Nummer 29. Zondag 11 April 1897. 20s Jaargang. Toegewijd aan HandeS, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. De Kiezerslijst. Protectie-beweging. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Industriëelen FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER; ANTOON TIELEN Waalwijk. Tot en mét 15 April is een ieder bevoegd bij het gemeente bestuur verbetering der kiezerslijst aan te vragenwanneer hij-zelf ot een ander daarop, in strijd met de wetNIET of NIET GOED mocht voorkomen. Ten gemeentehuize worden om trent de wijze, waarop men zijne bezwaren moet indienen, alle mo gelijke inlichtingen verstrekt. Men behoeft slechts de moeite te nemen om te vragen en men is, in de meeste gevallen althans, geholpen. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opma ken van het verslag over 1896. Heeren industrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. Dc Iccmer van koophandel en fabrieken voornoemd Waalwijk, April 1897. INGEZONDEN. 9 April 1897. Geachte lieer Redacteur Met veel belangstelling las ik de circulaire met de inleiding van //een looier" in uw nummer van Woensdag. Zeer terecht M. d. R., schonkt gij aan dat stuk de eereplaats in uw blad! Als nu de belanghebbenden in dit centrum van nijverheid maar begrijpen hoe ontzaglijk veel zij kunnen bijdragen aan het slagen van de krachtige pogingen, die thans worden gedaan, om te verkrijgen dat gene wat voor ons zoo noodig is als het dagelijksch brood Als Waalwijk, de hoofdplaats der Lang straat voorgaat ik verzeker het u wij zullen van alle kanten tot steun komen op dagen Wij wachten slechts den eersten oproep der kamer van kooph. Mijn rijksdaalder is natuurlijk al op weg, dat hij gevolgd worde door velen van zijn soortEn om daartoe te komen Eene bescheiden aandui ding dei' richting, die men zou kunnen in slaan //dat de K. v. K. 'een tiental der voornaamste looiers en schoenfabrikanten oproepe. Die heeren kunnen zich dan in relatie stellen met vakgenooten in andere gemeenten om na gepleegd overlegiedereen op eene gemakkelijke manier in de gelegenheid te stellen zijn penning aan deze goede zaak te offeren. Intusschen Spoed! SpoedSpoed Het comité dat zich aan den voet der circulaire aanmeldt, stelt zich voor, vooral bij de a. s. verkiezingen voor de tweede kamer zijne kracht te beproeven. En volgens ik verneem, zullen die verkiezingen reeds in Juni plaats hebben. Geen tijd verloren dusWerkelijk, vakgenooten, wij kunnen alle koop koesteren thans te ver krijgen, hetgeen wij reeds zoo langen tijd begeerden. Toen minister Van Houten waar schuwde tegen //Clericalisme en Protectio nisme" zijn vele harten met hoop vervuld Van Houten waarschuwt niet tegen lucht- kasteelen Toen hij zijne stem liet hooren, zag bij in de naaste toekomst met rassche schreden het //Protectionisme" naderen dat hij als een spook, maar wij als een uit komst beschouwen En niet alleen de katholieken, maar ook de antirevolutionairen schreven „Bescherming" in hun vaandel Eene krachtige beweging, steun van alle zijden, en Juni zal ons eene meerderheid brengen in de tweede kamer. Overal, worden zelfs de vurigste vrij handelaren verplicht hun ongelijk te be kennen. Nog pas eenige dagen geleden, las ik in de vrijhandelsgezinde Indépendance Beige, naar aanleiding van de benoeming van den Duitschen minister van financien Von Mi— quel tot ridder van den Zwarten Adelaar het volgende „Het Duitsche gouvernement zwemt thans in het goud. Het heeft zooveel geld dat de heer Von Miquel er verlegen mee is. Gedurende de tien maanden hebben de Duitsche inkomende rechten en verbruiks belastingen 54 millioen mark meer opgebracht dan bet vorig jaar. Diezelfde rechten en belastingen brachten over het afgeloopen jaar op 532 millioen markzijnde een tot nu toe ongekend cijfer, hetwelk alle verwach tingen overtreft. En niemand klaagt over die belastingen in Duitschland. Integendeel met trots wijst de Duitsche pers op die op brengst van 532 millioen. Voerde Duitsch land in 1895 3424 millioen mark aan goe deren uit, in 1896 beliep dit cijfer 3631 directeur is in de gang en kan hier, evengoed als ergens anders binnen kijken. Geef hier dat blad 1 millioen mark, zijnde ruim 200 millioen mark meer dan het jaar te voren. Dit bericht bewijst alweer dat theorie en praktijk dikwijls hemelsbreed verschillen. Volgens de leer der vrijhandelaars moest Duitschland door de protectie gedrukt wor den en ten ondergaan, en het practische gevolg is aldaar, dat de schatkist gevuld is en de handel ontzaglijk toeneemt. Mijn dank voor de opname, heer Redacteur. A. B. De conferentien duren allerwegen voort Te Konstantinopel waren eergisteren de ministers en een groot aantal hoogwaardig- heidsbekleeders ten paleize in geheime zitting vergaderd bij Oostenrijks gezant te Konstan tinopel waren bijeen de gezanten der zes toongevende mogendheden van Europa in de wateren van Kreta vond weer eens een samenkomst plaats tusschen de bevelvoerende admiraals van de internationale krijgsmacht te Athene vergaderden de ministers uren lang na de ontvangst der identieke nota's en het resultaat van al die besprekingen en overwegingen is nihil! Geen enkel positief resultaat valt er te melden en als men denkt eens een beteekenend nieuwtje te pakken te hebben, dan komt er onverwijld een heel-of haf-officieuse tegenspraak, soms zelfs een officieele loochening, en voor de zoo/eelste maal blijken alle berekeningen en gevolgtrek kingen verloren moeite te zijn geweest. Zoo is 't nu weer gegaan mei het te Kon stantinopel verspreide bericht, dat den Brit- schen gezant te Athene was opgedragen, bepaalde voorstellen over te brengen aan Griekenlands regeering zoo is 't ook gegaan met het nogal sensationeele nieuwtje, dat admiraal Canevaro door zijn regeeriog zou worden teruggeroepen of op zijn verzoek ontheven van het opperbevel over de ver- eenigde vloot in Kretensische wateren het Met een pijnlijke beweging stond hij op om gevolg te geven aan het bevel zich naar de kapel te begeven. De Echo van het Zuiden, Waalwy ksche m Laagstrutsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, géiden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 46 Minstens drie keer sedert den dag waar op de ongelukkige jongeman onder den steen verpletterd was geworden, zag Frank Anson voortdurend op zijn hoede zich door Schack- leford opzettelijk in gevaar gebracht. Het was hem nu volkomen duidelijk geworden, dat de gevangenbewaarder zijn dood wensehte en zocht. En waarvoor Niet voor zichzelf klaarblijkelijk. Hij, Shackleford, had niets bij den dood van een gevangene te winnen of te verliezen. De eenige verklaring lag hierin Dat hij wellicht door den een of ander betaald werd. En toch scheen deze verdenking hem krankzinnig toe. Wel herinnerde hij zich Trimbal's gezegde over Roper en voor het eerst in zijn leven had hij geweten wat het was haatbittere, wraak gierige haat jegens een natuurgenoot te koesteren. Gedurende eenige weken had de haat hem heimelijk verteerd. Het sloopte zijn lichaam en verontrustte met voortdurenden angst en hartstochtelijken waan zin de natuurlijke kalmte zijner ziel. Hij was zoo mager geworden dat de kleeren hem los langs de schouders hingen. Het voedsel, niet het gewone gevangenisvoedsel, doch het lange dieet op water en brood, had er ook het zijne toe bijgedragen. Dezen morgen was hij na drie dagen in aizondering te hebben doorgebracht weer in zijn eigen cel terugge keerd. Men had tabak bij hem gevonden. Shackle ford, die naast hem stond, had verklaard, dat hij tabak rook en had zijn vingers tusschen Franks buis gestoken en 'er een snuifje uit te voorschijn gehaald. Frank Anson had sedert zijn komst op Grant- raoor zelfs niet meer aan tabak gedacht; hij wist zeer goed, dat de vingers, die de tabak gevonden, baar ook in zijn buis gestoken had den. Alle tegenstand echter was nutteloos. Toen hij trachtte zichzelf te verdedigen, werd zijn straf slechts vermeerderd. Gedurende drie dagen had hij als een krank zinnige door de duistere strafcel geloopen, den raeesten tiid het droge brood, dat men hem bracht, weigerende. Het was geen wonder, dat hij dezen morgen aan zoo een wanhoop, welke hem erger dan de dood toescheen, ten prooi was. Men had hem met geeseling gedreigd. Welnu wanneer hij daartoe veroordeeld werd, zou hij het verdragen, liet te verdragen zou edeler zijn dan een zelfmoord te begaan, en wat er ook met hem gebeuren zon, hij zou zijn vader ge red hebben. Zijn moeder in den hemel zou bij den Grooten Rechter daarboven zijn zaak bepleiten. Hij nam het papier, dat Shackleford naar hem toestak, met graagte aan. Zijn zwakke oogen dwaalden er over heen. Het woord Expres" boven aan het blad was voldoende voor hem om te weten, dat het een uitknipsel uit het dagblad van Malliecombe was. Zijn geschokte zenuwen trilden bij bet zien van het bovenschrift Huwelijksplechtigheid van de Honourable Priscilla Addington." Zijn polsen joegen sneller. Gretig verslond hij de kolom. Anson stond rechtop, bewegenloos alsof vleesch en bloed in steen waren veranderd. Zelfs zijn ademhaling scheen een oogenhlik opgehouden. Zijn vermoeide oogen zochten opnieuw de woorden te lezen. Neen. Hij had niet verkeerd gezien. Het feit, dat ze aankondigden was onmisken baar als ieder ander feit ter wereld. Madeline zou binnen de maand met een anderen man huwen en die andere man was kapitein Roper de man dien men hem verteld had dat zijn vijand was, wien hij verdacht van het laaghar- tigste plan ter wereld en wien hij de laatste wekeu een grooten haat toedroeg.welke bij deze aan kondiging in hevigheid was toegenomen. Kerel, wat scheelt u? Geef hier dat blad. Ge deedt beter te denken wat ge doet 1 De Ondersteund door den gespierden arm van den gevangenbewaarder, waggelde Frank Anson naar den muur. In een vreemden staat van half bewustzijn leunde hij achterover. Wat was er met hem gebeurd? Was hij bijna bezwijmd? Wat was er de oorzaak van geweest? Hij had een gevoel alsof hem plotseling een zware ramp overkomen was. Het scheen zijn zinnen verstompt te hebben. Had een slag hem bedwelmd? Wat was het? Shackleford was heengegaan, anders zou hij het hem gevraagd hebben. Ahdaar kwam ze terug, de werkelijke waar heid in al haar medoogenlooze klaarheid. Madeline, die het beneden zich geacht had zijn brief, haar langen tijd geleden toegezonden, te beantwoorden, had hem nu geheel verlaten. Erger dan dat, ze had hem opgegeven voor zijn grootsten vijand, den man, die hem belas terd en beschimpt had en die, volgens Trimbal, alles wat in zijn vermogen was, gedaan had om zijn ondérgang te bewerken. En het bitterste van alles ze vertrouwde zichzelf toe aan een man met een slecht hart, een die na jaren nood wendig ellende over haar brengen moest. Hij waggelde naar d« houten bank en zonk kreunende neer. Het gekreun werd door zijn buurman met een vloed van vloeken en ruwe bespottingen beant woord. Doch hij lette er niet op. Hij hoorde het nauwelijks. En luider dan de afschuwelijke kreten van den veroordeelde hoorde hij een heldere, inne mende meisjesachtige stem, die sprak: »Ik zal u nooit verlaten. Ik zal u altijd getrouw blijven, wat er ook gebeure." En nog een andere stem, heesch, gorgelend, die op angstigen toon kreet Mijn God I Talbot I Talbot 1 O, die vreeselijke stem uit het geestachtige verledene I Zou zij nooit tot zwijgen gebracht worden liem nooit met vrede laten uaajaattM ft rrm vntm Hij, die eens zoo Hink, zoo krachtig was ge weest, was nu zwak als een kind. In de laatste dagen had hij zoo langzaam ge werkt, dat Shackleford gedreigd had hem wegens luiheid te straffen; hij vermoedde echter dat de eenige beweeggrond, welke den gevangenbewaar der afschrikte aan zijn bedreigingen gevolg te geven, was, dat een noodlottig ongeluk buiten de gevangenis sneller zijn doel bereiken zou dan langzaam uithongeren binnen de muren der gevangenis. Frank werkte dien dag zonder een enkele klacht of poging om zich aan zijn werk te ont trekken voort. Bijna dagelijks zag hij troepjes mannen naar den dokter gaan en hem smeeken om lichter arbeid, en hij wist dat velen onder hen gelukkig genoeg of ongelukkig waren hun verzoek verhoord te zien doch hij voor zich diende geen verzoek in, hoewel het leven in hem ge doofd scheen. Den dag, waarop Shackleford hem het uit knipsel uit de ,Malliscombe Express" gebracht had, bezwijmde hij voor de tweede maal, terwijl hij bezig was een zwaren steen te kantelen. Een van de hoofdopzichters zag het, en den avond na den vermoeienden terugtocht werd hij naar den dokter gezonden en naar het zieken huis gebracht. Hij kreunde, toen hij den uitslag vernam, want gedurende den strijd van dien dag, had hij een besluit genomen. Hij had besloten een poging te doen om te ontsnappen en Madeline uit de klauwen van den leeuw te verlossen. Hij was afgunstig ja, want hij was slechts een menscli. Zijn liefde voor Madeline was wild, wanhopig als nooit te voren. Ze was zijn tweede »ik en hij verlangde naar haar zooals alleen zij, die in afzonderlijke ellende leven, verlangen kunnen en die slechts een per soon in de wereld hebben, waarnaar hun hart dorst. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1