"~Tiën¥^"1yerk7~~ Burgerlijke stand. Handelsberichten. Een Buitenpartij. Om dit doel te bereiken zijn eenigen tijd geleden te Utrecht mannen uit alle oorden des lands samen gekomen om een comité te vormen dat in zou kunnen werken op :1e nieuwe kiezers voor de tweede kamer, ten eiude afgevaardigden gekozen te krijgen, die mede zoudeu willen werken om een heiziening te krijgen van ons tarief van invoerrechteruVijf leden van Noordbrabant zijn dadelijk tot het comité toegetreden. Zij begrepen dat cm de nooden des volks te lenigen de geestelijke en materieelc belangen des volks moeten behartigd worden. Hoewel het doel van het comité is om vooral de stoffelijke belangen te behartigen, begreep men dat de geestelijke steeds moeten voorgaan en trachtte trien beide te vereenigen en te doen samengaandit gelukte door het aannemen der conclusie waartoe besloten werd, luidende: het comité tot bescherming van den nationalen arbei 1, nijverheid en landbouw, hare leden vrijheid latende voorop te stellen de staatkundige beginselen der partij waartoe zij behooren ol waarmede zij zich homogeen verklaren, ver zoekt enz. omschrijving van het doel). Nadat het comité zich aldus geconstitueerd had, werd een circulaire door geheel Neder land verzonden en Noordbrabant zag in kor ten tijd ruim 200 leden toetreden. Dit is een verblijdend teeken, te meer daar geheel Bra bant piotectionistisch gezind is en gemakkelijk kan nu het voorloopig doel bereikt woiden om namelijk de andere provinciën moreel en financieel te steunen. Nu is het de vrrag of iu Noordbrabant niet een afdeeling van het comité moet wor den opgericht ten einde ook door onze nu merieke meerderheid de actie te steunen. Ja, alle rangen en standen moeten iu onze af deeling vertegenwoordigd zijnomdat alle haken naar een oordeelkundige wijziging van ons tarief van invoerrechteu. Van de leden die tot de prov. afd. toetreden zal maar .50 cent contributie gevraagd worden, deze gelden hebben wij niet geheel noodig maar zij kunnen dienen om elders in het lar.d de beweging te steunen. Mocht weldra in de tweede kamer eene meerderheid in onzen geest komen dan rest het comité nog veel arbeids om haar desiderata aan de afgevaar digden en de regeering kenbaar te maken. 'Met applaus werd besloten tot oprichting van een provinciale afdeeling. De heer Smits van Oyen doet voorlezing van een voorloopig reglement, dat in de volgende alg. vergadering definitief zal worden vastgesteld. Met acclamatie wordt voorloopig geheel het reglement aangenomendat naderhand iD druk zal worden toegezonden. Bepaald wordt dat voorloopig de vergade ringen te Tilburg zullen gehouden worden. De heer Smits van Oyen stelt voor voor loopig slechts drie bestuursleden te kiezen om later nog een achttaldie alle takken van nijverheid en landbouw zullen vertegenwoor digen bij te kiezen. Na eenige discussie worden tot voorloopig bestuur gekozende heer Mr. ;Th. G. M. Smiis van Oijeu, mr. A. van Rijckevorsel, C. Aarden, C. Bressers, W. A. Fick en H. M. Thijssen, die de benoeming voorloopig aan nemen tol de volgende algemeene vergadering. De heer Smits van Oijen stelt aan de vergadering voor het bestuur te machtigen een circulaire op te stellen en te verspreiden, waarin de leden zullen worden aangespoord in hunne omgeving nieuwe leden aan te werven. Met acclamatie wordt het bestuur hiertoe gemachtigd. Nadat de heer Smits van Oijen Dog een hartelijk woord tot opwekking gesproken had en de heer C. Bressers, den heer Smits van Oijin dank gezegd had voor diens ijverige bemoeiingen, werd de vergadering gesloten. (D.) Nu gaan zc er nog den draak mee steken ook Een der correspondenten van de Tel. schrijft Iemand, die behoefte had, van 't geen hij wist aan anderen mee te deelen, vertelde mij dezer dagen, dat de secretaris van 't gemeen tehuis hem had uitgelegd hoe 't bij de ver kiezing voortaan zou toegaan. In de vaste verondersrellingdat ik den secretaris nog niet gesproken had gaf hij het volgende verslag „Je krijgt een papiertje en daar staan een stuk of wat nullen op, onder mekaar. Iedere nul heeft zij.i eigen naam en die naam staat er achter, b.v. zoo: de bovenste nul beteekent de Christelijk Historische, de tweede nul is de doleerende, de derde nul is de Roomsche, de vierde nul is de liberale, en zoo een heele rij. De nul, die je nu hebben wil, maak je zwart met potlood, en die gaat, als ie 't wint, naar de tweede kamer, dat is te zeggen, de naam die er achter staat, of eigenlijk de man dan. 't Is heel eenvoudig voorzoover als ik het begrijp, vooral omdat de namen vlak achter de nullen staan. Anders zou het nog al lastig uit elkaar te houden zijn, want de nullen zijn allemaal even gioot. Wanbeheer. Den 5n December il. brak brand uit in het gemeentehuis te Dieden. Wel is de justitie er niet in geslaagd het bewijs te leveren doch het vermoeden is niet ongegrond, dat hier misdaad iu het spel was, om onregel matigheden te bedekken, die in de huishouding dier gemeente voorkwamen en aanleiding gaven tot een onderzoek. Een gevolg daarvan is althans geweest, dat de gemeente-secretaris—ontvanger voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft terecht gestaan. Daarbij kwamen heel wat slordig heden aan het licht. Zoo verklaarde de burgemeester o.a. dat een drietal brieven, door den commissaris der koningin afgezonden, en waarin het gemeentebestuur op zijn admi nistratieve verplichtingen werd gewezen, niet in getuige's bezit zijn gekomen zoodat hij volgens zijne verklaring, niets van de slechte administratie, noch van het bezoek van den heer Jansen wist. Deze getu ge werd door het O. M. geducht onderhanden genomen. De officier noemt hem een plichtvergeten burgemeester, die de belangen zijner gemeente al heel slecht diende en behalve het zetten van handtetkeningen alles overliet aan den secretarisdie een knoeier was. Ook de aanwezige wethouder ontving zijn deel, daar ook deze eenvoudig handteckeniug stelde zonder zich te vergewissen wat hij teekende. Tegen den secretaris werd 4 maanden geéischt. (Hbl.) Telegraaf kantoren. Aangezien kan worden verwacht, dat van den uitslag der stemming in elk onderkies district, welke op den dag der stemming in den loop van den avond bekend wordt, telegraphisch bericht zal worden ge zonden en meerendeels die berichten de kantoren niet voor den gewonen sluitingstijd kunnen bereiken, is van wege 't hoofdbestuur der posterijen en telegraphie bepaald, dat op 15 Juni a. s. alle rijkstelegraafkantoren open blijven tot des avonds 10 ure (Greenwichtijd) of zooveel langer als de drukte dit noodig maakt. Den volgenden dag sluiten de kantoren met beperkten dagdienst op plaatsen, welke als hoofdkiesdistricten zijn aangewezen, in de morgenuren, niet, alvorens de officieele verkiezingstelegrammen van den voorzitter der hoofdstembureaux zijn aangeboden en overgeseind. Gocdkoope reisgelegenheid. Naar wij vernemen, zal er ook nu, evenals het vorige jaar, gelegenheid zijn zich tegen zeer verminderde prijzen naar Parijs tc be geven, De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft het plan tot dat doel op Zaterdag 5 Juni een extratrein te doen loopen naar Parijs, terwijl de firma Lissone de leiding in handen heeft. De terugieis zal op 10 Juni d.a.v. plaats hebben. Geheimzinnige brand. Zeer raadselachtig schijnt de oorzaak te zijn van den deze week in de Staalstraat te Amsterdam gewoed hebbenden brand, die aan een gasontploffing werd toegeschreven. Na den brand zijn in het huis, nabij de buitendeur vier vingers gevonden, die het voorkomen hadden, als waren zij afkomstig van een door vuur verschroeide hand. Het waren dan ook vingervellen, die met nagel en al (waarschijnlijk in wanhopige pijn) door iemand van zijne hand waren afgewrongen. De deur zelve was op verschillende plaatsen me; bloed bevlekt, doch i.iet op zoodanige wijze dat men aan het afknellen van de vingers denken kan. Twee andere vingergedeelten in soortgelij ken toestand verkeerende zijn gevonden op den publieken weg, aan het einde der Staal straat bij den Groenburgwal. Het vermoeden is hierdoor opgewekt, dat een inbreker aan den gang is geweest, die op de een of andere wijze brand veroor zaakt heeft, zich daarbij de handen verbrand moet hebben en in allerijl de vlucht heeft genomen. Dit vermoeden wordt bevestigd door de mededeeling van een der buren, dat hij ongeveer halftwaalf iemand met bloed aan zijn jas de Staalstraat heeft zien uitkomen. Professor Kuhn heeft als zijn oordeel te kenuen gegeven, dat de toppen der vingers en de stukken vel van een hand onmogelijk konden zijn afgerukt, terwijl de hand van den onbekende tusschen de deur bekneld zat. Wanneer dat het geval was geweest en de geheele hand ware snel teruggetrokken dan hadden ook de vingers afgekueld of afgescheurd moeten worden. Prof. Kuhn gaf dan ook als zijn overtuiging te kennen, dat het vel der vingers d'/or een hevige ont ploffing moest zijn afgerukt. Een dergelijke verwonding kan bijv. ontstaan bij 't springen van een pistool. Rechtszaken. Donderdag is op last van den rechter commissaris te 's Bo'ch belast mot de in structie van strafzaken bij de-rechtbank aldaar, voorloopig aangehouden een herbergier uit Lithoijen als verdacht van in den nacht van 17 op 18 April 11. onder Nuland den zoogc- naamden waterkeerende» achterdijk van den Polder van der Eigen te hebben doorgestoken. Boerenbond. Door het dagelijksch bestuur van den Noord- Brabantschen Christeliiken Boerenbond, welke Bond reeds bestaat uit 78 atdeelingen met ruim 8000 leden, is aan de Stalen dezer pro vincie voor het jaar 1897 een subsidie aan gevraagd van t 8000, ter tegemoetkoming in de groote geldelijke uitgaven, die tot berei king van het dori van den Bond worden vereischt. Hoe een koe een snoek vangt Dezer dagen liet een knaap zijn koe gra zen aan de spoorlijn, nabij het station Drunen. Toen het beest bezig was zijn dorst te les- schen, schoot een snoek toe en beet het in de onderlip. Tersond sprong de koe achteruit, den snoek met zich trekkende, die eenige oogenblikken later in het zand lag te spartelen. Het koebeest kwam er met een bloedende lip af. Diefstal. Men meldt uit Amsterdam Door de politie zijn twee jeugdige dieven van 20 en 19 jaar gearresteerd, die een groot aantal der in den laatsten tijd gepleegde in braken en diefstallen op hun geweten hebben. Hun laatste misdrijf betrof inbraak en diefstal in het magazijn der firma Baak en Zoon, wijnhandelaars, in de Koggestraat. Met een beitel hebben zij de buitendeur opengestoken, waarna zij den sleutel vonden, waarmede zij zich toegang tot de kantoorlokalen konden verschaffen. Tevergeefs hebben zij gepoogd de brandkast te forceeren uit de laden van een schrijftafel ontvreemdden zij post - en plakzegels Buitendien deden zij zich te goed aan eenige monsters wijn en namen later nog een volle ftesch, twee parapluies, eeuig mun ten, een gouden broche en andere zaken mede, na eerst op de gemeenste manier huis gehouden en de localen bevuild te hebben. De gouden broche werd terstond voor zeven en een halve gulden verkochthet sieraad is nu reeds versmolten en dus niet meer terug te vinden, Eenmaal tot bekentenis gebracht, deelden de beide boosdoeners mede, dat zij nog aan een aautal andere diefstallen, op de Prins Hendrikkade, in de Ferdinand Bolstraat en elders schuldig waren, en noemden nog de namen van medeplichtigen. De politie heeft dus een goede vangst gedaan. Waspik. Tot voorzitter van het water schap „Klein Waspik" werd met 37 stemmen benoemd de heer Jac. de Bont Az.. De tegencandidaat, de edelachtb. heer F. A. Kamp Az. bekwam 17 stemmen. In het geheel werden 59 stemmen uitgebracht. Werkendam. 18 Mei. Aan de bijzondere school alhier is benoemd tot onderwijzer de heer P. Jansma, laatste standplaats te Baarn. Hedenmorgen is ter hoogte van het stoombootveer een lijk opgevischt. Naar wij vernemen is bewust lijk een schippersknecht die dezer dagen het ongeluk had buiten boord te vallen in de haven te Brakel en alzoo verdronk. Dassen, Alhier is door een gegoed persoon een St. Jozef altaar in de R. K. kerk O. L. V. Geboorte, geschonken. Giesscn. In deze gemeente is een paartje» samen 140 jaar oud, in ondertrouw. De bruide gom telt 72 en de bruid 68 jaar. Iu den laatsten tijd sterven alhier vele paarden na het werpen der veulens; men meent dit ongeluk te moeten wijten aan het natte najaar van 1896. CAPELLE Yan 1—15 Mei. GEBOREN: Peter Johannes, zoon van Johannes Kuijsters en Piternella Verschuren. A- driana Johanna, dochter van Adriaan Oc- kers en Ariedina Maria van Tilborgh. Elisabeth Wilhelminad. van Johannes Zwart en Johanna Maria van de Nieuwe- giessen. Huibertje, d. van Cornelis Wa- gemakers en Pielernella van Haaften. GEHUWD: Cornelis van der Schans, 25 joren, te Loonopzand en Adriana Rijken, 22 j. Willem Haverhals, 27 j. en Adriana Groe- neveld, 22 j. Jacob Leendert Waarts, 22 j. en Adriana Barel, 23 j. Jacobus Hen- drikus Vos, 21 j. en Gijsberdina Hendrika Boeser, 20 j. HUWELIJKS-AANGIFTENTeunis van Gampen, 22 j., te Vrijhoeven-Cappel en Hendrika Maria Verheijden, 21 j. Jan Hendrik Spierings, 23 j. er. Adriana Johanna van Oosterhout, 30 j. Gerrit van Peer, 26 j. en Hendrika Genuit, 33 j. Nicolaas van den Hoven, 25 j. en Iiendrina Rosenbrand, 19 j. WAALWIJK, 21 Mei 1897. De handel in hoornvee was heden ter markt weer stil en onbeduidend als vorige weken. Al leen voor weivee was nog al vraag maar in kalf- beesten is bijna geen handel. De aanvoer bedroeg ongeveer 100 stuks. Kalfbeesten golden f80 üt f185. Dito vaarzen f 60 |t f 115. Jonge varkens aangevoerd stuksver kocht van 1'6.25 a fll.f Weilammeren aangevoerd 300 stuks, die gretig koopers vonden tegen f 1,75 a f 6. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 371 kg., van 10,69 k f 0.91 per kg. Eieren f 2 50 a 3,— per 100 stuks. In den huidenhandel is bepaald meer leven gekomen en wel naar aanleiding van de aanvoeren prima soort gezouten l\uiden. Er werden de laatste 14 dagen vooral te Ant werpen en ook te Havre flinke partijen vlot verkocht omdat ook de importeurs zoo ver standig waren enkele francs op hunne hooge vorderingen te laten vallen. Men ziet in den regel dat onder zulke omstandigheden voor prima qualiteit zomerhuiden altijd koo/peis te vinden zijn. Voor zwaar leder schijnt ook weer iets meer vraag te komen. De handel is echter nog alles behalve geanimeerd. Overleder in alle soorten vooral paardeleder gaat iets vlugger. In schors en alle andere looimiddelen is de markt zwak gestemd. De Nederlandsche looiers wachten op het nieuwe gewin. Oude schors wordt laag aangeboden. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 110 K.G. Prijs van f0.8ü a 0,90: markt gezet op f 0.84. Eieren f0.65 per 26 stuks. Zij zouden 's mor.jen* vroeg om zeven uur met den trein naar Baarn gaan, om daar in de heerlijke bosschen den ochtend door te brengen en in het gras te ontbijten. Om vijf uur was mijnheer Veltman al opgestaan en ging zijn zoontje Paul opkloppen. //Die kwajongen is niet wakker te krijgen, hij komt stellig te laat aan 't spoor! bromde hij. Zijn dochter Julia was intusschen al op ds been en zijn vrouw legde de laatste hand aan haar toilet. Eindelijk kwam Paul naar beneden. Hij vond het lekker, naar buiten te gaan en te eten in het gras en met kinderlijke nieuws gierigheid ging hij eens naar de mand met eetwaren kijken, die ltosa, de meid, had ingepakt. Hij was nog te klein, otn er over heen te kijken, maar voelde er met beide handen in. Hij duwde krakeen flesch. confituur was gebroken. Gauw het deksel op de mand, dan zal niemand er iets van merken. In de huiskamer stond mijnheer Veltman tegen zijn vrouw te kijven, dat zij haar licht zeegroen kleed had aangedaan, om mee in 't gras te gaan zitten, maar mevrouw was van oordeel, dat zij ook buiten behoorlijk gekleed diende te zijn. Eindelijk ging de stoet naar het Centraal-station. Rosa droeg de mand, waarin een stuk koud kalfsvleesch, wittebrood, vruchten, een flesch confituuur en twee flesschen wijn, behalve de noodige borden en glaasjes. Het arme meisje was voor haar pleizier uit. Aan 't station stond de familie Marcel, vader, moeder en zoon, die van de partij zouden zijn. De oude heer Marcel was een rijke lakenkoopman, die van lekker eten en drinken hield, en daarom had hij voorge steld, in een restauratie te gaan ontbijten maar zijn voorstel was verworpen. Zijn zoon, een lange slungel van 18 jaar, met een beetje vlas op de bovenlip had aanstonds Julia ingepalmd, die dol veel pret scheen te hebben. Op het laatste oogenblik kwam er nog iemand aangeloopen, de oude heer Ver hoven, die ook mee zou gaanzijn rood, bol gezicht glom van de warmte. Morgen, dames en heeren//, hijgde hij. Bijna te laat gekomen. Neemt het mij niet kwalijk, maar ik heb een verassing meegebracht voor de dames." met deze woorden, toonde hij haar een vrij groot pakje in een papier gewikkeld. „Wat zit daar in vroeg mevrouw Marcel. „Sst. Niet nieuwsgierig zijn; als u T nu al weet, is de aardigheid er af.// Het gezelschap stapte in; nauwelijks was de trein onderweg, of een vervelende, zoetige lucht verspreidde zich door de coupé. Aller oogen richtten zich op het pak, dat Verho ven'op zijn knieën had liggen. „Hemel, is dat jouw surprise, die zoo stinkt ?/y vroeg mijnheer Marcel. „Stinken Kom, 't ruikt lekker, ant woordde Verhoven, ,/t is een prachtige meloen." ffJt Is niet om uit te houden verklaarde Marcel, „wie gaat er toch in vredesnaam met een meloen op reis P Die stank is niet om uit te houden, gooi het raamtje open." „Waarachtig niet," zeide Veltman, ,/t is goed om een kou te vatten." „Ha, meloen! lekker!" kraaide Paul, die al opsprong en op de meloen wilde aanvlie gen. Maar zijn vader pakte hem bij den kraag en duwde hem weer op zijn plaats. fn Baarn stapte het gezelschap uit, en spoedig ging het de bosschen in. Paul liep voorop en zette een keel op, waar alle vo geltjes op de vlucht van gingen. Het overige gezelschap kwam in wanorde achterna. Het was mooi zoinerscli weer en heerlijk onder de boomenhet gezelschap ging ver der, de gebaande wegen ontwijkend. Aan den voet van een prachtigen eik werd halt gehoudenRosa was blij, dat zij eindelijk haar mand neer kon zetten. Verhoven legde zijn meloen er naast en afgesproken werd dat ze over een uurtje zouden ontbijten. Intusschen had ieder volle vrijheid, de hee- ren rookten een sigaar. Arthur Marcel ging met Julia kruiden zoeken, waarbij ze spoedig het gezelschap kwijt raakten, kortom ieder zocht zich op zijn wijze bezig te houden. f/t Is me toch iets, die geleerden tegen woordig," zeide de oude heer Veltman. „Vroeger was iemand al een heele Piet, als hij tarwe van rog kon onderscheiden; nu leert mijn dochter bloemen en kruiden, met namen die ik niet eens kan uitspreken." (Slot volgt).

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6