i. Ril, TE WiiLWUK, Dienstbode Advertentien, Gevraagd: te Tilburg, Handelsberichten. De Notarissen zullen finaal verkoopen H. A. AALFS. J. C. A. VERMEULEN. W. C. VERMEULEN. C. A. VERMEULEN, Vries. M. L. VERMEULEN. VICTOIRE, EN le. Op 25 Mei 1897 2e. 26 Mei 1897 EENE FLINKE N. Behandeling kohier van den hoofde isen omslag. Gemeenteraadsverkiezing. Staatsblad No. 110 bevat de wet van 28 April 1897, tot wijziging der Gemeentewet, in verband met de herziening van het kiesrecht. Art. 4 bepaalt: De gewone tijd der verkiezing der leden van cien raad is de laatste Dins dag in Juni. De periodieke verkiezing heeft dus dit jaar plaats den 29 Juni, feestdag der HH. Petrus en Paulus. Artikel 7 bepaalt dat in afwijking van het hieromtrent bepaalde bij art. 51 der kieswet in kiesdistricten, waarin het aam al kiezers voor den 'gemeenteraad, volgens de kiezers lijst minder dan 2000 bedraagt de onder- teekening van de kandidatenlijst vereischt wordt door teD minste Vso gedeelte van het aantal der kiezers. Te Waalwijk zijn 508 kiezers voor den raad, daar zijn dus 1.1 kiezers noodig om een candidaat te stellen. Hoog Bezoek. Gisteren had onze gemeente weder de eer bezocht te worden door een 2e Kamerlid, namelijk den H.Ed. Gestr. Heer van Vlijmen, afgevaardigde voor het district Vechel. Hij was de gast van den Wel.Ed. Geb. Heer Henri Witlox- Brcssers, voorzitter der R. C. Kiesvereeniging in het district Waalwijk, met wien hij zich in den namiddag begaf naar Udenhout om daar de aangekondigde lezing te houden. Naar wij vernemen zal de heer van Vlijmen een dezer dagen ook optreden te Helvoirt. Brand. Zondagmorgen omstreeks 6 uur brak er brand uit in een huis staande aau den Hoek. Het huis was bewoond door drie gezinnen en behoorde aan den heer J. Maras. De woning is bijna geheel verbrand, en door het krachtig optreden der brandweer, is het vuur tot een perceel beperkt gebleven. Van de inboedels is slechts zeer weinig gered kunnen worden. Twee der gezinnen zijn geassureerd. Oorzaak onbeitend. De Koninginnen op reis. Uit Weenen schrijft men dd. 15 dezer: De koninginnen zijn goeden wel in Aussee aangekomen, vanwaar zij bij regen en sneeuw naar Alt-Aussee gereden zijn. Van den mooien weg door het Gesause langs Zelzthal en Steinach Irduing naar Aussee, die eiken toerist in verrukking brengt, zullen de ko ninginnen wel niet veel gezien hebben, want het weer is de heele maand al bijzonder slecht en in de laatste dagen werd het steeds erger. Vooral op den dag van het vertrek was het weer zeer ongunstig; onophoudelijke regens met lagere temperatuur zoodat de winterjassen weer te voorschijn zijn gehaald en er weer gestookt wordt. Koningin Wil- helmina, die de stad Weenen zoo mooi vond, zou van die stad bij zon en mooi weer nog een heel anderen indruk gekregen hebben, want de vorstinnen zouden dan in de gele genheid geweest zijn om rijtoeren in de mooie omstreken te maken, waarvan nu geen sprake was. Zoo hadden zij ook Cobenzl willen bezoeken, een landgoed niet ver van de stad met een kasteel op een heuvel met mooie uitzichten en prachtige boschpartrjen, waar door Hollandsche heeren een park met woonhuizen zal worden aangelegd. 's Avonds voor het vertrek uit Weenen heeft de keizer aan de koningin een pak gestuurd, dat vermoedelijk een geschenk bevatte. Bij haar vertrekuit Weenen vereerde H. M. de koningin-regentes den hoteldirecseur Trescher een prachtigen brillanten doekspeld met de letter E, en de koningskroon. Te Alt Aussee namen HH. MM. haar in - trek in „Hotel Seewirth «.waarvan zij het verleden jaar gebouwde gedeelte langs den oever van het meer bewonen, zijnde de ge- heele eerste en een deel der tweede ver dieping. De kamers, die op het meer uitzicht hebben, zijn door de koninginnen betrokken, die aan de andere zijde zijn voor het gevolg bestemd. Een heerlijk vergezicht op het meer en den Trisselwand heeft men vooral uit de salons der vorstinnen, welke vertrekken gescheiden zijn door eene kleine eetkamer, waar v0°r slechts twee personen gedekt is. Ook bij slecht weer moeten die gunstig gelegen vertrekken een aangenaam verblijf opleveren. Voor watertochtjes zijn roeibooten met Nederlandsche vlaggen ter beschikking der Koninginnen gehouden. De groothertog van Luxemburg heeft het schoone, goed onderhouden park van (le villa Nassau, welke dicht in de buurt van van het hotel ligt, ter beschikking van de koninginnen gesteld, Nederlandsche werklieden in Duitschlaud. Door den Nederlandschen consul te Keulen is de aandacht van onze regeering gevestigd op het gevaar, waaraan de Nederlandsche werklieden (steenbakkers) in Duitschlaud blootstaan van de zijde van daar gevestigde ondernemers, die de genoemde werklieden overeeukomsten laten onderteekenen, waai van deze het gewicht niet schijnen in te zien of te begrijpen. Als deze ondernemers daarna elders heengaan of hunne betalingen staken, staan de Nederl. werklieden geheel verlaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft daarom den commissarissen der kouingin verzocht, de burgemeesters uit te noodigen, de belanghebbenden in hunne gemeenten hiertegen te waarschuwen. Zonderlinge geschiedenis. Een zonderlinge geschiedenis is te Am sterdam gebeurd met een jongmensch van goeden huize. Willemwas een braaf ingetogen jong mensch, met een goede, veelbelovende betrek king, waarin hij echter hard moest werken. Op een middag wacht de familie hem tevergeefs aan den middagdisch. Wel was dit in strijd met zijn gewoonte, maar eer. jongmensch, dat zijn meerderigheid nadert, kan men niet met een touwtje vasthouden. Ernstig ongerust maakte men zich dus niet. Doch ook des avonds verscheen Willem niet en den anderen ochtend bleek dat hij nog niet thuis was gekomen. Men begon zich nu toch bezorgd te maken, zijn broeders giugen op onderzoek uit, doch keerden onverrichter zake terug. Zijn vrienden hadden Willem des middags nog even gezien, maar daarna niet meer. De ongerustheid nam toe en men besloot de politie in den arm te nemen. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in, van Willem echter geen spoor. Er werd een oproeping in de bladen geplaatst, er werd bericht gezonden naar de omliggende ge - meenten, er werd gedregd, de vrienden van den verdwenene trokken per fiets door de omstreken om zijn spoor op te zoeken, doch geen der naspoiingeu had eeuig resultaat. Acht dagen later kreeg de moeder echter eeu telegram uit Frankfort ongeveer luidende: „Hoe kom ik hier en hoe kom ik hier vaudaan Willem. Onmiddellijk vertrokken een paar familie leden naar Frankfort en zij vonden daar Willem in een der hotels zonder eeu cent op zak. En bovendien moest hij 't antwoord schuldig blijven op de vraag, hoe hij daar gekomen was, zoo plotseling een reis naar Frankfort te ondernemen. Hij wist zich te herinneren, dat hij te Amsterdam des mid dags door de Kalverstraat had gewandeld, maar wat daarna gebeurd was, had hij geen bewustzijn. Zijn hotelrekening werd betaald en de thuisreis onmiddellijk ondernomen. Te Amsterdam werd de hulp van den dokter ingeroepen en deze deelde mede, dat Willem vermoedelijk in een soort van be wusteloosheid, veroorzaakt door eeu oogenblik van overspanning, had gehandeld en zonder te beseffen wat hij deed, op reis was gegaan. Toen zijn zenuwgestel tot kalmte was terug gekeerd, was hij out waakt uit zijn slaapwan- delaarstoesrand en had aan zijn moeder getelegrafeerd. Het geval staat uiet op zichzelf. Eenige jaren geleden is een Parijsche schoorsteenveger in een zelfden staat van bewusteloosheid op reis gegaan en eerst te Chicago wakker geworden; een inwoner van Berlijn heeft op die wijze eens een uitstapje naar Straatsburg gemaakt, een burger van Madrid naar Marseille, enz. Rust en kalmte hebben hen weder tot normale menschen gemaakt en die geneesmiddelen zijn ook op Willem toegepast; een paar weken van niet werken, goed eten en veel slapen hebben zijn zenuwgestel weder in orde gebracht. Droeve dootl. De burgemeester van Zwammerdam, de heer J. van der Meer, wegens reparatie aan zijne woning tijdelijk te Gouda bij familie vertoe vende, was Zaterdag per tram naar Bodegrave en verder per fiets naar Zwammerdam gere den, met het voornemen per fiets de terug tocht te maken. Door een onbekend toeval is de heer Van der Meer 's middags onopgemerkt aan de Reeuwijksche brug in een sloot te water geraakt verdronken, Een bode, het rijwiel onbeheerd op den kant vindende, vermoedde een ongeval, zoodat een onderzoek werd ingesteld. Helaas bleek het vermoeden maar al te gegrondde drenkeling werd oj gehaald, zonder dat eenig teeken van leven meer te bespeuren viel. Het horloge, dat op half drie was blijven stilstaan, doet vermoeden, dat het ongeluk omsireeks dat uur moet hebben plaats gehad. Iu atwachiing van nader onderzoek is het lijk uaar het doodenhuisje te Reeuwijk ge transporteerd. De eieren spotprijs goedkoop. Te Leeuwarden zijn Vrijdag niet minder dan 40 50,000 kippen- en ongeveer 7000 eendeneieren aangevoerd. De marktprijs der kippeneieren was van 2 tot 21/cj en van de eendeneieren van 21/3 tot 3 cent per stuk. Moordaanslagen. De Zeedijk en Warmoesstraat werden gis terenavond omstreeks 8 uur in rep en roer gebracht, door een aanslag op het leven van Elisabeth Baars, de 21 jarige dienstbode van den bierhuishouder Brugman, op den hoek der Sint Olofspoori en de Warmoesstraat. Betje was daar eerst sedert eenige weken in betrekking en had verkeerd met een 24 jari gen zeeman Dirk v. A.. doch die verbintenis verbroken. Zondagavond nu bediende Botje in het buffet de klanten, terwijl B.ugman aan de deur stond. Daar komt Dirk binnen en bestelt een glas bier maar terwijl het meisje het gevraagde gaat toedienen, haalt hij een revolver te voorschijn en lost een schot, dat de dienstbode rakelings langs het hoofd vaart en in het houten beschot van den wand ach ter haar doordringt. Brugman keert zich bij, de deur om, waarop Dirk een tweede schot lost op dezeu man, dat in den rug treft. De tapper vlucht de straat op en als Beije hem volgen wil, schiet Dirk opnieuw en treft haar aan het achterhoofd. Op straat zendt hij haar vervolgens nog een derden kogel na, die echter zijn doel mist. Daarop plaatst Dirk den loop tegen het voorhoofd en schiet zich door de hersenen. Terwijl het meisje bij buren in huis vlucht, wordt Dirk gegrepen door een politieagent in burger kleeding en een voorbijganger, naar het politiebureau in de Oudeburgs'.eeg gebracht en vau daar naar het Binnengasthuis vervoerd. De man leeft op dit oogenblik nogheden zou de kogel uitgetrokken worden; zijn toe stand laat echter nog geen verhoor toe. De bierhuishouder en dienstbode zijn, na in het gasthuis geholpen te zijn, huiswaarts gekeerd. Brugman had een diepe wond in den rug onder het rechterschouderblad den kogel heeft men evenwel nog niet gevonden. Betje is met een schram aan het achterhoofd vrijgekomen. D ior de politie is beslag gelegd op het baaien hemd en hetonderhemd van Brugman, welke kleedingstukken door den kogel door boord zijn, en op den revolver, waarop nog een scherpe patroon gevonden werd. In het bierhuis zijn twee kogels teruggevonden. Zondag middag omstreeks S1/^ uur ont moette zekere J. L. T., oud 36 jaar, los werkman te Delft, aan de voormalige Haag poort aldaar zijn vrouw, van wie hij eenige maanden gescheiden leeft, gearmd met een hem onbekenden man. Hij sprak haar aan, zeggende: „ben ik daarvoor nu 2l/2 jaar me: je getrouwd waarop zij antwoordde „d maar op, ik wil niets meer met je te maken hebben". Aan de Nieuwstraat gekomen, vroeg T. aan den man, die zijne vrouw vergezelde „geef je een slokje weg waaraan geweigerd werd te voldoen, terwijl zijne vrouw hieraan de noodige verwenschingen toevoegde. Hier over maakte T. zich zoo driftig, dat hij op zijne vrouw toevloog en haar met een mes een steek in den linkerslaap en een in den linkerarm toebracht. T. werd even later door de politie gearresteerd, doch na verhoord te zijn op vrije voeten gelaten, daar de wonden der vrouw, volgens de verklaring van den dokter, die haar heeft verbondeiniet levens gevaarlijk zijn. Atjeh. Onze correspondent te Batavia seint onder dagteekening van Maandag In den nacht van Zaterdag op Zondag trokken het 6e en het 3e bataljon en eeu compagnie repeteergeweren van Indrapoeri naar Gliëng, waar Panglima Polim drie ben- tings had opgeworpen. De vijand werd ver rast, maar bood heftig tegenweer. Hij liet ten slotte 37 lijken in onze handen daar onder was een Europeesch deserteur. Onze verliezen waren de volgende gesneu veld de kapiteins der infanterie G. M. P. Scheuer en H. Jacobs en 16 minderen zwaar -gewond de kapt. der inf. J. N. C. baron van Heerdtlicht gewond de 2e luit. der inf. H. A. Messemaeckers van de Graaff, de le luit. der inf. J. A. Jansen en de le luit. der art. J. C. P. W. A. Steenkamp (gedetacheerd bij het Indische leger), en 44 minderen, van wie er Zondag nog 7 gestorven zijn. Een groote menigte geweren en munitie zijn door ons buitgemaakt. (N. R. Ct.) Melkkoeien l'/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Ruchtere kalv. f110 A 120 1' 80 A 90 f 70 a 80 f 50" a 60 f 30 A 40 1' 8 a 10 Aangevoerd 2 vette varkens van 19 a 21 ct., per half kilo, 881 biggen van 18,all.per stuk. Eieren f 0.65 a 0.75 per 26 stuks. Boter 45 a 55 ct. per '/i kilo. ROTTERDAM, 17 Mei. Binnenlandsche granen. Tarwe die heden min der ruim ter markt was vond langzaam tot vaste prijzen koopers. Naar qnaI. verkocht van 1'5.50 toi f6.50 per heet. en 'n enkel puik partijtje nog iets daarboven en per 100 kilo 1*7,25 a 8. Canada tarwe werd a f 5.bÜ verkocht. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 3.75 A 4.20. Dito mindere f0,A0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f3,— k 3.75; mindere 1*0,— a 0,— beste Zomer f3,25 a 3 75; mindere f0,a 0. Haver. De beste i 2.75 a 3.80. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f4.50 A 5.30. Duivenboonen van f 0.k 0. Bruine boonen de beste f 4,50 A 7, Mindere 1' 0.a 0. Witte boonen. De beste f 8.50 A 9. ROTTERDAM18 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 43 paarden, 0 veulen, 3 ezels, 620 vette runderen, 1008 magere dito, 200 vette en graskalveren, 271 nuchtere kalveren, 6 schapen of lammeren, 0 varkens, 267 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 29 act. 2e kw. 25a ct 3e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 40 ct., 2de kw. 35 a ct.3de kw. 25 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Baardwijk, 18 Mei. Reeds vroeg wapperden gister morgen de vlaggen op 't Hoogeind en was een sierlijke boog met toepasselijk ge dicht opgericht voor de woning van Adr. Klerx die met zijne vrouw J. van Iersel hun gouden bruiloft vierden. Ten 9 uie begaven de jubilarissen zich, vergezeld van eenen stoet van familieleden en vrienden, ter kerke, waar een plechtige H. Mis van dankzegging werd opgedragen. Na afloop daarvan werden zij gefeliciteerd door zeer v:le vrienden en bekenden en bracht hun de liedertafel een aubade, die eindigde met een Zij leven lang van Van Paeschen. Geschenken werden aangeboden onder gebruikelijke toespraken. Onder die geschenken zagen wij een paar Crayonpor tretten van de beide feestelingen, die den maker, den heer Th. van Delft te Waalwijk, alle eer aandoen. Het behoeft nauwelijks gezegd ie worden, dat dikwijls de wensch herhaald is, dat het gouden paar eenmaal het diamanten feest moge vieren. Zeker is dit een stoute wensch, doch even zeker is 't, dat geen van beiden nog aan verval van krachten lijdt. Beiden, de een 78 de ander 74 jaar oud, zijn nog gezond en in 't volle bezit hunner vermogens; en als wij naast hen den broeder der vrouw, H. van Iersel, 91 jaar oud, nog vrooüjk en frisch, een anderen broe der Th. van Iersel 84 jaar, die nog zonder bril lezen kan en nog eene zuster van 70 jaar daarbij zien zitten, dan denken wij aan eer. krachtig geslacht en gelooven wij, dat ze nog vele jaren te goed hebben. Wij wenschen hun die toe van ganscher harte. GORIRCHEM 15 Mei. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe 1*6,90 a 7,10, roode dito f6,25 a 6,50 witte dito f 6,35 a 6,75 inl. rogge f 4,25 a 4,50 buitenl. dito f4,20 a 4,60, gerst 1 4,10 a 4,25, haver f3,a 3,25, duiveboonen f 6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,— a 0,— alles per hectoliter. üp de veemarkt waren heden aangevoerd 164 runderen le qual. Kalfkoeien f 130 A 150 Kalfvaarzen f100 a 120 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, doch j geduldig lijden, onze veel geliefde Zoon Broeder en Behuwdbroeder ADRIAAN MACHIEL, inden ouderdom van 30 jaren. G. VERMEULEN Wz. C. A. VERMEULEN- Vermeulen. G. M. AALFS- i Vermeulen. Vries. Capelle 17 Mei 1897. Algemeen e kennisgeving Tot onze diepe droefheid overleed heden ons innig geliefd jongste doch tertje, in den aanvalligen leeftijd van bijna 5 jaar. P. J. VAN LOON. C. G. VAN LOON- Gragtmans. Waalwijk, 11 Mei 1897. de navolgende landerijen, nagelaten door den EdelAchtb. Heer Stael, te BOXTEL nam. 6 ure,ter herberge van TH. van Loon te WAALWIJK. Onder WAALWIJK Hooiland, Koeweide 3.13.40 heet. ingezet en gehoogd op f 6600 Hooiland, lebrug, 1.55.70 heet. op 3600 id Hooigracht, 2.30.70 heet. op h 5510 id. over de Brug, 75.10 aren op h 2270 Weiland, le Zeine, 1.93.00 heet. op 2810 Wei- en bouwland, 2e Zeine, 2.07.70 heet. op h 2500. nam. 6 ure, ter herberge van dewed. Th. de Bont te WASPIK. Onder WASPIK: Hooiland, Bovenkerk, 3.01.40 heet. opf 3000 n Over't Diep 3.56.90 heet. opv 2700 in een burger gezinzonder kinderen, om direct of over 4 weken in dienst treden zonder goede getuigenis onnoodig zich aan te melden. WAAR zegt de uitgever dezer Courant.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3