BUITENLAND. JHranKrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenr ij k- Hongarije. Italië. Goluchowski heeft voor zijn vertrek naar I kolonie, is het bericht gekomen van opzien- t'M 1 •int\ >>i i .v 1. -2 1*1 1 TT* I i Berlijn een audiëntie gehad bij keizer Frans Josef en daarna geconfereerd met de gemeen schappelijke ministers Von Kal lay en Von Krieghammer en met de premiers Badeni en Banfty, terwijl hij gezegd wordt ook rugge spraak te hebben gehouden met de graven Von Euleuburg en Nigra,respectievelijk gezant van Duitschland en Italië, djch ot graaf Murawiew's benoeming het onderwerp dei- beraadslagingen heeft, uitgemaakt, is moeielijk te zeggen. Onmiddellijk na zijn aankomst te Berlijn is Goluchowski gedurende een half uur ontvangen door den keizer's avonds was er feestmaaltijd bij den Oostenrijk— Hongaarschen gezant, waarbij ook Von Ho- henlohe aanzat, die 's middags al had ge confereerd met den hoogen gast en gisteren was deze ten paleize geïnviteerd. Zoo zal 't blijven gaan tot de mim'stei van buitenlandsche zaken morgen weer naar de stad aan den blauwen Donau terugkeert, doch behalve de menu's zal er van deze samen komsten wel niet meer bekend worden dan voor de gewone menschheid nuttig en noodig wordt geacht. Dat de triple alliantie het voornaamste onderwe-p van gespiek zal uitmaken of reeds uitgemaakt heeft, is niet waarschijnlijk de Italiaansche gezant wordt in 't geheel niet genoemd en dus zal't wel over de Oostersche quaestie loopen- een rijk onderwerp in'er daad, waarover men eigenlijk nooit uitgepraat komt, zelfs al valt er zoo weinig nieuws van te zeggen als op 't oogenblik Zaterdag is de rij der interpellatiën in Frankrijks kamer geopend door den sociaal democraat Camaud en wel ten aanzien van Doumet's benoeming tot gouverneur generaal vsn L.do China; thans komen de afgevaar digden Basly en Lamendin den minister van openbare werken interpelleeren over de uit voering der veiligheidsbepalingen iu de mijnen van t Noorderdepartement en dan zal minis ter Barthou in den senaat te antwoorden hebben op de vraag waarom de prefect vau 't Noorderdepartement Vel Durand, terugge roepen is. Zoo gaat 't lieve leventje voort ten nadeele van den parlementairen arbeid, ten pleiziere van weinigen, ten nutte van niemand en niets en lot vermaak van het buitenland, 't Zal wel zoo duren tot er eens een energiek bewind komt, dat 't zijn recht heet bekwame mannen te benoemen en onbekwame ot minder ge schikte te verplaatsen oi af te zetten. Zaterdag werd de door de regeering ge vraagde motie om over te gaan tot de orde van deu dag, aangenomen met 305 tegen 138 stemmen, nadat behalve Carnaud, Lebon de minister van fiuancien en Jaurès georeerd haddeD en gisteravond heeft Doumerde veelbesprokene den vaderlandschen bodem verlaten, in 't vooruitzicht van zijn jaarlijksche toelage van 225000 francs. De muzelmausche afgevaardigde dr. Gre- mier blijft ondertusschen knielen en bidden tot vermaak van velen nog altijd en als hij er geloofsijver en pleizier voor houdt, zal niemand er hem lastig om vallen: de quaestuur der kamer zal de kat de bel niet aanbinden omdat zij niet alleen de burnous zou moeten verbieden, doch een ander costuum verplich tend zou moeten stellen tevens een al te gevaarlijk ondernemen Op 't zelfde moment ongeveer dat de officieuse pers van Italië generaal Baldissera's vertrek uil Massowah releveerde als bewijs van den gunstigen staat van zaken in de Hij is weer hier geweest en heeft zich in liet openbaar vertoond. Ik geloot' dat mijne nicht hem ontdekte. Hij zat met eene mijner dochters in het rooksalon. Hij werd als Stephen Gay aan ons voorgesteld. En bedoelt gij, dat hij in de gevangenis heeft gezeten Twee jaren dwangarbeid, zei mr. Roper de handen met eenige voldoening wrijvende. Doch wat beteekent dat Wel., immers niets Den een of anderen dag kunnen wij dat ook krijgen. De aristocratische vrouw kromp als dooi- een adder gestoken ineen. Is dit het, wat we nu bezig zijn te doen onze overrenkomst om te zwijgenvoor de wet eene schuldige daad vroeg ze scherp. Stellig. Ge zijt medeplichtig aan den moord geworden. Gij zijt ook schuldig. Lady Melbury stond van haren stoel op en hield zich aan den schoorsteenmantel vast. O, God zei ze fluisterend. Heeft ooit iemand in een toestand als de mijne verkeerd Ze strekte de armen uit om zijn aandacht te trekken. Er is nog eene iuoeielijkheid. Hij, Stephen Gay, is verliefd op mijne dochter Priscilla. En zij moedigt hem aan ze schijnt hem te beminnen. En liet ergst van alles is, dat lord Melbury het goedkeurt. Natuurlijk, knikte- hij, natuurlijk. Wat kan men anders onder deze omstandighe den verwachten Maar het is verschrikkelijk om aan te den ken Denk eens aan de gevolgen. Het kan niet verholpen worden, my lady, dat zult ge zelf inzien. Er kwam een zucht van hare blecke lippen. De oude schurk zag verwonderd op. Waartoe al die bewegingen? riep hij uit. Ge bezit het geld om het stilzwijgen te betalen. Wat hebt ge meer noodig? Indien het nooit uitkomt, is het precies alsof hut nooit gebeurd ware. Maar indien ik het stilzwijgen "bewaar, ben ik dan btter dan de moordenaar zelf, vroeg ze op onderdrukten toon. Er dreigt een ander gevaar. Madeline's vader en Frank Anson. Wat moet er van Frank Anson worden? Zijn loopbaan vernietigd, ztjn geest gebroken, zijn hecle leven verwoest, gebrandmerkt. En hij heeft toegegeven 1 Hoe kon hij O barende operaties cier derwisjen in Noord Oostelijke richting, in verband waarmede des generaals plaatsvervanger, generaal Vigano bevel heeft gegeven tot de samentrekking.der troepen tusschen Agordat en Keren 'i Schijnt dat de derwisjen Agordat, dat beschikt over artillerie, willen bemeesteren en daartoe eerst de gemeenschap met Ivassala zullen trachten te verbreken, 't Zou best kunnen zijn, dat Baldissera, die om gezondheidsredenen en wegens familiezaken met verlof komt, te Port- Said het bevel vindt van den minister van oorlog om onverwijld op zijn post terug te keeren. Uit New York word gemeld, dat de Cu- baausche opstandelingen verklaard hebben geen vorm van autonomie te willen aanvaar dende willen hun volkomen onafhankelijkheid. De eerste minister van Spanje Canovas heeft in een interview opnieuw verklaard, dat hij alleen succes van de wapenen ^verwacht. Er zijn tusschen Spanje en Cuba geen vredes onderhandelingen geopend. De verkiezingen voor de nationale ver gadering op Kreta ziju vastgesteld op 3 Maart. Het heet, dat de Porte het ontwerp ter reorganisatie van de gendarmerie op Kreta aangenomen heeft. De Turksche minister van eeredienst heeft den afgezant van de Rumeensche re geering verklaard, dat hij mgr. Anthymos niet als metropoliet van Macedonië kon erkennen, alvorens hij door het patriarchaat eikend was. Dit weigert aan het verzoek der Rumenen te voldoen. T?( v v In den Franschen senaat heeft Loubet den presdentieelen zetel ingenomen met een rede, waarin hij de nieuw gekozen senatoren welkom heette en de wetten opsomdewaarover gestemd moet worden. Hij eindigde met eeu lofspraak op de Republiek. Door den hevigen regenval is de nood in de provincie Sevilla nog gestegen. Mannen en vrouwen trachten de broodwagens te plunderen zoodat voortdurend botsingen met de politie ontstaan. De gegoede inwoners durven 's nachts hun woniugen niet te ver laten. Te Madrid worden pogingen aangewend om een volksbetooging ten gunste van markies De Cabrinna op touw te zetten. 31isbruik van Maclit. Uit Londen wordt aan de N. R. Ct. het volgende geschreven, dat een eigenaardig licht werpt op de arbeidstoestanden in Groot Britannie. Dc uitspraak der gezworenen, waarbij Pyn, secretaris, eener vakvereeniging alhier en vele harer leden veroordeeld zijn aan de firma Baily nagenoeg pd st. 700 uit te betalen voor schadevergoeding wegens molestatie, bangmakerij van hare onderhooringen, heeft in groote mate de algemeene aandacht ge trokken. En zeer terecht. In den loop der rechtsverhandelingen, toch zijn er dingen aan den dag gekomen, die velen onzer wel ver moed hebben, dat bij onze trade unions mijn God! hoe kon hij? Hij moet geen recht vaardigheidsgevoel, geen eergevoel in zich heb ben Ik ben niet genadig in mijn oordeel, ik weet het. Ik ben geen vriendelijke, noch eene goede vrouw, doch dit zal mij tot eene slechte maken, maar ik kon nooit zwijgen, wanneer een ander in mijne plaats leed. Mr. Roper lachte en wierp het hoofd in den nek. Toen boog hij zich voorover en raakte de hand, die langs hare zijde hing, aan. Ze trok zich een weinig hoogmoedig terug bij die aan raking. Doch trots en waardigheid werden in een onderhoud als dit teniet gedaan. Zie hier, zei hij op zachten, bedaarden toon; of de jonge Anson den moord beging of niet wij weten, dat hij hem niet beging, doch dat blijft buiten quaestie hij pleegde stellig dat verraad en den diefstal. Ten zijnen voordeele werd mij dat document verkocht. Ook heeft hij redenen voor zijn zwijgen. Welke die redenen zijn kunnen wij niet doorgronden, doch ge kunt er van op aan, dat het goede re denen zijn, anders zou hij er zijn leven niet voor gewaagd hebben. Een man van zijn stand loopt niet in het gevaar noodeloos gehangen te worden. Zoo hij zichzelf dus gerechtvaardigd denkt door te blijven waar hij is, waarom zoudt gij u dan over de rechtvaardigheid of onrechtvaar digheid ervan kwellen Hij is en blijft een schurk I Dit was hetzelfde argument, dat zij eens tegen over sir Edmund Anson in die vreeselijke dagen, toen ze hem nog schuldig geloofde, gebruikt had. Maar nu een ander het uitte scheen het schandelijk en slecht. Maar zijn vader, zei ze langzaam. Sir Ed mund is een van mijne beste vrienden. Ik moet het hem vertellen. Ik kan hem niet aan de schuld vari dien armen jongen laten gelooven. Obadiuh Egerton Roper sprong verschrikt vooruit. Doe dat niet! Gelooft ge, dat hij er den mond over zou kunnen houden? Natuurlijk, voegde hij er aan toe, indien ge er niet omgeeft of alles uitkomt, welnu, goed, doe het dan. Zeg zooveel nis ge wilt. Doch voor ge iets zegt, denk aan de gevolgen. Denk vooral goed na of ge voor alles zult voorkomen, maar niet in dien graad en omvang. Beiden waren van dien aard, dat de advocaat der gedaagden, niemand anders dan de ge wezen minister van Binnenland-die zaken Asquith, zich genoopt zag zijne sustenuën te laten varen en in eene uitspraak ten gunste der eischers te berusten. „De feiten zelf zijn zoo eenvoudig mogelijk en kunnen in weinige regelen worden saam- gevat. De heeren Bailey zijn glasblazers en spiegel fabrikanten in den City Road In November 1895 had er een werkstaking te hunnent plaats en, als gevolg dier werkstaking, werden door Pye en anderen, steunpilaren der „National Plate Glass Beveller's Trade Union," de feiten gepleegd, welke ten slotte de firma Baily hebben genoopt den sterken arm van het gerecht te hulp te roepen. Vol gens hunne bevinding van het gebeurde tijdens de werkstaking, was de toestand aan de fabriek vrijwel onhoudbaar. Sommige, trouw gebleven, werklieden moesten daar overnach ten, anderen, door de politie bewaakt en beveiligd tegen de aanvallen der werkstakers, 's morgens uit hun woningen gehaald en 's avonds weder derwaarts geleid worden. Deze lezing werd meer dan bevestigd door de getuigenissen van ettelijke werklieden en onder hen van slachtoffers der intimidatie. Het verhaal dier slachtoffers klinkt haast ongelooflijk. Voor niets schijnt de roekelooze geweldenarij der stakers in deze te zijn teruggedeinsd, om de zoogenaamde »smart- beenen" en hunne patroons ten onder te brengen. „De getuige William Fletscher vertelde dat men hem gedwongen had zijn emplooi prijs te geven, ofschoon hij tevreden was en geen grieven tegen de firma Baily had. Telkens als hij haar fabriek uitkwam werd hij achter volgd door een bende van 40 of 50 mannen, die hem uitjouwden en te lijf wilden gaan. De politie moest hem beschermen. De fa briek verkeerde in een staat van beleg. Daar hij niet met rust gelaten werd, zag hij zich eindelijk gedwongen zich bij de stakers aan te sluiten, ten deele verlokt door toezeggingen nopens »strike pay", die niet of sleehïs hal verwege vervuld werden. Andere getuigen sprakeu van ondergane mishandeling, enkele van bedwelmende dranken, die men hun gegeven had om hen afvallig te maken. Dat zulke toestanden mogelijk zijn in ons eigen midden bewijst, dat vele Engelsche trade- uuionisten een merkwaardig begrip hebben van persoonlijke vrijheid en burgerrechten ook, dat vrije arbeid wel degelijk nog steun en beveiliging noodig heeft," Tot zoover het schrijven in de N. R. Ct. Natuurlijk wordt hiermede het bestaan van vakvereenigingen niet veroordeeld. Het geldt hier slechts een machtmisbruik, maar een misbruik, dat zich ook elders heett voorge daan, en waarvoor de werklieden zich in 't belang hunner eigen zaak dienen te hoeden. Door niets toch wordt een zaak meer gecom promitteerd dan door geweldpleging. met deze instelling in het algemeen weinig ingenomen is, omdat eerst na dertien weken ziekte een weekgeld aan de verzekerden wordt uitbetaald, terwijl de te betalen premie over een geheel jaar liep en 12 mark, alzoo ongeveer f 7.20, voor iederen verzekerde bedroeg. Hoewel de verzekering voor allen verplicht gesteld is, schijnt het toch, dat met eenige handigheid wel middeltjes te vinden zijn om daaraan te ontkomen en dat velen daarvan ook inderdaad gebruik maken. Nws. Duitschland op de Parijschc tentoonstelling. De begrotingscommissie uit den Duitschen rijksdag heeft dc 5 millioen mark voor de Parijsche tentoonstelling met algemeene stem men toegestaan. Zelfs de socialisten Bebel en Singer spraken ten gunste van het voorstel. Omtrent de werking der in Duitschland bestaaude jjUnfallsversicherutigsgenossen - schalt", waaraan ook alle Nederlandsche schippers, die den Duitschen Rijn bevaren moeten deelnemen vernemen wij, dat men kunnen instaan! Lady Melbury vouwde de handen. Ik kan het niet, zei ze, ik kan het niet. Hare gedachten welke hij niet raden kon wierpen een vreesachtige schaduw in hare wilde blauwe oogen. Dat is de ellende ervan Ik verkeer in wan hoop en kan niets doen, niets, niets,,.... dan drinken, voegde ze er op gesmoorden toon er aan toe. Eenige weken geleden, vervolgde ze zacht, was ik eene gelukkige vrouw. Er was iets gebeurd, dat mij gelukkig maakte. Nu ben ik het ellen digste wezen dat er bestaat. Drank dat is mijn eenige vriend I Hij maakt mij gevoelloos, voor eenigen tijd ten minste. Niets anders kan mij tot rust brengen en tenzij er hulp komt, zal wanhoop mij doen val len dieper en dieper, tot dat ik geen mensch meer gelijk ben. Het is mijn straf, veronderstel ik, doch ze is harder dan ik verdien. Straf? waarvoor? vroeg de ex-financier verwonderd. Doch zij verkoos niet te antwoordan. Met eene trotsche beweging zei ze hem goe den dag. Gaat ge, of blijft ge hier in Malliscombe Ze bleef in de deur staan. Ik heb nog geen plan gemaakt antwoordde Obadiah Roper. Het bevalt mij hier uitstekend, te meer daar mijn neef voor mij betaalt. Doch hij begint mij nu kort te houden en nu ik een nieuwe bron van bestaan in het zicht heb, ben ik meer dan half besloten weer naar de stad terug te gaan en er mijne goede werken te hervatten. - Ik kan u het geld daar evengoed zenden als ik het u hier geven kan, zei ze kortaf. En misschien met minder gevaar van ontdekt te worden. Hij grinnikte en zij daalde naar haar rijtuig af. HOOFDSTUK XXXV. Ongeveer tien maanden zijn voorbij gegaan. Op een stormachtigen avond in het begin van October zat Trimball, de kapper, met veertien of vijftien van zijn vrpgezel-kennissen in het salon in de Bridgestreet te rooken. De hertog en de hertogin van Orleans zijn naar Sofia gereisd, waar zij de gasten zullen zijn van vorst Ferdinand van Bulgarije. De keizer heeft de wet betreffende de deelneming van Oostenrijk aan de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900 bekrachtigd. Dank zij Di Rudini's optreden, heeft de senaat van Italië de financieele voorstellen van minister Luzzatti rakende de emissie- banken, reeds aangenomeu en wel met 148 tegen 116 stemmen. Zoo kan dan nu in den morgen te houden ministerraad beraadslaagd worden over de ontbinding der kamer, welke gewichtige aangelegenheid uitgesteld zou moe ten zijn als de senaat het voorloopig financieel hervormingsplan had gewijzigd. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, is men 't volkomen eens over de wenschelijkheid van de ontbinding der oude onder Crispi ge kozen kamer, doch over den datum moet beraadslaagd worden. Over de aanleiding der plotselinge bekeering van het bewind, tot voor korten tijd beslist tegen ontbinding gekant, valt nog niets te zeggen. Men dicht Di Rudini een volledig hervormingsplan toe en 't zou zijn ter verkrijging van de grootst mogelijke zekerheiddat de premier den grooten sprong wil wagen. Over de quantiteit is men in regeeringskringen niet ontevreden, doch men weet nimmer zeker op wie men bouwen kan de zuivere regeeringsviienden vormen geen groote meerderheid en de formatie-Di Rudini wil niet leven bij de gratie van het toeval Nauwelijks begint Italië tot ru:-. tc komen en nog zijn de gevangenen van den Negus niet alleu in hun vaderland teruggekeerd, of een nieuwe schrikraare komt uit Afrika: de Derwisjen rukken op Agordat aan. Een groot leger dier gevreesde krijgslieden trekt voort langs den weg van Elit-Bitaraa, Kassala links latende liggen; dc voorhoede beweegt zich in de richting van Agordat, dat westelijk van den driehoek Keren- Asmara* Massaua gelegen is (op de meeste kaarten is de anders van den laatsten tijd zeer bekende plaats niet te vinden(. Het is goed van ar tillerie en levensmiddelen voorzien; er zijn veel inlandsche soldaten. De gouverneur Vigano trekt de beschikbare troepen tusschen Agordat en Keren samen. Eclaireurs, houden contact met de voorhoede van de Derwisjen. De mobiele militie is onder de wapens geroepen. Generaal Baldissera is, gelijk men weet, juist uit Massaua near Italië vertrokken, De Popoio Romano hoopt, dat de opperbevel hebber reeds te Port-Said een regeeriugste- legram zal vinden, waarin hem gelast wordt dadelijk naar zijn post terug te keeren. De Cnspiniaansche Tribuna hoont de regeering en verwijt haar verzwijging van de waarheid of onwetendheid, alsof zij iets aan de onver- Dien avond maakte hij aan zijn vrienden be kend dat hij over zes weken de bruidegom hoopte te zijn. De uitverkoren bruid was natnurlijk Amelia, miss Harvey's kamermeisje. De gezondheid van der. gastheer en zijn bruid werden gedronken. Doch de inwoners van Mal liscombe zijn niet zoo spoedig uitgepraat en eenige van de meer intieme vrienden gaven te kennen dat, daar hij een jong, vooruitstrevend man was, hij beter had kunnen doen. Ze dachten ook dat het gevoegelijker ware geweest als hij een vrouw uit Malliscombe had gehuwd in plaats van een vreemde uit Londen, die stad van alle kwaad. Er was toch menig handelsman in Malliscombe, die gaarne zijn dochter aan een flink, jongman, die reeds beloofde het ver in de wereld te zullen brengen, uitgehuwelijkt zou hebben. Met een lach antwoordde Trimball, dat hij Amelia beminde en dat geen andere vrouw, arm of rijk, eenige waarde voor hem zou hebben. Hij voegde er met eenige verlegenheid en zekeren trots aan toe, dat Amelia hem de eer had aangedaan zijn liefde te beantwoorden en dat niemand anders dan hij haar gelukkig zou kunnen maken. Crafter, die bij deze gelegenheid na eenige tegenkanting was toegelaten dooi het feit, dat zijn langdurige weduwnaarstaat in aanmerking genomen, hij weer als vrijgezel" beschouwd kon worden, lichtte de lange, slappe hand op om een ander, die op het punt was den gastheer te antwoorden, tot zwijgen te brengen. Waarom met hem geredetwist? zei hij on geduldig, het oog op den spreker richtende. Ziet ge niet, dat ze hem vast en stevig in haar netten heeft? Hij is zichzelf nu niet; geen man is zichzelf, wanneer hij in den toestand is geko men meer van één vrouw in het bijzonder dan van de rest te houden. Zoo slim zijn de vrouwen, dat we allen, vroeg of laat, in hare strikken verward raken. Wat mij betreft, ik voel mij altijd treurig gestemd als ik zie, dat er weereen zijne vrijheid gaat opofferen 1 Doch er is niets aan te doen. Het is een natuurwet. Het is vergeefsche moeite te trachten hem de oogen te openen en te doen zien hoe dwaas hii it. Ge krijgt er hoegenaamd geen dank voor. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2