Notaris BINK, "binnenland. Advertentiën, Telegrammen. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. finaal verkoonen: Berichten uit Athene melden dat een Grieksch stoomschip op de kust van Epirus door de Turken beschoten is. De regeering zou er een oorlogsschip van het Wester eskader heengezonden hebben. De Hydra moet nu bevel hebben gekregen, zich met het Ooster eskader te vereenigen, en dus de wateren van Kreta te verlaten. Van alle zijden komen nog aanbiedingen van vrijwilligers. Ook Deensche officieren hebben hunnen koning gevraagd om als vrijwilligers naar Griekenland te mogen vertrekken, doch dit is hun geweigerd. In Amerika zijn alle Grieken door Skouzes minister van buitenlandsche zaken opgeroepen om hun vaderland te gaan verdedigen. CHANIA 9 Maart10 u. 25 vm. Het cordon Turksche troepen op Akrotiri is op nieuw aangevallen. Op dit oogenblik wordt er hard gevochten. Sedert heden nacht 2 uur wordt een zeer ernstig gevecht geleverd door de Turken tegen de Grieken die gekampeerd zijn op Akrotiri. De uitslag is nog onbekend. De Grieksche vlag wappert niet meer van de stellingen der opstandelingen. WAALWIJK, 10 Maart 1897. Rijks—Normaallessen Waalwijk. Zaterdag, na het afdrukken der courant werd ons medegedeeld dat de heer W. van der Sluijs op verzoek eervol was ontslagen als directeur der rijks-normaallessen alhier., terwijl in zijne plaats benoemd was de heer Spijkerman, hoofd der school alhier en leeraar der genoemde normaallessen. Maandag kwam de officieele bevestiging van dit bericht alsook van de benoeming van den heer G. van Oudenhoven, hoofd der openbare school te Bezooien, tot leeraar bij de normaallessen te Waalwijk. Een en ander met ingang van 1 Maart. Onze hartelijke gelukwenschen aan de be noemden. Examens. Met genoegen vernemen wedat door de dames M. P. J. Benjaminse, van Be- zooien, P. J. Fluyt, van Waalwijk, J. J. Snijders, van Sprang en W. M. P. Treffers van Capellemet goed gevolg is afgelegd het examen in nuttige handwerken te Breda. R. C. Kweekschool. Door J. A. J. de Bree, leerling der open bare school alhier, is met gunstig gevolg 't toelatings-examen afgelegd voor de R. C. Kweekschool voor onderwijzers te 's Bosch. Er waren 37 aspiranten en De Bree be hoort tot het twintigtal dat kan worden geplaatst. Landbouw. Door de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is aan de leden toegezonden een belangrijk rapport omtrent de veefokkerij in Noordbrabant, uitgebracht om het hoofd bestuur der Maatschappij door de bijzondere commissie voor veeteelt en zuivelbereiding. |Door de /yLandbouw-Vereeniging Raamsdonk (Dorp)" is eene vergadering uit geschreven tegen Vrijdag 12 Maart 1897 des nam. om 6 uur, ten koffiehuize van den heer H. Eloris te Raamsdonk. Als spreker zal optreden de heer P. van Hoek, rijks-landbouwleeraar te 's Bosch: Over het aanwenden van kalkbemesting in verband met het gebruik van andere hulpmeststoffenzoowel op klei- als op zandgrond." Enals hiervoor nog tijd overblijft, dan nog fover doelmatige bemesting bij Suiker bietenteelt." Tot deze vergadering zullen ook niet-leden toegang hebben. In eene te 's Bosch gehouden verga dering vanwege de afdeeling ,/s Hertogen bosch" van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is besloten tot het houden van een provinciale landbouwtentoonstelling. De tentoonstelling zal plaats vinden van 25 Augustus tot 1 September a.s. Werving voor Indie. Door den minister van koloniën is be paald, dat in 1897 zoo mogelijk 120 man suppletie-troepen naar West Indie moeten worden uitgezonden, waarvan 80 voor Su riname en 40 voor Curasao bestemd moeten worden. Konden sedert 1894 vrijwilligers voor die koloniën alleen te Harderwijk wor den aangenomen, in verband met het voren staande is nu door den minister van oorlog bepaald, dat voortaan ook weer personen, geen vreemdeling zijnde, die zich voor den militairen dienstin West-Indie in de andere garnizoenen aanmelden en aan dc eischen voor een toelating tot den dienst voldoen, door de plaatselijke en garnizoenscommandan ten voorloopig voor die koloniën worden aan genomen. De minister van oorlog heeft tevens nog eens de aandacht der plaatselijke en garni zoenscommandanten op de belangen van de werving voor het leger in Oost Indie. De minister van koloniën zou nl. gaarne zien, dat in den loop van 1897 van uit Harder wijk zoo eenigszins mogelijk minstens 1800 aan suppletietroepen {naar Oost-Indie werden uitgezonden. Teneinde de kans, om daartoe te gerakente vergrootenis de premie voor het aanbrengen van vrijwilligers voor den militairen dienst in onze overzeesche bezittingen van f 10 op f20 gebracht. Verzekering tegen ongelukken. In het N. v. d. 1). heeft II. L. A. in een viertal artikelen de verzekering tegen ongelukken van werklieden besproken. Aan het slot ervan zegt hij //Moge de Neder- landsche werkman over niet al te langen tijd de vruchten plukken van den arbeid der der regeeriug en onze industrie in zoo bloeiendeu toestand gerakendat het haar niet moeilijk zal vallen, de kosten te dragen, die de verzekering haar oplegt. Want de bloei der industrie blijft de hoofdzaak. Stijgen daardoor de loonen, dan zullen de werklie den beter in staat zijn het hoofd te bieden aan de gevolgen van ziekte of verwonding, en tevens zal dan het bedrag der pensioenen stijgen omdat dit naar het loon wordt vast gesteld. Dc Parijscke Wereldtentoonstelling. Naar het Dagblad verneemt zijn deze week van het departement van waterstaat handel en nijverheid de uitnoodigingen ver zonden tot hen die zich een benoeming zou den willen laten welgevallen als lid der ver schillende subcommissiën voor de wereldten toonstelling te Parijs in 1900. Van benoemingen welke reeds zouden zijn gedaan kan dus nog geen sprake zijn. Treurig ongeval. Een treurig ongeval doet zich voor in het huisgezin van zekeren S. te Almkerk. Drie gebroeders, oud 18, 25 en 80 jaar, zijn nl. plotseling zoodanig krankzinnig geworden, dat hun vader in hel belang hunner omgeving en der lijders zeiven hunne plaatsing heeft ver zocht in het krankzinnigengesticht „Bloemen- daaU te Loosduinen. De oorzaak der krank zinnigheid ligt in het duister. Een meisje vermist. Wij lezen het volgende in het Leidsch Dagblad. De sluierwelke over de geheimzinnige verdwijning van de ruim 14jarige Anna de Vries te Leiden ligt, is nog niet opgeheven. Men kan zich voorstellen ,welk een verschrik kelijke toestand het is waarin de ouders nu reeds gedurende 21/a week wegens die akelige, totale onzekerheid verkeeren. Nadat bedoeld meisje op Donderdag den 18den Februari 's morgens van 9-12 en 's namiddags- van half drie tot 4 uur als ge woonlijk naar school was geweest, kleedde zij zich, op de klok in de huiskamer ziende ten einde; naar verondersteld werd: zich naar de naaischool aan den ouden Rijn te begeven. Zij verliet dan ook tusschen half zes eu zes uren de ouderlijke woning aan de Haarlem merstraat No. 178, om er echter tot nu toe niet weder te keeren. Bovendien bleek dat toen zij dien avond na zeven uren nog niet thuis kwam en er aan de school omtrent haar wegblijven geïnformeerd werd zij er toen in het geheel niet geweest was. Er bestaat niet het minste vermoeden of de geringste aanwijzing om te weten in welke richting een onderzoek aangaande deze duistere zaak kan worden ingesteld. De vader die ons heden bezocht, verklaarde bereid zich daarom eene belooning uit te loven voor dengene die hem eenige inlichtingen zou kun nen geven omtrent de ontdekking van zijn kind hetzij levend of dood. Zijn dochtertje heeft donkerblond afhangend haar; zwarte kleine oogen en is klein van stuk. Toen zij de woning verliet, was zij gekleed in een grijs kort manteltje me: rood en zwart gestreepte blouse en zwart rokje, alles nog van korte kleeren. Zij droeg lederen rijg laarzen. Een onderzoek bij elders wonende fami lieleden ingesteld leidde ook tot geen resul taat al liepen er hier reeds geruchten dat het kind bv. naar een oom in de hoofdstad zou gegaan en daar aangehouden zijn. Een kennisgeving in het Algemeen Politie blad vanwege de Leidsche politie die evenmin weet in welke richting zij een verder onderzoek, dan zij dadelijk reeds ingesteld heeft, moet uitstrekken, bleef ook zonder gevolg. De zaak is eu blijft duister. Waspik, 8 Mailrt. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat heeren ged. staten dezer provincie hebben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad om in deze gemeente twee veejaarmarkten in te stellen, nl. op Donderdag nA den 2en Zondag in Maart en op Maandag na den 3en Zondag in Octoberterwijl dit jaar begonnen wordt met de Octobermarkt. Zooals bekend is besloot de raad daartoe op verzoek van de veeverzekering „Waspik", die 179 veehouders telt. We hopen, dat die markten alhier levens- vatbarheid zullen hebben. Aan de markten worden van gemeentewege premien verstrekt. Heden liep aan de 'nieuwe werf van den heer J. de Graaf, scheepsbouwmeester alhier, het eerste aldaar nieuw vervaardigde schip te water, nl. een vau ijzer en staal gebouwde Rijnaak, groot pl m. 225 last voor rekening van schipper Chr. Hamel alhier. Daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren sleepkraan van 700 last voor den heer J. van Steen te Rotterdam. Aanhouding van het Nederl. stoomschip „Castor In eene particuliere correspondentie, voor komende in „De Gooi- en Eemdeibode" leest men het volgende „Wij waren met de „Castoi" 12 Februari 's middags 12 uur van Samos vertrokken, waar wij wijn hadden geladen, en moesten naar Nauplia, om tabak in te nemen. Tegen den avond passeerden wij de „Piet Hein," een Nederl. oorlogsschip, dat gelijk met ons op Smirna was en misschien wel naar Kreta moest. De tweede officier en ik hadden dien nacht van 1 tot 7Vs uur de wacht. Om 5 uur in den morgen passeerden wij Paros. Het zal zoo wat 51/, uur geweest zijn, toen wij een schot hoorden, maar waar 't vandaan kwam, konden we niet gewaar worden. „Daar schiet er zich een dood," riep de roerganger verschrikt uit. „Waar?" vroeg de tweede officier. „Dat weet ik niet, maar ik heb een schot gehoord." Daar viel een tweede schot. „Daar heb ik het vuur gezien," riep ik en duidde hem de richting aan. Ik dacht dat het schipbreukelingen waren, die op die manier de aandacht tot zich wilde trekken. Door de kijkers bemerkte wij een zwarte massa, die ons zeer snel van achteren opliep. Er viel weder een schot, dat gevolgd werd door een vierde. Nu werd ons van 't zwarte voorwerp toegeroepen, dat we stoppen moesten. De kapitein was juist een uur geleden naar de kaarthut gegaau, om wat te slapen. De tweede officier ging hem roepen en liet daarna stoppen. Om het schip spoedig te doen stil liggen lieten wij volle kracht achteruitslaan en gaven daarbij drie stooten op de stoomfluit (het sein dat men volle kracht achteruitslaat.) Maar jawel, weder een schot, en daar werd weder geroepen „Stop captain stop Wij stopten en antwoorddeu „Al' stoppend, sir." Toen stoomde het zwarte voorwerp voor ons over en kwam aan stuurboord voor ons langs. „Where from, Sir captain „Samos, Sir," was ons antwoord. „Were bound to „Nauplia" „The name of the ship „Castor." „The country?" „Holland." „Your paper." „Zet de sloep uit," beval de kapitein, en tegen den tweeden officier: „Ga jij in de sloep ik zal de papieren halen," en zich daarna tot den bootsman wendende „Laat uitporren." Maar 't meerendeel der bemanning was reeds aan dek. 't Was nu een drukte, een geloop, een geroep en daarbij het uitzingen van hen, die de sloep heschen. „Twee man in de sloep," riep de eerste officier en spoedig daarop was de sloep van boord afgestoken. Toen de sloep het zwarte voorwerp gena derd was, vroeg de kapitein den tweeden officier wat het voor landsman was. „Een Griek, kapitein het is een kleine Grieksche man of war." Een half uur later was de sloep weer aan boord en toen hoorden wij het volgende Het was een klein Grieksch oorlogsschip. De commandant had gevraagd of wij Turksche troepen of ammunitie aan boord hadden, waarop de officier ontkennend geantwoord had. Daarna had hij den zeebrief en de papieren nagezien en ons toen verlof gegeven door te stoomen. Uit dit verhaal ziet men, hoe vreemd het de vorige maand in de Engelsche zee is toegegaan. Griekenland heeft niet alleen troepen aan land gezet op een eiland, dat aan Turkije behoort, en dat wel zonder oorlogs verklaring, maar matigt zich ook het recht aan, vreemde koopvaardijschepen aan te houden om zich te vergcwisschen of er Turk sche troepen of ammunitie aan boord zijn. Dit gaat toch waarlijk te ver. Als de oor logstoestand tusschen twee landen bestaat, moeten neutralen zich aan allerlei last onder werpen. Zoo eischt het volkenrecht. Maar de Grieksche regeering heeft tot dusver aan andere regeeringen niet medegedeeld, dat het aan Turkije den oorlog heeft verklaard, en heeft dus volstrekt geen recht door een oorlogsschip koopvaarders van andere landen te bevelen stil te liggen en zich aan een lastig onderzoek te onderwerpen. Onze regeering zal dan ook zeker niet nalaten van dit geval kennis te nemen en als de feiten zijn als in den brief is medegedeeld, bij de Grieksche regeering de noodige ver— toogen in te dienen tot voorkoming van een herhaliug van dergelijke ongewettigde feiten. Hdelsbl. GORINCHEM 8 Maart. De aanvoer van granen was heden gering, rnet gewonen handel. Men besteelde voor Ristarwe f7.— a 7,20, roode dito f6,50 a 6.70 witte dito f 0,25 k 6,50, inl. rogge f4,20 a 4,40, buitenl. dito f4,25 a 4,50, gerst t 4,a 4,25, haver f3,a 3,20, dniveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 55 runderen le qual. Kalfkoeien Kalf vaarzen Melkkoeien B/2 jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f170 k 190 f130 a 150 1140 k 150 f 90 k 100 f 80 a 90 f 50 a 60 f 35 k 45 f 8a 11 Aangevoerd 10 vette varkens van 19 a 21 ct., per half kilo, 150 biggen van 17,a 10.per stuk. Eieren f 0.65 a 0.75 per 26 stuks. Boter -p0 a 55 ct. per l/3 kilo. 6 Maart. Op de heden alhier gehouden paardemarkt waren 185 paarden aangevoerd. Men besteedde voor weeide-paarden f 500 a 600, werkpaarden f 200 a 250, IVa-jafige f180 230, hitten f110 a 130, veulens f 110 a 140. Er werden vele paarden varkocht aan vreemde kooplieden. ROTTERDAM, 8 Maart. Binnenlandsche Granen. Tarwe was heden wederom ruim ter maskt en moest wegens tragen kooplust 10 cent lager worden afgegeven. Per heet. f5.60 a 6.40, paike qual. nog daarboven en per 100 kilo f 7-50 a 8.15, Canada met beperkt aanbod onveranderd f5 a 5.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 3.75 4.10. Dito mindere f 0,ii 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 0,a 0.— mindere f 0,a 0,beste Zomer f3,50 a 4.10; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.25 k 3.60. Mindere -f0.a 0. Paarden boonen. De beste f4.50 k 5 30. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 5,a 7, Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f6.A 8.50. Mindere f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste f5.50 a 6.25 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f0.afO,Zomerzaad f0,af 0. Xanariezaad f5.tot f6.50 Vlas. In de afgeloopen week was het op het land slap en de omzet geriug. Heden bedroeg de aanvoer ruim 27000 steen Hollandsch en 4800 steen Zeeuwschvan het Hollandsch waren de mindere soorten algemeen iets mear gevraagd en vond van den aanvoer ruim 1/3 gedeelte koopers terwijl het Zeeuwscbe grootendeels opruimde. Lijnzaad onveranderd stil. ROTTERDAM, 9 Slaart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 47 paarden, 1 veulen, 0 ezels, 649 vette runderen, 664 magere dito, 144 vette en graskalveren, 581 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 0 varkens, 181 biggen, 0 bok. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 66 act. 2e kw. 58 a ct 3e kw. 52 ct. Kalverenle kw. 94 ct., 2de kw. 84 a ct.3de kw. 75 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 22,50 p. ton. n bruinblanke Bergertraan 131, t blanke Bergertraan f36, g Groenlandsche Robbentraan (sraeertraan) in petroleum fusten van pl.r .m. 190 L. in •ewone fusten van pl.no. 100 L. f30.—p. 100 L 0 Maaslevertraan f p. ton Nat. Med. levertr le soort f p. ton. g u (stroogeel) 2e f 73.— p. ton Stoommedicinale levertr. le i~ n g 2e f 85.p. ton. p. ton. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij zijn zilveren dienst ju bileum betuigt ondergeteekende bij deze zijn dank. DONKER, Wachtmeester te Waalwijk, zal 15 MAART 1897, des avonds om 6 ure, ter herberge van G. LATHOUWERSte Kaatsheuvel voor de erven van Mevrouw de Wed. JASPERS BLOM, ONDER KAATSHEUVEL, Een hofstede, groot 10,69,50 hectare, ingezet en gehoogd op f2780. Weiland, groot 1,12,80 heet. op f 550. Bouw- en weiland, groot 1,02 heet. op f 770. Bouwland, groot 68,50 aren op f 300. ■o-wi&n yj AALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3