Protectie-beweging. BÏNNENLAND. Handelsberichten. Telegrammen, MENGELWERK. Op uitnoodigiug van het besiuur der R. C'. Kiesvereeüiging zullen de volgende lezingen gehouden worden in het hoofd kiesdistrict Waalwijk Te Waalwijk op Donderdag 13 Mei a.s., in de zaal //Musis Sacrum" door den Hoog Edel Gestr. Heer Mr. B. M.jjBahlmann, lid der Tweede Kamer. Onderwerp: PROTECTIE. Te Udenhout op Dinsdag 18 Mei a.s des namiddags half zeven, in het koffiehuis van den heer Jan Cornelis Sweens, door den Hoog Edel Gestr. Heet B. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer. Onderwerp nader te bepalen. WAALWIJK, 1 Mei 1897. Zomerdienstregelingen De 1 Mei aanvangende dienst van den tram Waalwijk's-BoschHeusden vinden onze lezers onder de advertentiën in 't vorig nummer. De dienstregeling op de tramlijn Tilburg- Waalwijk ondergaat geen wijziging. Op de spoorlijn Zwaluwe's Bosch blijft de dienst vrijwel onveranderd. Wij geven hier de voornaamste wijzigin gen De eerste locaal trein vertrekt uit Zwaluwe om 6.33 in plaats van 6.37, te Waalwijk om 7.47 in plaats van 7.51 en is te 's Bosch om 8.20 iu plaats van 8.24. De laatste trein uit Zwaluwe vertrekt om 7.28 in plaats van 7.40; Waalwijk 8.23 in plaats van 8.27. Aankomst 's Bosch 8.46 in plaats van 8 50. Uit 's Bosch vertrekt 's ochtends een trein om 8.20 (vroeger 8.27) dit is geen sneltrein meer maar een gewone, sf oppende ook te Vlijmen, Drunen KaatsheuvelCapelle Cape! IeNieuwe vaart, Waspik, Raamsdonk, Made en Drimmelen, Hooge Zwaluwe, Ze- venbergschen Hoek. Iu de loop der volgende week ontvangen onze abonné's eene lijst, bevattende de dienst- regling der voornaamste middelen van ver voer. Tram WaalwijkIleusdcnBosch. Heden ochtend is de dienst aangevangen op het gedeelte Waalwijk-Drunen van de Hollagdsche Buurtspoorwegen. Gouden Bruiloft. Verleden Donderdag genoten de echtelie den Godefridus van Lier en Martha van Riel het zeldzame voorrecht, hunne gouden brui loft te vieren, omringd van kinderen, behuwd en kleinkinderen. De buurt had door het uitsteken van vlaggen van belangstelling doen blijken, terwijl andere feestelijkheden om den gezondheidstoestand der gouden bruid op verzoek achterwege bleven, zoodat de muziekgezelschappen ook geen ovatie brachten Overigens ontvingen de algemeen ge achte jubdarissen van alle zijden de ondubbel- zinnigste blijken van belangstelling. Mogen zij nog lange jaren met elkander rustig hnn ouden dag slijten. Ondcrwijzersvergadering. Dinsdag j.l. hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne eerste jaarlijksche vergadering op de zaal Musis Sacrum.De arrondisements schoolopziener Jhr. E. Verheijen vereerde de vergadering met zijne tegenwoordigheid. Nadat met bijna algemeene stemmen de heer J. Spijkerman tot voorzitter herkozen was, leidden de heeren Ebels van Sprang en A. C. v. d. Heijden, alhier, achtereenvol gens in De rekencursus van Van Pelt en Har monische zielsontwikkeling. Beide onderwer pen werden door genoemde heeren op zeer verdienstelijke wijze behandeld en gaven aanleiding tot eene levendige discussie. Als de plaats, waar de tweede, zijnde de feest- vergadering gehouden zou worden, werd met groote meerderheid van stemmen Dordrecht aangewezen, waar, gelijk bekend is, dit jaar eene nationale tentoonstelling wordt gehou den. Lekkere visch. Donderdag ochtend zijn door de gemeente politie alhier aangehouden 3 manden bokking, die bij onderzoek bleek in zoo ver gevor derden staat van bederf te verkeeren, dat de burgemeester last gaf ze in den grond te stoppen. Denzelfden dag zijn er nog een dozijn manden, van dat smakelijk goedje be vattende, in beslag genomen. Brieven aan fl. M. Op last van Hare Majesteit de koningin weduwe, regentes, brengt de directeur van van het kabinet der koningin ter algemee ne kennis, dat gedurende hoogstderzelver verblijf in het buitenland, de aan H. M. geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan het kabinet der koningin te 's-Hage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukke^ aan hare majesteit zal worden zorg gedragen. Verbod van uitvoer van Java huiden. (Bi richt van Brummer Co. Amsterdam.) Naar aanleiding van de berichten en telegrammen van verschillende .firraas op Java, meldende dat de uitvoer van huiden en vellen tengevolge van veepest geheel of gedeeltelijk verboden zou zijn, hebben wij bij den minister van koloniën nadere in lichtingen gevraagden ontvingen daarop Woensdag het volgende telegraphisch ant woord z/Van dusdanig verbod hier niets bekend. Bergsma." Wij kunnen dus de Hollandsche looiers voorloopig geruststellen. On weder. Tc Os en omstreken, waar Woensdag namiddag gedurende een paar uren een hevig onweder, vergezeld van zware regenbuien, woedde, sloeg omstreeks half zes de bliksem in een huis aan den Heikant, dat een prooi der vlammen werd, evenals twee huizen te Berchem, waar de bliksem was ingeslagen. Woensdag namiddag ontlastte zich boven Vechel een zwaar onweder, vergezeld van een hevigen stortregen. Op het gehucht Sonueveld onder die gemeente werd een jongetje, die met zijn vader, zekere v. d. Hurk, buiten was, door het hemelvuur ge troffen en gedood. Zijn schoenen waren hem van de voeten geslagen. Op verschillende andere plaatsen is het weer hevig geweest, en is er brand veroor zaakt o. a. te Lith en vooral in de Noor delijke provincies Groningen en Eriesland. Be moord te Berg en Terblijt (L Omstreeks half elf 'savonds werd er bij den caféhouder H. Prickaarts geklopt. Ge noemde caféhouder weigerde eerst open te doen, en gaf ten antwoord, dat het reeds lang over het sluitingsuur was, en hij ni meer binnen liet. Men bleef echter kloppen, en voegde er bij, dat men wel 10 ct. voor een glas bier zou betalen, in plaats van 5 ct. of als hij dan niemand meer wilde binnen laten, dan zou hij het glas bier maar buiten brengen. Aan het laatste verzoek voldeed de café houder, en bracht het bier buiten. Er waren nog twee jongens in het café, die bezig waren kaart te spelen. Deze hadden wel iets verdachts buiten gehoord, maar niets kwaads vermoed. Terwijl evenwel de caféhouder buiten bleef, ging men zien en vond men hem uitgestrekt op den grond in zijn bloed liggen. De onge lukkige, die oogenblikkelijk naar binnen werd gedragen, was spoedig een lijk. De moordenaar was verdwenen. Als ver moedelijke dader werd Maandag naar Val kenburg overgebracht, zekere A. E. Naar men met zekerheid mededeelt, werd bij hem nog liet mes gevonden, met bloed bevlekt; ook aan handen en kleeren werd bloed ge vonden. Dinsdag was het parket van Maastricht ter plaatse ten einde een onderzoek naar den moord in te stellen. Op het lijk wer den 3 diepe messteken gevonden, welke waren toegebracht als volgteen in het been, een andere in liet onderlijf, de derde in de linkerborst. De verdachte moordenaar werd ook bij de lijkschouwing gebracht; dat er menschen bijeen vergaard waren, oin van een en ander ooggetuigen te zijn laat zich licht begrijpen. Allen riepen luidkeels sla den moordenaar dood. De politie kwam flink tusschenbeiden en dwong de toeschouwers tot bedaring. Be konioginuen te Amsterdam. Omtrent het bezoek. Woensdag door hare majesteiten de koninginnen aan de Neder- landsche Bank gebracht, verdient het vol gende vermelding Nadat de president aan HH, MM. een en ander omtrent de Bank had medegedeeld, bezochten de vorstinnen de nieuw bijge bouwde kelders, daaarna het oudere gedeelte waar de specie-kelders zijn en de bewaar plaatsen van effecten en andere waarden. Gedurende hare wandeling deden hare majesteiten herhaaldelijk vragen omtrent den inwendigen dienst der Bank, de bewaking der waarden en omtrent nog tal van ad- minstratieve détails, vragen die van groote belangstelling blijk gaven. De nieuwe kluisbouw is liet vorig jaar onder directie van wijlen den architect Salm en diens zoon, A.Salm G.B.zn., uitgevoerd door de heeren Staal en Haalmeijer. De eigenlijke braak- en brandvrije muren door Odorico te Frankfort a/M. Deze muren, dik 40 cM., zijn gemaakt van stambeton met een kern van gekruiste stalen T-balkjes, één groot //maaswerk vormende. De zoldering van de kluizen is van hetzelfde materiaal en even dik, versterkt en beveiligd door meêin- gestampte zware stalen balken, met kleine tusscbenruimten gelegd. Behalve de //Lombok-schatten" waren modellen op ware grootte ten toon gesteld van deze constructieën. Evenzoo waren er modellen op ware grootte van een gedeelte van een braak- en brandvrije kluisdeur, waarbij de geheele inwendige constructie te zien is. Zoo ook van de sloten zoowel iu hun geheel als uit elkander genomen met de volgorde in de bewerking. Elke kluis is bereikbaar door een Z. vorraig portaal en gesloten door twee ge pantserde deuren en een hek. Pastoor Bonaparte. v_» 'Ou WAALWIJK29 April 1897. De aanvoer van vee ter jaarmarkt van heden was buitengewoon groot en de handel tamelijk vlug. Kalfbeesten golden f140 h. f195. Dito vaarzen f 135 f 160. Weilammeren aangevoerd 105 stuks, die gretig koopers vonden tegen f 2,50 a f 5.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 279 kg., van f0,69 it f 0.91 per kg. Eieren 1 2.50 3,50 per 100 stuks. Voor zwaar zooileder bestaat goede vraag. Midden wichten vooral in prima waar zijn gezocht; de prijzen van licht zooileder zijn stijgende. De paardenlederfabrieken werken zeer druk dit leder vindt buitengewoon veel aftrek, de prij zen zijn tegenwoordig tamelijk loonend. De handel in ruwe huiden is niet belangrijk. De looierij is in afwachting van meerderen aanvoer. In schors en andere looimiddelen is de handel zeer beperkt. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 139 K.G. Prijs van f0.74 a 0,98; markt gezet op f 0.86. Eieren f0.65 per 26 stuks. WEENEN, 30 April. Keizer Frans Jozef is gisteravond om 10 uur na een hartelijk afscheid van czaar Nicolaas aan het station te Petersburg met aartshertog Otto naar hier teruggekeerd. LARISSA, 27 April. Toen de Turksche cavalerie door de artillerie gesteund, Larissa naderde voor de bezetting der stad, werd met kanonnen vuur gegeven teneinde te onderzoeken of de Grieken in de stad waren. £r kwam geen antwoord. Daarop trokken twee escadrons cavalerie voor waarts, terwijl het kanonnenvuur onderhouden werd, en het eenig antwoord was ongeregeld ge weervuur van gevangenen, die de Grieken alvo rens de stad te ontruimen, hadden vrijgelaten. Sefullah bey en Grurabchow pasja reden aan het hoold der eskadrons ruiterij in vollen galop de brug over, hoewel eenige raohamraedaansche be woners riepen, dat de brug springen zon. De twee genoemde ofïicieren kwamen het eerst de stad binnen. De gevluchte Grieken beginnen terug te keeren. In de stad heerscht volmaakte rust. Enkele évzoni (jagers) en Grieksche ofïicieren bleven zich schuil houden; toen ze ontdekt werden, is hun de vrijheid toegestaan op eerewoord. Bij aankomst hier vonden de Turksche troepen alle 15-centimeter-kar.onnen in het ford ongeschon den, alsmede eene ontzaglijke hoeveelheid krijgs voorraad van alle soort. Het verlaten van zulk een sterke stelling door de Grieken begrijpt men niet. Er is een Turksch civiel gouverneur aange steld, en onder de strengste straffen is het plun deren verboden. De Grieksche inwoners worden op alle manieren aangemoedigd om terug te keeren. Volo is volgens ontvangen bericht ontruimd door de Grieken. De tijding van de bezetting door de Turken wordt elk oogenblik verwacht. Op twee uren afstand van Florence ligt in een lachend dal een klein dorpje, Lucrino geheeten; hier leefde in 1807, dus in 't schitterendste tijd perk van 't Fransche keizerrijk, een pastoor, die Bonaparte heette. Hij was arm en weinig bekend, en toch was hij de oom van Letitia en de oudoom van hem, die op dat oogenblik koningen in Europa maakte en onttroonde; maar al de drukte, die zijn achter neef veroorzaakte ging hem voorbij, zónder dat hij er iets van bemerkte. Niemand in zijne omgeving vermoedde zijne roemrijke verwantschap; hij had zijn vaderland Corsica vergeten om slechts te leven voor zijn parochianen, even eenvoudig als hij. Drie wezens waren er echter, die de pastoor met onderscheiding behandelde en met wie hij zich meer bizonder bezighield dan met zijne andere parochianen een kip, een meisje en een jongeling. De kip was wit en zeer tam, een uit stekende leghen, en als de pastoor in een prieeltje voor de deur zijn ontbijt nuttigde, was zij steeds bij hem om de kruimeltjes op te pikken; als hij haar lokte, liep ze naar hem toe en liet zich streelen. Wat het meisje, Mattea, betreft, dit had hij zien geboren worden, hij had haar gedoopt en in den godsdienst onderwezen, hij had voor haar een gelukkig huwelijk bereid; hij wilde haar als vrouw geven aan Tomasso, zijn koster, het derde voorwerp zijner genegenheid, die Mattea beminde met eene vurigheid, welke afstak bij de koel heid van het meisje. Zoo leefde de goede pastoor tevreden te midden zijner parochianen en van hen, die hij liefhad, toen op zekeren dag een ongewone drukte de stilte van 't dorp verstoorde. Stappen van paarden weerklonken op de straat, die door het dorp liep, en in een oogwenk was de tuin voor de pastorie gevuld met ruiters. Een afgezant van den keizer, in van goud glinste rende uniform, den hoed met witte vederen versierd, kwam naar den pastoor, die een stoel bijschoof, maar zelf staan bleef, sidderend de handen op de borst gekruist, niet wetende wat hem te wachten stond. Wees gerust, mijnheer pastoor, zeide gene raal N., graaf van 't keizerrijk; gij heet Bonaparte en zijt de oom van Napoleon, keizer van Frank rijk en koning van Italië Jaj mijnheer, murmelde de oude priester die wel iets van de fortuin van zijn neef ver moedde, maar die er aan dacht als aan iet9 waarvan hij door vele landen en onmetel^ke afstanden gescheiden was. De moeder van zijne majes'eit De koningin-moeder, hernam de generaal heeft over u met zijne majesteit gesproken. Met den kleinen Napoleon? zei de pastoor. Met den keizer, mijnheerHet is niet be tamelijk. dat een zoo nauw bloedverwant van zijne majesteit, als gij zijt, onbekend wegkwijnt iu een arme dorpspastorie. De keizer zendt mij tot u, mijnheer pusinitr; gij behoeft slechts té spreken, slechts te'willen. Welke bisschopszetel bevalt u? Wilt gij bisschop zijn in Italië of in Frankrijk De keizer kan alles. De oude priester aarzelde een oogenblik Mijne nicht Letitia keizerin? mompelde hij. En ik die haar als kind gekend heb! Wat is dat al lang geleden 1 Ze was nog maar een klein meisje I Mijnheer, sta mij een oogenblik tijd toe, ik moet eerst nadenken alvorens zoo spoedig van stand te verwisselen. Hij begaf zich naar zijne kamer, waarvan een venster uitzicht had op den tuin. In den tuin was één tumult en verwarring. Het escorte van den generaal had de paarden onttuigd, en de ruiters rookten en lachten. Mattea, in een hoek verborgen, beschouwde dit voor haar nieuwe schouwspelTomasso's aandacht werd geheel beziggehouden door de groote sabels, de schitterende uniformenen de kip Bianca liep angstig tusschen de pooten der paarden. Langzamerhand gewenden de oogen van Mattea aan hetgeen zij zag; en een der drugonders had het jonge meisje bemerkt. Hij naderde haar; hij was jong, schoon, galant, en Mattea, koket, in 't geheel niet verliefd op den n.an, die de pastoor voor haar bestemde. Wat zij elkaar zeiden, door welke woorden de Fransche soldaat de Iialiaansche overhaalde, we ten wij niet; maar Tomasso werd kwaad. Doch de dragonder pakte hem bij een oor, liet hem rechtsom maken en zond hem met eei fermen opstopper te midden van een troep kuneraden. Ben jij die groote ezelzeiden de soldaten, die hier de klok luidt en de mis dient,in plaats van den keizer te dienen Kom rnef ons, we zullen je een schoone uniform, een lange sabel en een goed paard geven. Ha, misschien is dat het meisje, dat je terughoudt. Zie zedaareeis praten met dien Parijzenaar; zij bemint jou niet, zij be mint reeds onzen kameraad. Terwijl deze dingen voorvielenraiakte een groote dragonder jacht op de kipper van den pastoor, en de arme Bianca trachtte viuchteloos aan den roover te ontkomen. Mattea, ga naar je moeder riep te pastoor uit 't venster. Mijnheer de dragonder, liat Matlea met rust, als ik je yerzoeken mag. Helaas, de zwakke stem van den piBtoor had niet de macht van die van Napoleon. De Parij zenaar maakte Mattea steeds liet hof; de groote dragonder vervolgde steeds Bianca. Eindelijk deed de Parijzenaar ziir. paard voorktmen; met een sprong was hij in het zadel, toet zette hij Mattea achter zich, gaf het paard de sporen en verdween met de Italiaansche. Op hetzefde oogen blik maakte de ander zich meester vai Biauca. Mattea, Mattea 1Mijnheer dedragonder laat die kip loopen I riep de pastoor nut bevende stem. Tomasso, eindelijk de stem van zin meester hoorende, liep de kip ter hulp. De arne jongen kon zijn verloofde niet beschermen; hij w^llde ten minste de kip redden. Pastoor Bonaparte verliet zijn kame en begaf zich naar den generaal; hij was bleek ontdaan. Wat scheelt u, Monseigneur? riet de gene raal uit; welk verdriet kwelt u zoo? Mijnheer, antwoordde de pastoir treurig, laten wij dat MonseigneurIk hri hier een meisje, verstandig, eerlijk, braaf; min heeft ze mij voor mijn oogen ontroofd. Een ontvoering in uw huis! rio de gene raal; in 't huis van den oom van denkeizer! De schuldige zal gestraft worden; hij za op staan- den voet gefusilleerd worden. O, geen bloed, mijnheer de geeraal, geen bloed, ik bid er u om; maar als dieraan braaf is, dat hij haar liuwe en gelukkig mke. De brigadier, door den generaal odervraagd, vertelde dat er geen geweld gebezigd was, "en dat de ontvoerder, een Parijzenaar een flink soldaat was, die weldra tot fourier zu benoemd worden en voorgedragen was voox het Kruis van Eer. Hij zal haar huwen, zei degeneaal, ik blijf er u borg voor. De pastoor wierp angstige blikken in 't rond, zonder twijfel zocht hij zijn kip, ton Tomasso binnentrad, met het geliefde dier opden arm. Mijnheer de pastoor, zei hij, ikbeb Mattea verloren; maar zij hebben mij belofd, dat ik eens kapitein, kolonel, maarschalk vn Frankrijk zijn zal. Ik word dragonder De pastoor zag den generaal trerig aan, en terwijl hij zich de kin streelde, zi hij Ik bedank mijn neef, den keizr, mijnheer de generaal, ik blijf pastoor van dileenvoudige dorpje, waar ik zoo lang gelukkig >en geweest. Ik heb een oogenblik geaarzeld, engij ziet het, God heeft mij reeds gestraftZg aan mijne nicht Lelitia, dat ik hoop dat zij aljjd zoo'n ge rust geweten raag hebben, als toen ij een klein meisje wasOmhels voor mij mijj achterneef den kleinen NapoleonGod mog( hun allen hunne tronen laten behoudenHt zijn brave kinderen, die aan hun ouden oom edacht heb benIk wil geen bisdom, ook iet de baret van kardinaalGa, mijnheer de ;eneraal, en, wat ik bidden mag, kom niet meerterug. Wanneer men een order van den teizer kreeg moest men ze uitvoeren. Welnu, hi had den ge neraal opgedragen Gij haalt mijmom uit zijne pastorieen brengt hem naar Pars, of geleidt hem naar ltome. Hij moet ten miste bisschop worden. De generaal drong dus an, hij bad hij smeekte, dreigde ten laatste. De >stoor echter bleef bij zijn besluit volharden. Toen de keizer den uitslag zijner «ending ver nam en het gebrek aan eerzucht v,n een Bona- parte, glimlachte hij en haalde de chouders op. Wat Mattea en Tomasso betreft: eerste huw de met den Parijzenaar en zag zih mettertijd vrouw van een kolonel. De tweec had zin in den dienst, en na de Restauratie wrd hij kapi tein oij de keizerlijke garde. De goede pastoor Bonaparte sferf vóór den atsiand van Fontainebleau; hij wisldus niets v&n den tegenspoed van 't keizerrijk. De Italiaansche schrijveraan ien wij deze aardige geschiedenis ontleenen, voeg voor een halve eeuw of hij, die de held deze historie is niet werkelijk het gelukkigste liddjner familie geweest was. Zou men tegenwordig, en met meer grond, niet dezelfde vraag knnen stellen?

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6