Nummer 23. Zondag 21 Maart 1897. 209 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie @n Gemeentebelangen, De Amputatie van den zieken man. A.NTOON TIELEN FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonueracntsprij»s per 3 maanden f 1, Franco per post door het gtheele rijk f 1,15. Brieven, ingebonden stukken, gelden enz., lïunco te zenden aan den Uitgever Advertentiën '1 7 regeh f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. li JCL» In afwachting van eene nadere beslissing in de Oosteische crisis, is het niet zonder belang eens een oog te werpen op de stukken en stukjes, die het Turksche rijk zoo ach tereenvolgens in den loop der tijden heeft moeten afstaan. Beginnen wij de landen aan te geven, waar deBeheerscher der Geloovigen alle gezag heeft verloren: In Afrika: Egypte, dat in naam geregeerd wordt door een khedive, vazal van den sultan aan wien hij een schatting be taalt, maar die feitelijk de locum tenens van Engeland is, benevens Algiers en Tunis, door de Franschen op dè Turken veroverd in 1830 en in 1881. In Azie het grootste gedeelte van Armenie, (Ezerum, Batum, Kars). En dan in Europa. Vóór 207 jaren bereikte het Turksche rijk, door den verschrikkelijken Mahomed II ge grondvestin ons werelddeel zijn hoogster) bloei. De halve Maan bedreigde Weenen (Sept. 1683). De heldhaftige Polen snelden keizer Leopold te hulp en onder bevel van Sobieski vielen zij het kamp der Muzelmannen aan en brachten hun die onherstelbare ne derlaag toe, waarin zich de Christenwereld nog verheug". De slag van Lepanto had hun de heerschappij over de Middellandschs Zee ontnomen. Na dit heerlijk wapenfeit volgen de slagen, die den Turkschen kolossus worden toege bracht, elkauder met snelheid op. De degen van een ander Christelijk veldheer, prins Eugenius, drijft de Mahomedanen tot over den Donau terug. Temesvar, Belgrado en 40 En de andere, vroeg Roger Harvey haastig, is die getrouwd Is er een van de tweelingen 'getrouwd Ze zijn mijn nichten, weel ge of zoo goed als nichten en ik stel natuurlijk belang in haar. Zijn stem klonk spottend, doch zijn gezellin merkte het niet op. De donkere is op het punt van te trouwen, zei ze, met oen man, dien niemand hier kent, zekeren Stephen (lay. Ze zeggen dat lady Mel- .bury er sterk tegen is en uit wanhoop er over steeds méér drinkt. Welnu, wat is dat nu? Wat hebt ge? Kent ge dien kerel Of ik hem ken Of ik hem keD Hij is het gemeenste sujet dat er bestaat. Toen ik in de gevangenis kwam, was juist zijn tweejarigen dwangarbeid geëindigd en ik gaf hem een bood schap mede aan den man, dien ik mijn vriend dacht. Dat is dus het gevolg er van Luister, Elize, vertel geen woord van hetgeen ik u gezegd heb, over. Belooft ge het? Ze knikte toestemmend. Ge zult veel moeten veranderen, Roger, heel veel, voor ge mij trouwt, zei ze met een lichte beweging van het hoofd. Ik kan niet als een groote dame op een buitenplaats leven met een echtgenoot, die de politie bijna iedere maand een strik spant! Het zou niet gaan, het zou niet deugen voor onzen stand Hij lachte woest en zap haar beteekenisvol aan. Ge spreekt boud, Elize. Doch sir Edmund is nog niet dood Hij is nog niet eens oudGe kunt negenenvijftig nog niet oud noemen Hij is oud genoeg om te sterven, in alle geval. Iets beslist, onaangenaams in haar toon deed Roger Harvey schrikken. Hij was op het punt te antwoorden, toen ze het geluid van naderende hoefslagen en rollende wielen op den weg vernamen. Peterw.ardin getuigen zijne glorie. De uitbreiding en ontwikkeling van Rusland kost aan Turkije grondgebied Onder het mannelijk beleid van een Catharina II beha len Romanoff en Souvaroft overwinning op overwinning en zoo worden de Zwarte Zee en de Krim aan'Rusland gehecht. In het jaar. 1812 neemt czaar Alexander I geheel Bessarabie van sultan Mahomed weg. In 1829 voltooit Navarino den ondergang der Turksche vloot en verzekert het tractaat van Adriatiopel de onafhankelijkheid van Griekenland. In 1833 en 1839 vechten de Egyptenaren zich bij Koneh en Nezib vrij en bekommeren zich weinig of niets meer om het oppergezag van den 'heerscher te Stamboul. De schaduw van gezag in godsdienstige aangelegenheden dankt de sultan nog aan de tusschenkomst der mogendheden. Van 1854 tot 1856 wordt de verheven Porte door Engeland en Frankrijk beschermd tegen Rusland. Het daarop gevolgd verdrag van Parijs redt Turkije slechts ten halve van den geheelen ondergang. Intusschen verklaarden Servie en Rumenie zich onathankelijk. In 1877 en 1878 nieuwe en onherstelbare nederlaag der Ottomanen, waar de dapperheid van het Turksche leger wel bleek, maar de Europeesche diplomatie, in verband met de Russische wapenen, de ovei winning behaalde. Het tractaat van San Stefano en van Berlijn in 1877 en 1878 toch stelde de kapitale executie slechts uit en tot welken prijs Bulgarije en Oost-Rumeiie scheiden zich at, terwijl Engeland het schoone Cyprus tot loon bekomt voor zijn uitspraak eu Oostenrijk Bosnië en Herzegowina bezet. In 1881 neemt Frankrijk het rijk van Tunis voor zich in bezit. In 1882 zendt Engeland een occupatie- leger in Egypte, dat het waarschijnlijk wel nimmer zal terugroepen. En thans rukt het eiland Kreta de Turksche vlag neer. Nimmer waarschijnlijk is het woord der Een rijtuig reed hen voorbij. Het maanlicht bescheen de gestalte van een vrouw in een kostbaar toilet gehuld. De twee toeschouwers stonden in de schaduw. Melbury's rijtuig, fluisterde,Elize Turner. Ik ken het. Ik heb het in de straten van Mal- liseombe gezien. Lady Malbury zit er ir.. Wat kan ze den rechter op dit uur van den avond nog te zeggen hebben Ze was altijd een goede vriendin voor hem, merkte Harvey aan, uitsluitend sedert het Talbot mysterie. Wat mij betreft, ik galoof dat er een geheim tusschen hen bestaat. Wellicht gaat ze hem vaarwel zeggen, wierp Elize op. Hij gaat morgen op reis. Daarom moet ik mijn eigen zaken ook nog vanavond met hem afhandelen. HOOFDSTUK XLIV. Er komt liciit in de zaak. Lady Melbury's rijtuig rolde de laan in en hield voor het groote witte huis stil. De deuren werden opengeworpen. Lady Melbury moest bij het uitstappen geholpen worden; een enkele blik op haar was voldoende om te zien dat ze lang zamerhand aftakelde en hard achteruitging. Nu en dan zag ze zenuwachtig om alsot ze vreesde door verborgen personen achtervolgd te worden. Is sir Edmund An90n thuis? vroeg ze aan den bediende. Ja, mylady. Is hij alleen Neen, myiady. De Eral of Honister is bij hem. Schijnbaar was lady Melbury door deze mede- deeling niet zeer gesticht. Toch volgde ze den knecht naar de eetzaal, waar de beide heeren vertoefden. Beiden zagen verschrikt op. Mijn waarde lady Melbury riep de grijze graaf getroffen uit. Wat ziei ge er slecht uit 1 Hij bood haar een stoel aan, doch ze weigerde te gaan zitten. Ik kan niet lang blijven, zei ze. Ik was niet erg wel, doch ben toch gekomen. Ik had sir Edmund iets te zeggen en daar hij morgen voor langen lijd vertrekt, dacht ik dat het beter was liet van avond te doen. Men weet niet wat er met mij gebeurd kan zijn, voor hij terugkomt. Ze sprak op luchtigen toon, doch de gedwon- Schriftuur duidelijker dan hier bewaarheid, waar het zegtJuxta est dies perditiouis et adesse festinant tempora (Deut. 35.) tiriékenland's plannen voor de naaste toekomst. In afwachting van de dingen, die komen zullen in 't Oosten van ons werelddeel, leeft men nu allerwegen, doch elke vertrouwbare aanwijzing van de richting, welke de zaken zullen nemen, ontbreekt. Wel blijft men in Griekenlands hoofdstad erg krijgshaftig doen; wel vertelt men er allerlei fraais van de ge weldige Grieksche legermacht in Thessalie, onder commando van kroonprins Nicolaas, wiens aanwezigheid gezegd wordt de geestdrift ten top 'te voeren; wel houden de ministers heel langdurige en heel geheimzinnige be raadslagingen voor het geval Europa mocht overgaan tot effectieven dwang; wel doet elkj een in Griekenlands hoofdstad precies alsof er aan een oorlog met Turkije niet meer te twijfelen viel. Wel zijn de Grieksche en Turksche voor posten aan de grens van Thessalie met meer dan 40 schreden van elkander verwijderd, doch van een vijandige stemming getuigt hun wederzijdsch doen geenszins volgens den oorlogsberichtgever der Daily Telegraph ma ken de soldaten 't zich heel gemoedelijk, over en weer worden groeten gewisseld en wordt tabak gepresenteerd; prins Nicolaas zit nog veilig en wel te Athene en het is nog niet eens zeker of hij bij de heerschende weers gesteldheid wel naar Thessalie gaan zal, iD elk geval vertrekt hij niet voor den aanvang der blokkade van den Pireus. Of het tot de blokkade van den Pireus komen zal Het krijgsgeschetter te Athene ten spijt blijven veel diplomaten een ommekeer van Griekenland verwachten zoodra de verster kingen der mogendheden zijn aangekomen op Kreta, doch tevens wordt te verstaan gegeven dat zoo noodig ook de golf van gen poging om vroolijk te zijn h:id meer ellende in dan de droevigste toon uitgedrukt zou hebben. De rechter sloeg haar stilzwijgend gade. De oude graaf, die op het punt was het vertrek te verlaten, stond bij den uitgang stil, blijkbaar ontsteld door hare woorden. Mijn waarde lady Melbury, ge moet waar lijk niet zoo moedeloos wezen. Zijt ge er zeker van, dat ge goede geneeskundige hulp hebt? Ik vrees, dat uw dokter de rechte man niet is voor uw kwaal. Zoudt ge'niet eens een specialiteit raadplegen Ze schudde met een bittere glimlach 't hoofd. Dat zegt Jolm ook. Doch ik zie er de noodzakelijkheid niet van in. De beste dokter ter wereld'zou mij niet kunnen genezen. Er was iets van een trilling in haar stem, die de beide mannen, die haar aanhoorden, pijnlijk aandeed. Het aanstaand geluk moet een heilzamen invloed op u uitoefenen, lady Melbury. Ge hebt ten minste eeD reden om uzelf geluk te wenschen, het aanstaande huwelijk uwer dochter. Ik hoop over te komen om de prachtige bruid te zien. De lady had de handen afwerend uitgestoken. Ik neem geen gelnkwenschen van dien aard aan, lord Honister, noch voor mijzelf, noch voor mijn dochter. Ik had haar liever in het graf gezien dan met dien man getrouwd. Hij heeft niets, waar hij zich op beroemen kan. Hij zal haar geld doorbrengen want zij zal dwaas genoeg zijn hem zijn gang te laten gaan en haar hart breken. Ik ben ervan overtnigd, dat hij niet deugt. Op het eerste ge zicht stoot hij reeds af. En toch, lord Melbury keurt het goed, geeft zijn zegen op dat huwelijk, schijnt zelfs vurig te verlangen, dat het tot stand komt, en wel zoo spoedig mogelijk. Ik zeg hem dat hij krank zinnig is 1 doch het is alles van geen nut. Ik ben tot de slotsom gekomen, dat hij de een of andere bijzondere reden heeft. De Earl of Honister verbet het vertrek. Sir Edmund in het oog der wereld de lofwaardige, edele rechter, sir Edmund Anson legde zijn forsche hand op den arm der gejaagde vrouw. Ze had haar zwaren mantel afgedaan en stond thans ln haar gezelschapskleed van purper satijn met zilver. Korinte, Volo en Arta zullen geblokkeerd worden. Li kolon-el Vassos bevel om 't legerkamp van Sfakia te verleggen meer naar 't binnen land, ziet men het bewijs, dat door Grieken land niet gedacht wordt aan terugroeping der troepen. L>e taak der Grieksche troepen zou zijn evenzeer de legermacht der mogend heden als de Turksche bezetting te verdrijven en de versterkingen der mogendheden hebben juist in opdracht de orde te handhaven in de steden en omstreken; 't is niet waarschijn lijk dat zulk een kleine strijdmacht andere functien zal ondernemeu. Het doel van de blokkade is te beleten, dat de Grieken nog meer troepen, materieel en provisie op het eiland ontschepen. Dat het nu meeneus gaat worden met de blokkade van Kreta, blijkt, meer nog dan uit de verklaringen van regeeringen, ui: het ver trek van de Fransche versterkingen naar Kreta. Er schijnt tusschen de mogendheden afge- gesproken te zijn dat ze elk zeshonderd man zullen sturen, want uit Toulon zijn Woensdag honderdvijltig man vertrokken en Donderdag zijn er nog eens vierhotiderdvijltig gegaan en van Malta worden eveneens zeshonderd man gestuurd. De redacties van kranten te Weenen hebben van den commissaris van politie bevel gekregen-, geen berichten op te nemen over de bewegingeu van de Oostenrijksche troepen. Ook van daar worden dus blijkbaar man schappen gezonden, en de drie andere landen zullen wel hetzeltde doen, zij het dan ook gedeeltelijk met een zuur gezicht. De blokkade en het versterken van de legermacht op het eiland moet dienen voor twee dingen het vreedzaam verdrijven van de Grieksche troepen en het herstel van de ordein samenwerking met de Turksche troepen. Een treurigen indruk zal het on getwijfeld maken dat de dienaren van de mogendheden te Chania broederlijk feestvieren met de Turken, zooals dezer dagen te Chania is gebeurd, en het was beter geweest als de Italiaansche bevelhebber den moesjawir maar imw", Wat is er Dolly? vroeg hij ernstig. Toen we maanden geleden ontdekten, dat ik geen bloedschuld op mij had zijn stem daalde en gij uzelf ook van schuld bevrijd zag, scheent ge wel tien jaar jonger! Wut is er sedert dien tijd gebeurd, dat ge zoo veranderd zijt? En waarom hebt ge mij in den laatsten tijd ver meden Ik dacht dat onze vriendschap, op zulke tragische fondamenten gegrondvest, te nauw was om mij zoo te behandelen. Om enkel van de laatste twee maanden te spreken, hebt ge mij alle keeren acht maal ben ik op Andley Court geweest geweigerd te ontvangen. Het was omdat ik u niet durfde ontmoeten. Ze antwoordde hem zonder hem aan te zien. Hij sloeg haar vol verwondering gade. Waarom, vroeg hij op zachten toon. Wat is er gebeurd Hebt ge ongenoegen met John gehad over Priscilla? Neen, het staat met de oude zaak in ver band, den moord. Ze liet hare stem dalen, zoodat hij nauwelijks verstaan kon wat ze zeide. Ik weet, wie den moord beging. Maanden ge leden heb ik lipt ontdekt, doch er waren omstan digheden aan den moord verbonden, die het mij onmogelijk maakten de waarheid te zeggen. En in aanmerking genomen watuwzoon geleden heeft en nog lijdt, heb ik u een groot onrecht aange daan, een bitter onrecht met ieder uur dat ik gezwegen heb. Daarom kon ik u niet ontmoeten. Ik zou het niet kunnen verdragen u te zien. Ik zou uw hand niet hebben durven drukken Lady Melbury, Dolly I zijt ge krankzinnig? De rechter staarde haar aan. Krankzinnig? zei ze schamper lachende. Neen, ik wilde dat ik het wasHet was nooit mijn plan geweest u dit te zeggen, doch ik ben zeer ziek, ik geloof niet, dat ik lang meer zal leven. Ellende en afschuw slepen mij ten grave. En ik kon het niet verdragen, dat'ge met een gebroken hart uw zoon schuldig dacht aan een misdaad, welke hij nooit beging. Ik heb nacht aan nacht, wakker gelegen en bedacht, dat, indien ik het u nooit zeide ge liet waarschijnlijk nooit vernemen zoudt. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1