Nummer 35. Zondag 2 Mei 1897. 20e Jaargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. L ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit wee bladen. •FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. Lezing Truyen. Langstraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentien 1-7 regels f0,60; daarboven 8 cent pe groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter n opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor I land worden alleen aangenomen door het advertentieburc Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 'a De lezing, Woensdagavond ten half zeven, in de zaal van de Jongens-Congregatie te Drunen, op uitnoodiging van het Bestuur der R. C. Kiesvereeniging in het Hoofd kiesdistrict Waalwijk gehouden door den HoogEd. gestrengeu heer Truyen, lid der Tweede kamer, was zeer druk bezocht. Onder de zeer talrijke aanwezigen merkten wij o. a. op verschillende heeren pastoors en andere geestelijken, onder wie ook de WelEerw. heer v. d. Eisen, uit Heeswijk, verder de burgemeesters vau Besoijen, Baard wijk, Drunen en Oudheusden, den president der Waalwijksche Kamer van Koophandel, den voorzitter en vele leden der R. C. Kies vereeniging, vertegenwoordigers der pers, landbouwers en andere belangstellenden. De ZeerEerw. heer Ghijsens, pastoor te Drunen, beklom het eerst het spreekgestoelte en opende de vergadering. Z.Z.E. verklaarde, dat de president der Kiesvereeniging hem verzocht had, daar hij zelf door verkoudheid verhinderd was, den heer Truyen bij de vergadering te introdu- ceeren. Spreker wees op het kwijnen van handel en landbouw. Niets natuurlijker dan dat wordt uitgezien naar middelen om daarin verbetering te brengen. De vijanden nu van Godsdienst en Maatschappij hebben verkeerde middelen aan de hand gedaan, en daarom heeft het Bestuur der Kiesvereeniging er zeer goed aan gedaan den heer Truyen uit te noodigen hier als spreker op te treden. Deze keuze mag zeer gelukkig genoemd worden. De heer Truyen toch heeft ia 's lands ver gaderzaal getoond goed op de hoogte te zijn; daarbij bekleedt hij een invloedrijke positie. 51. De herberg in Kingstown, waar liet ge vangenis personeel 'savonds vergadert, verklaarde Triraball bedaard. Amelia kon niet langer blijven. Ze trippelde Bridge Street door in de richting van South Plain. Trimball zag haar stilstaan en mei ds. Purkiss praten, die haar schijnbaar eenige vragen deed. Ilij merkte Grafter niet op, die langzaam de straat doorkwam van de richting der rivier. Toen hij zijn winkel weer binnenging, trad Taxter's meesterknecht hem ter zijde. Hallo I riep de kapper. Goedenmorgen. Hebt ge nog gehoord of het waar is, dat sir Edmund Anson gisteravond een aanval van beroerte ge had heeft? Goede God, kerel, wat scheelt u? Ge ziet er 10 jaar ouder uit dau gisteren. Wat man keert u, Crafter? Geen wonder, ik ben er over verbaasd, dat ik zelf geen beroerte gekregen heb, Trimball. Hij legde zijn hanu op den rechterarm van den kapper. Ik heb Eliza gezien Uw vrouw Ja, ze stond gisteravond, toen ik voorbij ging. aan de poorten van Ilolcombe Park. Wat ze daar uitvoerde, weet ik niet. Ik zag haar duidelijk genoeg en zij zag mij. Ze werd zoo wit als een blad papier. Wat mij betreft, ik ben een geruïneerd man. Hij wierp zich in een wanhopige houding op een stoel. Voor den eersten keer in zijn leven zag Trim ball hem buitenshuis zonder pijp. Trimball schonk hem een glas whiskey met water in en overhandigde het hem. Hoe zag ze er uit vroeg Triraball met merkbare nieuwsgierigheid. Hij was zeer verwonderd. Hij was er zoo aan gewoon geweest Crafter als een vrijgezel te beschouwen, dat de aankon diging van het bestaan van de vrouw, welke hij Hierna verliet de Z. E. heer pastoor het podium en werd zijne plaats ingenomen door den heer Truyen. Deze begon met zich aangenaam aange daan te verklaren bij het aanschouwen dezer ruime zaal, waar zoovelen tegenwoordig zijn om van hun belangstelling blijk le geven in het te behandelen onderwerp. Hij bracht, allen zijn broederlijken, christelijken groet, omdat hij hen beschouwde als medestrijders voor de goede zaak, als voorstanders van de onvergankelijke beginselen door Z. H. Paus Leo XIII nedergelegd in zijne heerlijke en cyclieken over de inrichting der Staten en over den Arbeid. Spreker heeft gemeend te handelen in den geest dezer christelijk politieke vergadering met te behandelen de volgende 2 punten: I. Liberale staatsleer in verband met den tegenwoordigen politieken en socialen toe stand. II. De middelen van redres. Prijsstellende op goed begrepen woorden, waarschuwt spreker vooraf, dat hij bij de bespreking zal moeten wijzen op zekere categorieën van personen; als hij die veroor deelt, geldt dit niet de personen maar hunne beginselen, b. v. niet den vrijhandelaar maar het vrijhandelstelsel. De kiem der liberale en moderne begin selen viudt spreker bij Luther en zijne vol gelingen. Liberalen en Lutheranen komen overeen met elkander, de eersten op politiek, de laatsten op godsdienstig terrein. De her vorming der 16e eeuw legde den grondslag voor de groote revolutie met de Godin der Rede. Óp de beginselen van 1789, met de menschelijke rede als hoogsten rechter berust het tegenwoordig liberalisme. Het evangelie werd verworpen, kortom de gods dienst der christelijke liefde werd uit de wetgeving verbannen. Men had niet meer de liefde maar enkel eigenbelang; niet meer de vrijheid der kinderen Gods maar onbe perkte vrijheid en staats-almacht. Dit wat het godsdienstige betrett. Wat de materieele zijde aangaat is verklaarde 30 jaar geleden gehuwd te hebben, hem een schok gaf. Was ze op weg naar Malliscombe? vroeg hij. En kwam ze dezen kant uit om uw schuilhoek uit te vorschen Crafter wischte zich het voorhoofd af. Wel neen, antwoordde hij verlegen. Daar zag het er nu juist niet naar uit. Dat is het raarste ervan. Ze schijnt hier iets te doen te hebben.dat mij in het geheel niet aangaat. En. lieve hemel, ze was als een dame gekleed Ik kon mijn oogen op het eerste gezicht niet gelooven. Ze stond in de poort en sloeg iemand gade, die den weg ah- ging. Eerst herkende ik haar gestalte en toen haar oogen. Ik kon ze goed zien in 't maanlicht. Als ik gereden had, zou ik haar niet gezien heb ben, doch ik verliet het karretje in Thompson's Yard en was op weg naar een vriend in de Queen's Arms. En toen ik er zeker van was, dat het Eliza was, kondt ge mij met een rietje neer geveld hebben. Ik zei tot haar Groote genade, Eliza, zijt gij het? Ge hadt haar gelaat eens moeten zien 't was kleurloos Hij bracht het glas aan de lippen en vervolgde toen met voldoening: Ik verbloemde de zaak niet. Ik zei eerst tot haar, dat het var. geen nut was, dat ze mij uit gevonden had dat ze niet behoefde te probeeren bij mij terug te komen en weer met mij te leven of geld uit mij te krijgen. En wat denkt ge nu, dat ze mij ten antwoord gaf? Hij leunde voorover, zijn knokkelachtige liand op zijn knokkelachtige knie met de peperenzout- kleurige broek rustende. Welnu, ze lachte me in mijn gezicht uiten zei mij, dat ze zich voor de grootste schatten ter wereld niet verlagen verlagen zou weer met mij te gaan leven. Dat zei ze, Trimball. Wat denkt ge daarvan Wellicht heeft ze een fortuintje gehad, wierp Trimball op. De menschenhater schudde ongeloovig het hoofd. Praatjes, hoor, praatjes. Ze was altijd een machtig mooie babbelaarster. Het zou mij niet vei wonderen wanneer, in weerwil van haar verzekering, dat ze niet om mij kwam, ze toch een oogje op het weinige geld, dat ik bezit, heelt. de liberale staatsleer der onbeperkte vrijheid, de bron der sociale misstanden en roept het socialisme in 't leven. Het mondig verklaarde volk, dat na opheffing van den godsdienst in 1793 rondom den vrijheidsboom danste, vermoedde niet, dat de verkregen vrijheid het eenmaal noodlottig zou worden; dat de nieuwe beginselen, de leer huldigende van onbegrensde vrijheid van arbeid, tevens het recht des sterksten huldigde. Ruim 100 jaar zijn sedert voorbij gegaan en niet alleen de ambachtsman, maar ook de kleinhandelaar in 't kort de mindere man, voelen zich minder vrij dan hunne voorgangers. Wat is er gebeurd Het groot kapitaal is opgetreden als leverancier. De liberale eco nomie heeft evenals de liberale politiek God en Godsdienst en christelijke liefde uit de wetten verbannen en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Werd vroeger het groot kapitaal alleen gebruikt voor groote werken, die niet dan met vereende krachten waren tot stand te brengen, thans permitteeren de wetten den kapitalist op te treden als concurrent van de kleine werklieden. Overal rijzen klachten over werkeloosheid en achteruitgang; alleen het groot kapitaal maakt goede zaken. Dat blijkt duidelijk uit de officieele cijfers der bedrijfs- belasting. Volgens deze bedroeg in 1894/95 het ge stort kapitaal der door die belasting getroffene naamlooze vennootschappen 640 millioen gul den; de uitgekeerde dividenden 37 millioen of nagenoeg 6 pCt. Dit is op zichzelf nog geen erg maatschap pelijk kwaad, maar wel is het een sociale misstand dat honderden maatschappijen op staan als concurrent van den kleinen werkman. Zoo ziet men ze, door het groot kapitaal gesteund, optreden als koopman en fabrikant in manufacturen, garens, in metaal en steen, in huiden en leder, in papier, in houtwaren, enz. enz., als café hotel- en societeithouder, als winkelier en bierbrouwer, als broodbakker en molenaar, schipper en visscher, drukker 1 11 Ik dien dus heen te gaan. Ik moet mijn betrek king bij Taxter opgeven. VVanneer een man eenmaal zijn vronw op het spoor is, blijft erliem niets anders over dan te vluchten. Ik zal gemakkelijk het een of andere baantje krijgen, daar twijfel ik niet aan. Wellicht zal ik elders meesterknecht van een molen kunnen wor den. Ik zou nooit weer rustin mijn leven hebben, zoo Eliza mij weer onder den duim kreeg. Eens heb ik tusschen haar klauwen gezeten en dat is genoeg voor mijn heel leven. Het huwelijk is een vreeselijk ding, Clrrles. Ze hebben gelijk het een juk te noemen. Alle andere jukken zijn niets in vergelijking met de ellende van het huwelijk. Spoedig gaat ge er uw hals onder steken ik zou er n^pt zoo'n haast mee maken, als ik u was. Met een smak zette hij zijn glas op het dichtst bijstaande tafeltje neer en Bprong op. Het valt iemand hard een plaats te moeten verlaten, waarin hij bijna een kwart eeuw ge woond heeft, besloot hij, rusteloos het hoofd schuddende, vooral wanneer hij op leeftijd begint te komen. Doch het moet. En het zal niet eens voldoende zijn Malliscombe te verlaten. Eliza heeft een scherp oog en wil ik buiten haar bereik komen, dan zal ik rechtstreeks naar een ander deel van het land moeten gaan. Wie zou ooit gedacht hebben, dat ze na 30 jaren weer op zou komen dagen, en bij toeval in botsing met mij komen ook, indien ik gelooven moet, wat ze tot mij zeide. Ik zal u zeggen, wat het is, Trimball. Deze wereld is te klein, te klein. Er is geen plaats om elkander uit den weg te gaan. Ik hoef niet te gelooven, dat ze bij toeval hier in deze buurt kwam. Vrouwen liegen zoo gemakkelijk, wanneer ze er lust in hebben. Wel het zijn niets anders dan bedriegsters en tirannen, allemaalMijn patroon heeft er ook zoo eentje onder zijn dak. Hal Ha! Gisteravond heeft ze hem ten huwelijk gevraagd. Wat? schreeuwde Trimball. Miss Blake Crafter knikte. Ze vroeg hein ten huwelijk zoo zeker als mijn naam Benjamin is. Het was tegen vijven, juist voor ik met het karretje zou vertrekken. Zo vroeg hem in de roode kamer. Ik was in de gang en luisterde alles af. Ik heb heel wat ge en uitgever, in alle bedrijven behalw landbouw, die rendeert te slecht. Nu rijst de vraag hoeveel zei lieden zijn op deze wijze ten onder g hoeveel eerlijke burgers teruggedroi het proletariaat? spreker heeft hier allee o oog op gewone zaken; hij zwijgt van e lijke praktijken, als van Panama's, vaar, enkelen zich in eenige dagen verrijken koste van het volk. In Nederland is 't in dit opzicht nog be trekkelijk goed; maar wij zijn gev non alles wat achteraan te komen, en wa cider gebeurt, zal ook hier niet uitblijve zelfde oorzaken hebben zeltde gevolg Maar niet alleen als werkgever treedi h; groot kapitaal op, maar ook als koopn als leverancier hoofdzakelijk van die ai die uit den vreemde worden iugevoc d. En hiermede zijn wij gekomen tot de gr vraag: Vrijhandel of protectie? Spreker stelt op den voorgrond dat wi hier te doen hebben met eene zuiver rieele quaestiedie den godsdienst ii iri raakt. Maar waarom zijn dan in den re:, liberalen treetraders de clericalen protcc tionisten Hiervoor vindt spreker 2 oorzaken, eer theoretische en eene practische. Op theoretisch gebied dat de leei de Manchestermannen vorr een goed de strijd is met de christelijke naastenliefde. Óp practisch terrein omdat vrijhanrlc r.: en protectionisten in verschillende on standigheden verkeeren. De liberalen treft men meest aan groote sleden; de clericalen hoofdzake!1;'. c. het platteland. De eersten hebben in regel belang bij lage prijzen omdat zij rr zijn consument dan producent; bij de liberalen is juist 't omgekeerde 't gevp- de groote steden wonen de kapitalisten den toestand nog zoo kwaad niet vind. er maar hooge dividenden worden keerd. Zij worden gesteund door de gioc pers, die het volk goed bewerkt door hoord. Bij de gedachte, dat zij mevrouw zou worden, begon ik er over te denker betrekking op te zeggen. Maar niet9 van De patroon was niet zoo'n uil als ik wel da: hc Hij sloeg haar huwelijks aanzoek rondweg %f. Het zou mij nu niets verwonderen, indien bc» i aar oog op lord Melbury liet vallen. Ze zijn dikke vrienden samen en wat lady Melbury betreft, die zal zoo heel lang niet meer leven. Hij grinnikte onwelluidend en vervolgd weg naar de deur. Op den drempel keerde hij zijn droefg - gelaat naar Trimball om. Nu, goeden dag, Trimball. Ik zal op hoede zijn van daag. En indien ge mijn aanneemt, stel dan dat huwelijk van u no beetje uit. Het is een doodschande, dat een mooie, belovende, jonge kerel als gij met open c zijn verderf zou tegemoet gaan. HOOFDSTUK XLIX. Op een gevaarlijk terrein. Niet dien avond, doch vier weken later l ;a- ven Madeline en haar trouw kamermeisje heimelijk op reis naar Grantmoor. Om de een of andere reden, welke hij niemand verkoo. te vertrouwen, had lord Melbury bepaald, het huwelijk van Priscilla met Stephen Gi y veertien dagen vroeger zou plaats hebben an den vastgestelden datum. Madeline zou bruidsmeisje zijn en de to ne mende ongesteldheid van haar taDte maakte hel noodzakelijk, dat ze den tijd vóór de plechtig iiei<l op Andley Court zon blijven om benulpzaan zijn met de noodige toebereidselen. Lady Melbury had zich openlijk tegen het huwelijk verzet en had beslist geweigerd zien met de toebereidselen te bemoeien. Verwonderd, vertwijfeld, verward, speelde Ma deline haar rol en toen alles voorbij was, kwam ten laatste de lang gebeden avona, waarop ze daarheen zou kunnen gaan, waar haar hart naar drong en in de nabijheid zijn al zou ze hem niet zien van den man, dien ze in haar toe wijdende liefde toegestemd had op te geven om hem zoodoende te bevrijden. Om geen achterdocht bij koetsier of stalknecht op te wekken, had ze besloten te voet naar het station te gaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1