Notaris BINK, Advertentiën, BINNENLAND. Handelsberichten. finaal verkoopen Zitting kantongerecht Waalwijk. op 8 JUNI 1897 Het respijt, den Grieken in Turkije gegeven, is Zondag verstreken. Zaterdag hebben de gezanten echter de Porte dringend verzocht, het verbanningsbesluit, dat tijdens den wapen - stilstand geen zin heeft, nogmaals te schorsen, en te zorgen, dat in de provincie alle strenge maatregelen tegen de Grieken ophouden. De Porte zou er over beraadslagen. Volgens een telegram van Edhem pasja heeft het Turksche leger in Thessalie in het geheel buitgemaakt 17 vuurmonden, 34,318 granaten, 95 munitiewagens, 96 treinwagens, 3169 geweren, 12,334 kisten met patronen enz. Het verlies van de Turken bij Domokos wordt nu op 3000 geschat. WAALWIJK, 26 Mei 1897. Candidntcu 2e Kamer. In de Zondag te Drunea gehouden verga dering van de R. C. Kiesvereeniging in het district Waalwijk is tot candidaat gesteld het aftredend lid de heer W. P. A. Mutsaers In Tilburg is tot candidaat gesteld het af tredend lid Mr. B. M. Bahlmann met 206 stemmen, de heer Ant* Arts bekwam 28 stemmen. Gisteren namiddag is te Genderen gehouden eene gemoedelijke onderlinge bespreking tus- schen anti revelutionaire kiezers in het district Waalwijk. Van den uitslag mogen wij alsnog niets mededeeleu. Uitslag verkiezingen 2e Kamer. Evenals bij vorige verkiezingen hebben wij ook thans maatregelen genomen om den uitslag der algemeene verkiezingen voor de tweede kamer der stat&n-generaal zoo spoedig moge lijk aan onze abonnés bekend te maken, en wel lo. Op Dinsdag 1 Juni, de namen der terstond gekozen verklaarde kamerleden in districten, waar geen tegencandidaat is gesteld. Deze namen worden eerst uA 4 uur dien middag bekend. 2o. Op den stemmingsdag, Dinsdag 15 Juni, des avonds nc\ 5 uur en tot zoolang als het telegraafkantoor geopend blijft, de namen, zonder cijfers, der blijkens bij ons ontvangen officieuse berichten, gekozen kamerleden. 3o. Op Woensdag 16 Juni (vau enkele districten een dag later) den officieelen uitslag van alle bekend wordende kiesdistricten met d: cijfers. 4o. Bij eveutueele herstemming op Vrijdag 25 Juni den officieelen uitslag als sub 3o. Voor de herstemmingen kunnen wij ons ten aanzien van de officieuse berichten, den avond te voren, nog tot niets verbinden. Wij zullen een en ander in de couiant of in afzonderlijke bulletins afdrukken, terwijl wij ook gaarne sten belangstellenden ten onzen kantore inzage geven van de ontvangen tele grammen. Wij hebben ons de beduidende hieraan verbonden kosten getroost, om onzen abonnés te toonen dat wij er prijs op stellen hun ter wille te zijn en vertrouwen dan ook dat zij dit naar waarde zullen schatten en daarbij ons steeds meer en meer hunnen gewaar- deerden steun zullen verleenen. Zaterdagmiddag ten 21/s ure had alhier in de zaal Musis Sacrum* eene vergadering plaats van de Langstraatsche administratieve vereeniging, waarop bijna alle leden opgeko men waren. Afwezig waren alleen de voor zitter, de heer J. van Dijk, burgemeester van Sprang, wegens ziekte en de heer G. Vermeu len Wz., door familieomstandigheden ver hinderd. Onder de zeer goede leiding van den waarnd. voorzitter den heer J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk, werd be sproken het voor de gemeenteambtenaren zoo gewichtige punt1: loop van de verkiezing, zoowel voor Gemeenteraad en Provinciale Staten als voor de Tweede Kamer De discussifin hadden ongeveer 2V2 uur geduurd en daarmede was weer eene der voor de ambtenaren zoo nuttige vergaderin- hen geëndigd. De paardeiikeuriug. Ingevolge de bepalingen van het koninklijk besluit van 10 November 1892 (Staatsblad 293) is gisteren eene keuring gehouden van paarden, geschikt voor den militairen dienst, ten overstaan van eene commissie, bestaande uit de heeren Blauw en de Jong van Ellemeet en den veearts Michels. Zij had plaats op het marktplein alhier, voormid dag ten 10 ure, voor paarden uit Bezooien Waalwijk, Baardwijk en Drunen. Goedgekeurd werden 4 rijpaarden en 2 batterijpaarden. Des namiddags ten 2 ure nabij het station Kaatsheuvel Capelle, voor paarden uit Capelle, Vrijhoeven Cappel, Sprang en Kaatsheuvel. Donderdag zal er eene gehouden worden te Dussen. Vrijdag voormiddag 10 uur te Raamsdonk. Vrijdag nam. 3 uur te Waspik. Zaterdag voorm. IOV2 uur te Lage-Zwaluwe. De Waahvijkschc straat. Een verblijdend verschijnsel mag het heeten dat het uiterlijke aanzien onzer gemeente in weerwil van alle klachten over slechten gang van zaken enz. steeds fraaier wordt. Vele prachtige huizen en gebouwen zijn er de laatste jaren verrezen, en binnenkort zal er weer een worden daargesteld, dat belooft een waar sieraad te worden voor de gemeente. De heer M. A. van Loon is namelijk van plan eerdaags aan te besteden het bouwen van een heerenhuis met kantoor en magazijn voor leder en schoenfournituren. Bestek en teekening, volgens de plannen van den architect, den heer Jos. van Ree waarborgen de daarstelling van een gebouw, dat een zeer gunstigen indruk zal maken en met de schoonste in deze en andere gemeen ten zal kunnen wedijveren. Mond en klauwzeer. Door den districtsveeai ts plaatsvervanger is in een stuk weiland, gelegen in den bui tenpolder van Waalwijk, mond- en klauwzeer geconstateerd, en wel bij vijf koeien, toebe- hoorende aan C. A. Baijens, te Baardwijk. Gevallen. Heden ochtend, terwijl een dienstmeisje bij den heer Van Es bezig was kleeden op te hangen, staande op een losse trap, viel deze om met het noodlottig gevolg dat het meisje beide polsen brak. De onmiddellijk geroepen geneesheer heeft ze direct gezet en de toestand is nu naar omstandigheden vr'j wel. Parijsehe tentoonstelling. Het bestuur van de Parijsehe tentoonstel ling heeft thans de voorwaarden vastgesteld, waarop concessie verleend wordt voor onder nemingen van publieke vermakelijkheden enz. De centrale commissie hier te lande laat ze drukken en hoopt dezer dagen in staat te zijn ze voor belanghebbenden op aanvrage verkrijgbaar te stellen. Een verdwenen ontvanger Toen de griffier der Staten en een com mies ter provinciale griffie Donderdag te Westerbork aan de woning van de gemeente ontvanger verschenen om de gemeentekas op te nemen, verliet deze door een achterdeur zijn huis, zoodat eene verificatie der kas niet plaats vond. Een dag later verscheen de man weder in zijne woning, maar vertrok opnieuw, waarschijnlijk met medeneming van het in de kas aanwezige geld, zoo zich daarin ten min ste nog geld bevond. Later werd althans in de kas niets gevonden. Naar men vermoedt, was er nogal een aan zienlijk bedrag in de kas geweest Of het tekort in kas door de borgstelling wordt gedekt en of ook particulieren bij de zaak schade lijden, is niet bekend. De man is door den raad in zijne betrek king geschorst. Een boos plan verijdeld Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam liepen drie kinderen te wandelen toen een erg vriendelijk man hen te gemoet kwam en vroeg „01 ze met oome meegingen" om koek jes te koopen. Zooals kinderen eigen is, wilden ze dat wel en togen de twee meisjes en haar oudere broertje op weg naar het Centraal Station. De flinke jongen luisterde echter goed en hoorde dat „oompie,, aan het loket voor plaatsbiljetteu vroeg „4 kaartjes enkele reis Utrecht". De knaap begreep wel dat koekjes niet zoover behoefden gehaald te worden en riep de hulp in van een politieagent, die hen on- middelijk aan het posthuis Ceutraal-Station in veiligheid bracht. liet geheim ontsluierd. Zoudag heeft zich aan het Binnengasthuis te Amsterdam aangemeld een persoon, luid schreeuwende van pijn over de ernstige ont velling van 8 zijner vingers; nog slecht 2 vingers waren van de nagels voorzien en ook overigens gaaf. De man vertoonde tevens brandwonden in het gelaat. Onmiddellijk werd de mogelijkheid veron dersteld, dat deze man de dader kon zijn der geheimzinnige brandstichting in de Staal- straat, waar o. a. eenige vingerdeelen in de puinhopen zijn gevonden. Onmiddellijk werd daarom de justitie met het geval in kennis gesteld. In verhoor genomeD weigerde de gewonde en gebrande echter de oorzaak van zijn toe stand te openbaren. Ten huize van den man werd terstond een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat daar gebrande en gevlekte kleeren werden gevon den, die in beslag genomen zijn. Nader meldt het Rotterd. Nieuwsblad: Zooals wij Maandag mededeelden, heeft zich Zondagavond in het Binnengasthuis te Amsterdam iemand ter verpleging aangemeld met ernstig verminkte vingers, die hevig door koudvuur wareu ingevreten. De man leed ondragelijke pijnen. Terstond werd vermoed dat hij de dader kon zijn van den geheim- zinnigen brand in de Staalstraat. Hij blijkt N. Exter te heeten, is ongeveer 49 jaar, ge huwd en tenger gebouwd. Hij was vroeger zadelmakersknecht; den laatsten tijd reiziger in lucifers. Gunstige reputatie heeft hij niet. Reeds heeft hij 1U jaren tuchthuisstraf te Leeuwarden ondêrgaati wegens het vervaar digen van valsche bankbiljetten en eveneens ter zake van valschheid in geschrifte, geruimen tijd in de gevangenis doorgebracht. Tegelijk met hem werd, wegens1 het ver spreiden van die valsche bankbiljetten, tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld zekere H. E. v. Dool; deze is, naar men verneemt, thans ook gearresteerd, op vermoeden van mede plichtigheid aan den brand in de Staalstraat. Aanwijzing tot zijne arrestatie was het vinden van bebloede kleeren van v. Dool, ten huize van E. Allerlei zaken die men in het puin van het gedeeltelijk verwoeste perceel vindt, geven telkens aanleiding tot een uitgebreid onder zoek. Zoo trof men Zaterdag eenige fragmenten aan, die het vermoeden opwekten, dat zij tot een z.g.n. „helsche machine" behoord zouden hebben. Men vond die zaken in het kelder- gedeelte bij de plaats, waar de gasmeter heeft gestaan en ook een huls, afkomstig van de patroon van een Beaumout-geweer. Onmiddellijk werd deze vondst in handen van deskundigen gesteld, die op het oogenblik nog niet hebben uitgemaakt of het vermoeden gegrond is, Maandagavoud werden door de politie een aantal zwarte lappen uit den kelder bijeen geraapt eu in een kar vervoerd naar het ons toescheen overblijfselen van kleedingstuk- ken, die ook als bewijsstukken zullen moeten dienen. De toestand van Exter was bedenkelijker Zoowel Exter als van Dool ontkent alle schuld aan de brandstichting. Kom met geen speld in de kiezen! De familie L. te Usseloo werd onverwachtzeer ernstig ongerust, toen zich bij de vrouw des huizes kenteekenen van bloetvergiftiging ver toonden. Eerst zwol de wang en toen het heele hoofd verbazend op, terwijl de lijderes hevige pijnen kreeg en sommige ledematen min of meer verlamd schenen. Men kon geene verklaring vin den en maakte allerlei gissingen. Eerst toen na eenige uren de pijnen verminderden, het geheel verwrongen gelaat weer wat begon te slinken en zich teekenen van beterschap openbaarden beken-* de de lijderes, dat zij met een speld, die min of meer groen uitgeslagen was, in een holle kies had gepord I Treurige dood. Op een hoogst tragische wijze verloor heden de matroos le kl. v. d. B.. van het wachtschip te Hellevoetsluishet leven. Het Goereesche gat was binnengevallen, H. M. gaiïelschoener Argus, koram. de luit. ter zee le kl. J. M. Noorduyn, onder contróle hebbende een Engelsch visschers- vaartuig, dat op de eene of andere wijze de be palingen omtrent de visscherij op de Noordzee had overtreden. Dit moest de commandant rap porteeren aan den schout bij nacht, en om nu den heer Noorduyn van Stellendam te halen, was de stoom barkas uitgezonden. Op de terugreis moest B. aan eene kleine behoefte voldoen, waar voor men hem nog waarschuwde met het oog op wind en deining, daar men binnen enkele minuten de ielvoetsche haven zou binnenstoo- men. Hij luisterde echter niet en koos uit kiesch- heid eene onzichtbare, maar lastige plaats. Door het schokken der barkas sloeg hij over boord hij greep een touw, dat hij echter moest loslaten, zwom nog een oogenblik en verdween toen in de diepte. De barkas was onmiddellijk gekeerd maar niemand kon hem redden, want een ander matroos, die gereed stond over boord te springen, werd door den commandant teruggehouden met het oog op het groote gevaar voor zijn leven. Een brutaal stukje. Een brutaal stukje is Zondagnacht in den Haag uitgehaald. Een koetsier wonende Oudhoornstraat deed bij de politie aangifte, dat door een onbe kende, vermoedelijk echter een familielid te oor- deelen naar de beschrijving door een stalknechtje omtrent den persoon verstrekt, een victoria en paard uit den stal zijn gehaald, ondanks protest van het knechtje, dat mishandeld werd op den koop toe. Maandagmorgen werden paard en rijtuig teruggevonden op den Rijswijkschen weg, het paard doodgereden door de stoomtram en de victoria vernield. Voor meisjes een gevaarlijke stad. Zaterdagmiddag liep een paartje aan de Oude Schans te Amsterdam te keuvelen. Al pratende vertelde hij haar, dat hij bij een tooneeluitvoering ook met een revolver moest schieten, hij droeg het wapen bij zich. Meteen trok hij het voor den dag en, voor beiden er op bedacht waren, klonk er een schot en stortte het meisje met een gil ter aarde. Het bleek, dat de kogel haar iu het achterhoofd had getroffen. De getroffene werd naar het Binnengasthuis gebracht en de dader, die verklaarde, dat het een ongeluk was, door de politie in arrest genomen. Maandag werd hij ter beschikking van de justitie gesteld. De toestand van de verwonde., die ook niet aan opzet gelooft, is gelukkig zeer bevredigend. Tcntoonstclliug Noordbrubantsclie Nijverheid. Door de feestcommissie, gevormd uit leden van het uitvoerend comité der te houden ientoonstel- ling van Noordbrabantsche Nijverheid, zijn de onderstaande commissien van bijstand uitgenoo- digd de behulpzame hand te bieden bij de ver schillende festiviteiten, die tijdens de tentoonstel ling zullen plaats vinden Voor het concours der handboogschutterijen de heeren: A. J. Siokvis, president, G. Noijons, secre taris, G. Schopraeijer en F. Hoenselaars. Voor het bloemencorso de heeren: J.L. Redelé, Eindhoven, presidentB. Wertenbroek, 's-Bosch, secretaris; G. Dijkhoff, Helmond, Hub. Van den Muijsenbergh, Tilburg, J. Pijpers, Eindhoven, F, Smout. Breda en D. A. Kakebeen, waalwijk. Het groot gymnastiek- en schermfeest zal plaats hebban onder leiding der te 's Bosch bestaande gymnastiek- en schermvereeniging Hannibal, di recteur de heer A. Mulder. Omtrent het concours van harmoniëu en fanfares en het concours hippiqne, welke beide festivitei ten eveoals de andere zeer luisterrijk^ zullen zijnhopen wij nog nadere mededeelingen te doen. Ook het gymnastiekfeest belooft een groot en zeldzaam feest te zijn. Zondag had te 's Bosch een vergadering plaats van afgevaardigden, waarbij een tiental clubs waren vertegenwoordigd. Ver moedelijk zullen een 300 turners deelnemen. Aan Hannibal een woord van lof voor het opperen tan 't plan tot het houden van zulk een feest. Drougiilcn. 24 Mei. Heden had alhier van wege de Rijkscommissie een keuring plaats van paarden uit deze gemeente; 13 paarden werden aangeboden. De uitslag ervan was als volgt Goedgekeurd voor rijpaard 1, voor trekpaar den 4 voor batterijpaarden 5 en 3 ongeschikt bevouden, zoodat de uitslag niet ongunstig mag genoemd worden. UITSPRAKEN van 21 Mei 1897. W. H. te Drunen, jachtdelict f 10 boete of 4 d. verbeurd verklaard de 2 hazen uitlevering der- zelve of f 1.50 boete voor ietleren haas, sub. 1 dag hechtenis voor iedere waarde; J. H. te Waalwijk overtr. drankwet, f25 boete of 10 d.; J. J. S, te Waalwijjc alsvoor f 50 of 20 d.; J. C. te Sprang, jachtdelict f 10 of 4 d.; J. J. de B te Waalwijk, dronkenschap, f2 of 2d. F. de B.; te Vlijmen, overtred. drankwet, f20 of 8 d. A. 11. de G. te Vlijmen, alsvoor, f 15 of 6 d.; E. v. D. te Raamsdonk, dronkenschap f2 of 2 dagen P. A. v. D. te W spik, overtr. prov. reglement, en politie overtred. I boete van f 1.50 en 1 boete van f3 of ld. iedere boete; P. de H. te Besoijen dronkenschap, f2 of 2 d.; H. K. te Vlijmen over treding veldpol., rechtsvervolging gesèhorst: B. de L. te Vlijmen, alsvoor, rechtsv. geschorst; W. K. te Vlijmen, overt-, wapenwet, f3 of 2 d.; G. v.V. te Waalwijk, straatschenderij f2 of 2 d.; W. K. te Waspik, politie overtr., f0,50 of 1 d.; C. V. te Waalwijk, straatschenderij, f2 of 2 d.; E. K. te Waalwijk, dronkenschap, f 2 of 2 d C. de Jong te Loonopzand, jacludilect, f3 of 2 d.; 1 J. N. de B., 2 H. R. te Loonopzand, straatschenderij, ieder f5 of 3 d. ieder; O. J. lt. te Waalwijk, dronken schap, f2 of 2 dagen; J. v. d. V. te Loonopzand, 1. overtr. veldpol 2. opgeven van een valschen naam, 'lo. f3 of 2 d.; 2o f 10 of 5 d.; L. van S., te Veen, pol. overtr. f3 of 2 d.; H. C. IJ. te Loonopzand, overtr. veldp. f5 of 3 d.; P. v. B. te Doonopzand, jachtdelict, fl of 1 d.; A. v. d. B. te Waalwijk, polit. overtr. f2 of ld.; L. D. te Vlijmen wederrechtelijk niet verschijnen als ge tuige fl of 1 d.; H. van W. te Vlijmen, alsvoor, f 1 of 1 dag. GORINCHEM 24 Mei. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor: Ristarwe f6,75 a 7,roode dito f6,25 a 6,50 witte dito f 6,25 6,75, inl. rogge f4,25 a 4,10, buitenl. dito f4,25 a 4,50, gerst 1 4,a 4,20, haver f3,a 3,25, duiveboonen f 6,50 a 6.75, blauwe erwten fü,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 120 runderen le qual. Kalfkoeien f130 140 Kalfvaarzen f 90 ii 110 Melkkoeien 1100 120 IV2 jarige ossen f 80 it 90 Guiste vaarzen f 70 a 80 Pinken f 40 a 50 Graskalveren f 20 it 30 Nuchtere kalv. f 8 a 10 Aangevoerd 8 vette varkens van 18 a 19 ct., per half kilo, 723 biggen van f 7,a 15.per stuk. Eieren f 0.70 a 0.75 per 26 stuks. Boter 40 a 50 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM, 24 Mei. Binnenlandsche granen. Tarwe was heden ta melijk ruim aangevoerd doch daar de kooplust niet levendig was moest men eene verlagin"rcfff 10 ets. inwilligen waartoe evenwel alleiUop. opruimde. Naar qual. verkocht van f 5.4»ar f6.50 per heet. en 'n enkel puik partijtje iets daarboven en per 100 kilo f 7 20 a 8 deugd. Canada ontbrak heden. Rogge. Vlaamsehe, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 3.75 4 4.20. Dito mindere f0,0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f3,a 3.75; mindere f0,a 0,beste Zomer f3,25 a 3.75 mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.75 it 3.80. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 4.50 5 30. Duivenboonen van f 0.a 0. Bruine boonen de beste f 5,a 7,25; Mindere f 0.it 0. Witte boonen. De beste f 8 50 it 9. Mindere f 0.0. Blauwe erwten. De beste f6.ii 6.75 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f 0.a f 0,Zomerzaad f 0,a f 0. Xanariezaad f4.tot f6.75 ROTTERDAM, 25 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 43 paarden, 0 veulen, 3 ezels, 620 vette runderen, 1008 magere dito, 200 vette en graskalveren, 271 nuchtere kalveren, 6 schapen of lammeren, 0 varkens, 267 biggen, 0 bokkeD. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 29 itct. 2e kw. 25 i ct 3e kw. 20 a ct. Kalverende kw. 40 ct., 2de kw. 35 a ct.3de kw. 25 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 22,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f31,g blanke Bergertraan f36,r Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. IOO L. Maaslevertraan Nat. Med. levertr (stroogeel) 2e Stoommedicinale levertr. le r 2e f30.— p. 100 L f p. ton le soort f p. ton. f 73.p. ton f 85.p. ton f p. ton te Waalwijk zal voor de Erven van Mej. T. W. Baijens, nam. 7 ure, bij H. Appels, te Waalwijk, Huis, Erf en Tuin, groot 9,44 aren, in gezet en gehoogd op f 4500 Bouw- en Weiland,groot 78.20 aren 1300 Bouwland, groot 29.90 aren, op 300

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3