Nummer 30. Donderdag 15 April 1897. 20e Jaargang. Toegewijd aan Mandei Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. Parijsche tentoonstelling 1900. In ons vorig nummer deelden wij mede de samenstelling der verschillende commis sion, voor zoover de benoemden tot deze streek of de buurt behooren. De gansche lijst bevat evenwel zooveel namen van op ver schillend gebied eminente personen, dat wij niet aarzelen haar in haar geheel op te nemen; zij getuigt duidelijk van het groote gewicht dat de regeering ook voor ons land aan de deelneming der induslriëelen hecht en welk voordeel zij daarvan verwacht. Oe Echo van het Zuiden, Waalwljksche en Langstraafscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk 11,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels 10,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De minister van waterstaat, handel en nijver heid, gezien het kon. besluit van '16 Febr. 1897, tot benoeming van eene centrale commissie voor de in 1900 te Paiijs te houden wereldtentoonstel ling en tot machtiging om bijzondere commissiön in net leven te roepen, voor de verschillende groe pen en klassen der tentoonstelling; heelt goedge vonden A. I. a. in te stellen eene bijzondere commis sie tot het bijeenbrengen der inzendingen, behoo- rende tot groep I (Education et enseignement) der groepen, waarin volgens het Fransche reglement der tentoonstelling het ingezondene wordt gerang schikt; b. in die bijzonders commissie te benoemen: tot lid en voorzitter: den heer rar. N. G. Pierson, lid der centrale commissie bovengenoemd; tot ledende heeren C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage; ar. A. Borgman, di recteur der Nederlandsche school voor nijverheid en handel te Enschede; F. B. Löhnis, inspecteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen te's Gravenhage; dr. D. de Loo9, directeur der lioogere burger school te Leiden W. B. G. llolkenboer, directeur van de rijksnormaalschool voor teekenonderwij zers te Amsterdam II. a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen behoorende tot groep II (Oeuvres d'Art) der groepen, waarin volgens het Frausche reglemtnt der tentoonstelling het ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoementot lid en voorzitter, den heer H. W. Mesdag, lid der cen trale commissie bovengenoemd; tot leden: de hee ren dr. P. J. H. Ouypersarchitect der rijksmu seumgebouwen te Amsterdam; Bart van Hove beeldhouwer, voorzitter der maatschappij „Arti et Araicitiae* te Amsterdam; Josef Israels, kunst schilder, voorzitter der Hollandsche Teekenmaat- schappij te 's Gravenhage; H. W. Jansen, kunst- 47 Doch het was niet alleen om zijn eigen liefde dat hij haar aan Roper wilde ontnemen. Ware het Taxter gewees-, hij zou in stille berusting het höofd hebben gebogen. Hij zou zelfs moed gevonden hebben te bidden dat ze hem geheel en al vergeten mocht en het hoogste geluk in vereeniging met den edelen man, die lijn plaats had ingenomen, zou smaken. Maar Rutherford Roper 1 Andere woorden, dieTrimbal gesproken had., kwamen hem voor den geest en kwelden hem. ,Miss Harvey is nergens veilig voor hem." En toen weer begon de oude strijd. Waarom zijn vader, zijn onwaardigeu vader, niet ver raden Neen, hij zou eerst trachten te ontsnappen. Zijn vlucht zou onmogelijk de verdenking op zijn vader kunnen laden. Indien hij weer gevat werd, wel goedhet zou niet geven wanneer zijn werk slechts gedaan was en hij zijn liefste uit de klauwen van den ellendeling bevrijd had. Doch hij was ziek te ziek om zich te ver roeren. Toen hij uit den half bewusteloozenvtoestand ontwaakte, bevond hij zich midden van een 40 zieken. Hij lag op een smal bed. De dampkring iu de zaal was behagelijk warm na de koude op de heide; alles scheen er aange naam en goed in vergelijking met de naakte kille cel, welke hij dezen morgen verlaten had. De tucht was hier minder streng daar den gevangenen het praten niet verboden was en luiheid de overhand nam Het ziekenhuis is voor de meeste veroordeelden het paradijs en als regel overlegt hij dag aan dag, uur op uur hoe hij de toestemming ver krijgen kan er in te komen, om zoodoende goed voedsel, warmte en vrij van werken te zijn en ongestoord met zijn buurman te kunnen praten. Dat de woorden, die tusschen de buren ge wisseld werden, naar gewoonte de verachtelijkste schilder, ondervoorzitter der maatschappij „Arti et Araicitiae' te Amsterdam {P. de Josselin de Jong, kunstschilder te 'sGravenhage; J. Maris, kunstschilder te 's Gravenhage; Willy Martens, kunstschilder, secretaris van het schilderkundig genootschap *Pulchri Studio' te 's Gravenhage; C. Muysken voorzitter der maatschappij tot bevor dering der bouwkunst te Amsterdam; Ph. Zilcken, kunstschilder te 'sGravenhage; lila. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenb.tengen der inzendingen behoorende tot groep III (Instruments et procédés généraux des lettresdes sciences et des arts) der groepen waarin volgens het Fransche reglement der ten toonstelling het ingezondene wordt gerangschikt. B. in die bijzondere commissie te benoemen: lot lid en voorzitter: den heer rar. N. G. Pierson, lid der centrale commissie bovengenoemd; tot leden: de heeren F. Adama van Scheltema, uitge ver, chef der firma Frederik Muller te Amster dam: dr. P. J. Kaiser, adviseur-verificateur van 's rijks zee-instrumenten te Leiden; D. F. Scheur leer, voorzitter der Vereeniging vöor Noord-Ne- derjandsche muziekgeschiedenis te 's Gravenhage, dr. H. D. Tjeenk Willink, voorzitter der veree- niging ter bevordering van de belangen des boek handels, te Haarlem iVa. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen, behoorende tot de groepen IV (raatériel et procédés généraux de la mécaniqne), V (Electricité) VI (Géniecivil- moyens de transport) en XI (Mines, metallurgie) der groepen, waarin volgens het Fransche regle ment der tentoonstelling het ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoemen tot lid en voorzitter: den heer C. Lely, lid der centrale commissie voornoemd; tot leden de heeren A. E. R. Col lette, ingenieur der tele- graphie in algemeenen dienst, lid van het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor elcctrotech- niek te 's Gravenhage; G. j. de Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam; P. A. Keniper, hoofdingenieur van den waterstaat in het 7de district ie Maastricht; W. A. M. Piepers, hoofd ingenieur voorliet stoomwezen, te Arnhem; J.A. Roessingh van Iterson, hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie en materieel der Holland sche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amsterdam; J. A. Snijders C.Jzn., hoogleeraar in de electro- techniek aan de Polytechnische School, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor electro- techniek te Delftoir. H. Smeenge, lid van de tweede kamer der staten generaal, teHoogeveen; E. H. Stieltjes, ingenieur, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, te's Gravenhage; J. J. Stooker, voorzitter van de commissie voor waren, die men zich voorstellen kan, maakte het verblijf voor het meerendeel der ongeluk- kigen nog bekoorlijker. Ge zijt er goed aan toe, merkte de man in het bed naast hem bij manier van begroeting op. Hoe hebt ge het hem op de mouwen kunnen spelden Ge zijt niet ziek, is het wel De kerel, die voor u in dat bed log, was doodziek. Het was ellendig om aan te zien! Hij geleek wel een stuk hout. Hij sprak geen woord van den mor gen tot den avond. Gisteren eerst is hij gestorven. Ik heb er geen spijt van. dat ik nu een ander in de plaats heb en vooral zoo'n kerel als gij zijtIk heb al langen tijd naai- zoo een uitge zien. Zijt ge van plan er van door te gaan Wat is uw vonnis? Levenslang! antwoorde Frank Anson werk tuigelijk. Psst I Psst 1 dat is mij een beetje te lang, riep zijn buurman uit. Dat beteekent een goede twintig jaar tenzij ge vlucht. Hebt ge er nooit aan gedacht het eens te probeeren? Wat? vroeg Frank Anson met een zwakke stem. Wel om te ontsnappen. Het is geen onmo gelijke zaak, weet u, niet voor een knappen ke'-el, die zijn weetje wel weet. Ik ken een knul die het gedaan heelt. Hier van Grantmoor! Ik zou u makkelijk kunnen helpen. Ik zou het zelf ook doen, ofschoon het voor mij de moeite niet zou loonen, daar ik hier maar voor achttien maanden ben. Kreeg ik er nog een jaar oi vijf bij, ik zou in minder dan geen tijd weg zijn I Frank Anson richtte zich plotseling op den elleboog op. Hoe kan een man van hier ontsnappen? vroeg hij. Hij sprak met zwakke stem, doch in zij oogen stond een wilde begeerte te lezen. Hoe kan een man van hier ontsnappen herhaalde de wanhopige gevangene op angstigen toon. Hoe herhaalde de zieke in het andere bed. Hoe? Hij zag den wilden angst in des vragers blik, Wel er zijn tal var. wegen. Ge hebt slechts een beetje vaardigheid en een paar goede beenen noodig, en dan kunt ge er gemakkelijk van door gaan 't Zou'een schande zijn voor een kerel als de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, te Hilversum; V. a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen behoorende tot de groepen VII (Agriculture en IX (Fórets chaase, pêche, cueillettes) der groepen, waarin volgens het Fransche reglement der tentoonstel ling het ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoemen: tot lid en voorzitter rur. G. J. Sickesz, lid der centrale commissie bovengenoemd; tot leden: de heeren D. F. A. Bauduin, voorzitter van de Hollandsche maatschappij van landbouw, te 's Gravenhage; J. Breebaart Kzn., voorzitter der vereeniging het Nederlandsche rundveestamboek, te Winkel; dr. P. P. G. Hoek, wetenschappelijk adviseur in vis- scherijzaken, te Den Helder; A. Iloogenraad, lid van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevor dering van de Nederlandsche vïsscherij, te Sche- veningen H. Kikkert, lid van het college voor de zeevisscherijen, te Vlaardinger.; D. van Konij nenburg, voorzitter van de Friesche maatschappij van landbouw te Leeuwarden; H. J. Lovink, di recteur der Nederlandsche heide-maatschappij, te Wageningen; L. Magnée, lid van de eerste kamer der staten-generaal, lid van het hoofdbestuurder maatschappij van landbouw in Limburg, te Horn; mr. J. G. ridder van Rappard, ondervoorzitter der Geldersch-Overijsselsche maatschappij van landbouwte Laren; T. A. O. de Ridder, voor zitter der vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij te KatwijkP. F. L. Waldeck, secretaris-penningmeester der Holland sche maatschappij van landbouw, te Loosduinen; VI. n. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen behoorende tot de groep VIII (Horticulture et Arboriculture) der groepen, waarin volgens het Fransche regle ment der tentoonstelling het ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoemen; tot, lid en voorzittei: den heer J. D. Onderwater, lid der cent) ale commissie bovenge noemd tot leden de heeren dr. J. Th. Cattie, directeur der afdeeling tuinbouwschool van de rijkslandhouwschool te Wageningen; J. fl Kre- lnge, voorzitter van de algemeene vereeniging voor de bloembollencultuur te Haarlem; G. baron de Senarclens de Grancy, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, te Vught; O. J. Quintus, onder voorzitter der afdeeling Groningen voor de Ne derlandsche maatschappij voor tuinbouw en plant kunde te Groningen; II. Witte, hortulanus aan 's rijks academietuin te Leiden; H. C. Zwart, se cretaris-penningmeester der Nederlandsche maat- gij,gedurende uw leven lang liier te blijven, zonder één enkele kans te wagen iets voor uzell doen. Maar hoe zijt ge er in geslaagd hier te komen? Ge moet slim geweest zijn 1 Hier te komen ben ik slim geweest her haalde Frank Anson onzeker. Hij moest de beteekenis van de verschillende uitdrukkingen, die zij bezigden, nog leeren. Ja, weet ge niet', wat ik bedoel? Het betee kent, hoe je er in geslaagd zijt hier in het zie kenhuis te komen. Dat wilde ik weten! Ik lever de het 'm door een paar van die groene insecten op de heide te eten. Ze zijn vergiftig en ze bren gen u van. sireek, zonder dat de dokter in staat is te vermoeden wat er van binnen hapert. Ik had al van alles vóór dat geprobeerd, doch niets lukte. De dokter was mij altijd te slim af. Ten laatste ben ik toch geslaagd. Iloe leverdet gij het 'm Ik leverde het hem in het geheel niet Wat? ge bedoelt toch niet, dat ge werkelijk ziek zijt? Zijt gij ziek I Ongeveer twaalf hier zijn er werkelijk ziek. Ge ziet er bleek en.zwak uittengevolge van het strenge diëet ongetwij feld. Alles goed beschouwd is het geen gemakkelijke zaak er uit te komen, natuurlijk, zei hij na een korte tusschenpooze, gedurende welke hij eenige vloeken met den invalide aan zijn andere zijde gewisseld had. Ik heb twee knuilen gekend, die het geprobeerd hebben. De een kreeg een schot in het dijbeen en wat hij na dien tijd te verduren had zal hij niet licht vergeten. Doch er was een derde, die het beproetde en veilig wegkwam. En wat de eene mensch kan, kan de andere ook, wanneer hij maar moed en handigheid genoeg heeft. Zie eens naar dien kerel. Hij lijdt aan de lon gen. Doch goede hulp, de zijne zijn niet slechter dan de mijne. En toch, als ge hem eens hoort hoesten, zoudt ge niet anders denken, of het graf was reeds voor hem geopend. Daar begint hij weer. Dat is omdat er een van de oppassers in aan tocht is. Zoo nu en dan geeft hij bloed op ook. Niemand begrijpt, hoe hij het 'm lapt. De man naast hem heelt vallende ziekte? De dokter zei, dat het zwakte is, hernam Frank Anson. Hij zuchtte terwijl hij sprak en zonk achterover schappij voor tuinbouw en plantkunde te Water graafsmeer; VII.a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der Inzendingen behoorende tot de groepen X (Aliments), en XV (Industries diverses) der groepen, waarin volgens het Fran sche reglement der tentoonstelling het ingezon dene wordt gerangschikt; b. iu die bijzondere commissie te benoemen: tot lid en voorzitter: den heer G. A. baron Tindal, lid der centrale commis sie bovengenoemd; tot leden: de heeren dr. II. F. R. Hnbrecht, lid van de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam; A. Pit, onder-direc teur van het Nederlandsch museum van geschie denis en kunst te Amsterdam; J. E. Scholten, industrieel te Groningen; jhr. C. Th. Six, ad junct-intendant. van het koninklijk paleis te Ara sterdam; mr. H. J. van Tienen, Jburgemeester van Zaandam; VIII.a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen, behoorende tot de groep XII (Décoration et mobilier des edifices publics et des habitations), der groepen, waarin volgens het Fransche reglement der ten toonstelling het ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoemen: tot lid en voorzitter: den heer S. J. graaf van Lim burg Stirum, lid der centrale commissie boven genoemd, tot leden: de heeren A. Ie Comte, oud- leeraar aan de polytechnische school te Del 'ft; Th. G. Schill, civiel en bouwkundig ingenieur te Am sterdam; E. von Saher, directeur der school voor kunstnijverheid te Haarlem; F. K. L. Sluyterman, leeraar aan de polytechnische school te Delft; IX. a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen behoorende tot groep XIII (Fils et Tissus, vêtements) der groepen, waarin volgens het Fransche reglement der tentoonstelling het ingezondene wordt gerang schikt; b. in die bijzondere commissie te benoe men: tot lid en voorzitter: den heer mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, lid der cen trale commissie bovengenoemd; tot leden: de hee ren Jules de Beer, ouder-voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg; Harry ter Knile, lid der firma N. ter Kuile en Zonen, te Enschedé; W. A. Leembruggen, chef der firma P. Clos en Leembruggen te Leiden; R. A. de Mon- chy, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Hengelo (O)J. Th. M. Smits van Oyan, lid van de tweede kamer der staten-gene- raal, te Eindhoven; X. a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijbrengen der inzendingen behoorende tot de groep XIV (Industrie chiraique) der groepen waarin volgens het Fransche reglement der ten- ijiamii -iri-r m r~r Ti r»;ij_n ^iinr'ji^ijjj op het harde kussen. Ja, het was zwakte; zijn doorschijnende, doods- bleeke gelaatstrekken en de vermagerde leden onder de ruwe dekens verrieden het. I)ie vervallen gelaatstrekken, eens zoo fijn ge- teekend, die ineengekrompen gestalte, eens zoo schoon in houding en kracht vertelden een er barmelijke geschiedenis van lijden en gebrek. De ellende van liet leven onder een boosaardige ongenadige vervolging had er ook het hare toe bijgedragen om hem neer te doen zinken. Ir. den laatsten tijd had hij letterlijk met Shackleford om zijn leven gevochten; hij was er in alle opzichten van overtuigd en toch durfde hij. niet spreken. Zulk een beschuldiging tegen een gevangen bewaarder te doen zonder te knnnen bewijzen zou een diëet op water en brood, vermeerderd door een vonnis om 21 dagen in afzondering te leven, beteekenen. En dit, voelde hij, zou hij niet meer kunnen verdragen. Niet nu, terwijl iedere zenuw in hem trilde, iedere vezel zich inspande weg te komen, de buitenwereld te bereiken en zijn geliefde uit den zekeren ondergang van een huwelijk met eeu slecht mensch te redden, O, lieveling! lievelingkreet het harts tochtelijk in hem. En toen fluisterde hij haar naam om de her innering aan de gemeene uitdrukkingen, met welke zijn mededeelzame buurman zijn gesnap gekruid had, te verdrijven. Madeline Madeline Eerst in zijn wanhoop, had hij er over nage dacht Shackleford te smeeken nog een brief voor hem te verzenden en hem naar Charles Trimball te verwijzen om een belooning. liij was er zeker van dat Trimball dit voor hem over zou hebben; de kleine kapper zou zich tot zijn vader kunnen wenden om betaling der schuld. Het minste wat de rechter doen kon was zon der morren den noodzakelijken omgang van zijn ongelukkigen zoon met de wereld te betalen; die wereld, welke hij om zijn vaders eer te redden, vrijwillig verlaten had. Doch eenige uren naden kens hadden den ter- neergedrukten veroordeelde gewaarschuwd, dat het beter was dit niet te doen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1