Staatkundig overzicht. tiiUTEN LA NdT~ Frankrijk. Spanje. Engeland. Rusland. BINNENLAND. .Spoorwegramp. waarop tot heden de aandacht niet voldoende gevestigd is. Uit ons geheugen geven wij hier het volgende uit mr. Pierson's rede weer Ook indien ik protectie uit staath. kundig oogpunt wenschelijk of verdedigbaar achtte, hetgeen ik niet doe, zoude ik stellig wei geren haar te aanvaarden op grond van hoog zedelijke beginselen hierop mag, naar ik meen, in deze dagen wel eens uitdruk kelijk worden gewezen. Het zich begeven op den weg der bescherming demoraliseert een volk. Begint men met bescherming dan wil ieder daarvan zooveel mogelijk voor deel trekken. Beschermt men den een, dan verlangt de ander eene gelijke bevoorrech ting en blijven verderen zich achtergesteld achten, zoolang zij daarvan niet evenveel genieten. De jaloezie is eenmaal opgewekt, eu in de volksvertegenwoordiging wordt niet uiting gegeven aan de beste denkbeelden die wonen in de harten van een volk, maar zij wordt eene vertegenwoordiging van be krompen belangen, zij wordt de kampplaats der belangen van katoenfabrikanten en wol- fabrikanteu, van graanboeren en veeboeren, van machinefabrikanten en meelfabrikanten. Het zedelijk bewustzijn van het geheele volk daalt. Het vervult mij met leedwezen, ja met verontwaardigingdat in deze dagen juist de partijen, die zeggen ons staatswezen meer van een godsdienstigeu geest te willen doordringenzijn gaan werken op de be geerlijkheden van ons volk; het vervult mij met leedwezen en verontwaardigingdat juist zijdie ons, liberalen, ten onrechte verwijten tegen den godsdienst gekant te zijn, den strijd om louter persoonlijke stof felijke belangen hebben ontketend. Protectie en sociale hervormingen. De heer Goeman Borgesius schrijft in de Vragen des Tijds Protectie en sociale hervormingen staan tot elkander als water en vuur. Protectie is altijd een bevoorrechting van den geldbuidelaltijd bevoorrechting van kringeD, die bescherming het minst noodig hebben; sociale politiek daarentegen is democratisch in goeden zin, omdat zij geen ander doel heeft dan de kracht van het geheel te versterken xdoor voor de minder bevoorrechten de voorwaarden, waaronder zij den strijd om het beslaan moeten strijden, te verbetereu. Waar ik zie dat er partijen zijn, die den werklieden toeroepen als gij onze mannen steunt, dan zult gij zoowel het een als het andere ontvangen; daar weet ik niets anders te doen dan dit waarschuwend woord te doen hooren Hebt geen vertrouwen in de man nen, die aldus water en vuur willen veree nigen. Wat zij u met de eene hand aan bieden, willen zij u met de andere ontnemen. Niets meer of minder ligt in hun bedoeling dan uw brood en andere noodzakelijke le vensmiddelen duur te maken, maar om die pil smakelijk te maken, spiegelen zij u voor, dat zij de schade, die zij u daardoor zullen veroorzaken zooveel mogelijk zullen ver goeden. Alsof hun dat mogelijk zou zijn Alsof het zelfs niet te vreezen is, dat de mannendie onder de leusèn protectie èn sociale hervormingenzijn gekozen, in den eersten tijd zoo door de protectiekoorts, waarvan vooral hun eigen stand zal profi- teeren, zullen zijn bevangen, dat zij de so ciale belangen daardoor totaal zullen ver geten. R. K. Kiesvcreenigiug te Waalwijk. Afgeeling Waalwijk. Vergadering op Zondag 16 Mei, des avonds 6 uur, in de zaal Musis Sacrum. Deze vergadering was toegankelijk gesteld voor alle R. K. Kiezers van Waalwijk. Zeer vele belangstellenden hadden aan de oproeping voldaan, zoodat de zaal heel goed bezet was. Nadat de voorzitter jhr. Aug. van Groten huis de vergadering geopend had verzocht hij den heer Henri Witlox, president van de algemeene Kiesvereeuiging, het doel dezer vergadering uiteen te zetten. De heer Witlox voldeed hieraan door een breedvoerig verslag te geven van de verga dering te Utrecht op den 6 Mei gehouden van atgevaardigden van alle R. K. Kiesver- eenigingen. Ten slotte wees hij op de eens gezindheid, die de R. K. kamerleden verbond en spoorde de kiezers aan, die na te volgen en toe te treden tot de R. K. Kiesvereeni- ging, om met vereende krachten te kunnen werken voor den bloei der zedelijke en stof felijke welvaart van ons vaderland. Met daverend applaus werd de rede van den heer Witlox begroet. Daarna werd gelegenheid gegeven tot toe treden tot de R. K. kiesvereeniging, waaraan door 75 personen werd beantwoord. Verder was aan de orde Aftreding der 3 bestuursleden de heeren jhr. van Grotenhuis, Witlox en Van Riel. Hierbij vroeg de heer Van Liempt het woord. Ik stel voor, zoo zeide hij o. m., het af tredend bestuur met een hartelijk woord van dank bij acclamatie te herkiezen, wat dan ook geschiedde. Nu werd overgegaan tot het stellen van een candidaat voor de verkiezing van 1 Juni a.s. De president der algemeene kiesvereeniging, gebruik makende van zijn recht van prse-ad- vies, beval met een kort, doch krachtig woord, het aftiedend lid, den heer Mutsaers aan. De heer Baijens stemt in met die woorden, en stelt voor hem bij acclamatie te herbenoemen. Het publiek keurde dit goed. Op de vraag van den voorzitter ot een der aanwezigen protesteerde tegen de proclamatie, nam de heer Nelissen het woord. Hij dankte de heer Witlox voor de breed voerige uiteenzetting der politieke gebeurte nissen der laatste dagen, en beleefd verzocht hij daarna eenige inlichtingen, wat de heer Mutsaers zooal gedaan heeft voor 't stoffelijk belang van Waalwijk in 't bijzonder. De heer Baijens geeft daarop den heer Nelissen in overweging, dan eenvoudig maar een anderen candidaat te stellen. De heer Witlox herneemt daarop, dat het geen de heer Baijens daar zegt, volstrekt geen antwoord is op de vraagdoor den heer Nelissen gesteld. Mij dunkt, zoo zegt hij, dat ieder lid der vereeniging volkomen recht heeft tot het vragen van inlichtingen, niemand uitgesloten. Spr. spoort zelfs daartoe aan, overtuigd als hij is op alle vragen te kunnen antwoorden. Teruggekomen op de vraag van den heer Nelissen gaat spr. vei der: Hij vermeent de bedoeling van den heer Nelissen te gissen, en aarzelt niet, de koe bij de horens te pakken, en de houding van den heer Mutsaers in zake de brug van Heusden te bespreken. Hij wijst op de omstandigheid, dat vroeger Heusden in 't bezit was, van een vasten overgang en dat volgens het idee der ont eigeningswet, de onteigende in geen slechter conditie mag geraken, door de onteigening; dat Heusden het recht had, die brug voor zich te eischen. Spr. betreurde het, dat er toen niet meer overeenstemming bestond tusschen de ge meentebesturen van Waalwijk en die der omliggende gemeenten. Door het ontbreken van die eendracht was ook de kracht verloren, om bij de plaatsing van de brug iets in Waalwijks voordeel te bedingen. Hij geeft als zijne opinie te kennen, dat zooals meer gebeurtiu dit geval door den eenen afgebroken werd, hetgeen door den ander was opgebouwd. Verder toont hij ook aan, in hoe een moei- elijk geval de heer Mutsaers verkeerde, daar hij zoowel voor Heusden als Waalwijk afge vaardigde is en spr. besloot dat de minder gunstige wending dezer zaak voor Waal wijk in 't geheel niet te wijten was aan Waalwijks afgevaardigde den heer Mutsaers. Hij haalt verder aan, dat de heer Mutsaers een der trouwste bezoekers is der zittingen en dat hij nooit op zijn post ontbreekt, daar waar het geldt zijn invloed in 't belang van zijn district aan te wenden. Hij is er van overtuigd, dat de heer Mut saers daarmede zal voortgaan, hetgeen vooral van waarde zal zijn, met het oog op de ver betering vangrooteu omvaug der Waalwijksche haven. Mocht onze afgevaardigde in zijn qualiteit van kamerlid, daaraan iets kunnen toebren gen, hij zal daartoe steeds en ten allentijde bereid zijn. Mijnheer Nelissen, zoo vraagt de voorzitter van de algemeene kiesvereeniging, was htt uwe bedoeling te protesteeren tegen het stellen bij acclamatie van de candidatuur Mutsaers Hierop werd door eerstgenoemde ontkennend geantwoord, met de woorden dat hij alleen maar eenige inlichtingen wilde vragen. Met daverend applaus werd toen de acclamatie bezegeld. De voorzitter der Waalwijksche R. IC. kies vereeniging jhr. Aug. van Grotenhuis, vroeg of iemaud nog iets in 't midden had te brengen in 't belang van het district. Daar niemand zich aanbood, dankte hij voor de trouwe opkomst en sloot deze ver gadering. De onderhandelingen tusschen Griekenland en Turkije. In antwoord op de nota der mogendheden over de staking van de vijandelijkheden, heeft de Turksche regeering de volgende voorwaarden medegedeeld De havens van Volo en Prevesa moeten voor de algemeene scheepvaart worden open gesteld Thessalie zal worden ingelijfd tot de vroegere grens, eene oorlogsschatting van tien millioen Turksche ponden moet worden opgebracht; de misdadigers moeten worden uitgeleverden daar alle verdragen met Griekenland door den oorlog vervallen zijn, zullen nieuwe overeenkomsten worden geslo ten op grond van het internationale recht. Worden deze voorwaarden aangenomen dan zal de wapenstilstand te Phersala worden getrofteo; worden zij verworpen, dan blijven de vijandelijkheden voortduren. Naar men beweert, zal de diplomatie de hardheid der voorwaarden wel een weinig weten te verminderen. De vijandelijkheden duren alzoo nog voort. De divisie van Osman-pacha was gisteren nog sedert Vrijdag in eener. strijd gewikkeld met eene sterkere Griekfiche krijgsmacht. Toch hebben ook hier de Tur^ken de Grieken weder niet 2ware verliezen verdreven en hunne sterke stellingen ingenomen. Moge het al waar zijn, dat de Grieksche v'oot nog Zaterdag tegen Prevesa opereerde en zelfs Nicopolis bombardeerde Zondag zijn alle Grieksche troepen van die plaatsen teruggetrokken. Tegen hun wil schijnen de Grieken nog vooraf den slag bij Gribovo te hebben aan vaard; zij zonden tenminste vooraf eene nota aan de mogendheden, waarin zij wezen op de Turksche versterking in die plaats en de verantwoordelijkheid voor de operaties op de Turksche regeering wierpen. Beter hadden zij misschien gedaan, met stilletjes terug te trekken; want nu werden zij weder jammerlijk verslagen; een zeshonderdtal hunner, waaron der drie en dertig officieren, werden gedood of gewond. Het Grieksche leger schijnt toen in Arta te zijn teruggetrokken, maar nog eenige stel lingen voor de brug bezet te hebben gehou den. Het zal nu voorloopig een stipt defen sieve houding aannemen. Volgens de laatste berichten zijn alle vijandelijkheden in Epirus gestaakt en doet ook het Macedonische leger alsof er reeds algemeene wapenstilstand is. Een deel van het vreemdelingen-legioen is reeds ontbonden. Het eerste transport van Kreta, vierhonderd soldaten en twintig officieren, kwam Zaterdag te Athene aan; en ook het tweede transport staat op het punt van te worden ingescheept: binnenkort zullen nog twee transporten volgen en zal daarmede de ontruiming van Kreta voltooid zijn. De Turken laten er geen gras over groeien en zetten den strijd onverpoosd voort. Maan dag hebben zij ten getale van 30,000 man een aanval gedaan op Domokos, wat den Griekschen premier Rallis een protest heeft doen zenden aan de mogendheden. De Grieken, zeide de minister, nemen een uit sluitend delensieve houding aan in Epirus en Thessalie en de Turken treden offensief op. Het heet, dat de Turken bij hun stormloop op Domokos (ook Alrnaros werd aangevallen) zijn teruggeslagen, ofschoon de rechtervleugel der Grieken zich voor. de overmacht moest teiuglrekken op het centrum. De strijd duurde na zons-ondergang nog voort; generaal Mavro richali werd aan den voet g wond. De mogendheden maken intusschen geen haast met tusschenbeide te komen. Zij zijn laksch en besluiteloos als altijd. De gedach ten wisseling tusschen de verschillende kabi netten over de concessies, die men van Tur kije zal vorderen, duurt vorrt, dus wordt uit Parijs gemeld. Wat de oorlogsschatting be treft hoopt men het over een lager cijfer (dan 10 millioen Turksche ponden) eens te worden. Wat Thessalie betreft, gelooft men dat de Porte er in zal toestemmen dat dit Grieksch grondgebied blijft, daar immers op het Congres te Berlijn alle mogendheden aldus hebben besloteu. Een overeenkomst tusschen de twee mogendheden onderling zou die besluiten niet kunnen te niet doen. Een ander telegram meldt, dat de gezanten het er over eens zijn geworden bij de Porte te protesteeren tegen het overdrevene in hare vredes-voorwaarden. En uit Weenen wordt gemeld, dat Rusland bereid zou zijn de be taling der oorlogschatting van Griekenland te waarborgen op het geld, dat Turkije nog aan Rusland schuldig is. Ook het gerucht van een samenzwering tegen de koninklijke familie van Griekenland duikt weer op. Er zou een samenzwering zijn ontdekt, om den koning te vermoorden en de vorstelijke familie te verjagen. Twee Italianen zouden o.a. in het complot zitten. Een .aantal menschen moeten reeds gevangen genomen zijn. Wij deelen dit bericht onder voorbehoud mede. P.S. Bij Louros zijn twee duizen Grieken door de Turken omsingeld en gevangen genomen. De hertog van Orleans heeft aan een zijner getrouwen te Parijs een zeer pathetisch tele gram gezonden naar aanleiding van zijn afwezigheid bij de begrafenisplechtigheid van zijn oom den hertog' van Aumale. Ziehier den inhoud „Nooit is de hardheid van de ballingschap mij zoo smartelijk geweest. Hier aan de grens vau Frankrijk gekomen, kon ik het overschot van mijn geliefden oom, dat te Dreux zal rusten, niet verder begeleiden evenmin als dat der hertogin van Alengon. Op geen dezer beiden graven, op geen enkele der graven van de slachtoffers, die Parijs beweent, mag ik nederknielen, omdat zij zich bevinden op Franschen grond J Beklaagt mij De hertogin van Orleans zal althans mor gen te Dreux in ruiju naam bidden". Op zijn gewone vorstelijke wijze teekent de hertog dezen brief met „Phillippe". Maandag is in de Madeleinekerk te Parijs de lijkdienst voor den hertog van Aumale gehouden. De plechtigheid werd bijgewoond door de leden van het huis van Orleans, den prins van Joinville, den hertog van Chartres, den graaf van Vlaanderen, den hertog van Aosta, den .vorst van Bulgarije den graaf van Eu, de prinsen van Sakscn- Koburg, prins Albert van Belgie, prir.s Wai- demar van Denemarken de priusen van Beieren, de vreemde gezanten, de leden van hel Instituut, de hertogin van Orleans, prinses Clementine van Saksen-Koburg, de vorstin van Bulgarije, de hertogin van Chartres, enz. Ge neraal Tournier en overste Legrand verte genwoordigden den president. Gisteren werd het stoffelijk overschot naar Dreux overge bracht. Te Mar id is een opzienbarende moord ge pleegd. Prof. Moreno, een der voornaamste heelkundigen ven Spanje, is op weg naar zijn college doodgeschoten door een bakker, Manuel Villuenda, die geld van hem te vor deren had. De professor, die zes kogels in het lichaam kreeg, was bij het eerste schot reeds dood. De moordenaar werd onmiddellijk aan de politie overgeleverd. Volgens de bijzonderheden, in de Madrid- sche bladen medegedeeld, moet Villuendas door het gedrag van den professor, maar vooral van diens vrouw, tot het uiterste zijn gedreven. Mevrouw Moreno, die een klant van hem was en een hooge rekening maakte, ha 1 hem door allerlei vriendelijkheden al zijn geld t 80ü0 A f 9000 afhandig weten te maken. Zij leende het van hem en beloofde hem 25 percent rente, maar hij zag er nooit iets van terug, en als hij bij den hoogleeraar om zijn geld k.vam vragen, antwoordde deze hem, dat zijn vrouw zonder zijne toestemming had gehandeld en dat hij er niets aan kon doen. Onderlusscken leefden de heer en mevrouw Moreno met hunne zeven kinderen op eef grooten voet, terwijl Villuendas met zijrt zieke vrouw gebrek leed. Den morgen van den moord was de ba> ker weer bij Moreno geweest, om althais eene kleinigheid op afkorting te vragen, msir men gat niet thuis. Hij wachtte nu den po- fessor op, en toen deze opnieuw weigede hem iets te geven, schoot hij hem neer. Wij vinden het volgende telegram vai de jubileumsfeesten, van Zondag 20 tot Diisdag 29 Juni Zondag 20. Dienst in St. Paul's. Maandag 21. Komst van de konijgin te Londen ontvangst van de vorstelijke gasten op het Buckingham-paleis; 's avonds banket. Dinsdag 22. Optocht; banket op Bucking ham; illuminatie. Woensdag 23. Aanbieding van de adressen van Hooger- en Lagerhuis aan de konbgin; 's middags audiëntie van lord-may os en mayors. Donderdag 24. Fakkeloptocht /an de leerlingen van Eton College naar h-'t kasteel van Windsor, waar de koningin zil zijn; te Londen bal op Buckingham. Vrijdag 25 Zaterdag 2(5. Vlootrevne vo#r Spithead. De koningin zal hierbij vertegenwoordigd zijn door den prins van Wales, dm hertog van Koburg en den hertog van Yori (welke laatste den 22en Juni tot schout Aij nacht wordt bevorderd.) Maandag 28. Tuinfeest op Buckingham. Dinsdag 29. Legerrevui te Aldershot, in tegenwoordigheid van de kóningin, de keizerin weduwe Frèdrich enz. De eene groote ramp volgt den andere op. Nauwelijks is de v.-eeselijke gedachte aan de ramp van Parijs een weinig verflauwd of een andere, wel niet geheel zoo erg, maar toch verschrikkelijk volgt haar op. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur derail leerde op de lijn vau Walk naar Dorpat een goederentreinwaarmede twee bataljons van het 95e regiment infanterie uit Krasnoïrsk werden vervoerd. De ontsporing had plaats tijdens een hevigen stortregen. Zestien goe- derenwaggons en verscheidene waggons le en 2e klasse werden verbrijzeld. Kort te voren scheen een wolkbreuk deD weg, die op de plaats des onheils helt, ondermijnd te hebben. Twintig minuten vroeger was nog een post trein zonder incidenten die plaats gepasseerd. Verscheidene soldaten in de achterste wag gons sprongen toen zij de ramp zagen aan komen, uit de portieren. Zij verdronken ech ter jammerlijk, daar de spoorberm tengevolge van overstroomingen geheel door water was omsloten. De ramp kostte aan 56 soldaten en 2 conducteurs het leven, terwijl 43 solda ten en 1 conducteur zwaar gewond, drie offi cieren en 37 soldaten licht gewond werden. De slachtoffers zijn naar het hospitaal te Dorpat overgebracht. WAALWIJK, 19 Mei 1897. Gemeenteraad Waalwijk. Raadsvergadering te houden heden Woens dag 19 Mei 's uamiddags ten 7 ure. Aau de orde I. Ingekomen stukken. II. Verhooging jaarwedde veldwachter III. Wijziging begrooting 1897.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2