Prinses Sophie der Nederlanden II g gig g§ WBM M Italië. Rusland. Kreta. Telegrammen. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. leiding van den grooten Joachim Door het orkest werden nitgevoerd: „Der Himmel lacht, die Erde jubilirt», van Bach, terwijl een koor het indrukwekkende lied zong„Eere zij God in den Hooge Daarna hield de heer Von Gossler, eerelid der Academie, een redevoering, hootdzakelijk over de houding van keizer Wilhelm I tot de in zijn regeeringstijd uitgevoerde werken op kunstgebied. Daarin haalde de spreker een teekenend voorbeeld aan van de groote be scheidenheid des keizers. Nooit wilde hij zijn persoon op den voorgrond zien gesteld; toen men op het overvvinningsdenkteeken het inschrift wilde plaatsen „Das dankbare Deutsche Volk seinem siegreichen Kaiser", liet hij zelf dat veranderen in: „Das dankbare Vaterland dem siegreichen Heere." Ook de Berlijnsche studenten hebben Vrij dag reeds hun hulde gebracht. Met de banieren voorop trokken zij naar het Mausoleum te Charlottenburg, in 20 open rijtuigen. Aan het hoofd was de banier der Berlijnsche universiteit; daarop volgden de technische academie, de keizer Wilhelm academie, de bergwerkacademie, de veeartsenijschool de academie voor beeldende kunsten en muziek, het museum van kunstnijverheid en de ko ninklijke academie voor kunst. Drie studenten van elke academie hadden zich aan den ingang van het mausoleum in gelid geschaard; twintig afgevaardigden traden naar binnen, die op den sarkophaag kransen neerlegden, op welker linten geschreven stond: „Keizer Wilhelm I, 22 Maart 1897. De studenten der Bij het galadiner in het koniuklijk paleis heeft de keizer Maandag eene toespraak ge houden waarin hij zeide Eene diepe aan - doening beheerscht hedeu het Duitsche volk. De vorstelijke personen zijn bijeengekomen om den gestorven grooten keizer te gedenken. Ik betuig aau de hier aanwezige vorsten mijn diepgcvoelden, innigsten dank en eveneens aan alle vertegenwoordigers der andere sou- vereinen, die aan dit feest wilden deelnemen, om daardoor te bewijzen dat de vorsten en de volkeren van Europa vereenigd zijn door een grooten familieband. Het behoort niet tot inijne taak, mijn grootvader te huldigen, maar ik weet dat diens geest heden door zijn volk gaat. Wij deuken aan zijne deemoe digheid aan zijnen oprechten eenvoud en zijne plichtsbetrachting, aan hem als zoon van de heerlijke prijzenswaardige koningin, die gezegd heeft meer door deemoediging dan door schitterende uitkomsten te hebben ge leerd. Voor ons echter, hooge vorsten en verwantenzal zijn aandenken een nieuwe spoorslag zijn om te leven en te weiken voor onze volken, voor den vooruitgang der be schaving, voor het behoud van den vrede, de vriendschap en de wapenbroederschap. Laat ons de glazen ^opnemen, met den uitroep: Het Duitsche volk, hét vaderland, de vorsten, hoezee ROME, 21 Maart. De uitslag der ver- kieziogen, voorzoover bekend, is dat gekozen zijn: 161 ministeriéelen, 20 leden van de constitutioneele oppositie, 9 radicalen en 11 socialisten en dat er (totnogtoe) 8 herstem mingen moeten plaats hebben. Alle ministers zijn herkozen. Er is niets bijzonders voor gevallen. Met Paschen beginnen in St. Petersburg de hooge bezoeken eerst komt de keizer van Oostenrijk, dan de koning van Siam, de keizer van Duitschland de kroonprins van Italië, prips Nikolaas van Montenegro, de groot hertog van Hessen en ten slotte de president der Fransche republiek. T Het stoomschip Argolis heeft Maandag avond berichten van Kreta te Athene ge bracht, na mond- en krijgsvoorraad bij Retimo aan wal gebracht te hebben. Verleden week hebben hevige gevechten bij Retimo plaats gehad, Zaterdag ook bij Kandia. De aanval der opstandelingen op Malaxa is geschied met het doel om de proviandee ring van het fort, waar men nog maar voor een paar dagen levensmiddelen moet hebben, te beletten. Slagen zij er in, zich van Ma laxa en Karatidi meester te maken dan kan men Chania beschouwen als door de opstan delingen geblokkeerd. De Grieksche staatscourant bevat het besluit tot mobilisatie van nog tien bataljons infan terie, eenige bataljons en compagnieën van andere wapens, en 14 batterijen artillerie. Het legercorps in Thessalie bestaat nu uit twee division van twee biigades elk, dat van Epirus uit een divisie. Het moet in den omtrek van de grens vinnig koud zijn hier en daar is sneeuw gevallen. De regeering heeft bevel gegeven, een lijst op te maken van de valide ingezetenen van 32 jaren en daarboven, tot het vormen van een burgerwacht. Volgens een brief uit Jerusalem aan de Atheensche Akropolis heerscht daar en in Syrië zekere gisting onder de christenen. Een bende van 1000 vrijwilligers moet reeds ge organiseerd zijn, om bij de eerste gelegenheid tegen de Turken in opstand te komen. Driehonderd Italianen, die zich te Palermo als vrijwilligers naar Griekenland wilden in schepen zijn op last van de Italtaansche regeering naar huis teruggezonden. Te Pramanda op de grens van Epirus hebben Grieksche scherpschutters op Turken geschoten, en de officieren slaagden er eerst na veel moeite in, een botsing te voorkomen. Uit Kandia wordt gemeld dat het plaatsje Elia, op tien kilometer afstand, in den afge- loopen nacht door de Basjibozoeks platgebrand is, om te verhinderen dat het door de op standelingen veroverd werd. Het gerucht dat Engelsche troepen uit Malta, Kandia zullen bezetteu, moet de mohammedanen in groote opgewondenheid gebracht hebben: duizenden hebben op de kadeu post gevat met het doel de landing te beletten. De gouverneur heeft in 't geheim een onderhoud gehad met den commandant van de Tiafalgar; dit oorlogs schip wordt dopr de Basjibozooks streng in 't oog gehouden. De proclamatie der admiraals ten aanzien van Kreta's zelfbestuur is opeubaar gemaakt; maar een berichtgever meldt dat niemand onder den indruk is van dat stuk en dat er schampere aanmerkingen op gemaakt worden. CHANIA, 23 Maart. De admiralen hebben in een nieuwe proclamatie do opstandelingen en de Grieksche troepen gewaarschuwd zich te onthouden van aanvallen op de Turksche forten, die noodig zijn voor de handhaving van orde en rust in de havens, waar de vreemde troepen ontscheept worden. BERLIJN, 23 Maart. (Part.) Van eene zijde die Griekenland zeer welgezind is, wordt het volgende beweerd Tegenover de bedenking van verscheiden groote mogendheden om een aanzienlijke troepenmacht naar Kreta te zenden heeft Engeland» zich te Parijs bereid verklaard, op eigen kosten met 10,000 man den vrede op Kreta te herstellen. Als de mogendhedeu zich daarmede kunnen ver eenigen, wil Engeland ook aan der blokkade van Grieksche havens deelnemen Hanotaux zou dat aanbod afgewezen hebben, omdat het herstel van den vrede op Kreta niet aan éen mogendheid opgedragen kon worden. De Fransche regeering zou eigenlijk bang zijn, dat Engeland zich het bezit van de drie hoofdhavens van Kreta en in ruil voor het overige deel van het eiland het bondgenoot schap van Griekenland in Oostersche ver wikkelingen verzekeren zou. Wij ontvingen heden morgen het volgende telegram Prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen Weimar is gisterenavond om half negen te Weimar plotseling aan een beroerte overleden. Prinses Wilhelmina Maria Sophie Louise werd den 8sten April 1824 te 's Gravenhage geboren en zou dus weldra haar 73ste jaar zijn ingetreden. Den 8sten October 1842 huwde zij met den groothertog van Saksen- Weimar; de viering der gouden bruiloft van het eerbiedwaardige paar in 1892Jte Weimar, welke ook door onze koninginnen werd bij gewoond, is met haar aandoenlijken eenvoud en algemeene deelneming nog levendig in het geheugen vau alle vrienden van het ko ninklijk huis. Met droefheid zal het Nederlandsche volk den plotselingen dood van de eenige zuster van wijlen koning VVillem III vernemen. Deze vorstin was ondanks haar buitenlandsch hu welijk in den vollen zin des woords een Nederlandsche prinses gebleven en de.groot hertog heeft zijnerzijds alles gedaan om de banden, welke hij met ons land door zijn huwelijk had aangeknoopt, te bevestigen. Talloos zijn de blijken van gehechtheid door haar en haar echtgenoot gedurende de lange jaren van hun gelukkig huwelijk aan ons land en ons volk bewezen. En zeldzaam was ook de sympathie, welke de dochter van koning Willem II in alle Nederlandsche kringen ge noot. Hoe lang zij ook reeds in den vreemde vertoefd heeft, haar overlijden zal ten onzent gevoeld worden als een smartelijk verlies. WAALWIJK, 24 Maart 1897. Baldadigheid. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn bij een inwouer dezer gemeente aan den Hoek, door baldadige handen, eenige ruiten ingeworpen. De politie is van 't een en ander in kennis gesteld en doet onderzoek. Atjeh. Bij het departement van kolouieu is ontvangen het volgend van 22 dezer gedagteekeud telegram van den gouverneur generaal van Ned. Indie betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh „Eergisteren nacht werd het bendehoofd Toekoe Tjoet Lamtengah in 't hooggebergte bezuiden Mampreh overrompeld en met zeven zijner volgelingen gedood. Onzerzijds werden geen verliezen geleden/' De correspondent te Batavia, van de N. R. Ct. die eveneens dit feit seinde, deelde daarbij mede, dat het uitgevoerd was door de mare chaussee. Onze kranige marechaussees hebben weder een goeden slag geslagen door Toekoe Tjoet Machmoed van Lamtengah onschadelijk te maken. Plalfbroeder van Toekoe Baid, het verbannen hootd der VII Moekims. In Mei 1894 verving hij hem als bewaker van het terrein op den linkeroever der Atjeh rivier, toen de houding van Baid niet meer ver trouwd werd, nadat de buitenpost te Tjoebada, aan diens hoede toevertrouwd,door vijandelijke Atjehers was overrompeld. Na het verraad van Toekoe Oemar werd ook Toekoe Tjoet Lamtengah afvallig. In de laatste tijden huisde hij in gebergte ten zuiden van de VII Moekins, waar hij als plaatselijk hoofd veel invloed op de bevolking kon oefenen en den transportweg van Lambaroe over Anak Galoeng naar Indrapoeri onveilig maken. Er bestaat veel kans dat de benden, die zich daar nog ophielden, nu zullen verloopen en ook voor dit gedeelte der Atjehrivier- vallei de rust zal zijn verkregen, die door het oplichten van Toekoe Toengkoep in de XXVI Moekims en door den tocht naar Lepong in de IX Moekims werd bereikt. Als onze marechaussees maar voortgaan da delijk iederen vijandelijken leider te verjagen, die weder in de nu tot kalmte gekomen ter reinen mocht doordringen, dan zullen de kwaadwilligen zich slechts nog kunnen op houden in het smalle diepere gedeelte der Atjehrivier vallei achter indrapoeriwaar onze mobiele colonne hen vrijwel den weg zal versperren, totdat zij hen nog verder achter Selimoeu en over de grenzen van het Pedirsche zal kunnen terugdringen. Hoe verder zij worden teruggejaagd, hoe grooter de veiligheid zal worden in de vallei zelve. Als die eenmaal voldoende verzekerd is, zal de tijd daar zijn om de woelzieke naburige staatjes van Pedir en Gighen onze overmacht te doen gevoelen en daar de broeinesten van verzet uit le roeien, vanwaar uit tot zoolang steeds gevaar voor Groot Atjeh zal blijven dreigen. Dat men eerst het eene wil trachten te verkrijgen, voor men tot het andere overgaat, komt ons voor een voorzichtige politiek te wezen. Slechts als het blijkt dat de veiligheid in de vallei niet te verkrijgen is zonder een voorafgaande actie tegen het Pedirsche, zal men tot dat laatste, krachtige en veel om vattende, maar ook kostbare en wisselvallige middelen moeten overgaan. De correspondent van de N. R. Ct. meldt onder dagteekening van gisteren De priesterkoning der Battaks. Pseudo- Singa Mangaradja bedreigde Bandar Poeloe in Asahan (afdeeling der residentie Oostkust van Sumatra) met 1000 Battaks. De controleur en de sultan van Asahan vielen hen met eenige inlandsche gendarmes aan. Zij zijn laf, wat hieruit blijkt dat ze alle 1000 man door eenige kranige politie agenten werden terug geslagen. De aanvoerders werden gevangen genomen en naar Tandjong Balei gezonden. De. vijand, die verstrooid werd, had twee dooden en verscheiden gewonden. Wij leden geen verliezen. Zondagswet. Enkelen zullen zich wellicht herinneren dat verleden jaar Waalwijks burgemeester de Zondagswet in herinnering heeft doen brengen. Op zijne beurt heeft de burgemeester van Haarlem eene publicatie uitgevaardigd tot handhaving der Zondagswet, In verband hiermede schrijtt men Nieuwsgierig om te zien hoe door de politie de publicatie betreffende de Zondagswet zou worden uitgevoerd, bewoog zich Zondagoch tend reeds vroeg menigeen op straat, die anders tot de langslapers gerekend wordt. Gerust kan gezegd worden dat zoowat half Haarlem op de been was en de agenten aangaapte,die op groote lijsten aanteekeningen maakten. Bij onderzoek bleekdat zij last hadden om op die lijsten te plaatsen alle namen van de neringdoenden in hun wijk met vermelding van het beroep en de aanteekeeing of al dan niet was geetaleerd, en bij koffiehuizen, of de deur was gesloten. De koffiehuishouders hebben zich vrijwel allen naar de publicatie gedragen. Bij de gebroeders Brinkmann op de Groote Markt stond van 10 tot 12 eender firmanten en een jongen op de stoep om de deur voor komende en gaande bezoekers te openen en te sluiten. Van niet étaleeren van neringdoenden was slechts bij een dood-enkele sprake. De firma Peek en Cloppenburg had er zelfs groen tusschen aangebracht. Gewaarschuwd of geverbaliseerd werd er niet. Op zee. Aan eene particuliere correspondentie van een passagier op de Danaehet stoomschip van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., dat voor eenigen tijd van Amsterdam vertrok, ontlee- nen wij het volgende Na drie dagen harden wind te hebben ge had werden we eindelijk in de Golf van Biscaje door een vliegendeu storm beloopen. De golf van Biscaje is daarom zoo berucht, omdat er voortdurend een lange, zeer hooge deining loopt, die uit den Atlantischen Oceaan komt, waar vele westelijke winden waaien. Waait nu de wind b.v. uit het Noorden, dan zijn er twee golfrichtingen, wat een eigen aardige zte oplevert. Kort en goed, ter hoogte van Kaap Filano werd de wind zoo erg, dat we door de stort zeeën niet verder konden varen. Het schip werd nu met den kop op de zee, dat wil zeggen met het voorste deel tegen de hooge zeeen in gelegd en zoo bleven we den heelen nocht en een gedeelte van den volgenden dag liggen, anderhalre mijl van land af. Dien nacht was het verschrikkelijk weer, uit mijn raampje kon ik den vuurtoren zien overigens was het pikdonkermaar de zee phosphoresceerde sterk, wat bij het vele schuim der kokende golven een prachtig gezicht op leverde. Ik waagde mij liever niet op het dek, want in mijn hut stond het water een halven voet hoog, het aaDkleeden zou erg lastig geweest zijn, en den vorigen dag had ik al eens een stortzee over mij heen gehad wat me voor herhaling terugschiikte, Ik bleef er dus in maar sliep weinig. Het schip schokte geweldig. Zeer hooge golven wel twee verdiepingen hoog kwamen aan rollen en ploften soms met dof geraas op het schip. Een stortvlaag sloeg al het hout werk bij het hulproer stuk, tilde de kap der kajuit, die door ijzeren bouten bevestigd was op, of 't een veertje was, en viel naar binnen. De vlet (een der booten) werd uit zijn davids g-slagen en geheel misvormd. Een der matrozen was door een stortzee met zijn hoofd tegen een boot geworpen, maar was spoedig hersteld. Eerlijk moet ik bekennen, dat ik ern oogenblik wel een beetje in angst zat. Toen ik den volgenden morgen aan dek kwam, was de wind iets minder, de zee nog ontzettend hol. Het was wel een trotsch gezicht, de Danae soms onder een hoek van 45° op de zee te zien staan of zoo'n groote golf te zien kooien aanroUen. De kapitein zei in geen jaren zulk weer te hebben beleefd. 's Middags gingen we weer onder stoom. Mijn ïaampje lekte, mijn kooi was nat gewor den en werd nog steeds natter. De twee volgende dagen sliep ik op de canapé in de kajuit. Toen werd het weer eindelijk beter. Het was toen de zevende dag. Wc kregen den wiud uit het noorden, de zon brak door en is sinds niet meer achter de wolken ge weest. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Waalwijk, 22 Maart 1897. Waarde Redacteur Gisteren namiddag om 12 uur had de jaarlijksche vergadering plaats van de leden der harmonie St. Crispijn. De leden waren trouw opgekomen, bijna allen waren present. Nadat door den commissaris den heer L. Schambergen, de vergadering geopend was nam die het woord. Hij dankte de leden voor hunne trouwe opkomst enden ijver, die zij steeds meer en meer betoonden, de een dracht die hen in zoo'n nauwe verbinding tot elkander brengt, waardeerde spreker hoog, hij moedigde en spoorde hen nogmaals aan om op den vasten ingeslagen weg voort te gaan; recht door zee is en blijft onze leuze, aldus eindigde spreker zijne toespraak. Ver volgens werd door den secretaris den heer C. de Visser het jaarlijksch verslag opgemaakt zoomede in en uitgaven; met een driewerf hoera door de leden aangeheven werden de boeken gesloten en geen wonder, met een voordeelig saldo van f 19SJ571 kan men zonder geldelijke bezwaren dit jaar tegemoet gaan. Bij de herstemming der directieleden werden allen opnieuw gekozen. Tot tweeden secretaris werd met algemeene stemmen be noemd de heer S. Bijlhout die verklaarde deze functie te aanvaarden. Vervolgens berichtte de directeur de heer Jos. Mahieu-Schambergen dat een viertal circulaires bij hem waren ingekomen. O.a. uit Esschen (Belgie) groot festival te houden 30 Mei, Gres 7 Juni, Dordrecht in de maan den Juni, Juli en Augustus en een voor het provinciaal concours te 's Bosch te houden op Zondag 25 Juli. Na hierover een breedvoerig debat gevoerd te hebbenwerd met algemeene stemmen besloten om aan het concours te 's Bosch deel te nemenalsook aan het festival te Dordrecht. Na nog eenig kleine punten verhandeld te hebbenwerd door den commissaris de vergadering gesloten. X. GORINCHEM 22 Maart. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f6,75 a 7,roode dito f6,25 a 6,40 witte dito f6,25 6,50, inl. rogge f4,35 a 4,45, buitenl. dito f4,15 a 4,25, gerst <4,a 4,25, haver f3,a 3,25, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. ROTTERDAM, 22 Maart. Binnenlandsche granen. Tarwe die heden weder tamelijk ruim ter markt was, vond tot vorige prijzen beter kooplust en ruimde derhalve goed op. Per heet. f5.50 6.30 en puike qual. nog daarboven en per 100 kilo f7,30 a 7,90. Canada- werd verkocht van f 5.20 tot f 5.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 3.50 4.00. Dito mindere f0,&0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 5,50 a 6.40 mindere f 0,a 0,beste Zomer f 3,40 a 4.00 mindere f 0,-— 0.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3