Nummer 29. Zondag 11 April 189T. Tweede Trankrijk. Spanje. Pngeland. Telegrammen. iWoERINGENr Duitschlaud. Kreta. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Panama. Van ernstigen aard is een opmerking, door Edouard Drumont dezer dagen naar aanleiding der Panama geschiedenis gemaakt.Deze schrij ver wijst op de zwakke zenuwachtige houding der gecomprornitteerden, te wier gunste men thans het medelijden tracht op te wekken. Maar hebben zij zeiven ooit medelijden gehad, vraagt hij. Hebben zij niet hun anti clericale woede gekoeld aan weerlooze kioos'erbrocders en priesters aan zwakke religieuzen De meest ellendige beschuldigingen tegen deze religieuzen en priesters kwamen uit hun mond of vonden bij hen verdediging. En terwijl zij steeds het „clericalisme" voorstelden, ais zijnde een groot gevaar voor de belangen der natie, vulden zij hunne zakken met de gelden der kleine lieden, die hunne spaarpenningen aan de Panama-maatschappij toevertrouwden. Waarlijk, er zijn andere personen, die me delijden verdienen San Francisco de Malabou op de Philip- pijnen waar bijna de geheele macht der opstandelingen zich verschanst had, is door de Spanjaarden genomen. De opstandelingen leden zware verliezen en namen na een verbitterden strijd de vlucht met achterlating van een aantal geweren en kanonnen. Het verlies der Spanjaarden beliep 120 man, waaronder enkele hoofdofficieren, die gewond werden. Ongeveer 2000 opstandelingen hebben zirh onderworpen. MADRID, 8 April. Het bericht van een opstand op Portorico wordt tegengesproken. Jubileum vitn «Ie Koningin. Londen gaat zich zoo langzamerhand voor bereiden voor het groote jubileum Van Engeland's Koningin. »The Diamond Jubi leum zooals 't hier heet, zal dan ook zoo luisterlijk gevierd worden, dat het de moeite waard zal zijn dan naar Engeland over te komen. Reeds is door de bladen het een en ander gemeld over de groote processie, die op den reestdag door Londen 's straten zal trekken. De Koningin, omringd door haar Koninklijke verwanten en Europeesche Vor sten, begeleid door uitgelezen troepen, allen soldaten van het Britsche Keizerrijk, in tal van kleurige kleederdrachten, vertegenwoordi gende regimenten hier en daar in Ierland, Wales en Schotland en alle Overzeesche bezittingen van China tot Britsch-Indië, van Zuid-Afrika tot Australië. Wanneer deze eenige processie van wereldsche macht en militaire uniformen, gekommandeerd door den Hertog van Connaught, en vier actieve generaals, over Londen- en Westminster Bridge gaat. zullen in den Theems flotilles van torpedobooten liggen en vreugdeschoten over 't feestvierend Londen uitdonderen. Enorm is 't aantal politie agenten, die, buiten de soldaten, welke dezen glorieusen stoet met muziek begeleiden, voor de orde hebben zorg te dragen. Hup aantal is door deu hoofdcommissaris op achtduizend vastgesteld. De stoet zal meer dan een Engelsche mijl lang zijn, het aantal troepen 25.000 30.000 manschappen tellen, de afstand, dien hij af te leggen heeft, zes mijlen, dus ongeveer drie uren rij deus. De Koningin zal in 't midden, in eeD staatsiewagen, bespannen met witte paarden, plaats nemen. Zooals gezegd, zal de processie door soldaten van elke Britsche Kolonie vergezeld zijn, en vooral de Indische cava lerie zal iu haar kleurig coDstuum een prachtig effect maken. Escortes van de Blauwe en le en 2e Life Guards, een staf van hooge militairen en een van vlootvoogden, dan het Vorstelijk cortège, te paard, bestaande uit de Prinsen van den bloede en buitenlandsche Vorsten, aangevoerd door den Prins van Wales en den Hertog van Coburg, en dan de Koninklijke Prinsessen, elk met eigen gevolg, gezeten in staatsiekarossen. Overal waar de stoet passeert staan regi menten militairen geschaard, het zijn er in 't geheel zeven, terwijl negentien regimenten infanterie van Alderschot en Dover komen om hen in 't bewaren van de orde te helpen. Ook de »blue jacketsde matrozen, zullen niet ontbreken, en zij zullen af en toe de lange lijn van soldaten verbreken, zeer zeker ten pleziere van 't publiek, dat dol op hen is. ook de vrijwilligers-korpsen, die men in Engeland zooveel telt en die als 't ware de Zaterdagmiddag-sport der kantoorlui zijn, mogen ieder 100 afgevaardigden zenden, zij zullen allen met elkander in St. James' Park een plaats krijgen. Men krijgt, wanneer zoo 't een en ander opgenoemd wordt, eenigszins een begrip hoe schitterend deze stoet, deze lange piocessie van schitterende unifoimen, waarvan zoovele Vorstelijk personages het sprookjesachtige verhoogen, moet zijn, toegejuicht als hij wordt door de honderdduizenden toeschouwers uit heel het Britsche Rijk. In Londen worden nu al enorme prijzen besteed voor plaatsen waar men den grooten jubileumsstoet voorbij kan zien trekken. Vooral in 't West-End zijn ,de prijzen ver bazend hoog. Zoo is, om maar eens wat te noemen, het huis van den overleden sir Julian Goldsmith in Piccadilly voor één dag maar verhuurd voor tweeduizend pond, maar er zijn huizen voor nog veel hooger prijzen verhuurd. Voor een enkele plaats, besproken in een thee-salon of koffiehuis, betaalt men nu al vooruit 5 tot 10 pond. Allergekst is 't met bewoners van kamers Mn den omtrek van den Theems gesteld, alle kamers, zoo zei mij een kennis die daar woont, worden den bewoners opgezegd en daar deze kamers doorgaans bij de week of de maand verhuurd wordeu, valt 't den verschillenden land-ladies makkelijk op »den grooten dag« eens wat extra's te verdienen, alleen is 't jammer, dat de gevraagde prijs nooit onder de 50 pond, dus 600 gulden per raam is een prijs, dien een »lodger« niet kan betalen. Iets eigenaardigs zal er op den feestdag nog plaats hebben, de Engelsche standaard vlag zal veranderd worden en ook Wales zal zijn kwartier krijgen. Zooals de vlag nu is, heeft zij vi;r kwartieren, een waarop Ierland's wapen, een waarop Schotland's en twee, de eerste en vierde waarop Engeland's wapen is afgebeeld. Nu is 't altijd een wensch van Wales geweest om, als van oudsher een zelfstandig Vorstendom, evenals de andere onderdeelen van 't Rijk, ook zijn wapen naast dat van Schotland en Ierland in de stan daardvlag te zien. Deze wensch zal ter gele genheid van haar zestigjarig regeeringsjubileum door koningin Victoria vervuld worden. brief tot den czaar gericht hebben om zijne groote vreugde uit te drukken over de krachtige verdediging der onschenbaarheid van het Turksche grondgebied door Rusland. De sultan hoopt dat Rusland zoowel als de andere mogendheden dezelfde houding zullen blijven aannemen. Abdul Hami'l koestert ook zeer groote achting voor Europa, eu zal zeer gaarne de raadgevingen volgen die de mogendheden hem willen geven. LONDEN, 9 April. Een bijzondere corres pondent van Reuter seint uit Elasson heden middag twaalf uur hier is bericht ontvangen dat Grieksche rooverbenden het Turksche grondgebied zijn binnengevallen bij Crania in de buurt van Gebina (Drebina?). Turksche troepen hebben gevuurd. De strijd duurt voort sedert van morgen vijf uur. Edhern zendt bevelen om zich op alles voor te bereiden. Men weet nog niet of er Grieksche soldaten onder de benden zich bevindeL. WAALWIJK. Zondag 11 April, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijei, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Op Zondag 11 April, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Prinsenhage, marsch. Madlener. 2. Louise Ouverture. Montagne. 3. Fantaisie Variée, pour Trom - bonne. Christophe. 4. Les Puritains, duo pour piston, bariton. Concone. De staatssecretaris voor posterijen dr. Stephan, is zacht en kalm ontslapen. Sinds 1870 stond Stephan aan het hoofd van den postdienst in Duitschland; door de invoering van een gelijk porto voor geheel Duitschland, van de briefkaarten en postwissels en door de stichting van de internationale postunie heeft hij zich blijvenden roem verworven. Niemand heeft meer gedaan dan hij om het verkeer te vergemakkelijken en te bespoedigen. Om zijn bekwaamheden en beminnelijke eigenschappen was hij algemeen geacht. Dr. Von Stephan is 66 jaar geworden. De correspondent, van de Times te Athene seint dat de drukteen de opgewondenheid op den Griekschen onafhankelijkheidsdag buiten gemeen groot waren. Verscheidene duizenden personen, nu en dan oorlogzuchtige kreteu aanheffend, bewogen zich op straat. Opmer king verdient dat, in tegenstelling met de gewoonte van andere jaren, geen vreemde vlaggen te zien waren behalve op de ge zantschapsgebouwen, en van deze laatste hadden de Turksche, de Duitsche en de OosteDrijksche legatie niet gevlagd. De diplomaten zijn naar de kerk gereden om hel Te Deum bij te women, maar zij werden dit jaar niet vergezeld door hun echtgenooten. Toen zij voorbijreden, werden een menigte papiertjes met het opschrift Leve de oorlog in de lucht geworpen, en de omstanders riepen ook Lang leve Kreta! Lang leve de koning Het ongeluk met het rijtuig van de kroon prinses Sophie (de paarden waren tengevolge van het gewoel op hol gegaan en 't rijtuig was omgeslagen; veroorzaakte veel ontroering; van alle kanten snelde het volk naar het rijtuig toe. De prinses was echter ongedeerd gebleven en zette den rit naar de kathedraal in het rijtuig des kouings voort. Zoowel aan de Turksche als aan de Grieksche zijde van de grens is op den feestdag alles rustig gebleven. Te Larissa werd muziek gemaakt en vuurwerk afgestoken en de stad was geïllumineerd, maar behalve een kleine oorlogzuchtige betooging voor het kwartier van den kroonprins viel er niets bijzonders voor. Ook de Turksche commandant te Elassona had strenge bevelen gegeven om zich rustig te houden, en de bevelhebbers van de posten aan de grenzen waren verantwoordelijk ge steld voor de gevolgen van elk incident dat zich mocht voordoen. De sultan moet eeu eigenhandigen WAALWIJK, 10 April 1897. Benoeming Met genoegen kunnen we melden dat bij koninl. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Capelle, de heer G. Vermeulen Wz. Pa rij sc lie tentoonstelling 1900. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, gezien het Kon. besluit van 16 Februari 1897, tot benoeming van eene cen trale commissie voor de in 190C te Parijs te houden wereldtentoonstelling en tot mach tiging om bijzondere commissie» in het leven te roepen, voor de verschillende groepen en klassen der tentoonstelling; heeft o a. goedge vonden X. a. in te stellen eene bijzondere com missie tot het bijbrengen der inzendingen behooreude tot de groep XIV (Industrie chimique) der groepen, waarin volgens het Fransche reglement der tentoonstelling het ingezondene wordt gerangschiktb. in die bijzondere commissie te benoementot lid en voorzitter: den heer'G H. Hintzen, lid van de centrale commissie bovengenoemd tot leden de heeren Jac. Ankersmit, direc teur der Deli-Batavia-maatschappij te Amster dam .P. L, C. de Charro, te 's Gravenhage dr. S. Hoogewerff, hoogleeraar aan de Poly technische School te DelftH. Löhnis, technoloog te ZwolleJ. B. Timmermans YVz., voorzitter van de kamer van koophan del en fabrieken te Waalwijk dr. H. IJssel de Schepper, directeur der Stearinekaarsen fabriek „Gouda" te Gouda. Uitslag verloting. Wij hebben het genoegen aan onze abonnés, die tevens lezer zijn van het „Geïllustreerd Zondagsblad mede te deelen. 'dat zich als houders van de exemplaren, waarop de prijzen van de „gratis verloting ad t 250,—" zijn gevallen, hebben aangemeld Voor no 273081, waarop f 100.is gevallen de heer Joh Ester, Molenstraat te Zwolle. Voor no 241260, waarop f100,is ge vallen, de heer Peter van Neer, te Susteren. Voor no 195132, waarop t 50,— is gevallen, de heer Mr. P. H. A. Tydeman te Tiel. De bedragen zijn ter uitkeering aan de prijswinnaars, door de uitgevers, overgemaakt. Velen onzer abonnés ontvangen het „Ge illustreerd Zondag" geregeld bij hunne cou rant. Wie het nog niet ontvangt, verzuime niet zich bij ons aan te melden. De prijs waartegen wij deze zeer fraaie premie voor onze abonnés verkrijgbaar stellen, „is zoo gering", dat niemand zich het genot daarvan behoeft te ontzeggen. Het tijdschrift is een waar sieraad op de huistafel en biedt den lezers „aardige ver rassingen", thans weer de kansen „om geheel gratis" „belangrijke geldsommen te trekken." Bovengenoemde prijswinnaars zullen zich zeker niet beklagen dat zij op dit tijdschrift hadden ingéteekend. Stoeien. Woensdag had alhier een treurig ongeval plaats. Op schafttijd waren de werklui van eene fabriek alhier aan 't stoeien en sprongen over de looierskuipen. Een van hen zekere F, B. uit Besoijen, sprong ook, maar mis, met het treurig gevolg, dat hij zijn been brak. Per brancard werd hij naar huis vervoerd. Touwtje springen. Nu voor de meisjes weer de tijd van het touwtje springen is aangebroken, kan 't zeker geen kwaad, er op te wijzèn, hoe gevaarlijk het is, om lang achtereen te springen. Voor een paar dagen sprong eeu schoolgaand meisje te Groningen zoo lang, dat ze bewus teloos neerzeeg. Eene hersenschudding was wellicht 'net gevolg, want het arme kind is steeds buiten kennis geweest en nu reeds overleden. Vooruitgang. Te Helenaveen, (N.B.) heerscht in de veenderijen tegenwoordig buitengewone druk te. Ruim 5000 personen zijn er dagelijks werkzaam. Toch komt men nog handen te kort en ziet men naar meer hulp uit. 2000 turfgravers zouden er nog werk kunnen vinden. Voor zulk een groot aantal personen is heel wat noodig. Zooals te begrijpen is, doen de winkeliers tegenwoordig dan ook uitste kende zaken. De dagelijksche aanvoer van levensmiddelen is er grooter dan in menige stad. Moordaanslag te Amsterdam. Het bloedige drama in de van Eeghenstraat te Amsterdam en de daarop gevolgde reeks moordaanslagen die in het begin dezes jaars daar ter stede allerwege ontsteltenis versprei den en gloeiende verontwaardiging wekten, beginnen zoo langzamerhand in 't vergeetboek te raken. Behendig wist de moordenaar zich buiten het bereik der justitie te houden, en wat reeds aanstonds werd gevreesd, schijnt helaas bewaarheid te zullen worden de lijst der ongestrafte moorden waarover ten eeuwigen dage een bloedige sluier blijft hangen, is wederom met een vermeerderd. Dat iutusschen politie en justitie nog altijd op hun qui vive zijn, waar het geldt eenig licht te verkrijgen in deze duistere misdaad, bewees zich dezer dagen. In October van het vorige jaar werden een tweetal jonge meisjes gemolesteerd en bedreigd door zekere individu ter hoogte van circus Arena. Zij verloren hem echter uit het oog, maar zochten na de misdaad in de van Eeghenstraat verband tusschen haar aanrander en den moordenaar. Terwijl nu de beide meisjes dezer dagen bezig waren met huiselijken arbeid in de voorkamer der ouderlijke woning op een der grachten, zagen zij over «en brug in de on middellijke nabijheid der, man passeereu, die haar in October in de nabijheid van Arena aangerand en bij het licht der lantaarn een mes vertoond had. Aanstonds volgde nu de vader het voetspoor van den man, die, na in een nabijgelegen straat eenige oogenblikken te hebben gewacht, met een vrouw in een andere richting zijn weg vervolgde. De vader der meisjes bleef trouw 't tweetal volgen totdat hij een politieagent ontmoette, wien hij na mededeeliug der bekende bijzonderheid verzocht den man mede te nemen naar het bureau van politie. Alzoo geschiedde en weldra stond de verdachtle tegenover de commissaris van 't Leidscheplein, den heer Dusser de Barenne. Deze liet hem later confronteeren met de beide meisjes die hare verklaringen herhaalden. Het schijnt echter dat de justitie geen termen heeft gevonden den man in arrest te nemen want hij is, naar wij vernemen, in deu loop van den avond weder op vrije voeten gesteld. (Tijd) Looien. Volgens de Revue de Chiraie industrielle kan men in betrekkelijk korten tijd leder looien door hydraulische kracht. In een bronzen vat of cylinder worden de huiden en de run aan een druk van 5 tot 6 atmosferen blootgesteld en alle 24 uren de run gedeel telijk vernieuwd. In 15 tot 20 dagen zijn dan kalverhuiden en in 50 tot 60 dagen runder huiden gereed. Verdwaald iu den Louwberg. Dinsdagavond was voor eenige families te Maastricht een avond van angst en van de grootste ongerustheid. Wat was er gebeurd Vier leerlingen van de H. B., jongens van 14 jaar, waren des namiddags om een uur buiten weten hunner ouders, de onderaardsche gangen van den Louwberg ingegaan en des avonds waren zij nog niet teruggekeerd. Een hunner kameraden wist wat de jongens hadden gewaagd, en nu verspreidde zich het akelige nieuws als een loopend vuurtje door de stad. De ouders der jeugdige waaghalzen waren radeloos.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5