Nummer 8. Donderdag 28 Januari 1897. 20 Jaargang. Gratis verloting Grondbezit en Pacht, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. een prijs van f 100 een jr y 100.— een 50. ■sar Wij kunnen dan ook onzen abon- né's, voor zooverre zij nog niet ge abonneerd mochten zijn op het Ge- illustreerd Zondagsblad, slechts op wekken om zich daartoe bij ons aan te melden. De Echo van het Zuiden, Hialwijksche en Langslraatscbe Courant, Dit BUd verschijnt W oenidag en ZaterdigiTood. Abonnementsp r ij per 3 meenden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiex 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven iworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenoiian door het advertentiebureau vaa Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wij komen onzen lezers eene belangrijke inededeeling doen. De uitgevers van de NED. ILLUSTRA TIE met hare editiënals GEÏLLU STREERD ZONDAGSBLAD enz. welk laatste wij voor de abonnenteu op onze courant' tegen uiterst geringen prijs verkrijg baar stellen en dan ook door zeer velen wekelijks bij hun Zondagsnummer wordt ontvangenhebben een alleraardigst plan ontworpen om den lezers daarvan verrassin gen te bereiden. Zij hebben de som van TWEEHON DERD EN VIJFTIG GULDEN be schikbaar gesteld om, verdeeld in bij lotingte worden toegewezen aan de gelukkige houders van de nummers, welke daarvoor in aanmerking komen. Vanaf No. 3 van den loopenden jaargang van de NED. ILLUSTRATIE, en dus ook van het GEÏLLUSTREERDE ZON DAGSBLAD is elk exemplaar van een bizouder nummer voorzien. Steler verschijnen tot aan den trekkings dag in Maart e.k. tien bladen van het Ge- illustreerd Zondagsbladdan zal elk dier bladen gestempeld zijn met een verschillend nummer. De houder daarvan heeft dus tien kan sen. Wij behoeven onzen lezers er wel niet op te wijzen, dat, waar zulke buitenkansjes worden geboden en wel zonder dat eeni- ge inleg wordt gevorderd, het Ge- 29 Haar hart klopte sneller bij die gedachte en verruimd ging ze het hek van Doveney House binnen. Is er een brief voor mijP waren hare eerste woorden, terwijl ze miss Blake hartelijk de hand drukte. Haar edelmoedige dankbaarheid had haar het volste vertrouwen in mi9s Blake doen stellen. De warmte harer vriendschap had het verschil van stand uitgewischt en er was een oprechte genegenheid uit ontstaan De huishoudster schudde droevig het hoofd en de glans veadween uit Madeline's oogen. Geen? riep ze met zooveel pijn in bare jeug dige stem, dat ze ongevoeliger hart dan van miss zou hebben getroffen. Het spijt mij zoo, lieve, zei de huishoudster op zachten toon, welks welluidendheid zoo me nigmaal een toehoorder had bedrogen. Ik zou het u liever niet vertellen. Doch het schijnt, dat hij uw brief ongelezen verscheurd heeft en dat nadat mr. Shakleford het gevaar had giloopea om hem te overhandigen. Ongelezen verscheurd Madeline stond on- steld. Miss Blake knikte. Ja, het is nauwelijks te gelooven, he P Doch ik heb altijd gehoord, dat het gevangenisleven de karakters der veroordeelden zoo verandert, dat ze van menschen iu wreedaards veranderen. Mr. Anson schijnt zoo veranderd te zijn. dat hij geheel het tegenovergestelde van vroeger is ge worden. Hij wil niet van u hooren, zegt Shackleford, en luistert niet, wanneer er van u gesproken wordt. Schrijven kan hij ook niet, want ophetoogen- blik ondergaat hij straf. Zijn handelwijze is meer dan erg den laatsten tijd. Hij zit thans op water en brood, omdat hij een der gevangenbewaarders heeft mishandeld. Hier is Peters brief, ge moogt hem zelf lezen. illustreerd Zondagsblad een alleraardigste uitgave is. Reeds op zichzelve is het blad door zijn schat van keurige novellen, boeiende ver balen en groote geillustreerde romans een algemeen gewilde Zondagslectuur. Het verschaft elke week in acht groot folio pagina's, tal van prachtige gravures en onderscheidene geillustreerde anecdoten, prijs raadsels, puzzles, enz., waardoor het de vriend des huizes is in menig gezin. En het wordt geleverd tegen zoo goed— koopen prijsdat niemand zich het genot van een zoo fraai tijdschrift behoeft te ont zeggen. In een der eerstvolgende nummers wordt ook het begin gemaakt van een grooten ge illustreerde roman, met talrijke vervolgen, getiteld Kapitein Shanuon, waarop wij in het bijzonder de aandacht vestigen. Het is een roman die in het buitenland enorme opgang maakte. Spannend als het geheele verhaal is, zal de opname daarvan niet nalaten den lezers van het Geïllustreerd Zondagsblad in hooge mate aangenaam te zijn. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van dien roman ontvange. DE UITGEVER. Madeline nam werktuigelijk den brief aan, doch de bittere tranen in hare oogen maakten voor een oogenblik het schrift onleesbaar. Toen begon ze en naar mate ze verder kwam, vermeerderde hare ellende. Ze brak in snikken los. Ik dacht van daag, dat mij een weg voor zijn verlossing geopend was, riep ze tusschen hare tranen door. Doch indien dit alles waar is, ook al wordt hij onschuldig bevonden, dan nog, wat zal het baten Wat zal het baten gilde ze, indien hij nooit meer een goed goed en edel mensch kan worden, beter dan, duizendmaal beter, dat hij nu sterve. Doch ik kan het niet gelooven, ik kan het niet! Er moet eene vergissing zijn, eene vreeselijke vergissing. Shackleford moet den verkeerde voor Frank hebben aangezien Mijn lieve kind, dat is onmogelijk 1 viel mis9 Blake haar in de rede. Onmogelijk Vergeef mij, miss Harvey, doch ik begrijp niet, dat ge nog steeds in hem gelooft. Madeline hief de hand op; een zwijgend bevel om te zwijgen. Hare meederheid kwam onbewust door die beweging boven. Ik heb nooit aan hem getwijfeld nooit. NoaitP ook niet nu hij o lij ft zwijgen? denk eens aan zijn gedrag in de gevangenis I Madeline keerde haar gelaat naar haar toe; hare oogen zagen haar niet, ze staarden in het verleden. Lieve miss Blake, zij slechts, die waarlijk liefhebben, gelooven in de onsterfelijkheid van het vertrouwen, zei ze plotseling op zachten droomerigen toon. En buitendien, hoe kunt gij begrijpen P Er zijn dingen aan deze vreeselijke geschiedenis verbon den, die ik u niet verteld heb, en die ik nooit vertellen zal. Ze zuchtte en haar den brief overhandigende begon ze hare handschoenen dicht te knoopen. Tim, Taxters zoontje, kwam het vertrek binuen- loopen en Madeline boog zich op de knieën en legde hare wang op zijn krullend kopje. O, Tim 1 Tim I indien ge alles wist, zeide ze, indien ge alles wist. Miss Blake had zich naar een der vensters begeven en onderdrukte hare vernedering zoo goed als ze kon. Vaarwel, miss Blake! De ondergeteekende wenscht geregeld bij zijn courant te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad, Wtkelijks in acht groot lolio pagina's met tal van gravures verschijnende, tegen den prijs van 30 cent per kwartaal, franco per post cent. WOONPLAATSNAAM Voor de afd. Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw trad Woensdag avond in eene vergadering als spreker op de heer mr. A. D. van Assendelft de Coningh, burgemeester van Leiderdorp, met eene rede over„grondbezit en pacht.' Hij zeide, de grondslagen der agrarische politiek te willen ontvouwen welke niet is eene poli tiek van react ie of stilstand, maar van behoud door verbeteringwaar noodig, hervorming. De groudbezitters beleven moeilijke tijden zij ontmoeten veel tegenstand. Menigeen zou nog wel iets voor den landbouwer en pachter willen doen, maar maakt bezwaar omdat wellicht liet grondbezit daardoor zou worden gebaat. De oorzaak hiervan ligt daarindat men van jongs-af geleerd heeft, dat de grondrente zich in stijgende richting beweegten dus de grondbezitters steeds rijker worden. Van die voorstelling blijft altijd iets hangenhoewel die berekening verouderd is. De meeste grondbezitters zijn dikwijls armer dan de pachters. Onder hun armoede lijdt de cultuur van den bodem en de volkswelvaart. De woeste gronden nemen in ons land toe. Velen raeenen, dat de grondrente uitsluitend aan de gemeenschap ten goede moet komen en bevelen daarom landnationalisatie aan. Indien de grondrente voortdurend en regelmatig steeg, zou daar voor veel te zeggen zijn. Natuurlijk onder De huishoudster wendde zich om. Madeline strekte hare hand naar haar uit. Ge gaat zeer spoedig van daag, zei ze op ontevreden toon. Ik wil alleen zijn. Ik wil alles eens goed overdenken, antwoordde ze met een Hauwen droevigen glimlach. Ik zal alles beter begrijpen, wanneer ik het goed overdacht heb. Denk niet dat ik ondank baar ben. Ge zijt altijd zeer vriendelijk voor mij geweest. Gij kunt het niet helpen, dat 't nieuws dat ge mij bracht, niet datgene was wat ik ge hoopt had. Ik weet, dat gij het ook liever anders gewenscht had. Natuurlijk, verzekerde Harriet Blake haar. Ik geloof echter, dat ik beter gedaan had, indien ik u nooit over Peter Shackleford gesproken had. Ge zoudt dit alle9 niet vernomen hebben en waart zeker gelukkiger geweest. Madeline schudde net hoofd. Ik weet liever alles, hernam ze snel. Het is altijd beter de geheele waarheid te weten ook al brengt die sora9 verdriet aan. Ze kuste Tim goeden dag en verliet het huis, waarvan ze eens blindelings toegestemd had meesteres te worden. Langzaam wandelde ze voort, de oogen op den grond gericht. Kon het waar zijn, vroeg ze zich af. En er kwam een donkerroode blo9 op haar gelaat bij de gedachte aan de mogelijkheid ervan. Maar dan week het rood weer en maakte plaat9 voor eene doodelijke bleekheid. Neen, sprak ze, het is gelogen Men mis leidt mij. Hij moet zich vergist hebben, die man. Hij moet een ander En dan weer bestierven de woorden haar op de lippen. Hij Peter Shackelford dezelfde man had haar maanden geleden door tU9schenkomst van miss Blake goede berichten gezonden, haar de teederste groeten van den armen gevangene over gebracht. Arm kind, hoe weinig vermoedde ze, dat hij van dat alles niets afwist, dat hij er nooit iets van geweten had en er niets van wist tot op dit uur toe. Ze werd bleeker en bleeker onder den vreese- lijken last van twijfel. Mijn waarde Madeline, dat tref ik 1 Ik had behoorlijke schadevergoeding, want men moet rechtvaardig blijven. Maar het is bijna zeker, dat de grondrente nog jaren zal blijven dalen. Wanneer de Siberische spoorweg gereed, en het Panamakanaal voltooid zijn, zullen de landbouwproducten nog meer dalen. En dan zou landnationalisatie aan de ge meenschap groote verliezen veroorzaken en het tekort door zware belastingen moeten gedekt worden. Hierna ging spr in 't kort de verschil lende stelsels van landnationalisatie na, en toonde de zwakke punten ervan aan. Meer zeide hij voor de denkbeelden, door mr. Van Houten outwikkeld, te voelen, om liet recht van naasting in sommige gevallen aan de overheid toe te kennen, wanneer het algemeen belang verandering van eigenaar eischt. Er zijn sommige misstanden aan te wijzen ter bestrijding waarvan ons tegen woordig onteigeningsrecht onvoldoende is. Hij hoopte dat hierin verbetering zou worden aangebracht, wat vooral aan groote steden ten goede zou komen. Behoudens deze beperking, verklaarde spr. zich voor particulier bezit. Op de vraag wat beter is: groot, klein of middelmatig bezit, was absoluut geen antwoord te geven, zeide spr. Hoofdzaak is, dat de ondernemingen doelmatig zijn af gerond, naar gelang van de gesteldheid van den bodem en den aard van het bedrijf. In den regel worden groote bedrijven het stel sel matigst beheerd. Alle technische verbe teringen in den lamdbouw zijn, bijna zonder uitzondering, aan het groote grondbezit te danken. Hier wordt het meest met ma chines gewerktheerscht doelmatiger ver deeling van den arbeid, en worden de beste netto-uitkomsten verkregen. Toch zijn er maatschappelijke redenen waarom het wenschelijk is, om de middelbare niet gedroomd u hier te ontmoeten. De stem klonk vast naast haar en zij keek op. Kapitein Roper 1 riep ze op onwelkomen toon uit. Hij lachte. Ge schijnt niet verheugd mij te zien, merkte hij aan. Ik was juist op weg naar Doveney House half hopende u daar te vinden. Ge schijnt daar in den laatsten tijd veel te komen, in de namiddagen. Het kind trekt u aan, veronderstel ik, of mogelijk miss Blake. Ha, daar komt een blo9l wat veroorzaakte hem, mijn tegenwoordigheid of mijne stem Ge zult mij genoegen doen geen persoonlijke aanmerkingen, mij betreffende te maken, zei ze flink. En ik geloof, dat ik voor dezen gezegd heb,dat ik niet verkies, dat ge mij bij den voornaam noemt. U niet bij den voornaam noemen Wel dat is koel, alles in aanmerking genomen. Hij lachte. Ge schijnt voortdurend te vergeten, dat ik de overmacht over u heb. Wilt ge bij al de onaangenaamheden, die ik reeds ondervind, steeds koeler en koeler tegen mij worden Onaangenaamheden? Welke? Meest financieele, hernam hij, zooala reeds mijn leven lang. Weet ge dat ik gisteren naar de stad geweest ben Naar Londen Ja, ik ben geld gaan leenen. Ik moest het doen om redenen, die ik niet verklaren zal. Ter,noe^e Madeline dat die redenen in veiband stonden met den gevangenbewaarder van Crantmoor.) En ik vernam tot mijn schrik, dat mijn oom vroeger reeds een hypotheek op Holcombe Park had genomen. Wat denkt ge daarvan Een hypotheek? herhaalde Madeline zacht. Rutherford Roper knikte. Ja. en nu vraag ik u, wat ik mijzelf reeds afgevraagd heb, waarom ter wereld heeft hij het gedaan Wat kan het zijn, dat zijne inkomsten uitput Hij heeft geen bijzondere uitgaven, dat wil zeggen, welke zijne rente zouden overschrij den. Hij is volstrekt geen doordraaier; hij leeft zoo eenvoudig als een man van zijn positie maar leven kan. En mocht mijn waarde oom, vervolgde hij 9pottend, nadruk leggende op waarde." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1