Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Griekenland. Britsch-indie. BINNENLAND. UITVOERINGEN. worden overal, tot in de meest protectionistische kringen, b.v. in Frankrijk, stemmen vernomen, die op het sluiten eener internationale overeen komst tot afschaffing der premiën aandringen. Tevens wordt de meening geuit., dat het voor stel daartoe geschikt van Nederland zou kunnen uitgaan. Voor ons land zou liet wegnemen van dien twistapel zeer wenschelijk zijn en voorzeker on zen landbouw niet schaden, want stellig is Ne derland onder alle Europeesche natiën het best in staat, om bij algemeene afschaffing der premiën de concurrentie het hoofd te bieden, zoowel voor de cultuur als de fabrikatie. Men zal dan stellig ook van den kant der land bouwers met vreugde den strijd aanvaarden, die thans onder zulke ondragelijke omstandigheden moet worden gevoerd. Van de fabrikanten is waarschijnlijk hetzelfde te verwachten. Daarom is het wenschelijkdat onze regeering worde aangespoord om genoemden maatregel met alle middelen te bevorderen en zoo noodig het initia tief daartoe te nemen. m. Betere regeling van de belastingen op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Herziening der belastbare opbrengst zoowel van de gebouwde, als van de ongebouwde eigendom men, niet het minst van de eerste, is in het drin gend belang van den landbouw. De grooto gebreken, welke de taxatie van het gebouwd aankleven, zijn herhaaldelijk uiteenge zet. De landbouw betaalt daarvoor belasting van geheel denkbeeldige waarden. En de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, ge schat in een tijd van nog gedecitelijken bloei, is voor een groot deel niet in verhouding tot de tegenwoordige werkelijke waarde van de op brengst. Beide onbillijkheden moeten worden wegge nomen. Wijziging der wet op de a/koopbaarstelling van tienden. De onmogelijkheid om de tienden anders dan per tiendblok af le koopen, maakt de afkoop* baarstelling veelal tot een doode letter. Wen schelijk is liet, dat die afkoop worde vergemak kelijkt en ook perceelsgewijze kan geschieden. o. Onderzoek tiaar den toestand van den veldar- beider en naar de middelen om daarin, waar noodig, verbetering le brengen. De land bouwcommissie heeft bij de door haar ingestelde landbouwenquête zich ook bezig gehou den met het onderzoek naar den toestand van den arbeider op het platte land. Bij de geringe raid- delen, waarover zij te beschikken had, kon dat onderzoek niet anders dan zeer oppervlakkig blijven. Toch heeft haar onderzoek reeds be langrijke zaken aan het licht gebracht. Voort zetting van dat aangevangen .onderzoek is zeer noodig. De uitkomsten er van zullen dan van- zelve tot de middelen leiden, die, waar zulks noo dig is, tot verbetering zullen kunnen voeren. Griekenland en Kreta. Griekenland mengt zich thans openlijk in den strijd der Kret'enzcn tegen het Turksche bewind, en trekt natuurlijk partij voor eerst- genoemden. Niemand minder dan de kroon prins neemt op bevel des konings deel aan den strijd en is met een flo.ille torpedo booten naar het eiland vertrokken. Toen de prins zich naar het ministerie van marine begaf, werd hem eene ovatie gebracht door de Kretenzische partij. De prins is vertrokken met zes torpedobooten. De tijding van het vertrek maakte eene onizagelijke sensatie. Prins George vertrok onder de juichkreten van het volk, dat riep: „Leve de prins! leve Kreta!" De koningin stond voor het raam van de eerste verdieping van het palcis en aanschouwde schreiend de manifestatie. De koning, de kroonprins en prins Nikolaas zaten bij prins George in het rijtuig? De menigte begeleidde, juichend, het rijtuig tot aan het station Piraeus, waar toooeelen van onbeschrijfelijke geestdrift plaats hadden onder het volk, dat den koning op den terug weg begeleidde. Dat is wel het belangrijkste en meest verontrustende nieuws der laatste dagen: 't zij de prins de reis heeft aanvaard met de opdracht een bombardement te openen op Kanea (wat niet waarschijnlijk is), 't zij hij bevel heeft ontvangen met alle ten dienste staande middelen de ontscheping vanTurksche troepen tegen te houden, l et feit zelf van de afzending van nienwe versterkingen naar Kreta onder leiding nog wel van 's konings zoon, die den rang van kapitein voert; is reeds heel ernstig en 't is werkeiijk geen wonder, dat de voorstanders van Griekenland daad werkelijk optreden in de Kreta aangelegenheid, den jongen man te Athene vóór zijn vertrek hebben gehuldigd en hem tot aan het station, waar hij een hartroerend afscheid nam van zijn familie, uitgeleide deden onder gejuich en gejubel. Nader tot een breuk tusschen Griekenland en Turkije is 't wel nimmer geweest en dat ondanks de energieke vertoogen der mogend heden tegen de provocatie van Turkije en de vermaningen der gezanten te Athene, onder verwijzing naar de groote verantwoordelijk heid, welke Griekenland's regeering aanvaardt. De Porte doet wat zij kan om verrassingen te voorkomen doch heel veel is dat niet: een aantal gewapende Turken en Albaneezen worden gereed gehouden om elk oogenblik naar de Grieksche grenzen gezonden te kun nen worden en ook is een vaartuig, met kolen en ammunitie naar Kanea gezonden, terwijl den minister van marine de vraag is gedaan hoeveel zeewaardige schepen hij ter beschik king heeft. Dat alles duidt op een defensief optreden van de zijde van Turkije en 't lijkt dan ook of het plan tot afzending van nieuwe versterkingen er aan gegeven is onder den druk der mogendheden. Of deze laatsten op den duur Turkije's regeering zullen kunnen bedwingen, is de vraag het laatste opzien- barendej^ieuws uit Athene wekt twijfel. En nu de houding der mogendheden Allerwegen worden versteikingen voor het Oosten in gereedheid gebracht en reeds vol komen toegeruste uitgezonden. Toch is 't de vraag of de mogendheden een ontscheping van Grieksche soldaten zou den kunnen beletten het eiland heeft een groote kustlijn en is bijna overal toegankelijk. Dat zou de vonk in 't buskiuitvat zijn en komt 't er niet to**dan zal dit zeker niet te wijten zijn aan de neutraliteit der Griek sche bladen hun laatste nieuws is het aan Turkije's regeering toegedichte plan owi troepen uit Smyrna naar Kreta te dirigeeren. Gisteren luidden de berichten van het eiland zelf Canea. Drie en twintig muzelmansche vrouwen en kinderen zijn te Kisamo Castelli vermoord. Rethymo. De muzelmannen hebben ver scheiden wijken in brand gestoken. Athene. Vijftienhonderd christenen bezetten verschillende provincies in het oosten. Nu moet dati ook gezegd worden dat van Grieksche zijde niets nagelaten wordt om den boel aan het branden te brengen, de eenvou digste en onbeduidenste formaliteiten worden opzettelijk en met booze bedoeling nagelaten Zoo heeft het pantserschip „Hydra", dat ver zuimde bij aankomst aan de tede van Kanea de Turksche vlag te salueeren, later wel goedgemaakt wat verkorven was, doch eerst na de tusschenkomst van den bevelvoerder over het Britsche eskader en dat terwijl koning George's adjudant, iemand, die de stemming ten hove dus kent, bevelhebber is over het vaartuig! Wie is in dit. alles nu de hoofdschuldige wie zou dragen de schuld aan een verbreking van den Europeeschen vrede, wie of wat is de directe oorzaak van de huidige crisis? De mogendheden hebben door hun dralen een groote verantwoordelijkheid op zich ge nemen en 't gaat niet wel aan nu Griekenland aan te bassen als beging men te Athene de vreeselijkste vergrijpen tegen het gemeene reent. Griekenlands doen heeft aanspraak op de sympathie van een philantropisch menschelijk standpunt, al is 't uit het oogpunt der politiek dan ook ten zeerste af te keuren. Indien de mogendheden nu maar het geheim verstonden den een iets te geven zonder 't den ander af te nemen, zou het Kreta- vraagstuk opgelost zijn men zou het veel besproken eiland, dat geografisch en ethno- grafisch bij Griekenland behoort, eenvoudig onder het gezag van George I stellen, doch wat dezen zou worden gegeven, diende eerst aan Abdul Hamid te worden ontnomen en dat zou er mede gelijkstaan, alsof men de lont in 't Oostersche buskruitv.nl wierp! 't Zou voor de Christenen lauden waar schijnlijk uitloopen op eene geloofsvervolging zonder voorbeeld in de geschiedenis. Zoo zal van twee kwaden het ergste moeten vermeden worden, doch dat, zelfs na de invoering der toegezegde hervormingen op Kreta,het vuur van den opstand zoo maar opeens gedoofd zal zijn 't is te hopen, doch niet te verwachten. Wie weet wat de lente van 1897 nog brengt! Het schijnt een mooie boel geweest te zijn op het Zaterdag gehouden jaarlijksche ge meenteraadsbal in het raadhuis te Parijs. Vooraf is er handel in de invitatie-kaarten gedreven. Toen op het. bal zelf, zijn, ge lukkig na het vertrek van president Faure en zijn dochter, de buffetten op ergerlijke wijze geplunderd. „Dames» en «heeren" staken zooveel vruchten in hun zakken als ze krijgen konden en rukten de bloemen bij trossen at. En nu komen er bij de politie tal van aan giften van menschen, wier horloges, kostbaar heden, portemonnaies gestolen zijn zoodat er onder het gedistingeerde publiek nog zakkenrollers geweest zijn op den koop toe. LONDEN, 11 Febr. De Times verneemt uit Chania dat de toestand te Herakleion verergerd is. De moslems breken de huizen der christenen open en plunderen ze, welke daden door de christenen met vuren op de Turksche troepen worden beantwoord. De mohammedanen hebben Herakleion omsingeld. De toestand te Retimo is even ernstig. De Grieksche vrijwilligers zullen een landing te Sint Theodoros beproeven; 700 gewonde insurgenten hebben zich naar Athene inge scheept. De mohammedanen trachten overal het vertrek der christenen te beletten. ATHENE, 11 Febr. Zeven uur's avonds. V-Eene nieuwe flotille van vier torpedobooten is gereed om te vertrekken. Het vertrek van prins George heeft in de provinciën aanleiding gegeven tot opgewonden betoogingen. Met het versterken van de grenzen wordt krachtig voortgegaan.De kamer heeft 500000 drachma's be-chikbaar gesteld ten behoeve van de vluchtelingen uit Kreta. Dc pest. Volgens berichten uit Bombay verergert de pest merkbaar in Poena. Te P.ombay klaagt de publieke opinie bitter over de erbarmelijke behandeling van pestzieken in de gasthuizen. Zij heeten daarin te sterven zonder eenigerlei geneeskundige behandeling. tr»«ja{'t-s-stxl YTr-au rxstr •>xRY^iU/i.'U* WAALWIJK. Zondag 14 Febr 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. DRUNEN. Concert, op Maandag 15 Febr aanvang 6 uur, ie geven door de harmonie „Be Een dracht» met medewerking van „Vondels Zonen ten huize van den heer C. G. van Huiten. (Zie programma's). NIEUWKUIK. Concert, op Maandag 15 Febr., aanvang 6Vs uur, te geven door de licdertafel „Oefe ning baart kunst» van Onsenoort en Nieuwkuik, bij gelegenheid der feestelijke inhuldiging van het nieuwe vaandel, ten huize van den heer G. de Bont. (Zie programma's). WAALWIJK, 13 Februari 1897. De navolgende circulaire is verzonden aan Heeren Industrieelen in de Langstraat Zooals U, M. H., bekend is, zal dit jaar, van at 17 Juli tot 5 September, in de hoofd plaats der provincie eene tentoonstelling worden gehouden van Noord Bmbantsclie Nijverheid Het wil ons voorkomen, dat de belangrijke industrie uit de Langstraat niet mag nalaten zich op die tentoonstelling op flinke wijze te doen vertegenwoordigen en haren goeden naam hoog te houden. Iu navolging van Tilburg. Breda, Bergen- opzaam, Dongen, Rosendaal, Helmond, Eind hoven en Oosterhout hebben ondergeteeken- den, in overleg met het Uitvoerend Comité te 's Bosch, zich tot Plaatselijk Comité voor Waalwijk en tot Districts Comité voor de Langstraat geconstitueerd, omdat het juist de plaatselijke Comité's zijn van wie de kracht moet uitgaan en de industrieelen moeten worden aangespoord en voorgelicht. Behalve echter de industrie uit Waalwijk, zouden wij het van belang achten, dat de geheele Langstraatsche nijverheid op de tentoonstelling een waardig figuur maakte. Om dat doel te bevorderen, zijn wij in overleg met hel Uitvoerend Comité te rade geworden, om alle industrieelen in de Langstraatsche gemeenten tot eene bijeenkomst uit te noo- digeu, ten einde gezamenlijk de deelneming aan de tentoonstelling te bespreken en voor de verschilleude gemeenten afzonderlijke Co mité's te vormen, die door de exposanten zeiven zijn te kiezen. Dit geldt ook nog voor de gemeente Waalwijk. Het Hoofd Comité heeft gemeend, dat voor het houden dier vergadering Waalwijk, als centrum der leder-industrie, als middenpunt van de Langstraat en als hoofdplaats van het kanton, de aangewezen plaats is. Het is de bedoeliug, dat op die vergadering niet alleen de leder- en schoenindustrie zich zal doen vertegenwoordigen, maar dat zij ook door industrieelen, die andere takken van nijverheid beoefenen, zal worden bijgewoond. Verder kunnen wij tot ons genoegen mede- deelen, dat in gemelde vergaderiug, op uit - noodiging van onzen Voorzitter, eene Com missie uit het Uitvoerend Comité van 'sHertogeuboseh zal tegenwoordig zijn. Wij behoeven niet te zeggen dat wij deze medewerking zéér apprecieeren. De heeren zullen alle mogelijke inlichtingen geven om trent de geschiktste en voordeeligste wijze, waarop onze deelneming aan de Tentoon stelling kan worden ingericht. Bereids zij gezegd, dat de kosten van plaatsruimte enz,, zeer gering zijn. Zoo zal b.v. voor 40 meter, het staangeld op p. m. 40,— dus op ruim 1.per M. komen. Alzoo voor dc groote kosteu, waarmee de deelneming aan andere Tentoonstellingen in den regel gepaard gaat, behoeft men hier niet terug te blijven. Wij nemen derhalve dc vrijheid UEd. be leefd doch dringend uit te noodigen tot bijwoning dier vergadering te Waalwijk, in „iUusis Sacrum," op Vrijdag den 19 Februari 1897, des namiddags ten 3 ure. Het Districts en Plaatselijk Comité te Waalwijk voor de Tentoonstelling van Noord-Brabantsche Nijverheid 1897, te 's Bosch. Jhr. Aug. van GrotenhuisBurgemeester Eere-voorzitter. J. B. Timmermans Wz., Lid van het Alge meen Comité, Voorzitter der Kamer van Koophandel, Voorzitter. S. Fano, Vice-President der Kamer van Koop handel, 2e Voorzitter. A. J. Verbunt, ALed. d. Kamer TimmermansVan Turenhout/van Koophand., P, van Loon Gzn., Leden. F. W. van Liempt, Secretaris der Kamer van Koophandel, Secretaris. Van onze zijde veroorlooven wij ons de vrijheid de Industrieelen van Waalwijk en de Langstraat dringend aan te sporen, trouw ter vergadering te komen en zich voordeel- neming aan de tentoonstelling van Noord- bral. antsche Nijverheid te doen inschrijven, onder alle provinciën van Nederland is Noord-Brabant de meest industriëele, en geen enkel gedeelte van dit gewest is zoo ontwikkeld op nijverheids gebied als de Langstraat. De Langstraat heeft dus op deze Tentoon stelling hare eer hoog te houden en te toonen wat zij kan; door algemeene samen werking is het succes verzekerd; maar daar voor moeten allen zonder onderscheid opko men' en aan den vreedzamen strijd deelnemen. Geen achterblij vers Tot ziens dus allen op 19 Februari op Musis Sacrum te Waalwijk. De Redatie. (Zis advertentie iu dit nummer.) Tentoonstelling. Met genoegen vermelden wij, dat alom in de provincie beweging voor de tentoonstelling valt waar te nemen. In alle voorname centra zijn plaatselijke comité's gevormd, zooals in Breda. Tilburg, Bergen op Zoom, Waalwijk, Helmond, Eindhoven, Dongeu, alwaar de voornaamste industrieelen zich aan het hoofd hebben gesteld. Overal worden groote vergaderingen ge houden. Te Waalwijk o. a. zal dezer dagen eene vergadering worden gehouden van in dustrieelen uit alle Langstraatsche gemeenten, Groote inrichtingen hebben bereids plaats ruimte gevraagd, van verschillende plaatsen zal men op groote schaal collectief exposeeren. O. a, zal een compleet weefgetouw in werking zijü. Ook inrichtingen van onderwijs zullen vertegenwoordigd zijn. De beroemde Bredasche Ambachtschool zal iu haren ge- heelen omvang aanschouwelijk worden voor gesteld en de gunstig kekende Bossche Tee- kenschool van nuttige beeldende kunsten zal haar beste beentje voorzetten. Ook van kleinere gemeenten komen bereids verschillende aanvragen in en het is juist van de kleine industrieën, dat tal van inzendingen verwacht worden, omdat juist voor dezen de tentoonstelling een buitengewoon middel van reclame is. Onmiddellijk na opening der tentoonstelling zullen een 1000 tal prijzen, waaronder zeer aanzienlijke, voor de verloting worden aans gekocht, zoodat vele inzenders hunne artikelen onmiddeiijk zullen veikocht zien. Aangezien de aangiften voor 1 Maart a. s. moeten worden gedaan, is het vooral voor de industrieelen van gemeenten, waar geen comité's gevestigd zijn, geraden tijdig hnnne aangiften in te zenden, ten einde na de talrijke inzendingen u;t de grootste gemeen ten, wegens gebrek aan plaatsruimte, niet te moeteD worden afgewezen. Benoeming. Benoemd tot burgemeester der gemeente Boxtel: A. L. W. baron van Hugenpoth tot Aerdt, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Wehl. Nedcrlandsche Bank. Bij het correspondentschap der Ned. Bauk alhier, is het navolgende bericht ingekomen van de directie der Hoofdbank te Amsterdam Aan het voorloopig bericht, dat de Ned. Bank maatregelen beraamde in de geest van de Dui'sche Rijksbank, om de ontdekking van valsche teekeningen op wissels en pro messen te bespoedigen en daardoor dit kwaad, in den laatsten tijd nog al eens voorgekomen, te beteugelen, kan thans, naar wij uit goede brou vernemen, het volgende worden toe gevoegd Voortaan zal de Nederlandsche Bank, van hare hoofdbank te Amsterdam en van hare bijbank te Rotterdam uitgaande, aau de ac ceptanten van gedomicilieerd papierpapier elders betaalbaar gesteld dan ten huize of ten kantore van den acceptaat eene kennisge ving zenden, inhoudende, dat bij haar in portefeuille is gekomen een dqor hön getee- keude of geaccepteerde wissel met vermelding van bedrag, vervaldag en betalingplaats. De kennisgeving wordt gezonden zonder dat de meerdere of mindere soliditeit van den discoutant in overweging komt. De maatregel heeft een algemeen karakter en kan dus niemand kwetsen. Integendeel zal die maatregel ook anderen dan de Ned. Bank beschermen. De discontant toch, die onwetend een wissel met valsche teekening uit zijne portefeuille naar de portefeuille der Ned. Bank overbrengt, wordt uit den aard der zaak eveneens gebaat door het stuiten van het kwaad. Lezing. Wij vestigen bij deze de aandacht op de lezing van Mr. H. Smeenge, te houden a. s. Donderdag 's avonds 7!/8 uur op Musis sacrum (zie achterstaande advertentie). Dezespreker is voorWaalwijk een oud bekende. Ongeveer twee jaar geleden behandelde hij op dezellde zaal „De verzekering van werklieden voor den ouden dag" op zulk eene wijze, dat zeker thans niemand de gelegenheid hem te hooren, zal laten voorbij gaan. Hoewel, naar wij vernemen, het onderwerp nog niet definitief is vastgesteld, kan toch worden medegedeeld, dat zal worden gespro ken over de belangen van den werkman, zoodat eene opwekking van dezen oco Don derdagavond present te zijn overbodig kan worden geacht. De kosten leveren geen bezwaar op want de toegang is vrij.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2