Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Italië. Turkije. Kreta. BINNENLAND. toonstelling het ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoemen: tot lid en voorzitter: den heer G. H. Hintzen, lid van de centrale commissie bovengenoemd; tot leden: de hecren Jac. Ankersmit. directeur der Deli- Batavia-maatschappij te Amsterdam: P. L. O. de Charro, te 's Gravenhage; dr. S. Hoogewerlï, hoog leeraar aan de polytechnische school te Delft; H. I.öhnis, technoloog te Zwolle; J. B.Timmermans Wz., voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk; dr. II. iJssel de Schepper, directeur dea Stearinelraarsenfabriek Gouda" te Gouda. XI. a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen behoorende tot de groep XVI (Economie Sociale, liygiène, Assistance publique) der groepen, waarin volgens het. Fransche reglement der tentoonstelling het ingezondene vvqnit gerangschikt; li. in-die bijzon dere commissie tc benoemen: tot lid en voorzitter: den heer mi X. G, PiersOn, lid der centrale com missie tot leden: de heeren K. J. A. G. baron Col lot d'lG-cti ry, burgemeester van llontenisse; mr. A. Kerdijk, lid van de tweede kamer der staten- generaal, te 's Gravenhrgemr. W. A. Reiger hoogleeraar in- de statistiek enz. aan de rijks-uni versiteit te Groningen; dr. R. II. Salttt, hoogleer- aar in de gezondheid-leer aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; jhr. mr. YV. II. de Sa- vornin Lolunan rechter in.de arrondissements rechtbank te 's Gravenhagedr. H. J. A. M. Schaepmaii, lid ven de tweede kamer der staten generaal, te Rijsenburg; II. W. E. Struve, inspec teur van den arbeid, te 's Graven huge; XII. a. in te stellen eene bijzondere commissie tot het bijeenbrengen der inzendingen behoorende tot de groep XVII (Colonisation) der groepen, waarin volgens liet Fransche reglement der ten toonstelling liet ingezondene wordt gerangschikt; b. in die bijzondere commissie te benoemen: tot lid en voorzitter: den heer J. W. IJzerman, lid der centrale commissie bovengenoemd; tot leden; de heeren mr. X. P. van den Berg, president van de Nederlandse he bank te Amsterdam; jhr. rnr. YV. Elout van Soeterwourie, voorzitter der veree- r.iging voor Suriname, te 's Gravenhage; A. H. G. Fokker, oud-president van de Factory van de Nederlaurische handelmaatschappij te Batavia, te 's Gravenhage: G. B. Hooijer. oud luitenant-kolo nel van het Ncdcrlandscli-lndische leger, te 's Gra ven huge; Al. Hijmans van Wadenoyen te 's Gra venhage; professor clr. O. AI. Kan, voorzitter van het. aardrijkskundig genootschap te Amsterdam; H. C. van den Honen, oud-hoofdadministrateur van de D. li-maatschappij tc Baarn; C. M. Pieyte Wzn., oud-conservator van liet Ethnographisch- museuiu vari liet genootschap "Natnra Artis Ma- gistra" te Amsterdam; mr. W. Suermondt, koop man te Rotterdam; B. den voorzitter der centrale commissie te machtigen, indien oen der voorzitters van de sub A genoemde bijzondere commission verhinderd is zijne lunctie waar te nemen, in zijne vervanging uit de loden der centrale commissie te voorzien. (Slct.) G reiken ia iid en Turkije. Wat wekenlang gedreigd heeft, wat sinds ettelijke dagen onvermijdelijk scheen, is ge schied 't is aan de Turseh-Grieksehe grens lot een conflict gekomen en al is er ook nog geen oorlogsverklaring gewisseld te Athene is men oorlogzuchtiger clan immer vóór dezen, men spree ia er van de aftrediug van de formatie Delyaunis, die tegen den oor'.og is, of ten minste was gekant tot dusverre en te Konstantinopel heef1, 't den raadslieden van stiiiau Abdul Hamid alle moeite gekost, het door dezen reeds opgestelde bevel aan Edhem Pacha, om onverwijld Thessalie binnen te rukken, vooralsnog terug te houden. Wal er dan eigenlijk geschied is Vrijdag 1.1. zijn drie benden ongeregelde troepen, beslaande uit Epiroten, Macedoniêrs, Italianen enz. onder leiding van den Griek Gousios en twee gewezen officieren van het Grieksche leger (Mylonas en Rapsolopoulus) de grens overgetrokken. De eeDe afdeeling deed een inval in Epirus in de richting van Orewena en een audere in de richting van Krania. Over de getalsterkte loopen de op gaven enorm uiteen de een spreekt van LÜüU man in 't geheel, de ander van 30l)0 die bij kleine troepen voorwaarts zouden zijn gerukt en ook worden getallen als 600 en 150U genoemd; T schijnt dat ue opstandelin gen (dus noemt men hen te Athene) te Kalabaka, noordwestelijk van Trikala en oostelijk van Jania, zijn saamgekomen, wat vrij gemakkelijk ging omdat Kalabaka het eindstation is van den spoorweg, die Larissa, Pharsala en Trikala verbindt. De tocht begon eigenlijk Woensdag reeds, onder leiding van de mannen der Nationale Liga. Aan de organisatie is langen tijd gearbeid er moest een flinke leiding zijn en zoo waren er in den troep dan ook behalve genoemde officie ren en den Griek Gousios, kapiteins, luitenants, twee dokters, drie geestelijken en artillerie. 't Schijnt dat .de Turksche voorposten verrast werden door den brutalen invaldrie kleine posten moesten hun stellingen ontrui men en lieten hun blokhuizen brandende achter. Eerst toen de laatste afdeeling van 200 man over de grens was, begonnen de Turken weerstand te bieden. Een laatste poging om de insurgenten tot terugkeer te bewegen, weid gedaan door een Turksch kapitein, doch toen dit vertoog geen resultaat had, werd het vuur geopend op een Griek - schen post en reeds dadelijk werd een Grieksch sergeant gewond en werden twee leden der ongerelde troepen alsmede drie Italiaansche vrijwilligers gedood. De benden slaagden er evenwel in Baltino in te sluiten en dus 800 Turken te blokkeeren, terwijl reeds 9 gevangen genomen Turken naar Kalabaka zijn gezonden, waar, naar 't schijnt, het hoofdkwartier gevestigd is. Verder moeten enkele kleine afdeehngen zijn opgerukt, doch men weet niet waarheen en volgens de laatste berichten in Konstantinopel, zouden 1500 man met groote verliezen zijn terugge worpen over de Grieksche grens. In afwachting van een omstandig, vertrouw baar, onpariijdig en duidelijk varhaal omtrent deze krijgsbedrijven is een nadere beschou wing over de beteekenis van het feit wel belangrijk. Zal de oorlog tusschen Turkije en Grieken land het onmiddelijk gevolg zijn van het doldrieste stuk der vrijwilligers 'i Zal geheel afhangen van Griekenlands houding, van de handelingen of juister van de onthouding van inmenging door de Grieksche troepen aan Turkije's grens. De regeering van Grieken land heeft elke verstandhouding met de insurgenten geloochend, heeft den geregelden troepen de striktste onthouding bevolen en heeft getracht een deel van de schuld aan het gebeurde, overtebrengen op den Turksohen kapitein, die het vuur deed ope nen Zooals we evenwel reeds zeiden is de opgewondenheid te Athene ten top gestegen en men meent, dat de afkondiging der blok kade juist nu, den oorlog zou uitlokken. En te Konstantinopel Zoodra de sultan van den inval hoorde, wilde hij een inval in Thessalie doen ondernemen door zijn leger macht, maar later werd besloten dat dit alleen zal geschieden wanneer Edhem Pacha, de Turksche opperbevelhebber, volkomen zeker heid heeft dat er Grieksche soldaten onder de invallers waren Mochten de vrijwilligers aan zichzelven overgelaten worden, dan zou, voor 't oogenblik althans, de moeielijkheid geschikt kunnen worden. Op zich zelf is dit incident niet van over wegende beteekenis doch indien den minister raad van Turkije werkelijk is opgedragen Griekenland een ultimatum te stellen, waarin de regeering te Athene geheel verantwoor delijk wordt gesteld voor het gebeurde, dan zou de openbare meening allicht tot den oorlog pousseeren. Griekenland heeft nog niet geantwoord op de laatste nota der mogend heden, waarin nadrukkelijk wordt betoogd, dat geen der beide partijen voordeel zou kunnen trekken uit een eventueelen oorlog, doch Turkije heeft, zij 't dan ook niet olficieei, te kennen gegeven, dat geen voordeel wordt gezocht en alle maatregelen aan de grenzen een defensief karakter dragen. Reeds hebben de vertegenwoordigers van Servie en Montenegro sultan Abdul Hamid de toezegging gedaan van de strikste neutra liteit der regeeringen voor het geval dat het tot een oorlog mocht komen. En wanneer het nu inderdaad komt tot den lang verwachten krijg, zal het dan uit zijn met de samenwerking der mogendheden en zal dan de gevreesde Europeesche oorlog uitbarsten L)e Köln. Ztg. gelooft van niet. Twee maanden geleden, zegt zij, zou een schending der grens een dreigend gevaar hebben opgeleverd voor den Europeeschen vrede. Thans ziet zij den toestand .ninder duister in, want het staat sedert vast dat de mogendheden, die 't naast betrokken zijn bij de gebeurtenissen in het Oosten, niet voornemens z;jn om de Grieken te steunen in hun onwettig optreden, noch zich recht streeks met de wapenen te mengen in een krijg tusschen Griekenland en Turkije. Aan den anderen kant is in de laatste weken ook gebleken dat de mogendheden de overige Balkanstaten, Servie en Bulgarijen hebben bewogen om zich niet in te laten met den strijd. Zoo is dus de mogelijkheid uitgesloten dat de bloedige botsing aan de Thessahsche grens een meer dan plaatselijke beteekenis zal krijgen, zelfs wanneer daaruit een strijd tusschen Grieksche en Turksche troepen zou ontstaan. De stelling der mogendheden is voldoende aangegeven door de gemeenschap pelijke verklaring, die dezer dagen te Athene en te Konstantinopel is afgelegd, dat de aanvaller geen voordeel zal behalen door zijn optreden. Voor Griekenland zou alleen dooi de medewerking van een Europeeszhe mo gendheid voordeel te behalen zijn. Want d it Griekenland met eigen kracht aan Turkije in Macedonië of Epirus grondgebied zal ont nemen, mag reeds op de voorhand onwaar schijnlijk worden geacht. De Europeesche mogendheden zullen kalm kunnen afwachten welke uitwerking de aderlating zal hebben misschien zal ze den Grieken en Turken de kalmte en bezonnenheid teruggeven, zoodra zij inzien dat voor hen bij zulk een strijd geen voordeel te behalen is. Griekenlands loochening den inval te heb ben gesteund, sluit niet uit het medeweten der regeering te Athene en men meent dan ook dat het doel der autoriteiten zou zijn de oorlogsverklaring van Turkije uit te lokken, in afwachting waarvan de minister van oorlog in geregelde commuuicatie staat met den kroonprins en de legeraanvoerders in Thes salie. Natuurlijk zit men er te Konstantinopel ook niet stil bijer zijn te Elassona 65000 man geconcentreerd enden Duitschen generaal Grtfrnbkow pacha is bevoleu er heen te trek ken, terwijl admiraal Von Hofe naar Salonika is gereisd. De Kretenser uitgewekenen, die zich in Athene en den Piraeus ophouden, hebben tot de gezanten der mogendheden een adres gericht, waarin zij, na een geschiedkundig overzicht van de Kretenser quaestie, verklaren dat de eenig mogelijke oplossing bestaat in annexaiie. Zij hopen, dat de christen mogend heden medelijden zullen hebben met hun lijden, hunne marteling en langdurige worste ling en dat zij derhalve de vereeniging met het moederland zullen goedkeuren. Het adres is door eenige duizenden personen onder teekend De mogendheden schijnen weer verdeeld te zijn in twee groepen Frankrijk, Engeland en Italië willen Griekenland enkele concessien toestaan, om de terugtrekking der troepen van Kreta gemakkelijker te maken; Rusland en Oostenrijk zouden misschien de meerder lieid wel willen volgen doch Duitschland houdt nog vast aan de oorspronkelijk geno men besluiten geen concessien, onder welke voorwaarden dan ook. Er is eenige moeilijkheid ontstaan tusschen de regeering van Hawai en die van Japan, naar aanleiding van hel feit dat de eerstge noemde weigerde vier honderd Japansche immigranten te doen landen, welk verbod door het hoogste rechterlijk college van Hawai werd bekrachtigd. Nu zijn de Japanners onder de bevolking der Sandwich eilanden zeer sterk vertegenwoordigd, zoodat over de houding der repubhkeinsche regeering op vele plaatsen gisting heerscht. Uit vrees voor onlusten, naar men denkt, h*eft de regeering te Washington aan den schout bij nacht Beardslee reeds den 1 April zooals uit de nu ontvangen Amerikaansche bladen blijkt last gegeven om met het vlagge- schip Philadelphia onverwijld naar Honoloeloe te vertrekken. De Japansche regeering heeft besloten oorlogsschepen naar Hawai te zenden, en inmiddels de landverhuiziug daarheen tijdelijk te verbieden. De hier bovenbedoelde 400 Japanners zijn weer te Kobe aangeland. De pers te Jokohama spoort de regeering tot krachtdadigheid aan. In de Fransche kamer heeft Zaterdag de afgevaardigde Berry de regeering de vraag gesteld, of er, terwijl de kamer geen zitting hield, geen verzoeken tot het instellen van een rechtsvervolging van den rechter van instructie in de Panama zaak te verwachten waren. Rouanet verklaarde dat de kamer niet uiteen kon gaan, als de minister van justitie geen bepaalde verklaring aflegde. Darlau antwoordde dat er geen verzoeken om rechtsvervolging te voorzien waren. De afgevaardigde d'Hugues, die de vraag in een interpellatie veranderde, meende, dat de jus titie de dieven der 1400 millioen van Panama niet heeft willen vinden. d'Hugues haalde onder anderen Rouvier aan die 40000 frs. moet getrokken hebben. Is dat juist? Neen! antwoordde Rouvier, die opkwam tegen de aanvallen van d'Hugues en herinnerde, dat hij vrijgesproken was. Habert vroeg de benoeming van een enquête commissie. Met 262 stemmen tegen 244 ging de kamer over tot de eenvoudige orde van den dag en besloot daarna met 300 stemmen tegen 256 tot den 18deu Mei uiteen te gaan. De gouverneur der Pnillippijnen, generaal Polavieja, seint, dat het aantal inboorlingen, die met hun huisgezinnen zich onderworpen hebben in enkele dagen in de provincies Cavite en Manilla twaalf duizend te boven gaat. Polavieja zal zich den 15den April te Manilla inschepen, na het opperbevel te hebben overgedragen op generaal Lachambre, die tot de komst van maarschalk Primo de Rivera het commando zal voeren. De Spaansche regeering spreekt opnieuw t bericht tegen; dat met de opstandelingen de Cubaansche junta's en de Amerikaansche regeeriog onderhandelingen zijn aangeknoopt om de pacificatie van Cuba te verhaasten. In de provincie Pinar del Rio hebben weer gevechten tusschen opstandelingen en Spaan sche troepen plaats gehad. De Italiaansche regeering laat de laatste versterkingstroepen, die in 1896 naar Afrika gezonden zijn, uit Erythraea terugkeeren. De bergartillerie laat haar materiaal in Massowah achter. De Frkf. Ztg.heeft van haren correspondent te Konstantinopel het volgende telegrafische bericht, van Zaterdag gedagteekend, ont vangen: „De uit het hoofdkwartier aan den sultan gezonden telegrammen over den inval door Grieksche benden gisteren op het Turksche gebied gedaan hebben op den Sultan een zeer diepen indruk gemaakt en hem in toorn doen ontsteken. Als volmaakt authentiek kan ik melden dat in de eerste opwinding de sultan aan Ehdem pasja per telegram beval onmiddellijk de Grieksche troepen aan te tasten. De sultan gaf van dit bevel per draad uil Yildiz Kiosk kennis aan de gezanten der mogendheden alhierwaarop Nelidof zich dadelijk naar den sultan begaf om dezen over te halen het bevel voorloopig in te trekken onder opmerking o. a. dataangezien de aanvallers geen geregelde Grieksche troepen waren geweest, Turkije zelf nu als aanvaller zou optredeniets wat de sultan steeds zelf vermijden wilde. De sultan gaf toe, en zond aan Ehdem pasja een tegenbevel. Tegelijkertijd werd er een ministerraad op Yildiz saamgeroepen, om het ultimatum aan Griekenland, dat heden aan de mogend heden wordt medegedeeld, op te stellen. Dat ultimatum stelt, in.korte woorden, Griekenland verantwoordelijk voor elke verdere schending der grens, hetzij door geregelde troepen of door ongeregelde benden, en verklaart dat bij de geringste poging om de grens te over schrijden het Turksche leger Griekenland zal binnenrukken. Betichten aan welke geen twijfel kan worden geopperd en die afkomstig zijn Hit het Grieksche hoofdkwartier behelzen, in strijd met Engelsche tijdingen, dat bijna het geheele officierscorps zich tegen den kroonprins begint te kecren. Als deze niet tot den aanval overgaat, zou hij zich geen week langer in zijne positie kunnen handhaven. De officieren die zich enkel willen voegen naar de bevelen van het nationaal comité verdenken den kroonprins van niet handelend te willen op treden. Geeft hij aan den aandrang geen gehoor, dan kan hij persoonlijk als verloren worden beschouwd. In de buurt van de Italiaansche barakken te Kandia is brand uitgebroken, die spoedig gebluscht werd maar de aandacht trok, om dat in een bij die barakken staand huis dy namiet gevonden werd. De Engelsch vice consul, die in den omtrek der stad eenige troepjes opstandelingen ontmoette, kreeg van dezen te verstaan dat alles wat hij aan hen wenschte mede te deelen, voortaan door tusschenkomst van kolonelVassos moet worden overgebracht. De opstandelingen doen nog telkens moeite om bij de waterbronuen te komen, maar worden dan verjaagd door de Europeesche soldaten, die de putten bewaken. ATHENE, 10 April,. Volgens een tele gram uit Larissa hebben de vrijbuiters Valtino bezet en houden achthonderd'Turksche sol daten in de kazerne omsingeld. Zij hebben negen gevangen Turksche soldaten naar Kalampaka gestuurd. KONSTANTINOPEL, 11 April. Volgens officieele berichten zijn de Grieksche benden, samen 1500 man sterk, die de grens waren overgetrokken, met groote verliezen terugge slagen. WAALWIJK 14 April 1897. Uit de Staatscourant. Bij koninkl. besluit is aan Mr. V. Claessen op verzoek eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Waalwijk. Vergadering van Langstraatselie exposanten. De gisterenavond op „Musis Sacrum" te Waalwijk gehouden bijeenkomst van Lang- straatsche exposanten op de tentoonstelling van N.Br. nijverheid, te 's Bosch te houden, was druk bezocht en er heerschte een opge wekte geest, die de beste verwachtingen wet tigt voor het te behalen succes. Na opening der vergadering deelde de voorzitter van het Waalwijksch comité, de heer J. B. Timmermans Wz., mede dat een flink lokaal ter beschikking der Langstraat- sche exposanten zal komen, eene afmeting hebbende van 6-12-3 meter. Men zal zich herinneren in 't oude station jde restauratie 2e klasse; als men die van uit den gang binnentrad had meu links het buffet; daar vlak tegenover st .nd een schoorsteen; die schoorsteen zal worden weggebroken en in plaats daarvan zal komen de toegang naar de voor de Langstraat bestemde ruimte, waarboven natuurlijk een opschrift de be stemming zal vermelden. In dat lokaal kunnen dan de looiers langs de wanden exposeeren en de schoenfabrikanten en andere industri- eelen in de middenruimte in kasten. Men kan dus zeggen dat de Langstraat een uitstekend lokaal zal hebben. Na eenige besprekingen werd bepaald dat de hier tegen woordige exposanten zullen kiezen eene regelingscommissi'edie belast zal zijn met de zorg voor r'e verdeeling der ruimte en de regeling der etalages. Op vporstel van den heer Van Son werd de heer J. B. Timmermans bij acclamatie verzocht het eerevoorzitterschap op zich te nemen. Deze opperde hiertegen wel bezwaren maar 't hielp hem niet; de exposanten lieten niet los; ook de heer Van Liempt kon er niet buiten het secretarisschap der regelings- commissie op zich te nemen; verder werden gekozen tot leden der regelingscommissie: Voor Waalwijk, de heeren J. Gragtmans, Hoftmans, P. van Loon en E. Klijberg. Voor Kaatsheuvel en Loonopzand de heeren J. A. van Boxtel en Van den Heuvel. Capelle was niet vertegenwoordigd. Voor Waspik de heer M. C. J. van Son. Voor Raamsdonk de heer C. van Dongen Sz. Voor Bezooien de heeren Broeders en Groeuen. Voor Baardwijk de heer H. Klerkx. Voor Drunen de heer J. H. Janseu. Na bespreking van nog eenige huishoudelijke aangelegenheden ging de vergadering uiteen. Lezingen. Met genoegen zal zeker algemeen vernomen worden dat in den loop dezer of in het begin der volgende maand in ons kiesdis-

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2