BUITENLAND. Belgie. Rusland. Servie. Amerika. Telegrammen. BINNENLAND. zereiniteit met prins George van Griekenland als vali of wel gouverneur-generaal, dus zoo iets als Oostelijk-Rumeliewaarover vorst Ferdinand van Bulgarije gouverneur generaal is, terwijl het schatplichtig is aan Turkije. Of een zoodanige oplossing praktisch uit voerbaar is en zou vallen in den smaak der heeren te Athene en te Konstantinopel, is de vraag, doch 't is in elk geval iets en het strookt wel met de wenschen der mogend heden, wat de bewating van het status quo betreft. Griekenland's koningshuis verdient niet de ernstige verwijten, welkeer tegen gericht zijn: tegen hét Helleensche chauvinisme vermag koning George niets, hij moet drijven op de gunst der menigte in 't belang van het behoud van een troon en kan aan kouing Ottodie door het eenparig besluit der natie werd afgezet, een voorbeeld nemen Gelukkig is zijn gemalin een Russische, is liij zelf een broeder van keizerin Alexander, des czaren invloedrijke moeder, en zijn zoon prins George staat heel goed in de pas bij Rusland's czaar, wiens leven hij gered heeft, bij den bekenden moordaanslag in Japan. Zie verder telegrammen onder buitenland. Aardige liefhebberijen. Tijdens de loting in Belgie had een jon geling van Baume er een aardigheid in ge vonden een zilverstuk van 5 frank in te slikken. Hij werd zoo ziek, dat hij in het gasthuis verpleegd moest worden en eeue gevaarlijke operatie tnoesr ordergaan. Een ander geval heeft ergere gevolgen gehad. Een fluitspeler van Fayt, Desire Benit die een troep lotelingen vergezelde, zou in een herberg een wafel ineens inslikken. De ongelukkige stikte erin en stierf bij de aankomst van den geneesheer, dien men dadelijk was gaan roepen. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De telegrafische verbinding tusschen Kon stantinopel en Rusland schijnt zeer slecht te zijn, zelfs zoo dat, wanneer de haven van Odessa door ijs ontoegankelijk is, men niet direkt telegrafeeren kan. De onderzeesche kabel van Turkije naar Odessa behoort boven dien niet aan Rusland maar aan een maat schappij, waarin grootendeels Engelschen zit ten. Indiende gespannen verhouding tusschen Engeland en 'Rusland juist wegens de Darda- nellen quaestie nog verergert, is het de vraag of de Russische vertegenwoordiging in Kon stantinopel wel deze telegraaflijn als over brenger der depeches vertrouwen mag. Over 't algemeen schijnen de kabels in de zwarte zee in niet besten staat te zijn, tenminste met den Oostenrijkschen is 't niet veel beter gesteld. De ankerende schepen richten aan de kabels groote schade aan, zoo zelfs dat wel drie a viermaal in 't jaar de verbinding dientengevelge verbroken is. Milan. Te Belgrado loopen de zonderlingste ge ruchten over de plannen van koning Milan. De ex-koning moet niets tuinder voornemens zijn dan het regentschap tot zich te trekken en, van oordeel dat hij zonder steun weinig vermag, doet hij alles om net Weener ministe rie van buitenlandsche zaken voor zijn plan te winnen. Koning Milan is gewoon in het geheim te werken, maar ditmaal schijnt hij zijn geheime bedoelingen op de een of ander wijze ver raden te hebben; want volgens een telegram uit Belgrado is de regesring nauwkeurig met zijn plannen bekend. De minister president, de heer Simitch, had reeds lang te Weenen zijn terugroepings- brieven moeten overhandigen, doch zoolang koning Milan te Belgrado was, heeft hij de Servische hoofdstad niet durven of willen verlaten en nauwelijks is Milan naar Weenen vertrokken, of de heer Simitch volgt hem als het ware op de hielen om hem gade te slaan wordt er beweerd. Ook op het Russische gezantschap is men met al deze aangelegenheden bekend. Baron Rosen, de Rnssische vertegenwoordiger, heeft reeds vier dagen geleden een uitvoerig rapport daaromtrent naar St. Petersburg gezonden; en dat de Russische regeering niet voornemens is de oogen te sluiten voor Milan's intrigues, heeft zij reeds vroeger getoond. Want reeds eerder moet koning Milan met 't plan hebben om^e^aan om koning Alexander wederom onder voogdijschap te plaatssn. De Russische regeering hoorde daarvan en liet onmiddellijk professor Drasche uit Weenen naar Belgrado vertrekken ten einde een onderzoek naar den gezondheidstoestand des konings in te doen stellen. Koning Alexander werd volmaakt gezond bevonden. In geheel Servie moet men uiterst verbol gen zijn over deze nieuwe plannen, welke aan Milan worden toegeschreven. Men be schuldigt zelfs Oostenrijk van medeplichtigheid en de verontwaardiging wordt geuit in zulke heftige bewooi dingen, dat een aantal bladen in beslag zijn genomen. Cuba. Een correspondent van de New York Herald is, naar hij zegt, tot het hoofdkwartier vau Ma ximo Gomez, in het district Arrayo Blanco bij Sancti Spiritus, doorgedrongen en heeft dezen gepolst omtrent de Cubaansche hervormingen. Maximo Gomez heeft verklaard van geen verzoening te willen weten. De vrijheidso ulog kan maar twee oplossingen hebben de on afhankelijkheid derCubanen of hun verdelging. Het hoofd heeft bovendien aan den corres pondent een door hem onderteekende ver klaring ter hand gesteld van den volgenden inhoud „De vijgnden van Cuba hebben het gerucht verspreid, dat ik geneigd was de autonomie als grondslag eener schikking en als oplossing van den oorlog te aanvaarden. De constitutie van Cuba stelt echter in art. XI gebiedend vast, dat over geen vrede onderhandeld kan worden dan op den grondslag van volstrekte onafhankelijkheid. Om die onafhankelijkheid te verkrijgen strijden wij nu twee jaren en zullen wij strijden tot de zegepraal „Alle verklaringen, reeds openbaar gemaakt en die in de toekomst openbaar gemaakt zullen worden en waarbij gezegd wordt dat wij een andere oplossing aaunemen dan de onafhankelijkheid, moeten als valsch be schouwd worden. „Wij zullen strijden voor de volstrekte onafhankelijkheid, zooals wij die in ons mani fest van Monto Cristo hebben uitgeroepen, zooals die in onze grondwet staat geschreven en zooals wij die dagelijks bezegelen door ons bloed op de slagvelden." Tegelijkertijd maakt de correspondent mel ding van een verklaring van den „president der Cubaansche republiek," Salvador Cisneros. De Cubanen, zegt deze, zijn bereid Spanje hun eiland af te koopen, indien zij hiertoe binnen een kort tijdsverloop in staat gesteld worden. Zij willen niet wachten tot het heele eiland verwoest zal zijn en de bevolking te arm zal wezen om de lasten van den afloop te dragen. De Cubanen zijn voorts bereid om de Vereenigde Staten als scheidsrechters te erkennen en zij zouden wenschen dat de Unie het initiatief tot een bemiddelingsvoorstel nam. Van Spaansche plannen omtrent autono mie wil ook deze president niets weten. I)c Amerikaansclie Vloot. Het plotseling zinken van een nieuw schip der marine van de Vereenigde Staten, dat bij onderzoek bleek geheel onzeewaardig te zijn, heeft aanleiding gegeven tot een alge meen onderzoek naar den bouw en toestand der vloot. En wat is nu gebleken Dat er geen een in orde is; zij zijn alle verkeerd gebouwd; het materiaal is niet alleen van slechte qualiteit, maar het is anders dan voorgeschreven en bij contract bepaald is Bij het afschieten van een torpedo zou de boot zelve uit elkaar slaan, in plaats van een vijandelijk schip. Dus moeten alle booten nagezien en veranderd worden, wat den staat een niet geringe som zal kosten. En dan durft men nog aan oorlog met een Euro- peesche natie denken! Een schrale troost is het natuurlijk, dat het bij andere groote mogendheden gezegd wordt niet veel beter met de moderne oor logsschepen te staan. ATHENE, 14 Febr. Er wordt gemeld, maar het is nog niet bevestigd, dat de Grieken op Kreta aan wal zijn gegaan. De consuls zijn aan boord van de schepen. De opstan delingen onderhouden een moorddadig ka nonvuur op de stad Chanitt. De mohamme danen zijn ontmoedigdmen zegt dat zij een uitval hebben ondernomen, en dat er hard gevochten is, maar de uitslag is onbekend. De Porte heeft geen troepen meer gezonden. De uitval van de mohammedanen met vier kanonnen wordt bevestigd. De strijd duurde tot den avond. Te Retymo zijn de winkels door de chris tenen geplunderd, en de vice consuls aan boord van de schepen gegaan. BERLIJN, 15 Febr. Op de vertoogen, gis teren door de gezanten van alle groote mo gendheden te Athene tot de Grieksche regee ring gericht om haar te wijzen op het gevaar van hare met het volkenrecht strijdige houding voor den Europeeschen vrede, is door den Griekschen minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat Griekeland Kreta bezetten zal. Na dit antwoord acht de Duitsche regeering voorshan Is diplomatieke handeling te Athene niet nuttig meer. De overige kabinetten der groote mogendheden geraadpleegd hebben de, heeft zij nu aan den gezagvoerder van de Kaiserin Augusta, die eerstdaags voor Chania zal aankomen, last gegeven om in samenwer king met de gezagvoerders van de overige sc.heepmachten van groote mogendheden, in de wateien van Krera verzameld, elke vijandelijke daad van Griekenland te verhin deren, de orde te helpen herstellen en zooveel mogelijk verder bloedvergieten te voorkomen. CHANIA, 15 Febr. De Engelsche flotille kommandant bedreigde prins George, dat wanneer hij de orders ten uitvoer legde, die hij vau den koning en van de Grieksche regeering ontving, de kommandant zou ziju genoodzaakt geweld tegen hem te gebruiken. Deze onverwachte houding vau den En gelschen scheepsbevelhebber maakte een zeer pijnlijken indruk op de Kretenzer christenen, die reeds dachten, dal de prins gezonden was om hen tegen hunne vijanden de Muzelmannen 'e verdedigen. 15 Februari De kommandanten der verschillende eskaders besloten de stad en de voorsteden te bezetten. Volgens een gerucht dat echter nog niet bevestigd is, zouden Grieksche troepen ont scheept zijn te Platania aan het westelijk uiteinde van Kreta. Daar het vaststaat, dat de Grieksche oorlogsschepen iu strijd handelen met de uitgesproken wenschen der mogendheden hebben de Europeesche scheepskommandan- ten aan den Griekschen kommandant eene nota gericht waarin hij gesommeerd wordt zich overeenkomstig de regelen dei interna tionale wet te gedragen. ATHENE, 15 Februari. Antwoordende op de collectieve nota, haar door den Franschen gezant ter hand gesteld, verklaarde de regeering, dat hare interventie op Kreta gerechtvaardigd is door de moorden, die daar plaats hadden, dat zij besloten heeft met de zending van troepen voort te gaan. De reserves van 1892 en 1893 zijn onder de wapenen geroepen. De manschappen moeten binnen 48 uren opkomen. Gisteren om middernacht zijn 2 stoomsche pen, beladen met insurgeriten, naar Kreta gezonden, verdeeld in drie korpsen en onder kommando van Grieksche officieren die hun ontslag hadden genomen. In de Kamer verklaarde de voorzitter, dat kolonel Vassos, adjudant van den koning, heilen middag te Platania aan land gegaan is, De correspondent van de Frankfurter Ztg. te Konstantinopel heeft inzage gehad van een telegram van een consul op Kreta, meldende dat een Turksch transportschip met 2()0 gendarmen uit Chanid naar Sitia onderweg, door het Grieksche oorlogsschip Hydra is beschoten; het transportschip ontkwam echter. Volgens een andere lezing is dit transport schip, de Soeat, eerst door het Grieksche oorlogsschip Admiraal Midoelis gedwongen naar Kandia terug te keeren, maar mocht het later, tengevolge van de tusschenkomst van den Engelschen gezant, de reis naar Sitia voortzetten. Volgens da Times bracht dit transportschip troepen van Kandia naar Chania Te Konstantinopel liep het gerucht dat de Grieksche gezant, prins Mavrocordato, op het punt stond te vertrekken. Een berichtgever der Frankf. Ztg. meldt nog uit Saloniki, dat in Macedonië tot heden geen troepenverplaatsingen geschied zijn. Naar de Times verneemt,heeft prins George van Griekenland bij zijn aankomst te Chania een bezoek gehad van de bevelhebbers der vreemde smaldeelenen is hij daarna met zijn torpedo-flottilje naar Milo teruggekeerd. De militaire gouverneur, Ibrahim Pasja, heeft ook zijn ontslag genomen. Prins Be- rovits is naar Triest vertrokken. De Grieksche officieren die naar Kreta wilden vertrekken hebben voor den vorm ontslag moeten nemen uit den dienst. Prins Nikolaas van Griekenland is met Let 3e re giment artillerie naar Larissa vertrokkeu. Rusland heeft zich vlak verklaard tegeu het plan om Kreta bij Griekenland in te lijven. 16 Februari. De staatscourant bevat een order van den minister van oorlog aan kolonel Vasos, die benoemd is tot bevelhebber van de naar Kreta gezonden troepen Die order wordt voorafgegaan door overwegingen waarin gezegd wordt dat Griekenland den jammerlijken toestand van een volk van den zelfden stam niet kan gedoogen, en daarom besloten heeft een legercorps te zenden, ten einde Kreta te bezetten en de orde te her stellen. „Gij moet aan wal gaan", luidt de order aan deu kolonel, „met de troepen onder uw bevelen op het. punt dat u het geschikste voorkomt. Gij moet het eiland in bezit ne men in naam van koning George en de Tur ken verjagen uit de vestingen welke gij be zetten moet. Al uwe handelingen moeten geschieden in overeenstemming met de Griek sche wetten en in naam van koning George. Zoodra gij ontscheept zijt, moet gij een ma nifest uitvaardigen om de bezetting bekend te maken." De order is van 13 Februari. Volgens een telegram uit Chania heeft de Italiaansche vlootvoogd den aanvoerder der Grieksche troepen, kolonel Vassos, het besluit der mogendheden medegedeeld en hem aangeraden zich van eiken aanval op de vestingen van Kreta te onthouden. Vassos weigerde te antwoorden, verklarende dat hij bevelen had ontvangen om het eiland te bezetten en geen ander gezag erkende. Een telegram van Kreta uit Grieksche bron meldt dat de Grieksche troepen het fort Agia hebben aangevallen, bezet en vier honderd Turken gevangen hebben genomen. Twee lichtingen van de marine reserve zijn opgeroepen. PARIJS, 15 Februari. Havas bevat het volgende telegram uit Chania van heden avond 6 uren Met goedkeuring van de Turksche overheden is Ch3nia bezet door een detachement, be staande uit 100 Russen, 100 Franschen, 100 Engelschen, 100 Italianen en 59 Oostenrijkers. Het detachemeut staat onder onder kommando van een Italiaansch officier. Een detachement van gelijke sterkte en op gelijke wijze samengesteld, en onder kom mando van een Fransch officier, staat gereed om van wal te gaan. De Fransche, Engelsche, Russische, Itali aansche en Oostenrijksche vlaggen zijn op de versterkingen der stad geplant. Van de bezeiting van Chania is kennis gegeven aan den kommandant van het Grieksche eskader. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aau on bekenden Gedurende de 2e helft der maand Januari. Van Waalwijk II. C. de Vrie3. Ara sterdam. WAALWIJK, 17 Februari 1897. De nieuwe kiezers in Waalwijk. Volgens de oude kiezerslijsten waren er in Waalwijk 325 kiesgerechtigden thans zijn er 705, als 630 belasiingkiezers, voorkomende op de lijst van den ontvanger en dus ambtshalve op de kiezerslijsten geplaatst, en slechts 75 personen, die de moeite hebben genomen, om zich aan te geven, als loon- huur- examen- of spaarkiezer. Prijsvraag voor bet ontwerpen van drie diploma's. De vereeniging Limburg», Provinciaal Genootschap voor Geschiedkundige Weten schappen, Taal en Kunst, heeft in haar al- gemeene vergadering van 20 December 1896 besloten, tot aanmoediging der versierings- en Verlichtingskunst, een wedstrijd uit te schrij ven voor het ontwerpen van de drie volgende diploma's, met mededinging voor alle Ne- derlandsche kunstenaressen en kunstenaars I. Een diploma van lidmaatschap van het Genootschap „Limburg"; II. Een diploma van lidmaatschap van eene Muziekvereeniging; III. Een eind diploma voor leerlingen van eene lagere school. Voor elk der drie genoemde ontwerpen worden uitgeloofd le. Een eerste prijs (verguld zilveren me daille met diploma), 2e. Een tweede prijs (zilveren medaille met diploma). De inzending der ontwerpen moet, vracht vrij, geschieden voor 1 Juli 1897, aan den secretaris van het Genootschap (den heer A. F. van Beurden), landmeter van het kadaster, te Roermond). De ontwerpen zullen beoordeeld worden door eene jury bestaande uit de heeren Jos. Thissen leeraar aan de school voor nuttige en beeldende kunsten, atelier voor beeldhouwkunst, Roermond, voor zitter J. Gabriels, hofkalligraaf, letterkundige, Roer mond, secretarisj; J. Berens, directeur van de school voor nut tige en beeldende kunsten, kunstschil der te Roermond. Ch. Nicolas atelier voor glasschilderkunst lid van den gemeenteraad enz., Roer mond. K. van der Schuitleeraar aan de schooi voor nuttige en beeldende kunsten architect, Roermond. VOORWAARDEN a. De ontwerpen moeten zoo vervaardigd zijn, dat ze geschikt zijn tot reproductie. b. De afmetingen der teekeningen moeten zijn 30 bij 40 cM., iu hoogte of breedte, naar verkiezing. De witte rand is in gemelde afmetingen niet begrepen). c. De diploma's moeten vervaardigd worden: I en II in l, 2 of 3 kleuren, III in 1 kleur. d. In de benedenhelft moet voldoende ruimte gelaten worden voor 5 6 handteeke- ningen. e. Stijlmanier ran opwerking, aanbrengen van wapens en allegorische voorstellingen, worden aan den ontwerper overgelaten. De bekroonde ontwerpen worden het eigendom van het Geuootschaip. (j. Ieder der ontwerpen moet ingezonden worden ongeteekend voorzien van een motto. Dit motto moet ook aaagebracht zijn op eene verzegelde eveloppe, waarop tevens voorkomt een correspondentie adres. In de gemelde enveloppe moet eene tweede verzegelde enveloppe geslo ten worden, waarop een geheim merk en waarin de naam des vervaardigers is besloten. h. Ieder inzender verbindt zich door de inzending, zich in alle gevallen aan het oordeel en de uitspraak der jury te onderwerpen. i. Het hoofdbestuur van het Genootschap behoudt zich voor, alle ingezonden ont werpen ten toon te stellen, en dit zoowel te Roermond in het lokaal van het Ge nootschap (Unie, Markt), als elders, j. De niet bekroonde ontwerpen zullen na mededeeling van het geheim merk, bin nen veertien dagen na de sluiting der laatste tentoonstelling. aan het opgegeven correspondentie-adres teruggezonden wor den. Gedaan te Roermond, 21 December 1896. Het hoofdbestuur van het Genootschap Limburg». (Volgen de liandteekeningen).

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2