Nummer 24. Donderdag 25 Maart 1897. 20'Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Inteekenbiljet. ANTOON TIELEN, Aan onze abonné's en aan, hen die wij het gaarne zouden zien worden. FEUILLETON. De nieuwe Kieswet. UITGEVER: Waalwijk. Zij die ziek voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Ten einde zooveel mogelijk|te- gemoet te komen aan den ons, den laatsten tijd, meermalen te kennen gegeven wensch, om wat meer lectuur te verschaffen in het Zaterdags uitkomende nummer, hebben wij besloten, te beginnen met het 2e kwartaal dezes jaars aan de «Echo van het Zuiden eenige uitbreiding te geven en wel in dien zin, dat het nummer, bestemd voor Zondag, als tijd en omstandigheden het toelaten, in den regel zal verschijnen in twee bladen. Zonder prijsverhooging. Behalve voor de gewone ru brieken zullen wij de te winnen ruimte benuttigen voor het opne men van wetenswaardige mede- deelingen en mengelwerk, die in den regel gaarne gelezen worden. Wij hopen hierdoor de algemeen e tevredenheid te verwerven en vertrouwen dat dit ons zal blijken door het toenemen van het getal abonnementen. Het geïllustreerde Zondagsblad blijft, als premie aan ons blad verbonden. Onderstaand inteekenbiljet ge lieve men zoo spoedig mogelijk geteekend op te zenden aan den uitgever. Redactie en Uitgever. Ondergeteekende verlangt vanaf 1 April 1897 een abonnement op //De Echo van het Zuiden" met zonder geïllustreerd Zondagblad. Over het uitoefenen van het Kies recht. De Echo van het Zuiden, f aalwyksche en Langstraatselie Ooarant Dik Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Briaven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever 41 Ik weet niet of er meer dan ik en nog een buiten de schuldige de waarheid weten, doch dit weet ik, dat, wanneer geld de zaak geheim kan houden, ze tot den dag des oordeels niet aan het licht gebracht zal worden. En ik vreesde, wanneer ik u morgen heen liet gaan zonder u dit te zeggen, ik cr nooit meer de gelegenheid toe zou habben. Eu buiten dien, het is rechtvaardig, dat ge zoudt weten, dat uw kind en dat van Rozamund, ziel» nooit schuldig maakte aan een moord. Ik herhaal het, ik ben zeer ziek. Zeer waarschijnlijk zal ik bij uw terugkomst niet meer tot de levenden be- hooren. Ge moet in aanmerking nemen, dat het een stervende vrouw is, die thans tot u spreekt. Als stervende zweer ik u, dat ik weet, dat uw zoou onschuldig is aan den moord op William Tabot, even onschuldig als ikzelf. De rechter liet hare hand los en stond op. Ge weet, stamelde hij hulpeloos. Ge weet Lady Melbury stond eveneens op en zag hem aan. Ja, zei ze langzaam doch flink. Ik weetl Hoe? Dat kan ik niet zeggen. •r ge het weten. Ik heb er recht op. Ik heb het u alreeds gezegd, dat ik niet meer openbaren kan dan dit enkele feit, hernam ze. Ge moet tevreden zijn met die verzekering. Ik geel haar u, opdat ge Frank in uw hart geen onrecht meer aan zoudt doeu. Maar waarom blijft hij zwijgen? vroeg hij op heeschen toon. Antwoord mii hierop, zei hij na een pauze. Indien hij onschuldig is, waarom liet hij zich beschuldigen en ter dood veroordeelen Lady Melbury schudde het hoofd. Ik weet het niet, zei ze, ik kwel mij over dezelfde vraag. Ik heb er dagen over nagedacht ja, en weken zonder er een duidelijk ant woord op te vinden. De eenige verklaring, die Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiabureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. WoonplaatsHandteekening: In vorige artikelen hebben wij ruimschoots uiteengezet wie kiezers kunnen zijnlaat ons thans zien hoe het kiezen eigenlijk in zijn werk gaat. Beginnen wij met 51 der wet van 7 Sept. 1896 S. 154. Op den dag der verkiezing kunnen bij den burgemeester der gemeentedie hoofd plaats is van het kiesdistrictof waarin het geheele kiesdistrict gelegen isvan des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur opgaven van candidaten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den ik er aan geven kan, ia, dat ik denk, dat hij den een of anderen persoon beschermt, dien hij denkt, dat de schuldige is, en dien hij voor straf wil behoeden. En het schijnt mij toe, dat die persoon niemand anders dan Madeline Harvey's vader is I Sir Edmund Anson luisterde vol ontsteltenis toe. Ongeloof en verbazing stonden op zijn ge laat te lezen. Madeline Harvey's vader weergalmde hij. Roger Harvey Waarom zou hij zijn verleden, zijn toekomst, zijn fortuin opofferen, zijn moeders hart en het mijne breken omhem? Om MadelineOmdat hij haar lief heeft. Hij zou liever sterven dan dat er een schaduw van schande of oneer op haar zou vallen. Doch er is een schaduw op haar gevallen door Roger's oplichterijen, door Doch niet ten tijde van den moord. Toen kon hij haar ook nog niet liefhebben. Indien ik mij goed herinner, kon hij haar toen nauwelijks gezien hebben. Lady Melbury maakte een wanhopige beweging. Daar weet ik niets van, wierp ze op zwak ken toon in het midden, niets t nietsIk weet alleen, dat hij onschuldig is aan die misdaad en dat hij verre van veroordeeld mag worden om zijn stilzwijgen; hij is een groot en edel man. Hij heeft zich heldhaftig opgeofferd, heeft zich zulk een zelfopoffering getroost als wellicht geer. levend wezen ooit doen zou God sta hem bij de vergissing, die hij waar schijnlijk gemaakt heeft, is verschrikkelijk, jam merlijk Beteekent dat, dat ge Roger Harvey voor schuldig houdt? vroeg de rechter. Ze trad terug en begon haar mantel om te hangen. Verdenk wien ge wilt, hernam zij wan hopig. Meer kan ik niet zeggen. De waarheid ligt als een demon hier opgesloten. De weten schap ervar. drijft tot krankzinnigheid, sleept mij ten grave. Ik kan het u niet zeggen! Hij staarde haar aan, verbaasd, vreesachtig. Toen begon hij het vertrek op en neer te loopen. Martelaarschap noemde hij het, sprak hij, zich de woorden herinnerende, aie zijn zoon in de gevangenis'tot hem gericht had. Dan moet hij bedoeld hebben, wat gij daar zeidet. En hij scheen te denken, dat ik het wist. En tochhoe kon I candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezersbevoegd tot deelne ming aan de verkiezingwaarvoor de in levering geschiedt. De vorm en de inrichting der opgaven worden vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Deze wijst tevens aan den tijd en de plaatswaarop formulieren koste loos voor de kiezers verkrijgbaar moeten zijn. De inlevering der opgaven geschiedt per soonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. De burgemeester stelt een bewijs van ont vangst ter hand aan dengene, die de op gave inlevert. Voldoet de opgave niet aan de door of krachtens deze wet gegeven voorschriften dan wordt daarvan met mededeeling van de redenen in het bewijs van ontvangst mel ding gemaakt. Slechts bij gemis aan het vereischt aan tal onderteekenaren, mag de burgemeester de aanneming der opgaven weigeren. Om alle bedrog te voorkomenheeft de wet een flinke straf gesteld voor diegenen diewetende dat zij geen kiezers zijn, toch zulk een biljet onderteekenen; alsmede voor diegenen, die zulk een biljet inleveren. Voor hen is eene straf bepaald van ten hoogste drie maanden gevangenisstraf of ten hoogste 120 G. boete. Deze opgaven van candidaten moeten in geleverd worden op den dag, voor de ver kiezing vastgestelden wel van 's morgens 9 uren tot 's namiddags 4 uren. Het komt er op aandezen tijd in het oog te houdenwil men zich niet teleur gesteld zien. Komt iemand met de opgave op den bepaalden dag b.v. om vijf uren dan wordt zijne candidaatstelling niet meer hijhoe kon hij Hij hield op en wandelde voort, in gedachten verzonken, de oogen op den grond gericht. Hij vroeg mij, hoe ik den moed had te komen. Hij sprak tot ons beiden natuurlijk, Honister was met mij, doch de vraag en het verwijt waren tot mij gericht. Hij zeide, dat hij hoopte nooit mijn gelaat weer te zien, miin stem te hooren. Hij voegde er aan toe, dat ik wist waarom. Ik dacht toen, dat die woorden slechts heldenwoorden" van een misdadiger waren, Honister dacht het ook. Doch het kan zijn, dat ze dieper beteekenis hadden. Hij zal mij verweten hebben, dat ik de waar heid niet had ontdekt en hem van den zichzelf opgelegden last bevrijdHij hief het hoofd op. Ik zal deze zaak tot in de kleinste bijzonder heden onderzoeken, zei hij beslist ik zal nog eens de zaak doorloopen en haar den knapsten rechter in het koningrijk in handen geven en dan Dat zult ge niet, Edmund! Dat zult ge niet. Om Gods wil, laat de zaak rusten! Hij stond stil en ontmoette haar blik. De zaak laten rusten en mijn zoon onrecht vaardig laten lijden Het is zijn eigen schuld. Het is zijn eigen wil. Edmund Anson schudde het hoofd. Dat maakt geen verschil. Hij heeft het recht niet ongenade en schande over zichelf, zijn familie, zijn naam te brengen om der wille van een krankzinnige heldendaad. En zulk een schande. Dolly 1 Dolly! Indien ge weten kondt wat het voor ui ij was naar Grantmoor te gaan en hem daar in zijn cel te zien, ge zoudt medelijden met mij hebben. Ge zoudt niet het onmogelijke van mij vergen. Weet ge wat het is dat ge van mij vraagtGe geeft mij de verzekering, dat mijn zoon onschuldig is en. toch vraagt ge mij dit? Ik vraag u dit om redenen, zoo ernstig, dat zoo ik ze u durfde vertellen, ge zeil het gewicht er van erkennen zoudthernam lady Melbury koortsachtig gejaagd. Frank heeft vrijwillig deze schande gekozen. Het is mogelijk dat hij het verdient wat den diefstal en het verraad betreft zoo niet voor den moord. Hij zelf kan. indien hij verkiest, zijn eigen in aanmerking genomen, hoe goed zij ove rigens ook in orde ware. Wordt er in het geheele district slechts één candidaat opgegeven dan heeft er geen stemming plaats doch de burgemeester ver klaart dezen candidaat als gekozen. Zijn er echter meerdere candidaten opge geven dan pendt de burgemeester der ge meente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, aanstonds aan de burgemeesters der overige, bij het kiesdistrict behoorende gemeenten eene opgave van de namenvoorletters en woonplaats der candidaten. De burgemeesters nu moeten zorgen, dat ieder die gerechtigd is aan de stemming deel te nemen ten minste drie dagen voor den stemmingsdag, in het bezit is eener haart, waarop de naam en voorletters van] den kiezer, die ze ontvangten der candidaten in al— phabetische orde vermeld staan. Ook staat hierop aangegeven de plaats der stemming, de tijd waarop deze geschieden zal etc. Heeft iemand nu geen kaart ontvangen zoo haaste hij zichspoedig op het ge meentehuis aanvrage te doen, daar zal hij ze gemakkelijk bekomenzoo hij slechts bewijster recht op te hebben. Men zorge echter in zulk geval de aanvrage spoedig te doen. Verliest iemand de toegezonden kaart, zoo kan hij wederom eene nieuwe bekomen, indien hij er bijtijds om vraagt. Na hetgeen wij gezegd hebben over de candidaatstelling, blijkt dadelijk het ver schil dezer handeling met de candidaatstel ling zoo als die plaats had onder de oude kieswet. Op eiken candidaatop ieder verkiesbaar persoon mocht men zijne stem uitbrengen. Thans echter wordt de candidaatstelling, waarvan onder de vereischte voorwaarden aangifte is gedaan, door de wet bekrachtigd, onschuld Doch hoe kan hij haar bewijzen viel de rechter haar in de rede. Ge hebt zelf gezegd, dat hij waarschijnlijk den verkeerde voor schuldig houdt. En de jury kan een veroordeelde niet de vrijheid hergeven, tenzij de schuld van een ander volkomen bewezen is. Daarvoor heeft hij hulp noodig. Hij zal haar hebben. De ongelukkige vrouw naderde en legde haar hand op zijn arm. Edmund bij alles wat ik voor u gedaan heb het geheim, dat ik gedurende vier jaren voor u bewaard heb en het vertrouwen dat er tusschen ons bestaan heeftverbied ik u verder op deze zaak door te gaan. Indien ge mij liethebt, ga geen stap verder I Kunt ge niet voelen uit den ernst van mijn verzoekhoe ernstig mijne redenen zijn moeten? Dank God in uw hart, dat uw zoon onschuldig is en laat hem laat hem 1 Doch wat van zijn verwoest leven Bid dat een weg voor hem gevonden mag worden. Dat is alles, wat ge doen moet. In dien ge meer doet, zullen de gevolgen verschrik kelijk zijn. Verschrikkelijk, voor wien, voor u? Ze gaf hem geen antwoord. Ze zag hem zelfs niet aan; toen begon ze haar mantel dicht te maken. Hij greep haar beide handen en drukte ze stevig, zoodat ze genoodzaakt was hare oogen op hem te richten. Dolly 1 om GodswilZeg mij, wie is de moordenaar Stilzwijgend boog ze het hoofd. Hij opende de lippen weer, mogelijk om de vraag te herhalen. Het volgende oogenblik viel hij bewusteloos achterover. HOOFDSTUK XLV. Rooer Uarvey doet een voorstel. Amelia Ja, miss! Buiten adem kwam Amelia het vertrek binnen. Het was kwart over tiennen en ze was juist be neden goeden nacht gaan zeggen, toen hare meesteres schijnbaar heftig aan de schel trok. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1