büïtënlandT Staatkundig overzicht. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Transvaal. Amerika. Kreta. p immaiiiimhwi ii ii schraal de oog9t ook was, dikwijls ter Qau- wernood teruggevende het uitgestrooide zaad, de zaaier is niet ontmoedigd. Na hem traden weer anderen op den akkeren al was de grond zoo hard dat er bijna geen sporen ingetrokken konden worden, steeds is men blijven nedcrwerpen wat bestemd was te rijpen en vrucht te geven. Er be staat een drang tot spreken, alleen of hoofd zakelijk over deze dingen en wie dien ge voelt, moet wel het voorbeeld volgen van een zangvogel, die immers, zelfs in gevangen staatzijn gekweel doet hooren. En wat de resultaten aaugaatwie zou durven zeg gen hoe laag wel het beschavingspeil zou wezen, indien niet de prediking van het ze delijk ideaalin tallooze vormen met rus- teloozen ijver werd volgehoudendoor de eeuwen heen. Zekerop het doen komt het aan. Woor den zijn ijdele klanken, als zij niet worden omgezet in daden. Maar tochals er zoo aanhoudend gehamerd wordt op hetzelfde Tuunbeeld, dan zou het wel wonder zijn in dien zulks niet van invloed was op de. da- gelijksche verrichtingen der menschen. Klan ken die we zoo lang achtereen en in zoo veelvuldige herhaling vernemenruischen ons ook in de ooren op het oogenblikdat zij niet gehoord worden, en hoe menig een die misschien op het punt stond iets te doen dat in strijd is met de grondbe ginselen der zedelijkheid wordt tegenge houden door een gedeelte, kort te voren langs den weg der zintuigelijke waarneming in zijn ziel overgebrachtHet vermogen van het woord is onberekenbaar, juist om dat het de daad in zijn gevolg heeft. De toepassing der grootsche en toch zoo eenvoudige beginselendie aan het zedelijk leven kracht en gezondheid verzekerenis nog zeer gebrekkig dat is waaren ner- géns ontdekken wij dat duidelijkerdan waar sprake is van verbetering in de on derlinge verhoudingen der menschen. Van de noodzakelijkheid dier verbetering zijn wij allen overtuigd, ook dat is een gevolg van de volharding, waarmede in die richting is aangedrongen. Doch wij hebben geen vertrouwenschijnt welin den ernst der menschenom hun overtuiging waar te maken wij geloovcn niet in onszelven en nog veel minder in anderen. Daarom vra- geu we, tot het bthartigen onzer plichten, tot het betrachten der rechtvaardigheid ge dwongen te worden. Wij zijn als de kik- vorschen in de fabeldie een koning ver langden omdat zij zich niet in staat ge voelden zichzelf te regeeren. Met gebogen hoofd gaan wij tot den wet gever, en vragen hem Leg ons een juk op en span ons in het gareel uwer verbodsbepalingenanders komen wij nooit op den goeden weg. Dat is aan den eenen kant beschamend, bedroevend zelfs. Maar er ligt toch ook een belofte in vóór de toekomst. Spreekt er in dien drang iets dat gelijkt op dien drang iets dat gelijkt op gemis van zelfver trouwen en op wantrouwen in anderen, er blijkt ook uit dat we wel geneigd zijn de betere richting te volgen mits ons dat niet onmogelijk gemaakt wordt doordat de opmaking niet gezamenlijk wordt onderno men. Het is maar al 1e waar, dat een klein getal personendie niet van goeden wille zijnde beste pogingen van al de anderen kunnen verijdelen. In Amerika moest op zekeren dag het houden van slaven bij de wet verboden worden dat was on vermijdelijk omdat anders degenen, die uit eigen beweging de vrijheid hunner mede- menschen zouden geeerbiedigd hebben, door de concurrentie der slavenhouders beschik kers over goedkoope arbeidskracht, econo misch ten gronde zonden gericht zijn. Als nu die verbodsbepaling formeel werd inge trokken zou niemand er aan denken, weer negers te gaan koopenom ze als van ouds te gaan exploiteeren. Het woord der abo litionisten is daar tot daad gewordenhet zeggen omgezet in doen met een tusschen- station de wetgever is opgetreden als woord voerder van het openbaar geweten en heeft een beslissend haltuitgesproken. Zoo zal het ook gaan met de maatschap pelijke regelingen voor welke oDze tijd rijp geacht mag worden. De besten hebben liet machtwoord des wetgevers niet afgewacht, maar zijn voorgegaan met de toepassing der ethische voorschriften op hun betrekkingen met andere menschen. Zij hebben daarmede bet bewijs geleverddat hetgeen gevraagd wordt niet ligt buiten dc grens der moge lijkheid. Doch nu wordt diet ook noodza kelijk om anderen, die miuder geneigd zijn de stem der menschlievendheid en der recht vaardigheid invloed te verleenen op hun handelingen, met een beetje dwang in de zelfde richting te sturenzij kunnen die aansporingdien steun niet missen. Later zal men zich verwonderen dat het ooit an ders geweest is. Intusschen is het zaak, met verbeteringen die binnen ons bereik liggen men denke bijv. aan de zoo urgente quaestie van den nachtarbeid der bakkers, niet te wach ten totdat de wet gesproken zal hebben Er zijn soms omstandigheden die in haar be slissing vertraging brengen en dan worden zij de slachtoffers, die op lotsverbetering aanspraak hebben. Niemand van ons is in staatde maatschappij anders te makèn dat één mensch op zijn gedragingen tegen over anderen de wetten der zedelijkheid doet inwerken. Dat wij die macht niet onge bruikt laten Zondag, den 7 Maart, was het de laatste Bairamdag en tevens Vastenavond voor de othodoxen, zoodat den volgenden dag èn Turken èn Christenen weder in hun gewone doen waren, en bijgevolg het openbaar leven weder zijn geregelde gang kon gaan. Donderdag te voren hadden de ambassa deurs van hun regeeringen het nu ook door dezen goedgekeurde groote hervormingsplan voor Turkije teruggekregen, en zouden dit, zooals reeds lang te voren op alle manieren was verkondigd, onmiddellijk na Bairam den Sultan voorleggen. Vrijdag kregen ze evenwel bericht dat de Europeesche kabinetten hadden besloten maar voorloopig met het hervormen van Turkije te wachten, en zij dus hun met zooveel moeite tot stand gebrachte voorstellen tot nader order in portefeuille konde houden. Dit was reeds algemeen voorspeld. De Europeesche diplomatie heeft clan ook waarlijk op het oogenblik wel wat anders te doen, dan den Sultan hervormingen op te dringen. Zij heeft inderdaad tegenwoordig al haar aan dacht en al haar scherpzinnigheid en be kwaamheid wel noodig om te trachten uit den door haar zelve veroorzaakten Kretaschen rommel nog terecht te brengen wat moge lijk is. Zooals de heeren diplomaten natuurlijk zelve ook wel voorzien zullen hebben, heeft Griekenland de oplossing van de Kretasche quaestie, welke zij het voorstelden, beleefd en vriendelijk van de hand gewezen. De mo gendheden zouden dus nu tot hardhandige maatregelen tegenover dat weerbarstige 1ellas moeten overgaan.Doch behalve den nog steeds verbolgen keizer Wilhelm schijnt niemand daar ernstig aan te denken. Engeland en Frankrijk hebben zelfs reeds vrij duidelijk te verstaan gegeven, dat zij het nut van dwangmaatregelen volstrekt niet inzien, en al de vijf leden van het Europeesche concert wier instrumenten door parlementen worden gestemd hebben reeds verklaard, dat zij, alvorens te kunnen handelendie hooge vergaderingen voorstellen moeten voorleggen omtrent hetgeen nu te doen staat. Daar nu evenwel juist op het oogenblik in Italië en in Oostenrijk de parlementen ont bonden zijn, en 't Fransche en Hongaarsche nooit hun toestemming tot een daad van openlijke vijandschap tegen Griekenland zullen geven, terwijl dat ook van het Engelsche parlement hoogst twijfelachtig is, zoo is het voorzeker niet te gewaagd reeds nu te voor 'spellen dat het niet de admiraals der mo gendheden, maar nogmaals haar diplomaten zullen wezen die zulleu worden belast met het ontwarren van den Gordiaanschen knoop, genaamd het Kreta-vraagstuk. Dat voor het oogenblik Kreta maar niet eenvoudig aan Griekenland kan worden af gestaan, daar dit heel 't Balkanschiereiland in brand zou steken, erkennen nn gelukkig zelfs de verstandige Grieken. Daarentegen beginnen de meeste Europeesche staatslieden langzamerhand tot de overtuiging te geraken, dat een autonomie van het eiland, zooals de mogendheden zich die hebben gedacht, op het oogenblik al even onmogelijk in te voeren is. De G.ieken hebben nu eenmaal met oogluikende toestemming van de mo gendheden van Kreta bezit genomen, en de Kretenzen zouden zich hoogstwaarschijnlijk daadwerkelijk tegen hun vertrek verzetten, wanneer koning George het zou willen pro- beeren om zijn troepen op het eiland terug te trekken. Er schiet dan niet veel anders Over, dan dat de mogendheden zich bij het Engelsch voorstel neerleggenen gezamenlijk met Griekenland het eiland eerst tot rust brengen, om daarna de Kretenzen zelve over hun lot te laten beslissen. Zijn dan haar consulaire vertegenwoordigers op Kreta een beetje han dig, dan kunnen de eilanders, de moslimsche zoowel als de christelijke, zonder twijfel wel met een zoet lijntje gebracht worden waar het Europeesche concert ze op dat oogenblik wil hebben; dat wil zeggen, hetzij tot een auto nomie onder een vreemden, desnoods Griek- schen prins, hetzij tot algeheele vereeniging met Griekenland. Het ziet er anders in den laatsten tijd met de eendracht onder de mogendheden weer treurig uit; en het merkwaardige feit doet zich op het oogenblik voor, dat juist de Duitsche keizer, hoewel hij zich bij elke voorkomende gelegenheid den steunpilaar van den vrede noemt, en onophoudelijk verklaart en laat verklaren dat hij en zijn rijk in het Oosten niets te maken hebben, en niets te maken willen hebben, door zijn brutaal op treden het meest den vrede in de Levant in gevaar brengt. Weliswaar heeft hij reeds wat water in zijn wijn gedaan, en heeft zijn gezant te Athene ook de fameuze nota van;2 Maart mede on derteekend, waardoor zijne Majesteit dus al teruggekomen is op zijn overijld gezegde, dat het beneden de waardigheid van het Duitsche rijk was om nog verder met Griekenland te onderhandelen doch het is nog altijd de regeering te Berlijn, welke tegenover koning George en zijn gouvernement een houding aanneemt onverzoenlijker dan die van een der andere kabinetteu, en welke nog steeds voortgaat Hellas met haar toorn te bedreigen. Zoo verklaarden immers nog een paar dagen geleden de Duitsche olfieieuse kranten, dat Duitschland desnoods alleen tegen Grieken land zou optrekken, als dit zich zou vermeten om zich niet naar den wil van Europa te schikken. Daargelaten dat dit alleen optreden natuur lijk dadelijk het reeds zoo wrakke Europeesche concert zou laten uiteenvallen (hetgeen men hier evenwel volstrekt niet zou bejammeren), heeft die bedreiging uit Berlijn hier alle niet Duitsche harten van vreugde doen kloppen. Zelts in de diplomatieke kringen is men van oordeel dat als Duitschland eens werkelijk tot zulk een stap zou willen overgaan, geen der andere mogendheden zich daartegen zou verzetten. Integendeel het overige Europa zou kalmpjes en met innerlijk welgevallen toezien, indien Duitschland, hetwelk hier in het Oosten wel geen onmiddellijke politieke, maar wel zeer groote industrieele en han delsbelangen heettdoor een onbesuisde oorlogsdaad tegen een der christenvolken in de Levant zijn positie in deze strekcu geheel onmogelijk zou maken, zijn belangen hopeloos zou benadeelenen zoodoende de overige natiën van een geduchten en lastigen mede dinger zou verlossen. Reeds nu heeft Duitschlanddoor zijn veertig meliniet-granaten geworpen in het vervallen klooster van Akrotiri, aan zijn han del en aan zijn naam in het Oosten een on berekenbare schade toegebracht. Er bevindt zich op het oogenblik, zoowel in Griekenland als iti Turkijedan ook bijna geen enkel Duitsch koopman of met Duitsch kapitaal werkende industrie of onderneming meer welke die buitengewone en weinig eervolle wijze, waarop keizer Wilhelm zijn gekrenkte eigenliefde heeft meenen te moeten wreken, niet diep betreurt en srherp afkeurt. Zelfs te Konstantinopel en te Smyrna willen de Grieken niet meer met de Duitschers te maken hebben. Bestellingen in Duitschland zijn afgezegd, de Grieken willen met Duitsche booten niet meer verschepen en willen geen Duitsche bedienden meer in hun dienst hebben. Intusschen gaat op Kreta het lieve leventje zijn gang, en wordt de positie van de vreemde admiraals aldaar hoelang) hoe onmogelijker. De beroemde internatiouale gendarmerie is den 5en Maart op last van de ambassa deurs definitief ontbonden en opgeheven nadat de militaire attachés zelf hadden inge zien, dat ze onder de sedert zoo zeer ver anderde omstandigheden tot niets meer kon dienen. Iu het binnenland van het eiland gaat de Grieksche kolonel Vassos kalmpjes zijn gang om het bestuur iu naam van koning George in te richten, en de Turken uit de weinige versterkte punten die zij aldaar nog bezetten, terug te dringen. Van Athene uit heeft men ondertusschen den eenen „ballon d'essai" den andere laten volgen en dat spelletjes wordt nog maar steeds voortgezet een bewijsdat de lui daar ver weg in Griekenlands hootdstad in de vaste overtuiging leven, dat Europa elk woord, dat uit het Oosten komt, op een goudschaaltje weegt. Het gevolg van deze terrein-verkenningen is natuurlijk, dat telkens weer de oude, reeds eenmaal gedane voorstellen op 't appel komeu. Men is nu weer gekomen aan de propositie: Kreta, onder des sultans suzereiniteit in naam, bestuurd door een gouverneur naar de keus der mogendheden. Die gouverneur dan zou zijn een Grieksch of een Deensch prins en met name genoemd worden nu de 38 jarige prins Waldeinar van Denemarken, derde zoon van koning Christiaan en dus broeder van koning George van Griekenland en prins Karei van Denemarken, kleinzoon van koning Christiaan en schoonzoon van den prins van Wales. Zou dit nu beduiden dat Griekenland wel wat water in zijn wijn wil gaan doen en dat men te Athene langzamerhand iets verstandi ger wordt, overtuigd dat er van een plebisciet toch niets komen zal en van de samenwerking met de Europeesche krijgsmacht op Kreta evenmin Volgens de Matin moet Arton den rechter van instructie niet alleen klaar en duidelijk medegedeeld hebben hoe hij een deel der hem door baron Reinach en de Panama maatschappij toevertrouwde gelden onder parlementsleden verdeeld heeft, hij moet ook getallen en namen genoemd hebben. Dezen gaf hij chèques op naam van derden, anderen werden in banknoten betaald. De quaestie is nu maar hoe het juridische bewijs voor de omkooperijen moet geleverd worden? Ten aanzien van de chèqueontvangers is dit ge makkelijker dan ten aanzien van de met papiergeld „Geschmierten." Cuba. MADRID, 14 Maart. Uit Havana wordt bericht, dat de Cubaansche opstandelingen zijn verslagen in de provinciën Villas, Ma- tanzas en Havana, met een verlies van 60 dooden en een aantal gewonden. Een Biecht vóór den Dood. Een ernstige rechterlijke dwaling is dezer dagen door de bekentenis van een stervende in Oost Pruisen aan het licht gekomen. Te Dungen, in het district Osterode, overleed de landbouwer Schareiua, nadat hij een geeste lijke gebiecht haddat hij ruim twintig jaar geleden onder afschuwelijke omstandigheden een schoolmeisje vermoord had. De dorps onderwijzer werd destijds wegens dezen moord tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld en deze ontzettende straf werd aan een onschuldige geheel ten uitvoer gelegd. De verkiezingen in de algemeene kiezers klasse zijn in Oostenrijk op de herstemmingen te Praagen Graz na, waarbij socialisten betrokken zijn geëindigd. Tot nu toe zijn 12 sociaal-democraten gekozen: te Leraberg, Krakau, Teschen, Olmutz, Schönberg, Pilsen, Smichow, Eger, Lei'cmeritz, Reichenberg, Saaz en Trautenau. In Boheme zijn de twee eerste Duitsche-liberale afgevaardigden te Mies en te Budweis gekozen. In Tirol zijn drie clericalen, in Vorarlberg een clericaal gekozen. In Dalmatie werden twee Kroaten gekozen. Te Brünn is een christelijke socialist gekozen. Men telt thans in de nieuwe curie van het algemeen stemrecht o. a. negen antisemieten en dertien socialistenelf Czechentwee Duitsch-nationalen en twee Duitsch-liberalen. LONDEN, 15 Maart. Er zijn telegrammen uit Zuid Afrika die onrustbarend luiden Men zegtdat de zending van den hoofdrechter De Villiers naar Petroria, waarheen hij reeds is vertrokken, niet alleen niet geschiedde na mens de regeering der Kaapkolonie, maar zelfs buiten haar medeweten en goedkeuring; De Villiers zou feitelijk gegaan zijn als geheim afgezaut vau Hofmeyr om de crisis in Trans vaal te beredderen Hofmeyr zou zich ou- gerust maken over den dreigenden staat van zaken in Zuid Afrika. Er wordt bericht van de ontscheping van Duitsche wapenen en krijgsvoorraad in de Walvischbaai, van wa pening der Boeren, van invoer van Fransche kanonnen iu Transvaal. De regeering van Transvaal bestelt, zegt men, ook anderen krijgsvoorraaddie snel naar verschillende punten van het land wordt vervoerd. Hei melijk zouden Duitsche geweren in de Kaap kolonie zijn ingevoerdbestemd voor de oostelijke districtenwaar veel Duitschers wonen. Verboden Liefde. Een zeer eerwaardige vergadering heeft zich onlangs met liefdesaangelegenheden be moeid, nl. de wetgevende vergadering van Tenessee. Daar is nl. een voorstel,ingediend, waarbij aan de mannelijke jeugd „het rond slenteren in de nabijheid van kostscholen voor meisjes" en het verzenden van geheime biljetten aan de bewoonsters van zulke insti tuten wordt verboden. In dien staat Missouri is men met denzelfden geest bezield en daar is een wetsvoorstel ingediend, waarbij het aan conducteurs en andere beambten in een spoor trein verboden is, om met vrouwelijke pas sagiers te flirten. De inwoners van Missouri schijuen veel aan jaloerschheid te lijden. Te Piraeus moeten zich ongeveer 12,000 vluchtelingen uit Kreta ophoudendaar deze lieden aan alles gebrek hebben, worden zij op kosten van de Grieken onderhouden; een damescomité maakt zich daaimede zeer verdienstelijk. Honderden dames hebben ook aangeboden, uuiformen te naaien voor de reservisten, die ten deele in hun gewone kleeding naar de grenzen gezonden moeten worden, maar de regeering heett hei aanbod moeteu afslaan bij gebrek aan materiaal. De Grieksche regeering heeft aan haar oorlogsschepen in de golf van Arta bevel gegev&n, op Turksche troepen of schepen die de Grieksche visschers lastig mochten valleD, te vuren. Aan het bombardement van Spinalonga hebben zoowel Kretenzische opstandelingen als Grieksche vrijwilligers deelgenomen. De Dryad is Vrijdag uit Soedabaai naar Spina longa vertrokken; de Fearless, de Suchet en een Italiaausch oorlogsschip bevinden zich reeds daar en zullen maatregelen nemen om verdere botsingen te keer te gaan. De aan vallers hadden drie stukken veldgeschut bij zich. Nog altijd landen er Grieksche vrij willigers. Uit Griekenland zijn een aantal militaire telegrafisten naar Kreta gezonden om te

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2