A. A. B. Staatkundig overzicht. B OITENLAND. Belgie. Spanje. Duitschland. Ik zeg': //Voor het publieken hiermede woraen de kiezers bedoeld. Deze immers mogen, ook nadat zij gestemd hebben in het stemlokaal vertoevenmits de orde niet worde verstoord. zoodat op den dag der stemming alleen op die candidateu mag gestemd wordendie op den dag der verkiezing volgens de wet zijn aangegeven. Zijn alzoo de candidaten wettelijk gesteld, en heeft ieder bevoegd kiezer de kaart ont vangen waarop deze candidaten vermeld staandan is de verkiezing geëindigd, en moet nog slechts de stemming volgen. Over liet stemmen gaan wij nu handelen. Op den bepaalden dag neemt de stemming des morgens om acht uren een aanvang, en duurt voor tot 's namiddags vijf uren. Gedurende dien ganschen tijd is het stem bureau geopend. Om echter aan iederen kiezer de gele genheid tot stemmen te verzekeren, heeft de wet aan bestuurders van een bedrijf of on derneming aan patroons van fabrieken etc. de volgende verplichting opgelegd: Deze moeten zorgendat hunne bedien den of werklieden op den dag der stemming tusschen acht uur v.m. en vijf uur n m. ten minste twee achtereenvolgende uren beschikbaar hebben, om te gaan stemmen. Ook moet in de fabriek of werkplaats gedurende twee dagen voor den dag der stemming alsmede op den dag der stemming zelveeene lijst hangenvoor een ieder zichtbaar, en door den patroon onderteekend, waarop de uren voor de stemming gegeven, vermeld staan. Deze verplichting, den be stuurders en patroons opgelegd, wordt streng gehandhaafd, zooals blijkt uit de strafop het niet nakomen daarvan gesteldn.m. eene hechtenis van ten hoogste 13 dagen, of eene boete van ten hoogste 75 Gulden. Op een der boven genoemde uren dan begeeft zich de kiezer met de ontvangene kaart (waarop /ti.m. de candidaten vermeld staan), naar de plaats voor de stemming aangewezen. Daar zetelt het stembureau, samengesteld uit drie ledenwaarvan één voorzitter is. Deze ledenalsmede twee plaatsvervan gende ledenworden benoemd door het gemeentebestuur en wel uit de raadsleden. De voorzitter van het stembureau is in de meeste gevallen de burgemeester. Gedurende den gcheelen tijd der stem ming, moeten twee leden en een voorzitter aanwezig zijn. In het stemlokaal is de tafel, waaraan de leden van het bureau gezeten zijnzoo geplaatstdat de handelingen der leden en van den voorzitter, door de aanwezigen kun nen gezien worden. In dit stemlokaal zijn vervolgens aange bracht een of meerdere van elkander ver wijderde lessenaars, waarnaar de toegang èn voor het bureau èn voor het publiek zicht baar is. Zij kunnen daar de stemming controleeren, en geschiedt deze niet op wettige wijze, zoo mogen zij hunne bezwaren inbrengen. Hij nu die gaat stemmen begeeft zich naar de leden van het stembureau, en over handigt aan dezen het vroeger ontvangen biljet (waarop de candidaten vermeld staan). In ruil hiervoor ontvangt de kiezer uit de handen van den voorzitter het stembiljet. De stembiljetten mogen niet eerder aan den kiezer gegeven worden dan nadat deze zijn vr oeger ontvangen biljet heeft over handigd. Onverwijld begeeft zich nu de kiezer met zijn stembiljet naar een der niet in gebruik zijnde lessenaars en brengt daar zijne stem uit. Alvorens te zeggen hoe hij daar stemt, moeten wij eerst het stembibet wat nader beschouwen. Heel veel staat er niet op. Aan de eene zijde staan in alphabetisclie orde de namen gedrukt der candidaten waarover de stemming gaat. Aan de andere zijde staat de handteekening gestempeld van den burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrictb.v. op een stembiljet voor Waalwijk staat de handteekening van den burgemeester van Waalwijk. Voor de namen der candidaten staat een vakje, stemvak genoemd, en daarin is een wit stipje aangebracht. Het stemmen nu geschiedt, door in het stemvak, voor den candidaat zijner keuze staandehet witte stipje met potlood zwart te maken. Een voorbeeld zal de duidelijkheid be vorderen. Veronderstellen wij twee candidaten, n.m de heer A. en de heer B. De eene zijde van het stembiljet zal dan b.v. aldus zijn ingericht De kiezer nudie wil stemmen op den leer B., moet het biljet aldus teruggeven Doch indien nu deze kiezer (die namelijk op den heer B. wilde stemmen) zich vergiste en per ongeluk in het eerste stemvakje het witte stipje zwart maskte, wat dan Dan kan hij van den voorzitter een nieuw stembiljet krijgen doch hij moet dan het eerste verkeerd ingevulde biljet aan de voor zitter teruggeven. Dit geldt echter slechts als hij zich den eersten keer vergist. Komt deze vergissing bij den kiezer ten twreede malen voor, dan !ian hij geen nieuw biljet meer krijgen. Wil-hij echter, na zich ten tweede male te hebben vergist, in geen geval op den heer A stemmen, zoo vuile hij beide Witte stipjes aanhierdoor immers is het biljet van onwaarde. Hij kan ook zijn biljet in dat geval aan den voorzitter ter vernietiging geven. Dus goed gelet op de namen, die acliler elk stemvakje staan. Heeft nu de kiezer aan den lessenaar zijn stem naar behooren uitgebracht dan geeft lij zijn stembiljet niet aan den voorzitter terugmaar toont dezen slechts die zijde van het biljet, waarop de naam van den burgemeester (der gemeente, -die-hoofdplaats is - van -het kiesdistrict) gestempeld is. Heeft de voorzitter zich op die wijze, zonder het biljet in handen te nemen van de echtheid overtuigd dan steekt de kiezer het biljet eigenhandig in de stembus. Ingeval een kiezer lichamelijk hulpbe hoevend ismag hijmet toestemming van den voorzitterdoor een ander worden bijgestaan. Wij hebben nu gezien hoe de kiezers moeten stemmenwillen zij dit op wettige wijze doen. Yooral lette men goed op het in te vul len stembiljet; aan de aangegeven wijze van invulling moet stipt gehouden worden, meermalen ongeldig gevallen waarin een biljet ongeldig iszijn de volgende. 1°. Indien daarop geen der stem vakken is ingevuld. 2°. Wanneer daarop de candidaat op eene andere wijze is aangewezendan door het zwart maken van een wit stipje in het voor den naam geplaatste stemvak, b.v. door een teeken achter den naam te plaatsen. 3°. Indien op het biljet de stempel van den burgemeester niet gedrukt staat. 4°. Indien op het biljet de namen van ancfere personen geschreven zijndmi^de anders zal het biljet zijn. De voornaamste 5°. Nog kan een biljet ongeldig worden, r—-- door andere bijvoegingen, «datum tot repatieeriug was gesteld. Men houde zich dus enkel en alleen aan de bovengenoemde wettelijke wijze van in vulling. - Wl y Hebben nu alle kiezers hunne stemmen (uitgebrachtdan worden al de biljetten ge opend en opgenomen en daarna in een ver zegeld pak gesloten. De kiezers, die in het lokaal vertoeven kunnen alsdan hunne bezwaren tegen de gehouden verkiezing inbreDgen. Terstond na de opening der biljetten maakt de voorzitter bekend, hoeveel geldige stemmen er zijn uitgebracht. Daarna wordt het verzegeld pakwaarin de biljetten gesloten zijn, overgebracht naar den voorzitter van het hoofdstembureau. Dit bureau vergadert den volgenden dag s morgens om 9 uren en maakt dan den volledigen uitslag over het geheele kies district bekend. Bij de eerste stemming nu moet een der candidaten de volstrekte meerderheid hebben d.w.z. ten minste één stem meerdan de helft der geldige stemmen. Is dit niet het gevaldan heeft er uiterlijk binnen 14 dagen eene herstemming plaats. Bij herstemming is hijdie de meeste stemmen op zich vereenigt, de gekozene. Wij hebben hierbij nog het volgende toe te voegen. De kieswet is in werking getreden op 1 Januari 1897 doch de bestaande kiezers lijsten blijven van kracht tot den 15den Mei. Ook tot op dien datumblijft de wijze van kiezenzooals zij vroeger was. De gewone tijd der periodieke verkiezing der leden van de Tweede Kamer, is de eerste llinsdag der maand Juni Worden er op dien verkiezingsdag meer dere candidaten gesteldzoo wordt er uiter lijk binnen 14 dagen over deze candidaten gestemd. Doch de stemming geschiedt niet eerder, dan den lOden Juni. Wij handelen tot dusverre voornamelijk over het kiesrecht voor de Tweede Kamer. De kiezerslijsten gelden echter ook geheel voor de Provinciale Staten doch de wijze van kiezen blijft voor dit lichaam voorloopig als vroeger. Voor den Gemeenteraad gelden de kie zerslijsten slechts ten deele. Kiezers voor den gemeenteraad zijn alleen zij die ingezetenen der gemeente zijn, en aangeslagen in -s Rijks directe belastingen of in eene plaatselijke directe belasting tot een bepaald bedrag. De blokkade van Kreta. Zaterdag in den namiddag is door den gezant van Oostenrijk te Konstantinopel, als deken van het diplomatieke corps, aan de Porte aanzegging gedaan van de blokkade van Kretanamens de bevelhebbers der Europeesche scheepsmacht vervulde een offi cier dezelfde taak tegenover {kolonel Vassos en Maandagmorgen om acht uur is deze eerste dwangmaatregel tegen Griekenlands doen in werking getreden. Zulk eene vreed zame blokkade is in werkelijkheid heel wat minder verschrikkelijk dan men zoo óp 't eerste gezicht wel zou meenen en de toe passing er van tegenover Kreta zal voor 't moment geen aanleiding geven tot ernstige incidenten. Griekenlands regeering heeft wel alle vaartuigen onder haar vlag uit de Kre tenzische wateren teruggetrokkeu maar nu rest nog de vraag: zal de blokkade het gewenschte resultaat hebben, zullen kolonel Vassos en zijne 1700 manschappen zich laten uitdrijven door den honger Men is er nergens gerust op en de mo gendheden zeiven rekenen er zoo weinig op dat zij reeds gedachtenwisselingeu voeren over verder te ondernemen stappen. Mocht de blokkade van Kreta binnen één hoogstens twee weken geen resultaat hebben opgele verd, dan zou men den maatregel willen uitstrekken tot Griekenland, (den Piraeus, Korinthe en Volo) en als dit ook nog niet hielp, zou kolonel Vassos met geweld van wapenen gedwongen worden het eiland te verlaten. Dit alles zou gebeuren als de mogendheden het onderling eens* blijven. En daarvan is men lang zoo zeker niet Engeland, dat reeds voor enkele weken dreigde de spellebreker te worden en zich zelfs heeft mogen verheugen in een gedeeltelijk succes (John Buil wilde zooals men wéét, vastgesteld zien wat er met Kreta zou ger beuren, alvorens door de mogendheden daad werkelijk zou worden opgetreden). Terwijl dezen tot het eind toe willen volharden, vóór alles den wil der toongevende rijken van ons werelddeel te doen eerbiedigen door Grie kenland en gezin'l zijn voor geen middel om daartoe te komen, terug te deinzen, schijnt Engeland niet verder te willen gaan dan de blokkade van Kreta. Helpt die niet dan zou men te Londen 't maar weer eens willen probeeren langs den weg der onderhandelin gen, door b. v. aan Griekenland voor te (tllULlÜ |JV;10UIIU11 uil £J JJ LI y UUii j UUUl UV. CldlJ VJl iLALuiauu V KJ\J l candidaten. sfelleu. dat kolonel Vassos worde teruggeroe- r n TVT 1 1.^^. i 1.1'.. uAn n o d o f nnlr rlpn T nrbcpbfln fr.'\nr\An me*r\ pen nadat ook den Turkschen troepen een Indien '1 Groot Britanie ernst is met deze taktiek, zou er weer heel wat anders op 't tooneel komen en wat ernstigersmisschien ook. De samenkomst der admiraals en de leiders der opstandelingen heeft reeds een negatief resultaat gehad (deze mannen, meest oud officieren van het Grieksche leger, willen alleen vrede nemen met de vereeniging met Grie kenland) en de pacificatie van het eiland geeft den mogendheden toch reeds zooveel zorg. Men schat het aantal goed gewapende christelijke insurgenten op 40,000; neemt meu in aanmerking dat dezen het terrein beslist in hun voordeel hebben, dan komt men tot het weinig bemoedigend resultaat, dat er wel een 80,000 man noodig zouden zijn om den opstand te bedwingen Is het wonder dat Rusland en Engeland dralen evenals Frankrijk en Italië gedraald hebben vóór hen, om deze zending te aanvaarden, en er is geen eer of voordeel mee te behalen en er is veel bij te verliezen En dan de keus van een gouverneur generaal Prins Danielo van Montenegro mocht geen genade vinden in de oogen van Oostenrijk, een Turk en een Griek zijn natuurlijk uit gesloten van de keus, een prins uit een regeerend stamhuis zou natuurlijk alleen als vorst onder suzereiniteit van den sultan kunnen optreden. De nieuwste candidaat is nu de minister van binneulandsche zaken van Montenegro Boro Petrowitsch. le Athene verwacht men van de blokkade van Kreta niet het geringste resultaat en de versterkingen die heden aankomen uit Frankrijk en Rusland, morgen of overmorgen uit Oostenrijk en Engeland, jagen de Grieken geen schrik aan, wel maken zij de verbittering tegen de mogendheden grooter. Tegen het gewelddadig optreden van het Oostenrijksche oorlogsschip „Sebenico" (dit vaartuig boorde een Griekschen zeiler in den grond), heeft de regeering van Griekenland nadrukkelijk geprotesteerd bij den Oostenrijkschen gezant en Griekenlands koningin heeft geweigerd in audiëntie te ontvangen den Russischen gezant Onu, die zoo juist uit Petersburg is teruggekeerd op zijn post een manifestatie legen Rusland, welke te Petersburg zeker een onaangenamen indruk zal maken. De gemoederen schijnen over het geheel nog maar niet tot kalmte te komen te Athene; bij een revue over een regiment dat naar Thessalie trok, zijn weer geestdriftige mani festation voorgekomen; prins Konstantijn de troonopvolger, sprak daar over de nationale eer, over verraad aan de broeders op Kreta, over Europa's verantwoordelijkheid, die wel getuigen van de opgewonden stemming in Griekeland en de oppositie maakt het der regeering zeer lastig, door haar aandringen op een energiek optreden. Terwijl het Turksche leger aan de grens per keizerlijk bevel uit Konstantinopel is aangezegd de Grieksche grens niet te over schrijden, zelfs bij een offensief optreden der Grieksche troepen, is het eerste Turksche eskader, bestaande uit 8 vaartuigen, nu in zee gestoken, onder het gejuich der menigte. In den Duitschen Rijksdag zijn bij hoof delijke stemming de kredieten voor de beide kruisers, welke reeds door de begrootings commissie waren geweigerd met 204 tegen 143 stemmen verworpen. Voor stemden de natio nale liberalen,de conservatieven, de rijkspartij, de antisemieten en een deel der vrijzinnige vereeniging. En eenige weken geleden werd in den Rijksdag rondgedeeld een vergelijkende staat van de zeesterkie der toongevende mogend heden, van de hand nogwel van keizerWilhelm zeiven, terwijl prius Heinrich de beide laatste Rijksdagszittingen bijwoonde Wat er nu gebeuren zal Men weet er niets van doch overweegt de mogelijkheid van een boodschap van keizer Wilhelm aan den Rijks dag; van ontbinding van den Rijksdag met inkrimping van het stemrecht en van' volko men negeering van het ongunstige votum wat alles in Duitschland onder den zoo veelzijdig ontwikkelden en autocratischen Wilhelm II zeer wel mogelijk is Iutcrnationale tentoonstelling van Brussel 1897. Gelijk het uitvoerend comité het beloofd had, zal men bijtijds gereed zijn. De werken zijn met de grootste activiteit aangezet ge worden en zijn sedert den 25sten Februari 11. voleindigd. Dit is een prachtig resultaat en dat tot groote eer strekt voor de archi tecten en ondernemers van de tentoonstelling. De tentoonstellers hebben al den tijd voor zich om hun installatie te bewerkstelligen. Het zal goed zijn hun aan te bevelen zich te haasten en niet de laatste dagen af te wachten. Van alle kanten zijn de aanvragen om plaatsing toegestroomd met een buiten gewonen overvloed. Het succes van de „World's Fair1' zal kolosaal zijn. De Fransche, HollandschcEngelscheItaliaansche en Duitsche afdeelingen zullen prachtig zijn. Men zegt wonderen t van de rijkdommen, die er verzameld zullen zijn. Alles wat als vordering op 't gebied van nijverheid gedurende de laatste jaren verwe zenlijkt is geworden, zal aan de oogen van het publiek in grootsche hallen tentoongesteld worden. Uit Manilla wordt gemeld, dat de opstan delingen de Spaansche legerplaats genomen, doch, nadat versterking opgedaagd was, er weder uit verdreven 2ijn. De legerplaats is door hen verbrand. Op een rapport vau de dokters heeft Polavieja verlof gekregen om vau de Filip pijnen terug te komen. De benoeming van Primo Riveira tot zijn opvolger zal geschieden nadat Polavieja zich heeft ingescheept. De onthulling van het nationale gedenk- teeken is Maandag volgens het program ge schied bij mooi weer, in tegenwoordigheid van de beide keizerinnen, de Duitsche bonds- vorsten en vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche hoven. Een ontzaglijke menschen- menigte woonde de plechtigheid bij. De ramen en daken van de omliggende huizen waren dicht bezet. De keizer commandeerde persoonlijk de troepen, die de plechtigheid bijwoonden. Na het gebed tot inwijding beval de keizer het omkleedsel te laten zakken. De troepen presenteerden het geweer/honderd en een kanonschoten weerklonken, de klokken werden geluid en de menigte juichte uitbun dig. De troepen defileerden voor den keizer. De keizerinnen en de andere vorstelijke personen liepen het gedenkteeken rond en legden kransen op de treden neer. Daarna begroetten de keizerinnen minzaam den rijks kanselier. De stiaten der stad waren heerlijk versierd. Een ontzaglijke menschenmassa, korenbloe men in het knoopsgat, golfde geestdriftelijk door de straten. Te Berlijn werden reeds Zaterdag de feestelijkheden begonnen door de Academie der öchoone Kunsten; verschillende vorstelijke personen waren hierbij tegenwoordig, o. a. keizerin Frederikde prins en de prinses Frederik Leopold. De plechtigheid werd geopend met een muzikale voordracht, ouder

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2