Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Kreta. nog geen decisie is genomen, doch gelooft Zïker dat het gaan zal omdat ieder voor zich 2 neemt. De heer Van Son zegtde firma M. G. van Son zal exposeeren krijgen wij na een vrijkaart op den naam der firma. De voorzitter herinnert aan art. 30, dat zegt„Aan eiken inzender wordt een per- soneele vrijkaart toegezonden ten name van den persoon zijner keuze. Deze persoon heeft op vertoon dier kaart doorloopend vrijen toegaug tot de gebouwen en de terreinen der tentoonstelling/' Op naam van een van u beiden komt de vrijkaart te staan. De heer Van Son. Gaarne M. de V. zou ik ingelicht wenschen te worden omtrent de wijze van étalleeren ik ben nieuweling in dat vak, en ik zie hier verschillende personen, die reeds meermalen geëxposeerd hebben. Zou het niet mogelijk ziju allemaal eender te exposeeren. De voorzitter zegt dat dit al heel eenvoudig is; gaarne zullen we u daarin steunen, en wilt u eens naar den 's Bosch gaau om het daar te bespreken, ik weet zeker dat z'r heel geschikt zullen zijn. Ik moet u echter zeggen dat ik geen heil zie in uniformiteit, en 't beste is daaromtrent ieder ziju eigen keus te laten. De heer Sprangers bespreekt inzendingen van buiteclandsch en schoenen, en is van oordeel dat deze niet mogen worden toege laten. Ik ga naar de expositie, zegt spr om aan te tooucn dat ik degelijk leer looi met zuivere schors, en dit moet een reclame voor mij zijn. Buitenlandsche schoenen, die geheel in het buitenland vervaardigd zijn, onder die in Noordbrabaut vervaardigd zijn, dan is dat geheel toch geen expositie van Noordbra- bantsche Nijverheid. De voorzitter verwijst naar art. 2 dat zegt: „De tentoonstelling zal omvatten alle pro ducten van fabrieks-, trafieks- handwerks- en kunstnijverheid, in Noordbrabant vervaardigd. Van die takken van nijverheid, welke in Noordbrabant niet worden uitgeoefend, kun nen inzendingen worden toegelaten." De voorzitter zegt verder Het is dus wel te doen, maar zou het raadzaam vinden op de étalage te vermeiden: op mijne fabriek vervaardigd. De heer Ficq wenscht de aandacht nog maals te vestigen op „die takken van Nijverheid, die in Noordbrabant niet worden uitgeoefend...., n'importe wat dan ook. De heer Cools wenscht niet te veronder stellen dat er zijn die fraude zullen en willen plegen maar toch is 't makkelijk. Ik koop ook wel eens leer z.g. Geldersch zoolleer, en als ik er daarvan nu eens 3 of 2 neem, en daarmee exposeer, dan is het bewijs moeilijk te leveren dat ik daarmee op de expositie van Noordbrabantsche Nijverheid niet aan wezig mag zijn. De heer Verbunt herinnert er aan dat het is een locale tentoonstelling zonder eenige kans op prijzenmen verwacht alleen een pluimpje van de pers, en die pers zal dan ook wel bekend maken wie fraude pleegt. De heer Sprangers zegtde algemeene voorzitter heeft het in de vorige vergadering blikslagers goed uitgelegd dat het geen con cours is. Als ik pantoffels maak voor 80 cent, en een ander voor 1.10, dan kan men van elk artikel den prijs bepalen, want de prijs mag er opgezet worden. (De vergadering is in 't algemeen weer zoo druk, dat slechts nu en dau enkele ver staanbare klanken, moeilijk tot een zinnetje te vormen, ons oor bereiken). De voorzitter leest voor Art. 24. De inzenders kunnen op de aanvragen het uitvoerend comité machtigen, om hunne ten toongestelde voorwerpen tegen zekeren prijs en onder te stellen voorwaarden te verkoopen. Het uitvoerend comité verleent den zijne tusschenkomst tot den verkoop, terwijl in dat geval de inzenders zeiven tijdeus de tentoon stelling, die goederen niet rechtstreeks mogen verkoopen. Aan die goederen wordt alsdan een kaart, gehecht waarop vermeld staat: »Te koop bij het uitvoerend comité der tentoonstelling voor f. De inzenders verbinden zich om hunne goederen, die aldus door tusschenkomst van het uitvoerend comité zijn verkocht, onmid dellijk na afloop der tentoonstelling, tegen betaling van den koopprijs aan de koopers te leveren. Ook zal het uitvoerend comité zijne tus schenkomst verleenenom bestellingen op tentoongestelde voorwerpen aan te nemen. Van een en ander wordt onmiddellijk aan de inzenders kennis gegeven. De voorzitter verzocht daarna om de aan vragen tot toelating nu zooveel mogelijk in te vullen en te teekenen, waaraan gaarne wordt voldaan. De voorzitter vraagt, of er nog iemand van de herren iets op 't hart heeft. De heer Zeegers zegtM. de V.! Alvorens u deze vergadering sluit, gevoel ik mij ver plicht de tolk te ziju van deze vergadering om u in de le plaats, en ook andere heeren, hartelijk dankte zeggen voorden onvermoeiden ijver, die u tot nog toe voor het welslagen van deze tentoonstelling hebt aan den dag gelegd. Ook een paar woorden wensch ik te richten tot u, Mijne Heeren, die hier tegenwoordig zijt, een woord van opwekking om toch al uwe krachten in te spannen om deze ten toonstelling te doen worden een sieraad voor de provincie en dat ze veel mag bijdragen tot den bloei van de Noordbrabantsche Industrie! (Toejuiching). De heer Van den Heuvel zegt: M. de V. Ook ik wensch een warm woord van dank en hulde te brengen aan het comité voor de faciliteiten en het pleizier, en voor uwe ad viezen, die u zoo gaarne aan allen hebt willen geven. Leve onze voorzitter Leve het comité? (Hoerah's). De voorzitter antwoordtIn de Ie plaats meneer Zeegers, en in de 2e plaats meneer Van den Heuvel zeg ik hartelijk dank voor hunne waardeerende woorden. Gij twijtelt er toch niet aan dat alles, wat in ons vermogen is, zal gedaan worden om het u in den Bosch zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en ik hoop gaarne dat de Lang- straatsche Commissie zoo goed mogelijk suc- cès zal hebben Verder stel ik mij gaarne bereid de aanvragen tot mij te richten, en wat ik u vooral verzoek, niet te schroomen om vragen per brief tot mij te richten. (Applaus) Dank ten slotte aan allen voor de trouwe opkomst, vooral aan de heeren die van verre zijn gekomen; dit wordt door de commissie op hoogen prijs gesteld. Met genoegen con stateer ik verder dat de deelneming van de Langstraat, mag beschouwd worden als ten volle veizekerd en geslaagd; op 't oogenblik zijn er reeds 130 M3 aan te vragen en zeker wordt de hoeveelheid nog grooter. Verlangt niemand van de heeren 't woord ineer Dan verklaar ik de vergadering gesloten. Zoo is 't nu in 't Oosten Dinsdag liep het uitstel van zes dagen af, door de mo gendheden aan koning George van Grieken land gesteld voor de terugtrekking van de troepen van het eiland Kreta en dus moest vóór 't eind van den achtsten van Lentemaand de beslissing gevallen zijn. Het volgende is eene samenvatting van het officieele antwoord van Griekenland Griekenland vraagt de annexatie van Kreta in naam zijner historische rechten en in naam van de gelijkheid van godsdienst en ras. Toch vei klaart het bereid te zijn de vloot terug te roepen in geval de mogendheden aan het Grieksche leger de taak wilden opdragen van het herstel van den vrede op het eiland, na het volbrengen waarvan de Kretenzen vrijelijk hunne eigen meening zouden moeten uit spreken. De Petit Temps geeft het volgende telegram uit Athene „Ziehier een overzicht van het antwoord van Griekenland op de nota der mogendheden. „De Grieksche regeering verklaart het te betreuren dat zij de troepen niet van Kreta terugroepen kan, uit vrees voor herhaling van de voorvallen die tot het daarheen zenden van die troepen aanleiding hebben gegeven. Griekenland betuigt zich geneigd tot zoo danige schikkingen als aan de mogendheden veroorloven zullen baar onderzoek te hervatten op de punten, in hare nota aangegeven,zon der daarbij te gaan buiten het kader der beginselen, geformuleerd om eene oplossing te vinden welke hem (Griekenland) bevredig', en welke tevens de Grieksche regeering in staat stelt rekening te houden met den wensch der mogendheden zonder daardoor de bevol king in hare nationale verlangens teleur te stellen. De twee hoofdpunten welke het on derwerp van de nota der mogendheden uit maken, nagaande, geeft Griekenland te ver staan dat het zijne schepen zou terugtrekken bijaldien de mogendheden zich wilden verbin den om te verhinderen dat Turkije verster kingen zond. Wat de Grieksche troepen betreftde regeering zou deze niet kunnen terugroepen zonder de veiligheid der christenen ernstig in de waagschaal te stellen. Onder dergelijke omstandigheden moeten de mo gendheden het juist achten dat de Grieksche troepen gebruikt worden met die der mo gendheden gezamenlijk voor het herstel der orde. Ten aanzien van de definitieve orga nisatie voer Kreta doet de Grieksche regeering een beroep op het rechtvaardigheidsgevoel der mogendheden deze smeekend eene combinatie toe te staan welke de Kretenzen veroorlooft bij volksstemming te beslissen over hun lot. De openbare meening en de dag bladen verklaren luide hunne ingenomenheid met den geest van het antwoord; allen willen dat Griekenland eene waardige houding blijve aannemen, zelfs al zou dit tot rampen moeten leiden." Wat de mogendheden voornemens zijn te doen en of zij 't over de in de allernaaste toekomst te nemen maatregelen reeds eens zijn ziedaar een tweeledige vraag, waarop een beslissend antwoord nog maar altijd niet met zekerheid te geven valt en welke voor 't moment minder actueel is dan de vraag bedoelt Griekenland werkelijk een negatief antwoord op den eisch der mogendheden te doen samengaan met of onmiddellijk te doen volgen door een oorlogsverklaring aan Turkije? Een gewapend optreden tegen Turkije wordt in elk geval voorbereid met koortsach tige opgewondenheid. De laatste reserve lichtingen zijn gemobiliseerd, en een concen tratie van troepen heeft plaats naar de Thes- salische grens (men zegt 60 000 man, doch er wordt ook gesproken van slechts 8000 alles inbegrepen Het transport van wapenen en levensmiddelen geschiedt met koortsachtige haast. De grensbevolking wordt bij het uur meer opgewonden. De vloot is verdeeld in vier eskaders. De torpedobooten vormen een afzonderlijk eskaderdat onder bevel staat van prins George. Het oostereskader kruist bij de Sporadische eilandenhet westereskader in de golf van Arta De torpedoboolen kruisen tusschen de eilanden Milo en Kreta, Aan de grens van Thessalie zouden de vijandelijkheden tusschen Turkije en Grieken land geopend worden, zoodra de mogendhe den 't hebben doen komen tot een blokkade van Griekenland en voor Turkije zou dit in elk geval te verkiezen zijn boven een treffen op zee. Twee vice-admiraals van Turkije hebben geweigerd het rapport te onderteeke nen van den minister van marine; waarin de Turksche vloot gezegd wordt opgewassen te zijn tegen elke tweederangs zeemacht. Nu is 't met het leger van Turkije ook wel niet alles zoo mooi als 't op het papier staat, doch numeriek is het Griekenland toch zeker de baas 1 Zaterdag avond hadden de Brusselsche studenten een Philhelleensche meeting ge organiseerd, waaraan door verschillende af gevaardigden werd deelgenomen De reree- nigingszaal was overvuld. Een motie werd aangenomen, waarin sympathie werd uitgesproken voor Griekenland en verontwaardiging over de moorden. Bij het eindigen der meeting vormden de studenten een optocht, en begaveu zij zich naar het Grieksche consulaat waar zij een luid gejuich aanhieven. Vervolgens begaven zij zich naar het Turksche consulaat; daar werd gejouwd en gefloten en zelfs uiet steenen naar de ruiten geworpen, waarvan er ver schillende gebroken werden. Een aantal politieagenten, die toegesneld waren, dreef de menigte uiteen. Het aantal manifestanten wordt op driehonderd geschat. De loco burgemeester De Mot, heeft zich naar het Turksch gezantschap begeven om zijn leedwezen te kennen te geven, dat hij de manifestatie voor het Turksch gezantschaps gebouw niet heeft kunnen verhinderen. Een Parijsche correspondent heeft onlangs geschreven over den senator Delpech en diens vereering voor Griekenland. Het platonische van die bewondering scheen ook de Philhel leensche studenten opgevallen te zijn, die Zaterdag in het hotel des Sociétés savantes bijeenkwamen. Ten minste de speech van den senator, die presideerde, werd herhaaldelijk afgebroken door het geroep Woorden woorden leve Griekenland Vreeselijk opgewonden studenten hielden daarna Byroniaansche, Victor-Hugonische, anarchistische Turken hatende brullende redevoeringen. Een Armeensche poëet maakte de meuschen bijna razend. Collectivisten namen stormenderhand het podium in. En men ging (betrekkelijk kalm) uiteen onder het geroep Conspuez.... Delpech De arme Philhelleensche senator. Maar qu'allait-il faire dans cette galère De beroemde, maar zeer ijdele schilder Millet had een poedel, dien hij boven alles liefhad. Het dier werd op zekeren dag ziek eD Millet had den moed Pasteur te doen roepen, omdat een gewoon veearts volgens zijn meening niet voldoende was. Pasteur was over deze onbeschaamdheid in het eerst verbaasd, doch nam eindelijk de zaak van de humoristische zijde op, schreef een recept, maar sprak bij het heengaan Och, mijnheer Millet; u zal zeker wel zoo goed willen ziju eerstdaags even bij mij aan le komen; de vloer van mijn spreekkamer moet geschilderd worden. Uit Havana komt het bericht omtrent be langrijke krijgsverrichtingen in de provincie Pinar del Rio. Het legerkamp en de hospitalen der insurgenten zijn vernield; 71 insurgenten zijn gedood en velen werden gewond. Mac Kinley heeft in een interview aan een redac teur van de Liberal verklaard, dat hij den vrede wenscht voor Spanje, gelijk voor alle andere naties. Uit Cadix wordt gemeld dat er daar druk op de scheepstimmerwerven gearbeid wordt; men gelooft om belangrijke verster kingen naar Manila te zenden. Gelijk men weet zijn dergelijke plannen altijd tegengesproken. Maar het schijnt nu wel noodig te worden, want een Reuter telegram van Zondag zegt dat er Zaterdag middag te Manila niet minder dan tweeduizend huizen verbrand zijn, blijkbaar tengevolge van een hernieuwde uitbarsting van den opstand. Te Londen is een groot huwelijks kantoor opgericht onder de leiding van de directrice van een tijdschrift„De vrouw te huis" („Te Woman at home.") Van jaar tot jaar wordt liet aantal ongehuwde meisjes in En geland grooter, deze inrichting wil dat euvel tegengaan. In de zalen liggen lijsten met namen van alleenloopende heeren, wier ante cedenten, positie, betrekking en gewoonten bekend zijn. Op matinées, concerten, bals, enz., worden leden vati beide seksen uitge- noodigd. Alleen wie het oprecht meent, wordt toegelaten. BERLIJN, 8 Maart. (Part.) Het officieus bekend geworden plan van Duitschland om den kruiser Augusta uit de wateren van Kreta terug te roepen en zich in een stille politieke terughouding le hullen, ingeval er een Grieksch Turksche oorlog uitbreekt of ingeval na aUijzing van het ultimatum door Griekenland de mogendheden het niet spoedig over verdere stappen eens worden wordt door de Vosnsche Ztg. met levendige voldoening be groet De met Bismarck bevriende Neueste Nachrichten vraagt spottend of liet niet ver standiger geweest ware de Augusta in het geheel niet uit te zenden. De Börsen Courier spreekt mismoedig de meening uit dat, iudien de Augusta wegens staatkundige redenen niet meer als „politieagent" tegen Griekenland dieDSt moet doen; dat oorlogschip toch tit bescherming der Duitschers in de Aegeïscle zee moest blijven. Een notaris te Gyoengyos in Hongarije heeft den Paus gedagvaard voor de regeling van de nalatenschap van een pastoor, die aldaar overleden is. Tegelijk wordt Leo XIII uitgenoodigd de gebruikelijke belasting van vijf florijnen 75 kreutzer te betalen De pastoor had den Paus twintig florijnen ver maakt, vandaar de dagvaarding. De correspondent van de Times te Athene seinde dat de oorlogszuchtige opgewonden heid daar haar toppunt bereikt heeft. Zaterdag kwamen treinen uit Korinthe, Megara en an dere plaatsen aan, met verscheidene duizenden manschappen van de reserve, die de straten van Athene doortrokken onder de toejuichin gen der menigte, en voor het koninklijk paleis en het paleis van den kroonprins betoogingen hielden. Overal hoort men de kreet: „Zèto ho polemos! l:ve de oorlog. Iemand die reeds lang te Athene gewoond heelt, verze kerde dat de opgewondenheid nu veel grooter is dan bij de laatste mobilisatie, in 1885. De oorlogszuchtige politiek, toen door Deliannis gevolgd was voor een groot deel het uit vloeisel van partij-overwegingen, zoodat de oppositiepartij zich afkeerig ervan betoonde, maar nu schijnt de natie als één man opge staan te ziju om zich bereid te verklaren, den koning naar het slagveld te volgeu. Athene ziet er heden buitengewoon krijgs zuchtig uit. Op straat is er eeu groote drukte van reservisten, sommigen hebben hun nieuwe uniform aan en hun burgerkleeren als een pakje onder den arm; anderen zijn nog in hun gewone kleeding. Escadrons cavalerie en batterijen artillerie trekken de stad uit naar den Piraeus om daar ingescheept te worden met bestemming naar Thessalie. Deze opgewondenheid, zoo gaat de cor respondent voort, komt mij voor te hevig te zijn om lang te kunnen duren. Voor 't oogenblik wil men van niets hooien dan van de vereeniging van Kreta met Griekenland, en het volk verklaart eenstemmig dat het leger nooit van het eiland teruggetrokken mag worden,... Niets zou hier het besef kunnen wegnemen van de onbillijkheidnoch het wantrouwen van de Kretenzen doen verdwij nen, indien Europa mocht besluiten de Turksche troepen op Kreta te laten blijven. Maar als de storm der opgewondenheid wat bedaard is, kan men wellicht de bezwaren van het volk tegen de voor Kreta voorgestelde zelfregeering te boven komen. Men heeft reeds het denkbeeld opgeworpen dat de Grieksche troepen op Kreta, in plaats van teruggeroepen ontbonden zouden worden waarop het dan de soldaten vrij zou staan, dienst te nemen bij de nieuwe gendarmerie. De correspondent betoogt dan de wensche- lijkheid, prins George van Griekenland tot gouverneur van Kreta aan (te stellen. Hij verklaart nog eens uitdrukkelijk dat het zoo genaamde Russische ultimatum noch in den bekenden noch in eenigen anderen vorm aan de Grieksche regeering is overhandigd. Het eenige stuk dat de Russische zaakge lastigde te Athene aan den Griekschen mi nister van buiteulandsche zaken ter hand heeft gesteld, was de bekende nota van 1.1. Dinsdag. De Grieksche regeering heeft strenge orders gegeven aan de autoriteiten aan de grenzen om alles te vermijden wat tot een botsing zou kunnen leiden zij heeft de hoop uitge drukt dat ook de Porte een dergelijken maatregel zou nemen. Bij Melun moet reeds eeu grens incident voorgevallen zijn: de Turken zoudeu daar een Griekschen genie-officier belet hebben een weg te herstellen. Volgens de Palingenesia zou er te Krania een bloedige botsing tusschen Turken en Macadoniers plaats gehad hebben. De Turksche kauouneerbootop de kust van Epirus gestrandis waarschijnlijk de Euphrat. Ze had een bezetting van 40 mhn. Het schip wordt als verloren beschouwd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2