BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Amerika. Kreta. Telegrammen. BINNENLAND. kalm had thuisgelaten en zijn toost op den sultan voor zich had gehouden. Een dag na het feest is de gruwelijke ramp aan boord van de Sisója VVeltki, een van de grootste Russische slagschepen, gebeurd. Het was Maandagmiddag om twee uur, bij de schietoefening tusschen Soeda-baai en Retimo. Juist zou het laatste schot worden gedaan en het projectiel was net in het stuk gebracht. Plotseling sprong het sluitstuk, en door de üitbarsting vloog het dak van den koepel in de luchtin twee stukken, waarvan een in zee en een op de commandobrug terechtkwam. In den koepel zelf werden vijftien (of veertien) man gewond, daarbuiten evenveel (of zeven tien) gedood. De Fransche Amiral Charner kwam dadelijk te hulp, en van alle schepen werden dokters gezonden. Woensdag zijn de slachtoffers te Soeda begraven. Dit zijn de eersten wie weet hoeveel er nog zullen volgen, voordat alles weer in orde is Gansch Stamboel en jildiz Kiosk juichen. De Porte stelt een dankbetuiging aan de mogendheden op, teneinde hun haar dank te betuigen voor hun besluit om tegen Grie kenland op treden. Men was wel een beetje bang geweest (en geen wonder) dat er van de bedreigingen tegen Griekenland nfets zou komen, maar nu zal alles toch wel gaan zooals het den Sultan en zijn raadgevers het liefst is. De mogendheden maken den war boel op Kreta in orde, de Grieken op Kreta worden nu nog geërgerd en afgestraft, en bij slot van rekening zal de Padisjah niets geen last meer hebben van Kreta hij behoeft niets te doen dan jaarlijks of maandelijks de schatting op te steken. Over net begin van het doortastende op treden van de mogendhedeu op en om Kreta is eene waarschuwing geworpen door de bovengemelde ramp. De begrafenis van de slachtoffers, die Woensdag is geschied, moet buitengewoon indrukwekkend zijn geweest. De een en twintig lijkkisten waren bij elkaar op het achtergedeelte van de Sisój geplaatst; een, waarin de kok lag, was in de Fransche driekleur gewikkeld. Na den kerkdijken dienst aan boord werden de kisten op het schip rondgedragen en daarna aan wal gebracht. Het overschot van de officieren werd door officieren van alle nationaliteiten naar het kerkhof gedragen, dat van de overige door hun kameraden. Alle officieren en vlagofficieren eu detachementen mariniers waren bij de plech tigheid op het kerkhof tegenwoordig. De Tsaar heeft van Felix Faure een telegram van deelneming ontvangen en er vriendelijk op geantwoord; de opperbevel hebber van de Russische vloot grootvorst Aléxi Alexandrowitsj, heeft er een ontvangen van keizer Wilhelm en de waarnemende Russische minister van marine admiraal Tyrtof van den Frauschen minister van marine ad miraal Besnard. Beiden hebben hun dank betuigd. Het is te hopen voor de admiraals dat ze niet aan voorteekens hechten. Want behalve de groote ramp aan boord van 't Russische schip, is er een dag later een ongeluk gebeurd, hoewel niet ernstig, met een Fransch trans portschip, de Auverne, die troepen naarKreta zou vervoeren. Bij het verlaten van de haven van Toulon is het schip aan den grond ge raakt, zoodat de vierhonderd vijftig soldaten op een ander moesten overgaan. De eerste bezending is-goed algeloopen. De Russische regeering heeft aan de Porte verlof gevraagd om zeshonderd man landings troepen voor Kreta door de Dardanellen te mogen vervoeren. De Duitsche keizer heeft een langdurig onderhoud gehad met den rijkskanselier en het is niet gewaagd te veronderstellen, dat bij die gelegenheid ook het verzoek om ontslag van admiraal Hollmau is ter sprake gekomen. Er valt echter nog niets zekers te melden omtrent de van hoogerhand genomen beslissing. Deze week werd de marine- begrooting in den Rijksdag in tweede lezing behandeld. De plaltelaudsverkiezingen in Galicie zijn uitgeloopen op een nederlaag voor de Oos- tenrijksche regeering en de Polenclub. Bij 25 bekende verkiezingen verloor de Polenclub vijf mandaten aan de fractie-Stojalowski, waarvan de hoofdleiders Danielate en Szajer gekozen zijn. Ook zijn gekozen 7 Ruthenen waarvan cr twee tot de oppositie behooren. Voorts zijn in Galicie gekozen 13 kandidaten van de Polenclub en twee leden der Pool- sche Volkspartij, in Istrie twee Kroaten en Gorz een Slaveensche radicaal en een Ita- liaansche radicaal. PARIJS18 Maart. De Herald ontving gisteren uit New York het bericht, dat het Fransche stoomschip „Ville de St. Nazaire" op den 8en Maart vergaan is ter hoogte van Kaap Hattias. Van de 80 opvarenden zijn er sleehts 4 levend teruggevonden. Vier booten werden verbrijzeld tegen het schip, vier andere kouden vertrekken doch drie er van kwamen in zee om. Van de 35 personen die zich in de achtste boot bevonden, zijn er 31 gestorven ^aan uitputting, na krankzinnig te zijn gestorven. Vier werden er den 14en Maart door een zeilschip opgenomen. De „Compagnie-Trausatlantique" bevestigt het bericht. Aan de Köln. Ztg. werd eenige dagen geleden een correspondentie uit Valencia gezonden over de opnieuw in het Noorden van Spanje herlevende Carlistische beweging: In Puebla de San Miguel heeft een slecht befaamd persoon: Leve Karei VIIgeroepen. Hij is met anderen des nachts in zijn woning gearresteerd en men heett daarop in het Noorden militaire marschen en manoeuvres gemaakt om de bevolking te tooneu dat on danks de enorme troepenzendingen naar de koloniënhet land toch niet van soldaten ontbloot was. Omtrent de eigentlijke Carlistische samen zwering is uitgekomen dat de beweging op nieuw op touw gezet is bij gelegenheid van een banketen dat zij van een comité te Venetie uitgaat. Zij zou nu reeds op 7000 aanhangers kunneu rekenen. Allen die den vorigen Carlistischen opstand meegemaakt hebben, zijn door den „minister van oorlog" van Don Carlos twee graden bevorderd. Blijken er zoodoende bij den opstand te veel officieren te zijn, dan zullen dezen een „com- pania sagrada", een heilige schaar, vormen. Chelva en Morella zijn de hooiden der be weging te Valencia en Castellon de la Plana, van welke laatste plaats men de verlaten vestingwerken wil bezettengelijk in den laatsteu oorlog gebeurde. Er zijn wapens genoeg in voorraad en bovendien heeft ieder lid van de compania sagrada zich op eigen kosten een Mausergeweer en duizend patronen aangeschaft. De wapens zijn uit Belgie af komstig, waar ook geschut besteld moet zijn. Een landing zou bij het uitbreken van den opstand beproefd worden in de buurt van kaap Oropesaeen verlaten sireek aan de Noordkust, waar veel Carlisten wonen. De regeering is evenwel goed ingelicht en wacht de uitbarsting af. Het is de vraag of deze spoedig komen zal, want er is veel te veel uitgelekt. De Carlistische bevolking in het Noorden van Spanje is ongeduldig. De radicale pers gaat hevig te keer tegen de kloosters in het Noorden, die de Carlistische beweging steunen en zweept het volk op om deze als de opstand mocht losbarsten te 'vernielen. Men houdt ditmaal niet Don Carlos, maar zijn eerzuchtige vrouw voor de ziel van de beweging. MADRID, 18 Maart. In den ministerraad, onder voorzitterschap van de regentes ge houden, heeft Canovas verzekerd dat de jong ste Carlistische eu regionalistische betoogingen volkomen onbelangrijk zijn. Het gerucht van het ontslag van den minister van financiën is ongegrond. Volgens de New York Herald hebben opstandelingen op Cuba een spoortrein, waar mede Spaausche troepen vervoerd werden toen hij over een diepe kloof een zuiden *an Pontelaria in de provincie Pinar del Rio reed, door dynamiet in de lucht laten sprin gen. Ongeveer 240 personen moeten daarbij gedood zijnde locomotief en zes wagens werden vernield. Freiherr von Stumra, die, zooals men weet, 's keizers vertrouwen geniet, zou in den rijks dag aan ieder die 't hooren wilde verteld hebben dat, mocht de rijksdag het marineplan verwerpen, (d. w. z. de posten die door de commissie geschrapt zijn, niet herstellen) dan zou men aldus zou de keizer zich hebben uitgelaten een spektakel beleven zooals men nog nooit gezien had. Alle ministers zouden de verwerping van het mariceplan met hun portefeuille betalen. Wilde de rijksdag het tegenwoordige ministerie behouden, dan moest hij het plan goedkeuren, anders konden de ministers „met hun allen naar den duivel loopen." Maandagavond zijn de grooce goederen magazijnen van de firma Ely, Walker Co. te St. Louis door brand vernield. Het gebouw was zeven verdiepingen hoog, en men heeft veel moeite gehad om het blusschingswerk te volbrengen eenige brandweermannen hebben hunne pogingen met het leven geboet. De waarde van het gebouw werd op 200,000 dollar geschateen waarde van anderhalf millioen dollar aan goederen is verbrand maar twee derde gedeelte van dit verlies was door verzekering gedekt. De Roraeinsche correspondent van de Daily News .verzekert dat de Grieksche regeering aan de mogendheden voorgesteld heeft, de Grieksche troepen onder kolonel Vassos saam te trekken op een of ander punt aan de kust van Kreta, op voorwaarde dat de Turksche troepen hetzelfde zouden doen; aldus zouden de mogendheden ongehinderd de rust op het eiland kunnen herstellen en zich gemakkelijker een juiste meening vormen van de houding der Kretenzen ten aanzien van de voorge stelde autonomie. Daarentegen meldt de correspondent van de Times te Athene dat men daar onder den indruk van tie teleurstelling over het behoud van de eendracht der mogendhedeu overtuigd is dat de oorlog met Turkije nu spoedig zal uitbreken. Dan, zoodra de oorlog aan den gang is, zullen de belangen der mogendheden toch met elkaar in conflict komen, meent men. Overigens houdt de openbare meening zich verzekerd dat de regeering niet zal toegeven. „Het Grieksche leger op Kreta", schrijft Efimeris, „zal het Grieksche eiland niet verlaten. En het zal geen onderscheid maken tusschen de Turken die het, volgens zijn orders, van daar verjagen moet, en hun nieuwe bondgenootan, die erger zijn dan de Turken." Met uitzondering van het le regiment in fanterie waarvan de kroonprins commandant is, zijn nagenoeg alle Grieksche troepen naar de grens vertrokken en men verwacht dat de kroonprins, die het opperbevel over het leger in Thessalië op zich zal nemen, zeer spoedig vertrekken zal. De minister van oorlog heeft den geheelen nacht het opper toezicht uitgeoefend op de toebereidselen tot het vertrek der troepen. De ministers houden telkens vergadering en vooral in den Piraeus bij het inschepen der troepen, is de geestdrift der bevolking groot. Duizend Grieken en Bulgaren uit Oost- Roemilië zijn te Athene aangekomen om dienst te nemen en hebben een betooging gehouden voor het paleis. Het vertrek van den kroonprins van Grie kenland naar Thessalië wordt, naar men zegt, uitgeeteld uit vrees dat zijn tegenwoordigheid de opgewondenheid onder de troepen aan de grens tot op een gevaarlijke hoogte zou doen stijgen. Voor het vertrek van den kroonprins zal hem op plechtige wijze de vlag ter hand gesteld worden die bisschop Germanos in Maart 1821 van het klooster te Lavra liet wapperen bij het begin van den vrijheids oorlog. De Oostenrijksche kruiser Sebenico heeft bij Kandia een Grieksch vaartuig, dat met mond- en schietvoorraad beladen was, in den grond geboord. De opstandelingen en de Grieken zijn nu meester van geheel Kreta met uitzondering van de drie kustplaatsen, die onder bescher ming der mogendheden gesteld zijn. Uit Chania komen steeds ongunstiger be richten. Tengevolge van de groote menigte vluchtelingen, die naar de stad gekomen zijn, begint er gebrek te heerschen. Elk van die 10000 vreemdelingen krijgt nu nog 2 pond brood daags van het plaatselijke bestuur maar dat kan nog slechts enkele dagen zoo duren. De troepen die zijn samengetrokken van Platamón (het oostelijk uiteinde van de Griek sche grens) tot Préveza (het westelijk uiteinde) zijn honderdduizend man sterk. Volgens in lichtingen door maarschalk Edhem pasja ingewonnen, heeft de Grieksche regeering bij Larissa twaalfduizend man staan met acht batterijen. LONDEN, 18 Maart. De Daily Mail ver neemt uit Kaapstad: de Britsche troepen, aan de Kaap in garnizoen, hebben last gekregen zich op alle gebeurtelijkheden voorbereid te houden. CHANIA 18 Maart. De admiralen hebben aan de geznten te Konstantinopel hennis ge geven van het blokkeereu van Kreta. Zij nemen de noodige maatregelen om de blok kade ter kennis te brengen van de bewoners van de kust en het binnenland van het eiland. ATHENE, 19 Maart. Het regiment van prins Nikolaas heeft zich op drie booten ingescheept en is naar Volo gegaan om van daar naar de grens te trékken. De werkelijke sterkte van het regiment is 4700 man. CHANIA, 19 Maart. De Grieksche vloot is van Chania naar Cerigo vertrokken. Te Retimo wordt duchtig gevochten. WAALWIJK, 20 Maart 1897. Gemeente - secretarissen. Dit jaar zal het examen voor adspirant gemeente secietaris of ambtenaar ter secretarie van wege de Nederl. vereenigin voor gemeen- belangen gehouden worden het schriftelijke gedeelte te Utrecht, Breda en Zwolle, op Donderdag 9 Sept. het mondelinge gedeelte Woensdag 22 Sept. en volgende dagen te 's Gravenhage Brandstichting. Gisterenochtend heeft de marechaussee gevankelijk van Raamsdonksveer naar Breda overgebracht zekeren M. L. en zijn huisvrouw verdacht van brandstichting ten hunnen huize in den nacht van 1 op 2 Maart. Storm. Donderdagnamiddag omstreeks 2 uren, zijn de reeds boven de tweede verdieping opge trokken muren der in aanbouw zijnde pastorie der gereformeerde (doleerende gemeente te Sprang door een hevigen windstoot, vergezeld van een zwaren donderslag geheel omge waaid. Gelukkig hebben daarbij geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. Uondententoonstelling Rotterdam. De Rotterdamsche hondententoonstelling der jeugdige Nederlandsche Kynologen ver- eeniging, die den 19den geopend werd, kan uitmunteud geslaagd heeten dank de goede zorgen van den president, den heer Louis Dobbelman. Onder anderen werden door den heer Aloys Verbunt met zijne griffon drie eerste prijzen en bestuursprijs en met zijne Ierschc Setter 2 tweede prijzen behaald; de heer C. Gragtmans verkreeg twee tweede met zijn Duitschen hond. Toch wel een bewijs dat deze sport hier ook niet terug gaat. Bedevaart naur Lourdes. De 20ste Belgische bedevaart der Meimaand naar O. L. Vr. van Lourdes; bedevaart ver gezellende de arme zieken, onder de hooge bescherming van den kardinaal aartsbisschop van Mechelen en het eerevoorzitterschap van Mgr. Mercier, geschiedt van 27 April tot 5 Mei 1897. Drie bijzondere rechtstreeksche treinen. I. Van Luik, langs Namen en Charleroi. II. Van Antwerpen, langs Brussel en Ber gen. III. Van Gent, langs Kortdijk. PRIJZEN. van Antwerpen: le kl. f73; 2e kl. f47.50; 3e klasse f 31.75 van Luik: le ki. 71; 2c kl. f46; 3e kl. f30.75 van Brussel en Gent: le kl. 70; 2e kl, f 45.75; 3e kl. 30.25 van Namen le kl. 69; 2e kl. 45.75; 3e kl. f 30 van Charleroi, van Bergen en van Kortdijk le kl. f 67,25; 2e klas f 43,50; 3e klas f 28,75. Verhooging met f 2,50, die na den 4 April 's middags zullen inschrijven. Definitieve sluiting der lijsten den 10 April. Bovenstaande prijzen zijn in hollands,cfi geld berekend. Bij eenige deelname uit Nederland zal men trachten een trein te doen loopen van uit Roosendaal, en wel op zoodanig uur, dat alle bedevaarders op tijd te Rosendaal kunnen aansluiten. Men behoeft gedurende dé reis niet van trein te veranderen. Voor breedvoerige prospectussen, inlichtin- tingen en inschrijvingen, zich te wenden tot den heer Adr. van der Aa, te Oosterhout. Tocli soldaat. Te Breda is bij het zesde regiment infan terie ingedeeld een loteling, die met krukken loopt, bevendien eene verhevenheid op den rug lijk is en slechts eene lengte heeft van 1.343 M. De jonkman had verzuimd op de keuring te verschijnen; hij is naar het hos pitaal gebracht, alwaar hij natuurlijk werd afgekeurd. Verdronken. Onlangs hebben we melding gemaakt van het 14jarige meisje, zekere Anna de Vries, welke ongeveer 3 weken geleden hare ouder lijke woning in de Haarlemmerstraat te Leiden verliet, zonder daarin rerug te keeren. Woens dagavond is haar lijk aldaar opgehaald uit het galgenwater nabij „De Vink" Prijsvraag. In het Rott. Nieuwsblad komt de volgende prijsvraag voor dames voor: Is hei gewenscht, dat, in afwijking met den tot heden gevolgden regel, een jonge dame een jonkman een huwelijksaanzoek doet? Er kwamen, zoo schrijft het blad vele antwoorden op deze vraag en de verschei denheid van meening is groot. Een der dames, eene gehuwde voorstaudster van het beginsel, geeft de commissie een dag studie door haar te verwijen naar Jesaja, 33 vers 22. Romeinen 16 vers 1. Philipenzen 4 vers 3. 1 Corinthen 9 vers 5 en het tweede 1 Corinthen 11 vers 3. Ge nesis 2 vers 18. Verder zegt ze >En daar hel nu te be treuren is, dat zoovele schooue gaven van de vrouw verborgen blijven, wil ik besluiten, dat de vrouw niet is de koningin, ook niet de slavin, niet het hoofd, ook niet de voet, maar door Gods wijze voorzienigheid uit het mid den, uit de rib gebouwd" Een ander van eene praktische gehuwde dame Het is wenschelijk dat eene jonge dame (weduwen inbegrepen) eee jonkman ten hu welijk kon vragen; volgens mijn idee zou het aantal ongelukkige huwelijken verminderen. Immers daar waar eene jonge dame tegen haar zin tot een huwelijk besluit, uit vrees niet meer gevraagd te worden (anders gezegd zitten te blijven) kan zij er nu zelf op uitgaau En dit van een zéér practische jonge dame: Wanneer een jonge dame lang ongehuwd blijft,zeggen de menschen al gauw: „O zij heeft nooit iemand kunaen krijgen". Maar als de dame nu ook mocht vragen, zouden de men schen zeggen: zij heeft er geen willen hebben. Zoo wordt er immers van ongehuwde mannen ook gesproken. Dc Utreeht. De heer De Kerros drukt zich als volgt uit in de petit Journal: „Het is helaas te vreezen dat de „Utrecht" met man en muis vergaan is. „Tot heden gewerd mij echter van het vin den van een lijk nog geen enkel bericht." Aan het consulaat van Nederland, waar ik zooeven vandaan kom schrijft te cor respondent veronderstelt men dat in den nacht van 4 op 5 dezer een aanvaring heeft plaats gehad ter hoogte van het Kanaal tusschen de „Utrecht" en een ander zeil- schip, en dat beide vaartuigen onmiddellijk zijn gezonken.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2