Nummer 35. Zondag 2 Mei 1897, Tweede Blad. ff II Jt ItJilJj li 1 js ir p feS I m fj J» Staatkundig overzicht. Spanje. Engeland. Rusland. Japan. W m Li Mf iLïöa we:aWv PEfl Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. Jaarmarkt en boter mijn te Waalwijk op Donderdag 6 Mei a. s. De botermijn zal voortaan 's mor gens om 9 uren beginnen. l-M-J.vUiélAi.reJ ff. r- ss^sk/a&.-s^fiev.sfc. A^.'X- U-* O.V Turkscli (>ricksclic oorlog. De Turken leggen er zich blijkbaar op toe, zich in dezen oorlog van het begin tot het eind onberispelijk te gedragen. Van de strenge tucht, die onder de overwinnaars heerscht, heeft men in deze voorbeelden kunnen lezen. Het is voor Turkije van zeer veel belang, in dezen oorlog zedelijk sterk te staan, en het hodpt, dat Europa daardoor zal vergeten wat er nog pas geleden in Armenië en elders is gebeurd. Zoo Europa dat al niet vergeet, het zal tóch dezen oorlog als verzachtende omstandigheid aannemen, en dat is het ge vaar van Turkijes overwinning. Dat het winnen zou, wis van te voren waarschijnlijk, en de wijze vjaarop Griekenland den oorlog had uitgeloït, was niet geschikt om onze bewon dering ivoor de Hellenen, die door hun flinke houdini in het Kre'a vraagstuk was gaande gemaakt, te verhoogenterwijl Turkije zich van dea beginne af aan volkomen correct heeft gpdragen. Terwijl men dus in billijkheid niet te zeer mag treuren over de zegepraal van Tirkije in dezen oorlog, staat het te bezien jff die zegepraal voor de rust en den vre le vhn Europa en den voorspoed van des Sultans onderdanen wel zoo bijzonder wen schelijk' was. Door! de overwinning van de Turksche troepen;wordt ongetwijfeld het gezag van den Padisjaj en zijn omgeving in den lande en daarbuiten verhoogd en de mogelijkheid op een spoedige slöoping van het Turksche rijk in Euroba aanmerkelijk uitgesteld. Het ver foeilijk jwanbeheer van de hofkliek zal naar ouden tlant worden voortgezet, de regeering zal een hooger toon aanslaan tegenover de Europesche mogendheden, en deze zullen het moeen dulden. Het gevolg van dezen oorlog, lie grootendeels te wijten is aan het onhandif en talmend beleid van de groote mogendleden in het Kreta-vraagstuk, zal dus eenvoudg zijn, dat het Damokles-zwaard een beetje lWer blijft hangen, en dal in dien tusschenlijd in Turkije het wanbeheer onge stoord z n gang zal gaan. De eenige, die daar belang Ij heelt, is Rusland, en geheel Europa heeft zich voor de zooveelste maal door de handige Russische diplomaten laten beet nemen. Griekmland zal bij dezen oorlog alles ver speeld hjbben wat het nog bezat aan gezag, invloed n geld het wordt het slachtofter van de prderfelijke politiek van de mogend heden, rtast welke zijn eigen fouten in het niet veraiken. Geen ronder dat het er in de Grieksche hoofdstaq zonderling verward en wanhopig uitziet. R Koning luistert op 't oogenblik meer naa den leider van de oppositie Rallis dan naarjzijn ministerpresident. Op raad van Rallis wèd de ministerraad bijeengeroepen, die door penfge leden van de oppositie werd bijgewooir], en Rallis is voortdurend in het paleis. H: zal zeer waarschijnlijk de opvolger worden vin Delianis, die zeker aftreedt. Het is echter ie vraag of Rallis, eens miuisier zijnde, ng zoo oorlogzuchtig zal zijn als thans. Het afatten van den geheelen generalen stat is ee: bewijs dat men in Athene van het ellendig b leid van dat lichaam overtuigd is, maar of c kwaamhec daarom n nieuwe titularissen grooler be- n aan den dag zullen leggen, is geenszins zeker. De kroonprins meer te wcac.» Will wv, i blijft in ijessalite, maar zal niets zeggen heben. Als de krieken hun verwachtingen bouwen op het Giiksche legertje in Epirus, kunnen wij hun gén gelijk geven. Want niet alleen dat, gelijk nu blijkt, Pentepigadia zelf nog altijd Turljch is (de eerste bezetting door de Griekei schijnt eenvoudig het gevolg te zijn gewee^ van een list vau de Turken), en de Griken stellingen buiten de vesting hebben beetmaar bovendien zijn ten eerste de Albanesche troepen bij Janina weer tot hun plicht eruggekeerd, en ten tweede is nu de provinci Tn'kah (westelijk Thessalie) door de Turken veroverd voor deze niets ge makkelijke! dan troepen uit het oosten naar Epirus te ?nden, met wier hulp de Grieken daar weldij verdreven zullen zijn. De leidej der oppositie Rallis, die den slag IT'rnavos heeft bijgewoond, is te 'gekeerd en schijnt daar de rol ekschen Gambetta te willen spe- vast bezig de bevolking in vlam te zetten dor te beschrijven, hoe onbekwaam de generalestaf ten eenenmale is. De generale, staf bekom erde zich alleen over de keuken van kroonpns Konstantijn, zeide hij. Behalve benoorden Athene ter van een G len. Hij is de kolonels Smolenits, Dimopoelos en Ma- vromichalis noemde hij alle aanvoerders on bekwaam. De oorlogscorrespondent van de Kopen- haagsche Politik, die tot nog toe de Grieken welgezind is geweest, oatwerpt in zijn tele gram een inderdaad jammerlijk tafreel van de panische vlucht der Grieken na den slag bij Mali. Hij zelf werd cr zelfs door naar Volo gedreven en twee verslaggevers van Zweedsche bladen moeten onder de kogels der 'lurken gevallen zijn. Naar hij seint kwam te middernacht de eerste wilde hoop vluchtelingen in Larissa aan. De kroonprins hield hier krijgsraad en besloot tot verdediging van de stad. Maar op het hoornsignaal op de markt verzamel den zich nog geen twintig soldaten Daaren tegen verwekte het valsche gerucht, dat de kroonprins de stad verlaten had, onder het volk een vreeselijke woede. Alles rende naar het station. Het hardst liepen de Italiaansche vrijwilligers weg. Vrouwen op zij gooiend stormden zij een gereedstaanden trein in. Het volk schoot op de Italianen en deze schoten terug. Éindelijk slaagde de kroonprins er in, vierduizend man te verzamelen en daarmede bereikte hij Farsalos. „Thessalie ligt nu voor de Turken open", zoo besluit de Deensche correspondent. De toestand van den Griekschen koning is zeer hachelijk. Wel is hij nog te Athene, doch men blijft spreken van de mogelijkheid, dat hij eerlang afstand zal doen van de re geering ten gunste van zijn tweeden zoon prins George (prins Konstantijn wordt al te zeer gecompromiteerd geheeten De koning, die zoo verstandig is geweest rekening te houden met alle eventualiteiten (hij heeft zijn kasteel Smidstrup geheel in orde laten brengen dus meldt men uit Kopenhagen) moet nog eens nadrukkelijk verklaard hebben, dat hij rekening wil hou den met eiken wensch van zijn land, als 't maar niet tot bloedvergieten leidt. Intusschen groeit de ontevredenheid onder het volk tegen het koningshuis aan. De koning schudt alle verantwoordelijkheid voor den terugtocht van het leger van zich af. Rallis zeide tot den kouing dat de regeering hel vertrouwen van bet volk en de kamer niet meer bezit. In den Piraeus zijn wanor delijkheden voorgevallen; het volk drong de koffiehuizen binnen en vernielde portretten van den koning. In het paleis is alles gereed gemaakt om snel te kunnen vluchten, indien een revolutie uitbreekt. De koning lijdt verschrikkelijk onder de gebeurtenissen; en niet minder de koningin. Zij, de zuster van wijlen czaar Alexander, moet thans vernemen dat de nederlagen, die haar wellicht de kroon zullen kosten, te St. Petersburg met voldoening vernomen zijn, omdat Rusland daarin een middel ziet de lastige complicaties te omgaan, die door een overwinning der Grieken zouden ontstaan zijn. Het machtwoord van czaar Nicolaasen zijn raadslieden de integriteit van 't Turksche rijk moet gehandhaafd worden, weegt zwaar- d r bij haar neef dan de banden van bloed verwantschap, die hem binden aan Grieken- lands ongelukkige koningin, en aan den koning der Heienen. De koning heeft, naar de Standard verneemt de regecring de meest volkomen vrijheid van handelen gegeven. En Delyannis zeide in een interview, dat de maatregelen, door het kabinet genomen, de volle toestemming hebben van den koning. De correspondent bericht als de onmiddel lijke oorzaak van den teiugtocht na het gevecht bij Tirnavo, dat de Grieksche rech tervleugel overvleugeld werd door de Turk sche division, die over Nezeros en Rapsani waren omgetrokken en zich toen bij de hoofd macht aansloten. De Turken deden een hevigen artillerie- en infanterie-uanval, gevolgd door eer. plotselinge charge van de ruiterij. Hij vergezelde de vluchtende Grieksche troepen en dorpelingen. Het was een hope- looze verwarring van soldaten, burgers, vrou wen en kinderen de velden en wegen waren overdekt met de beide divisien van het terugtrekkende leger. Op het snijpunt der wegen van Tirnavo en Kazaklar veroorzaak ten een dozijn ruiters, die in vollen galop voorbijrenden onder het geschreeuw „Loop Loop de Turken komen een geweldige paniek. Het was een zeer donkere nacht, en het gebrul, dat uit de verschrikte menschenmassa opsteeg, terwijl zij als gekken voortholden en elkander onder den voet liepen, gaat alle beschrijving te boven. Soldaten, ongeregelde troepen en gewapende boeren begonnen in waanzinnigen angst hun geweren in het wilde af te schieten, maar het vuren was nauwelijks te hooren boven het geschreeuw der men- schen en het gebrul der die»en. Het duurde dertig minuten, en ae paniek spreidde zich over een oppervlakte van vele mijlen uit. Een rijtuig, waarin twee Engelsche correspondenten zaten, werd omvergeworpen Reuters correspondent zelf werd door de vluchtelingen onder den voet getrapt, en een soldaat schoot hem rakelings langs het hoofd. De weg was bezaaid met geweren, patroon- tasschen, gebroken wagens en huisraad De ophoopiug op de brug over de Peineios bij den ingang van Larissa was uren lang verschrik kelijk en ontzettend. Met schat dat tusschen de 500 en 600 menschen in de paniek werden gedood. Het besluit om Larissa te ontruimen, veroorzaakte opnieuw een sauve qui peut van de burgerbe volking in de richting van Volo en Phersala. Een extra trein, bestaande uit goederenwagens, rv bracht 3000 menschen, die zelfs aan het dak van de wagens en de loopplanken hingen, naar Volo. Hier ontstond ook een paniek. Velen van de welgestelde klassen gingen in kaïks (sloe pen) naar Euboea. Alle beschikbare kaïks waren in beslag genomen, en er was geen boot om de vluchtelingen naar Athene te brengen. jt. j>jj y y JUijk Ev Generaal Weyler zal waarschijnlijk een gunstig antwoord geven op de vragen van de regeering betreffende de krijgsverrichtingen den econornischen en handelstoestand op het eiland Cuba. Het aantal opstandelingen, dat zich onderwerpt, wordt grooter en hun benden verstrooien zich meer en meer. Het regen seizoen is vroeger dan gewoonlijk ingevallen en generaal Weyler keert naar Havana terug. De ontploffing op den onderaardscken spoorweg. De corres. der (N. R. C.) schrijft d.d. '27 April: Gisterenavond had ik, wat de Engelschen noemen een „nauwe ontsnapping" op den onderaardschen spoorweg. Tt zeven uur be vond ik mij in Farringdon-slreet op weg van de City naar huis. Ik zag een trein afrijden in tegenovergestelde.richting. Toen deze trein aankwam in het eerstvolgende station van den Metropolitaanschen spoorweg, iu de rich ting der City, had er in een rijtuig der eerste klasse een ontzettende otploffing plaats Het was dus een quaestie van anderhalve minuut, of ik zou erbij zijn' geweest en allicht onder de gekwetsten hebben behoord. Nu spoorde ik kalm- door zonder het allerminste te hooren oï te beseffen, en ik vernam pas het gebeurde een paar uren later thuis door een vriend, die mij kwam bezoeken en er nog verwon derlijker was afgekomen. Immers ging hij het station der' Aldersgate-street in op het oogenblik zeif dat de ontploffing plaatsvond. De paniek was anbeschrijflijk. Het heele stationsgebouw verkeerde in duisternis en er hing een eigenaardige rook of nevel, welke het uitzicht van de hooge trap zeer belem merde. Op de vier perrons, want twee bedienen het niet-Metropolitaansche verkeer van ver schillende andere lijnen, heerschte een onge kende verwan ing. Menschen lagen overal op den vloer te spartelen. Er waren gewonden, die luidkeels om hulp riepen. Er waren vrou wen en kinderen, die gilden van belang, niet omdat zij gedeerd waren, maar zij waren omver geworpen en wisten niet waarom. Na een wijl kwam er, met de toegeschoten politie, meer orde De gewonden, van wie één sedert aan zijn kwetsuren is overleden, werden op draagbaren naar het naastbij gelegen gasthuis vervoerd en nadat de geha vende trein naar het eerstvolgende station (Moorgate-street) verwijderd was, kon het gestaakte verkeer weer hervat worden. Eerst bij het volle daglicht heeft men lieden de geheele schade kunnen overzien. Een groot deel van het zekei 50 E. voet hooge glazen dak in het station der Aldersgate-street is verbrijzeld, en van ochtend zag ik daarin vastzitten brokken van het compartiment, welks zoldering door de ontploffing opwaarts was geslingerd. Dit feit alleen was voldoende, om de onderstelling te verniet gen, dat wij hier te doen hebben met een gewone gasont ploffing, namelijk met ceu ontploffing van de gasbus, welke onder den vloer der rijtuigen van den Metropolitaanschen spoorweg is be vestigd en het gas afgeeft vo'ir de verlichting der wagens. Een zelfs oppervlakkige inspectie der gehavende rijtuigen, die men natuurlijk onaangeroerd heeft gelaten, evenals de nauw gezet bijeengezamelde splinters en brokken ir. het station der Aldersgate street, moet den indruk versterken dat enkel dynamiet, of een even krachtig ontploffiugsmiddel, dit vernie lingswerk kan hebben verricht. Van de zes compartimenten, waaruit het rijtuig der eerste klasse bestond, zijn er drie zoo gehavend, dat zij, beroofd van verdakking en wanden, hun raison d'être verloren hebben. Gelukkig waren zij ledig. Hadden zij reizigers vervoerd, geen enkel hunner had er het leven aicebracht. En even jammerlijk zouden de gevolgen zijn geweest, als de bom of de helsche machine gesprongen ware in een tunnel. Vermoedelijk zou dan door het instor ten van den koker al weinig van den trein terecht gekomen zijn. De justitie is terstond met haar onderzoek begonnen, en het valt te hopen, dat zij de elllendelingen en crimineel verbijsterden, die weder met hun anarchistische aanslagen schijnen (begonnen te zijn, dan zal weten te achterhalen. Heden was het zeer siil op den onderaardschen spoorweg. Zenuwachtige en bevreesde lieden hebben den schrik beet, en verwonderlijk is dat niet. Niemand stelt zich gaarne beschikbaar voor de proefnemingen in anima vili der heeren dynamilards. De keizer van Oostenrijk is Dinsdagmorgen om 10 uur, vergezeld van aartshertog Ötto en den minister van binnenlandsche zaken, te St. Petersburg aangekomen en door den czaar en de grootvorsten ontvangen. De keizer van Oostenrijk bracht in het Anitsjow paleis een bezoek aan de keizerin -weduwe en begaf zich daarna met den czaar naar het winter paleis. Bij de aankomst werden 31 kannon- schoteu gelost. Desavonds is in de kwistig versierde Ni- kolajefskizaal van het winterpaleis een feest maal van 233 couverts gegeven. Aan het diner werden door de beide keizers hartelijke toosten gewisseld. De Russische minister van buitenland- sche zaken heeft naar aanleiding van keizer Frans Jozefs bezoek aan St. Petersburg. de volgende mededeeling gedaan Men is te St. Petersburg zoowel als te VVeenen overtuigd van de noodzakelijkheid eener goede verstand houding tusschen alle mogendheden en in 't bijzonder tusschen Rusland en Oostenrijk- Hongatije, met 't oog op de crisis, die het Oostersche vraagstuk doormaakt en te St. Petersburg tevens besloten alle bijzondere belangen ondergesch'kt te maken aan de handhaving van den Europeeschen vrede. De Japanners zijn zeer verbolgen over de onverschilligheid, waarmede aan de Europee- sche hoven de dood van de keizerin-wedu.ve opgenomen is. Alleen het Belgische hof heeft voor acht dagen den rouw aangenomen. Japan moet dan ook besloten hebben geen buiten gewoon gezant naar het aanstaand jubileum van koningin Victoria te sturen, doch zich door zijn gewonen gezant te laten vertegen woordigen. WAALWIJK. Zondag 2 Mei, 's middags 12 uur, zal door de liedertatel „Oefening en Vermaak, op de zaal Musis Saciurr. worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Zondag 2 Mei, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de Erven van Riel worden uitgevoerd 1. Fleurs des Champs, marche. Bizet. 2. Overture Zampa. Herold. 3. Het lied van den Wever fantaisie. Bastiaans. 4. Teresen, Grande Valse. Faust. le Zomer-Uitvoering, op Zondag 2 Mei, ten 71/2 ure precies te geven door de too- neelvereeniging „Vreugdendal, op de boven zaal van den heer H. F. van Kregten. (Zie programma's). BAARDWIJK. Concertop Zondag 2 Mei, 's avonds half achtte geven door de liedertafel ^Tot bloei der toonkunst/-' in het lokaal van den keer L. van Croravoirt. (Zie programma's). LIJST VAN DRIEVEN, geadresseerd aaii on bekenden. Gedurende de le helft der maand April. Van Waalwijk. C. v. d. BesselaarTubbergen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5