avond dat ze flauw gevallen was en de verandering in haar gelaat was hem terstond opgevallen. Intusschen was lady Melbury de kamer van den «menschenvriend" binnengegaan en in een stoel neergevallen. Mochten de werklieden eiudelijk inzien, dat werkloon de voornaamste factor is in de prijs vorming van alle producten en dat lage prijzen tengevolge hebben lage loonen en werkeloos heid, en hooge prijzen hooge loonen. Voor- en tegenstanders van graanrechten, mannen als Pierson en andere staathuishoud kundigen, die belang stellen in het lot van den werkman, helpt hierover meer licht ont steken. De zaak is ernstig genoeg. Andere bladen worden daarom verzocht dit stuk over te nemen, B. Indien Goluchowski, de gemeenschappelijke minister van buitenlandsche zaken van Oos tenrijk Hongarije, eenige dagen vroeger naar Berlijn was vertrokken ter deelneming aan het feest van den Zwarten Adelaar of indien Murawiew, de nieuwe minister van buitenland sche zaken van Rusland, enkele dagen later benoemd was, zou geen er kans zijn geweest op zoo fantastische beschouwingen over de reis naar Berlijn van den Oostenrijkschen titularis, als nu ten beste worden gegeven. Het plan van Goluchowski's reis was reeds lang vastgesteld toen Schischkin Kapnist en Von Nelidow nog golden als de ernstige candidaten voor den gewichtigen post, welke Murawiew nu is toegewezen, 't is dus beslist onmogelijk dat deze benoeming te Weeuen en te Berlijn zulk een sensatie heeft gewekt en geleid heeft tot de conferentie te Berlijn. En ook de voorstelling in enkele Fransche bladen dat Murawiew's benoeming in op volging van Lobanovv eenvoudig geldt als een antwoord op Goluchowski's vijandige politiek tegen Ruslaud op het Balkan-schiereiland lijkt pure fantaisie. Murawiew zou door den czaar en zijn moeder uitverkoren zijn ondanks zijn geringere rechten dan de bovengenoemden en ondanks zijn geringer aantal levensjaren, alleen omdat Goluchowski een Pool is en Murawiew tegen Polen is opgetrokken! Zijt ge er zeker van? Zijt geer zeker van? vroeg ze koortsachtig. Dit waren de eerste woorden die ze uitte. Is er geen kans dat het niet zoo zal zijn Wees dan genadig en zeg het mij. Obadiah Eegerton Roper scheen klaarblijkelijk te weten wat ze bedoelde en was in het minst niet verwonderd over de hartstochtelijkheid harer woorden. Hij glimlachte. Er is geen kans op, waarde lady, zoover als ik zien kan. Twee en twee is vier, dat blijft zoo over de geheele wereld en deze twee tweeën zijn waarlijk duidelijk genoeg. Ge kunt begijpen, dat het in mijn voordeel was te trachten er acht van te maken. Zoo was het, stem ik toe, en zoo is het nog. Doch ik had niet het minste idee van wat ik eerst hoorde, toen ik uit nieuwsgierigheid die twee afluisterde. Hun gesprek was natuurlijk niet van dien aard, dat ik er eenigszins wijzer uit werd, maar De mogelijkheid bestaat toch dat men di'u- gen met elkander gaat vergelijken en tot eene verkeerde gevolgtrekking komt, wierp de gejaag de tegenover hem op. Ik weet het, stemde hij toe. Ik heb het zelf dikwijls genoeg gedaan te dikwijls om er niet mee geleerd te hebben voorzichtig te zijn. Buitendien, mijn waarde lady Melbury, verteldet ge mij onlangs niet, dat ge zelf in bezit van fei ten waart feiten die bevestigden wat ik zeide Er was eene geldquaestie. Ja, ja, viel lady Melbury hem met gefronste wenkbrauwen in de rede. Er zijn vele omstan digheden, die het uitgillen, dat wat ge zegt, waar is. En toch kau ik het niet gelooven 1 Ik durf het niet gelooven. De verworpeling haalde beteekenisvol de schou ders op. Wel, natuurlijk, indien ge wetend verkiest uwe oogen te sluiteh, kan ik het niet helpen, Doch zoo was het, klaar genoeg. Er is geen twijfel aan het bestaan van eene weddenschap. En een man, die zulk eene wed denschap aangaat Lady Melbury zonk in haren stoel terug. Het volgende oogen blik boog zij zich voorover.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1